Σελίδα 1778 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 7781278137814781578167817281738174817581768177417751776177717781779178017811782178817981808181818281878 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 35.541 έως 35.560 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #35541
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Όταν οι αεροπόροι λένε ότι δεν είναι καλά τα πράγματα, μη τους φοβάσαι...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  2. #35542
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.421
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.715 φορές σε 18.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Επειδή το σόου έχει ήδη απήχηση, δείτε την ανάλυση του Χρήστου και προστατέψτε τους δικούς σας τουλάχιστον, από αυτή τη μαλακία. Αν τα καμπανάκια για pump and dump είχαν φάτσα, θα είχαν την δική τους. Το 90% των χρημάτων του TFLOW κάθονται σε 5 διευθύνσεις, κατά πάσα πιθανότητα δικές τους. Δεν χρειάζεται να σε ληστέψουν και να εξαφανιστούν όπως ισχυρίστηκαν ότι αλλιώς δεν θα έβγαιναν στην tv. Απλά θα ξεπουλήσουν την κατάλληλη στιγμή και θα μείνουν TFLOW αξίας σκουπιδιών στους αγοραστές, κάτι 100% νόμιμο και "άνευ ευθυνών".


  3. #35543
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Συμμερίζομαι και τιμώ την αγωνία σου, αλλά έχω φτάσει και σε μία ηλικία που λέω "να γαμηθούν"...
    Όταν χρειάζεται να εξηγήσεις σε κάποιον ότι δεν υπάρχει παθητική επένδυση με υψηλή απόδοση χωρίς αυτός να πηγαίνει ακόμα γυμνάσιο, ξέρω 'γω, ε, να γαμηθεί ρε φίλε και τα λεφτά να πάνε σε κάποιον που τουλάχιστον ξέρει πώς να τα ζήσει.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Nikolaos_Kokkinos (13-02-23)

  5. #35544
    Το avatar του χρήστη Nikolaos_Kokkinos
    Εγγραφή
    03-07-2009

    Περιοχή
    Σειριος Α'
    Μηνύματα
    13.997
    Thanks
    5.861
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.664 φορές σε 4.951 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμμερίζομαι και τιμώ την αγωνία σου, αλλά έχω φτάσει και σε μία ηλικία που λέω "να γαμηθούν"...
    Όταν χρειάζεται να εξηγήσεις σε κάποιον ότι δεν υπάρχει παθητική επένδυση με υψηλή απόδοση χωρίς αυτός να πηγαίνει ακόμα γυμνάσιο, ξέρω 'γω, ε, να γαμηθεί ρε φίλε και τα λεφτά να πάνε σε κάποιον που τουλάχιστον ξέρει πώς να τα ζήσει.
    Ν'αγιασει το στομα σου , ετσι ειναι, και γω, μπορει να μην ξερω απο οικονομικα, ξερω ομως πολυ καλα πως να τα μαδαω!!!
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (14-02-23)

  7. #35545
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.421
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.715 φορές σε 18.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμμερίζομαι και τιμώ την αγωνία σου, αλλά έχω φτάσει και σε μία ηλικία που λέω "να γαμηθούν"...
    Όταν χρειάζεται να εξηγήσεις σε κάποιον ότι δεν υπάρχει παθητική επένδυση με υψηλή απόδοση χωρίς αυτός να πηγαίνει ακόμα γυμνάσιο, ξέρω 'γω, ε, να γαμηθεί ρε φίλε και τα λεφτά να πάνε σε κάποιον που τουλάχιστον ξέρει πώς να τα ζήσει.
    Δεν συμφωνώ καθόλου, δεν είναι θέμα IQ το να μην ξέρουν οι περισσότεροι από απλά οικονομικά. Δεν μας τα έμαθε και κανείς στο σχολείο. Η μάνα μου πχ ακούει επενδύσεις και βγάζει σπυριά, ενώ απ' την άλλη παίζει τζόκερ γιατί "ποτέ δεν ξέρεις". Όπως και με τις τεχνολογίες, ψηφιακός αναλφαβητισμός είναι, όχι χαζομάρα. Συνεπώς θεωρώ χρέος να προσπαθήσουμε εμείς να τους ενημερώσουμε. Τουλάχιστον για άτομα που νοιαζόμαστε όπως είπα.

  8. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:


  9. #35546
    Το avatar του χρήστη Nikolaos_Kokkinos
    Εγγραφή
    03-07-2009

    Περιοχή
    Σειριος Α'
    Μηνύματα
    13.997
    Thanks
    5.861
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.664 φορές σε 4.951 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμφωνώ καθόλου, δεν είναι θέμα IQ το να μην ξέρουν οι περισσότεροι από απλά οικονομικά. Δεν μας τα έμαθε και κανείς στο σχολείο. Η μάνα μου πχ ακούει επενδύσεις και βγάζει σπυριά, ενώ απ' την άλλη παίζει τζόκερ γιατί "ποτέ δεν ξέρεις". Όπως και με τις τεχνολογίες, ψηφιακός αναλφαβητισμός είναι, όχι χαζομάρα. Συνεπώς θεωρώ χρέος να προσπαθήσουμε εμείς να τους ενημερώσουμε. Τουλάχιστον για άτομα που νοιαζόμαστε όπως είπα.
    Αν μου επιτρεπεις, ουσιαστικα ομως λεει οτι το να πιστευεις οτι καθημενος θα αυγατιζουν τα λεφτα σου μονα τους, ε ειναι σαν να πας γυρευοντας, μοιαζεις με τους εποικους του 1800 στην αμερικη που πιστευαν στα γιατροσοφια, η στους αλχημιστες παλαιοτερα που πιστευαν οτι θα παραξουν ενεργεια εκ του μηδενος.

    Οτι απο καποιο σημειο και μετα δεν τους λυπασαι, ειναι αλλο να μην ξερει η μανα μου πως να στειλει whats up και αλλο να πιστευει οτι μπορει να βγαζει λεφτα με μηδεν effort επειδη το κανονισε καποιος "αλγορυθμος"
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (13-02-23)

  11. #35547
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ακούς ρε φίλε κάτι πράγματα, ότι φάγανε από τον έναν 10 Κ, από άλλον 30 Κ, από 25 και πάει λέγοντας και οι περισσότεροι από αυτούς είναι άεργοι, ή δουλεύουν και καλά, μόνο σεζόν τα καλοκαίρια.
    Αφού πήγες να μου γίνεις επενδυτής αντί να αράξεις την πέτσα σου, ή έστω να βρεις και ένα χόμπι (από αυτά τα εξάωρα που δίνουν 450,00 €, να βγάζεις κανένα έξοδο) μέχρι να βρει κάτι καλύτερο σε δουλειά, γάμησέ μας.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμφωνώ καθόλου, δεν είναι θέμα IQ το να μην ξέρουν οι περισσότεροι από απλά οικονομικά. Δεν μας τα έμαθε και κανείς στο σχολείο. Η μάνα μου πχ ακούει επενδύσεις και βγάζει σπυριά, ενώ απ' την άλλη παίζει τζόκερ γιατί "ποτέ δεν ξέρεις". Όπως και με τις τεχνολογίες, ψηφιακός αναλφαβητισμός είναι, όχι χαζομάρα. Συνεπώς θεωρώ χρέος να προσπαθήσουμε εμείς να τους ενημερώσουμε. Τουλάχιστον για άτομα που νοιαζόμαστε όπως είπα.
    Δεν χρειάζεται να ξέρεις οικονομικά για να μην τζογάρεις στον παπατζή. Από τη στιγμή που δεν μπορείς να ελέγχεις το παιχνίδι, δεν πας.
    Δεν είναι θέμα ακαδημαϊκής μόρφωσης - θέμα παιδείας είναι, η οποία δεν έχει καμία σχέση με τη γραμματική μόρφωση. Το ότι νομίζεις ότι είσαι μάγκας και η ζωή σου χρωστάει επειδή κάθε μέρα τρως και χέζεις, δεν έχει σχέση με την εκπαίδευσή σου.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  12. #35548
    Το avatar του χρήστη Nikolaos_Kokkinos
    Εγγραφή
    03-07-2009

    Περιοχή
    Σειριος Α'
    Μηνύματα
    13.997
    Thanks
    5.861
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.664 φορές σε 4.951 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    παντως εγω θα ηθελα εν τετ-α-τετ με τον τυπο που εσκασε να πουλησει τα "hand-made" μπρικια για καφε στον Χαρη Βαφια ως ιδεα .. το βαω κ το ξαναβαζω δεν το χορταινω "και μιλαμε για καθαρο ΠΡΑΦιτττ"
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    john syggel (13-02-23)

  14. #35549
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Καμία τέτοια ιδέα δεν είναι κακή, αν έχεις σκεφτεί πλάνο για να κάνεις promotion και να δημιουργήσεις την αντίστοιχη ανάγκη στο συγκεκριμένο κοινό που θα ψηθεί να το κάνει. Άλλο τώρα, αν δεν υπάρχει περίπτωση να τσιμπούσαμε εμείς εδώ.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. #35550
    Το avatar του χρήστη Nikolaos_Kokkinos
    Εγγραφή
    03-07-2009

    Περιοχή
    Σειριος Α'
    Μηνύματα
    13.997
    Thanks
    5.861
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.664 φορές σε 4.951 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    (μεταξυ μας, ως λαος πιστευω εχουμε τσιμπησει με απειρως γελοιοτερα πραγματα αλλα ας μην το πουμε παραεξω, αυτα θα τα λεμε με memo)
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

  16. #35551
    Το avatar του χρήστη john syggel
    Εγγραφή
    29-07-2014

    Μηνύματα
    2.532
    Thanks
    3.279
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.815 φορές σε 1.080 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΙΙΙ - Σχόλια , κριτική

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται να ξέρεις πάρα πολλές αεροσυνοδούς??? Στις βαλίτσες είσαι???
    Ημανε κι εγω αεροσυνοδιαρης παλια.
    Αργησα λιγο αλλα απαντησα πριν την τσικνοπεμπτη,τουλαχιστον...

  17. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (13-02-23)

  18. #35552
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.421
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.715 φορές σε 18.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikolaos_Kokkinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως εγω θα ηθελα εν τετ-α-τετ με τον τυπο που εσκασε να πουλησει τα "hand-made" μπρικια για καφε στον Χαρη Βαφια ως ιδεα .. το βαω κ το ξαναβαζω δεν το χορταινω "και μιλαμε για καθαρο ΠΡΑΦιτττ"
    Είχε απλά λάθος target group ο τύπος, ήθελε να το παίξει μπίσνεσμαν απ' το Αμέρικα στο Ελλάντα. Αν τα πάει σε τίποτα κιτς αραβικές χώρες μια χαρά τα πουλάει και φθηνά θα τα έχει κιόλας.

  19. #35553
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και εδώ μία χαρά τριτοκοσμικοί είμαστε: Ας παίξει flex σε κανένα σήριαλ και καπάκια σε δύο πρωινάδικα και τα πουλάς στην τετραπλάσια τιμή της αρχικής.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    zionikos (13-02-23)

  21. #35554
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και πάμε στο αρχικό θέμα που έθεσε ο Πάνος: Μην μάθετε ποτέ οικονομικά, γιατί αυτοί που ξέρουν κάνουνε μεγαλύτερες μαλακίες από εσάς που δεν ξέρετε.
    Εκτός από τον [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ] που έμμεσα συνέστησε ο Πάνος, υπάρχουν ενδεικτικά αλλά δύο κανάλια: Το [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ], το οποίο σας κάνει πενηντάρικα μικρά ζητήματα της καθημερινότητας και σας δίνει τρόπο αν θέλετε να ψάξετε και εσείς κάποιο στοιχείο που ίσως του διαφεύγει για να βγάλετε δικό σας συμπέρασμα.
    Και όταν πρόκειται για διαδικτυακά viral, ή trends το [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Που σας δίνει μία οπτική του εξεταζόμενου φαινομένου συνοδευόμενη και από κάποια στοιχεία.

    Γενικά, το ελληνικό youtube έχει αρχίσει και παρουσιάζει συνολικά μία πολύ καλή εικόνα με το περιεχόμενο που δημοσιεύεται και κυρίως το επίπεδο της προσπάθειας που βάζουν οι δημιουργοί.
    Τώρα, αν κάποιος το χρησιμοποιεί για να βλέπει τα stream του αρχηγού, τις συμβουλές ομορφιάς του Θέμη από το big brother, ή τον Κατσουράνη στους betarades και νομίζει ότι όλα πάνω - κάτω, εκεί κινούνται, δεν μπορώ να του κάνω κάτι περισσότερο.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  22. #35555

    Εγγραφή
    04-07-2008

    Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Μηνύματα
    18.459
    Thanks
    27.995
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.971 φορές σε 6.658 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το σόου έχει ήδη απήχηση, δείτε την ανάλυση του Χρήστου και προστατέψτε τους δικούς σας τουλάχιστον, από αυτή τη μαλακία. Αν τα καμπανάκια για pump and dump είχαν φάτσα, θα είχαν την δική τους. Το 90% των χρημάτων του TFLOW κάθονται σε 5 διευθύνσεις, κατά πάσα πιθανότητα δικές τους. Δεν χρειάζεται να σε ληστέψουν και να εξαφανιστούν όπως ισχυρίστηκαν ότι αλλιώς δεν θα έβγαιναν στην tv. Απλά θα ξεπουλήσουν την κατάλληλη στιγμή και θα μείνουν TFLOW αξίας σκουπιδιών στους αγοραστές, κάτι 100% νόμιμο και "άνευ ευθυνών".

    Μα, κανει μπαμ οτι οι τυποι ειναι απατεωνες. Απο τη φυσιογνωμια τους και την ιστορια που πλασαρουν. Τουλαχιστον ο αριστερα με τα γυαλια. Λιγη λογικη και παρατηρητικοτητα να εχεις. Δεν ειναι καν θεμα γνωσης οικονομικων.

    O πιο μαυριδερος, απο μουσικος με underground δισκαδικο στην Αθηνα, εγινε ξαφνικα τραπεζιτης στην Αμερικη. Πες μεχρι εδω οκ. Μετα εφτιαξε ναυτιλιακη, εγινε πλοιοκτητης, ασχοληθηκε με αλλους 2-3 παρεμφερεις κλαδους και τα παρατησε ΟΛΑ, για να ασχοληθει με τα κρυπτο χαχαχα. Κατα δηλωση του ασχολειται με την εταιρεια τους full time.

  23. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (14-02-23)

  24. #35556

    Εγγραφή
    04-07-2008

    Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Μηνύματα
    18.459
    Thanks
    27.995
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.971 φορές σε 6.658 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikolaos_Kokkinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως εγω θα ηθελα εν τετ-α-τετ με τον τυπο που εσκασε να πουλησει τα "hand-made" μπρικια για καφε στον Χαρη Βαφια ως ιδεα .. το βαω κ το ξαναβαζω δεν το χορταινω "και μιλαμε για καθαρο ΠΡΑΦιτττ"
    Και ο αλλος που ηθελε να πουλησει 60 ευρω πολυχρωμες λαμπες, τις οποιος βρισκεις στο αμαζον με 15 ευρω, δεν ηταν καλυτερος. A ξεχασα, ηταν και αρωματικες xaxa

    Η πιο περιεργη περιπτωση ηταν το παληκαρι που ειχε φτιαξει τεστ ανιχνευσης νοθευμενων ποτων. Ενω υποτιθεται οτι η κατασκευη του προιοντος κοστιζε λιγοτερο απο 1 ευρω, δεν μπηκε στον κοπο να φτιαξε ενα πρωτοτυπο και περιμενε απο τους επενδυτες να βαλουν 50 χιλιαρικα, για να το δοκιμασει.

  25. #35557
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ρε, Μάνο, μαθητής ήμουν, φοιτητής τελείωσα, γραφείο άνοιξα το 1/3 από τα συντάξιμα κλείσαμε και πρέπει ακόμα να λυπάμαι τον μαλάκα που δεν ξέρει οικονομικά, αλλά θέλει να βγάλει λεφτά σαν επενδυτής.
    Ρε, στο σφυρί να σας βγάλουν για σκλάβους.
    Να ψηφίσετε δεν ξέρετε, να φάτε τα λεφτά σας μόνοι σας δεν είσαστε ικανοί, ε, μην το κουράζετε...

    Δεν σημαίνει ότι βρίσκω κάτι γοητευτικό ή συντάσσομαι εν μέρει με οποιαδήποτε μορφή απάτης, αλλά είμαι οπαδός της φυσικής επιλογής και πρέπει επιτέλους να την αφήσουμε να λειτουργήσει και για το ανθρώπινο είδος, μήπως και βρει ποτέ τον δρόμο προς την συνολική πρόοδο και όχι να περιμένει και να παρακαλάει τον κάθε καθυστερημένο να εκτελέσει το καθήκον του απέναντι στην κοινωνία.

    Και όποιος έχει όρεξη να διαβάζει ιστορίες για επενδυτές έχουμε το Blog:
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  26. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (14-02-23), drizzt (14-02-23)

  27. #35558
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.994
    Thanks
    3.950
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.024 φορές σε 2.531 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    το πρόβλημα δεν είναι κάποιος που δεν ξέρει να διαχειριστεί τα οικονομικά του. το πρόβλημα είναι όταν αυτός ο κάποιος θέλει να διαχειριστεί τα δικά σου οικονομικά μέσω των θεσμών που υπάρχουν
    και τι δεν έχω δει: "επιχειρηματίες-κλαρινογαμπροι" της αριστοκρατίας που έπρεπε να έχουν την δική τους επιχείρηση και παίρνανε δάνεια από το παράθυρο ή η μοναδικός τους πελάτης ήταν το κράτος (πολύ δημοφιλής αυτή η επιχειρηματική πρόταση), εφοπλιστές που έπαιρναν χρήματα από τον κρατικό κορβανά και έκαναν την μια πατάτα μετά την άλλη κλπ

    και σε αυτό που αναφέρει ο βοσκός ακριβώς τα ίδια τα έχει πει ο αριστοφάνης πριν απο χρονια
    Ένας πατέρας -ο Χρεμύλος- πηγαίνει στους Δελφούς να ρωτήσει τον θεό Απόλλωνα τι ακριβώς πρέπει να κάνει ώστε ο γιος του να έχει καλύτερη από αυτόν τύχη στη ζωή του. Ο θεός του απαντάει πως πρέπει να ακολουθήσει τον πρώτο άνθρωπο που θα συναντήσει βγαίνοντας από τον ναό. Αλλά αυτός είναι ένας κουρελής και τυφλός! Ώστε πρέπει να ακολουθήσει έναν τυφλό, που δεν ξέρει ούτε ποιος είναι ούτε ποιο είναι το όνομα του. Αργότερα θα μάθει πως είναι ο ίδιος ο θεός Πλούτος, δηλαδή αυτός που μοιράζει τα πλούτη - χωρίς να βλέπει που και σε ποιον τα δίνει. Επομένως, γίνεται και άδικος, όσο είναι τυφλός, και πρέπει λοιπόν να ξαναβρεί το φως του για να μπορεί να βλέπει και για να ξέρει που και πως δίνει τα πλούτη. Ο Χρεμύλος τον πάει λοιπόν τον Πλούτο στον Ασκληπιό, που τον γιατρεύει, και έτσι τώρα ο "τυφλός θεός" έχει αρχίσει να ξαναβλέπει και να ξέρει που και πως πρέπει να δίνει τα πλούτη. Όταν όμως μαθεύτηκε ότι ο Χρεμύλος έχει στο σπίτι του τον θεό Πλούτο, αρχίζουν να προσέρχονται διάφοροι πονηροί και καιροσκόποι για να ζητήσουν από τον Πλούτο, που τώρα πλέον βλέπει, να τους δώσει από τα καλά του και από τα πλούτη του. Η μόνη που αντιστέκεται και επιτίθεται σε τούτη τη νέα τάση του κόσμου είναι -να το μέγα εύρημα του Αριστοφάνη- η Πενία, η οποία λέει πως μόνο με αυτήν ο κόσμος προοδεύει, γιατί αγωνίζεται να ξεφύγει από δίπλα της, όσο την αισθάνεται κοντά του. Με τον Πλούτο -λέει η Πενία-κανείς δεν θα δουλεύει, κανείς δεν θα προσπαθεί, κανείς δεν θα δημιουργεί. Όλοι και όλα θα πέσουν σε μια κατάσταση πλήρους αδιαφορίας, αφού θα έχουν έτσι κι αλλιώς τον Πλούτο δίπλα τους, για προστάτη τους. Μόνο μαζί της μπορεί να υπάρχει η ελπίδα -και η προσπάθεια-για ένα καλύτερο μέλλον. (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ)


    ΥΓ. δεν βλέπετε πόσο πολύ προσπαθούν τις τελευταίες μέρες οι ηθοποιοί να χωθούν με ένα αμφιβόλου ποιότητας διπλώματος υποκριτικής στο δημόσιο? Τέτοιο μέλλον θέλει η πλειοψηφία της κοινωνίας...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  28. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    Nikolaos_Kokkinos (14-02-23), voskos_7 (14-02-23)

  29. #35559
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.133
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.691 φορές σε 17.741 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σαφώς και δεν ήξερα ότι έχει γράψει κάτι αντίστοιχο και ο Αριστοφάνης, αλλά να φανταστείς ότι δεν έχω την παραμικρή σχέση με διάβασμα. Ούτε φιλοσοφία έχω διαβάσει, ούτε Ιστορία, ούτε λοιπά λογοτεχνικά πονήματα οποιασδήποτε εποχής ή προέλευσης και μαθαίνω ότι λέω σε πολλά πράγματα τα ίδια, πάνω - κάτω. Δεν είναι δύσκολο λοιπόν να καταλάβεις πότε ο οίκτος πρέπει να σταματάει...
    Ένας άνθρωπος που έχει δουλέψει τα λεφτά του και ξέρει πώς βγαίνουν και πόσα χρειάζεται ο ίδιος για να ζήσει, δεν ανέχεται να δώσει τον έλεγχο των κεφαλαίων του σε άλλον και αυτός να περιμένει στο σπίτι του να του φέρουν την είσπραξη. Λοιποί αεριτζήδες, αργά ή γρήγορα, τέτοιες πατέντες ψάχνουν - και αυτό πληρώνω και ο ίδιος τώρα, και τρέχω και δεν φτάνω για να βρω δουλειές γιατί έμεινα ξεκρέμαστος από επιχειρηματίες της πούτσας που δεν μπορούσαν να χωρίσουν δύο γαϊδουριών άχυρα και κλείσανε επιχείρηση που παρέλαβαν και δούλευε καλά για να κάνουν "κάτι", από αυτά που δεν έχουν κάνει ποτέ...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  30. #35560
    Το avatar του χρήστη john syggel
    Εγγραφή
    29-07-2014

    Μηνύματα
    2.532
    Thanks
    3.279
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.815 φορές σε 1.080 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Η ιστορια του Χρεμυλου που εγραψες,μου θυμισε οτι πρεπει να βρω και να ξαναδιαβασω εκεινο το κομικ που εβγαινε με τις κωμωδιες του Αριστοφανη,γαματο ηταν!

  31. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (15-02-23)

Σελίδα 1778 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 7781278137814781578167817281738174817581768177417751776177717781779178017811782178817981808181818281878 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας