31 112 ... 11212728293031323334354151617181 ...
601 620 2223

:

  1. #601
    .
    11-03-2007

    10.780
    Thanks
    3.519
    '' 6.050 2.860
    Ignore User

    Για τα νέα αποκτήματα του Ολυμπιακού και δη τον Ολοφ Μέλμπεργκ, τον Τιμούρ Κετσπάγια αλλά και την προετοιμασία ενόψει της νέας σεζόν μίλησε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος σε συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα "ΕΞΕΔΡΑ" από το Ζέεφελντ.

    Αναλυτικά, η συνέντευξη που παραχώρησε ο αμυντικός του Ολυμπιακού:

    - Είναι η δεύτερη προετοιμασία που κάνεις με τον Ολυμπιακό. Ποιες είναι οι αλλαγές που βλέπεις φέτος, σε σχέση με πέρυσι;
    "Αν και από την περσινή προετοιμασία πρόλαβα λίγο προς το τέλος, εδώ στο Ζέεφελντ, σίγουρα υπάρχουν διαφορές. Καταρχάς υπάρχει η αλλαγή του προπονητή και αρκετές άλλες αγωνιστικές λεπτομέρειες. Οπως και να έχει, αλλαγές μπορεί να υπάρχουν πάντα, εκείνο που ξέρουμε εμείς είναι ότι ο στόχος παραμένει ο ίδιος: να φτάσει η ομάδα ψηλά. Και για να γίνει αυτό, θα πρέπει να είμαστε όλοι μαζί, συγκεντρωμένοι σ' αυτά που μας ζητάει ο προπονητής και να δουλεύουμε όσο το δυνατόν καλύτερα".

    - Προσωπικά, θεωρείς ότι αντεπεξήλθες στην ευκαιρία που σου έδωσε πέρυσι ο Ολυμπιακός;
    "Ηταν μία χρονιά πολύ καλή σε ότι αφορά το πρωτάθλημα και το Κύπελλο και μία κακή χρονιά, όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ. Θεωρώ ότι και εγώ, αλλά και η ομάδα έχουμε περιθώρια βελτίωσης και γι' αυτό βρισκόμαστε εδώ".

    - Ο Κετσπάγια δείχνει ότι σε έχει ήδη επιλέξει ως έναν από τους θεωρητικά βασικούς παίκτες της ομάδας. Αυτό σου προκαλεί κάποιο άγχος;
    "Οχι, άγχος δεν μπορώ να πω ότι έχω. Αλλωστε, δεν είχα ούτε και πέρυσι, όταν ήταν η πρώτη μου χρονιά και ήταν σχετικά δύσκολο να προσαρμοστώ. Αγχος σε καμία περίπτωση. Σίγουρα είναι τεράστιες οι απαιτήσεις και γι` αυτό θα πρέπει να δουλεύω και εγώ να βελτιώνομαι και γενικότερα και η ομάδα".

    - Πέρυσι, είχες δίπλα σου τον Αντζα, αλλά από φέτος θα έχεις παρτενέρ τον Μέλμπεργκ.
    "Αναμφισβήτητα, η ομάδα πήρε έναν ποδοσφαιριστή πολύ σημαντικό, πολύ έμπειρο και εφόσον και εγώ, αλλά και οι υπόλοιποι αμυντικοί μπορούμε να πάρουμε κάτι από αυτόν, θα το πάρουμε".

    - Θεωρείς ότι θα μπορέσει να σας δώσει το κάτι παραπάνω;
    "Θεωρώ πως ναι, αν και θα πρέπει να περιμένουμε να το δούμε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Είναι ένας σπουδαίος παίκτης. Ολα αυτά τα χρόνια έχει αγωνιστεί σε πολύ μεγάλες ομάδες και κορυφαίες διοργανώσεις. Αυτό που μένει είναι να τον δούμε στο γήπεδο".

    - Σαν στυλ, πιστεύεις ότι θα ταιριάξετε μέσα στο γήπεδο; Θα γίνετε ένα καλό αμυντικό δίδυμο.
    "Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να περιμένουμε, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει η θέληση και η διάθεση, σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε".

    - Θα τους "κλειδώσετε" τους αντίπαλους επιθετικούς;
    "Θα προσπαθήσουμε να τους κλειδώσουμε και να μην τους αφήσουμε να σκοράρουν. Με σκληρή δουλειά πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε".

    - Ποια είναι η άποψη που έχεις σχηματίσει για τον Πάρντο και τον Ζαϊρί αυτές τις πρώτες ημέρες της προετοιμασίας;
    "Και τους δύο τους ξέραμε, γιατί έχουν αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα και γνωρίζαμε ότι είναι δύο πολύ καλοί ποδοσφαιριστές. Ο μεν Ζαϊρί έχει κάνει απίστευτα πράγματα και με την Τρίπολη, αλλά και παλαιότερα με τη Σοσό και νομίζω ότι θα μας βοηθήσει πάρα πολύ. Κάτι που νομίζω ότι θα κάνει και ο Πάρντο, τον οποίο θυμόμαστε να κάνει πολύ καλές εμφανίσεις με τον Ηρακλή. Πιστεύω ότι και οι δύο θα μας βοηθήσουν πολύ".

    - Η λογική του Ολυμπιακού είναι ότι το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο είναι δύο στόχοι που δεδομένα πρέπει να κατακτηθούν. Πιστεύεις ότι οι παίκτες το έχετε κάνει βίωμά σας αυτό;
    "Αυτό το γνωρίζουμε εξ αρχής. Πρέπει να κατακτήσουμε τα πάντα στην Ελλάδα. Βέβαια, στα λόγια όλα είναι εύκολα, αλλά πρέπει να παλέψουμε πολύ για να τα καταφέρουμε. Πάντως, έχουμε τις δυνατότητες να το πάρουμε. Σεβόμαστε όλες τις ομάδες, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι δεν φοβόμαστε κανέναν. Τα πάντα εξαρτώνται από τον Ολυμπιακό".

    - Αυτός είναι ο δεύτερός σου χρόνος στον Ολυμπιακό. Πέρυσι είχες μία πολύ γεμάτη χρονιά και εν γένει καλή παρουσία. Ποιες είναι οι βλέψεις σου για φέτος;
    "Πιστεύω ότι θα είναι μία πολύ δύσκολη χρονιά. Εμείς έχουμε ξεκινήσει να δουλεύουμε όλοι μαζί και προσπαθούμε για το καλύτερο, γιατί υπάρχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις, καθώς ξεκινούν και πολύ γρήγορα τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Βεβαίως, στο μυαλό μας είναι και το πρωτάθλημα και το Κύπελλο. Ολοι αυτοί οι στόχοι είναι πολύ σημαντικοί για την ομάδα και γι' αυτό προετοιμαζόμαστε όσο καλύτερα γίνεται".

    - Φέτος, έγινε μία αλλαγή που ήταν σοβαρή. Εφυγε ο Βαλβέρδε και ήρθε ο Κετσπάγια. Αυτό κατά πόσο σας έχει επηρεάσει;
    "Νομίζω πως όταν γίνεται μία αλλαγή προπονητή, ίσως να υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία μας επηρεάζουν. Από την πλευρά μας, εμείς προσπαθήσαμε να το αφήσουμε όσο γινόταν στην άκρη αυτό το θέμα και να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα γίνεται, γιατί ο κοινός στόχος που έχουμε όλοι, είναι να φτάσει η ομάδα πολύ ψηλά. Ο κ. Βαλβέρδε είναι ένας προπονητής που μας βοήθησε -κι εμένα προσωπικά- πάρα πολύ. Τον ευχαριστούμε για την προσφορά του και του ευχόμαστε καλή συνέχεια".

    - Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις που έχεις αποκομίσει από τον Κετσπάγια;
    "Από την πρώτη στιγμή έδειξε ότι είναι ένας πολύ σοβαρός άνθρωπος και επαγγελματίας. Προσπαθεί να επιβάλει πειθαρχία στην ομάδα και το θετικότερο όλων είναι ότι από τις πρώτες ημέρες κιόλας, μπόρεσε να κερδίσει όλους τους ποδοσφαιριστές. Και νομίζω ότι αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό".

    - Σας τρέχει λίγο, όμως...
    "Σίγουρα όταν βρίσκεσαι σε περίοδο προετοιμασίας υπάρχει κούραση, αλλά πρέπει να τρέξουμε. Είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε, ώστε να μπορούμε στη συνέχεια να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι, για τα δύσκολα παιχνίδια που μας περιμένουν".

    - Είναι καλό για έναν παίκτη να βλέπει τον προπονητή του να συμμετέχει τόσο ενεργά στην προπόνηση, όσο ο Κετσπάγια;
    "Βλέπουμε ότι ο προπονητής μας ζει πολύ έντονα κάθε προπόνηση. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό, γιατί πρέπει όλοι μας να διορθώνουμε τα λάθη μας και νομίζω ότι το κάνει αυτό για να διορθωθούμε όλοι μας και πάνω απ’ όλα η ομάδα".

    - Πως περιμένετε να περάσει αυτός ο ένας μήνας, μέχρι την έναρξη των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ;
    "Είναι δύο παιχνίδια με τεράστια σημασία για εμάς. Αν αναλογιστούμε και τον περσινό αποκλεισμό από την Ανόρθωση, νομίζω ότι είναι ακόμη πιο σημαντικό για όλους μας και κυρίως για την ομάδα. Πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι, ώστε να περάσουμε αρχικά αυτά τα δύο πρώτα παιχνίδια και με το... καλό να προκριθούμε και από τον επόμενο γύρω, ώστε να πάμε στους ομίλους".

    - Μάθατε από πέρυσι; Σας έγινε πάθημα το μάθημα της Κύπρου;
    "Αν δούμε τη συνέχεια της ομάδας σε σχέση με τα πρώτα ματς με την Ανόρθωση, νομίζω ότι είχαμε τρομερή βελτίωση. Στα ματς με την Ανόρθωση, δυστυχώς δεν ήμασταν ακόμη έτοιμοι σαν ομάδα".

    - Θεωρείς ότι φέτος δεν θα υποτιμήσετε τον αντίπαλο που θα βρεθεί απέναντί σας, παρά το γεγονός ότι θα είναι χαμηλότερης δυναμικότητας;
    "Αν δεν είσαι προσεκτικός, αν δεν δουλέψεις, εάν δεν έχεις κάποια στοιχεία που απαιτούνται, μπορείς να την πατήσεις, αλλά νομίζω ότι φέτος η ομάδα και πιο έτοιμη θα είναι κι εμείς θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι, ώστε να μην έχουμε τα ίδια προβλήματα".

    - Παίζει καθόλου ρόλο το γεγονός ότι ο Κετσπάγια ξέρει την ψυχολογία του αουτσάιντερ και πλέον κι αυτή του φαβορί;
    "Ο προπονητής ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει, για να παρουσιαστεί καλά η ομάδα. Μία ομάδα μεγάλη όπως ο Ολυμπιακός θα πρέπει όλα τα παιχνίδια να τα κερδίζει".

    - Ποια είναι η άποψή σου για την πιθανή μετακόμιση της ομάδας στο ΟΑΚΑ στα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ;
    "Είναι κάτι πολύ θετικό. Θέλουμε να είναι πολύς κόσμος δίπλα μας. Ξέρουμε ότι οι οπαδοί μας αγαπούν την ομάδα και είναι πάντα δίπλα της και τη στηρίζουν".

    - Ποια είναι η εντύπωση που έχεις σχηματίσει για τον Ολυμπιακό, σε επίπεδο δομής, οργάνωσης, συμπεριφοράς απέναντι στους παίκτες...
    "Είναι αυτό ακριβώς που φανταζόμουν πριν έρθω στην ομάδα. Φανταζόμουν μία τεράστια ομάδα με τρομερή οργάνωση, με εγκαταστάσεις, με ανθρώπους που είναι δίπλα της, με διοίκηση που στηρίζει και πραγματικά είναι κάτι που ήθελα πάρα πολύ".

    - Σκέφτεσαι τον εαυτό σου να μένεις πολλά χρόνια στον Ολυμπιακό ή σκέφτεσαι και το κάτι παραπάνω;
    "Με αφορά το τώρα και η παρουσία μου στον Ολυμπιακό. Εάν μπορέσω να γίνει κάτι και να μείνω πολλά χρόνια, αυτό θα ήταν πολύ ευχάριστο. Αλλά αυτό το κρίνουν τα αποτελέσματα, η συμπεριφορά και η αγωνιστικότητα του κάθε ποδοσφαιριστή".

    - Πώς θα σου φαινόταν να γίνεις κάποια στιγμή αρχηγός του Ολυμπιακού; Εξάλλου, είσαι ο πιο νέος αρχηγός στην ιστορία του Αρη.
    "Μακάρι, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν το σκέφτομαι αυτή τη στιγμή. Αυτό που θέλω τώρα είναι να δουλέψω όσο γίνεται καλύτερα, να είμαι υγιής, κάτι που εύχομαι για όλα τα παιδιά, ώστε να μπορέσουμε να φτάσουμε την ομάδα εκεί που της ανήκει".

    - Ποια είναι η στιγμή που σου έχει μείνει έντονα στο μυαλό από την περσινή σεζόν;
    "Η κατάκτηση του Πρωταθλήματος και του Κυπέλλου. Ηθελα πάρα πολύ να τα κατακτήσω, γιατί ήταν η πρώτη μου φορά και πραγματικά το χάρηκε πολύ. Δυστυχώς, όμως, ήμουν πολύ άτυχος και λόγω αμυγδαλίτιδας δεν μπόρεσα να παραβρεθώ στη φιέστα. Αλλά δεν πειράζει, ελπίζω του χρόνου να είμαι καλά και να πανηγυρίσω και τα δύο".

  2. #602
     avatar   sk12072
    27-08-2007

    47.221
    Thanks
    4.414
    '' 15.066 9.419
    Ignore User

    και του χρονου παλι δικα μας θα ειναι αγορι μου.




  3. #603
    The legend lives on  avatar   iek
    07-12-2004

    United Kingdom
    29.239
    Thanks
    7.784
    '' 11.657 6.482
    Ignore User

    τζακ ποτ σημερα...Και πεναλτυ και αυτογκολ...
    “Liberty means responsibility. That is why most men dread it.” George Bernard Shaw

  4. #604
    Post-Pollution Member  avatar   d.n.a.
    11-07-2008

    3 ...
    14.119
    Thanks
    3.292
    '' 5.215 3.170
    Ignore User




  5. #605
    Near the sea  avatar   kritikia
    02-04-2009

    8.296
    Thanks
    3.349
    '' 4.595 2.660
    Ignore User

    ..

    6.30 . .
    " "

  6. #606
     avatar   sk12072
    27-08-2007

    47.221
    Thanks
    4.414
    '' 15.066 9.419
    Ignore User

    ωραια παιδια.εναν απο τους καλυτερους παικτες μα ς περισυ τον κραζουμε επειδη τολμησε σε ενα φιλικο να κανει λαθος.




  7. '' :

    sirkostas (20-07-09)

  8. #607
     avatar   Red Sting
    29-09-2008

    19.945
    Thanks
    6.734
    '' 13.584 7.687
    Ignore User

    δεν θα σε σχολιάσω καν......ελπιζω στα επίσημα να ανέβεις και να παίξεις μπαλα!!!!!!!
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    Bertrand Russell

  9. #608
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    ΔΥΟ δωράκια για τον Μπραχάμη (που του εχω αδυναμια)



    ;

  10. 2 '' sadi :

    d.n.a. (18-07-09), kritikia (18-07-09)

  11. #609
     avatar   nikolios
    14-08-2008

    3.948
    Thanks
    1.063
    '' 2.051 1.171
    Ignore User

    Μονο εγω ειδα οτι παιζει μονος του στην αμυνα δηλαδη?

  12. #610
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    nikolios
    ?
    ...
    ;

  13. #611
     avatar   nikolios
    14-08-2008

    3.948
    Thanks
    1.063
    '' 2.051 1.171
    Ignore User

    Εγω βλεπω μεχρι στιγμης παντως ανυπαρκτο τον Σουηδο

  14. #612
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Καλα ο Μπραχαμης ειναι κακος ο Σουηδος ειναι επικινδυνος. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    ;

  15. #613
     avatar   Red Sting
    29-09-2008

    19.945
    Thanks
    6.734
    '' 13.584 7.687
    Ignore User

    στο πρώτο ημίχρονο δεν του έφταιγε ο Σουηδός που μπροστά του ο Κ.Παπ φαινόταν Σταμ.......

    ΥΓ: το τι γέλιο έριξα στη φάση του πέναλτι δεν λέγεται......γεια σου ρε Αβραμη....
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    Bertrand Russell

  16. #614
     avatar   nikolios
    14-08-2008

    3.948
    Thanks
    1.063
    '' 2.051 1.171
    Ignore User

    Red Sting
    . .......

    : ...... ....

  17. #615
     avatar   Red Sting
    29-09-2008

    19.945
    Thanks
    6.734
    '' 13.584 7.687
    Ignore User

    nikolios
    ....

    ...
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    Bertrand Russell

  18. #616
     avatar   nikolios
    14-08-2008

    3.948
    Thanks
    1.063
    '' 2.051 1.171
    Ignore User

    Εχουμε πηξει στους Παπαδοπουλους γαμωτο.Μπερδευομαι ποιος ειναι ο Κυριακος.Ποιος ειναι ο Κυριακος?

  19. #617
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    nikolios
    . . ?
    .
    ;

  20. #618
     avatar   nikolios
    14-08-2008

    3.948
    Thanks
    1.063
    '' 2.051 1.171
    Ignore User


  21. #619
    #include <olympiacos>  avatar   AIIZ
    03-12-2007

    12.334
    Thanks
    778
    '' 4.437 2.883
    Ignore User

    . "" . .

  22. 2 '' AIIZ :

    paraskdi (19-07-09), sirkostas (20-07-09)

  23. #620
     avatar   paraskdi
    07-06-2009

    , .
    1.039
    Thanks
    195
    '' 244 170
    Ignore User

    Καμία σχέση με τον περσινό Αβραάμ.
    Αν και πέρυσι στα φιλικά δεν μου γέμιζε το μάτι.

Bookmarks

-

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •