Σελίδα 1571 από 1919 ΠρώτηΠρώτη ... 571107111711271137114711521153115411551156115671568156915701571157215731574157515811591160116111621167117711871 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31.401 έως 31.420 από 38373

Θέμα: Off Topic

  1. #31401

    Εγγραφή
    04-07-2008

    Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Μηνύματα
    18.454
    Thanks
    27.987
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.970 φορές σε 6.657 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κάνει ο Μιχαλολιακος ονομάζεται ρίχνω γέφυρες - προετοιμάζω το έδαφος. Και επειδή δεν μπορεί να το κάνει η Ν.Δ., το κάνει η Χ.Α.
    Θα εχουμε πολυ γελιο οταν αρχισουν οι κωλοτουμπες. Τωρα τουλαχιστον αναφερουν και 5-6 προαπαιτουμενα, στα οποια ειναι σχεδον αδυνατο να συμφωνησει η Ν.Δ

  2. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον chainsaw για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (21-12-18)

  3. #31402
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chainsaw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα εχουμε πολυ γελιο οταν αρχισουν οι κωλοτουμπες. Τωρα τουλαχιστον αναφερουν και 5-6 προαπαιτουμενα, στα οποια ειναι σχεδον αδυνατο να συμφωνησει η Ν.Δ
    Πάντως, αν κυβερνήσουν μαζί, μετά από έξι μήνες, Αθήνα δεν θα υπάρχει.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  4. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (22-12-18), flessanto (21-12-18), pirateeeeeee (21-12-18)

  5. #31403
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.567
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κάνει ο Μιχαλολιακος ονομάζεται ρίχνω γέφυρες - προετοιμάζω το έδαφος. Και επειδή δεν μπορεί να το κάνει η Ν.Δ., το κάνει η Χ.Α.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chainsaw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα εχουμε πολυ γελιο οταν αρχισουν οι κωλοτουμπες. Τωρα τουλαχιστον αναφερουν και 5-6 προαπαιτουμενα, στα οποια ειναι σχεδον αδυνατο να συμφωνησει η Ν.Δ
    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Πολύ τραβηγμένο μου ακούγεται. Η ΝΔ υποτίθεται είναι αυτοί που έκλεισαν τον μιχαλολιακο στην φυλακή.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #31404
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Πολύ τραβηγμένο μου ακούγεται. Η ΝΔ υποτίθεται είναι αυτοί που έκλεισαν τον μιχαλολιακο στην φυλακή.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι τον έκλεισαν ? Εχεις καταλάβει?
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  7. #31405
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.567
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τον έκλεισαν ? Εχεις καταλάβει?
    Καταλαβαίνω που το πας αλλά δεν ξέρω. Δεν νομίζω ότι κερδίζει κάτι ή ΝΔ από όλο αυτό. Περισσότερο για προσπάθεια του μιχαλολιακο να πείσει τους ανυποψίαστους ότι δεν είναι ναζί μου μοιάζει.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (21-12-18)

  9. #31406

    Εγγραφή
    04-07-2008

    Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Μηνύματα
    18.454
    Thanks
    27.987
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.970 φορές σε 6.657 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Πολύ τραβηγμένο μου ακούγεται. Η ΝΔ υποτίθεται είναι αυτοί που έκλεισαν τον μιχαλολιακο στην φυλακή.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Θεωρητικα κατι τετοιο δε θα συνεφερε κανενα σε βαθος χρονου, αλλα μπροστα στην εξουσια ισως κανουν τα στραβα ματια. Ιδιως αν δεν υπαρξει συμφωνια με το νεο ΠΑ.ΣΟ.Κ (Κινημα Αλλαγης).


    Η μεν Ν.Δ θα φερει τη ρετσινια της συμπαραταξης με ακροδεξιους και η Χ.Α θα χασει το ισχυροτερο επιχειρημα της, δηλαδη οτι ειναι ανενταχτη και αντισυστημικη.

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (21-12-18)

  11. #31407
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω που το πας αλλά δεν ξέρω. Δεν νομίζω ότι κερδίζει κάτι ή ΝΔ από όλο αυτό. Περισσότερο για προσπάθεια του μιχαλολιακο να πείσει τους ανυποψίαστους ότι δεν είναι ναζί μου μοιάζει.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Η ΝΔ αυτοδυναμία δεν πιάνει με την καμία. Κατα την ταπεινή μου άποψη δεν είναι καν πρώτο κόμμα.

    Το άλλο δεδομένο είναι οτι πάμε για πεντακομματικη βουλή.
    ΚΚΕ
    ΣΥΡΙΖΑ
    ΝΔ

    ΠΑΣΟΚ
    Χ.Α.


    Η Φωφη δεν νομίζω να συγκυβερνήσει με ΝΔ ξανά (χωρίς να το αποκλείω), το ΚΚΕ ....δεν χρειάζεται ανάλυση για το τι θα κάνουμε, επομένως ποιο κόμμα απομένει για να συγκυβερνήσει ο Κουλης?
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  12. #31408
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.567
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΝΔ αυτοδυναμία δεν πιάνει με την καμία. Κατα την ταπεινή μου άποψη δεν είναι καν πρώτο κόμμα.

    Το άλλο δεδομένο είναι οτι πάμε για πεντακομματικη βουλή.
    ΚΚΕ
    ΣΥΡΙΖΑ
    ΝΔ

    ΠΑΣΟΚ
    Χ.Α.


    Η Φωφη δεν νομίζω να συγκυβερνήσει με ΝΔ ξανά (χωρίς να το αποκλείω), το ΚΚΕ ....δεν χρειάζεται ανάλυση για το τι θα κάνουμε, επομένως ποιο κόμμα απομένει για να συγκυβερνήσει ο Κουλης?
    Καλά μέχρι τις εκλογές θα αλλάξουν πολλά. Προσωπικά πιστεύω αν δεν μπουν πολλά κόμματα στην βουλή όπως λες, θα έχουμε ΝΔ ΠΑΣΟΚ. Αν και εγώ θεωρώ δεδομένο το ποτάμι στη βουλή και άλλο ένα σίγουρα (δεν ξέρω ακόμη πιο). Πάντως να ειμαι ειλικρινής πιο πιθανό βλέπω συγκυβέρνηση ΝΔ με σύριζα από όλα τα άλλα, και μετά αυτοδυναμία ΝΔ

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον flessanto για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (21-12-18)

  14. #31409
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κατα τη γνωμη μου, θα ειναι ταφοπλακα για τη νεα δημοκρατια (για ολοκληρη την χωρα βασικα) να συνεργαστει με την χα. Μου φαινεται απιθανο ενδεχομενο και αν υπαρχει εστω και 0,01% να γινει, ειναι τρομακτικο.

    Απο την αλλη, με το πασοκ θεωρω δεδομενο πως θα συγκυβερνησουν. Το θεωρω σχεδον σιγουρο. Επισης υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να μπουν στην βουλη ποταμι και ανελ. Αν μπουν, ισως ψαξουν συνεργασια εκει, ομως σε περιπτωση που δεν γινει θα παμε σε νεες εκλογες. ετσι το βλεπω εγω.

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (22-12-18)

  16. #31410
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chainsaw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κανει κανα αφιερωμα ο Σκαι για το ενδοξο παρελθον (χουντεμπλει, ευρωπαικες πορειες) ωστε να μην ξεχασουν τελειως την υπαρξη τους.

    "35 χρονια απο τον αθλο του Γουεμπλει", "35 χρονια και 2 μηνες απο τον αθλο του Γουεμπλει" κλπ.
    Ναι! " Σπάνιο είδος πράσινου ανθρώπου εθεάθη στη συμβολή Κηφισίας και Αλεξάνδρας στις 04.00 το πρωί. Μόλις κατάλαβε πως έγινε αντιληπτό από κάποιους περαστικούς, έτρεξε να εξαφανιστεί στα σοκάκια γύρω από το γήπεδο Απόστολος Νικολαΐδης. Η αστυνομία ερευνά το συμβάν"

  17. #31411
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι εργαζόμενοι της Χαλυβουργικής στο πλευρό των Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου
    Επιρρίπτουν ευθύνες στον πατριάρχη της οικογένειας Κωνσταντίνο Αγγελόπουλο και τάσσονται υπέρ των παιδιών του που κάνουν αγώνα, προκειμένου να διασώσουν την ιστορική βιομηχανία


    Fueled21/12/2018,14:38


    Οι εργαζόμενοι της Χαλυβουργικής έχουν επιλέξει στρατόπεδο στην διαμάχη ανάμεσα στον Κωνσταντίνο Αγγελόπουλο και τους γιους του και τάσσονται στο πλευρό των Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου.

    Έχοντας ζήσει εδώ και τόσο καιρό τα πράγματα από μέσα οι εργαζόμενοι είναι οι καλύτεροι κριτές για το τι οδήγησε τη Χαλυβουργική στην παρακμή και ποιος μπορεί να την επαναφέρει σε βιώσιμη πορεία και θεωρούν ότι μόνο ο Παναγιώτης και ο Γιώργος Αγγελόπουλος μπορούν να διασώσουν την ιστορική βιομηχανία.

    Οι εργαζόμενοι επιρρίπτουν ευθύνες στον πατριάρχη της οικογένειας, Κ. Αγγελόπουλο για το σημερινό αδιέξοδο, στο οποίο έχει περιέλθει η βιομηχανία και κάνουν λόγο για εγκατάλειψη.

    Σε ανακοίνωσή τους τονίζουν ότι «η εγκατάλειψη που βιώσαμε όλο το τελευταίο διάστημα από τον ιδιοκτήτη της Χαλυβουργικής Κωνσταντίνο Αγγελόπουλο, οδήγησε την επιχείρηση στο σημερινό θλιβερό αδιέξοδο. Ένα αδιέξοδο που ρίχνει στον Καιάδα της ανεργίας όλους εμάς και τις οικογένειές μας, αλλά και την ιστορικότερη όλων των βιομηχανιών. Είναι αδιανόητο ο πλούσιος ιδιοκτήτης της επιχείρησης να μην είναι σε θέση να υποβάλλει στη ΔΕΗ σοβαρή πρόταση διακανονισμού την ίδια στιγμή που υποσχόταν με δηλώσεις την χρηματοδότησή της. Το κλείσιμο της επιχείρησης υπό αυτές τις συνθήκες είναι παράλογο και εγκληματικό», καταλήγουν.

    Υπενθυμίζεται ότι σε πρόσφατη συνέντευξή του στην «Καθημερινή» ο Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος ουσιαστικά παραδέχθηκε ότι δεν πρόκειται να κάνει καμία κίνηση για τη διάσωση της Χαλυβουργικής, καθώς πιστεύει ότι δεν μπορεί πλέον να αξιοποιηθεί ως χαλυβουργία.

    «Ο τζίρος της εταιρείας έχει σημειώσει κατακόρυφη πτώση. Η Χαλυβουργική μπορεί να αξιοποιηθεί αλλά με άλλον τρόπο, όχι ως χαλυβουργία. Πρέπει να αναζητήσει νέα δραστηριότητα και να κάνει νέα αρχή. Δεν υπάρχει σήμερα οπουδήποτε στον κόσμο τράπεζα που να δέχεται να χρηματοδοτήσει μια χαλυβουργία. Ο μόνος λόγος για τον οποίο η εταιρεία παραμένει εν ζωή είναι για την προστασία των εργαζομένων. Διαφορετικά θα είχε κλείσει προ πολλού», είχε πει χαρακτηριστικά.

    Αντίθετα, οι Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος έχουν κάνει κινήσεις για τη διάσωση της Χαλυβουργικής. Έχουν υποβάλλει ήδη αίτημα δικαστικής συμπαράστασης, ενώ έχουν ζητήσει συναντήσεις με διοικήσεις τραπεζών, προκειμένου να συζητηθεί το θέμα των δανείων της.

    Σε ανακοίνωση που εξέδωσαν χθες επέρριψαν την κύρια ευθύνη για το λουκέτο της ιστορικής βιομηχανίας στη σύζυγο του πατέρα τους, Ευανθία Παπαγιαννοπούλου, υποστηρίζοντας ότι υπάρχουν τα κεφάλαια για τη διάσωσή της, αλλά διοχετεύονται σε λογαριασμούς της κ. Παπαγιαννοπούλου, ενώ καταγγέλλουν ότι σημαντικά ποσά παραμένουν δεσμευμένα σε λογαριασμούς του εξωτερικού, «εξαιτίας του παράνομου διορισμού της σε σειρά εταιρειών συνιδιοκτησίας μας», όπως λένε χαρακτηριστικά.

    Αναφέρουν μάλιστα ότι τα τελευταία 3,5 χρόνια παρά το γεγονός ότι δεν κατέχουν μετοχές της Χαλυβουργικής, διέθεσαν δικά τους κεφάλαια, προκειμένου η επιχείρηση να παραμείνει σε λειτουργία και να συνεχίσουν να πληρώνονται κανονικά οι εκατοντάδες εργαζόμενοι.

    Προειδοποιούν, επίσης, ότι θα σταθούν πολέμιοι των καταστροφικών επιλογών όσων αποφασίζουν για τον πατέρα τους και ηθελημένα καταστρέφουν ό,τι με υπερηφάνεια και υπερπροσπάθεια δημιουργήθηκε και με κόπο συντηρήθηκε.

    Στην ανακοίνωση που εξέδωσαν δηλώνουν την οργή και τη θλίψη τους για τη διακοπή ηλεκτροδότησης της εταιρείας και σημειώνουν ότι ο πατέρας τους δεν είναι σε θέση να αναλάβει πρωτοβουλία, να μετάσχει σε λήψη αποφάσεων και να συμβάλλει στην υλοποίησή τους, καθώς επίσης και ότι δεν ήταν και δεν είναι σε θέση να κατανοήσει την απειλή και τις συνέπειες της παράλειψης να υποβληθεί η ρεαλιστική πρόταση διακανονισμού που είχε διαμορφωθεί από την Διοίκηση.

    Πηγή: bankingnews.gr
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (21-12-18)

  19. #31412
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Ο κίνδυνος «φωνάζει»
    Η κλιμάκωση της τουρκικής επιθετικότητας σε Νοτιοανατολική Μεσόγειο και Αιγαίο, οι αξιώσεις της Τουρκίας, οι αμφισβητήσεις των κυριαρχικών δικαιωμάτων Ελλάδας και Κύπρου, αποτελούν εξελίξεις που ξεχωρίζουν τις τελευταίες μέρες, άλλοτε με τις δηλώσεις Τούρκων αξιωματούχων περί «γαλάζιας πατρίδας» και άλλοτε με τις παραβιάσεις που κάνουν κατά κόρον η Αεροπορία και το Ναυτικό της γείτονος.
    Στην ένταση που συντηρεί σταθερά η Τουρκία σε Αιγαίο και Ανατολική Μεσόγειο αντανακλώνται οι πάγιες, απαράδεκτες διεκδικήσεις της αστικής τάξης στον ανταγωνισμό της με την ελληνική, προκειμένου να διασφαλίσει και να επεκτείνει τα συμφέροντά της στην περιοχή. Αντανακλώνται όμως και τα παζάρια που διεξάγει με ΗΠΑ - ΝΑΤΟ, κυρίως σε ό,τι αφορά το σχεδιασμό τους για τη Συρία και τη Μέση Ανατολή, όπου τα συμφέροντά τους αποκλίνουν.
    Απέναντι σε αυτήν την κλιμάκωση της τουρκικής επιθετικότητας, η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ, που έχει αναλάβει δραστήριο ρόλο στην προσπάθεια των ΑμερικανοΝΑΤΟικών να διατηρήσουν την Τουρκία στο δυτικό στρατόπεδο και να ανακόψουν την παραπέρα ανάπτυξη των σχέσεων με τη Ρωσία, καλλιεργεί επικίνδυνο εφησυχασμό ότι ο λαός δεν κινδυνεύει, επειδή η Ελλάδα αποτελεί τον «προτιμώμενο εταίρο» των ΗΠΑ στην περιοχή.
    Ο εφησυχασμός που σπέρνει η κυβέρνηση, παρά τις κορόνες στελεχών της, είναι πολύ επικίνδυνος και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα που διαμορφώνεται σε βάρος του λαού από τη βαθύτερη εμπλοκή της στα σχέδια ΗΠΑ - ΝΑΤΟ και τους ανταγωνισμούς στην περιοχή.
    Οι ίδιες οι εξελίξεις το επιβεβαιώνουν. Στον απόηχο του «Στρατηγικού Διαλόγου» Ελλάδας - ΗΠΑ, ο Γουές Μίτσελ, βοηθός υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ και εκ των εμπνευστών της ανάδειξης της Ελλάδας σε «γεωπολιτικό μεντεσέ» των ΗΠΑ στην περιοχή, έλεγε σε συνέντευξή του ότι η Τουρκία «μας είναι πραγματικά απαραίτητη» και ότι «η Ελλάδα έχει έναν στρατηγικό ρόλο να διαδραματίσει.
    Δεν θα το περιέγραφα ως κάτι που πρέπει να νοείται ως αντικατάσταση της Τουρκίας». Επιβεβαιώνει δηλαδή ότι η Τουρκία παραμένει κρίσιμο περιφερειακό μέγεθος για τα συμφέροντα των ΗΠΑ στην περιοχή και ότι η Ελλάδα αξιοποιείται ως «δίαυλος» και ως μέσο πίεσης, στην προσπάθεια να παραμείνει η Τουρκία στο ευρωατλαντικό στρατόπεδο.
    Τα ίδια επαναλάμβανε επί της ουσίας και ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ μετά την παρουσία του στον «Στρατηγικό Διάλογο», περιγράφοντας το πώς οι ΗΠΑ «επενδύουν πάνω μας» για να «εξισορροπήσουν» την ένταση των σχέσεων με την Τουρκία, που «έχει πολύ μεγάλη αξία γι' αυτούς» και «κανείς Αμερικανός Πρόεδρος δε θα 'θελε να τη χάσει».
    Στην ίδια κατεύθυνση, και παρά τον προπαγανδιστικό «κουρνιαχτό» που σηκώθηκε τις προηγούμενες μέρες, με τις τάχα «αυστηρές συστάσεις» των ΗΠΑ στην Τουρκία για την κυπριακή ΑΟΖ, οι ΗΠΑ αξιοποιούν το «χαρτί» της μοιρασιάς του ενεργειακού πλούτου στη Νοτιοανατολική Μεσόγειο και στην Κύπρο και παζαρεύουν τη συνεκμετάλλευσή του με την Τουρκία και το ψευδοκράτος, στο πλαίσιο και της διχοτομικής λύσης που προωθείται στο Κυπριακό με ΝΑΤΟική σφραγίδα.
    Όλα τα παραπάνω «φωνάζουν» ότι η ολοένα και βαθύτερη εμπλοκή της χώρας στον αμερικανοΝΑΤΟικό σχεδιασμό βάζει το λαό στο μάτι του κυκλώνα των ιμπεριαλιστικών αντιθέσεων και παζαριών, που σε κάθε περίπτωση θα τα πληρώσει ακριβά: Είτε η χώρα αξιοποιηθεί ως «αιχμή του δόρατος» στην αντιπαράθεση ΗΠΑ - ΝΑΤΟ και Τουρκίας, είτε υπάρξει προσωρινός συμβιβασμός, ο οποίος με σιγουριά θα «ακουμπάει» και τα κυριαρχικά δικαιώματα, όπως δείχνουν και οι πρόσφατες προκλήσεις της Τουρκίας, με τις ΗΠΑ να «σφυρίζουν αδιάφορα».
    Μπροστά σε αυτές τις εξελίξεις, το εργατικό - λαϊκό κίνημα χρειάζεται να ανεβάσει στροφές, να ακουστούν ακόμα πιο δυνατά τα συνθήματα «Έξω οι ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ και οι βάσεις τους από την Ελλάδα», καμιά εμπλοκή της Ελλάδας στους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς ΗΠΑ - ΝΑΤΟ - ΕΕ, αποδέσμευση από όλες τις ιμπεριαλιστικές ενώσεις.
    (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ 21/12/201

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (22-12-18)

  21. #31413
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παρεμπιπτόντως, χθες διάβασα μια επιστολή του πατρός Κ. Αγγελόπουλου, ο οποίος επιτίθεται στα παιδιά του, για τους χειρισμούς των στο θέμα της Χαλυβουργικής και όχι μόνο. Φαίνεται πως υπάρχει μεγάλη διαμάχη. Θέλω να πιστεύω τα απόνερά της να μην φτάσουν στην ΚΑΕ.
    (Οι Αφοί, αν κατάλαβα καλά, δεν έχουν σχέση με την Χαλυβουργική. Αυτή ανήκει στο πατέρα τους; Αν είναι έτσι ποιες είναι οι επιχειρηματικές τους δραστηριότητες;)

  22. #31414
    Το avatar του χρήστη giannis75
    Εγγραφή
    17-09-2017

    Μηνύματα
    358
    Thanks
    162
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 333 φορές σε 193 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμπιπτόντως, χθες διάβασα μια επιστολή του πατρός Κ. Αγγελόπουλου, ο οποίος επιτίθεται στα παιδιά του, για τους χειρισμούς των στο θέμα της Χαλυβουργικής και όχι μόνο. Φαίνεται πως υπάρχει μεγάλη διαμάχη. Θέλω να πιστεύω τα απόνερά της να μην φτάσουν στην ΚΑΕ.
    (Οι Αφοί, αν κατάλαβα καλά, δεν έχουν σχέση με την Χαλυβουργική. Αυτή ανήκει στο πατέρα τους; Αν είναι έτσι ποιες είναι οι επιχειρηματικές τους δραστηριότητες;)
    Πλοιοκτήτες. Έχουν την ναυτιλιακή εταιρεία Arcadia, η οποία πρέπει να έχει γύρω στα 10 τανκερ, αν θυμάμαι καλά από αυτά που είχα διαβάσει σε ένα αφιέρωμα για τις δραστηριοτητες τους. Στα γραφεία της (πλ. Κλαυθμώνος) παρεμπιπτόντως, γίνονται τα ραντεβού των ανανεωσεων των παικτων (που στήνονται οι κάμερες από κάτω).
    Δε νομίζω να έχουν άλλη επιχειρηματικη ενασχόληση. 'Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει.

  23. #31415
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.993
    Thanks
    3.950
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.023 φορές σε 2.530 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    δεν υπάρχει χαλυβουργική εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Προσπαθούν να την κρατήσουν για λόγους παράδοσης/συναισθηματικούς. Κυρίως τα μμε που πρόσκεινται στον γιαννακόπουλο προσπαθούν να βγάλουν θέματα λόγω Ολυμπιακού. Τις δραστηριότητες δεν γίνεται να τις γνωρίζουμε, απλά έχουν δημοσιοποιήσει ότι έχουν την ναυτιλιακή arcadia. Γενικά υπάρχει μια μεγάλη περιουσία αλλά δεν γνωρίζω να σου πω τι κινεί και ποιος (τράπεζικά, κτηματομεσιτικά και άλλα έχουν ακουστεί κατα καιρούς)
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (22-12-18)

  25. #31416
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.567
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Ο κίνδυνος «φωνάζει»
    Η κλιμάκωση της τουρκικής επιθετικότητας σε Νοτιοανατολική Μεσόγειο και Αιγαίο, οι αξιώσεις της Τουρκίας, οι αμφισβητήσεις των κυριαρχικών δικαιωμάτων Ελλάδας και Κύπρου, αποτελούν εξελίξεις που ξεχωρίζουν τις τελευταίες μέρες, άλλοτε με τις δηλώσεις Τούρκων αξιωματούχων περί «γαλάζιας πατρίδας» και άλλοτε με τις παραβιάσεις που κάνουν κατά κόρον η Αεροπορία και το Ναυτικό της γείτονος.
    Στην ένταση που συντηρεί σταθερά η Τουρκία σε Αιγαίο και Ανατολική Μεσόγειο αντανακλώνται οι πάγιες, απαράδεκτες διεκδικήσεις της αστικής τάξης στον ανταγωνισμό της με την ελληνική, προκειμένου να διασφαλίσει και να επεκτείνει τα συμφέροντά της στην περιοχή. Αντανακλώνται όμως και τα παζάρια που διεξάγει με ΗΠΑ - ΝΑΤΟ, κυρίως σε ό,τι αφορά το σχεδιασμό τους για τη Συρία και τη Μέση Ανατολή, όπου τα συμφέροντά τους αποκλίνουν.
    Απέναντι σε αυτήν την κλιμάκωση της τουρκικής επιθετικότητας, η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ, που έχει αναλάβει δραστήριο ρόλο στην προσπάθεια των ΑμερικανοΝΑΤΟικών να διατηρήσουν την Τουρκία στο δυτικό στρατόπεδο και να ανακόψουν την παραπέρα ανάπτυξη των σχέσεων με τη Ρωσία, καλλιεργεί επικίνδυνο εφησυχασμό ότι ο λαός δεν κινδυνεύει, επειδή η Ελλάδα αποτελεί τον «προτιμώμενο εταίρο» των ΗΠΑ στην περιοχή.
    Ο εφησυχασμός που σπέρνει η κυβέρνηση, παρά τις κορόνες στελεχών της, είναι πολύ επικίνδυνος και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα που διαμορφώνεται σε βάρος του λαού από τη βαθύτερη εμπλοκή της στα σχέδια ΗΠΑ - ΝΑΤΟ και τους ανταγωνισμούς στην περιοχή.
    Οι ίδιες οι εξελίξεις το επιβεβαιώνουν. Στον απόηχο του «Στρατηγικού Διαλόγου» Ελλάδας - ΗΠΑ, ο Γουές Μίτσελ, βοηθός υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ και εκ των εμπνευστών της ανάδειξης της Ελλάδας σε «γεωπολιτικό μεντεσέ» των ΗΠΑ στην περιοχή, έλεγε σε συνέντευξή του ότι η Τουρκία «μας είναι πραγματικά απαραίτητη» και ότι «η Ελλάδα έχει έναν στρατηγικό ρόλο να διαδραματίσει.
    Δεν θα το περιέγραφα ως κάτι που πρέπει να νοείται ως αντικατάσταση της Τουρκίας». Επιβεβαιώνει δηλαδή ότι η Τουρκία παραμένει κρίσιμο περιφερειακό μέγεθος για τα συμφέροντα των ΗΠΑ στην περιοχή και ότι η Ελλάδα αξιοποιείται ως «δίαυλος» και ως μέσο πίεσης, στην προσπάθεια να παραμείνει η Τουρκία στο ευρωατλαντικό στρατόπεδο.
    Τα ίδια επαναλάμβανε επί της ουσίας και ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ μετά την παρουσία του στον «Στρατηγικό Διάλογο», περιγράφοντας το πώς οι ΗΠΑ «επενδύουν πάνω μας» για να «εξισορροπήσουν» την ένταση των σχέσεων με την Τουρκία, που «έχει πολύ μεγάλη αξία γι' αυτούς» και «κανείς Αμερικανός Πρόεδρος δε θα 'θελε να τη χάσει».
    Στην ίδια κατεύθυνση, και παρά τον προπαγανδιστικό «κουρνιαχτό» που σηκώθηκε τις προηγούμενες μέρες, με τις τάχα «αυστηρές συστάσεις» των ΗΠΑ στην Τουρκία για την κυπριακή ΑΟΖ, οι ΗΠΑ αξιοποιούν το «χαρτί» της μοιρασιάς του ενεργειακού πλούτου στη Νοτιοανατολική Μεσόγειο και στην Κύπρο και παζαρεύουν τη συνεκμετάλλευσή του με την Τουρκία και το ψευδοκράτος, στο πλαίσιο και της διχοτομικής λύσης που προωθείται στο Κυπριακό με ΝΑΤΟική σφραγίδα.
    Όλα τα παραπάνω «φωνάζουν» ότι η ολοένα και βαθύτερη εμπλοκή της χώρας στον αμερικανοΝΑΤΟικό σχεδιασμό βάζει το λαό στο μάτι του κυκλώνα των ιμπεριαλιστικών αντιθέσεων και παζαριών, που σε κάθε περίπτωση θα τα πληρώσει ακριβά: Είτε η χώρα αξιοποιηθεί ως «αιχμή του δόρατος» στην αντιπαράθεση ΗΠΑ - ΝΑΤΟ και Τουρκίας, είτε υπάρξει προσωρινός συμβιβασμός, ο οποίος με σιγουριά θα «ακουμπάει» και τα κυριαρχικά δικαιώματα, όπως δείχνουν και οι πρόσφατες προκλήσεις της Τουρκίας, με τις ΗΠΑ να «σφυρίζουν αδιάφορα».
    Μπροστά σε αυτές τις εξελίξεις, το εργατικό - λαϊκό κίνημα χρειάζεται να ανεβάσει στροφές, να ακουστούν ακόμα πιο δυνατά τα συνθήματα «Έξω οι ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ και οι βάσεις τους από την Ελλάδα», καμιά εμπλοκή της Ελλάδας στους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς ΗΠΑ - ΝΑΤΟ - ΕΕ, αποδέσμευση από όλες τις ιμπεριαλιστικές ενώσεις.
    (ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ 21/12/201

    Ποιος υπογράφει το άρθρο ξέρουμε;

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #31417
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.567
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει χαλυβουργική εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Προσπαθούν να την κρατήσουν για λόγους παράδοσης/συναισθηματικούς. Κυρίως τα μμε που πρόσκεινται στον γιαννακόπουλο προσπαθούν να βγάλουν θέματα λόγω Ολυμπιακού. Τις δραστηριότητες δεν γίνεται να τις γνωρίζουμε, απλά έχουν δημοσιοποιήσει ότι έχουν την ναυτιλιακή arcadia. Γενικά υπάρχει μια μεγάλη περιουσία αλλά δεν γνωρίζω να σου πω τι κινεί και ποιος (τράπεζικά, κτηματομεσιτικά και άλλα έχουν ακουστεί κατα καιρούς)
    Μπορεί να λέω μαλακια αλλά δεν έχουν ισχυρο μετοχικό κεφάλαιο στα ΕΛ. ΠΕ;

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  27. #31418
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να λέω μαλακια αλλά δεν έχουν ισχυρο μετοχικό κεφάλαιο στα ΕΛ. ΠΕ;

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ο μυτιληναιος δεν ειναι εκει;

  28. #31419
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.567
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μυτιληναιος δεν ειναι εκει;
    Στον Λάτση ανήκει τελικά αλλά είναι σε διαδικασία πώλησης

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #31420
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.878
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Του Τσάκα είναι.

  30. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον estai για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (22-12-18), celticfrost (22-12-18), flessanto (22-12-18), voskos_7 (23-12-18)

Σελίδα 1571 από 1919 ΠρώτηΠρώτη ... 571107111711271137114711521153115411551156115671568156915701571157215731574157515811591160116111621167117711871 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας