Σελίδα 1239 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 23973983993910391139118911991209121912291235123612371238123912401241124212431249125912691279128913391439153916391739 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 24.761 έως 24.780 από 38389

Θέμα: Off Topic

  1. #24761
    Το avatar του χρήστη kwtsios
    Εγγραφή
    17-04-2007

    Περιοχή
    Αμβουργο
    Μηνύματα
    4.376
    Thanks
    8.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.849 φορές σε 1.286 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που δεν έχω γνωρίσει άλλο σχολείο εκτός από το ιδιωτικό (και μάλιστα κορυφαίο) θα σου πω πως 80% έχεις δίκιο. Οι γονείς 8 από τα 10 παιδιά ηταν (τώρα δεν ξέρω) σε ΑΡΙΣΤΗ οικονομική κατάσταση και δεν εστερούντο τίποτα για να στείλουν το παιδί τους σε μας. Όμως, οι υπόλοιποι δυο γονείς, πραγματικά πέρναγαν δύσκολα για να μπορέσει το παιδί τους να φοιτά σε μας.

    Με κάποιο λογικό συνειρμό (ίσως ατυχή ή ελάχιστα ακριβή) λέω, πως σήμερα, που οι καταστάσεις είναι δύσκολες, ίσως οι γονείς που τα φέρνουν δύσκολα να έχουν γίνει 4 από 2. Σε κάθε περίπτωση φόροι σε παιδεία, υγεία, βιβλία, τέχνη κλπ. είναι ΑΤΥΧΕΙΣ και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟΙ. Ένας λαός χωρίς πνεύμα και καλλιέργεια δύσκολα θα επιβιώσει και αυτό το ξέρουμε και οι δυο μας.

    Φιλάκια στα Γρεβενά, καλέ μου!
    Το πνευμα αυτο που λες δε γεμιζει στομαχια και δεν κοστιζει για ολους το ιδιο.
    Μια ερωτηση εχω ομως...
    Μπορουν να το πουλησουν ολοι;
    Η' μηπως οι περισοτεροι θα αγοραζουν μονο...

  2. #24762
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kwtsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση για να καταλαβω τι γινεται μιας κι εγω δεν σπαταλησα ουτε δευτερολεπτο της ζωης μου, ουτε γροσσι των γονιων μου για φροντιστιριο.
    Οποιος μεχρι τωρα ειχε φροντηστιριο δεν πληρωνε φορο;
    ΦΠΑ κλπ;
    Μονο φόρο εισοδήματος πλήρωνε. Και είναι πολύ λογικό να μην πλήρωνε ΦΠΑ .......αφοί δεν εισέπραττε ΦΠΑ γιατί να καταβάλει?
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  3. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (03-11-15), voskos_7 (02-11-15)

  4. #24763
    Το avatar του χρήστη Apache
    Εγγραφή
    10-03-2014

    Περιοχή
    Arctic Circle
    Μηνύματα
    748
    Thanks
    970
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 789 φορές σε 389 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δυο πράγματα μόνο να συνεισφέρω στους προβληματισμούς σας για την Παιδεία.

    1. Τα μεγάλα και ξακουστά ιδιωτικά σχολεία Αθήνας και Θεσσαλονίκης εξαιρούνται από το ΦΠΑ, μιας και δεν είναι "κερδοσκοπικά ιδρύματα" αλλά "επίσημοι φορείς επιμόρφωσης" που χρηματοδοτούνται από ξένες Κυβερνήσεις (της Αμερικανικής, Βρετανικής, Γερμανικής, Γαλλικής κλπ). Υποθέτω πως το πρόβλημά μας δεν θα λυθεί αν τσακίσουμε στη φορολογία και τελικά κλείσουμε τα μικρά ιδιωτικά του Άργους, της Κοζάνης, της Σπάρτης κλπ, τη στιγμή που το Κολλέγιο Αθηνών και η Γερμανική Σχολή θα ζουν και θα βασιλεύουν με 0% ΦΠΑ και τους υπερπλούσιους γόνους των Βορείων Προαστίων, αυριανούς Πρωθυπουργούς της χώρας.

    2. Σε περίπτωση που σας διαφεύγει, στη συντριπτική τους πλειοψηφία σήμερα τα Ελληνικά δημόσια σχολεία δεν είναι ικανά να μάθουν στα παιδιά του Δημοτικού ΟΥΤΕ ΚΑΝ γραφή, ανάγνωση και προπαίδεια. Καλύτερα να μην συζητήσουμε για ξένες γλώσσες, άλγεβρα, καλλιτεχνικά, έκφραση και έκθεση, σύνταξη κλπ. Οι λόγοι της κατάντιας αυτής δεν είναι του παρόντος.

    Πήγα σε δημόσιο σχολείο και δεν πολυχωνεύω τα ιδιωτικά. Αλλά....Ένα πράγμα έμεινε όρθιο, για το οποίο ο Έλληνας γονιός εξακολουθεί να πιστεύει πως αξίζει τον κόπο να κάνει οποιαδήποτε θυσία και να κόψει τα πάντα στη ζωή του για να το προσφέρει: η (κάθε είδους) μόρφωση των παιδιών του. Θα είναι κρίμα οι Κυβερνώντες να φροντίσετε να του στερήσετε ακόμα κι αυτό το τελευταίο καταφύγιο ελπίδας.
    Kingdoms Rise and Kingdoms Fall

  5. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Apache για αυτό το μήνυμα:

    dimace (02-11-15), voskos_7 (02-11-15)

  6. #24764
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.336
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.761 φορές σε 17.792 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που δεν έχω γνωρίσει άλλο σχολείο εκτός από το ιδιωτικό (και μάλιστα κορυφαίο) θα σου πω πως 80% έχεις δίκιο. Οι γονείς 8 από τα 10 παιδιά ηταν (τώρα δεν ξέρω) σε ΑΡΙΣΤΗ οικονομική κατάσταση και δεν εστερούντο τίποτα για να στείλουν το παιδί τους σε μας. Όμως, οι υπόλοιποι δυο γονείς, πραγματικά πέρναγαν δύσκολα για να μπορέσει το παιδί τους να φοιτά σε μας.

    Με κάποιο λογικό συνειρμό (ίσως ατυχή ή ελάχιστα ακριβή) λέω, πως σήμερα, που οι καταστάσεις είναι δύσκολες, ίσως οι γονείς που τα φέρνουν δύσκολα να έχουν γίνει 4 από 2. Σε κάθε περίπτωση φόροι σε παιδεία, υγεία, βιβλία, τέχνη κλπ. είναι ΑΤΥΧΕΙΣ και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟΙ. Ένας λαός χωρίς πνεύμα και καλλιέργεια δύσκολα θα επιβιώσει και αυτό το ξέρουμε και οι δυο μας.

    Φιλάκια στα Γρεβενά, καλέ μου!
    Το πρόβλημα, αγάπη μου, είναι ότι φτάσαμε εδώ, σε αυτό το επίπεδο, χωρίς φόρους...
    Δεν είμαι καθόλου κατά της ιδιωτικής εκπαίδευσης, σαν επιλογή, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το ότι ο κάθε τυχαίος ανοίγει σχολείο - σχολή - ό,τι βάζει το μυαλό του ανθρώπου και αντί να παράγει έργο, αναγκάζει τον κόσμο σε οικονομική αιμορραγία και άμεση (δίδακτρα) και -πολύ μεγαλύτερης έκτασης- έμμεση (μη καταβολή παραβόλων και τελών, απάτες με επιστροφή ΦΠΑ, εισφοροδιαφυγή, αδικαιολόγητη δανειοληψία με ευνοϊκούς όρους, διασπάθιση κοινοτικών κονδυλίων και ένα σκασμό άλλα, που δεν έχουν τελειωμό).
    Φυσικά και διαφωνώ σε κάθε φορολογική επιβάρυνση που αφορά το κόστος επιστημονικής εργασίας της οποίας τα αποτελέσματα διαχέονται άμεσα στο κοινό (φάρμακα - συγγράμματα - επιστημονική έρευνα) - μόνο που αυτά, ουδεμία σχέση έχουν με την ιδιωτική, κατ' επίφαση και μόνο παιδεία που ονομάζουμε κατά παράβαση την παρεχόμενη παιδεία στα πιο πάνω ...ευαγή κατά την πλειοψηφία, τους ιδρύματα (ειδικά τα ΙΕΚ)...

    Θα επικροτούσα κάθε ελάφρυνση, στα παραπάνω ...ιδρύματα, αν παρείχαν αποδεδειγμένα ολοκληρωμένες υπηρεσίες στους ατυχείς σπουδαστές τους. Σου τα σκάει, ζήτα και περισσότερα, αλλά εξασφάλισέ του, τουλάχιστον, στέγη και διατροφή και σου χαρίζω το ΦΠΑ. Στο κάτω - κάτω, η δημόσια παιδεία, λαμβάνει κρατική ενίσχυση, από την φορολογία των πολιτών, για να εξασφαλίσει στα περισσότερα μειονεκτούντα άτομα, κάποιου είδους διευκόλυνση στην στέγαση και στην διατροφή.


    *Στάθαρε, αλοίμονο: Γι'αυτό συζητάμε, όχι μόνο για να συμφωνούμε σε όλα και μόνο τότε να τα έχουμε καλά...


    Γιώργο, δεν διαφωνούμε σε κάτι - με την διαφορά ότι οι περισσότεροι γονείς, μέχρι τώρα τουλάχιστον, "μόρφωναν" τα παιδιά τους, καθαρά και μόνο για να ταΐσουν τη δική τους ματαιοδοξία, καθώς τα παιδιά, κανείς δεν τα ρωτάει - απλά τα στέλνει. Πολύ σημαντικότερο από το σχολείο, ακόμα και στη μόρφωση, είναι το σπίτι - το σχολείο, ευτυχώς και δυστυχώς, δεν προλαβαίνει να κάνει και πολλά. Όταν ο γονέας, δεν έχει κάτσει πάνω από το κεφάλι του παιδιού όταν γράφει στο σπίτι (μην αμφιβάλεις ότι υπάρχουν και αλάνια - γονείς, που δεν γνωρίζουν τον γραφικό χαρακτήρα του παιδιού τους), μην περιμένεις από τον δάσκαλο να ασχοληθεί με έκαστο εκ των 25-30, που έχει μέσα στην τάξη, για 1,5 ώρα, το πρωί και να διδάξει, μετά και τα επόμενα από την ύλη.

    Στην όλη ανάλυση, υπενθυμίζω ότι δεν συζητάω καν για τα φροντιστήρια, ανεξαρτήτως αντικειμένου, τα οποία υπενθυμίζω, δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν, ή τουλάχιστον, να αφορούν τόσο κόσμο.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  7. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    Apache (04-11-15), dimace (02-11-15), kwtsios (03-11-15)

  8. #24765
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.006
    Thanks
    3.964
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αυτά που ειπώθηκαν από κομβικό κυβερνητικό παράγοντα σήμερα είναι για να πέσει δυνατά η κυβέρνηση............ (αλλά μετά θα μας φταίνε οι οι ξένες δυνάμεις, το τρίτο πόδι του ιντεγιε, οι εξωγήινοι, νεφελίμ κλπ κξλπ κλπ)

    Επίσης, ποια εταιρεία έχει φεσώσει με 2 δις και ετοιμάζεται για κανόνι και ντόμινο σε άλλους? Ξέρει κανείς?
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  9. #24766
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.907
    Thanks
    5.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.861 φορές σε 7.479 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κριμα οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα...Τραβανε μεγαλο ζορι..Συγκινηθηκα τωρα.

  10. #24767
    Το avatar του χρήστη Apache
    Εγγραφή
    10-03-2014

    Περιοχή
    Arctic Circle
    Μηνύματα
    748
    Thanks
    970
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 789 φορές σε 389 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μικρή τροφή για σκέψη επίσης:

    2,65 δις το χρόνο έσοδα από τον ΕΝΦΙΑ (που έριξε μια Κυβέρνηση) VS 2,5 δις ΚΑΘΕ μήνα για συντάξεις

    250-300 εκατομμύρια το χρόνο το προσδοκόμενο έσοδο από το ΦΠΑ στην Παιδεία (που κοντεύει να ρίξει την επόμενη Κυβέρνηση) VS 1,1 δις το χρόνο η κρατική επιχορήγηση στα ασφαλιστικά ταμεία ΤΑΠ-ΟΤΕ + ΟΑΠ-ΔΕΗ.

    Κάτι δεν πάει πολύ καλά με τα νούμερα σε αυτή τη χώρα, παιδιά.
    Kingdoms Rise and Kingdoms Fall

  11. #24768
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.336
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.761 φορές σε 17.792 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μια χαρά πάνε τα νούμερα: Τόσα χρόνια, μόνο τέτοια βγαίνουν κυβέρνηση...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  12. #24769
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο Τσίπρας είπε πως δεν υπάρχουν θαλάσσια σύνορα.

    Ο Φίλης, ως ΥΠ πλέον, λέει πως δεν υπάρχει γενοκτονία των Ποντίων αλλά εθνοκάθαρση (ή κάτι τέτοιο)

    ...και το γλείψιμο των γειτόνων καλά κρατεί από τους αριστερούς πατριώτες. Γλείψιμο χωρίς νόημα, ουσία και πολιτικό αντικείμενο. Γλύψιμο απλά για να ξερνάς.

  13. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    Apache (05-11-15), ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> (05-11-15)

  14. #24770
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κριμα οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα...Τραβανε μεγαλο ζορι..Συγκινηθηκα τωρα.
    ακριβως αυτη την αντιμετωπιση θελουν οι κυβερνωντες να εχουμε.και τα καταφερανε.θελουν να δημιουργησουν
    αντιπαλοτητες και εχθρες στην κοινωνια για να μας διαλυσουν.
    δημοσιοι υπαλληλοι εναντιον ιδιωτικων.
    ανεργοι εναντιον οικονομικα ενεργων.
    δημοσιο εναντιον ιδιωτικο σχολειο κλπ...
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  15. #24771
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.336
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.761 φορές σε 17.792 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δεν νομίζω, Στάθαρε, να το έθεσε ως αντιπαλότητα: Απλά, μάλλον, το θέτει αριστοφανικά, θέλοντας να στηλιτεύσει το πνεύμα των καιρών, το οποίο μας διακατέχει και θεωρούμε σκόπιμο να κάνουμε σοβαρές περικοπές σε είδη βασικών αναγκών, για να έχουμε λεφτά για κατανάλωση ειδών πολυτελείας.

    Αλλά μπορεί και απλά, να τους τη λέει...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  16. #24772
    Το avatar του χρήστη Apache
    Εγγραφή
    10-03-2014

    Περιοχή
    Arctic Circle
    Μηνύματα
    748
    Thanks
    970
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 789 φορές σε 389 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Στο αρχείο η δικογραφία για τα δάνεια της Αγροτικής Τράπεζας προς τα ελληνικά κόμματα. Τέλος καλό, όλα καλά.

    Πώς το έλεγαν να δεις..."τελειώνουμε με το παλιό"...
    Kingdoms Rise and Kingdoms Fall

  17. #24773
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.336
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.761 φορές σε 17.792 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γιατί; Ψέμματα είπανε;;;
    Τελειώσανε - δεν ασχολούνται άλλο με την υπόθεση...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  18. #24774
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apache Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο αρχείο η δικογραφία για τα δάνεια της Αγροτικής Τράπεζας προς τα ελληνικά κόμματα. Τέλος καλό, όλα καλά.

    Πώς το έλεγαν να δεις..."τελειώνουμε με το παλιό"...
    Φίλε Γιώργο, μετά από 16 έτη στη Γερμανία και πριν άλλα 2 στην Αγγλία και πριν άλλα 2 στην Ιταλία και ενδιέμεσα 3 στο σύνολο έτη στις ΗΠΑ, μπορώ να πω ειλικρινά πως καρφί δεν μου καίγεται για πολιτική και πολιτικούς στην Ελλάδα. Έτσι, με ψύχραιμο μάτι (όσο αυτό είναι ανθρωπίνως δυνατόν) μπορώ να παρατηρώ το τι συμβαίνει στην πατρίδα μας. Και αυτό που μέχρι στιγμής βλέπω είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, φίλε μου. Ούτε Παπανδρέηδες, ούτε Σημίτιδες, ούτε Σαμαράδες, ούτε κανένας άλλος δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό που συμβαίνει από τον Γενάρη στην Ελλάδα. Η χώρα, ίδια με ακυβέρνητο καράβι, δεν έχει αφήσει βράχο για βράχο και ξέρα για ξέρα στην οποία να μην πέσει πάνω. Και δεν είναι μόνο η οικονομία. Κοίτα τι συμβαίνει με την παιδεία. Με τον πολιτισμό. Με την υγεία. Συνάχι να πάθεις, πέθανες. Να μην μιλήσω για το ασφαλιστικό που πλέον έσβησε από τον χάρτη. Και σε ρωτώ: Πού πάμε έτσι; ΠΟΥΘΕΝΑ!

    Ο λαός ψήφισε με ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΑ κριτήρια τον Γενάρη (δικαιως, γιατί οι προηγούμενοι ήταν άθλιοι άνθρωποι) τον Τσίπρα. Και τον ξαναφήφισε με καθαρή «ας πάει να γαμηθεί το σύμπαν» νοοτροπία. Αυτή, παγκοσμίως, είναι η καλύτερη συνταγή, αν είσαι μονόφθαλμος, για να βγάλεις και το άλλο σου μάτι. Και αυτό κάναμε! Και ξέρεις πού θα καταλήξει αυτό το κολασμένο πείραμα; Σε άλλα 200 χρόνια δεξιά (ευτυχώς εγώ θα έχω πεθάνει και δεν θα το ζήσω) σε άλλα 200 χρόνια σκληρής αποικιοκρατίας, από την οποία δύσκολα θα γλυτώσουμε. Ραγιάδες (οικονομικοί) θα γεννιούνται πλέον στην Ελλάδα. Και γι αυτό, πλέον, κανείς δεν θα μπορεί να κατηγορεί τους δεξιούς και τους ψευτοσοσιαλιστές αλλά και τους κατ' όνομα αριστερούς, που κατέληξαν να είναι οι χειρότεροι δήμιοι που γνώρισε αυτός ο τόπος.

  19. #24775
    Το avatar του χρήστη nikolios
    Εγγραφή
    14-08-2008

    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    3.948
    Thanks
    1.063
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 2.051 φορές σε 1.171 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γεια σου ρε Τσιπρα, ειναι πλεον νομοτελειακα σιγουρο οτι θα γινεις χειροτερος του Αντωνακη και του Βαγγελη.. Μπηκες με τρελη φορα!!!!!

  20. #24776
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.336
    Thanks
    24.350
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.761 φορές σε 17.792 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πιστεύω πως, κάνοντας το δρομολόγιο Μυτιλήνη - Λέσβος, θα έχει όλο το χρόνο για να αναδιοργανώσει τα κακώς κείμενα...

    Και κάτι λόγο πιο ανάλαφρο και πιο γενικό:
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  21. #24777
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    03-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.515
    Thanks
    13.189
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.112 φορές σε 7.905 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Η πραγματική ιστορία του V

    Το χρονικό της συνωμοτικής δράσης

    Στη Βρετανία, ο προτεστάντης Βασιλιάς Ιάκωβος Α’, ασκούσε την εξουσία με τρόπο βίαιο και τυραννικό. Οι μαζικές εκτελέσεις, οι κατασχέσεις περιουσιών και οι εκδιώξεις από τα αξιώματα, αποτελούσαν μια οδυνηρή πραγματικότητα για τους Καθολικούς. Ένας Άγγλος στρατιώτης από το Γιορκ, ο Γκάι Φοκς, ανέλαβε την οργάνωση μιας ομάδας Καθολικών, που στόχο είχε τη δημιουργία επανάστασης σε ολόκληρη την Αγγλία. Το εγχείρημά του Φοκς στηριζόταν στη θεωρία του Ντόμινο. Ευελπιστούσε πως η πυροδότηση μιας σειράς έκρυθμων γεγονότων στο Λονδίνο θα δημιουργούσε χάος και αναρχία, που θα εξαπλώνονταν σε όλη την επικράτεια και με τη βοήθεια του καθολικού στέμματος της Ισπανίας, θα γινόταν εφικτή η ανατροπή της Μοναρχίας, επιφέροντας ταυτόχρονα ένα καίριο χτύπημα στον Προτεσταντισμό.
    Το σχέδιό του ήταν απλό. Θα ανατίναζε μαζί με τους συντρόφους του το Παλάτι του Γουέστμινστερ, γνωστό και ως Σπίτι του Κοινοβουλίου, δολοφονώντας το Βασιλιά Ιάκωβο Α’, τη βασιλική οικογένεια, τους βουλευτές και όσα μέλη της αριστοκρατίας και της προτεσταντικής εκκλησίας θα παρευρίσκονταν εκεί. Η επόμενη μέρα θα ήταν χωρίς την παραδοσιακή ελίτ. Για το σκοπό αυτό, ο Φοκς και οι συνωμότες του νοίκιασαν το Δεκέμβριο του 1604 ένα κελάρι που έφτανε μέχρι το υπόγειο του κτιρίου της Βουλής και άρχισαν να το γεμίζουν με βαρέλια γεμάτα μπαρούτι, τα οποία έκρυβαν κάτω από σωρούς από κάρβουνα. Ως τον Μάρτιο του επόμενου έτους, το κελάρι είχε μετατραπεί σε μπαρουταποθήκη, αριθμώντας 36 βαρέλια με πυρίτιδα. Η ευκαιρία για την εκτέλεση του ριψοκίνδυνου τολμήματος δόθηκε όταν γνωστοποιήθηκε ότι στις 5 Νοεμβρίου του 1605, ο βασιλιάς Ιάκωβος και σύσσωμη η πολιτική ηγεσία της χώρας, θα παρευρίσκονταν σε μια διευρυμένη συνέλευση της Βουλής των Λόρδων και της Βουλής των Κοινοτήτων.


    Το μοιραίο λάθος

    Ωστόσο, κάθε συνωμοσία που δεν τηρεί τους συνωμοτικούς κανόνες είναι καταδικασμένη. Την παραμονή του χτυπήματος στο Κοινοβούλιο, ένας από τους συνωμότες, ο Φράνσις Τρίσμαν, θεώρησε ορθό να στείλει μία επιστολή στον καθολικό βουλευτή και γαμπρό του, Λόρδο Μόντιγκλ, προειδοποιώντας τον να μη παρευρεθεί στη συνεδρίαση της επόμενης μέρας. Η επιστολή αυτή προβλημάτισε τον Λόρδο, που έσπευσε να ενημερώσει την κυβέρνηση. Λέγεται μάλιστα πως για τις υπηρεσίες του αυτές στο Στέμμα, έλαβε αργότερα 700 χρυσές λίρες. Αμέσως διενεργήθηκαν έρευνες στις υπόγειες σήραγγες κάτω από τη Βουλή και ως τις πρώτες πρωινές ώρες, οι αρχές ανακάλυψαν το κελάρι και συνέλαβαν επ’ αυτοφώρω τον Γκάι Φοκς.
    Τα βασανιστήρια

    Αν και παραδέχτηκε από την πρώτη στιγμή την πρόθεσή του να ανατινάξει το Κοινοβούλιο, ο Φοκς βασανίστηκε σκληρά για να μαρτυρήσει τα ονόματα και των υπολοίπων συνωμοτών. Σε ένα από τα βασανιστήρια μάλιστα, τον έδεσαν σε ένα κρεβάτι χειροπόδαρα με δερμάτινα λουριά και τον τραβούσαν μέχρι να κοπούν οι μύες και να εξαρθρωθούν τα άκρα του. Αρχικά η απάντηση του Φοκς στους βασανιστές του ήταν ένα πλατύ χαμόγελο, γεγονός που αιτιολογεί και τη γελαστή έκφραση που έχει η λευκή μάσκα που τον απεικονίζει σήμερα, έπειτα όμως «έσπασε». Η άλλη εκδοχή είναι ότι τον σημάδεψαν με τέτοιο τρόπο που φαινόταν να γελάει συνέχεια.
    Σύντομα πραγματοποιήθηκαν 11 ακόμη συλλήψεις, στις οποίες ο βασιλιάς φρόντισε να συμπεριλάβει ανάμεσα στους υπαίτιους και άλλους πολιτικούς εχθρούς του. Οι «Συνωμότες της Πυρίτιδας», όπως έμειναν στην ιστορία, δικάστηκαν στις 27 Ιανουαρίου και καταδικάσθηκαν σε θάνατο. Απέναντι από το κτίριο που σκόπευαν να ανατινάξουν στήθηκε μια εξέδρα και ένας, ένας απαγχονίζονταν και διαμελίζονταν. Τελευταίος προς εκτέλεση έμεινε ο Φοκς, ο οποίος όμως κατά τη μεταφορά του στην εξέδρα, μην έχοντας τον έλεγχο των άκρων του από τα βασανιστήρια, γλίστρησε και έπεσε με το κεφάλι. Ο θάνατος ήταν ακαριαίος και ο Βασιλιάς ενοχλημένος, διέταξε να κατακρεουργηθεί το σώμα του και να αποσταλούν τα κομμάτια απ’ άκρη σε άκρη σε όλο το βασίλειο, για να υποδηλώνουν την «τύχη των προδοτών».
    Μάλιστα, από το ίδιο έτος καθιέρωσε την 5η Νοεμβρίου, ημέρα εορτασμού της σωτηρίας του και επικράτησης της Μοναρχίας. Σήμερα η γιορτή είναι γνωστή με την ονομασία «Νύχτα του Γκάι Φοκς». Κατά τον εορτασμό της, πλήθος πυροτεχνημάτων φωτίζουν τον ουρανό, ενώ συνηθίζεται σε όλη την επικράτεια της Βρετανίας να καίγονται ομοιώματα του Γκάι Φοκς.


    Αυτά ντύνονταν πάντα με περίεργα ρούχα και με τα χρόνια η λέξη «Guy», πέρασε στην Αγγλική αργκό για να χαρακτηρίσει όσους συνήθιζαν να κυκλοφορούν με παρεμφερή ρούχα. Πλέον χρησιμοποιείται ως προσφώνηση του «παλιόφιλου». Κατά τη διάρκεια των εορταστικών εκδηλώσεων τα παιδιά κυκλοφορούν φορώντας τη μάσκα με τη μορφή του Φοκς, ενώ μικροί και μεγάλοι σιγοψιθυρίζουν στιχάκια της εποχής:
    "Remember, remember, the fifth of November The Gunpowder treason and plot! For I see no reason why the gunpowder treason Should ever be forgot"
    Η Συνωμοσία της Πυρίτιδας και η απειλή της ζωής του Βασιλιά ενέπνευσαν τον Ουίλιαμ Σαίξπηρ για το έργο «Μάκβεθ». Ήταν ο ίδιος ο θρύλος του Γκάι Φοκς που αποτέλεσε την πηγή έμπνευσης για το κόμικ των Άλαν Μουρ και Ντέιβιντ Λοιντ, «V for Vendetta» με κεντρικό ήρωα τον μυστηριώδη V, που κρύβει το πρόσωπό του πίσω από μια μάσκα του Γκάι Φοκς. Διασκευή αυτού του κόμικ αποτελεί και η ομώνυμη ταινία του 2005, με τους Ούγκο Γουέιβινγκ και τη Νάταλι Πόρτμαν. Φόρο τιμής στον Γκάι Φοκς απέδωσε και ο Τζον Λένον, στο άλμπουμ του 1970 John Lennon/Plastic Ono Band, χρησιμοποιώντας λίγο πριν ακουστεί μία έκρηξη, στον τελευταίο στίχο του τραγουδιού «Remember», τον στίχο «Remember, remember, the 5th of November». Σήμερα η μορφή του Γκάι Φοκς, έχοντας ξεπεράσει τον χαρακτηρισμό του προδότη που του αποδόθηκε τα πρώτα χρόνια μετά την αποτυχημένη απόπειρα κατά της Μοναρχίας, αποτελεί σύμβολο αγωνιστικότητας εναντίον κάθε είδους εξουσίας και καταπίεσης. Στην Αθήνα κατά τη διάρκεια των διαδηλώσεων στη μνήμη της δολοφονίας του Α. Γρηγορόπουλου, κάνει πάντα την εμφάνισή του το εξής σύνθημα :«Remember, remember, the 6th of December»… Πάραυτα, ο Γκάι Φοκς, ίσως παραμένει ο μόνος άνθρωπος που μπήκε ποτέ σε Κοινοβούλιο έχοντας ειλικρινείς προθέσεις.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  22. #24778
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.678
    Thanks
    18.567
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.856 φορές σε 19.029 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    [MENTION=4994]ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>[/MENTION]; προσπαθώ να σου απαντήσω στο pm και δεν με αφήνει πάλι να στείλω μήνυμα. Δεν ξέρω τι γίνεται.

  23. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:


  24. #24779
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.006
    Thanks
    3.964
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο, μετά από 16 έτη στη Γερμανία και πριν άλλα 2 στην Αγγλία και πριν άλλα 2 στην Ιταλία και ενδιέμεσα 3 στο σύνολο έτη στις ΗΠΑ, μπορώ να πω ειλικρινά πως καρφί δεν μου καίγεται για πολιτική και πολιτικούς στην Ελλάδα.

    Ο λαός ψήφισε με ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΑ κριτήρια τον Γενάρη (δικαιως, γιατί οι προηγούμενοι ήταν άθλιοι άνθρωποι) τον Τσίπρα. Και τον ξαναφήφισε με καθαρή «ας πάει να γαμηθεί το σύμπαν» νοοτροπία.
    Εγώ δεν θέλω να ψηφίσω εκδικητικά....
    Θέλω να ψηφίσω εσένα, τον βοσκό κλπ. Δεν με αφήνουν να σας ψηφίσω. Μου το απαγορεύουν... Φέτος που πήγα να ψηφίσω, αν ήθελα να ψηφίσω συριζα έπρεπε απαραιτήτως να ψηφίσω τον Κωνσταντινέα (ναι τον διαιτητή της κακής ώρας) ως νταβατζή το ίδιο και στα υπόλοιπα κόμματα... Τι κεκαλυμμένο καθεστώς είναι αυτό που ονομάζεται "δημοκρατία"!

    Το πρόβλημα είναι στο πολίτευμα, έτσι ώστε να ψηφίζουν οι πολίτες αυτό που πραγματικά θέλουν. Αυτή την στιγμή επιβάλλεται να ψηφίζω παρεάκια και μαφίες έτσι ώστε να μην φύγει ποτέ η εξουσία από την ολιγαρχία τους. Αν δεν δικτυωθείς σε αυτά δεν έχεις μέλλον. Αυτά τα παρεάκια είναι η ερμηνεία του φασισμού

    Οταν δε πάει να ξεφύγει σε κάποια άλλη κατεύθυνση το πράγμα τότε προσπαθείτε να δημιουργηθεί ένα πολιτικό χάος. Οπως συνέβη με το δημοψήφισμα (επικοινωνικός πόλεμος ψηφίζεις για το άλλο και όχι αυτό που αναφέρει το χαρτάκι, ψηφίζεις εκλογές τον χειρότερο ή τον πολύ χειρότερο) έτσι ώστε να μαντρωθούν όλες οι απελπισμένες ψήφοι και κατ όνομα να αποκτήσουν νόμιμη υπόσταση και λαική έγκριση για τα εγκλήματα που πρόκειται να κάνουν

    ΥΓ. Η κυβέρνηση έπρεπε να είχε πέσει μετά από αυτό που είπε ο Φίλης (με το ζόρι λόγω της κατάστασης να ζητήσει συγνώμη και να τον παραιτήσουν). Ακόμη σκέφτομαι ποια θα ήταν η αντίδραση των Ισραηληνών: αν ο κάποιος έβγαινε και έλεγε ότι οι Γερμανοί δεν μας εξολόθρευσαν και ότι θέλω να ονομάσω την κεντρική πλατεία του Τελ Αβιβ πλατεία Αδόλφου Χίτλερ
    ΥΓ. Αυτή η πουτανάρα η γυναίκα του Τσίπρα που ήθελε ελικοπτεράτο πανεπιστήμιο δεν ντρέπεται άραγε? Μαρέσει που έχει βγάλει το παιδί της Ερνέστο... Η πλάκα είναι ότι η οικογένεια του Γκεβάρα έχει και ελληνική καταγωγή πια και όλα αυτά τα βλέπουν. Ελπίζω κάποτε να τους ξεμπροστιάσουν
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  25. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    dimace (06-11-15), voskos_7 (06-11-15)

  26. #24780
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ. Η κυβέρνηση έπρεπε να είχε πέσει μετά από αυτό που είπε ο Φίλης (με το ζόρι λόγω της κατάστασης να ζητήσει συγνώμη και να τον παραιτήσουν). Ακόμη σκέφτομαι ποια θα ήταν η αντίδραση των Ισραηληνών: αν ο κάποιος έβγαινε και έλεγε ότι οι Γερμανοί δεν μας εξολόθρευσαν και ότι θέλω να ονομάσω την κεντρική πλατεία του Τελ Αβιβ πλατεία Αδόλφου Χίτλερ
    Υ
    Μέσες άκρες συμφωνώ με τα υπόλοιπα ........ Αλλά με αυτό που κουοταρα όχι ...... Πριν λίγες μέρες ο πρωθυπουργός του Ισραήλ δήλωσε οτι υπαίτιος για αυτά που έκανε ο Χιτλερ ήταν ενας παλαιστίνιος μουφτής.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

Σελίδα 1239 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 23973983993910391139118911991209121912291235123612371238123912401241124212431249125912691279128913391439153916391739 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας