Σελίδα 757 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 2573574575576577077177277377477537547557567577587597607617677777877978078579571057115712571757 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 15.121 έως 15.140 από 38389

Θέμα: Off Topic

  1. #15121
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αυτές είναι σοβαρές επιστημονικές έρευνες. Το Sports Illustrated αποφάσισε να ερευνήσει πώς επιδρά η βαρύτητα στους μυς και το λίπος του σώματος. Και σε αυτή τη θεάρεστη έρευνα αποφάσισε να χρησιμοποιήσει την Kate Upton. Δεν είμαι σίγουρος αν τα περί λίπους είναι έμμεση σπόντα για τα παραπάνω κιλά που έχει η Upton κατά καιρούς, αλλά ποιον ενδιαφέρει;
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]


  2. #15122
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.116
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.549 φορές σε 14.234 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ε λογικό, αφού είναι Up ton
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  3. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (28-02-14)

  4. #15123
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μεγάλη υπόθεση φίλε το up σε πολλά πράγματα..

  5. #15124
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Με το φτωχό μου το μυαλό ...λέω εγώ
    Eίμαι σίγουρος ότι ο χαιρετισμός με το τεντωμένο χέρι και την παλάμη προς το έδαφος στα γερμανικά σημαίνει και κάτι άλλο.



    Ας πούμε ότι είναι ένας πανάρχαιος χαιρετισμός του ανθρώπου στα μανιτάρια. Ξέρω ότι το «Sieg Heil» μεταφράζεται από τα γερμανικά σαν «Ζήτω η νίκη». Ο οπαδός λοιπόν της Μπορούσια Ντόρτμουντ που χαιρέτησε με τεντωμένο χέρι στη διάρκεια του ενός λεπτού σιγής στο «Βεστφάλεν Στάντιουμ» θα μπορούσε να επικαλεστεί κάτι τέτοιο και να πει ότι δεν έπρεπε να τον πετάξουν έξω από το γήπεδο. Δεν νομίζω όμως ότι καν το δοκίμασε. Οδηγήθηκε από τους σεκιουριτάδες εκτός γηπέδου, αργότερα έμαθε ότι θα απαγορεύεται η είσοδός του στα ματς της Μπορούσια μέχρι το 2020 και περιμένει τη δίκη που παραπέμφθηκε, που με την ταχύτητα των γερμανικών δικαστηρίων θα γίνει σε μήνες.


    Το ίδιο θα είχε συμβεί αν ο οπαδός της Μπορούσια καβάλαγε τα κάγκελα και φορούσε κουκούλα κατακαλόκαιρο, το ίδιο αν τον έπιαναν να γράφει στους τοίχους του γηπέδου με σπρέι. Το ίδιο αν περίμενε έξω από τα αποδυτήρια και επιτίθετο στους παίκτες της αντίπαλης ομάδας. Δεν θα μπορούσε να πει με εκνεύρισε ο διαιτητής και με θύμωσαν οι αντίπαλοι επειδή έκαναν καθυστερήσεις ή τα γήπεδα δεν είναι εκκλησία.


    Χτες στην Αγία Πετρούπολη οπαδοί της Ζενίτ επιτίθονταν σε οπαδούς της Μπορούσια Ντόρτμουντ που έβρισκαν στους δρόμους στέλνοντάς τους στο νοσοκομείο. Ο υπεύθυνος του γερμανικού Eurosport Μίκαελ Βόλνι πριν από το ματς επιβεβαίωνε την πληροφορία όπως και τις συμβουλές των sites των οπαδών της Μπορούσια, οι οπαδοί να μείνουν μέχρι το ματς στα ξενοδοχεία τους και στη μετάβασή τους στο στάδιο να μη φοράνε διακριτικά. Αντίθετα με το Eurosport, τα ρωσικά κανάλια δεν μετέδωσαν καμία είδηση για επιθέσεις σε Γερμανούς οπαδούς. Και σε κάτι τέτοιες καταστάσεις καταλαβαίνεις αν μια χώρα είναι ελεύθερη. Για να είναι ελεύθερη μια χώρα χρειάζεται να εφαρμόζονται οι νόμοι της και για να εφαρμόζονται, χρειάζεται να υπάρχει κράτος. Και τα υπόλοιπα «πρώτα να μαζέψουνε τους πολιτικούς και μετά να πιάνουνε τους οπαδούς», τους αγανακτισμένους, τους ακτιβιστές, τους χούλιγκαν, τους δεν ξέρω και εγώ τι, τ’ ακούω βερεσέ. Είναι σαν τους ναζιστικούς χαιρετισμούς που τους κάνανε οι αρχαίοι Ελληνες και τις σβάστικες που τις είχανε στην Ιωνία. Αν κάποιος θέλει να κάνει τον αρχαίο Ελληνα ας φοράει χλαμύδα. Που δεν φοράγανε τα SS και κανένας δεν πρόκειται να τον παρεξηγήσει.


    Οπως κι αν ένας ιδιοκτήτης θέλει να πάρει την ομάδα του και να φύγει ή να φύγει ο ίδιος και να αφήσει την ομάδα του, κανένας δεν πρέπει να του στέκεται εμπόδιο. Κι αν το κάνει δεν αποδεικνύει ότι σε αυτά που έλεγε είχε δίκιο. Οπως κι αν ανέβεις σε μια ταράτσα και πεις ότι θα πηδήξεις αν το δικαστήριο δεν βγάλει μια απόφαση υπέρ σου, δεν πάει να πει ότι έχεις δίκιο στη δίκη. Οι αποφάσεις λοιπόν του Κούγια να κλείσει την Παναχαϊκή ΠΑΕ και του Βελλή να κάνει συνέλευση για κάτι ανάλογο είναι σεβαστές. Και στις διαμαρτυρίες τους για τα ματς με τον Παναιγιάλειο και τον Πανιώνιο έχουν βάση. Ρωτάω όμως εγώ με το φτωχό μου το μυαλό. Αν ο Απόλλωνας στο ματς με τον Παναθηναϊκό ευνοήθηκε και ο Αλαφούζος έλεγε ότι σταματάει να παίζει στη Σούπερ Λιγκ τι θα έπρεπε να γίνει; Και αν το κάνουν όλοι το ίδιο τι γίνεται; Τίποτα. Γιατί μόνο στην Ελλάδα έχουμε εφεύρει διάφορα δίκαια. Το δίκαιο του εργάτη, το δίκαιο του αδικημένου. Ενα είναι το δίκαιο και μία η εξουσία που μπορεί να το εφαρμόσει. Στις δημοκρατίες αυτή που ψηφίζεται.


    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (28-02-14)

  7. #15125
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τελικά αυτό το Ποτάμι είναι όντως κίνηση πολιτική ή ισχύει αυτό που διάβασα κάπου χθες βράδυ ότι έγινε ότι έγινε για δημοσιογραφικούς λόγους κι ο Θεοδωράκης θα δείξει στην εκπομπή του της Πέμπτης τα αποτελέσματα της έρευνάς του?

  8. #15126
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.328
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.757 φορές σε 17.789 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά αυτό το Ποτάμι είναι όντως κίνηση πολιτική ή ισχύει αυτό που διάβασα κάπου χθες βράδυ ότι έγινε ότι έγινε για δημοσιογραφικούς λόγους κι ο Θεοδωράκης θα δείξει στην εκπομπή του της Πέμπτης τα αποτελέσματα της έρευνάς του?
    Κύριος οίδε, καθώς δεν αποκλείεται και ο συνδυασμός των γεγονότων. Γενικά, πάντως, η αντίδραση ορισμένων ατόμων πάσης υποψίας, ξεπέρασε τις προσδοκίες...

    Κρύβει εκπλήξεις αυτός ο κόσμος, όταν δεν τον ξέρεις...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  9. #15127
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ενα ωραίο βίντεο για το πως ΔΕΝ πρέπει να φερόμαστε μπροστά στα παιδιά.


  10. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    dimace (02-03-14), voskos_7 (01-03-14)

  11. #15128
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.005
    Thanks
    3.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αν περιμένουμε τον στ. θεωδωράκη (μέγα λαμόγιο του συστήματος) τότε ζήτω που καήκαμε... Η πορεία του μιλάει από μόνη της... Να υποθέσω ότι ο επόμενος επαναστάτης θα είναι ο πρετεντέρης?

    Αν θυμάμαι καλά, αυτός δεν ήταν το πρωτοπαλίκαρο του γιωργάκη παπανδρέου που έκανε το κονέ σε φαγητάδικο για να του γνωρίσει τον αρχιαεκτζή ντέμη έτσι ώστε να φτιάξει το γήπεδο και για διάφορες άλλες μιζούλες που ακούγονται? και κόντεψε να τον βάλει μέχρι και μέσα στο ψηφοδέλτιο του πασοκ?

  12. #15129
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.328
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.757 φορές σε 17.789 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν περιμένουμε τον στ. θεωδωράκη (μέγα λαμόγιο του συστήματος) τότε ζήτω που καήκαμε... Η πορεία του μιλάει από μόνη της... Να υποθέσω ότι ο επόμενος επαναστάτης θα είναι ο πρετεντέρης?

    Αν θυμάμαι καλά, αυτός δεν ήταν το πρωτοπαλίκαρο του γιωργάκη παπανδρέου που έκανε το κονέ σε φαγητάδικο για να του γνωρίσει τον αρχιαεκτζή ντέμη έτσι ώστε να φτιάξει το γήπεδο και για διάφορες άλλες μιζούλες που ακούγονται? και κόντεψε να τον βάλει μέχρι και μέσα στο ψηφοδέλτιο του πασοκ?
    Το θέμα συζήτησης για εμένα Γιώργο, δεν είναι τόσο το άτομο, τα έργα και οι ημέρες του - γνωστά είναι και δεν αν δεν είναι, δεν έχει νόημα να τα γνωστοποιήσουμε από εδώ.
    Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης, είναι η ενθουσιώδης υποδοχή που επεφύλαξαν, στην κίνησή του, διάφοροι συναγωνιστές, συνοδοιπόροι, αγανακτισμένοι από τους ήδη υπάρχοντες και δεκτικοί, ανοιχτοι και ανυπόμονοι στην διαμόρφωση "νέων προτάσεων"...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  13. #15130
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.005
    Thanks
    3.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης, είναι η ενθουσιώδης υποδοχή που επεφύλαξαν, στην κίνησή του, διάφοροι συναγωνιστές, συνοδοιπόροι, αγανακτισμένοι από τους ήδη υπάρχοντες και δεκτικοί, ανοιχτοι και ανυπόμονοι στην διαμόρφωση "νέων προτάσεων"...
    Για να πω την αλήθεια εγώ δεν είδα καμία υποδοχή. Αλλά έναν βομβαρδισμό ειδήσεων, που δεν θα μπορούσε να το κάνει ο Βοσκός από τα Γρεβενά ακόμη και αν ήταν το the next best thing...
    Και για να σε στηρίζουν τα βομβαρδιστικά κάτι σημαίνει... Τώρα το τι θέλει να πετύχει θα το δείξει ο καιρός. Κάνει τον λαγό? Είναι η νέα μαριονέτα? Θα κάνει καμιά νέα γκεμπελική εκπομπή για να μας πείσει τι καλός που είναι ο Μπόμπολας και οι φίλοι του? Να ανεβάσει τα νούμερα?

    Τι παραπάνω έχει δηλαδή από τους υπόλοιπους πολιτικούς που δεν έχουν μπλεχτεί με κυβερνητικές θέσεις και όλα τα κανάλια τους βρίζουν μέρα νύχτα?

  14. #15131
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο διάολος να με πάρει, αλλά από τη στιγμή που είδα τους φασίστες στο Κίεβο να αναρτούν πορτραίτα του Χίτλερ σε δημόσια κτήρια της πόλης τους, θέλω να μπουν μέσα οι Ρώσοι να τους γαμήσουν...

  15. #15132
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.328
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.757 φορές σε 17.789 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διάολος να με πάρει, αλλά από τη στιγμή που είδα τους φασίστες στο Κίεβο να αναρτούν πορτραίτα του Χίτλερ σε δημόσια κτήρια της πόλης τους, θέλω να μπουν μέσα οι Ρώσοι να τους γαμήσουν...
    Το ζητήσατε και έγινε...

    Στον απόηχο του Ελληνικού ντέρμπυ και προσπαθώντας να ελαφρύνω την ατμόσφαιρα, προφανώς η Ρωσία έχει κυρρήξει τον πόλεμο στην Ουκρανία, πληροφορία την οποία μόνο δεν διαψεύδει η διπλωματική δραστηριότητα Ρωσίας - Ουκρανίας - ΗΠΑ - ΕΕ και ΝΑΤΟ.

    Μπορεί και να μας αφορά, λίγο περισσότερο από όσο του φαίνεται...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  16. #15133
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.005
    Thanks
    3.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και να μας αφορά, λίγο περισσότερο από όσο του φαίνεται...
    Πολύ σωστό.
    Μας ενδιαφέρει τρομερά πολύ έμμεσα και άμεσα και ως ελληνικός λαός έχουμε κάνει τα δέοντα στις εκλογές για να αποδείξουμε τι ξεφτιλισμένοι και λαμόγια είμαστε...

    Και μια τεράστια απόδειξη γιατί είμαστε τα χειρότερα που$%^#α που υπάρχουν αυτήν την στιγμή. Βρισκόμαστε σε γλοιώδες επίπεδο και θα συνεχίσουμε να το απολαμβάνουμε... Αμύνεσθαι περί parties
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    YΓ. Αλλά πέρα βρέχει και όταν θα έρθουν μπροστά οι κανονικές π%^&^#ς, να δω τι θα κάνουμε και ποια δικαιολογία θα βρούμε... (μαζί τα φάγαμε, σύνταγμα, πρωτογενές πλεόνασμα κλπ.)

  17. #15134
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ρε παιδιά! ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ, ωρέ! Με το ένα και με το άλλο το ξεχάσαμε...

  18. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (03-03-14), pirateeeeeee (03-03-14), sirkostas (03-03-14), voskos_7 (03-03-14)

  19. #15135
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Καλή Σαρακοστή!

  20. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (03-03-14), dimace (03-03-14), voskos_7 (03-03-14)

  21. #15136
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.328
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.757 φορές σε 17.789 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Καλή Σαρακοστή και καλή τύχη - θα την χρειαστούμε...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  22. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (04-03-14)

  23. #15137
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    03-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.515
    Thanks
    13.189
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.112 φορές σε 7.905 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    12 καρέ για το αεροδρόμιο "φάντασμα" του Ελληνικού. Εκεί που έχει σταματήσει ο χρόνος




    inShare










    Τον Μάρτιο του 2001 το Διεθνές Αεροδρόμιο Ελληνικού, ή απλά "Ελληνικό" σταμάτησε να λειτουργεί. Δείτε ένα φωτογραφικό αφιέρωμα στις εγκαταλειμμένες εγκαταστάσεις του
    ια πάνω από 60 χρόνια ήταν το διεθνές αεροδρόμιο της Αθήνας. Τον Μάρτιο του 2001 το Διεθνές Αεροδρόμιο Ελληνικού, ή απλά "Ελληνικό" έκλεισε τις πύλες του για το επιβατικό κοινό.
    Μετά το κλείσιμό του και λόγω των Ολυμπιακών αγώνων του 2004, κατασκευάστηκαν δύο γήπεδα μπέηζμπολ χωρητικότητας 8.700 και 4.000 θέσεων το καθένα, ένα Κέντρο Κάνοε-Καγιάκ Σλάλομ, ένα κλειστό γήπεδο 14.100 θέσεων και μία αίθουσα Ξιφασκίας 5.000 θέσεων. Επίσης εκεί κατασκευάστηκε αμαξοστάσιo του τραμ της Αθήνας και του ΟΑΣΑ (ΕΘΕΛ).
    Παρόλα αυτά, οι αερολιμένες και οι κεντρικές αίθουσες υποδοχής, ο πύργος ελέγχου αλλά και οι λοιποί χώροι υποδομής, έχουν αφεθεί στη φθορά του χρόνου.
    Υπενθυμίζεται ότι μετά τις τελευταίες εξελίξεις της προηγούμενης εβδομάδας, η Lamda Development (συμφερόντων Λάτση) είναι ο μοναδικός διεκδικητής του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού, καθώς ήταν η μόνη προσφορά που κατατέθηκε κατά τη διαγωνιστική διαδικασία του ΤΑΙΠΕΔ.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Την ίδια ώρα, οι κάτοικοι των Δήμων Αργυρούπολης - Ελληνικού κινητοποιούνται κατά της πώλησης του πρώην αερολιμένα και των γύρω χώρων.
    "Στα πλαίσια της ιδιωτικοποίησης της δημόσιας γης, προωθείται και το ξεπούλημα της έκτασης των 6.200 στρεμμάτων του πρώην αεροδρομίου Ελληνικού και της παραλίας του Αγίου Κοσμά, για την κατασκευή εμπορικών κέντρων, ξενοδοχείων, καζίνο, πολυτελών κατοικιών κλπ, αντί της δημιουργίας ενός Μητροπολιτικού Πάρκου υψηλού πράσινου, με πολιτιστικές, αθλητικές και άλλες κοινωφελείς δραστηριότητες, όπως προβλέπεται από μελέτη του ΕΜΠ που υποστηρίζουν οι δημοτικές αρχές των όμορων Δήμων, και όχι μόνο", [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ].
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Ο φωτογράφος [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ], πήρε τη φωτογραφική του μηχανή και έκανε ένα αφιέρωμα στο πάλαι ποτέ πολυσύχναστο αεροδρόμιο της Αθήνας.
    Και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό:












    Ο ίδιος ο φωτογράφος μίλησε στο Reframe και είπε χαρακτηριστικά:
    "Η περιοχή δεν αντανακλά μόνο την οικονομική κρίση που χτύπα την Ελλάδα. Για μένα, αναδεικνύει και τον τρόπο με τον οποίο οι ελληνικές Αρχές λειτουργούν όσο τις θυμάμαι. Η εγκατάλειψη δεν είναι μονάχα αποτέλεσμα της κρίσης. Είναι η απόδειξη ότι υπάρχει έλλειψη πλάνου και έμπνευσης, με άλλα λόγια ανικανότητα...".












    Ιστορία
    Το αεροδρόμιο άρχισε να κατασκευάζεται το 1938 στη περιοχή Χασάνι, με διάδρομο προσγειώσεως 1.800 μέτρων μετά από απαλλοτρίωση τμημάτων των τότε κοινοτήτων Κομνηνών και Ελληνικού. Ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος όμως δεν επέτρεψε την ολοκλήρωσή του.
    Κατά την περίοδο της Γερμανο-Ιταλικής κατοχής επίσπευσαν οι Γερμανοί την επέκτασή του για δικούς τους σκοπούς.
    Αντίθετα, η συμμαχική αεροπορία επεδίωξε να παρεμποδίσει τη συμπλήρωσή του με συνέπεια επιδρομές και κυρίως νυχτερινούς βομβαρδισμούς προς αποφυγή θυμάτων εκ των εργαζομένων εκεί Ελλήνων.
    Από τους βομβαρδισμούς εκείνους είχαν προκληθεί πολλές ζημιές ακόμη και στους παρακείμενους οικισμούς. Κατά την αποχώρησή τους όμως οι Γερμανοί κατέστρεψαν και υπονόμευσαν τους διαδρόμους του.
    Μετά τη λήξη όμως του πολέμου οι ζημιές αυτές επιδιορθώθηκαν και το 1950 το αεροδρόμιο απέκτησε και δεύτερο διάδρομο με μήκος 2.250 μέτρα, ενώ ο πρώτος αυξήθηκε και αυτός στα 2.250 μέτρα.
    Το 1958 ο κύριος διάδρομος αυξήθηκε πάλι, με μήκος τα 3.000 μέτρα. Το 1969 εγκαινιάστηκε ο Ανατολικός Αεροσταθμός, ο οποίος είχε σχεδιαστεί από το γνωστό Φινλανδό αρχιτέκτονα Έρο Ζάρινεν.
    Τη δεκαετία του 1970 ο κυρίως διάδρομος επιμηκύνθηκε στα 3.500 μέτρα, ενώ το 1976 η Ελληνική Κυβέρνηση ανέθεσε σε Κοινοπραξία της Aeroports de Paris και του Αεροδρομίου της Φρανκφούρτης την επιλογή της κατάλληλης τοποθεσίας για τη μεταφορά του αεροδρομίου.
    Η τοποθεσία που επιλέχθηκε τελικά ήταν τα Σπάτα, αλλά η κατασκευή αναβλήθηκε. Τη δεκαετία του 1990 το αεροδρόμιο εξυπηρετούσε από 10 έως 12 εκατομμύρια επιβάτες το χρόνο.
    Έπειτα από τον τερματισμό λειτουργίας του το 2001 το Αεροδρόμιο του Ελληνικού παραμένει κλειστό καθώς ο Νέος Διεθνής Αερολιμένας "Ελευθέριος Βενιζέλος" αποτελεί πλέον το κεντρικό αεροδρόμιο των Αθηνών.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  24. #15138
    Το avatar του χρήστη dtakis80
    Εγγραφή
    30-08-2009

    Περιοχή
    καμινια-πειραιας
    Μηνύματα
    9.801
    Thanks
    7.447
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.000 φορές σε 3.070 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ILIAS-KORLEONE <> Εμφάνιση μηνυμάτων
    12 καρέ για το αεροδρόμιο "φάντασμα" του Ελληνικού. Εκεί που έχει σταματήσει ο χρόνος




    inShare










    Τον Μάρτιο του 2001 το Διεθνές Αεροδρόμιο Ελληνικού, ή απλά "Ελληνικό" σταμάτησε να λειτουργεί. Δείτε ένα φωτογραφικό αφιέρωμα στις εγκαταλειμμένες εγκαταστάσεις του
    ια πάνω από 60 χρόνια ήταν το διεθνές αεροδρόμιο της Αθήνας. Τον Μάρτιο του 2001 το Διεθνές Αεροδρόμιο Ελληνικού, ή απλά "Ελληνικό" έκλεισε τις πύλες του για το επιβατικό κοινό.
    Μετά το κλείσιμό του και λόγω των Ολυμπιακών αγώνων του 2004, κατασκευάστηκαν δύο γήπεδα μπέηζμπολ χωρητικότητας 8.700 και 4.000 θέσεων το καθένα, ένα Κέντρο Κάνοε-Καγιάκ Σλάλομ, ένα κλειστό γήπεδο 14.100 θέσεων και μία αίθουσα Ξιφασκίας 5.000 θέσεων. Επίσης εκεί κατασκευάστηκε αμαξοστάσιo του τραμ της Αθήνας και του ΟΑΣΑ (ΕΘΕΛ).
    Παρόλα αυτά, οι αερολιμένες και οι κεντρικές αίθουσες υποδοχής, ο πύργος ελέγχου αλλά και οι λοιποί χώροι υποδομής, έχουν αφεθεί στη φθορά του χρόνου.
    Υπενθυμίζεται ότι μετά τις τελευταίες εξελίξεις της προηγούμενης εβδομάδας, η Lamda Development (συμφερόντων Λάτση) είναι ο μοναδικός διεκδικητής του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού, καθώς ήταν η μόνη προσφορά που κατατέθηκε κατά τη διαγωνιστική διαδικασία του ΤΑΙΠΕΔ.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Την ίδια ώρα, οι κάτοικοι των Δήμων Αργυρούπολης - Ελληνικού κινητοποιούνται κατά της πώλησης του πρώην αερολιμένα και των γύρω χώρων.
    "Στα πλαίσια της ιδιωτικοποίησης της δημόσιας γης, προωθείται και το ξεπούλημα της έκτασης των 6.200 στρεμμάτων του πρώην αεροδρομίου Ελληνικού και της παραλίας του Αγίου Κοσμά, για την κατασκευή εμπορικών κέντρων, ξενοδοχείων, καζίνο, πολυτελών κατοικιών κλπ, αντί της δημιουργίας ενός Μητροπολιτικού Πάρκου υψηλού πράσινου, με πολιτιστικές, αθλητικές και άλλες κοινωφελείς δραστηριότητες, όπως προβλέπεται από μελέτη του ΕΜΠ που υποστηρίζουν οι δημοτικές αρχές των όμορων Δήμων, και όχι μόνο", [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ].
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Ο φωτογράφος [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ], πήρε τη φωτογραφική του μηχανή και έκανε ένα αφιέρωμα στο πάλαι ποτέ πολυσύχναστο αεροδρόμιο της Αθήνας.
    Και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό:












    Ο ίδιος ο φωτογράφος μίλησε στο Reframe και είπε χαρακτηριστικά:
    "Η περιοχή δεν αντανακλά μόνο την οικονομική κρίση που χτύπα την Ελλάδα. Για μένα, αναδεικνύει και τον τρόπο με τον οποίο οι ελληνικές Αρχές λειτουργούν όσο τις θυμάμαι. Η εγκατάλειψη δεν είναι μονάχα αποτέλεσμα της κρίσης. Είναι η απόδειξη ότι υπάρχει έλλειψη πλάνου και έμπνευσης, με άλλα λόγια ανικανότητα...".












    Ιστορία
    Το αεροδρόμιο άρχισε να κατασκευάζεται το 1938 στη περιοχή Χασάνι, με διάδρομο προσγειώσεως 1.800 μέτρων μετά από απαλλοτρίωση τμημάτων των τότε κοινοτήτων Κομνηνών και Ελληνικού. Ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος όμως δεν επέτρεψε την ολοκλήρωσή του.
    Κατά την περίοδο της Γερμανο-Ιταλικής κατοχής επίσπευσαν οι Γερμανοί την επέκτασή του για δικούς τους σκοπούς.
    Αντίθετα, η συμμαχική αεροπορία επεδίωξε να παρεμποδίσει τη συμπλήρωσή του με συνέπεια επιδρομές και κυρίως νυχτερινούς βομβαρδισμούς προς αποφυγή θυμάτων εκ των εργαζομένων εκεί Ελλήνων.
    Από τους βομβαρδισμούς εκείνους είχαν προκληθεί πολλές ζημιές ακόμη και στους παρακείμενους οικισμούς. Κατά την αποχώρησή τους όμως οι Γερμανοί κατέστρεψαν και υπονόμευσαν τους διαδρόμους του.
    Μετά τη λήξη όμως του πολέμου οι ζημιές αυτές επιδιορθώθηκαν και το 1950 το αεροδρόμιο απέκτησε και δεύτερο διάδρομο με μήκος 2.250 μέτρα, ενώ ο πρώτος αυξήθηκε και αυτός στα 2.250 μέτρα.
    Το 1958 ο κύριος διάδρομος αυξήθηκε πάλι, με μήκος τα 3.000 μέτρα. Το 1969 εγκαινιάστηκε ο Ανατολικός Αεροσταθμός, ο οποίος είχε σχεδιαστεί από το γνωστό Φινλανδό αρχιτέκτονα Έρο Ζάρινεν.
    Τη δεκαετία του 1970 ο κυρίως διάδρομος επιμηκύνθηκε στα 3.500 μέτρα, ενώ το 1976 η Ελληνική Κυβέρνηση ανέθεσε σε Κοινοπραξία της Aeroports de Paris και του Αεροδρομίου της Φρανκφούρτης την επιλογή της κατάλληλης τοποθεσίας για τη μεταφορά του αεροδρομίου.
    Η τοποθεσία που επιλέχθηκε τελικά ήταν τα Σπάτα, αλλά η κατασκευή αναβλήθηκε. Τη δεκαετία του 1990 το αεροδρόμιο εξυπηρετούσε από 10 έως 12 εκατομμύρια επιβάτες το χρόνο.
    Έπειτα από τον τερματισμό λειτουργίας του το 2001 το Αεροδρόμιο του Ελληνικού παραμένει κλειστό καθώς ο Νέος Διεθνής Αερολιμένας "Ελευθέριος Βενιζέλος" αποτελεί πλέον το κεντρικό αεροδρόμιο των Αθηνών.
    απορώ πώς δεν έχουν μπεί τα γυφταριά να μην αφήσουν ούτε τις σιδερόβεργες στα μπετά!
    εκτός εάν οι φωτό είναι επί τούτου κ μόνο!

  25. #15139

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πάντως θυμάμαι τι γινόταν όταν ήταν σε λειτουργία το αεροδρόμιο του Ελληνικού. Κόλαση
    Οσο για την περιοχή φιλέτο ας την έχουμε εκεί να κάθεται καμία 15αριά χρόνια μέχρι να αποφασίσουν τι να την κάνουν.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  26. #15140
    Το avatar του χρήστη dtakis80
    Εγγραφή
    30-08-2009

    Περιοχή
    καμινια-πειραιας
    Μηνύματα
    9.801
    Thanks
    7.447
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.000 φορές σε 3.070 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως θυμάμαι τι γινόταν όταν ήταν σε λειτουργία το αεροδρόμιο του Ελληνικού. Κόλαση
    Οσο για την περιοχή φιλέτο ας την έχουμε εκεί να κάθεται καμία 15αριά χρόνια μέχρι να αποφασίσουν τι να την κάνουν.
    Δέν έχει βρεθεί ακόμα η κατάληλη μίζα!
    Το παλεύουν ντε

Σελίδα 757 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 2573574575576577077177277377477537547557567577587597607617677777877978078579571057115712571757 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας