Σελίδα 1400 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 4009001000110012001300135013601370138013901396139713981399140014011402140314041410142014301440145015001600170018001900 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 27.981 έως 28.000 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #27981
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν μας διαβάζει κάποιος από ΧΑ.. Θα ήθελα να γίνω μέλος για να δέρνω σαν τον αρχαίο Έλληνα, σωσία του Τζιμπούρ. Που μπορώ να απευθυνθώ;
    Πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά της Βουλής και θα σε συνδέσουν.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (23-01-18)

  3. #27982
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Νομίζω υπεραναλύουμε μια μορφή διαμαρτυρίας (συλλαλητήριο) η οποία ούτε θεσμικό ρόλο έχει για να ζητάμε την τήρηση οιασδήποτε εκλογικής διαδικασίας ούτε πρεσβεύει πως είναι κάτι παραπάνω από αυτό που είναι: μια μορφή διαμαρτυρίας. Λέτε να αποτελεί κάποιου είδους δέσμευση δια την κυβέρνησιν μας? Εδώ η θεσμοθετημένη και συνταγματικά κατοχυρωμένη μορφή ψηφοφορίας ολόκληρου του εκλογικού σώματος, προκειμένου να επικυρωθεί ή να απορριφθεί μια πρόταση που είχε ιδιαίτερη και βαρύνουσα σημασία για το μέλλον του ελληνικου λαού, το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου 2015, τυλίχθηκε σε μία κόλλα χαρτί και πετάχτηκε στα σκουπίδια από την ίδια την κυβέρνηση η οποία και το προκάλεσε.

    Το χθεσινό συλλαλητήριο ήταν μια μορφή διαμαρτυρίας. Δεν το επικροτώ η το αντιπαρέρχομαι, θέλησαν κάποιοι (10, 50, 100, 400, 800 χιλιάδες, δεν ξέρω ακριβώς) συμπολίτες μας να διαμαρτυρηθούν για ένα ευαίσθητο εθνικό θέμα και το έπραξαν. Δε νομίζω να έθιξαν κανέναν. Πέρασαν όμως ένα μήνυμα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Γιατί ναι μεν δε θα το παίξουμε νονές στα "βαπτιστήρια" του γείτονος κράτους, αλλά δε θα απεμπολήσουμε έτσι απλά το δικαίωμα στο βέτο να ενταχθεί στους διεθνείς οργανισμούς που τόσο πολύ ορέγεται - για να μην πω πως είναι η τελευταία του ευκαιρία για την αποφυγή της διάλυσής του. Οι Αλβανοί από τη μία, οι Βούλγαροι από την άλλη, έτοιμοι είναι να τους αρπάξουν και να τελειώνει το παραμυθάκι τους.

    Ξέρετε ποιο είναι το αστείο? Είμαστε η μόνη χώρα που μπορεί να λύσει το άμεσο τους πρόβλημα για ενότητα και σταθερότητα. Και αντί να θέλουν να τα έχουν καλά με μας, προσπαθούν να κάνουν το αντίθετο. Μαλάκες. Και οι δικοί μας, ακόμα μεγαλύτεροι μαλάκες, δέχονται να συζητάνε και στο τέλος θα συμφωνήσουν και μαζί τους.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  4. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον differance για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (22-01-18), voskos_7 (22-01-18)

  5. #27983
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.994
    Thanks
    3.950
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.024 φορές σε 2.531 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    το βλέπω από πολλούς. Μην στέκεστε στο δέντρο και χάνεται το δάσος
    καθόμαστε και κοιτάμε τι έκανε ο ένας, τι έκανε ο άλλος, πως έπραξε η άλλη λεπτομέρεια και χάνουμε την ουσία που είναι αυτά που θα δωθούν στις επόμενες γενιές.

    Μπορεί κάποιον να μην τον νοιάζει το ζήτημα, δεκτό. Παρ ολ αυτά η πραγματικότητα αργά ή γρήγορα θα το φέρει μπροστά του. Επόμενο είναι ένα τέτοιο σημαντικό ζήτημα να δημιουργήσει προστριβές και συγκρούσεις. Το έχουμε δει αρκετές φορές η ιστορική κληρονομιά να πυροδοτεί πολέμους και προβλήματα (και τα είχαμε και τα δυο στο πρόσφατο παρελθόν)


    χαρτονόμισμα των Σκοπίων που τυπώθηκε το 1991. Ο λευκός πύργος που ατενίζει την έξοδο στην θάλασσα ;)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε ποιο είναι το αστείο? Είμαστε η μόνη χώρα που μπορεί να λύσει το άμεσο τους πρόβλημα για ενότητα και σταθερότητα. Και αντί να θέλουν να τα έχουν καλά με μας, προσπαθούν να κάνουν το αντίθετο. Μαλάκες. Και οι δικοί μας, ακόμα μεγαλύτεροι μαλάκες, δέχονται να συζητάνε και στο τέλος θα συμφωνήσουν και μαζί τους.
    η απάντηση μπορεί να είναι πολύ απλή. Ο Χ και Ψ πολιτικός ή παράγοντας μπορεί να τα παίρνει από κάποια άλλη χώρα που έχει συμφέρον να προκαλεί προβλήματα. Πόσες φορές δεν το έχουμε δει



    Από εκεί και πέρα, παρατηρώ ότι όλα τα κόμματα συμφωνούν σε γεωγραφικό προσδιορισμό δίχως αλυτρωτικές βλέψεις. Εσείς συμφωνείτε? Τα ονόματα στα σλάβικα που φέρεται να έχει προτείνει ο Νιμιτς σας φαίνονται δεκτά? (αν ακόμη και αυτά, αμφιβάλλω αν οι Σκοπιανοί ψηφίσουν κάτι άλλο που θα απεμπολεί την κληρονομική διεκδίκηση του Αλεξάνδρου -με βασιλική καταγωγή από το Αργος-) Μπορεί τώρα να σας φαίνονται λίγο ανόητα όλα αυτά άλλα ήδη στην αυλή σου μαίνεται μεγάλος πόλεμος και στην χερσόνησο του Αίμου και παραπάνω είναι πολλοί που διψάνε για αίμα.

    Ή θα σοβαρευτείς εσύ και θα αποφασίσεις να γίνεις πραγματική χώρα ή θα σε μπλέξουν και εσένα, γιατί είναι πολύ επίκαιρο ο μέσος Έλληνας να ζει σε μια φανταστική πραγματικότητα τα τελευταία 40 χρόνια (αλά 1980 και οικονομία)
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  6. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (22-01-18)

  7. #27984
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ξέρω οτι θα την βρίσουν οι περισσότεροι, αλλά σας παρακαλώ ακούστε την........

    [YOUTUBE]ef1L6vOm54U[/YOUTUBE]
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  8. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (23-01-18), pirateeeeeee (23-01-18), voskos_7 (22-01-18)

  9. #27985
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Θα την ακούσω με προσοχή γιατί τη Λιάνα στο λέγειν δεν την πιάνει κανένας.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (23-01-18)

  11. #27986
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.135
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.693 φορές σε 17.743 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Το πρόβλημα είναι λίγο πιο σύνθετο από το απλοϊκό "τίνος είναι η Μακεδονία, ρε παιδιά;":
    Ουδείς, πιστεύω, αμφισβητεί τη δυνατότητα στους συμπολίτες του να συναθροιστούν προκειμένου να εκφράσουν μία θέση, από τη στιγμή που αυτή δεν προάγει κάποια έκνομη δραστηριότητα.
    Ουδείς, επίσης, πιστεύω ότι θεωρεί περιττή μία τέτοια ενέργεια, σε βαθμό που θα έπρεπε να εκφράσει την αντίθεσή του στο να γίνει το συλλαλητήριο.
    Πρέπει, όμως, κάποια στιγμή, να γίνουμε λίγο πιο ρεαλιστές και κυνικοί.

    Όλο αυτό, ξεκινάει από κεντρικές πολιτικές θέσεις που υπαγορεύουν στις ηγεσίες στο να τοποθετηθούν ή με το μαχαίρι στα δόντια, σαν Λεωνίδες (και ας ήταν Σπαρτιάτης), είτε να κάνουν το κουνέλι, προσπαθώντας να υποβαθμίσουν το θέμα, ευελπιστώντας οι εξελίξεις να περάσουν απαρατήρητες, ή κυρίως, η βόμβα, να σκάσει στον επόμενο. Το σίγουρο είναι ότι και οι δύο μεριές, όταν καλούνται να καθίσουν στο διαπραγματευτικό τραπέζι, αποδεικνύουν ότι διατηρούν διπλή ατζέντα: Άλλα λέμε εδώ, άλλα υπογράφουμε έξω και άλλα λέμε ότι σημαίνουν αυτά που υπογράψαμε και αυτό, φυσικά, δε το κάνουμε μόνο με το Σκοπιανό.

    Μπορούμε κάποια στιγμή, με τρόπο, αλλά και υπευθυνότητα να εξηγήσουμε στον κόσμο τί είναι εφικτό;

    Από δικής μας πλευράς: Μπορούμε, κάποια στιγμή, κυρίως ως διοργανωτές να σταματήσουμε τον ευτελισμό κάθε θέματος και επιχειρήματος καταντώντας παρόμοια εγχειρήματα, να παλεύουν να ξεχωρίσουν από μία καρναβαλική εκδήλωση (εικόνες, πιστεύω όλοι έχουμε δει);
    Όχι τίποτε άλλο, αλλά διασύρουμε και Εθνικά σύμβολα και εμπλέκουμε αχρείαστα και θρησκευτικά (και οι Σκοπιανοί, κυρίως Χριστιανοί ορθόδοξοι είναι, αν αυτό μας κάνει κάποια διαφορά).
    Τελευταίο, αλλά όχι δευτερεύον, μπορούμε να μη συνδέουμε de - facto την τοποθέτησή μας στο πολιτικό φάσμα με το κατά πόσο αγαπάμε την πατρίδα;
    Όπως, παραδείγματος χάριν, δε θεωρώ κατ' ανάγκη πατριώτη κάποιον που δηλώνει δεξιός, ή φιλελεύθερος, δε θέλω να βλέπω κάποιον που θέλει να διαφοροποιηθεί από την ιδεολογία του πρώτου (όποια και αν είναι αυτή) να υιοθετεί απόψεις σε όλα τα αντικείμενα που αντιτίθενται στη θέση που εξέφρασε ο πρώτος...

    Αυτά, πιστεύω, είναι κάποια βήματα προς την ωρίμανσή μας, ως πολίτες και ως κοινωνία. Τα υπόλοιπα, θα έρθουν σχεδόν από μόνα τους, αν αρχίσουμε να λύνουμε ζητήματα που άπτονται της σκέψης και της συμπεριφοράς μας ως πολίτες που δικαιούνται να έχουν δικαίωμα ψήφου σε μία δημοκρατία που προς το παρόν, μόνο την ονειρεύονται.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  12. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (23-01-18), dimace (22-01-18), estai (22-01-18), flessanto (23-01-18)

  13. #27987
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.568
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ θα ρωτήσω το άλλο.
    Εάν έρχονταν και σου λέγανε οι ξένοι πως σου σβήνω το χρέος και σου ξαναπάω τη χώρα σε επίπεδα 2004-2006.
    Ο μόνος όρος θα είναι να αποδεκτείς την ονομασία των Σκοπίων ως Μακεδονία. Σε φάση δημοψηφίσματος πόσο θα χτυπούσε;
    Εξαρτάται. Ο Τσιπρας θα το έλεγε αυτό;

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #27988
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.135
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.693 φορές σε 17.743 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ θα ρωτήσω το άλλο.
    Εάν έρχονταν και σου λέγανε οι ξένοι πως σου σβήνω το χρέος και σου ξαναπάω τη χώρα σε επίπεδα 2004-2006.
    Ο μόνος όρος θα είναι να αποδεκτείς την ονομασία των Σκοπίων ως Μακεδονία. Σε φάση δημοψηφίσματος πόσο θα χτυπούσε;
    Παράγωγα ερωτήματα:
    - Αν εφαρμοζόταν μία τέτοια συμφωνία, πόσο γρήγορα θα ξαναμπαίναμε σε καθεστώς δημοσιονομικής επιτήρησης και με πόσο βαρύτερους όρους;
    - Αν γινόταν δημοψήφισμα, πόσο πιθανό θα ήταν να εφαρμόσει τελικά η Κυβέρνηση την άμεση λαϊκή εντολή;
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (23-01-18)

  16. #27989
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.994
    Thanks
    3.950
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.024 φορές σε 2.531 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράγωγα ερωτήματα:
    - Αν γινόταν δημοψήφισμα, πόσο πιθανό θα ήταν να εφαρμόσει τελικά η Κυβέρνηση την άμεση λαϊκή εντολή;
    εγώ διαφωνώ σε δυο που λέει η Κανέλη. To πρώτο είναι το δημοψήφισμα και το δεύτερο το νατο, που λέει τις μισές αλήθειες

    Η κυβέρνηση εφάρμοσε την λαική εντολή. Ο δήμος επέλεξε ναζάκια γκομενίτσας "οχι δεν θέλω-βλέπουμε πόσο ψήνεται το ψάρι ναι" σε 2 εκλογικές διαδικασίες. Οπως λέει η βουλευτής δεν υπάρχει πια αθώος, παρασυρόμενος ψηφοφόρος

    γενικά όμως το συμπέρασμα της ομιλίας της είναι γεωγραφικός προσδιορισμός χωρίς αλυτρωτικά παρελκόμενα (όπως όλα τα κόμματα πάνω κάτω έχουν πει και δεν είναι σήμερα το φαβορί για να περάσει από τα σκόπια)
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  17. #27990
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.568
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.565 φορές σε 3.502 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εγώ πάντως παρότι θεωρώ σημαντικότατο ζήτημα το μακεδονικό, διαφωνώ με το συλλαλητήριο. Όχι σαν γεγονός ούτε σαν τρόπο διαμαρτυρίας. Αλλά επειδή ξεκάθαρα χρησιμοποιείται για πολιτικές εσωτερικής κατανάλωσης. Κανείς μα κανείς πολιτικός μας δεν έχει έτσι κ αλλιώς το σθένος να πατήσει πόδι στο όνομα Μακεδονία που έτσι κ αλλιώς έχει δοθεί απλά εμείς το παίζουμε τσιγκολελετα

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (23-01-18)

  19. #27991
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Η Κανέλη είναι η τύπισσα που από τη μία είναι κομουνίστρια κι από την άλλη ζει στην Εκάλη και στέλνει το παιδί της σε αυτό το μέρος του διαβόλου που λέγεται... ΗΠΑ για να σπουδάσει;
    Εκανε γενικά καριέρα πολιτικού λόγω του αξεπέραστου λέγειν που έχει. Γιατί από πράττειν... άστα να πάνε. Θεωρία κι άγιος ο θεός. Αλλη μια αριστερή με δεξιές τσέπες...
    Τί σχέση έχει αυτό;! Δεν μπορεί να γίνει πιστευτός ένας τόσο διπρόσωπος άνθρωπος, ό,τι και να λέει, όσο ωραία και αν το λέει.
    Ασε που είναι και ζελεδένια... και ξινή... (και πλακομούνια κάνει αλλά αυτό το βάζω στα συν της...)
    There is a Dude in town

  20. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (24-01-18), chainsaw (24-01-18), flessanto (24-01-18)

  21. #27992
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.135
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.693 φορές σε 17.743 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τουλάχιστον, δεν είναι τόσο ξεπουλημένη, ώστε να θέλει να κυβερνήσει... ακόμα...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  22. #27993
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.881
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Κανέλη είναι η τύπισσα που από τη μία είναι κομουνίστρια κι από την άλλη ζει στην Εκάλη και στέλνει το παιδί της σε αυτό το μέρος του διαβόλου που λέγεται... ΗΠΑ για να σπουδάσει;
    Εκανε γενικά καριέρα πολιτικού λόγω του αξεπέραστου λέγειν που έχει. Γιατί από πράττειν... άστα να πάνε. Θεωρία κι άγιος ο θεός. Αλλη μια αριστερή με δεξιές τσέπες...
    Τί σχέση έχει αυτό;! Δεν μπορεί να γίνει πιστευτός ένας τόσο διπρόσωπος άνθρωπος, ό,τι και να λέει, όσο ωραία και αν το λέει.
    Ασε που είναι και ζελεδένια... και ξινή... (και πλακομούνια κάνει αλλά αυτό το βάζω στα συν της...)
    Έτσι είναι Ντιουντ.
    Όταν βγαίνεις μπροστά να πολεμήσεις το σύστημα, πρέπει να δίνεις το παράδειγμα και όχι να απολαμβάνεις τα αγαθά αυτού.

  23. #27994
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Κανέλη είναι η τύπισσα που από τη μία είναι κομουνίστρια κι από την άλλη ζει στην Εκάλη και στέλνει το παιδί της σε αυτό το μέρος του διαβόλου που λέγεται... ΗΠΑ για να σπουδάσει;
    Εκανε γενικά καριέρα πολιτικού λόγω του αξεπέραστου λέγειν που έχει. Γιατί από πράττειν... άστα να πάνε. Θεωρία κι άγιος ο θεός. Αλλη μια αριστερή με δεξιές τσέπες...
    Τί σχέση έχει αυτό;! Δεν μπορεί να γίνει πιστευτός ένας τόσο διπρόσωπος άνθρωπος, ό,τι και να λέει, όσο ωραία και αν το λέει.
    Ασε που είναι και ζελεδένια... και ξινή... (και πλακομούνια κάνει αλλά αυτό το βάζω στα συν της...)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι Ντιουντ.
    Όταν βγαίνεις μπροστά να πολεμήσεις το σύστημα, πρέπει να δίνεις το παράδειγμα και όχι να απολαμβάνεις τα αγαθά αυτού.
    Να υποθέσω δηλαδή οτι αν διώξουμε την Λιάνα από το κόμμα αλλά και όλους όσους είναι για εσάς φραγκατοι, θα ψηφίσετε κκε δαγκωτό?
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (24-01-18)

  25. #27995
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.135
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.693 φορές σε 17.743 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μεταξύ μας: Πόσοι γνωρίζουν επακριβώς το βιογραφικό αυτών που σταυρώνουν στις εκλογές;
    Μη ρωτήσω για το σύνολο των ατόμων του κόμματος που στέλνουν στη Βουλή...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  26. #27996
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.881
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω δηλαδή οτι αν διώξουμε την Λιάνα από το κόμμα αλλά και όλους όσους είναι για εσάς φραγκατοι, θα ψηφίσετε κκε δαγκωτό?
    Τι σχέση έχει το τι θα ψηφίσω εγώ με το αν συνάδει η ιδεολογία του κόμματος με τον τρόπο που επιλέγουν κάποια στελέχη του κόμματος να ζήσουν εν αντιθέσει με αυτά που πρεσβεύει η ιδεολογία τους;
    Προσωπικά δε θα ψήφιζα ΚΚΕ ακόμα και τον Βασιλάκη Καίλα να είχαν για γραμματέα.

  27. #27997
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει το τι θα ψηφίσω εγώ με το αν συνάδει η ιδεολογία του κόμματος με τον τρόπο που επιλέγουν κάποια στελέχη του κόμματος να ζήσουν εν αντιθέσει με αυτά που πρεσβεύει η ιδεολογία τους;
    Προσωπικά δε θα ψήφιζα ΚΚΕ ακόμα και τον Βασιλάκη Καίλα να είχαν για γραμματέα.
    Ε αφού δεν θα το ψήφιζες με τίποτα, τι σε νοιάζει ποιον και τι και γιατί?
    Το πρόβλημα σου δεν είναι το αν συνάδει η ιδεολογία με τον τρόπο ζωής των βουλευτών του κόμματος και βασικά δεν σε ενδιαφέρει η ιδεολογία.
    Το πρόβλημά σου και συγνώμη που θα σου το πω είναι ότι είσαι αντικομμουνιστης.
    Δικαίωμα σου να ψηφίζεις οτι θέλεις και να πιστεύεις ότι θέλεις, αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις οτι δεν θα το ψηφίσεις με την καμία όλα τα άλλα είναι ναχαμε να λεγαμε.
    Αν μου έλεγες οτι σε ενοχλούν 1,2, 5, 10 συγκεκριμένα πράγματα και αν άλλαζαν θα ψήφιζες, τότε να το κουβεντιάζαμε.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  28. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (24-01-18)

  29. #27998
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.881
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε αφού δεν θα το ψήφιζες με τίποτα, τι σε νοιάζει ποιον και τι και γιατί?
    Το πρόβλημα σου δεν είναι το αν συνάδει η ιδεολογία με τον τρόπο ζωής των βουλευτών του κόμματος και βασικά δεν σε ενδιαφέρει η ιδεολογία.
    Το πρόβλημά σου και συγνώμη που θα σου το πω είναι ότι είσαι αντικομμουνιστης.
    Δικαίωμα σου να ψηφίζεις οτι θέλεις και να πιστεύεις ότι θέλεις, αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις οτι δεν θα το ψηφίσεις με την καμία όλα τα άλλα είναι ναχαμε να λεγαμε.
    Αν μου έλεγες οτι σε ενοχλούν 1,2, 5, 10 συγκεκριμένα πράγματα και αν άλλαζαν θα ψήφιζες, τότε να το κουβεντιάζαμε.
    Προφανώς και είμαι.
    Και συγκεκριμένα κατά οποιασδήποτε μορφής εξουσίας, με τη μορφή των καθεστώτων που εφαρμόστηκαν και εφαρμόζονται και από τις δύο πλευρές. Δε με πειράζει και αντικομμουνιστής είμαι και αντικαπιταλιστής και ούτω καθεξής.
    Δεν είναι παράλογο να μιλάς για επιβολή αποκλειστικά δημόσιας παιδείας και να στέλνεις τα παιδιά σου στο ιδιωτικό; Να κυκλοφορείς με ακριβά αυτοκίνητα και να βρίζεις το κεφάλαιο; Προσωπικά έχω γνωστούς και κκε και wannabe αναρχικούς, που τους θεωρώ απλά τεμπελόσκυλα και ιδεολόγους της πλάκας.
    Για μένα είναι υποκρισία, όλο αυτό, για άλλους όχι.

  30. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον estai για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (24-01-18), Gtakis (24-01-18), The Dude (23-01-18)

  31. #27999
    Το avatar του χρήστη Red Sting
    Εγγραφή
    29-09-2008

    Μηνύματα
    19.945
    Thanks
    6.734
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.584 φορές σε 7.687 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι αν ένας κομμουνιστής στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό. Το πρόβλημα θα ήταν αν η Λιάνα ανέβαινε στην εξουσία και αντί για δωρεάν παιδεία για όλους, διατηρούσε το υπάρχον σύστημα των ανισοτήτων.

    Γενικά δεν συμφωνώ με τη λογική ότι ένας κομμουνιστής δεν πρέπει να αγοράζει μάρκες κλπ. Ο,τι και να αγοράσεις σήμερα έχει μέσα του τον καπιταλισμό και την εκμετάλλευση.

    Αν το πάμε έτσι, καταλήγουμε στο μόνο υπαρκτό δίλημμα της ζωής και της φιλοσοφίας, το οποίο αναλύει και ο Καμύ στο μύθο του Σίσυφου. Αλλά πώς θα αλλάξει τον κόσμο ο κομμουνιστής αν επιλέξει να αυτοκτονήσει και να μην ζει στο υπάρχον σύστημα;

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    ― Bertrand Russell

  32. #28000
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.881
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Sting Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι αν ένας κομμουνιστής στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό. Το πρόβλημα θα ήταν αν η Λιάνα ανέβαινε στην εξουσία και αντί για δωρεάν παιδεία για όλους, διατηρούσε το υπάρχον σύστημα των ανισοτήτων.

    Γενικά δεν συμφωνώ με τη λογική ότι ένας κομμουνιστής δεν πρέπει να αγοράζει μάρκες κλπ. Ο,τι και να αγοράσεις σήμερα έχει μέσα του τον καπιταλισμό και την εκμετάλλευση.

    Αν το πάμε έτσι, καταλήγουμε στο μόνο υπαρκτό δίλημμα της ζωής και της φιλοσοφίας, το οποίο αναλύει και ο Καμύ στο μύθο του Σίσυφου. Αλλά πώς θα αλλάξει τον κόσμο ο κομμουνιστής αν επιλέξει να αυτοκτονήσει και να μην ζει στο υπάρχον σύστημα;

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Tι λες φίλε μου;
    Όσο πιο ακριβά αγοράζεις, τόσο συντηρείς τα μονοπώλια και θρέφεις το σύστημα που πολεμάς.

Σελίδα 1400 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 4009001000110012001300135013601370138013901396139713981399140014011402140314041410142014301440145015001600170018001900 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας