Σελίδα 899 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 39949959969979984985986987988989589689789889990090190290390991992993994999910991199129913991899 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 17.961 έως 17.980 από 38391

Θέμα: Off Topic

  1. #17961
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα λέμε: Η ευγενική καταγωγή, πάνω από όλα...
    Δεν μπορεί ο κάθε τελευταίος, να κάνει ό,τι του κατέβει, χωρίς να μας έχει ρωτήσει και χωρίς να έχει ήδη διασφαλίσει την μη διατάραξη της αισθητικής μας...
    Άσε που μια εκτέλεση πριν το γεύμα ή το δείπνο ανοίγει πάντα την όρεξη...

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (02-11-14)

  3. #17962

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Με ΜΑΤ και... μπουνιές η Κυριακή με ανοιχτά τα μαγαζιά! Γρονθοκόπησαν πολίτη που ήθελε να μπει σε πολυκατάστημα να ψωνίσει!
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Αυτά δεν συμβαίνουν ούτε στις πιο απομακρυσμένες περιοχές των αμόρφωτων ιθαγενών.
    Αφήστε την αγορά να δουλέψει, έλεος. Εδώ πέρα τα μαγαζιά όχι μόνο δεν κλείνουν τις Κυριακές αλλά είναι ανοικτά και τις αργίες.
    Οποιος θέλει να δουλέψει, δουλεύει. Οποιος δεν θέλει καθεται σπιτάκι του και βρίζει το άτιμο το σύστημα.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (04-11-14)

  5. #17963
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.007
    Thanks
    3.967
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    [B]
    Οποιος θέλει να δουλέψει, δουλεύει. Οποιος δεν θέλει καθεται σπιτάκι του και βρίζει το άτιμο το σύστημα.
    Αυτό λέγεται μεσαίωνας...
    ή καλύτερα ανώτερο από μεσαίωνα. Στο μεσαίωνα δεν ήταν έτσι τα πράγματα.

    Αν το αφήσεις έτσι θα έρθει και η σειρά σου(γενικά μιλώντας)...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (02-11-14)

  7. #17964
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ΜΑΤ και... μπουνιές η Κυριακή με ανοιχτά τα μαγαζιά! Γρονθοκόπησαν πολίτη που ήθελε να μπει σε πολυκατάστημα να ψωνίσει!
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Αυτά δεν συμβαίνουν ούτε στις πιο απομακρυσμένες περιοχές των αμόρφωτων ιθαγενών.
    Αφήστε την αγορά να δουλέψει, έλεος. Εδώ πέρα τα μαγαζιά όχι μόνο δεν κλείνουν τις Κυριακές αλλά είναι ανοικτά και τις αργίες.
    Οποιος θέλει να δουλέψει, δουλεύει. Οποιος δεν θέλει καθεται σπιτάκι του και βρίζει το άτιμο το σύστημα.


    Χωρίς παρεξήγηση μιλάς και τα βλέπεις εκ του ασφαλούς γιατί εσύ πληρώνεσαι στη ώρα σου με μισθούς που ΔΕΝ υπάρχουν εδώ.Για ποια ανάπτυξη μιλάμε την στιγμή που όλοι οι Έμποροι ΔΕΝ πληρώνουν και θέλουν τις Κυριακές ανοιχτά έχοντας τους υπαλλήλους με το έτσι θέλω αλλιώς πέφτει απόλυση...

    Το ηλίθιο αυτό σύστημα με τις κυριακές έγινε υποτίθεται για να προσλάβουν προσωπικό,Ο μπακαλόγατος ιδιοκτήτης βάζει τους ίδιους να δουλεύουν χωρίς να πληρώνει το 1+0,75 της κυριακής κι αν μπορεί ας τολμήσει να μιλήσει κάποιος...

    Για ποια ανάπτυξη μιλάμε...

  8. #17965
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.116
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.549 φορές σε 14.234 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο σκοπός της Κυριακής είναι να κλείσουν όσα μικρομάγαζα το παλεύουν ακόμα και να μείνουν οι μεγάλες επιχειρήσεις και τα πολυκαταστήματα. Ανάπτυξη? Ποιος σκοτίστηκε?
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  9. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον differance για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (02-11-14), dimace (02-11-14), pirateeeeeee (02-11-14)

  10. #17966
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    εχουν καταστρατηγηθει ολα τα εργατικα δικαιωματα ρε παιδια.το κερασακι στην τουρτα ειναι οι κυριακες.
    μου αρεσει που ολα τα κατευθυνομενα site μιλανε για τονωση της αγορας λογω των κυριακων.
    ο τζιρος πεφτει συνεχεια.ολη την εβδομαδα δεν παταει κανενας στα μαγαζια και πολλοι επιλεγουν να πανε
    τις κυριακες.εγω απο αντιδραση δεν θα πηγαινω τις κυριακες.οι υπαλληλοι εχουν την αμεριστη
    συμπαρασταση μου.
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (02-11-14)

  12. #17967
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Συμφωνώ πως το μέτρο των Κυριακών είναι ΜΑΛΑΚΙΑ, και το μόνο που θα πετύχει είναι να κλείσουν οριστικά όσα μικρά μαγαζιά έχουν απομείνει.

    Από την άλλη, διαφωνώ με τις μπουνιές, γροθιές, κλωτσές και κάθε μορφή βίας. (αν θέλεις να δείρεις, υπάρχουν τριακόσια ΤΟΜΑΡΙΑ να βγάλεις τα απωθημένα σου. Αυτά που μας έφτασαν στο ναδίρ).

  13. #17968
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.382
    Thanks
    24.354
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.774 φορές σε 17.801 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Reds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση μιλάς και τα βλέπεις εκ του ασφαλούς γιατί εσύ πληρώνεσαι στη ώρα σου με μισθούς που ΔΕΝ υπάρχουν εδώ.Για ποια ανάπτυξη μιλάμε την στιγμή που όλοι οι Έμποροι ΔΕΝ πληρώνουν και θέλουν τις Κυριακές ανοιχτά έχοντας τους υπαλλήλους με το έτσι θέλω αλλιώς πέφτει απόλυση...

    Το ηλίθιο αυτό σύστημα με τις κυριακές έγινε υποτίθεται για να προσλάβουν προσωπικό,Ο μπακαλόγατος ιδιοκτήτης βάζει τους ίδιους να δουλεύουν χωρίς να πληρώνει το 1+0,75 της κυριακής κι αν μπορεί ας τολμήσει να μιλήσει κάποιος...

    Για ποια ανάπτυξη μιλάμε...
    Διόρθωση: Δεν θέλαν οι εμπόροι τις Κυριακές, αλλά οι Βιομήχανοι και ο Τουριστικός κλάδος.

    Για τα υπόλοιπα, όποιος περπατάει εδώ και δεν χαρακτηρίζεται από ιδεολογικές αγκυλώσεις, μπορεί να καταλάβει: Αν υπάρχει χρήμα και δύο ώρες να μείνουν ανοιχτά, θα χεστούν το τάληρο.
    Εμείς, κοιτάμε να κάνουμε το 56ωρο, σαν το πρόβλημα της αγοράς, να είναι ότι οι δημόσιοι και λοιποί ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν προλαβαίνουν τα μαγαζιά.

    Να κάνω και μία ερώτηση, άλλη: Αν τα μαγαζιά δεν πληρώνουν τις εισφορές μέχρι τώρα, θα ανταπεξέλθουν στις αυξημένες εισφορές των Κυριακών - με ποιόν τρόπο;;;

    Να πούμε και κάτι άλλο;;; Εγώ, από τις δημόσιες υπηρεσίες, χάνω ημέρες γιατί δεν προλαβαίνουν... Γιατί να μην τις βάλουμε να δουλεύουν 6ήμερο για αρχή;;;
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  14. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (02-11-14), kwtsios (04-11-14)

  15. #17969

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τα μαγαζιά ανοικτά Κυριακές και Αργίες αλλά και ταυτόχρονα αυστηρή θεμελίωση του 40ωρου. Φυσικά όπως έχω ξαναπεί όλα αυτά είναι δύσκολο να γίνουν εντός ευρώ, διότι προσπαθούν με χαμηλό κόστος εργασίας να αυξήσουν την παραγωγικότητα. Με άλλα λόγια χαμηλοί μισθοί και πολλές εργατοώρες. Οταν όμως περιορίζουμε την αγορά αυτό γυρνάει μπούμερανγκ σε όλους. Τα μαγαζιά πρέπει να είναι ανοικτά και να απασχολούνται με part time απασχόληση όσοι δουλεύουν εκείνες τις μέρες.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  16. #17970
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.382
    Thanks
    24.354
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.774 φορές σε 17.801 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σάκαρε, με το ισχύον πλαίσιο στην ασφάλιση, δεν μπορούμε, μάνα μου, να εφαρμόσουμε 40ωρο, με φυσιολογικό κόστος ασφάλισης. Αν έχουμε έναν πλήρους απασχόλησης και έναν με μερική, θα έχουμε 1,5 εργαζόμενο την ώρα που στο ΙΚΑ θα πληρώνουμε για 2.
    Ο μηχανισμός, κατά τον οποίο προκύπτει κάτι τέτοιο είναι σχετικά δαιδαλώδης για να εξηγηθεί από εδώ.
    Επιπλέον, το ξέρεις πολύ καλά, ότι όταν έχω έναν υπάλληλο με ικανοποιητικό εισόδημα, έχω μία πηγή κατανάλωσης, η οποία μπορεί να δημιουργήσει (μαζί με άλλους, ανάλογους) μία καινούργια θέση, εργασίας αλλού: Όταν έχω δύο να φυτοζωούν και να κοστίζουν και περισσότερο, στο τέλος κλείνω και την επιχείρηση που τους απασχολεί, την ώρα που τα περισσότερα από τα εισοδήματά τους, εξανεμίζονται καλύπτοντας πολύ βασικές τους ανάγκες - οι οποίες δεν αφορούν μόνο την κατανάλωση, εώς και καθόλου - με τα γνωστά επακόλουθα.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  17. #17971
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Νίκο, μια διόρθωση.

    Ο τουριστικός κλάδος το έχει λύσει εδώ και χρόνια το ζήτημα. Τα καθαρά τουριστικά μαγαζιά που δουλεύουν μόνο τους μήνες που έχει τουρισμό μένουν ανοιχτά 7 μέρες τη βδομάδα απ' το πρωί μέχρι να βγουν οι κουκουβάγιες. Ενώ τα εμπορικά μαγαζιά που μένουν ανοιχτά 12 μήνες δουλεύουν με το ωράριο που δουλεύει όλη η Ελλάδα, δηλαδή 6 μέρες ανοιχτά και απογεύματα Τρίτης/Πέμπτης/Παρασκευής.

    Για το θέμα που κουβεντιάζετε, έχω ήδη τοποθετηθεί και παλιότερα. Αν ζούσαμε σε ευνομούμενη χώρα με πολίτες που σέβονται τους νόμους και τους συμπολίτες τους, τότε θα ήμουν υπέρ της λειτουργίας των μαγαζιών τις Κυριακές. Αλλά στη συγκεκριμένη χώρα ουραγκοτάγκων δυσκολεύομαι αφάνταστα να δω με συμπάθεια το συγκεκριμένο μέτρο.

  18. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (08-11-14), kwtsios (04-11-14), pf7 (03-11-14), voskos_7 (02-11-14)

  19. #17972

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δεν ξέρω τι θα κάνουν, αλλά πρέπει να ανοίξουν την αγορά και ταυτόχρονα να προστατεύσουν το 40ωρο. Τα σούπερ μάρκετ εδώ κλείνουν 12 το βράδυ. Αμα ανοίξει η αγορά και στα ωράρια θα βρούνε και άλλοι θέση εργασίας. Ετσι και αλλιώς η κακομοίρα η Ελλαδίτσα εντός ευρώ θα την βγάλει με μισθούς της πείνας για να επηζήσει. Είμαστε που είμαστε τελειωμένοι, ας κάνουμε τουλάχιστον βήματα μπρος να ανοίξουμε την αγορά όπως γίνεται σε κάθε σοβαρό κράτος.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  20. #17973
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.382
    Thanks
    24.354
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.774 φορές σε 17.801 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, μια διόρθωση.

    Ο τουριστικός κλάδος το έχει λύσει εδώ και χρόνια το ζήτημα. Τα καθαρά τουριστικά μαγαζιά που δουλεύουν μόνο τους μήνες που έχει τουρισμό μένουν ανοιχτά 7 μέρες τη βδομάδα απ' το πρωί μέχρι να βγουν οι κουκουβάγιες. Ενώ τα εμπορικά μαγαζιά που μένουν ανοιχτά 12 μήνες δουλεύουν με το ωράριο που δουλεύει όλη η Ελλάδα, δηλαδή 6 μέρες ανοιχτά και απογεύματα Τρίτης/Πέμπτης/Παρασκευής.

    Για το θέμα που κουβεντιάζετε, έχω ήδη τοποθετηθεί και παλιότερα. Αν ζούσαμε σε ευνομούμενη χώρα με πολίτες που σέβονται τους νόμους και τους συμπολίτες τους, τότε θα ήμουν υπέρ της λειτουργίας των μαγαζιών τις Κυριακές. Αλλά στη συγκεκριμένη χώρα ουραγκοτάγκων δυσκολεύομαι αφάνταστα να δω με συμπάθεια το συγκεκριμένο μέτρο.
    Διευκρίνηση: Ο Βιομηχανικός τομέας, το ζήτησε και ο Τουριστικός κλάδος, γνωμοδότησε θετικά, με την λογική ότι αυτό λειτουργεί μια χαρά στα τουριστικά μέρη...
    Το πρόβλημά μας, είναι όμως ότι τα υπόλοιπα εμπορικά καταστήματα, δεν λειτουργούν ακριβώς σε τουριστικά θέρετρα και η πελατειακή τους βάση, δεν σχετίζεται κατά μεγάλο ποσοστό με τον τουρισμό.

    Δεν βρίσκω κανέναν λόγο, την ώρα που ατυχώς οι απασχολούμενοι σε αυτά, βαράνε μύγες τις 6 ημέρες, να έχουμε την απαίτηση να βαράνε και την έβδομη.
    Δεν υπάρχει ρευστότητα και ατυχώς, δεν είναι μόνο ζήτημα της ανεργίας (που αυτήν αφορά κυρίως) αλλά και του ότι και δουλειά να έχει κανείς, δεν είναι και να το παίζεις στα σίγουρα ότι πληρώνεται...
    Το να ισχυρίζεται κανείς, ότι έτσι θα καταπολεμηθεί η ανεργία, είναι σαν να δείχνει ότι υπάρχει πολύ πιό αποτελεσματικός τρόπος να εμπαίζεις τον κόσμο από ότι με δράσεις όπως το πρόγραμμα τον Νέων Αγροτών, ή των επιταγών απασχόλησης. Έχει αρχίσει και γίνεται πολύ απάνθρωπο το σκηνικό με τους ανέργους, γιατί τους δείχνουμε ότι το κύριο μέλημά μας, είναι να τους σβήσουμε έστω και για έναν μήνα από τα μητρώα του ΟΑΕΔ.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  21. #17974
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Με κάθε κατανόηση για τον κάθε άνθρωπο που είναι άνεργος, αλλά μεγάλο μέρος αυτών θα μπορούσε να απασχοληθεί στη μόνη ακμάζουσα βιομηχανία της Ελλάδος που δεν είναι άλλη απ' τον τουρισμό. Βέβαια, οι διευθυντικές θέσεις που λατρεύουν οι ελληνάρες είναι ελάχιστες, αλλά υπάρχουν χιλιάδες θέσεις εργασίας για λατζέρηδες, καμαριέρες, γκαρσόνια, βοηθούς μαγείρων, πωλητές κλπ. Τι να κάνουμε, αυτές μόνο υπάρχουν σε αφθονία και μέχρι σήμερα απασχολούνται αλλοδαποί ελλείψει ημεδαπών που δεν τις καταδέχονται. Οπως δεν καταδέχονται ούτε την εργασία στα χωράφια κλπ.

    Εχει ξαναγίνει βέβαια αυτή η κουβέντα εδώ μέσα και δεν καταλήξαμε κάπου. Ως γνωστόν, "γιατί να πληρώσει το δικό μου βλαστάρι τα λάθη άλλων" κλπ κλπ?

  22. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    dimace (02-11-14), kwtsios (04-11-14), VALVERDES_7 (03-11-14)

  23. #17975
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.382
    Thanks
    24.354
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.774 φορές σε 17.801 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Προφανώς: Να απασχοληθούν σε επαγγέλματα που φέρνουν λεφτά απ'έξω, ή υποκαθιστούν λεφτά που φεύγουν έξω. Όχι σε δουλειές που ανακυκλώνουν το ήδη (μη) υπάρχον χρήμα της οικονομίας...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  24. #17976
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάθε κατανόηση για τον κάθε άνθρωπο που είναι άνεργος, αλλά μεγάλο μέρος αυτών θα μπορούσε να απασχοληθεί στη μόνη ακμάζουσα βιομηχανία της Ελλάδος που δεν είναι άλλη απ' τον τουρισμό. Βέβαια, οι διευθυντικές θέσεις που λατρεύουν οι ελληνάρες είναι ελάχιστες, αλλά υπάρχουν χιλιάδες θέσεις εργασίας για λατζέρηδες, καμαριέρες, γκαρσόνια, βοηθούς μαγείρων, πωλητές κλπ. Τι να κάνουμε, αυτές μόνο υπάρχουν σε αφθονία και μέχρι σήμερα απασχολούνται αλλοδαποί ελλείψει ημεδαπών που δεν τις καταδέχονται. Οπως δεν καταδέχονται ούτε την εργασία στα χωράφια κλπ.

    Εχει ξαναγίνει βέβαια αυτή η κουβέντα εδώ μέσα και δεν καταλήξαμε κάπου. Ως γνωστόν, "γιατί να πληρώσει το δικό μου βλαστάρι τα λάθη άλλων" κλπ κλπ?
    Συναγερμός! Χάκαραν τον Μέγιστο!

  25. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (02-11-14)

  26. #17977
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς: Να απασχοληθούν σε επαγγέλματα που φέρνουν λεφτά απ'έξω, ή υποκαθιστούν λεφτά που φεύγουν έξω. Όχι σε δουλειές που ανακυκλώνουν το ήδη (μη) υπάρχον χρήμα της οικονομίας...
    Προφανώς να απασχοληθούν σε οτιδήποτε μπορεί να πληρώσει το φαΐ και το νοίκι τους, θα έλεγα εγώ με λίγα λόγια.

  27. #17978
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.382
    Thanks
    24.354
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.774 φορές σε 17.801 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σίγουρα: Οπότε, τα 200,00 € σκάρτα στο μήνα, για να κάνουν τους ρεπατζήδες στα εμπορικά, τα ξεχνάμε...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  28. #17979
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τι είναι αυτά τα 200 ευρώ? Μισθός για part time δουλειά στα εμπορικά? Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο, γιατί όχι? Στο εξωτερικό υπάρχουν εκατομύρια εργαζομένων σε part time δουλειές και δεν θεωρείται καθόλου υποτιμητικό.

    Κοίτα, για να μην το τραβάμε σε μάκρος και μας βρει το ξημέρωμα εδώ. Ολοι θέλουμε μια αξιοπρεπή, καλοπληρωμένη κι όσο γίνεται λιγότερο καταπονητική δουλειά. Αν τη βρούμε, καλώς. Αν δεν τη βρούμε, να κάτσουμε να ψοφήσουμε ή να ζητάμε λεφτά απ' τον μπαμπά για να μη ρίξουμε το τουπέ μας? Εγώ τουλάχιστον λέω ξεκάθαρα "όχι". Εχω κάνει ήδη αρκετές "βρώμικες" δουλειές στη ζωή μου και δεν ντρέπομαι καθόλου γι' αυτό. Οποιου του πέφτει η μύτη, ας κάτσει στο ίντερνετ (που κι αυτό μάλλον δεν το πληρώνει ο ίδιος) να το παίζει επαναστάτης ή αγανακτισμένος.

  29. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (04-11-14), VALVERDES_7 (03-11-14)

  30. #17980
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.915
    Thanks
    5.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.863 φορές σε 7.481 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Με αυτο το γαλα τι εχει γινει και πλεον τα βγαζουν ολα εβδομαδας;
    Aσχετο, αλλα ισχυει οτι εχει ψηφιστει νομος υψηλης παστεριωσης;

Σελίδα 899 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 39949959969979984985986987988989589689789889990090190290390991992993994999910991199129913991899 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας