Σελίδα 1349 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 349849949104911491249129913091319132913391345134613471348134913501351135213531359136913791389139914491549164917491849 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 26.961 έως 26.980 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #26961
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.903
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να ρωτήσω πως καταλήξαμε απ' τον μέσο άνθρωπο, στους μποντιμπιλντεράδες; Αυτοί είναι το κριτήριο δηλαδή για το αν οι χορτοφάγοι έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν τρώνε κρέας; Και γιατί τέτοιο μίσος στο φινάλε, ok γι' αυτούς τους σπαζαρχίδηδες που το κάνουν επειδή έγινε IN, αλλά υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που το κάνουν αποκλειστικά για τα ζώα. Διαφωνείτε και σ' αυτό; Για να ξέρουμε σε ποια βάση συζητάμε δηλαδή...
    Διαφωνούμε.

  2. #26962
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι τύπισσες που είναι βίγκανες και τρώνε την κρεατόβεργα, δεν είναι υποκρίτριες; Οπως και όλοι οι ζελεδένιοι;
    There is a Dude in town

  3. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (12-04-17), pirateeeeeee (12-04-17)

  4. #26963
    Το avatar του χρήστη Paneas
    Εγγραφή
    23-04-2009

    Μηνύματα
    8.746
    Thanks
    3.187
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.875 φορές σε 3.559 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Επίσης οι βίγκανς δεν είναι απλά χορτοφάγοι. Είχα γνωρίσει άτομο που δεν έπινε ούτε κρασί γιατί και καλά είχε διαβάσει ότι για την παραγωγή του χρησιμοποιούνται και ζωικά προϊόντα. (Τώρα, τα πόδια που πατάνε τα σταφύλια εννοούσε; Τί να σας πω...)

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (12-04-17)

  6. #26964
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι βίγκανες ζελεδένιοι δεν είναι κανίβαλοι;
    There is a Dude in town

  7. #26965
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.503
    Thanks
    18.540
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.761 φορές σε 18.966 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paneas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης οι βίγκανς δεν είναι απλά χορτοφάγοι. Είχα γνωρίσει άτομο που δεν έπινε ούτε κρασί γιατί και καλά είχε διαβάσει ότι για την παραγωγή του χρησιμοποιούνται και ζωικά προϊόντα. (Τώρα, τα πόδια που πατάνε τα σταφύλια εννοούσε; Τί να σας πω...)
    Εντάξει αυτοί είναι απλά μαλάκες και το έχουν πάει στο άλλο άκρο. Καλό είναι να μην τσουβαλιάζουμε όμως, υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι και μια χαρά σφύζουν από υγεία. Εγώ θα ήθελα να το κάνω, αλλά δεν μπορώ γιατί μ' αρέσει να ντερλικώνω κοψίδια, άρα με κάνει λίγο υποκριτή αυτό.

    Θα ήθελα κυρίως για τον λόγο που ανέφερε ο Κώστας, η ζήτηση είναι τεράστια με αποτέλεσμα να περνάνε αμέτρητα ζώα πραγματικό μαρτύριο για να βγει η παραγωγή, μια μαζική βαρβαρότητα που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε ως άνθρωποι, αλλά δυστυχώς κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και είμαστε έξω από αυτό, δεν το ζούμε οι περισσότεροι για να ευαισθητοποιηθούμε.

    Και διαχωρισμός δεν υπάρχει στα ζώα, οι Μουσουλμάνοι δεν τρώνε χοιρινό, στην Ινδία αγελάδες, ενώ στην Ασία τρώνε σκύλους. Συνεπώς δεν υπάρχει ζώο-τροφή και ζώο-κατοικίδιο. Και ένα παράδειγμα ενός διάσημου -στον χώρο του πόκερ τουλάχιστον- μιας και ψάχνετε τέτοιον για σύγκριση. Και σημειώστε ότι το πόκερ απαιτεί και physical και mental health.


  8. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον panahs7 για αυτό το μήνυμα:

    Red&White-Nick-7 (12-04-17), sirkostas (12-04-17)

  9. #26966
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.903
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τι μπόντι μπίλντινγκ και αηδίες;
    Οι ύπερτατοι αθλητές του πόκερ που μέχρι και τον σούπερμαν δέρνουν, αν σηκωθούν ποτέ από την καρέκλα.

  10. #26967
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κι εγώ είμαι βεγκαν. Τρώω μόνο ζώα που τρώνε χορτάρι. Τα λιοντάρια δε θα τα έτρωγα αν είχα επιλογή.

    Στο μεταξύ οι βεγκανς δεν είναι αυτοί που τρώνε μόνο ό,τι πέσει στη γή;;; Πχ δεν κόβουν τα πορτοκάλια απο το δέντρο γιατι και τα δέντρα πονάνε.

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (12-04-17)

  12. #26968
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.503
    Thanks
    18.540
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.761 φορές σε 18.966 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπόντι μπίλντινγκ και αηδίες;
    Οι ύπερτατοι αθλητές του πόκερ που μέχρι και τον σούπερμαν δέρνουν, αν σηκωθούν ποτέ από την καρέκλα.
    Δεν περίμενα διαφορετική απάντηση, άλλωστε είναι γνωστό ότι όλοι έχουν από μια άποψη (σαν τις κωλ..πιδες), ακόμη και για τομείς για τους οποίους δεν γνωρίζουν το παραμικρό και απλά τα έχουν με ένα συγκεκριμένο τρόπο στο κεφάλι τους, ανάλογα με την κοινωνία που ζουν. Πρέφα είναι σαν αυτή που παίζουν στα καφενεία, δεν θα σου χαλάσω χατήρι. Κατά τ' άλλα εγώ ήμουν ο ρατσιστής στενόμυαλος σε άλλο θέμα. Όσον αφορά τους μποντιμπιλντεράδες ποσώς με απασχολούν, δεν είναι το δείγμα κρίσης που θα χρησιμοποιηθεί για την σύγκριση με τους βίγκαν.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μεταξύ οι βεγκανς δεν είναι αυτοί που τρώνε μόνο ό,τι πέσει στη γή;;; Πχ δεν κόβουν τα πορτοκάλια απο το δέντρο γιατι και τα δέντρα πονάνε.
    Καμία σχέση. Αυτοί οι αστικοί μύθοι έχουν αρχίσει να δημιουργούνται από τους φανατικούς εναντίον τους. Το γιατί δεν το ξέρω, φαντάζομαι όπως υπάρχουν μαλάκες βίγκαν που θα κατηγορούν αυτούς που τρώνε κρέας, το ίδιο κάνουν κι αυτοί από αντίδραση. Αν βρεις ποτέ κάποιο σοβαρό άνθρωπο και συζητήσεις μαζί του θα καταλάβεις. Μπορεί να μην συμφωνήσεις, σίγουρα πάντως θα αποκομίσεις έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης στον οποίο δεν έδινες σημασία μέχρι σήμερα. Άκου τι λέει ο Νεγκράνου στο βίντεο να πάρεις μια γεύση και πες μου αν σου φαίνεται ακραίος καραγκιόζης.

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (12-04-17)

  14. #26969
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δηλαδή δεν υπάρχουν ούτε κροκοδειλοι στους υπονόμους των Ηπα;; Kαι αν πετάξεις χελωνάκι στη λεκάνη δε γίνεται χελωνονιτζάκι;; Άδικα τα πέτατα τα καημένα.

  15. #26970
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία το διαβάσαμε και είδα να λέει για έναν Torre που ειναι τζαμαικανος bodybuilder και όχι μόνο είναι αυστηρά vegan αλλά δεν παίρνει ούτε συμπληρώματα. Όσο και να προσπαθώ να πιστέψω το κατά τα άλλα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΑΔΙΑΦΘΟΡΟ site που δεν έχει κανένα όφελος να ανεβάζει ψευδα άρθρα για να κερδίσει hits, με τίτλο veganathletes, λυπαμαι αλλά δεν μπορώ... Εξ άλλου δεν είμαι vegan να φάω κουτόχορτο

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Οι σαρκοφάγοι αθλητές παίρνουν συμπληρώματα ή όχι; Τι σχέση έχει αυτό με τη κουβέντα που κάνουμε, για το αν μπορεί κάποιος να κάνει αθλητισμό κι ενδυνάμωση μυών χωρίς να τρώει κρέας; Εφόσον δεν τρως κουτόχορτο, μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου χωρίς ν' ανακατεύεις συμπληρώματα και τέτοια;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έντομα είναι φούλ πρωτείνη.
    Δεν έχω σκοπό να σε ρουμπώσω. Συζήτηση κάνουμε.
    Μην είσαι κολλημένος κι εσύ.
    Είπες πως ο Τάισον ήταν vegan αθλητής κάτι που δεν ισχύει.
    Το ότι μπορείς να κάνεις bodybuilding και να είσαι και αθλητής ισχύει αν βάλεις στη διατροφή σου ας πούμε μεγάλες ποσότητες από φασόλια. Προφανώς, σου έχει καρφωθεί στο νου πως δεν είμαστε κρεατοφάγοι σαν όντα και διαστρεβλωθήκαμε με την πάροδο των αιώνων.
    Κάπου το άκουσες, έτσι;
    Προφανώς και είναι καρατσεκαρισμένο ότι για χιλιετηρίδες ο άνθρωπος έτρωγε ελάχιστο κρέας, ειδικά η φτωχολογιά. Κυρίως γιατί δεν είχε βιομηχανοποιηθεί η παραγωγή κρέατος, αλλά και για λόγους οικονομικούς. Βασικά, έτρωγες ότι κατάφερνες να χτυπήσεις με το ακόντιο. Οι εύποροι, βέβαια, έτρωγαν αυτά που αγόραζαν απ' τους κτηνοτρόφους και πτηνοτρόφους της εποχής, αλλά αυτά επαρκούσαν μόνο γι' αυτούς. Και είχε τύχει να διαβάσω κάποια πράγματα για το πως ήταν η ζωή στην Ελλάδα την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 1896. Ε, λοιπόν, το πιο ακριβό κρέας εκείνη τη περίοδο ήταν το κοτόπουλο. Γιατί ήταν σπάνιο και το έβρισκες μόνο από χωριάτες που τα εκτρέφανε στην αυλή τους και πότε-πότε έσφαζαν μερικά και κατέβαιναν στη πόλη να τα πουλήσουν.

    Κι όμως, εκείνη τη περίοδο οι άνθρωποι ήταν πιο σκληραγωγημένοι και πιο δυνατοί, παρά την μικρή κατανάλωση κρέατος. Τα παιδιά έπαιζαν εκτός σπιτιού ολη μέρα, ενώ τώρα πας σ' ένα σχολείο και πήζει το μάτι σου απ' τους χοντροκωλαράδες που ντερλικώνουν ασταμάτητα.

  16. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (12-04-17), Rena (12-04-17)

  17. #26971
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κι όμως, εκείνη τη περίοδο οι άνθρωποι ήταν πιο σκληραγωγημένοι και πιο δυνατοί, παρά την μικρή κατανάλωση κρέατος.
    Βέβαια το προσδόκιμο ζωής τότε ήταν 50-60 χρόνια και τώρα έχει ανέβει κοντά στα 80...
    There is a Dude in town

  18. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    Rena (12-04-17), sirkostas (12-04-17)

  19. #26972
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μεταξύ οι βεγκανς δεν είναι αυτοί που τρώνε μόνο ό,τι πέσει στη γή;;; Πχ δεν κόβουν τα πορτοκάλια απο το δέντρο γιατι και τα δέντρα πονάνε.
    Βίγκαν είναι αυτός που δεν τρώει τίποτα ζωικό. Ενώ ο βετζετέριαν δεν τρώει μεν κρέας και ψάρι, αλλά μπορεί να φάει αυγά, γιαούρτι κλπ.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Rena (12-04-17)

  21. #26973
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια το προσδόκιμο ζωής τότε ήταν 50-60 χρόνια και τώρα έχει ανέβει κοντά στα 80...
    Σωστή η παρατήρηση, φίλε μου. Αλλά σ' αυτό έπαιζε ρόλο και μάλιστα μεγάλο, η ανύπαρκτη ιατρική της εποχής. Ειδικά στην επαρχία, που πάθαινες πχ σκωληκοειδίτιδα και σου έβαζαν κομπρέσα ή απλά σε ξεμάτιαζαν.

  22. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    Rena (12-04-17), The Dude (12-04-17)

  23. #26974
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.903
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σαρκοφάγοι αθλητές παίρνουν συμπληρώματα ή όχι; Τι σχέση έχει αυτό με τη κουβέντα που κάνουμε, για το αν μπορεί κάποιος να κάνει αθλητισμό κι ενδυνάμωση μυών χωρίς να τρώει κρέας; Εφόσον δεν τρως κουτόχορτο, μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου χωρίς ν' ανακατεύεις συμπληρώματα και τέτοια;

    Προφανώς και είναι καρατσεκαρισμένο ότι για χιλιετηρίδες ο άνθρωπος έτρωγε ελάχιστο κρέας, ειδικά η φτωχολογιά. Κυρίως γιατί δεν είχε βιομηχανοποιηθεί η παραγωγή κρέατος, αλλά και για λόγους οικονομικούς. Βασικά, έτρωγες ότι κατάφερνες να χτυπήσεις με το ακόντιο. Οι εύποροι, βέβαια, έτρωγαν αυτά που αγόραζαν απ' τους κτηνοτρόφους και πτηνοτρόφους της εποχής, αλλά αυτά επαρκούσαν μόνο γι' αυτούς. Και είχε τύχει να διαβάσω κάποια πράγματα για το πως ήταν η ζωή στην Ελλάδα την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 1896. Ε, λοιπόν, το πιο ακριβό κρέας εκείνη τη περίοδο ήταν το κοτόπουλο. Γιατί ήταν σπάνιο και το έβρισκες μόνο από χωριάτες που τα εκτρέφανε στην αυλή τους και πότε-πότε έσφαζαν μερικά και κατέβαιναν στη πόλη να τα πουλήσουν.

    Κι όμως, εκείνη τη περίοδο οι άνθρωποι ήταν πιο σκληραγωγημένοι και πιο δυνατοί, παρά την μικρή κατανάλωση κρέατος. Τα παιδιά έπαιζαν εκτός σπιτιού ολη μέρα, ενώ τώρα πας σ' ένα σχολείο και πήζει το μάτι σου απ' τους χοντροκωλαράδες που ντερλικώνουν ασταμάτητα.
    Ωραία αυτά που λες. Καρατσεκαρισμένο όμως ρε Σερ από ποιον είναι; Έτσι όπως τα είπες μου άνοιξες την όρεξη. Και σκέψου τι λαχτάρα είχαν να τσιμπήσουν κανά κοτόπουλο τότε, αλλά δεν είχαν λεφτά.Τώρα το πας στην υπερκατανάλωση και ίσως να συμφωνήσουμε τελικά πως η μεγάλες ποσότητες δεν κάνουν καλό. Αλλά μέχρι εκεί....
    Eπίσης οι τωρινές 40ρες και 40ρηδες δείχουν μικρότεροι από τους αντιστοίχους των προηγούμενων γενεών.
    Καρατσεκαρισμένο αυτό.

  24. #26975
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εντάξει αυτοί είναι απλά μαλάκες και το έχουν πάει στο άλλο άκρο. Καλό είναι να μην τσουβαλιάζουμε όμως, υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι και μια χαρά σφύζουν από υγεία. Εγώ θα ήθελα να το κάνω, αλλά δεν μπορώ γιατί μ' αρέσει να ντερλικώνω κοψίδια, άρα με κάνει λίγο υποκριτή αυτό.

    Θα ήθελα κυρίως για τον λόγο που ανέφερε ο Κώστας, η ζήτηση είναι τεράστια με αποτέλεσμα να περνάνε αμέτρητα ζώα πραγματικό μαρτύριο για να βγει η παραγωγή, μια μαζική βαρβαρότητα που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε ως άνθρωποι, αλλά δυστυχώς κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και είμαστε έξω από αυτό, δεν το ζούμε οι περισσότεροι για να ευαισθητοποιηθούμε.

    Και διαχωρισμός δεν υπάρχει στα ζώα, οι Μουσουλμάνοι δεν τρώνε χοιρινό, στην Ινδία αγελάδες, ενώ στην Ασία τρώνε σκύλους. Συνεπώς δεν υπάρχει ζώο-τροφή και ζώο-κατοικίδιο. Και ένα παράδειγμα ενός διάσημου -στον χώρο του πόκερ τουλάχιστον- μιας και ψάχνετε τέτοιον για σύγκριση. Και σημειώστε ότι το πόκερ απαιτεί και physical και mental health.

    Και μόνο που ο Κώστας σου έκανε thanks νομίζω αρκεί...
    Χαχαχαχα
    Σοβαρά τώρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερα να κόψω ένα μαρούλι από το να σφαξω ένα αρνί. Και σε τελική ανάλυση γιατί να τα βάλουμε με τους ανθρώπους που τρώμε ζώα και όχι με τα λιοντάρια ας πούμε η τις αράχνες η οτιδήποτε άλλο. Και τέλος είσαι βεγκαν Κυρία Μου; οκ δικαίωμά σου. Αλλά μην προσπαθείς να με πείσεις ότι αυτό είναι το φυσιολογικό με θεωρίες του κόλου και ψέματα.

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  25. #26976
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σαρκοφάγοι αθλητές παίρνουν συμπληρώματα ή όχι; Τι σχέση έχει αυτό με τη κουβέντα που κάνουμε, για το αν μπορεί κάποιος να κάνει αθλητισμό κι ενδυνάμωση μυών χωρίς να τρώει κρέας; Εφόσον δεν τρως κουτόχορτο, μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου χωρίς ν' ανακατεύεις συμπληρώματα και τέτοια
    Ε.. Συγγνώμη αλλά όσο ψέματα λέει ο τύπος ότι δεν παίρνει συμπληρώματα άλλο τόσο λέει ότι είναι βεγκαν. Αυτό σου λέω.
    Επίσης αν παίρνεις συμπληρώματα απλά δεν είσαι βεγκαν. Γτ όλα μα όλα είναι ζωικής προέλευσης εκτος της σογιας

    Επίσης το ότι παλιά δεν έτρωγαν κρέας ΣΥΧΝΑ γιατί δεν είχαν λεφτά δεν σημαίνει ότι ήταν βεγκαν. Έτρωγαν γάλακτοκομικα τυριά αυγά και πολλά άλλα. Και εγώ δεν τρώω κρέας πάνω από 70- 80 μέρες το χρόνο αλλά αυτό δεν με κάνει βεγκαν

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #26977
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.503
    Thanks
    18.540
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.761 φορές σε 18.966 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο που ο Κώστας σου έκανε thanks νομίζω αρκεί...
    Χαχαχαχα
    Σοβαρά τώρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερα να κόψω ένα μαρούλι από το να σφαξω ένα αρνί. Και σε τελική ανάλυση γιατί να τα βάλουμε με τους ανθρώπους που τρώμε ζώα και όχι με τα λιοντάρια ας πούμε η τις αράχνες η οτιδήποτε άλλο. Και τέλος είσαι βεγκαν Κυρία Μου; οκ δικαίωμά σου. Αλλά μην προσπαθείς να με πείσεις ότι αυτό είναι το φυσιολογικό με θεωρίες του κόλου και ψέματα.

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν κατάλαβα τίποτα απ' την απάντηση. Δεν έχω πει τίποτα απ' αυτά, ούτε και υποστηρίζω τους βίγκαν που προσπαθούν να πείσουν κόσμο. Αυτοί κατά μεγάλο ποσοστό είναι της πλάκας τύποι που ακολουθούν τις μόδες και δεν έχουν ιδέα για τίποτα. Τα λιοντάρια φίλε μου είναι απ' τη φύση τους σαρκοφάγα. Ο άνθρωπος είναι; Πριν μου πεις ναι, μπορείς να το στηρίξεις; Γιατί σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε για την ανατομία του ανθρώπου, δεν μοιάζει σε τίποτα με τα σαρκοφάγα ζώα, ούτε στα δόντια, ούτε στο πεπτικό σύστημα, πουθενά.

    Επίσης δεν μου κάθεται καλά η έκφραση "να σφάξω ένα αρνί". Αν σου πει κάποιος ότι σφάζει σκύλους και τους τρώει, θα δείξεις παραπάνω ευαισθησία ναι ή όχι; Εκτός αν δεν τρέφεις καμία αγάπη προς τα ζώα, οπότε δεν επιθυμώ να συνεχίσω και την κουβέντα. Την ίδια λοιπόν ευαισθησία που θα δείξεις εσύ επιλεκτικά, οι σοβαροί βίγκαν την δείχνουν προς όλα τα ζώα και όπως είπα παραπάνω δεν υπάρχουν διαχωρισμοί, οι κοινωνίες μας τις έφτιαξαν. Τι σας φαίνεται περίεργο λοιπόν και τους μισείτε τόσο;

  27. #26978
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προφανώς και είναι καρατσεκαρισμένο ότι για χιλιετηρίδες ο άνθρωπος έτρωγε ελάχιστο κρέας, ειδικά η φτωχολογιά. Κυρίως γιατί δεν είχε βιομηχανοποιηθεί η παραγωγή κρέατος, αλλά και για λόγους οικονομικούς. Βασικά, έτρωγες ότι κατάφερνες να χτυπήσεις με το ακόντιο. Οι εύποροι, βέβαια, έτρωγαν αυτά που αγόραζαν απ' τους κτηνοτρόφους και πτηνοτρόφους της εποχής, αλλά αυτά επαρκούσαν μόνο γι' αυτούς. Και είχε τύχει να διαβάσω κάποια πράγματα για το πως ήταν η ζωή στην Ελλάδα την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 1896. Ε, λοιπόν, το πιο ακριβό κρέας εκείνη τη περίοδο ήταν το κοτόπουλο. Γιατί ήταν σπάνιο και το έβρισκες μόνο από χωριάτες που τα εκτρέφανε στην αυλή τους και πότε-πότε έσφαζαν μερικά και κατέβαιναν στη πόλη να τα πουλήσουν.

    Κι όμως, εκείνη τη περίοδο οι άνθρωποι ήταν πιο σκληραγωγημένοι και πιο δυνατοί, παρά την μικρή κατανάλωση κρέατος. Τα παιδιά έπαιζαν εκτός σπιτιού ολη μέρα, ενώ τώρα πας σ' ένα σχολείο και πήζει το μάτι σου απ' τους χοντροκωλαράδες που ντερλικώνουν ασταμάτητα.
    Α και κάτι ακόμη... Έχεις ιδέα πόσοι πέθαιναν από την πείνα εκείνη την περιοδο ή πόσος ήταν ο μέσος όρος ζωής; Επίσης τότε ένα κιλό κοτόπουλο έκανε όσο 20 κιλά φασόλια. Τώρα ένα κιλό φασόλια κάνει όσο 2 κιλά κοτόπουλο και έχει τις μισές πρωτεΐνες. Άρα ποιο είναι το φαί του φτωχού τώρα και πιο του πλούσιου;

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  28. #26979
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    πανέα έχεις πεθερά;;;;;;




    και εδώ τους είχες ταράξει με τα πιτόγυρα.

  29. #26980
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία αυτά που λες. Καρατσεκαρισμένο όμως ρε Σερ από ποιον είναι; Έτσι όπως τα είπες μου άνοιξες την όρεξη. Και σκέψου τι λαχτάρα είχαν να τσιμπήσουν κανά κοτόπουλο τότε, αλλά δεν είχαν λεφτά.Τώρα το πας στην υπερκατανάλωση και ίσως να συμφωνήσουμε τελικά πως η μεγάλες ποσότητες δεν κάνουν καλό. Αλλά μέχρι εκεί....
    Eπίσης οι τωρινές 40ρες και 40ρηδες δείχουν μικρότεροι από τους αντιστοίχους των προηγούμενων γενεών.
    Καρατσεκαρισμένο αυτό.
    Καρατσεκαρισμένο από γραφές και μαρτυρίες ανθρώπων.

    Λαχτάρα για κοψίδια, σαφώς και είχαν. Είδες να ισχυριστώ κάπου το αντίθετο; Κι ο Τσακαλώτος λαχταράει τη Σκάρλετ, αλλά τη βγάζει με τη χούφτα στο τέλος.

    Οσο για το πως δείχνουν εμφανισιακά, αυτό οφείλεται στον διαφορετικό τρόπο ζωής. Κυρίως στο ότι οι παλιότερες γενιές κάναν κυρίως χειρωνακτικές δουλειές κι ήταν εκτεθειμένοι στον ήλιο και στον αέρα. Κι αυτά κάνουν την επιδερμίδα να ζαρώνει. Αλλά από θέματα αντοχής, ας μην κάνουμε συγκρίσεις γιατί θα κλάσουμε στο γέλιο. Ο 40άρης της δεκαετίας του '50 έσκαβε όλη μέρα στο χωράφι κι ο σύγχρονος 40άρης κουράζεται και μόνο που βλέπει κάποιους να τρέχουν στο Survivor.

  30. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Red&White-Nick-7 (12-04-17)

Σελίδα 1349 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 349849949104911491249129913091319132913391345134613471348134913501351135213531359136913791389139914491549164917491849 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας