Σελίδα 1051 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 51551651751851951100110111021103110411047104810491050105110521053105410551061107110811091110111511251135114511551 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21.001 έως 21.020 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #21001
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.857
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.621 φορές σε 17.682 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα.....Κλασικη περιπτωση του για ολα φταινε οι πολιτικοι.
    Δε φταιει που δεν εχω παιδεια , αλλα το εκμεταλλευτηκε για την κονομα. Αντιπροσωπευει την σαπιλα, την υποκουλτουρα, αυτα που μας οδηγησαν σε μια απο τις πιο ασχημες περιοδους της μεταπολεμικης περιοδου. Ειναι συμβολικο το θεμα και οχι πρακτικο και εκει υπαρχει διαφορα αντιληψης. Μπορει να ειμαι υπερβολικος. εμπαθης, ισως να μην ειμαι in και bon viveur, αλλα δε τον γουσταρω. Καθολου.
    Μανούλα μου, δεν υπερασπίζομαι κανέναν Κωστόπουλο και δεν έκανα απολύτως τίποτα από όσα με... δίδαξε. Όταν αυτοί, ανακαλύψαν τα μπουζούκια, εγώ απλά, αποφάσισα να μην ξαναπάω ποτέ - και δεν ξαναπήγα, για κανέναν πούστη λόγο και ας ακούω ακόμα Τερζή, Καρρά και Γονίδη (και πολλούς άλλους, από πολλά άλλα είδη).
    Το αυτοκίνητο που οδηγώ, είναι κοντά στην ηλικία μου.
    Διακοπές, έκανα, τελευταία φορά, το 2009 και δεν είχα κάνει το '08, ή το '07, μη σου πω ότι δεν είχα κάνει καν ούτε σαν φοιτητής...
    Όταν όλοι έχουνε απαιτήσεις να μένουνε στις πόλεις, εγώ μένω σε χωριό και δεν έχω και καμία τρελή καβάντζα, να είμαι άνετος με την συγκεκριμένη επιλογή.
    Ψήφιζα, ότι ακριβώς έμμεσα δεν προπαγάνδιζε.

    Δεν μπορώ να βρω τον παραμικρό λόγο να ταυτιστώ με τον συγκεκριμένο, ως προς αυτό που ακόμα και τώρα αντιπροσωπεύει. Αλλά, δεν μπορώ να τον παραδεχτώ σε τέτοιο σημείο, ώστε να πω ότι φταίει τόσο πολύ, που είναι και μέσα σε 12αδα... Η δημοσιογραφία, έκανε τεράστια ζημιά, αλλά όχι η δική του. Η δική του διεκπεραίωσε την ζημιά που ήδη συντελούνταν από την διαπλοκή και συνεχίζει να συντελείται, ενώ αυτός, μας άφησε χρόνους, ως προς αυτό.

    Οι άλλοι, σου δίνανε λεφτά, για να σε βάλουν στο χέρι και αυτός απλά σου έδειχνε έναν από τους τρόπους για να τα φας. Το αδίκημα του, συνεχίζει να είναι πταίσμα, καθώς δεν κυνηγούσε κανέναν να αγοράσει τα έντυπά του, ή να ακούει τον σταθμό του, την ώρα που οι Τράπεζες σε παρακαλούσαν με μηδενικό εκκαθαριστικό να βγάλεις πιστωτική και να πάρεις δάνειο μέχρι και 6.000,00 €.

    Σαν επιμύθιο, θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις κάτι ήδη μέσα σου, δεν προλαβαίνει ο άλλος να σου το δημιουργήσει. Εμείς το μόνο που ξεπεράσαμε όλα αυτά τα χρόνια, είναι απλά, η ντροπή - και σε αυτό, φταίει αυτός και όχι μέσα στη δωδεκάδα, αλλά μέσα στην πεντάδα, μπορώ να σου πω.
    Κάποτε, φοβόμασταν μη μας πάρουν με τις ντομάτες. Τώρα, αν κανείς τολμήσει να διαφωνήσει τον βαφτίζουμε οπισθοδρομικό και καλούμε άλλους όμοιους να τον πετροβολήσουμε εμείς.


    Σημείωση Γενικότερη: Το "εσύ" δεν αφορά μόνο τον συνομιλητή μου, μέσα στο "εσύ", είμαι και εγώ και καμία φορά, είμαι πρωτίστως εγώ.

    Α και κάτι ακόμα: Για την ειρωνία, που είπες, ορθά απεφάνθεις και λανθασμένα δεν το διευκρίνισα εγώ. Φυσικά και το αριστοφανικό του ύφους, αφορά τον συντάκτη του αρχικού άρθρου. Ούτε εσένα ή όποιον σχολιάζει συμφωνώντας, ούτε τον άνθρωπο που ποστάρει το άρθρο, στο παρόν φόρουμ.
    Στο κάτω - κάτω, δεν νομίζω να σας έχω δώσει δείγματα ότι υπάρχει περίπτωση να σας αντιμετωπίζω, ως άτομα ή ως απόψεις, με αυτόν τον τρόπο...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  2. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (07-05-15), estai (07-05-15), Reds (08-05-15), The Dude (07-05-15), vasilis-thrylos7 (08-05-15)

  3. #21002
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εξαιρετικά (και το εννοώ) ενδιαφέρον άρθρο των ΝΕΩΝ, για τα ταξίδια του Νίκου Καββαδία. ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΤΕ να κλικάρετε τον χάρτη της Google! Πραγματική μαγεία και μεγάλη συγκίνηση!

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  4. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    estai (07-05-15), voskos_7 (07-05-15)

  5. #21003
    .
    Εγγραφή
    19-02-2015

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169
    Thanks
    101
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 90 φορές σε 56 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τύπε ........στο είπα αλλά δεν του έδωσες την δέουσα σημασία ....... Όλα αυτά είναι κατάλοιπα που έρχονται από την Τουρκοκρατία. Τα χρόνια που έχουν περάσει από τότε είναι πολύ λίγα για να αλλάξουμε.
    Μήπως τελικά αυτό είναι η μόνιμη δικαιολογία για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα; τόσο πολύ πέρασε στο dna του Έλληνα η λαμογια και η ρεμουλα; γιατί βιολογικά δεν στέκει το συγκεκριμένο επιχείρημα. Μήπως απλά ήμασταν λαμογια σαν λαός και απλά με την Τουρκοκρατια απλά το τελειοποιησαμε το σύστημα;

  6. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Pauleta_7 για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (07-05-15), The Dude (07-05-15)

  7. #21004
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.857
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.621 φορές σε 17.682 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ανέκαθεν ήμασταν: Σιγά μην μπορούσαν οι Τούρκοι να μας διδάξουν, ή να μας εξαναγκάσουν και την διοίκηση, από εμάς την μάθανε αυτοί...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  8. #21005
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Pauleta_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τελικά αυτό είναι η μόνιμη δικαιολογία για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα; τόσο πολύ πέρασε στο dna του Έλληνα η λαμογια και η ρεμουλα; γιατί βιολογικά δεν στέκει το συγκεκριμένο επιχείρημα. Μήπως απλά ήμασταν λαμογια σαν λαός και απλά με την Τουρκοκρατια απλά το τελειοποιησαμε το σύστημα;
    Θα στο αναπτύξω το βράδυ με ησυχία
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  9. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (07-05-15), Pauleta_7 (07-05-15)

  10. #21006
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κάπου εκεί καταλήγω κι εγώ τύπε παουλέτα. Θα μπορούσε να σταθεί ως επιχείρημα στη συνείδησή μου αυτό που λέει ο χιονιάς μας, αλλά πάλι, βλέποντας τον Ελληνα να βγαίνει εκτός Ελλάδας και να γίνεται ο καλύτερος σε άλλες κοινωνίες, να πηγαίνει στα στέιτς και να δημιουργεί όχι γκέτο μαλακισμένων αλλά να αναβαθμίζει συνεχώς τον εαυτό του, το ίδιο Γερμανία, Αυστραλία, όλα αυτά σε πολύ λιγότερο χρόνο από τα 185 που έχουν περάσει από το πρωτόκολλο του Λονδίνου, νιώθω ότι θα μπορούσε κι εντός συνόρων να γίνει πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά κάτι άλλο...
    There is a Dude in town

  11. #21007
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου εκεί καταλήγω κι εγώ τύπε παουλέτα. Θα μπορούσε να σταθεί ως επιχείρημα στη συνείδησή μου αυτό που λέει ο χιονιάς μας, αλλά πάλι, βλέποντας τον Ελληνα να βγαίνει εκτός Ελλάδας και να γίνεται ο καλύτερος σε άλλες κοινωνίες, να πηγαίνει στα στέιτς και να δημιουργεί όχι γκέτο μαλακισμένων αλλά να αναβαθμίζει συνεχώς τον εαυτό του, το ίδιο Γερμανία, Αυστραλία, όλα αυτά σε πολύ λιγότερο χρόνο από τα 185 που έχουν περάσει από το πρωτόκολλο του Λονδίνου, νιώθω ότι θα μπορούσε κι εντός συνόρων να γίνει πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά κάτι άλλο...
    Στην Αμερική βλέπεις κάνει κουμάντο ο Αμερικανός και ο Έλληνας ακολουθεί. Το ίδιο στη Γερμανία. Στην Ελλάδα κάνει κουμάντο ένας άλλος Έλληνας, συνήθως ΣΚΑΤΑ κουμάντο και ο Έλληνας που στο εξωτερικό ήταν άριστος, ακολουθώντας τον, γίνεται σκατά... Τελικά, τα πάντα όλα, είναι ποιος κάνει κουμάντο και διοικεί. Σε αυτό ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ.

  12. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

  13. #21008

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic



    Ενδεικτικά (και μόνο):
    Πήγασος=Μπόμπολας=Έθνος, Ημερησία κλπ
    Τηλέτυπος=Mega Channel=Μπόμπολας, Ψυχάρης, Βαρδινογιάννης
    ΔΟΛ (Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη)=Ψυχάρης=Βήμα, Νέα κλπ
    Καθημερινή=Αλαφούζος=ΣΚΑΪ

    Τα δάνεια που, πέρα από κάθε λογική, εξακολουθούν να παίρνουν τα επί της ουσίας χρεωκοπημένα ΜΜΕ από τις τράπεζες, τα πληρώνουμε εμείς μέσω των διαδοχικών ανακεφαλαιοποιήσεων των τραπεζών.

    Τον Μάρτιο η Καθημερινή πήρε νέο δάνειο 36 εκ ευρώ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill_K : 08-05-15 στις 00:22

  14. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

  15. #21009

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic


  16. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

  17. #21010

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Η Ελλάδα χωρίς ανάπτυξη δεν έχει κανένα μέλλον. Πρέπει όμως να συνειδητοποιήσουμε ότι η ολιγαρχία της χώρας, για τους δικούς της λόγους, δεν θέλει καμία ανάπτυξη την οποία δεν θα ελέγχει απόλυτα η ίδια. Αν αυτό δεν το συνειδητοποιήσουμε, δεν πρόκειται ποτέ να αντιληφθούμε ποιος είναι ο πραγματικός εχθρός. Και ο εχθρός μας είναι εντός των πυλών.


    Η
    ολιγαρχία της χώρας είναι κρατικοδίαιτη και παρασιτική. Έχει αποκτήσει πλούτο
    και δύναμη με κεντρικό μοχλό το κράτος, ελέγχοντας την πολιτική εξουσ[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]α, μέσω μιας ψευδοδημοκρατίας
    , δηλαδή μιας δημοκρατίας παντομίμα που έχει εγκαταστήσει στη χώρα. Την ίδια στιγμή διαιρεί το λαό, διεγείροντας τον κοινωνικό αυτοματισμό και τις μεταξύ μας διαφορές.


    Ελέγχει πλήρως τις κάνουλες χρηματοδότησης της πραγματικής οικονομίας, έχει δημιουργήσει ένα τεράστιο γραφειοκρατικό τείχος το οποίο μπορεί να υπερπηδά μόνο η ίδια και έτσι έχει σπρώξει την πραγματική κοινωνία έξω στο περιθώριο και στη μετανάστευση. Φοβάται την ανάδειξη νέων ανεξέλεγκτων οικονομικών και πολιτικών δυνάμεων, οι οποίες, όπως είναι επόμενο θα αμφισβητήσουν την πρωτοκαθεδρία της και τα προνόμιά της.


    Ταυτόχρονα δεν επιτρέπει να έλθει και καμία επένδυση από το εξωτερικό, την οποία δεν θα ελέγχει απόλυτα η ίδια. Έτσι όμως, αφενός δεν έρχεται νέο χρήμα στη χώρα, αφετέρου δεν εμπλέκονται σε νέους επιχειρηματικούς τομείς ικανά άτομα από την κοινωνική βάση, με τα οποία θα πρέπει να συνεργαστούν οι επενδυτές.


    Η ίδια όμως συνεργάζεται κανονικά με τους δανειστές της χώρας, προκειμένου να ελέγχει το λαό και να αυξάνει τα κέρδη της, από τις παράπλευρες λαϊκές απώλειες.


    Επομένως, αν δεν ανατραπεί αυτή η παρασιτική ολιγαρχία, ή έστω να περιοριστεί η εξουσία της, ανάπτυξη και μέλλον ξεχάστε τα. Αυτός είναι ο πραγματικός εχθρός της χώρας, αυτός είναι ο πραγματικός εχθρός της κοινωνίας μας.


    Πηγή: Πέτρος Χασάπης
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  18. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Bill_K για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (08-05-15), estai (07-05-15), pirateeeeeee (07-05-15), voskos_7 (08-05-15)

  19. #21011
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.823
    Thanks
    5.952
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.824 φορές σε 7.459 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μανούλα μου, δεν υπερασπίζομαι κανέναν Κωστόπουλο και δεν έκανα απολύτως τίποτα από όσα με... δίδαξε. Όταν αυτοί, ανακαλύψαν τα μπουζούκια, εγώ απλά, αποφάσισα να μην ξαναπάω ποτέ - και δεν ξαναπήγα, για κανέναν πούστη λόγο και ας ακούω ακόμα Τερζή, Καρρά και Γονίδη (και πολλούς άλλους, από πολλά άλλα είδη).
    Το αυτοκίνητο που οδηγώ, είναι κοντά στην ηλικία μου.
    Διακοπές, έκανα, τελευταία φορά, το 2009 και δεν είχα κάνει το '08, ή το '07, μη σου πω ότι δεν είχα κάνει καν ούτε σαν φοιτητής...
    Όταν όλοι έχουνε απαιτήσεις να μένουνε στις πόλεις, εγώ μένω σε χωριό και δεν έχω και καμία τρελή καβάντζα, να είμαι άνετος με την συγκεκριμένη επιλογή.
    Ψήφιζα, ότι ακριβώς έμμεσα δεν προπαγάνδιζε.

    Δεν μπορώ να βρω τον παραμικρό λόγο να ταυτιστώ με τον συγκεκριμένο, ως προς αυτό που ακόμα και τώρα αντιπροσωπεύει. Αλλά, δεν μπορώ να τον παραδεχτώ σε τέτοιο σημείο, ώστε να πω ότι φταίει τόσο πολύ, που είναι και μέσα σε 12αδα... Η δημοσιογραφία, έκανε τεράστια ζημιά, αλλά όχι η δική του. Η δική του διεκπεραίωσε την ζημιά που ήδη συντελούνταν από την διαπλοκή και συνεχίζει να συντελείται, ενώ αυτός, μας άφησε χρόνους, ως προς αυτό.
    Μα δεν ειπα κατι για σενα, για τον Κωστοπουλο εγραψα.

    Αν και θεωρω οτι με τις αποψεις σου εκμαυλιζεις κι εσυ την ελληνικη κοινωνια. Πιστευω οτι εισαι εγκαθετος απο τους κυκλους της παγκοσμιοποιησης για να μας κανεις ολους μπουζουκοβιους, αβουλους και αλλα πολλα ''υποπτα'' που δε μπορω να αναφερω σεβομενος και τα αλλα μελη του φορουμ. Δε θα σου περασει.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

  21. #21012
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τύπε λάγνε, μας κατάλαβαν...
    There is a Dude in town

  22. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    estai (07-05-15), voskos_7 (08-05-15)

  23. #21013

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πιστεύω ότι ειδικά το κείμενο του Πέτρου Χασάπη για την (μηντιακή-επιχειρηματική, πολιτική και τραπεζική) ολιγαρχία που
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    "έχει δημιουργήσει ένα τεράστιο γραφειοκρατικό τείχος το οποίο μπορεί να υπερπηδά μόνο η ίδια"
    επειδή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    "φοβάται την ανάδειξη νέων ανεξέλεγκτων δυνάμεων οι οποίες θα αμφισβητήσουν την πρωτοκαθεδρία της και τα προνόμιά της"

    απαντά στο γιατί ένα μέρος του λαού
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    έμαθε να στήνεται έξω από γραφεία πολιτικών και να ζητάει πράγματα. Να παίρνει θέσεις που δεν του άξιζαν. Να έχει όνειρό του τη θέση στο Δημόσιο με το μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει μισθουλάκο να πέφτει, χωρίς τον κίνδυνο να τον κουνήσει κανένας, χωρίς κίνητρο να γίνει καλύτερος. Να πάψει να βλέπει την προοπτική της παραγωγής και να το ρίξει στο δημοσιουπαλληλίκι, την ευκολη παροχή υπηρεσιών και τη λαμογιά.
    Τέτοιου είδους κοινωνική μηχανική (social engineering) δεν γίνεται ποτέ στον αέρα.

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (07-05-15)

  25. #21014
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    O πρωταγωνιστρια Θεοδωράκης πρώτη μούρη για να σώσει τους "κακόμοιρους" τους εργαζομένους στα μεταλλεία και την ανάπτυξη στην Ελλάδα
    να χαίρεστε τον μελλοντικό πρωθυπουργό σας

    αν δεν γίνουν δυναμικά πράγματα, καλό δεν θα δούμε. το επαναλαμβάνω...
    και δεν είναι μόνο οι ξένοι. Τα περισσότερα πρέπει να γίνουν εντός...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  26. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (07-05-15), celticfrost (08-05-15)

  27. #21015
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν ειπα κατι για σενα, για τον Κωστοπουλο εγραψα.

    Αν και θεωρω οτι με τις αποψεις σου εκμαυλιζεις κι εσυ την ελληνικη κοινωνια. Πιστευω οτι εισαι εγκαθετος απο τους κυκλους της παγκοσμιοποιησης για να μας κανεις ολους μπουζουκοβιους, αβουλους και αλλα πολλα ''υποπτα'' που δε μπορω να αναφερω σεβομενος και τα αλλα μελη του φορουμ. Δε θα σου περασει.
    Αν έβαζες και το «έκφυλους» θα σου έβαζα ευχαριστώ. Αυτό είναι το πρώτο και το μόνο που μας ενδιαφέρει ως κλουπ!

  28. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    estai (07-05-15), voskos_7 (08-05-15)

  29. #21016
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.823
    Thanks
    5.952
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.824 φορές σε 7.459 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έβαζες και το «έκφυλους» θα σου έβαζα ευχαριστώ. Αυτό είναι το πρώτο και το μόνο που μας ενδιαφέρει ως κλουπ!
    Aυτο, ας του περασει.

  30. #21017
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο, ας του περασει.
    Θέλεις να με καταστρέψεις; Να μου κλείσεις το σπιτικό για να χαίρεσαι ΕΣΥ τα θέλγητρα του Βοσκού; ΔΕΝ θα σου περάσει!

    *πολύ, τελικά, κράτησε η σοβαρή συζήτηση. Επιστρέφουμε στα του κλουπ...

  31. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    estai (07-05-15), voskos_7 (08-05-15)

  32. #21018

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωταγωνίστρια Θεοδωράκης πρώτη μούρη για να σώσει τους "κακόμοιρους" τους εργαζομένους στα μεταλλεία και την ανάπτυξη στην Ελλάδα

  33. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

  34. #21019

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Θα γελάσει κάθε πικραμένος...

    Δεν είναι χώρα αυτή. Την ώρα που κάνουμε εντατικές δοκιμές στον χορό του Ζαλόγγου, ευυπόληπτοι «αστικοί κύκλοι» διακινούν σενάρια που θέλουν στην επόμενη κυβέρνηση… εθνικής ενότητας πρωθυπουργό τον κ. Πικραμένο και νούμερο δύο τον νυν διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας κ. Στουρνάρα. Είναι αμφίβολο αν οι ίδιοι γνωρίζουν κάτι σχετικά. Να πληροφορήσουμε, λοιπόν, τους «κύκλους» ότι αυτό είναι ένα σενάριο που οι έχοντας στοιχειώδη λογική δεν το εύχονται ούτε καν στους εχθρούς τους.

    Ασφαλώς και δεν φταίνε οι κκ Πικραμένος και Στουρνάρας που η διαπλοκή τους εμπλέκει σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι κύριοι που, από τα γραφεία τους στην Γενεύη και στο Λονδίνο, αντιμετωπίζουν τις καθημερινές μάχες της ελληνικής κοινωνίας ως μία ακόμη παρτίδα ενός βαρετού επιτραπέζιου παιγνιδιού, είναι ότι η αριστερά δεν ήρθε από μόνη της. Οι ίδιοι την έφεραν, με το κτίσιμο ενός γιαλαντζί καπιταλισμού. Ο καπιταλισμός αλά γκρέκα είναι ένα άθλιο κατασκεύασμα κρατικοδίαιτων ανθρώπων που φόρεσαν την μάσκα της επιχειρηματικότητας.

    Ουδέποτε οι «κύκλοι» αυτοί ασχολήθηκαν με τα πραγματικά προβλήματα του τόπου, αλλά μόνο με την διαιώνιση της δικής τους επικυριαρχίας στην χώρα. Δεν έχουν σχέση με τον αστικό χώρο. Στην πραγματικότητα λειτουργούν ακόμη και σήμερα σαν να βρίσκονται στις αρχές του περασμένου αιώνα, στα πλαίσια μιας φεουδαρχικής κοινωνίας.

    Κατ΄ ευφημισμό αναφέρονται ως εκπρόσωποι της αστικής τάξης. Όλη αυτή η κατάσταση, πάντως, όπως διαμορφώνεται, μοιάζει με τις συνάξεις των τσιφλικάδων στον Θεσσαλικό κάμπο λίγο πριν ξεσπάσει η εξέγερση των κολίγων. Των ανθρώπων, δηλαδή, της παραγωγής. Των μη κρατικοδίαιτων που σήμερα δεν έχουν καν πολιτική έκφραση. Μέχρι σήμερα η κρατικοδίαιτη φεουδαρχία κατορθώνει να τους καπελώνει. Θα το κάνει για άλλη μία φορά...;

    Δεν έχουν κομματική ταυτότητα και φροντίζουν να είναι πάντα δίπλα στο γκουβέρνο. Έτσι, τους βλέπουμε τα τελευταία δύο χρόνια να κάνουν μία «ιστορική μεταστροφή» και πολλοί από αυτούς να γίνονται... ΣΥΡΙΖΑ! Και τώρα που βλέπουν τον κίνδυνο να αποτύχουν στην επένδυσή τους, σπεύδουν να ετοιμάσουν το «επόμενο σενάριο»: Μία κυβέρνηση εθνικής ενότητας με προσωπικότητες. Πλασάρουν το σενάριό τους εντός κι εκτός συνόρων με μεγάλη επιμονή, επιχειρώντας να ελέγξουν για άλλη μία φορά τις εξελίξεις.

    Η ελληνική φεουδαρχία νιώθει πανίσχυρη, καθώς έχει κατορθώσει να είναι μέσα σε όλες τις καταστάσεις! Οι χτεσινοί «εθνικοί πρωταθλητές» είναι οι σημερινοί «εταίροι» της αριστεράς και θα είναι οι αυριανοί «φύλακες» της ανάπτυξης, σε περίπτωση μιας ατυχούς κατάληξης για την κυβέρνηση του Αλέξη. Το δυστύχημα είναι ότι βρίσκουν πάντα τον δρόμο για την επιτυχία, επειδή έχουν ένα κοινό γνώρισμα με την εκάστοτε πολιτική ηγεσία: Την αγάπη και την προσήλωση τους στον κρατισμό.

    Το τραγικό είναι ότι μπορεί και να τους περάσει! Και τότε, ναι! Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Θα είναι σαν να βάζει κανείς τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα. Για άλλη μία φορά. Για να μην μείνει τίποτα όρθιο σε αυτή την χώρα.

    Πριν την επόμενη ώρα υπάρχει, όμως, αυτή η ώρα. Κι αυτή η ώρα είναι κρίσιμη. Εμάς δεν μας ενδιαφέρει τι θα συμβεί μετά την καταστροφή. Μας ενδιαφέρει να μην έρθει η καταστροφή. Λεπτομέρειες; Μπορεί οι κύριοι αυτοί να βλέπουν τέτοια θέματα ως δευτερευούσης σημασίας, καθώς οι ζωές τους και τα λεφτά τους είναι κατά κύριο λόγο στο εξωτερικό. Δεν τους ενδιαφέρει αν η Ελλάδα θα είναι στο ευρώ ή στην δραχμή, αν ο λαός της θα ζει ή θα πεθαίνει. Το πολύ – πολύ να αγοράσουν και καμία άλλη μεγάλη δημόσια έκταση τζάμπα. Έχουν συνηθίσει να αγοράζουν τζάμπα. Έχουν συνηθίσει να ανοίγουν τα δημόσια ταμεία, όπως κάποιοι άλλοι ανοίγουν σαν κοινοί κλέφτες τα σπίτια ανυποψίαστων ανθρώπων.

    Η βασική ευθύνη που η Ελλάδα δεν είναι μία κανονική δυτική χώρα είναι δική τους. Κι είναι βέβαιο ότι θα εξακολουθήσουν τις προσπάθειές τους για να παραμείνει η Ελλάδα μία χώρα τσιφλικάδων. Θα δώσουν τον δικό τους υπέρ πάντων αγώνα για να μην ξεριζωθούν οι φεουδαρχικές δομές οργάνωσης της Οικονομίας. Με σύμμαχο την αριστερά και την δεξιά. Κι αν οι πολιτικοί τους συνέταιροι αποτύχουν, υπάρχουν και οι κυβερνήσεις εθνικής ενότητας...

    Θανάσης Μαυρίδης

    Πηγή: [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  35. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

  36. #21020

    Εγγραφή
    05-02-2015

    Μηνύματα
    223
    Thanks
    1.176
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 250 φορές σε 148 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο Θανάσης Μαυρίδης κάθε άλλο παρά υποστηρικτής του Τσίπρα μπορεί να χαρακτηριστεί.
    Το παραπάνω κείμενό του είναι στην ίδια ακριβώς κατεύθυνση με αυτό του Πέτρου Χασάπη που αναδημοσίευσα εδώ:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    και είναι φανερό ότι αφορά τη μηντιακή-επιχειρηματική, πολιτική και τραπεζική ολιγαρχία που, σε ρόλο σύγχρονων κοτζαμπάσηδων, εδώ και δεκαετίες

    "έχουν δημιουργήσει ένα τεράστιο γραφειοκρατικό τείχος το οποίο μπορούν να υπερπηδούν μόνο οι ίδιοι" επειδή "φοβούνται την ανάδειξη νέων ανεξέλεγκτων δυνάμεων οι οποίες θα αμφισβητήσουν την πρωτοκαθεδρία της και τα προνόμιά τους",

    ευθύνονται για την σχεδόν αναγκαστική στροφή ενός μέρους της ελληνικής κοινωνίας στο μεταπολιτευτικό πελατειακό κράτος, το οποίο δημιούργησαν και ελέγχουν οι ίδιοι,

    δίνοντας
    τον δικό τους "υπέρ πάντων αγώνα" να παραμείνει η Ελλάδα μια επί της ουσίας υπανάπτυκτη φεουδαρχική χώρα, προκειμένου να εξακολουθήσουν να την κρατούν υπό τον έλεγχό τους αυτοί και οι απόγονοί τους σε ρόλο μοντέρνων "τσιφλικάδων".

  37. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (08-05-15)

Σελίδα 1051 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 51551651751851951100110111021103110411047104810491050105110521053105410551061107110811091110111511251135114511551 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας