Σελίδα 9 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 567891011121319293949591092093094095091009 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 180 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #161
    Το avatar του χρήστη Coach
    Εγγραφή
    06-07-2005

    Μηνύματα
    15.295
    Thanks
    6.723
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.218 φορές σε 3.590 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, "τα παιδιά του Πειραιά", έχουν κάνει το γύρω του κόσμου.
    Ιδού η διαφορά.

    Προτείνω ανακωχή γιατί θα έχουμε "εμφύλιο". :P

  2. #162
    firewalkwithme Το avatar του χρήστη oikon7
    Εγγραφή
    09-08-2005

    Περιοχή
    Wuppertal, Γερμανία
    Μηνύματα
    1.856
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1 φορά
    σε 1 μήνυμα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι αγαπητή ΟΣΦΠ... Μπορεί να συμφωνήσουμε σε οτιδήποτε, αλλά όχι σε αυτό...!

  3. #163
    Το avatar του χρήστη dali
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Μηνύματα
    1.054
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    "Στη Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή..." (για να πω κι εγώ κάτι)

    Καθένας τα δικά του τα μέρη θα εξυμνήσει, γεγονός πάντως είναι ότι η Θεσσαλονίκη είναι μια πολύ πιό ανθρώπινη και πράσινη πόλη που δυστυχώς βαδίζει στ' αχνάρια της Αθήνας όσον αφορά τη μόλυνση, το κυκλοφοριακό και την δόμηση...

    "Ξεσσαλονίκη"...

  4. #164
    Το avatar του χρήστη Wappy
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    laSpa
    Μηνύματα
    2.701
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4 φορές σε 3 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dali

    γεγονός πάντως είναι ότι η Θεσσαλονίκη είναι μια πολύ πιό ανθρώπινη και πράσινη πόλη

    "Ξεσσαλονίκη"...
    συμφωνώ με τη Γκιζέλα...

  5. #165

    Εγγραφή
    12-08-2005

    Μηνύματα
    831
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    ολα καλα και αγια, και εγω λατρευω το λιμανι του Πειραια, αλλωστε δηλωνω γαυρος στο μονο μερος της ελλαδας που ειναι θρησκεια να εισαι αντιολυμπιακος ΑΛΛΑ σαν το λιμανι της Θεσσαλονικης απο ομορφια, δεν εχει!!!!

    το λιμανι του Πειραια το αγαπαμε σαν ιδεα.. δεν ειναι ομορφο ομως! της Θεσσαλονικης ειναι μες το πρασινο, σαν μικρος κολπος, βλεπεις Περαια απεναντι, κοσμο να περπαταει.. καμια σχεση! εκτος και αν θεωρειται Καστελα και Πασαλιμανι, λιμανι του Πειραια... απο οσο ξερω ομως, οχι..

    Μητρα σε γεννησε Αρχαια Μακεδονισσα.... Θεσσαλονικη μου μεγαλη φτωχομανα...

  6. #166

    Εγγραφή
    24-05-2005

    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    1.539
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1 φορά
    σε 1 μήνυμα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Σαφέστατα Πειραιάς δεν είναι μόνο το κεντρικό λιμάνι. Πειραιάς είναι ολόκληρη η χερσόνησος με 3 φυσικά λιμάνια. Ηρακλέους (Porto Leone-Κεντρικό), Μουνιχίας (Μικρολίμανο), Ζέας (Πασαλιμάνι).

    Φυσικό είναι να αγαπάει ο καθένας περισσότερο τον τόπο του. Νομίζω όμως οτι Πειραιάς, όπως απλώνεται απο την Μυρτιδιώτισσa μέχρι τη σχολή Ν.Δοκίμων δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

  7. #167
    Το avatar του χρήστη Coach
    Εγγραφή
    06-07-2005

    Μηνύματα
    15.295
    Thanks
    6.723
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.218 φορές σε 3.590 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    @Firewoman

    Κοίτα. Πέρα από την πλάκα ... αν πιάσεις σαν λιμάνι του Πειραιά ... το κεντρικό λιμάνι ... από κει που φεύγουν τα πλοία ... άστο καλύτερα ... χάλι.
    Αλλά για μένα μέρος σαν τον Πειραιά ... από Πειραϊκή μέχρι και Καστέλλα ... δεν υπάρχει περίπτωση να βρω πουθενά στον κόσμο ... και επειδή το θεωρώ αντικειμενικά πανέμορφο (άσχετα αν υπάρχουν τα σύγχρονα προβλήματα των μεγαλουπόλεων ... και μάλιστα διογκωμένα) ... και επειδή το βλέπω με τα μάτια της ψυχής που οδηγούν και σε προκατάληψη.
    Γενικά ό,τι αγαπάς είναι το πιο όμορφο.
    Παρεμπιπτόντως είναι αρκετά τα χρόνια που δε μένω πια στον Πειραιά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δεθώ με άλλο μέρος περισσότερο στη ζωή μου ...

    Η Θεσσαλονική είναι από τα λίγα μέρη στην Ελλάδα που δεν έχω ακόμη επισκεφτεί. Θα έρθω όμως, εκτός απροόπτου, τον Ιούνιο. Σαν τον Πειραιά όμως ξέρω ότι δε θα την δω, ακόμα και αν είναι, που πιστεύω ότι σίγουρα είναι πιο ανθρώπινη. Πιο όμορφη από την Αθήνα, κόβω το κεφάλι μου ότι θα τη θεωρήσω, γιατί απλά με την Αθήνα, δεν έχω συναισθηματικό δέσιμο.

  8. #168

    Εγγραφή
    12-08-2005

    Μηνύματα
    831
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    το Μικρολιμανο δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και το Πασαλιμανι ειναι σαφεστατα καλυτερο και απο το κεντρικο λιμανι... μα οποιος εχει ανεβει σαλονικα και ξερει και τον Πειραια, εστω και λιγο αντικειμενικα, θα δει την διαφορα!

    λατρευω τον Πειραια και πολλες φορες εχω δηλωσει μεταξυ σοβαρου και αστειου πως απο εκει ειναι η καταγωγη μου! (μην με ακουσει κανεις απο την οικογενεια, χαθηκα! :P ) αλλα η Σαλονικα μου.... ειναι μεσα στην καρδια μου!

  9. #169

    Εγγραφή
    12-08-2005

    Μηνύματα
    831
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΟΣΦΠ
    @Firewoman

    Κοίτα. Πέρα από την πλάκα ... αν πιάσεις σαν λιμάνι του Πειραιά ... το κεντρικό λιμάνι ... από κει που φεύγουν τα πλοία ... άστο καλύτερα ... χάλι.
    Αλλά για μένα μέρος σαν τον Πειραιά ... από Πειραϊκή μέχρι και Καστέλλα ... δεν υπάρχει περίπτωση να βρω πουθενά στον κόσμο ... και επειδή το θεωρώ αντικειμενικά πανέμορφο (άσχετα αν υπάρχουν τα σύγχρονα προβλήματα των μεγαλουπόλεων ... και μάλιστα διογκωμένα) ... και επειδή το βλέπω με τα μάτια της ψυχής που οδηγούν και σε προκατάληψη.
    Γενικά ό,τι αγαπάς είναι το πιο όμορφο.
    Παρεμπιπτόντως είναι αρκετά τα χρόνια που δε μένω πια στον Πειραιά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δεθώ με άλλο μέρος περισσότερο στη ζωή μου ...

    Η Θεσσαλονική είναι από τα λίγα μέρη στην Ελλάδα που δεν έχω ακόμη επισκεφτεί. Θα έρθω όμως, εκτός απροόπτου, τον Ιούνιο. Σαν τον Πειραιά όμως ξέρω ότι δε θα την δω, ακόμα και αν είναι, που πιστεύω ότι σίγουρα είναι πιο ανθρώπινη. Πιο όμορφη από την Αθήνα, κόβω το κεφάλι μου ότι θα τη θεωρήσω, γιατί απλά με την Αθήνα, δεν έχω συναισθηματικό δέσιμο.
    ναι δεν νομιζω κανεις απο εδω μεσα να εχει διαθεση αντιδικιας. ουτε θελει κανεις να μειωσει τον τοπο κανενος! και μιας και το ανεφερες.. θελω τοσο πολυ ενα σπιτι στην Καστελα! δλδ αν κατεβαινα ποτε Νοτο, εκει θα θελα να μεινω! ισως γιατι μου θυμιζει Θεσσαλονικη!

    και εσυ οντως πρεπει να ανεβεις! φροντισε να ειμαι εδω ομως!

  10. #170
    firewalkwithme Το avatar του χρήστη oikon7
    Εγγραφή
    09-08-2005

    Περιοχή
    Wuppertal, Γερμανία
    Μηνύματα
    1.856
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1 φορά
    σε 1 μήνυμα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Πάντως για να πουμε του στραβού το δίκιο, δεν νομίζω ότι η Θεσσαλονίκη είναι πιο "πράσινη" από τον Πειραιά ή και από Αθήνα ακόμη... Μιλάω για το κέντρο της πόλης και όχι την περιφέρεια της Θεσσαλονίκης.

    Το αν είναι "ανθρώπινη" πόλη είναι και αυτό σχετικό. Αν την συγκρίνεις με την Αθήνα, τότε η απάντηση είναι (ακόμη) ναι. Αλλά την τελευταία δεκαετία η Θεσσαλονίκη έχει επεκταθεί ανεξέλεγκτα, ο πληθυσμός έχει αυξηθεί δραματικά για τα δεδομένα της πόλης και οι ρυθμοί έχουν ανέβει αναπόφευκτα.
    .
    .
    .
    Αλλού είναι η ουσία της πόλης: στις άγριες νύχτες του "Berlin", στους καπνούς του "Παπαγάλου", στα σοκάκια της Άνω Πόλης, στα σβηστά φώτα των μαγαζιών της Μπότσαρη το απόγευμα του Νοέμβρη και (προπάντως) στην ατελείωτη ανηφοριά της Βιζυηνού από Κασσάνδρου μέχρι 40 Εκκλησιές τρείς η ώρα τα χαράματα...

  11. #171
    Το avatar του χρήστη Coach
    Εγγραφή
    06-07-2005

    Μηνύματα
    15.295
    Thanks
    6.723
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.218 φορές σε 3.590 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από FIREWOMAN

    και εσυ οντως πρεπει να ανεβεις! φροντισε να ειμαι εδω ομως!
    17-18 Ιουνίου ... να το ξέρεις από τώρα ... βέβαια εγώ θα είμαι κανένα εξάωρο την ημέρα στο Καυταντζόγλειο ... αλλά απομένουν άλλες 18!!! :P

  12. #172

    Εγγραφή
    12-08-2005

    Μηνύματα
    831
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από oikon7
    Πάντως για να πουμε του στραβού το δίκιο, δεν νομίζω ότι η Θεσσαλονίκη είναι πιο "πράσινη" από τον Πειραιά ή και από Αθήνα ακόμη... Μιλάω για το κέντρο της πόλης και όχι την περιφέρεια της Θεσσαλονίκης.

    Το αν είναι "ανθρώπινη" πόλη είναι και αυτό σχετικό. Αν την συγκρίνεις με την Αθήνα, τότε η απάντηση είναι (ακόμη) ναι. Αλλά την τελευταία δεκαετία η Θεσσαλονίκη έχει επεκταθεί ανεξέλεγκτα, ο πληθυσμός έχει αυξηθεί δραματικά για τα δεδομένα της πόλης και οι ρυθμοί έχουν ανέβει αναπόφευκτα.
    .
    .
    .
    Αλλού είναι η ουσία της πόλης: στις άγριες νύχτες του "Berlin", στους καπνούς του "Παπαγάλου", στα σοκάκια της Άνω Πόλης, στα σβηστά φώτα των μαγαζιών της Μπότσαρη το απόγευμα του Νοέμβρη και (προπάντως) στην ατελείωτη ανηφοριά της Βιζυηνού από Κασσάνδρου μέχρι 40 Εκκλησιές τρείς η ώρα τα χαράματα...
    αν δεν εχει κανει θαυματα η Ντορα απο περσυ τον σεπτεμβρη που κατεβηκα, τον Πειραια δεν τον θυμαμαι ιδιαιτερα πρασινο ουτως η αλλως, τοτε οντως το κεντρο ειδικα ειναι περισσοτερο πρασινο! σκεψου τα παρκα γυρω απο το αγαλμα του Μ.Αλεξανδρου, απεναντι το θεατρο κηπου, γυρω απο τα πανεπιστημια..


    αλλαζουν οι ρυθμοι της πολης αλλα η επεκταση γινεται προς τα εξω.. Πανοραμα, απο την δυτικη πλευρα της πολης, εδω τεινει να γινει η Περαια προαστιο της Θεσσαλονικης!

    ξερεις τον Παπαγαλο;;;;;; και το Berlin; μενω στην περιοχη Μαρτιου.. διπλα στην Μποτσαρη σχεδον..

  13. #173
    Το avatar του χρήστη Coach
    Εγγραφή
    06-07-2005

    Μηνύματα
    15.295
    Thanks
    6.723
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.218 φορές σε 3.590 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Πειραιάς + πράσινο = σχέση μίσους.

  14. #174

    Εγγραφή
    24-05-2005

    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    1.539
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1 φορά
    σε 1 μήνυμα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Αν το αμφιθεατρικό Μικρολίμανο απο ΝΟΕ μέχρι ΝΑΣ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, τότε τι είναι ιδιαίτερο?

    Θέμα γούστου, αλλα κομμάτι σαν το Μικρολίμανο μόνο με Monte Carlo συγκρίνεται. Φυσικά το Τουρκολίμανο υπερέχει απο πολλές απόψεις.

  15. #175
    Το avatar του χρήστη dali
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Μηνύματα
    1.054
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rower
    Σαφέστατα Πειραιάς δεν είναι μόνο το κεντρικό λιμάνι. Πειραιάς είναι ολόκληρη η χερσόνησος με 3 φυσικά λιμάνια. Ηρακλέους (Porto Leone-Κεντρικό), Μουνιχίας (Μικρολίμανο), Ζέας (Πασαλιμάνι).

    Φυσικό είναι να αγαπάει ο καθένας περισσότερο τον τόπο του. Νομίζω όμως οτι Πειραιάς, όπως απλώνεται απο την Μυρτιδιώτισσa μέχρι τη σχολή Ν.Δοκίμων δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.
    Το σίγουρο είναι ότι από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, αντικειμενικά είναι καλύτερο γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία παραστάσεων από ένα απλό αγνάντι στο πέλαγο και στο ηλιοβασίλεμα που έχει το τελευταίο... (τί ποιητική ψυχή, τί ευαισθησία...)

    Τέλος πάντων, δεν θα φάμε και τα μουστάκια μας τώρα, γούστα είναι αυτά και δεν είμαστε και κανένα εξωτικό μέρος ώστε να υπάρχει τεράστια διαφορά ομορφιάς...

  16. #176
    Το avatar του χρήστη Coach
    Εγγραφή
    06-07-2005

    Μηνύματα
    15.295
    Thanks
    6.723
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.218 φορές σε 3.590 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.

  17. #177
    Το avatar του χρήστη dali
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Μηνύματα
    1.054
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από FIREWOMAN
    θελω τοσο πολυ ενα σπιτι στην Καστελα!
    Εσύ κι άλλες εκατοντάδες χιλιάδων Πειραιώτες.

    Κι εκεί και στη Φρεαττύδα, όπου η θέα στο πέλαγος είναι απρόσκοπτη και τα νοίκια είναι μανίκια...

  18. #178
    Το avatar του χρήστη Eric
    Εγγραφή
    15-12-2004

    Περιοχή
    West End
    Μηνύματα
    1.426
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dali
    ......δεν είμαστε και κανένα εξωτικό μέρος ώστε να υπάρχει τεράστια διαφορά ομορφιάς...
    Ε! γι΄αυτο δεν μιλαω για την Πατρα τοση ωρα για να μην σας κομπλεξαρω! hop

  19. #179
    Το avatar του χρήστη dali
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Μηνύματα
    1.054
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΟΣΦΠ
    Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.
    Ναι, ο Πειραιάς, τα Barbados η Κούβα και άλλες περίεργες λέξεις...

  20. #180
    Το avatar του χρήστη dali
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Μηνύματα
    1.054
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Άμα μπήκανε στο παιχνίδι και οι κάτοικοι της Μιναρόπολης, δέσαμε...
    Άλλος παιδιά?
    Δημήτρη για τα Χανιά τίποτα? (Η πόλη κατά τη γνώμη μου)
    Για Βόλο?
    Για Ναύπλιο?
    Βάλτε τώρα που γυρίζει...

    ΥΓ
    Λοιπόν, μοντεράτορες, αλλάξτε τον τίτλο του θέματος σε "Ύμνος εις τον τοπικισμόν".

Σελίδα 9 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 567891011121319293949591092093094095091009 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας