Σελίδα 404 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 41042043043543643743843944004014024034044054064074084144244344444545046047048049041404 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 8.061 έως 8.080 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #8061
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  2. #8062
    Το avatar του χρήστη Eleni7
    Εγγραφή
    01-01-2009

    Μηνύματα
    16.295
    Thanks
    10.440
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.774 φορές σε 5.241 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazΗlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία έγινε μνεία στο όνομά σου και χαζεύεις;
    https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/599457_404739842896598_735801972_n.jpg

  3. #8063
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eleni7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία έγινε μνεία στο όνομά σου και χαζεύεις;
    οχι αλλα κοιτα μερικες φορες κατι συμπτωσεις. και εγω πριν ανοιξω την πορτα γλυφω το κλειδι
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  4. #8064
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γιατί? Για να μπαίνει πιο εύκολα?
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (04-12-11)

  6. #8065

    Εγγραφή
    13-12-2007

    Μηνύματα
    46
    Thanks
    1
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 29 φορές σε 16 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εγω παλι βρισκω πιο λογικο να γλυφω την κλειδαροτρυπα...
    Lepus europaeus στιφάδο

  7. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    nbqgr (04-12-11)

  8. #8066
    Το avatar του χρήστη Du3lisT
    Εγγραφή
    17-04-2008

    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    31.467
    Thanks
    17.308
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 17.467 φορές σε 10.318 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Έφυγε από την ζωή ο Σόκρατες!

    Την τελευταία του πνοή σε νοσοκομείο του Σάο Πάουλο άφησε ο παλαίμαχος Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής Σόκρατες.


    Στο νοσοκομείο "Άλμπερτ Αϊνστάιν" του Σάο Πάουλο άφησε την τελευταία του πνοή ο πρώην άσος της Βραζιλίας Σόκρατες.

    Ο 57χρονος Σόκρατες είχε εισηχθεί στο νοσοκομείο λόγω εντερικής μόλυνσης που προήλθε από τροφική δηλητηρίαση.

    Το ιατρικό ανακοινωθεών του νοσοκομείου αναφέρει ότι ο Σόκρατες έχασε την ζωή του στις 4:30 τα ξημερώματα (ώρα Βραζιλίς) από σηψαιμικό σοκ. Ο άλλοτε σταρ της Κορίνθιας ανέπνεε με μηχανική υποστήριξη και υποβάλλονταν σε αιμοκάθαρση.

    Ο Σόκρατες ποτέ δεν αρνήθηκε ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα με το αλκοόλ, εξαιτίας του οποίου παρουσίασε κύρωση του ύπατος. Τον περασμένο Αύγουστο είχε νοσηλευτεί με αιμορραγία στομάχου.

    Ο Σόκρατες είχε 60 συμμετοχές με την εθνική Βραζιλίας και 22 γκολ στο ενεργητικό του. Αξιολογήθηκε ως ένας από καλύτερους μέσους στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

    Ξεκίνησε την καριέρα του στην Μποταφόγκο (1974-78) και μετέπειτα αγωνίστηκε στην Κορίνθιανς (1978-84). Το 1984 μετακόμισε στην Ιταλία για λογαριασμό της Φιορεντίνας, ωστόσο γρήγορα γύρισε πίσω στην πατρίδα του για να φορέσει την φανέλα της Φλαμένγκο (1986-87) και Σάντος (1988-89). Αποσύρθηκε από την ενεργό δράση το 1989 σε ηλικία 35 ετών.

    Η καριέρα του στην σελεσάο τον έκανε διάσημο. Υπήρξε αρχηγός της στο Μουντιάλ της Ισπανίας το 1982. Τέσσερα χρόνια αργότερα στο Μεξικό, είχε μία δεύτερη ευκαιρία να κατακτήσει το τρόπαιο μαζί με τους άλλους βραζιλιάνους αστέρες της εποχής.

    Στάθηκε άτυχος καθώς αστόχησε στην διαδικασία των πέναλτι στον προημιτελικό απέναντι στην Γαλλία και η Βραζιλία αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

    Ο Σόκρατες Μπρζιλέιρο ντε Σόουζα Βιέιρα ντε Ολιβέιρα, όπως ήταν το πλήρες όνομα του. καθυστέρησε να αγωνιστεί με τα χρώματα της Βραζιλίας. Στην ηλικία των 25 ετών έκανε το ντεμπούτο του αφού πρώτα είχε ολοκληρώσει τις σπουδές του ως γιατρός.

    Όταν αποσύρθηκε από τα γήπεδα έκανε διδακτορικό στην φιλοσοφία. Πατέρας έξι παιδιών συνέχισε να ασκεί την ιατρική στην πόλη Ριμπέιρο Πρέτο.

    Τον Μάρτιο του 2004 ο Πελέ τον κατέταξε ανάμεσα στους 125 καλύτερους ποδοσφαιριστές στην ιστορία του αθλήματος, ενώ το περιοδικό World Soccer τον συμπεριέλαβε στην λίστα των 100 κορυφαίων παικτών.

  9. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (04-12-11)

  10. #8067
    Vade retro κατσαπλιάδες Το avatar του χρήστη sadi
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Μηνύματα
    80.062
    Thanks
    11.700
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 35.784 φορές σε 19.669 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ρε τη παικτουρα...Κριμα.
    Βλέπεις εκείνο το βουνό που μοιάζει με κεράσι;

  11. #8068
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τη παικτουρα...Κριμα.

    Σακαρε κανε μια μεταφορα γιατι υπαρχει το ιδιο και εδω

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  12. #8069
    Vade retro κατσαπλιάδες Το avatar του χρήστη sadi
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Μηνύματα
    80.062
    Thanks
    11.700
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 35.784 φορές σε 19.669 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δεν πραζ Σπυρο, ας υπαρχει και στα δύο θεματα. (οπως καταλαβες χουζουρεύω και βαριεμ...)
    Βλέπεις εκείνο το βουνό που μοιάζει με κεράσι;

  13. #8070
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πάτησα στο bing τις λέξεις red dna και μου βγήκε λινκ απο φόρουμ "4τροχοί" οπού γράφει κάποιος "Α, και στα αρχίδια μου τι λέει ο κάθε παπάρας στο ρεδ-δνα και το μπασκετ-φορουμ και τα @@ μου κουνιούνται. Ματάκια έχω και βγάζω τα συμπεράσματά μου μόνος μου. "Γίναμε διάσημοι.

  14. #8071
    Το avatar του χρήστη Eleni7
    Εγγραφή
    01-01-2009

    Μηνύματα
    16.295
    Thanks
    10.440
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.774 φορές σε 5.241 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτησα στο bing τις λέξεις red dna και μου βγήκε λινκ απο φόρουμ "4τροχοί" οπού γράφει κάποιος "Α, και στα αρχίδια μου τι λέει ο κάθε παπάρας στο ρεδ-δνα και το μπασκετ-φορουμ και τα @@ μου κουνιούνται. Ματάκια έχω και βγάζω τα συμπεράσματά μου μόνος μου. "Γίναμε διάσημοι.

    Τι είναι το bing;
    https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/599457_404739842896598_735801972_n.jpg

  15. #8072
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εϊναι 'μηχανή' ανίχνευσης, σαν το google. [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  16. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Eleni7 (04-12-11)

  17. #8073
    Το avatar του χρήστη Eleni7
    Εγγραφή
    01-01-2009

    Μηνύματα
    16.295
    Thanks
    10.440
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.774 φορές σε 5.241 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εϊναι 'μηχανή' ανίχνευσης, σαν το google. [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Δεν το ήξερα...Αυτοί που αναφέρουν το φόρουμ σε θέμα αθλητικό αναφέρονται ή σε θέμα αυτοκινήτου;
    https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/599457_404739842896598_735801972_n.jpg

  18. #8074
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σε θέμα αθλητικό.Έχει τόπικ για το μπάσκετ και μετά απο τη νίκη του παναθηναικού επι του ολυμπιακού στο μπάσκετ άρχισαν να τρώγονται όπως γίνεται παντού.Κάποιος ανέφερε το σαιτ μας και ένας νευριασμένος γαύρος έγραψε την παραπάνω φράση.
    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία,απλα μου έκανε εντύπωση το οτι αναφέρεται παντού το red dna πλέον.

  19. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Eleni7 (04-12-11)

  20. #8075
    Vade retro κατσαπλιάδες Το avatar του χρήστη sadi
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Μηνύματα
    80.062
    Thanks
    11.700
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 35.784 φορές σε 19.669 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτησα στο bing τις λέξεις red dna και μου βγήκε λινκ απο φόρουμ "4τροχοί" οπού γράφει κάποιος "Α, και στα αρχίδια μου τι λέει ο κάθε παπάρας στο ρεδ-δνα και το μπασκετ-φορουμ και τα @@ μου κουνιούνται. Ματάκια έχω και βγάζω τα συμπεράσματά μου μόνος μου. "Γίναμε διάσημοι.
    Εμενα κατι μου θυμιζει αυτο το ποστακι, με τρωνε τα δαχτυλα μου, ενα πραμα σαν να το έγραψα εγώ...
    Βλέπεις εκείνο το βουνό που μοιάζει με κεράσι;

  21. #8076
    Το avatar του χρήστη Eleni7
    Εγγραφή
    01-01-2009

    Μηνύματα
    16.295
    Thanks
    10.440
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.774 φορές σε 5.241 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα κατι μου θυμιζει αυτο το ποστακι, με τρωνε τα δαχτυλα μου, ενα πραμα σαν να το έγραψα εγώ...

    https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/599457_404739842896598_735801972_n.jpg

  22. #8077
    Vade retro κατσαπλιάδες Το avatar του χρήστη sadi
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Μηνύματα
    80.062
    Thanks
    11.700
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 35.784 φορές σε 19.669 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εμ τι νομιζεις, διάσημος ειμαι, με αντιγραφει ο κοσμος. Γιατι σε αγωνα μπασκετ δε θα καθομουνα να κανω και αναλυση...
    Βλέπεις εκείνο το βουνό που μοιάζει με κεράσι;

  23. #8078
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Du3lisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφυγε από την ζωή ο Σόκρατες!

    Την τελευταία του πνοή σε νοσοκομείο του Σάο Πάουλο άφησε ο παλαίμαχος Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής Σόκρατες.


    Στο νοσοκομείο "Άλμπερτ Αϊνστάιν" του Σάο Πάουλο άφησε την τελευταία του πνοή ο πρώην άσος της Βραζιλίας Σόκρατες.

    Ο 57χρονος Σόκρατες είχε εισηχθεί στο νοσοκομείο λόγω εντερικής μόλυνσης που προήλθε από τροφική δηλητηρίαση.

    Το ιατρικό ανακοινωθεών του νοσοκομείου αναφέρει ότι ο Σόκρατες έχασε την ζωή του στις 4:30 τα ξημερώματα (ώρα Βραζιλίς) από σηψαιμικό σοκ. Ο άλλοτε σταρ της Κορίνθιας ανέπνεε με μηχανική υποστήριξη και υποβάλλονταν σε αιμοκάθαρση.

    Ο Σόκρατες ποτέ δεν αρνήθηκε ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα με το αλκοόλ, εξαιτίας του οποίου παρουσίασε κύρωση του ύπατος. Τον περασμένο Αύγουστο είχε νοσηλευτεί με αιμορραγία στομάχου.

    Ο Σόκρατες είχε 60 συμμετοχές με την εθνική Βραζιλίας και 22 γκολ στο ενεργητικό του. Αξιολογήθηκε ως ένας από καλύτερους μέσους στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

    Ξεκίνησε την καριέρα του στην Μποταφόγκο (1974-7 και μετέπειτα αγωνίστηκε στην Κορίνθιανς (1978-84). Το 1984 μετακόμισε στην Ιταλία για λογαριασμό της Φιορεντίνας, ωστόσο γρήγορα γύρισε πίσω στην πατρίδα του για να φορέσει την φανέλα της Φλαμένγκο (1986-87) και Σάντος (1988-89). Αποσύρθηκε από την ενεργό δράση το 1989 σε ηλικία 35 ετών.

    Η καριέρα του στην σελεσάο τον έκανε διάσημο. Υπήρξε αρχηγός της στο Μουντιάλ της Ισπανίας το 1982. Τέσσερα χρόνια αργότερα στο Μεξικό, είχε μία δεύτερη ευκαιρία να κατακτήσει το τρόπαιο μαζί με τους άλλους βραζιλιάνους αστέρες της εποχής.

    Στάθηκε άτυχος καθώς αστόχησε στην διαδικασία των πέναλτι στον προημιτελικό απέναντι στην Γαλλία και η Βραζιλία αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

    Ο Σόκρατες Μπρζιλέιρο ντε Σόουζα Βιέιρα ντε Ολιβέιρα, όπως ήταν το πλήρες όνομα του. καθυστέρησε να αγωνιστεί με τα χρώματα της Βραζιλίας. Στην ηλικία των 25 ετών έκανε το ντεμπούτο του αφού πρώτα είχε ολοκληρώσει τις σπουδές του ως γιατρός.

    Όταν αποσύρθηκε από τα γήπεδα έκανε διδακτορικό στην φιλοσοφία. Πατέρας έξι παιδιών συνέχισε να ασκεί την ιατρική στην πόλη Ριμπέιρο Πρέτο.

    Τον Μάρτιο του 2004 ο Πελέ τον κατέταξε ανάμεσα στους 125 καλύτερους ποδοσφαιριστές στην ιστορία του αθλήματος, ενώ το περιοδικό World Soccer τον συμπεριέλαβε στην λίστα των 100 κορυφαίων παικτών.
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Τσέ, Φιντέλ, Πελέ και Σωκράτης μαζί...
    Ο Σωτήρης Μήλιος γράφει στο sday.gr για το θάνατο του Σόκρατες και παραθέτει τις Σωκρατικές ρήσεις που ήταν μέσα σε κάθε δευτερόλεπτο της ζωής του εκλιπόντος.


    nextprevious
    Η φιγούρα του ήταν σαν... θαυμαστικό! Έμοιαζε σαν αρχαίο Έλληνα θεό, με όνομα ενός αρχαίου Έλληνα φιλοσόφου. Δεν ήταν απλά ελκυστικός. Ήταν κάτι παραπάνω από αυτό. Κάθε του βήμα, κάθε του βλέμμα, κάθε του σκέψη στο γήπεδο ήταν αρκετή για να μαγνητίσει το βλέμμα για 90 λεπτά. Ήταν πιο ψηλός από όλους. Πιο έξυπνος από όλους. Πιο απλός από όλους. Φαινόταν σαν υπερήρωας κόμικ.

    Δεν ίδρωνε ποτέ. Μπορούσε να εκτελεί τα πέναλτι χωρίς φόρα. Να σουτάρει εν στάσει από τα 40 μέτρα και να μην προλαβαίνεις να δεις την μπάλα. Θαρρούσες ότι είχε μάτια και στην πλάτη, αφού το σήμα κατατεθέν του ήταν κάτι αδιανόητα τακουνάκια. Δεν έβαζε ποτέ επικαλαμίδες, ούτε δεχόταν να ανεβάσει τις κάλτσες. Οι κορδέλες του πάντα έκρυβαν μικρά γνωμικά με φανερά ή κωδικοποιημένα μηνύματα.

    Το μακρύ ατημέλητο μαλλί του και το μούσι του παρέπεμπε σε ένα αυθεντικό επαναστάτη ή ένα φιλόσοφο. Ο Σόκρατες ήταν αυτός που ήθελες να μοιάζεις. Αυτός που ήθελαν οι γονείς σου να γίνεις. ΄Ηταν ο Τσε, ο Φιντέλ, ο Πελέ και Σωκράτης σε ένα κορμί 193 εκατοστών.

    Θα μπορούσε να λέγεται Ισοσθένης ή Σοφοκλής. Μαζί με τον Σωκράτη ήταν οι μόνοι Έλληνες φιλόσοφοι που ήξερε ο πατέρας του, ο οποίος έζησε και μεγάλωσε στις όχθες του Αμαζονίου, έμαθε μόνος του να διαβάζει και σταδιακά έχτισε μία βιβλιοθήκη που αποτέλεσε μαγνήτη και τροφή για το παιδικό μυαλό του Σόκρατες. Δεν είναι τυχαίο ότι τον βάφτισε έτσι.

    Οι Σωκρατικές ρήσεις ήταν μέσα σε κάθε δευτερόλεπτο της ζωής του:

    1. «Θα προτιμήσω να πεθάνω, παρά να ζω, χωρίς ελευθερία»: Στις αρχές της δεκαετίας του '80 η Βραζιλία ζούσε υπό το δικτατορικό βάρος. Ο στοχαστής Σόκρατες χρησιμοποίησε το ποδόσφαιρο για να στείλει το δικό του κωδικοποιημένο μήνυμα. Οραματίστηκε και υλοποίησε την... Δημοκρατία της Κορίνθιανς (Democracia Corinthiana), την τελειότερη μορφή ποδοσφαιρικής διακυβέρνησης, που αργότερα έγινε πολιτικό κίνημα, που παρέσυρε τα πάντα. Σε μία χώρα όπου οι ατομικές ελευθερίες και το δικαίωμα ψήφου ήταν απαγορευμένος καρπός, ο Βραζιλιάνος έκανε το ακατόρθωτο.

    Εφάρμοσε ένα σύστημα δημοκρατικής αυτοδιοίκησης στην ποδοσφαιρική ομάδα της Κορίνθιανς, όπου τα πάντα λύνονταν μέσω της διαλεκτικής μεθόδου και για κάθε μικρή απόφαση απαιτούνταν ψηφοφορία! Κάθε ψήφος (από αυτή του προέδρου, ως του φροντιστή, από αυτή του προπονητή ως του τελευταίου αναπληρωματικού) είχε την ίδια σημαντικότητα. Η αποθέωση της δημοκρατίας έφερε δύο σερί πρωταθλήματα (82,83) και έκανε όλη την χώρα να υποστηρίζει την Κορίνθιανς. Στην μπλούζα της ομάδας χαραγμένη η λέξη «δημοκρατία». Οι ελεύθερες εκλογές της 15ης Νοεμβρίου του 1982 του ήταν μία Σωκρατική νίκη. Η μεγαλύτερη στην καριέρα του.

    2. «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»: Συνήθιζε να λέει ότι οι νίκες στο ποδόσφαιρο είναι εφήμερες. Η δόξα, αιώνια. Συνήθιζε να λέει ότι το σημαντικότερο του γκολ από την καριέρα του στο ποδόσφαιρο ήταν η στιγμή που ως αρχηγός της «σελεσάο» ψέλλισε τον εθνικό ύμνο με το χέρι στην καρδιά και ένιωσε πατέρας 150 εκατομμυρίων ανθρώπων. Έλεγε πως το μεγαλύτερο κειμήλιο από την καριέρα του δεν είναι κάτι υλικό. Είναι οι άνθρωποι που γνώρισε, που συνομίλησε, που διαφώνησε, που ήπιε μαζί τους ένα ποτό. Πάντα έλεγε ότι σε αυτούς κρύβεται όλη η σοφία του κόσμου.

    3. «Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα»: Παράλληλα με το ποδόσφαιρο σπούδασε ιατρική. Την τελείωσε. Στα 25 του ήταν γιατρός και ποδοσφαιριστής, σπάζοντας τα ταμπού του ημιαγράμματου μπαλαδόρου. Ήξερε με κάθε λεπτομέρεια τι κάνει κάθε μέρα στον οργανισμό του τα αμέτρητα λίτρα μπύρας και η νικοτίνη. Αποκαλούσε το ποτό «φίλο» και το τσιγάρο «απόλαυση». Γνώση και άγνοια έγιναν το ίδιο πράγμα. Ήξερε και επέλεξε την κύρωση του ήπατος, που τον νίκησε οριστικά λίγο πριν της 5 τα ξημερώματα της Κυριακής. Το αλκοόλ ήταν το δικό του κώνειο.

    Λίγο πριν το τέλος, ο Σωκράτης κλείνει τον υπερασπιστικό του λόγο στην Απολογία του κάπως έτσι: «Ώρα λοιπόν να φεύγουμε, εσείς για να ζήσετε κι εγώ για πεθάνω. Ποιός από εμάς πηγαίνει σε καλύτερο δρόμο, δεν το γνωρίζει κανεις, παρά μόνο ο Θεός.». Καλό ταξίδι γιατρέ. Όπως έλεγε κι ο Σωκράτης: «κανένα κακό δεν μπορεί να συμβεί στον καλό άνθρωπο, ούτε στη ζωή, ούτε στο θάνατό του. Ούτε και οι θεοί τον ξεχνούν ποτέ.».

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    μεγαλος παιχτης, προφανως δεν το εχω δει να παιζει και εχω δει ελαχιστα πραγματα απο βιντεακια. παρολα αυτα δεν ξερω για ποιο λογο τον συμπαθω απιστευτα. απο τους αγαπημενους μου ποδοσφαιριστες.

    το ταλεντο του, η μορφη του, το αναστημα του, το ονομα του, αυτα που εχω διαβασει για τον χαρακτηρα του? δεν ξερω για ποιο λογο αλλα παντα τον συμπαθουσα, μου αρεσε αυτος ο παιχτης.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  24. #8079
    Vade retro κατσαπλιάδες Το avatar του χρήστη sadi
    Εγγραφή
    20-05-2005

    Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Μηνύματα
    80.062
    Thanks
    11.700
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 35.784 φορές σε 19.669 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο Σωκρατες έλαμψε στο μουντιαλ του 1982 που ειναι το πρωτο που θυμαμαι πολυ καθαρα. Τεραστιος αρχηγός , τεράστιας ομάδας, έφαγα ανείπωτη πίκρα όταν αποκλειστηκε απο τους Ιταλους στο επικό εκείνο ματς, που η Βραζιλία προκρινόταν και με Χ στον τελικό.
    Βλέπεις εκείνο το βουνό που μοιάζει με κεράσι;

  25. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (04-12-11)

  26. #8080
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    σακη ακριβως τα ιδια...το πρωτο μουντιαλ που θυμαμαι ηταν το 82 στην ισπανια.
    τεραστιο παινιδι εκεινο το 3-2...μεγαλος παικτης ο σωκρατες και μορφωμενος ανθρωπος
    οντας γιατρος.οχι οπως τα λιμα τωρα
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  27. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sk12072 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (04-12-11), sadi (04-12-11)

Σελίδα 404 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 41042043043543643743843944004014024034044054064074084144244344444545046047048049041404 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας