Σελίδα 687 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 187287387487587637647657667677683684685686687688689690691697707717727737787887987108711871687 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 13.721 έως 13.740 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #13721
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    οταν καποιος ειναι απο τη φυση του ομοφυλοφιλος, μου φαινεται καπως παραδοξο να λεμε πως ο ιδιος αποτελει μια "ανωμαλια της φυσης". το να αρεσουν σε καποιον/καποια οι αντρες ή οι γυναικες δεν ειναι θεμα επιλογης αλλα γουστου και δεν μπορει να το ελεγξει, οπως δεν μπορει να ελεγξει κανεις αν θα του αρεσουν τα μακαρονια ή η φασολαδα.

    διαφωνω πως ειναι αφυσικο σακη, αντιθετα ο γαμος, ανεξαρτητως φυλων, ειναι αφυσικος.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  2. #13722
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και είμαι εναντίον κάθε μορφής ρατσισμού και ζω και σε μια πόλη που είναι πάρα πολύ ανοιχτή σε τέτοια θέματα, η ομοφυλοφιλία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή ως μια φυσιολογική κατάσταση. Η φύση έχει ορίσει το είδος να εξελίσσεται με την συνεύρεση αρσενικού και θηλυκού.
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Αρα η ύπαρξη ομοφυλοφιλικών τάσεων είναι περισσότερο ζήτημα γενετικής ανωμαλίας, ψυχολογικών προβλημάτων και επίδρασης από το εξωτερικό περιβάλλον. Είμαι εναντίον κάθε μορφής επισημοποίησης μια πράξης η οποία αντιτίθεται στους νόμους της φύσης. Ωστόσο όμως από την άλλη το οτι έχει κάποιος άνθρωπος διαφορετικές τάσεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον χλευάζεις και να μειώνεις την προσωπικότητα του.

    Για το θέμα της υιοθεσίας παιδιών από τους ομοφυλόφιλους, το θεωρώ προσωπικά επικίνδυνο γιατί μια ανθρώπινη ζωή θα μεγαλώσει σε ένα μη φυσιολογικό περιβάλλον, θα υιοθετήσει συγκεκριμένους τρόπους σκέψης και θα έρθει σε σύγκρουση με το φυσιολογικό περιβάλλον των ετεροφυλλόφιλων.

    Τώρα όσον αφορά το θέμα του γάμου μεταξύ ετεροφυλλόφιλων εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα. Προσωπικά είμαι εναντίον του γάμου ως μια τυπική πράξη. Εάν πιστεύεις σε αυτό μέσα από την ψυχή σου και νοιώθεις ότι θα δυναμώσει πραγματικά την σχέση, να το κάνεις.
    Ενα τυπικό χαρτί που περιγράφει την επισημοποίηση μιας σχέσης και μια τυπική ευλογία που υποτίθεται ότι λαμβάνεται από μια ανώτερη δύναμη, δεν είναι αρκετά για να κρατήσουν έναν γάμο. Αρα προσωπικά πιστεύω περισσότερο σε μια υγιή σχέση(σε οποιαδήποτε φυσιολογική μορφή) παρά σε έναν αμφιλεγόμενο γάμο.
    Η φύση Σάκη, έχει ορίσει αυτόν τον μηχανισμό, για την αναπαραγωγή και αυτό είναι και το κύριο επιχείρημα όσων αντιτίθενται σε αυτήν την κατηγορία: "Αφού είναι φυσιολογικό, γιατί δεν κάνουν παιδιά";;; Βέβαια, σε αυτήν την ερώτηση, δεν απαντάει ποτέ το ίδιο άτομο, όταν πρόκειται για στείρα ζευγάρια: Αυτά δεν θα έπρεπε, με την ίδια, δική του λογική, να τα αντιμετωπίζουμε ως ανώμαλους;

    Σε αυτούς που συνειδητά δεν κάνουν παιδιά, δεν πρέπει να τους βρούμε κάτι γενικό, αρνητικά φορτισμένο, που να τους στιγματίζει, ώστε να ντρέπονται που κυκλοφορούν - να τους βάλουμε και αυτούς στην άκρη, ρε παιδί, διαταράσσουν την ισορροπία της φύσης και αυτοί;

    Στους μονάζοντες και εκεί, φυσιολογικό είναι;;;

    Τώρα, από εκεί και κάτω, συμμερίζομαι κάθε προβληματισμό για τον γάμο - τον οποίο σαν θεσμό, δεν έχω υπ'όψιν μου, ποιός τον ανακάλυψε και τι σκοπό είχε () - με εξαίρεση την τυπική αναγκαιότητά του, κατά περιπτώσεις στις δυτικές κοινωνίες, στις οποίες κάτι μπορεί να φτιάχνεται και να διαλύεται εύκολα, αλλά όταν δεν είναι αμοιβαία η απόφαση, κάποιος πρέπει να επιφορτίζεται ένα μέρος του κόστους που προκάλεσαν οι επιλογές του στον άλλον.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  3. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (12-10-13), VALVERDES_7 (12-10-13)

  4. #13723
    Το avatar του χρήστη nbqgr
    Εγγραφή
    28-04-2008

    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Μηνύματα
    20.343
    Thanks
    3.956
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 10.238 φορές σε 6.408 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πολύ καλή συζήτηση σε καυτό θέμα, μετά παό καιρό, μπράβο παιδιά
    Cogito ergo sum

    A member of the 6G club

  5. #13724
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και είμαι εναντίον κάθε μορφής ρατσισμού και ζω και σε μια πόλη που είναι πάρα πολύ ανοιχτή σε τέτοια θέματα, η ομοφυλοφιλία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή ως μια φυσιολογική κατάσταση. Η φύση έχει ορίσει το είδος να εξελίσσεται με την συνεύρεση αρσενικού και θηλυκού. Αρα η ύπαρξη ομοφυλοφιλικών τάσεων είναι περισσότερο ζήτημα γενετικής ανωμαλίας, ψυχολογικών προβλημάτων και επίδρασης από το εξωτερικό περιβάλλον. Είμαι εναντίον κάθε μορφής επισημοποίησης μια πράξης η οποία αντιτίθεται στους νόμους της φύσης. Ωστόσο όμως από την άλλη το οτι έχει κάποιος άνθρωπος διαφορετικές τάσεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον χλευάζεις και να μειώνεις την προσωπικότητα του.

    Για το θέμα της υιοθεσίας παιδιών από τους ομοφυλόφιλους, το θεωρώ προσωπικά επικίνδυνο γιατί μια ανθρώπινη ζωή θα μεγαλώσει σε ένα μη φυσιολογικό περιβάλλον, θα υιοθετήσει συγκεκριμένους τρόπους σκέψης και θα έρθει σε σύγκρουση με το φυσιολογικό περιβάλλον των ετεροφυλλόφιλων.

    Τώρα όσον αφορά το θέμα του γάμου μεταξύ ετεροφυλλόφιλων εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα. Προσωπικά είμαι εναντίον του γάμου ως μια τυπική πράξη. Εάν πιστεύεις σε αυτό μέσα από την ψυχή σου και νοιώθεις ότι θα δυναμώσει πραγματικά την σχέση, να το κάνεις. Ενα τυπικό χαρτί που περιγράφει την επισημοποίηση μιας σχέσης και μια τυπική ευλογία που υποτίθεται ότι λαμβάνεται από μια ανώτερη δύναμη, δεν είναι αρκετά για να κρατήσουν έναν γάμο. Αρα προσωπικά πιστεύω περισσότερο σε μια υγιή σχέση(σε οποιαδήποτε φυσιολογική μορφή) παρά σε έναν αμφιλεγόμενο γάμο.
    Καλογραμμένη άποψη από ένα άτομο υψηλού μορφωτικού και επαγγελματικού επιπέδου, όπως ο Σάκης, ο οποίος δε ζει σε μια (κατά περιοχές) πολύ ελεύθερη χώρα.
    Δεν θα κάτσω να αναλύσω το μπολντ, θα γράψω όμως για μια σχετικά πρόσφατη εμπειρία μου:

    Το καλοκαίρι, σε μια από τις άδειες μου, δούλευα για κάποιες μέρες στο Λοττατζίδικο της γυναίκας μας. Αυτό το κάνω σε κάθε περίοδο διακοπών για να παίρνουν οι κοπέλες μου άδεια.
    Ένα μεσημεράκι λοιπόν, μπαίνει μέσα μια πάρα πολύ ωραία, άψογα ντυμένη, μελαχροινή γυναίκα, την οποία δεν γνώριζα, παρόλα αυτά μου φαινόταν φυσιογνωμικά γνωστή.
    Πλησιάζει στον πάγκο συνάμενη κουνάμενη και χαμογελαστή μου πετά το απίθανο: "Το κάνει ο καυτός Έλληνας?"
    Έμεινα κάγκελο, γιατί και δικαιώματα δεν δίνω στη δουλειά και φυσικά δεν μπορούσα να θυμηθώ πού και πότε γνώρισα το άτομο.
    "Μήπως με μπερδεύετε με κάποιον άλλο?" την ρωτώ, αμήχανος αλλά και αρκετά κολακευμένος.
    "Έλα τώρα Ντίμι! Ο Στεφάν από το Σάλτσμουργκ είμαι, που έπαιρνα εισιτήρια και τσιγάρα για τον άντρα μου".
    (είχα έναν ομοφυλόφιλο πελάτη, ο οποίος πριν από 3 χρόνια ήταν τακτικός στο μαγαζί. Ζούσε εκεί κοντά με τον άντρα του)
    Πρόσφερα καφέ στην Στέφανι, και το αμέσως επόμενο ΣΒ πήγαμε και φάγαμε κάπου στην Αλεξάντερ Πλατζ. Εκεί έμαθα απίθανα
    πράγματα για αυτό το άτομο και τους ομοίους του, τα οποία ούτε ήξερα, ούτε φανταζόμουν. Ως ψυχολόγος και μελετητής της
    ανθρώπινης προσωπικότητας είχα μπροστά μου έναν καινούργιο κόσμο εξερεύνησης!
    Αυτό, πολύ σύντομα, που μπορώ να σας πω είναι πως ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωποςδεν θα μπει σε τόσο επώδυνες και οικονομικά, ψυχολογικά εξαντλητικές διαδικασίες,
    αν δεν αισθάνεται 100% γυναίκα.

    Στο δύωρο αυτό, δεν αισθάνθηκα ούτε στιγμή πως είχα απέναντί μου έναν πρώην "άντρα" Τιποτα, παρόλο που τον είχα δει αρκετές φορές πριν αλλάξει φύλο, δεν μου θύμιζε
    τον Στεφάν, που δούλευε στην Αυστριακή πρεσβεία του Βερολίνου.
    ΤΛΠ... Γίναμε φίλοι με την Στεφανί. Πού και πού με παίρνει τηλέφωνο, μου λέει τα νέα της της λέω και γω τα δικά μου. Είναι καλή γυναίκα και πιστεύω πως θα βρει τον άνθρωπο
    για να φτιάξει (ο άντρας της την χώρισε, όταν του είπε πως ήθελε να ολοκληρωθεί ως γυναίκα) μια σωστή οικογένεια. Θαυμάζω την επιμονή, την υπομονή και την αντοχή της σε
    καταστάσεις αφόρητου πόνου. Θαυμάζω το αποτέλεσμα που προέκυψε απ' όλα αυτά. Και για να μη το ξεχάσω: Ναι, η Στέφανι ΕΙΝΑΙ από τις ωραιότερες γυναίκες, που ο γερόλυκος
    φίλος σας είχε την τύχει να κάτσει μαζί τους σε ένα τραπέζι για ένα ποτό και λίγη κουβεντούλα. (και ακόμη ένας λόγος για να ζηλεύει η γυναίκα μου...)

  6. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    VALVERDES_7 (12-10-13), voskos_7 (12-10-13)

  7. #13725
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    εγω πιστευω οτι ενα παιδι εχει να παρει πολλα πραγματα απο τον πατερα και την μητερα και να μαθει τοσο στην ζωη αλλα και ψυχολογικα.Ενδεχομενως πολλα περισσοτερα απο οσα θα επαιρνε απο 2 πατερες ή 2 μητερες.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  8. #13726
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σαφώς, Ηλία, αλλά πλέον, το ερώτημα είναι, αν οι εκπρόσωποι της σημερινής γενιάς, είναι ικανοί να αφήσουν στην άκρη την εγωπάθειά τους και να πάρουν στα σοβαρά τον ρόλο του γονέα σε μία οικογένεια: Που, εκεί εστιάζεται και η δική μου αμφιβολία περί σχετικής καταλληλότητας μεταξύ των δύο καταστάσεων.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  9. #13727
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    πως δεν ειναι....οσοι τα εχουν κανει σκατα σημερα σε οικογενεια δουλεια κτλ.(οσοι δεν ειμαι απολυτος υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που πετυχαν..) ηταν η τοτε γενια που πολλοι θεωρουν καλυτερη.Παντα υπηρχαν παραφωνιες,δε λεω οτι τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα,αλλα παντα θα υπαρχει και η ελπιδα και αυτοι που θα μπορουν να τα καταφερουν.Οσοι δεν μπορουν θα μεινουν πισω απλα.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  10. #13728
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως δεν ειναι....οσοι τα εχουν κανει σκατα σημερα σε οικογενεια δουλεια κτλ.(οσοι δεν ειμαι απολυτος υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που πετυχαν..) ηταν η τοτε γενια που πολλοι θεωρουν καλυτερη.Παντα υπηρχαν παραφωνιες,δε λεω οτι τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα,αλλα παντα θα υπαρχει και η ελπιδα και αυτοι που θα μπορουν να τα καταφερουν.Οσοι δεν μπορουν θα μεινουν πισω απλα.
    Ούτε καλύτερα, είναι, ούτε χειρότερα: Είναι ίδια, με μία διαφορά: Ότι ο σύγχρονος άνθρωπος, στην ουσία, δεν ντρέπεται.
    Μάχεται για κάθε "δικαίωμά" του, στην ανευθυνότητα, στην απληστία, στην ιδιαιτερότητα, ακόμα και στην διαστροφή, γιατί ξέρει ότι πλέον, κάποιος θα τον υπερασπιστεί και με το παραπάνω.
    Ίσως, αυτή η κατάσταση, να βοηθάει στο να μεγαλώνουν παιδιά σε πιό κυνικές, αλλά και ρεαλιστικές συνθήκες, από ότι σε μία υποκριτική, πυριτανική, κοινωνία επίπλαστου ηθικού καθωσπρεπισμού.
    Τώρα, από εκεί και κάτω, βρισκόμαστε σαν κοινωνία, να συζητάμε για το αν πρέπει ή όχι να διαβιώνει ένα παιδί, με ένα ζευγάρι που επιθυμεί το παιδί, αλλά δεν το αποδέχεται η φύση και η κοινωνία, ενώ το ίδιο το παιδί δεν το επιθυμεί μία οικογένια την οποία κανονικά, αποδέχεται η φύση και η κοινωνία. Δεν συζητάει κανένας, όμως, το τι γίνεται μέσα στην οικογένεια, τα τελευταία χρόνια και την εμφανή προσπάθεια αποδόμησής της από τους σύγχρονους διαμορφωτές της κοινής γνώμης.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  11. #13729
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    ουδεποτε υπηρξε κοινωνια αγγελων
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  12. #13730
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καλύτερα, είναι, ούτε χειρότερα: Είναι ίδια, με μία διαφορά: Ότι ο σύγχρονος άνθρωπος, στην ουσία, δεν ντρέπεται.
    Μάχεται για κάθε "δικαίωμά" του, στην ανευθυνότητα, στην απληστία, στην ιδιαιτερότητα, ακόμα και στην διαστροφή, γιατί ξέρει ότι πλέον, κάποιος θα τον υπερασπιστεί και με το παραπάνω.
    Ίσως, αυτή η κατάσταση, να βοηθάει στο να μεγαλώνουν παιδιά σε πιό κυνικές, αλλά και ρεαλιστικές συνθήκες, από ότι σε μία υποκριτική, πυριτανική, κοινωνία επίπλαστου ηθικού καθωσπρεπισμού.
    Τώρα, από εκεί και κάτω, βρισκόμαστε σαν κοινωνία, να συζητάμε για το αν πρέπει ή όχι να διαβιώνει ένα παιδί, με ένα ζευγάρι που επιθυμεί το παιδί, αλλά δεν το αποδέχεται η φύση και η κοινωνία, ενώ το ίδιο το παιδί δεν το επιθυμεί μία οικογένια την οποία κανονικά, αποδέχεται η φύση και η κοινωνία. Δεν συζητάει κανένας, όμως, το τι γίνεται μέσα στην οικογένεια, τα τελευταία χρόνια και την εμφανή προσπάθεια αποδόμησής της από τους σύγχρονους διαμορφωτές της κοινής γνώμης.
    Δεν ειπα ποτε οτι ειναι καλυτερα τωρα απο τοτε.Ανευθυνοτητα,απληστια,διαστροφη υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν ειναι στον ανθρωπο απο τα αρχαια χρονια το βλεπουμε και μεσω της ιστοριας αυτο.Τωρα οσον αφορα τις σημερινες οικογενειες ναι υπαρχουν προβληματα αλλα υπαρχουν και ποσες οικογενειες που ειναι φυσιολογικοτατες στις σχεσεις μεταξυ των μελων της ουτε ο πατερας χτυπαει την μανα ουτε η μανα ειναι μεσα στα ναρκωτικα ουτε βαρανε τα παιδια τους κτλ.Φυσιολογικα προβληματα σε μια οικογενεια ειναι λογικο να υπαρχουν,πχ. οικονομικα λογικο.Τωρα το αλλο με το ποιος επιλεγει να υιοθετησει ενα παιδακι σιγουρα ειναι προς τιμην του να κανει μια τετοια πραξη και καλο θα του κανει του παιδιου να μεγαλωσει κοντα σε ενα οικογενειακο περιβαλλον αλλα θα πρεπει να μεγαλωσει και σε ενα περιβαλλον οσο το δυνατον πιο ομαλο για την ψυχολογια του.Ο θεσμος της οικογενειας περναει κριση και για αυτο δεν θεωρω οτι φταει μονο η σημερινη γενια γιατι οι διαμορφωτες της κοινης γνωμης ειναι απο την παλια ως επι το πλειστον.Ολοι φταινε σε αυτο το φαινομενο παλιοι και νεοι.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  13. #13731
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα ποτε οτι ειναι καλυτερα τωρα απο τοτε.Ανευθυνοτητα,απληστια,διαστροφη υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν ειναι στον ανθρωπο απο τα αρχαια χρονια το βλεπουμε και μεσω της ιστοριας αυτο.Τωρα οσον αφορα τις σημερινες οικογενειες ναι υπαρχουν προβληματα αλλα υπαρχουν και ποσες οικογενειες που ειναι φυσιολογικοτατες στις σχεσεις μεταξυ των μελων της ουτε ο πατερας χτυπαει την μανα ουτε η μανα ειναι μεσα στα ναρκωτικα ουτε βαρανε τα παιδια τους κτλ.Φυσιολογικα προβληματα σε μια οικογενεια ειναι λογικο να υπαρχουν,πχ. οικονομικα λογικο.Τωρα το αλλο με το ποιος επιλεγει να υιοθετησει ενα παιδακι σιγουρα ειναι προς τιμην του να κανει μια τετοια πραξη και καλο θα του κανει του παιδιου να μεγαλωσει κοντα σε ενα οικογενειακο περιβαλλον αλλα θα πρεπει να μεγαλωσει και σε ενα περιβαλλον οσο το δυνατον πιο ομαλο για την ψυχολογια του.Ο θεσμος της οικογενειας περναει κριση και για αυτο δεν θεωρω οτι φταει μονο η σημερινη γενια γιατι οι διαμορφωτες της κοινης γνωμης ειναι απο την παλια ως επι το πλειστον.Ολοι φταινε σε αυτο το φαινομενο παλιοι και νεοι.
    Μα, δεν είπα ότι είπες, αν είναι καλύτερα ή χειρότερα. Ούτε προσπάθησα να επιρρίψω ευθύνες σε κάποιον από όλους:
    Από την στιγμή, που παρέλαβα μία κατάσταση και την διαιωνίζω, δεν μπορεί να φταίει πλέον, όποιος μου την παρέδοσε, ούτε καν "οι Κινέζοι"... Αν δεν βολευόμουνα, δεν θα το διατηρούσα.
    Και σαφώς, ό,τι διατυπώνω, δεν αντιπροσωπεύει το 100% της κοινωνίας (καλά - καλά, ούτε του εαυτού μου...).
    Και σε όλα τα άλλα, σαφώς και συμφωνούμε, απλά, εγώ, συνοψίζοντας, για να πάρει σειρά και κανένας άλλος, αν θέλει.

    - Δεν θεωρώ τεκμήριο αποκλεισμού κάποιου από μία οποιαδήποτε διαδικασία την σεξουαλική του ταυτότητα - Εφόσον αυτή δεν εμποδίζει τον ίδιο να λειτουργήσει ομαλά στη ζωή του (κοινώς, να μην κρύβεται).
    - Την στιγμή που γεμίζει ο τόπος μονογονεϊκές οικογένειες, έως και στην ουσία "αγονεϊκές" και αφήνονται πολλά παιδιά στο έλεος του κάθε ανώμαλου που κάνει τον γονέα μεταδίδοντας τα συμπλέγματά και τις ανασφάλειές του στο παιδί, αλλά έχει την "κοινωνική έγκριση" να λειτουργεί σαν γονέας, είναι κομμάτι υποκριτικό από πλευράς πολιτείας να εξετάζει την καταλληλότητα των οικογενειών με βάση αυτό το κριτήριο του φύλλου των γονέων.

    ΥΓ: Μου αρέσουν πολύ τέτοιες συζητήσεις και ευχαριστώ όλους όσους κάνουν τον κόπο να μας που την άποψή τους...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  14. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (12-10-13)

  15. #13732
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σιγουρα υπαρχει βολεμα οπως παντα.Ουτε εγω την θεωρω ο καθενας στο κρεββατι του μπορει να κανει οτι θελει αλλα στην περιπτωση που υπαρχει παιδι ειναι λογικο τα πραγματα να ειναι πιο ευαισθητα.Τωρα η κοινωνικη αποψη παιζει σημαντικο ρολο σε ολες τι κοινωνιες του κοσμου.Δυστυχως ολοι κανουν παιδια λες και ειναι μοδα,θα επρεπε πρωτα να ωριμασει λιγο το μυαλο και μετα να κανει παιδια ο οποιοσδηποτε,να ξερει γιατι τα κανει οχι επειδη του καρφωθηκε ''ωω τι γαματο ας κανουμε ενα παιδι να το πηγαινουμε βολτα(λες και ειναι σκυλι το παιδι)''.Συμπλεγματα και ανασφαλειες αρκετοι γονεις μεταδιδουν στα παιδια τους δυστυχως και η Ελλαδα ειναι μια χωρα που εχει πολλα ''κουτακια''.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  16. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (12-10-13), voskos_7 (12-10-13)

  17. #13733
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο ιδρυτής του Facebook ξόδεψε 30 εκ. δολάρια για να αγοράσει τα σπίτια των γειτόνων του


    Για λόγους "ανταγωνισμού" ο Μαρκ Ζούκερμπεργκ αποφάσισε να αγοράσει όλη τη γειτονιά του (Pics)
    O ιδρυτής και επικεφαλής της γνωστής ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης Facebook, Μαρκ Ζούκερμπεργκ ξόδεψε ποσό περίπου 30 εκατομμυρίων δολαρίων, για να αγοράσει τέσσερα σπίτια δίπλα στο δικό του, ένα οίκημα πέντε υπνοδωματίων, ανέφερε την Παρασκευή το μέσο ενημέρωσης Μέρκιουρι Νιους του Σαν Χοσέ.

    Το δημοσίευμα επισημαίνει ότι ο 29χρονος πολυεκατομμυριούχος αποφάσισε να αγοράσει τα σπίτια στην πλούσια γειτονιά Πάλο Άλτο, όταν αποκάλυψε ότι ένας προγραμματιστής σχεδίαζε να αγοράσει ένα από αυτά τα οικήματα ώστε να αναγείρει ένα αρχοντικό. Σύμφωνα με το δημοσίευμα ο Ζούκερμπεργκ δεν προτίθεται να χτίσει στις νεοαποκτηθείσες ιδιοκτησίες του ένα προσωπικό "Ταζ Μαχάλ", αλλά σκοπεύει να τις μισθώσει στους προηγούμενους ιδιοκτήτες τους .
    Ο ιδρυτής του Facebook του οποίου η προσωπική περιουσία εκτιμάται στα 19 δισεκατομμύρια δολάρια, φέρεται να κατέβαλε ποσό 14,9 εκατομμυρίων δολαρίων για την αγορά ενός από τα σπίτια, τιμή ιδιαίτερα υψηλή, σύμφωνα με έναν κτηματομεσίτη.
    Το Πάλο Αλτο είναι μία από τις πιο ακριβές περιοχές στις Ηνωμένες Πολιτείες, και εκεί έχουν ιδιοκτησίες πολλά γνωστά ονόματα του χώρου των εταιρειών νέας τεχνολογίας, όπως οι ιδρυτές της Google, Σεργκέι Μπριν και Λάρι Πέιτζ, η επικεφαλής της Yahoo, Μαρίσα Μέγιερ, και ο εκλιπών ιδρυτής της Apple, Στιβ Τζομπς.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  18. #13734
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ματαιοδοξία, κενοδοξία, εγωπάθεια... Όλα τα καλά της "υψηλής κοινωνίας" είδικα από τους άρτι αφιχθέντες...
    Σαν το άλλο, το κοπρόσκυλο του youtube, τον Bieber, που πληρώνει προσωπική ασφάλεια, για να τον κουβαλάει στους ώμους της σαν βεζύρη, στο Σινικό Τείχος.
    Βαρέθηκε ακόμα και να περπατήσει, ο σάπιος.
    Τουλάχιστον, εδώ, είχαμε αγοραπωλησίες...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  19. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (12-10-13), dimace (12-10-13)

  20. #13735
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και ο Μέσι νομίζω κάτι παρόμοιο έχει κάνει, αγόρασε ένα οικοδομικό τετράγωνο για να μην τον ενοχλούν.

  21. #13736
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο Μέσι νομίζω κάτι παρόμοιο έχει κάνει, αγόρασε ένα οικοδομικό τετράγωνο για να μην τον ενοχλούν.
    Σαχλαμάρες αγορές! Ο Μέγιστος αγόρασε ολόκληρη χώρα, και μόλις αυτή ερημώσει (και δεν θα αργήσει όπως πάνε τα πράγματα) θα ζει μόνος
    του σ' αυτη χωρίς κανένας να τον ενοχλεί!

  22. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    Reds (12-10-13), VALVERDES_7 (13-10-13)

  23. #13737
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ματαιοδοξία, κενοδοξία, εγωπάθεια... Όλα τα καλά της "υψηλής κοινωνίας" είδικα από τους άρτι αφιχθέντες...
    Σαν το άλλο, το κοπρόσκυλο του youtube, τον Bieber, που πληρώνει προσωπική ασφάλεια, για να τον κουβαλάει στους ώμους της σαν βεζύρη, στο Σινικό Τείχος.
    Βαρέθηκε ακόμα και να περπατήσει, ο σάπιος.
    Τουλάχιστον, εδώ, είχαμε αγοραπωλησίες...
    Και ο Μέγιστος μετακινείται συχνά πάνω στο προσωπικό του πεντάμετρο κρεβάτι, για να μη χρειαστεί να διακόψει τις ερωτικές του περιπτύξεις
    με τοπ μόντελ, που υποχρεωτικά τον συνοδεύουν σε κάθε του μετακίνηση.

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (13-10-13)

  25. #13738
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Απόψε λόγο καλεσμένων θα πρέπει να κοιμηθώ στο χρηματοκιβώτιο μου
    καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Τα στοίβαξα προσωρινά και βλέπουμε με το φως της ημέρας.



  26. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (12-10-13)

  27. #13739
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόψε λόγο καλεσμένων θα πρέπει να κοιμηθώ στο χρηματοκιβώτιο μου
    καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Τα στοίβαξα προσωρινά και βλέπουμε με το φως της ημέρας.


    Σε είχα καταλάβει για πολύ Large, και δεν έπεσα έξω. Καλώς ήρθες στο κλαμπ, Σπύρο.

  28. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Reds (12-10-13)

  29. #13740
    deleted Το avatar του χρήστη Faithful
    Εγγραφή
    16-02-2007

    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    43.294
    Thanks
    20.799
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.483 φορές σε 8.040 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ματαιοδοξία, κενοδοξία, εγωπάθεια... Όλα τα καλά της "υψηλής κοινωνίας" είδικα από τους άρτι αφιχθέντες...
    Σαν το άλλο, το κοπρόσκυλο του youtube, τον Bieber, που πληρώνει προσωπική ασφάλεια, για να τον κουβαλάει στους ώμους της σαν βεζύρη, στο Σινικό Τείχος.
    Βαρέθηκε ακόμα και να περπατήσει, ο σάπιος.
    Τουλάχιστον, εδώ, είχαμε αγοραπωλησίες...
    Δε σταιει αυτος. Φταινε οι μαλακισμενες οι εταιριες που πανε και χρυσωνουνε τον καθε τυχαρπασρο. Ενα βλαμμενο 19χρονο να οδηγαςι λαμποργκινι. Ρε αντε πνιγειτε σουργελα ε σουργελα


    Sent from my iPad using Tapatalk HD
    Για το ονομα σου,την ιστορια...για την αγαπη μου την μεγαλη, γι'αυτο που δε θα καταλαβουνε οι αλλοι, για τα θρανια μου τα γραμμενα,για τα ειστηρια που κρατησα κομμενα...

Σελίδα 687 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 187287387487587637647657667677683684685686687688689690691697707717727737787887987108711871687 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας