Σελίδα 1906 από 1907 ΠρώτηΠρώτη ... 9061406150616061706180618561866187618861896190219031904190519061907 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 38.101 έως 38.120 από 38125

Θέμα: Off Topic

Το avatar του χρήστη Nikolaos_Kokkinos

Περιοχή
    Σειριος Α'
    Thanks
    5.519
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.418 φορές σε 4.780 μηνύματα
    Ignore User

Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Βερβελέ.
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

estai (09-02-24)

Περιοχή
    Σειριος Α'
    Thanks
    5.519
    Ignore User

Εντωμεταξυ αν σε κηνυγαει με την ιδια ταχυτητα που μιλαει σε παιρνει να παρεις κ ενα υπνακο κατω απ οτο δεντρο πριν σε φτασει!
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto

Thanks
    30.114
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.444 φορές σε 3.426 μηνύματα
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paneas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι πολυ πιθανό. Και μου δίνεις ωραία πάσα γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους ανήλικους, το βλέπουμε καθημερινά πλέον. Παραπάνω από ένα περιστατικό κάθε μέρα. Η δικαιοσύνη απλά τους κλάνει τα αρχιδια, τους λένε ένα μην το ξανακάνεις και τους στέλνουν σπίτι τους. Κάτι πρέπει να γίνει.
    Και αμα ο πατέρας προσπαθήσει να συνετίσει το παιδί του θα βρει τον μπελά του.

Το avatar του χρήστη Paneas

Thanks
    2.969
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.539 φορές σε 3.351 μηνύματα
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αμα ο πατέρας προσπαθήσει να συνετίσει το παιδί του θα βρει τον μπελά του.
    Αν μιλάς για ξύλο καλά θα κάνει. Υπάρχουν άλλοι τρόποι. Εμενα ο πατέρας μου δεν με έχει χτυπήσει ποτε και δεν βγήκα παραβατικός.

6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

panahs7 (09-02-24)

Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto

Thanks
    30.114
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.444 φορές σε 3.426 μηνύματα
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paneas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλάς για ξύλο καλά θα κάνει. Υπάρχουν άλλοι τρόποι. Εμενα ο πατέρας μου δεν με έχει χτυπήσει ποτε και δεν βγήκα παραβατικός.
    Δεν είναι μόνο το ξύλο. Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να ρίξει ο πατέρας ένα χαστούκι στον γιο του.

Το avatar του χρήστη estai

Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Thanks
    5.929
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.802 φορές σε 7.444 μηνύματα
    Ignore User

Όταν ήμουν πιτσιρικάς 15 περίπου, υπήρχε ένας τύπος στην πόλη που ήταν 18 και χτύπαγε μικρότερους, έπαιρνε με το έτσι θέλω τα μηχανάκια των άλλων και τα επέστρεφε όποτε ήθελε. Γενικά ο τύπος ήταν πρόβλημα. Μια μέρα έμαθα τον έβαλαν μέσα οι μπάτσοι. Όταν βγήκε την επόμενη ήταν πραγματικά κορίτσι, τον κοίταζες και άλλαζε βλέμμα και δεν δημιούργησε πότε ξανά πρόβλημα. Αυτή είναι μια λύση με τα μαλακισμένα που πρέπει να δοκιμαστεί και ας είναι χουντοπρακτική γιατί έχει ξεφύγει το πράγμα.
    Όσον αφορά τους γονείς ούτε εμένα με χτύπαγε ο πατέρας μου, τον σεβόμουν, τον φοβόμουν και δεν ήθελα να τον απογοητεύσω, αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως δεν είναι όλες οι οικογένειες έτσι. Θυμάμαι στο στρατό είχα πάθει πολιτισμικό σοκ όταν ένας τύπος που κάναμε μαζί σκοπιά μου είχε πει πως ο πατέρας του ένιωσε πολύ υπερήφανος όταν έμαθε πως κάνει χόρτο, όπως και ο ίδιος. Έγινε άντρας.

Thanks
    2.969
    Ignore User

Είχα μαθητές που είχαν παραδεχτεί ότι τρώνε ξύλο. Δεν είχαν κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά. Κάποια στιγμή το ξύλο το συνηθίζεις και το βλέπεις σαν μια διαδικασία. Οκ, θα τις φάω και σήμερα big deal. Για μια μαθήτρια μου έμαθα ότι την απομάκρυναν απ το σπίτι και πλέον μένει σε κάποια δομή. Δεν βγαίνει κάτι καλό ούτε με το να απλώνεις χέρι ούτε να προσβάλεις το παιδί (τύπου δεν περίμενα κάτι καλύτερο από σένα κλπ.) έτσι είναι σαν να του έχεις αναθέσει ένα ρόλο. Και μια πιθανότητα να είχε να βελτιώσει τη συμπεριφορά του δηλαδή αισθάνεται ότι θα βγει απ το ρόλο του κωλόπαιδου. Η λύση είναι να είσαι συνέχεια από πάνω και με συζητήσεις (αλλά και με το δικό σου παράδειγμα) να δείχνεις τι είναι σωστο η λάθος. Γι αυτό δεν κάνουν όλοι για γονείς.

10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

pirateeeeeee (11-02-24)

Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Thanks
    27.743
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.882 φορές σε 6.593 μηνύματα
    Ignore User

Mια ειναι η λυση για να βαλουν μυαλο τα καλοπαιδα. Και για το δικο τους συμφερον και γαι αυτο της κοινωνιας. Κοινωνικη εργασια. Κανονικη ομως, οχι 2 μερουλες καθαρισμος προαυλιου και τελος. Μηνες ολοκληρους και με καποιον να τους νουθετει ταυτοχρονα. Να μην το νιωσουν σαν τιμωρια, αλλά σαν ευκαιρία να προσφέρουν κάτι και να λάβουν την ικανοποίηση απ'αυτο

Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7

Περιοχή
    Γρεβενά
    Thanks
    24.246
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.498 φορές σε 17.583 μηνύματα
    Ignore User

Όλα γίνονται, θα μου πείτε, αλλά ας αρχίσουμε από τα βασικά, όπως να ασχολούμαστε με τα παιδιά και να μην τα φορτώνουμε στο διαδίκτυο, να δώσουμε στα παιδιά μας να καταλάβουν ότι ούτε εμείς, ούτε αυτά είναι το κάτι ιδιαίτερο για την ανθρωπότητα και όλοι μας θα κάνουμε λάθη, γιατί το πρότυπο της ψευδαίσθηση μεγαλείου που έχουμε, έχει φτάσει πρώτα εμάς και στη συνέχεια τα παιδιά μας στην αναζήτηση υπαίτιων που η πραγματικότητα δεν συμβαδίζει με τις προσδοκίες μας.
    Άμα κάνουμε αυτά, για αρχή, μπορούμε πιστεύω χωρίς ιδιαίτερα εποπτικά μέσα να μεγαλώσουμε ανθρώπους που δεν γελάνε με κακοποίηση ασθενών και καθυστερημένων καταφερτζήδων (γιατί το "τόσο μπορείς" είναι ανθρώπινο - το "είμαι μάγκας και θα σας τα παίρνω χοντρά επειδή με λυπάστε", είναι τελείως άλλη υπόθεση)...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

chainsaw (11-02-24)

Το avatar του χρήστη panahs7

Thanks
    18.294
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.298 φορές σε 18.683 μηνύματα
    Ignore User

Πρόσφατα συνάντησα μια γνωστή που είχε και το παιδάκι μαζί (5-6 χρονών). Του πάσαρε το τάμπλετ και το άφησε να βλέπει για να πιει καφέ. Πάω δίπλα εγώ να του πιάσω την κουβέντα να τσεκάρω και έβλεπε ένα παιδικό ότι να 'ναι με τέρατα και τρόμαζε. Της λέω ο μικρός βλέπει αυτό κι αυτό, το ξέρεις; Ναι μου λέει, του αρέσει πολύ αυτό, καμιά φορά δεν κοιμάται γιατί φοβάται, αλλά γενικά δεν έχει πρόβλημα.

Κατά τ' άλλα να προσέξουμε να μην υιοθετήσουν οι gay έτσι παιδιά; Αλίμονό μας.

* Και το "αστείο" στην όλη φάση είναι ότι εγώ δεν έχω παιδιά.

Thanks
    18.294
    Ignore User

Το avatar του χρήστη pirateeeeeee

Thanks
    3.909
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.008 φορές σε 2.519 μηνύματα
    Ignore User

κανένα παιδί όταν γεννιέται δεν γίνεται αλητάμπουρας

αυτό που τον κάνει ή όχι είναι οι συνθήκες της ζωής.
    όσο είναι καλύτερες οι συνθήκες/μεγαλώνεις σε μια πολιτισμένη κοινωνία τόσο μειώνονται οι πιθανότητες. όσο χειρότερες τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες
    η βία φέρνει βία και η καλοσύνη φέρνει καλοσύνη
    οταν βαράς κάποιον να τον συνετίσεις για να μένει στο χάος του μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα θα φέρεις
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

Thanks
    18.294
    Ignore User

Ένα αεροσκάφος που μετέφερε τέσσερις Καναδούς αλεξιπτωτιστές πραγματοποίησε χθες αναγκαστική προσγείωση σε παραλία στην πολιτεία Οαχάκα, στο νότιο Μεξικό, όπως έγινε γνωστό από το γραφείο Πολιτικής Άμυνας της πολιτείας, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί ένας 62χρονος, που βρισκόταν στην παραλία εκείνη την ώρα.

Το αεροσκάφος αναγκάστηκε να προσγειωθεί σε ένα πολυσύχναστο σημείο της παραλίας Bacocho στη δημοφιλή για τους τουρίστες πόλη στον Ειρηνικό Ωκεανό Πουέρτο Εσκοντίντο, αναφέρεται σε ανακοίνωση του γραφείου, προσθέτοντας πως η σύζυγος του θύματος, η οποία βρισκόταν μαζί του στην παραλία, δεν έπαθε τίποτα.

[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Κόκκινε τι έγινε εδώ ρε; Τι έπρεπε να κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση ο πιλότος; Δεν υποτίθεται ότι προστατεύεις με κάθε κόστος τους πολίτες στο έδαφος;

Περιοχή
    Σειριος Α'
    Thanks
    5.519
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόκκινε τι έγινε εδώ ρε; Τι έπρεπε να κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση ο πιλότος; Δεν υποτίθεται ότι προστατεύεις με κάθε κόστος τους πολίτες στο έδαφος;
    Ετσι οπως τα λες ειναι, κ λογικα θα αντιμετωπισει ο κυβερνητης κυρωσεις και ποινες που επισυρουν ως κ φυλακιση, γιαυτο και απαγορευεται η διαδικασια emergency σε εθνικες οδους, δρομους, παραλιες, γηπεδα, πλατειες και ακτογραμμες (αλλο αν συμβαινει κατα κορον).

edit: Α καλα ειναι κ ιδιωτικο, τυπου χομπιστες αλεξιπτωτιστες skydivers (ουτε καν military) τους βλεπω για μεσα. Γιατι τα στρατιωτικα οχηματα εχουν κ αυτο που λεμε sovereign immunity , τουτεστιν, ερχεται το τανκς, καναδεζα, τζιπ, φρεγατα, αεροπλανο του στρατου σε κουτουλαει, σε παταει, μπαινει μεσα στο σπιτι σου επισκεψη, σου περναει το φουσκωτακι που εχεις για να πηγαινεις τα καλοκαιρια για γυλους απο πανω με τα ολα , και τα μαζευει κ φευγει σαν να μην εγινε τπτ και δεν σε αποζημιωνει το κρατος... το πολιτικο / ιδιωτικο ομως, πουτσα!

19. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

panahs7 (12-02-24)

Thanks
    18.294
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikolaos_Kokkinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι οπως τα λες ειναι, κ λογικα θα αντιμετωπισει ο κυβερνητης κυρωσεις και ποινες που επισυρουν ως κ φυλακιση, γιαυτο και απαγορευεται η διαδικασια emergency σε εθνικες οδους, δρομους, παραλιες, γηπεδα, πλατειες και ακτογραμμες (αλλο αν συμβαινει κατα κορον).

edit: Α καλα ειναι κ ιδιωτικο, τυπου χομπιστες αλεξιπτωτιστες skydivers (ουτε καν military) τους βλεπω για μεσα. Γιατι τα στρατιωτικα οχηματα εχουν κ αυτο που λεμε sovereign immunity , τουτεστιν, ερχεται το τανκς, καναδεζα, τζιπ, φρεγατα, αεροπλανο του στρατου σε κουτουλαει, σε παταει, μπαινει μεσα στο σπιτι σου επισκεψη, σου περναει το φουσκωτακι που εχεις για να πηγαινεις τα καλοκαιρια για γυλους απο πανω με τα ολα , και τα μαζευει κ φευγει σαν να μην εγινε τπτ και δεν σε αποζημιωνει το κρατος... το πολιτικο / ιδιωτικο ομως, πουτσα!
    Τι έπρεπε να κάνει όμως; Εγκατάλειψη με τα αλεξίπτωτα ξέρω γω πάνω απ' τη θάλασσα κι ότι γίνει;

Περιοχή
    Σειριος Α'
    Thanks
    5.519
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έπρεπε να κάνει όμως; Εγκατάλειψη με τα αλεξίπτωτα ξέρω γω πάνω απ' τη θάλασσα κι ότι γίνει;
    Αν μπορουσε να παει πιο μεσα στη θαλασσα...προσθαλασσωση, σωσιβια κλπ, συνηθως πανε κοντα στην παραλια για προφανεις λογους κ εκει εχει ανθρωπους που στο background του νερου δεν φαινονται απο ψηλα μεχρι να ειναι αργα... Βεβαια.. εξω απο το χορο λεμε πολλα τραγουδια, ποιος ξερει τι περιθωρια να ειχε και ποσο χρονο.

Thanks
    2.969
    Ignore User

Στο gazzetta έβγαλαν προπονητή της χρονιάς τον Αλμέιδα και όχι Μπαρτζώκα που πήγε τελικό Ευρώπης ξέρω γω. Προτείνω βραβείο πονεμένης σούφρας στους αναγνώστες του gazzetta.

23. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Paneas για αυτό το μήνυμα:

drizzt (17-02-24), pirateeeeeee (13-02-24)

Thanks
    10
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13 φορές σε 10 μηνύματα
    Ignore User

το γειτονικο γαφροφορουμ εχει χακαριστει?

Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7

Περιοχή
    Γρεβενά
    Thanks
    24.246
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.498 φορές σε 17.583 μηνύματα
    Ignore User

Αρχικά, δεν έχω την παραμικρή ιδέα, αλλά δώσε λίγα στοιχεία παραπάνω...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

Thanks
    10
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13 φορές σε 10 μηνύματα
    Ignore User

στο θρυλος φανς αναφερομαι, εχει κολησει η σελιδα και εμφανιζει τα γνωστα ''ιερογλυφικα'' για χαρακτηρες εδω και μερικες μερες

Σελίδα 1906 από 1907 ΠρώτηΠρώτη ... 9061406150616061706180618561866187618861896190219031904190519061907 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές