Σελίδα 1021 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 21521621721821921971981991100110111017101810191020102110221023102410251031104110511061107111211221132114211521 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 20.401 έως 20.420 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #20401
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς χάριν της συζήτησης, ας υποθέσουμε πως ένας από σας (ο Νίκος π.χ) βρίσκεται σε ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΕΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ με εμένα, για την επίτευξη κάποιας ιδιαίτερα μεγάλης οικονομικής συμφωνίας. Πολλά επιμέρους μέρη (συμβόλαια) αυτής της συμφωνίας, έχουν ήδη υπογραφεί.

    Είμαστε λοιπόν 5 ΜΗΝΕΣ στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, οι δυο μας, και προσπαθούμε να βρούμε λύση, ώστε να επιτευχθεί μια αμοιβαία συμφέρουσα συμφωνία.

    Ξαφνικά, μια ωραία Δευτέρα, βλέπω καθισμένον στην καρέκλα απέναντί μου, οχι τον Νίκο, που πλέον ξέρω καλά, αλλά κάποιον άλλο, που μου συστήνεται ως Κώστας. Μου λέει πως αυτός θα συνεχίσει τις διαπραγματεύσεις μαζί μου, καθώς ΝΟΜΙΜΑ, ο Νίκος του εκχώρησε το δικαίωμα αυτό. Μου ΤΟΝΙΖΕΙ δε, πως όλα όσα μέχρι στιγμής έχουν συζητηθεί και συμφωνηθεί (υπογραφεί), θα πρέπει να αλλάξουν!!!!
    (κοινώς: ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ...)

    Τι πιστεύετε πως ΕΓΩ θα κάνω σε αυτή την περίπτωση; Εσείς τι θα κάνατε σε αυτή την περίπτωση; Στοιχηματίζω πως θα στέλνατε στο ΔΙΑΟΛΟ τον Κώστα, και θα αποχωρούσατε από τις διαπραγματεύσεις.
    Ο Κώστας, απ τη στιγμή που συνεχίζει αυτό που ο Νίκος άρχισε θα έπρεπε:

    1. ή να σεβαστεί τα όσα έχουν συμφωνηθεί και υπογραφεί.
    2. ή να μου πει πως τα βρίσκει ασύμφορα και αφού με αποζημιώσει για τον κόπο (δικαίωμα υπαναχώρησης υπάρχει στον νόμο αλλά όχι χωρίς συνέπειες) και τα όποια μου έξοδα, να διακόψει τις διαπραγματεύσεις και να αποχωρήσει.

    Μισά και μεσοβέζικα ΔΕΝ υπάρχουν στις διαπραγματεύσεις, προσώπων και κρατών. Τα συμφωνηθέντα ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται. (συνέχεια δικαίου, λέγεται αυτό) Δεν γίνεται σήμερα να λέω αυτό και αύριο το άλλο. Και, όπως λένε οι δικηγόροι: Την στιγμή έστω που μια τελεία αλλάξει θέση σε ένα συμβόλαιο, αυτό έχει πρόβλημα. (αφήνω στην άκρη πως αυτό είναι καθαρά αντισυμβατικό)

    Ως νομικός, το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι: Ο υπαίτιος τέτοιων συμπεριφορών, έστω την τελευταία στιγμή να συμορφωθεί με τα συμφωνηθέντα, τη στιγμή που τρόπος αξιοπρεπούς αποχώρησης από τη συμφωνία δεν υπάρχει. Και αυτό να γίνει ρητώς και πέραν πάσης αμφιβολίας, μήπως έτσι κερδιθεί και πάλι η πίστη του σντισυμβαλλόμενου.
    Mου αρέσουν πολύ αυτά

    Σε αυτήν την περίπτωση...
    α) εγώ που έχω διαλύσει κάθε υποδομή και άμυνα του ΝικουΚώστα του ζητάω να μου κάνει τα κέφια μου, δηλαδή το + στην αιμοδοσία να είναι στην ίδια απόδοση.
    α2) Θα του δώσω ένα περιθώριο να αλλάξει κάποια πράγματα αρκεί το + της αιμοδοσίας να είναι πάλι στο επίπεδο που θέλω αλλά αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο

    β) Εάν δεν το κάνει θα του δείξω ότι εγώ αυτά γουστάρω και κόψε τον λαιμό σου πιέζοντας διπλωματικά και χωρίς να εκτίθεμαι. Οι υπόλοιποι της γειτονιάς θα κάνουν μόκο, πιο αδίστακτοι στην οικογένεια τους, μην πω ότι θα γίνουν και οι καλύτεροι στρατιώτες μου

    γ) οπότε ο φίλος μας ή θα αποφασίσει να μπαλώσει τα πράγματα και να συνεχίσει να είναι υπό την ακροβατούσα φεουδαρχική προστασία μου
    γ2) ή θα αποφασίσει να κάνει την μεγάλη έξοδο

    δ) εάν επιλέξει το γ2 σενάριο, εμένα δεν μου καίγεται χαρτί εφόσον η απόδοση μου στο αίμα είναι σταθερή και αυξάνουσα
    δ2) εάν όμως μου πάει και κάνει πράγματα που δεν ταιριάζουν με τα γούστα μου τότε θα πρέπει να επέμβω με κάθε μέσω μέχρι να το αποκαταστήσω

    ε) συνεχίζοντας το δ2 αρχικά θα κινηθώ μέσω της διπλωματικής οδού φοβερίζοντας
    ε2) εάν δεν πιάσει, μέσω παρακρατικών ομάδων κάτω απο το τραπέζι φοβερίζοντας
    ε3) εάν δεν πιάσουν, μέσω της τελικής λύσης (και ο αδερφικός μου φίλος ο ομάρ θα χαρεί πάρα πολύ να αναλάβει δράση. Αλλωστε την δουλειά την ξέρει από παλιά) ή μια συνδυαστική με όλα τα παραπάνω
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (28-03-15)

  3. #20402
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mου αρέσουν πολύ αυτά
    Η ώρα να περνά, Γιώργαρε... ¨Ο,τι και να γράψουμε, ό,τι και να πούμε, άλλοι είναι αυτοί που θα αποφασίσουν για τις τύχες μας. Το μόνο καλό είναι πως εμείς μπορούμε να λέμε τις όποιες σκέψεις μας και αυτό είναι μια καλή μορφή εκτόνωσης.

  4. #20403
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ώρα να περνά, Γιώργαρε... ¨Ο,τι και να γράψουμε, ό,τι και να πούμε, άλλοι είναι αυτοί που θα αποφασίσουν για τις τύχες μας. Το μόνο καλό είναι πως εμείς μπορούμε να λέμε τις όποιες σκέψεις μας και αυτό είναι μια καλή μορφή εκτόνωσης.
    αυτή την στιγμή που μιλάμε πάρα πολλοί φορείς (ακόμη και οργανισμοί που δεν έχουν καμιά σχέση με την περιοχή) προεξέχοντος των στρατιωτικών επιτελείων κάνουν τα αντίστοιχα πράγματα κάθε μέρα όσο πιο ζεστά μπορούν. Το γνωρίζω πάρα πολύ καλά

    είναι πάρα πολύ σημαντικό να προσπαθείς να είσαι διορατικός και να βλέπεις παρακάτω έστω και σε επίπεδο παρέας. Μεγάλο γνώρισμα ενός από τους μεγαλύτερους Ελληνες τον υπερμέγιστο Θεμιστοκλή (όπου δεν έχει κερδίσει την εκτίμηση που έπρεπε από εμάς) όπου οι στρατηγικές του κάλυπταν τα επόμενα 100 χρόνια

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Και μια που αναφέρθηκα στην ιστορία και επαναλαμβάνοντας ότι το παρελθόν είναι η τρύπα του μέλλοντος ας δούμε την δηλιακή συμμαχία και πως εξελίχθηκε επιγραμματικά μέσα από ένα πορταλ που βρήκα τυχαία στο google (στην παρένθεση τα δικά μου σημερινά σχόλια)

    Τα σημαντικότερα γεγονότα που δείχνουν την αξίωση της Αθήνας (Γερμανίας) να αναλάβει ηγεμονική θέση στη συμμαχία της Δήλου (ΕΕ) είναι τα ακόλουθα:

    Ο Θουκυδίδης πιστεύει ότι η αρχική αιτία της "υποδούλωσης" των συμμάχων ήταν το γεγονός ότι προτίμησαν να συνεισφέρουν χρήματα παρά να εκστρατεύουν οι ίδιοι (οικονομική ένωση, οικονομίες κλίμακος, προστασία από την ανεξέλεγκτη αγορά), εξασφαλίζοντας με δικά τους μέσα την άμυνά τους (Θουκυδίδης, Iστοριών 1.99). Η είσπραξη του φόρου φαίνεται να ήταν ένα από τα προσχήματα των έμμεσων αρχικά, άμεσων στη συνέχεια, επεμβάσεων της Αθήνας στα εσωτερικά των σύμμαχων πόλεων.

    Το 454 π.Χ. μεταφέρθηκε το συμμαχικό ταμείο από τη Δήλο (Βρυξέλλες και στα όργανα) στην Αθήνα και τοποθετήθηκε αρχικά στον παλαιό ναό της Αθηνάς στην Ακρόπολη και αργότερα στον Παρθενώνα. Ορισμένοι μελετητές αποδίδουν τη ναυπήγηση των πλοίων και κυρίως τα μεγάλα οικοδομικά προγράμματα (την ηγεμονία της Γερμανίας) της Αθήνας σε αυτή την εισροή των συμμαχικών χρημάτων.




    Η ίδρυση κληρουχιών (ελεγκτικοί μηχανισμοί που έχουν διάφορα εφάνταστα ονόματα) ήταν μια ιδιάζουσα μορφή αθηναϊκών αποικιών, στις περιοχές των σύμμαχων πόλεων. Το 450 π.Χ. ιδρύθηκαν οι πρώτες επίσημες κληρουχίες στη Λήμνο, στην ’νδρο, στη Νάξο, στην Κάρυστο και συνεχίστηκαν και στα επόμενα χρόνια. Σε αρκετές περιπτώσεις η ίδρυση κληρουχιών αντιμετωπίστηκε από τους ντόπιους ως μια μορφή αθηναϊκής εισβολής στη χώρα τους, αφού οι κληρούχοι διατηρούσαν την ιδιότητα του αθηναίου πολίτη. Για το λόγο αυτό παρατηρήθηκαν τάσεις δυσφορίας ως προς την αθηναϊκή πολιτική, η οποία επιτεινόταν με την ύπαρξη αθηναίων αξιωματούχων, επιφορτισμένων με την εφαρμογή των κοινών αποφάσεων και με την παρουσία στρατιωτικών φρουρών.


    Οι δίκες που αφορούσαν ομοσπονδιακά θέματα γίνονταν στην Αθήνα (στις συναντήσεις με τον cancellarius -άλλη μια λατινική λέξη στην περίφημη δημοκρατίας μας-, Γερ. ΥΠΟΙΚ, οι άλλοι είναι υποχείρια εκτός από την Βρετανία που παρακαλάει για την διάλυση). Με τον τρόπο αυτό οι σύμμαχοι υποχρεώνονταν να εμφανίζονται στα αθηναϊκά δικαστήρια, για να επιλύσουν τις μεταξύ τους διαφορές και, για να συμμορφωθούν με τις αθηναϊκές αποφάσεις.


    Το 449 π.Χ. η Αθήνα με ψήφισμά της απαγόρευσε την εξόρυξη αργύρου (επιβάλλει δικούς της κανόνες στην οικονομική ζωή όπου και όπως την συμφέρει) στις σύμμαχες πόλεις επιβάλλοντας την κυκλοφορία του δικού της νομίσματος και των δικών της μέτρων και σταθμών. Η λίθινη στήλη με το αθηναϊκό ψήφισμα, το οποίο καθιστούσε το αθηναϊκό νομίσμα (ένα συγκεκριμένο πορτοφόλι που θα επιβλέπει όλα τα υπόλοιπα) ως ομοσπονδιακό μέσο συναλλαγής, στήθηκε στις Αγορές όλων των σύμμαχων πόλεων και επέβαλε αυστηρές κυρώσεις σε όποιες από αυτές δε θα συμμορφώνονταν με την αθηναϊκή απόφαση.

    (από εδώ και πέρα να υποθέσω ότι είναι το μέλλον?)
    Οι διαπραγματεύσεις με τους Πέρσες που πιθανόν κατέληξαν στην "ειρήνη του Καλλία" το 449 π.Χ. έγιναν μεταξύ των Αθηναίων και των Περσών, και όχι από όλους τους συμμάχους.

    Η πολιτική επεκτατισμού της Αθήνας -στο βόρειο κυρίως Αιγαίο- σε συνδυασμό με τις συνεχείς εκστρατείες στην Ανατολική Μεσόγειο εξάντλησαν οικονομικά και κατέβαλαν ηθικά τους συμμάχους, αρκετοί από τους οποίους προχώρησαν σε αποστασία, όπως για παράδειγμα η Θάσος (465-3 π.Χ.), οι ευβοϊκές πόλεις (454-449 π.Χ.)και η Σάμος (441-439 π.Χ.). Οι αποστασίες καταπνίγονταν από τους Αθηναίους και οι πόλεις αναγκάζονταν να συνθηκολογήσουν. Οι όροι της συνθήκης συνήθως τις υποχρέωναν να γκρεμίσουν τα τείχη, να παραδώσουν το στόλο και να δώσουν ομήρους.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (28-03-15)

  6. #20404
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Απ' ότι γνωρίζετε, ο Βοσκός κι εγώ, εκτός όλων των άλλων είμεθα και μεγάλοι ποιητές. Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση σας παρουσιάζω το ποίημά μας «Φϊδια» από την ομόνυμη ποιητική συλλογή που θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις «Παράνοια».

    Φίδια στο μυαλό μου έχω,
    το πουλί μου το παιδεύω,
    αλιγάτορες με τρώγουν
    και αράπηδες με σπρώχνουν.

    Φίδια στο μυαλό μου θρέφω,
    ένα αγγούρι πασπατεύω,
    απ' τα σύννεφα βουτάω,
    και το γάλα μου ρουφάω.

    Φίδια βγάζω απ' τ' αυτιά μου,
    και παλούκια καβαλάω,
    τα παράθυρα ανοίγω,
    πίπα του οπίου πίνω.

    Φίδια πάνω, φίδια κάτω,
    και στη μέση το βαράω,
    τι που ο ήλιος ανατέλει,
    ο γκρεμός με περιμένει!





  7. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (29-03-15)

  8. #20405
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.857
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.621 φορές σε 17.682 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από αυτά που διαβάζω γι αυτό το αρχ...ι, τον σκατόψυχο τον ψυχάκια, που πήρε στον λαιμό του τόσον αθώο κόσμο, έχω αρχίζει να πιστεύω πως η μάνα μου μπορεί να γίνει αστροναύτης...

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! Ένας ψυχοπαθής, γκαβός, με αυτοκτονικές τάσεις να πετά ένα Airbus.
    Για να είμαι ειλικρινής, εγώ, για άρρωστο άνθρωπο, θα απέφευγα τους χαρακτηρισμούς, αλλά θα συγκρατούσα ότι του δόθηκε η δυνατότητα να τελέσει τη θεάρεστη πράξη του σε Γερμανικό φορέα, να τα λέμε αυτά...

    Καλό το αυτομαστίγωμα, αλλά ας έχουμε υπ'όψιν μας ότι όλα μπορούν να συμβούν παντού.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  9. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (29-03-15), Rena (30-03-15)

  10. #20406
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ειλικρινής, εγώ, για άρρωστο άνθρωπο, θα απέφευγα τους χαρακτηρισμούς, αλλά θα συγκρατούσα ότι του δόθηκε η δυνατότητα να τελέσει τη θεάρεστη πράξη του σε Γερμανικό φορέα, να τα λέμε αυτά...

    Καλό το αυτομαστίγωμα, αλλά ας έχουμε υπ'όψιν μας ότι όλα μπορούν να συμβούν παντού.
    Άσε ρε Νικό με τον ψυχάκια. Θέλεις να αυτοκτονήσεις; Με γεια σου και χαρά σου! Άνοιξε το παράθυρο και πήδα! Όχι να πάρεις στον λαιμό σου τόσες αθώες ψυχές. Κατά συρροή δολοφόνος ο μακαρίτης και καμιά συγχώρια δεν υπάρχει σε τέτοια κρίματα. Ούτε από ανθρώπους, ούτε από τον Θεό.

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (29-03-15)

  12. #20407
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μια καλή ματιά στην κατάσταση των πραγμάτων, από την έντυπη έκδοση των ΝΕΩΝ.

    Η χιλιοειπωμένη φράση του Κωνσταντίνου Καραμανλή, ο οποίος είχε αποφανθεί ότι στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται, όπως και πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται, περιγράφει με ακρίβεια τις νεοπαθογένειες της εξωτερικής μας πολιτικής.
    Μέσα σε δύο μήνες η κυβέρνηση κατόρθωσε να διαιρέσει τους φίλους και να πολλαπλασιάσει τους εχθρούς της ελληνικής διπλωματίας: η ατυχής πρεμιέρα με τις κυρώσεις προς τη Ρωσία – όπου η Ελλάδα κατάφερε να βάλει απέναντι εκείνους οι οποίοι συμφωνούσαν με τις θέσεις της – συμπληρώνεται καθημερινά με ατυχείς πρωτοβουλίες, όπως εκείνη της αποστολής αντιπροσωπείας στην Τεχεράνη, τη στιγμή που ουδείς έλληνας επίσημος έχει επισκεφθεί τις Ηνωμένες Πολιτείες.
    Ενδιαμέσως, η χώρα μας κατόρθωσε να δημιουργήσει κλίμα απόλυτης έλλειψης εμπιστοσύνης και συνεννόησης με τη Γερμανία – πράγμα που ανάγκασε τον Πρωθυπουργό να προχωρήσει σε δημόσια ανασκευή ενώπιον της καγκελαρίου κατά την επίσκεψή του στο Βερολίνο. Ομως η δημιουργία μετώπων – τα οποία στη συνέχεια επιχειρείται να κλείσουν – προφανώς δεν συνιστά την πολυδιάστατη εξωτερική πολιτική που ευαγγελίζεται η κυβέρνηση. Η δε προτεραιότητα που δίνεται στις σχέσεις με τη Ρωσία και δευτερευόντως την Κίνα απέχει προς το παρόν από το να έχει άμεσα απτά και επωφελή αποτελέσματα.
    Οι διπλωματικές προτεραιότητες εξαρτώνται αναγκαστικά από τις ανάγκες της χώρας. Και η πλέον επείγουσα ανάγκη σήμερα είναι η δημιουργία συμμαχιών εντός της ευρωζώνης – ώστε να προωθηθεί το κεφαλαιώδες θέμα της επιστροφής στην ανάπτυξη, μέσω της εξόδου της χώρας από την κρίση. Ωστόσο με ελάχιστες εξαιρέσεις, όπως η Γαλλία, η κυβέρνηση δεν έχει πλέον φίλους στο Eurogroup. Πριν από τα γεωστρατηγικά παίγνια, ας κοιτάξουμε και λίγο τα χάλια μας!

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (29-03-15)

  14. #20408
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.857
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.621 φορές σε 17.682 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε ρε Νικό με τον ψυχάκια. Θέλεις να αυτοκτονήσεις; Με γεια σου και χαρά σου! Άνοιξε το παράθυρο και πήδα! Όχι να πάρεις στον λαιμό σου τόσες αθώες ψυχές. Κατά συρροή δολοφόνος ο μακαρίτης και καμιά συγχώρια δεν υπάρχει σε τέτοια κρίματα. Ούτε από ανθρώπους, ούτε από τον Θεό.
    Έχεις τα δίκια σου, από την δική σου οπτική και από την οπτική των συγγενών των θυμάτων, αλλά ας όψονται όσοι θεωρήσαν σκόπιμο να τον εξετάσουν και να αφήσουν στην δική του διακριτική ευχέρεια την συνέχιση του εργασιακού του βίου...
    Αυτοί, είναι πιο ψυχοπαθείς, για τα δικά μου μέτρα.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (29-03-15)

  16. #20409
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.823
    Thanks
    5.952
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.824 φορές σε 7.459 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ωραια μοδα αυτη. Οποτε πεφτει αεροπλανο, το ριχνει επιτηδες ο συγκυβερνητης, επειδη εχει τα προβληματα του, εχει τα προσωπικα του.
    Μετα την πτωση βεβαια, συνειδητοποιουν οι ανθρωποι της εταιριας, πως δεν ηταν στα καλα του.

  17. #20410
    Το avatar του χρήστη SOLID
    Εγγραφή
    20-02-2009

    Περιοχή
    Stretford End
    Μηνύματα
    8.972
    Thanks
    3.793
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.345 φορές σε 3.423 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Η εταιρεια εκτιθεται σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο οταν ο Πιλοτος εχει,εκ του αποτελεσματος,σοβαροτατη ψυχικη νοσο παρα σε περιπτωση
    που θα ηταν ενα μηχανικο/ανθρωπινο λαθος. Η κατασταση πλεον γινεται ποινικη και τα προστιμα δεν εχουν την "συμβιβαστικη" λυση
    ενωπιον εισαγγελικης αρχης αλλα ανθρωποι θα πανε φυλακη στην διαδικασια. Ηδη κληθηκαν ΟΛΟΙ οι ιατροι που τον εβγαλαν καθαρο τα τελεταια
    7 χρονια απο οταν ξεκινησε τις πτησεις,ασχετως αν ειχε ή εαν δεν ειχε απο τοτε υπαρκτη νοσο.

    Η υπερπροβολη του θεματος οταν πεθαινουν αθωοι κανει πολυ μεγαλο κακο στις οικογενειες και στους εμπλεκομενους της ερευνας. Η γερμανικη
    BILD,μια απο τις χειροτερες κιτρινες φυλλαδες της ιστοριας της δημοσιογραφιας,προσελαβε ορειβατες φωτογραφους να στηθουν απεναντι απο τα
    συντριμια και να φωτογραφιζουν την περισυλλογη των ανθρωπινων μελων. Εδω τα πραγματα δεν εχουν ορια.

    Βεβαια δεν ειδα απο κανενα γερμανικο καναλι,ουτε ελληνικο, να υπερπροβαλει την σφαγη απο τους Ταλιμπαν δεκαδων παιδιων ηλικιας 10 εως 15 στο σχολειο
    που εισεβαλαν στο Πακισταν πριν 3 μηνες και γαζωναν με Καλαζνικοφ επι ωρες. Η επιλεκτικη "δυτικη" υπερπροβολη των γεγονοτων εχει γινει για τα ΜΜΕ
    "Πανεπιστημιακο Μαθημα" που διδασκεται κατοπιν αποδειξεως οτι ο δημοσιογραφος εχει χασει οποια αξιοπρεπεια προειχε.

  18. Οι ακόλουθοι 7 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον SOLID για αυτό το μήνυμα:

    dimace (29-03-15), nikos7 (29-03-15), pf7 (29-03-15), pirateeeeeee (29-03-15), Red Sting (02-04-15), Red&White-Nick-7 (29-03-15), voskos_7 (29-03-15)

  19. #20411
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic



    Σκίτσο από άρθρο το economist
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Red Sting (02-04-15)

  21. #20412
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Ο θεσμός της θερινής ώρας καθιερώθηκε στην Ελλάδα στις αρχές της δεκαετίας του 1970 όταν τα οξυμένα ενεργειακά προβλήματα μας ανάγκασαν να βρούμε τρόπους εξοικονόμησης της ενέργειας.
    Σύμφωνα δηλαδή με τον θεσμό αυτόν την τελευταία Κυριακή του Μαρτίου προσθέτουμε μία πλασματική ώρα στις κανονικές ώρες κάθε ωριαίας ατράκτου την οποία αφαιρούμε και πάλι την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου.
    Μ’ αυτόν τον τρόπο όταν έχουμε θερινή ώρα ο Ήλιος δύει μία ώρα αργότερα (σύμφωνα με τα διορθωμένα ρολόγια μας) οπότε ελαττώνεται και ο χρόνος που περνάει ανάμεσα στην δύση του Ήλιου και της ώρας που πάμε για ύπνο.
    Αυτό σημαίνει ότι καταναλώνουμε λιγότερο ηλεκτρικό ρεύμα για τις διάφορες δραστηριότητές μας απ’ ότι αν αφήναμε την ώρα όπως έχει. Τους χειμερινούς όμως μήνες δεν υπάρχει καμία διαφορά στην κατανάλωση του ηλεκτρικού γιατί απλούστατα ο Ήλιος δύει πολύ νωρίτερα και ανατέλλει πολύ αργότερα οπότε δεν έχουμε καμία εξοικονόμηση ενέργειας με την πλασματική προσθήκη της μίας ώρας στα ρολόγια μας.
    Μελέτες που έχουν γίνει απέδειξαν ότι στη διάρκεια της περιόδου εφαρμογής της Θερινής Ώρας οι θάνατοι των πεζών από τροχοφόρα δυστυχήματα ελαττώνονται κατά τέσσερις φορές!
    Έτσι η ιδέα της Θερινής Ώρας, που για πρώτη φορά εισηγήθηκε ο Βενιαμίν Φραγκλίνος το 1784, έχει πολλαπλά οφέλη πέρα από την εξοικονόμηση ενέργειας.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]Βενιαμίν Φραγκλίνος

    Την πρώτη σοβαρή εισήγηση για την θεσμοθέτηση της Θερινής Ώρας έκανε ένας Λονδρέζος κατασκευαστής, ο Γουϊλιαμ Γουϊλετ, το 1907. Τελικά η Θερινή Ώρα εφαρμόστηκε στην Αγγλία το 1916, ένα χρόνο μετά τον θάνατο του Γουϊλετ.
    Στη διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου η αλλαγή της ώρας εφαρμόστηκε με την προσθήκη δύο ωρών το καλοκαίρι και μίας ώρας τον χειμώνα με αποτέλεσμα την εξοικονόμηση μεγάλων ποσοτήτων ενέργειας.
    Όλα αυτά όμως σημαίνουν ότι την τελευταία Κυριακή του Μαρτίου, η ημέρα δεν θα έχει διάρκεια 24 ωρών αλλά μόνο 23 ώρες, αν και την ώρα που θα «χάσουμε» θα την προσθέσουμε την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου οπότε η ημέρα εκείνη θα έχει διάρκεια 25 ωρών.
    Ο διαχωρισμός της ημέρας σε 24 ώρες οφείλεται στους Βαβυλώνιους, γιατί ο αριθμός 24 τους άρεσε πάρα πολύ, αφού ήταν ένας «όμορφος» αριθμός που μπορούσε να διαιρεθεί ακριβώς με 7 άλλους αριθμούς: 1,2,3,4,6,8 και 12.
    Εμφανώς ήταν ένας «μαγικός» αριθμός που συνέπιπτε με το συνολικό αριθμό των 7 «πλανητών αστέρων» του ουρανού: του Ήλιου, της Σελήνης, και των ορατών με γυμνό μάτι (πραγματικών) πλανητών Ερμή, Αφροδίτης, Άρη, Δία και Κρόνου.
    Η υποδιαίρεση λοιπόν της ημέρας σε ώρες (όπως και οι ημέρες της εβδομάδας που πήραν τις ονομασίες τους από τους 7 ορατούς με γυμνό μάτι «πλανήτες») είναι ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα που έχει τις ρίζες του στο δωδεκαδικό σύστημα των Χαλδαίων.
    Φυσικά η διάρκεια της ημέρας δεν είναι καθόλου αυθαίρετη και βασίζεται στην καθημερινή κίνηση που κάνει ο Ήλιος από την Ανατολή προς τη Δύση, και είναι αποτέλεσμα της περιστροφής της Γης γύρω από τον άξονά της.
    Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι ένα αντικείμενο που ζυγίζει έξι εξάκις εκατομμύρια τόνους περιστρέφεται ακριβώς σαν ένας τεράστιος τροχός με σταθερή ταχύτητα.
    Παρ” όλα αυτά, σήμερα για την ακριβή μέτρηση του χρόνου βασιζόμαστε στις παλινδρομικές κινήσεις των ατόμων για να κατασκευάσουμε τα πιο ακριβή ρολόγια που «χάνουν» ένα δευτερόλεπτο σε 10.000 χρόνια.
    Αλλά μία πλήρης περιστροφή της Γης μπορεί να μετρηθεί και με την απλή τοποθέτηση ενός ραβδιού στο χώμα.
    Στη διάρκεια της ημέρας μπορούμε να παρατηρήσουμε τη σκιά του ραβδιού και όταν θα έχει το μικρότερο μήκος της να σημειώσουμε τη θέση της με μια πέτρα.
    Την άλλη ημέρα όταν η σκιά επιστρέψει στην πέτρα μπορούμε να πούμε ότι πέρασε μία ολόκληρη ημέρα, και μάλιστα μια ηλιακή ημέρα αφού μετρήθηκε με βάση τον Ήλιο.
    Αυτός ήταν πραγματικά και ο τρόπος με τον οποίο ο άνθρωπος επί αιώνες μετρούσε το χρόνο.
    Είναι η μέθοδος του ηλιακού ρολογιού.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  22. #20413
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Συζήταγα χθες βράδι με τον Βοσκό, και μέσα στην κουβέντα του είπα το εξής:

    «Αν ο Σαμαράς μπορούσε να δώσει κάτι στον κόσμο, δεν θα το έκανε για να κερδίσει τις εκλογές;»

    Το μαχαίρι και το καρπούζι είχε. Στην εξουσία ήταν. Κι όμως ΔΕΝ το έκανε. Μίλησε για κάποιες ΓΕΝΙΚΟΤΑΤΕΣ ελαφρύνσεις, στην πορεία της κυβερνητικής του θητείας (αν κέρδιζε) και ΤΙΠΟΤΑ άλλο.

    Ακόμη ένα ΚΕΝΟ ΛΟΓΙΚΗΣ, το οποίο σε έναν λαό που θεωρείται έξυπνος ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχει. Ελπίζω, για να πάμε καλύτερα στο μέλλον, να μάθουμε να αναλύουμε βαθύτερα τα όσα μας λένε και μετά να αποφασίζουμε. Τώρα, το ΜΟΝΟ που μετρά, είναι να περάσουμε από τις Βρυξέλλες σε ένα κομμάτι... Το τι θα μας έρθει στο κεφάλι ΔΕΝ με ενδιαφέρει. Είναι ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ πως θα μας σκίζουν από παντού (δεν αναφέρομαι στους Ευρωπαίους...) και επ' αυτού ουδεμία αμφιβολία υπάρχει. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ να έχουμε και τη βοήθεια του Θεού, γιατό μόνος Αυτός πλέον μπορεί να κάνει κάτι, έτσι που μας κατάντησαν...

  23. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (29-03-15), Nistisimos (29-03-15), voskos_7 (29-03-15)

  24. #20414
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.857
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.621 φορές σε 17.682 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Στοιχηματική πρόταση: Ο επόμενος μεγαλύτερος σχηματισμός που θα αντιτεθεί στην ιδιωτικοποίηση του λιμανιού, θα γίνει και κυβέρνηση.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  25. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (29-03-15), pf7 (29-03-15)

  26. #20415
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στοιχηματική πρόταση: Ο επόμενος μεγαλύτερος σχηματισμός που θα αντιτεθεί στην ιδιωτικοποίηση του λιμανιού, θα γίνει και κυβέρνηση.
    Είμαι κάπως στενός οικονομικά, αλλά 10.000.000 δολάρια θα τα παίξω ψιλικουλάκι για την πλάκα. Από σένα θέλω 3 (προς ένα) για να στανιάρω λιγουλάκι...

  27. #20416
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι τελευταίοι διάλογοι πριν την μοιραία πτώση του Airbus A320: 'Άνοιξε την καταραμένη πόρτα', φώναζε ο κυβερνήτης



      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Ο κυβερνήτης του Airbus A320 της αεροπορικής εταιρείας Germanwings ικέτευε τον συγκυβερνήτη του, που φέρεται ότι το οδήγησε σκόπιμα στη συντριβή, να ανοίξει την "καταραμένη πόρτα" του πιλοτηρίου ενώ οι επιβάτες πίσω του ούρλιαζαν έντρομοι, λίγα λεπτά πριν από την τραγωδία, σύμφωνα με την εφημερίδα Bild που επικαλείται τους καταγραφείς της πτήσης.
    Τα δεδομένα που ανακτήθηκαν από το μαύρο κουτί, τα οποία είχε επικαλεστεί την περασμένη Πέμπτη και ο εισαγγελέας της Μασσαλίας, ο επικεφαλής των ερευνών, έδειξαν ότι ο συγκυβερνήτης κλείδωσε την πόρτα του πιλοτηρίου μετά τη στιγμιαία έξοδο του κυβερνήτη από αυτό και στη συνέχεια έριξε το αεροπλάνο στις γαλλικές Άλπεις.

    Σύμφωνα με την κυριακάτικη έκδοση της εφημερίδας Bild, που υποστηρίζει ότι άκουσε τις καταγραφές αυτές, στο πρώτο εικοσάλεπτο της πτήσης ακούγεται μια συνηθισμένη συνομιλία μεταξύ του κυβερνήτη Πάτρικ Σ. και του συγκυβερνήτη Αντρέας Λούμπιτς. Ο πρώτος αναφέρει μάλιστα ότι δεν είχε τον χρόνο για να πάει στην τουαλέτα πριν από την απογείωση του αεροσκάφους από τη Βαρκελώνη.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Το χρονικό της μοιραίας πτώσης

    Στις 10.27 το αεροπλάνο φτάνει στο προκαθορισμένο ύψος της πορείας του (περίπου 11.600 μέτρα) και ο κυβερνήτης ζητά από τον Λούμπιτς να ετοιμάσει τις διαδικασίες προσγείωσης στο Ντίσελντορφ. Ο συγκυβερνήτης του απαντά λακωνικά: "Ελπίζω" και "Θα δούμε". Αμέσως μετά, ο Λούμπιτς του λέει ότι "τώρα" μπορεί να πάει στην τουαλέτα. Περνούν δύο λεπτά και ο κυβερνήτης λέει στον συγκυβερνήτη του να αναλάβει τον έλεγχο του αεροσκάφους.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Ακούγεται ο ήχος που κάνει το κάθισμα του κυβερνήτη, ενώ αυτός σηκώνεται και μια πόρτα που κλείνει: ο Πάτρικ Σ. έχει βγει από το πιλοτήριο και ο Αντρέας Λούμπιτς βρίσκεται μόνος.
    Στις 10.29 "το αεροσκάφος αρχίζει να χάνει ύψος", γράφει η Μπιλντ.
    Στις 10.32 οι Γάλλοι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας προσπαθούν να επικοινωνήσουν, μάταια, με το Airbus. Περίπου την ίδια ώρα στο αεροπλάνο σημαίνει ένας συναγερμός.
    Λίγο μετά ακούγεται ένας "δυνατός κρότος", σαν κάποιος να προσπαθεί να μπει στο πιλοτήριο. "Για όνομα του Θεού, άνοιξε την πόρτα", παρακαλά ο Πάτρικ Σ. ενώ κάποιοι επιβάτες αρχίζουν να ουρλιάζουν.
    Στις 10.35, νέοι "μεταλλικοί ήχοι στην πόρτα του πιλοτηρίου", την οποία ο κυβερνήτης προσπάθησε προφανώς να σπάσει με το τσεκούρι.
    Περνούν άλλα 90 δευτερόλεπτα και σημαίνει νέος συναγερμός. Το αεροσκάφος βρίσκεται σε ύψος 5.000 μέτρων.
    Ο κυβερνήτης ουρλιάζει: "Άνοιξε την καταραμένη πόρτα!"
    Στις 10.38 ακούγεται η ανάσα του συγκυβερνήτη στο πιλοτήριο, αλλά καμιά απάντηση από την πλευρά του.
    Γύρω στις 10.40 το Airbus αγγίζει το βουνό, ακούγονται κραυγές και μετά απόλυτη σιωπή. Αυτοί ήταν οι τελευταίοι ήχοι της καταγραφής.
    Ο Αντρέας Λούμπιτς πιστεύεται ότι οδήγησε το Airbus A320 στη συντριβή του, σκοτώνοντας τον εαυτό του και τους 149 επιβαίνοντες σ' αυτό.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  28. #20417
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι φούρνοι της ντροπής: Γνωστή αλυσίδα λειτουργούσε ως βιτρίνα κυκλώματος σωματεμπορίας



    Βούλευμα καταπέλτης του Συμβουλίου Εφετών "καίει" τους ιδιοκτήτες γνωστής αλυσίδας φούρνων που εκμεταλλεύονταν κορίτσια από την Ανατολική Ευρώπη. Σοκάρουν οι λεπτομέρειες του τρόπου λειτουργίας του κυκλώματος
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Μετά από 7 χρόνια και πολλές αναβολές ξεκινά την Τρίτη η δίκη των ιδιοκτητών γνωστής αλυσίδας φούρνων, που λειτουργούσε ως βιτρίνα μεγάλου κυκλώματος σωματεμπορίας με θύματα γυναίκες από την Ανατολική Ευρώπη που εκδίδονταν χωρίς τη θέλησή τους στα νυχτερινά μαγαζιά που διατηρούσαν οι κατηγορούμενοι, προκειμένου να "ξεχρεώσουν" τη βίζα τους στην Ελλάδα.

    Οι λεπτομέρειες της δράσης του κυκλώματος που φέρνει στο φως το [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ] είναι σοκαριστικές. Οι γυναίκες συντηρούνταν με κοκαΐνη για να μην αντιδρούν και κρατούνταν φυλακισμένες ως θύματα trafficking από τα μέλη της σπείρας των διακινητών τους.
    Όπως αναφέρει το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ, τo Νοέμβριο του 2008, αστυνομικοί του τμήματος Αντιμετώπισης Οργανωμένου Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ., σε συνεργασία με την Ιντερπόλ, πραγματοποίησαν την επιχείρηση με κωδική ονομασία "Λευκός Αρτος", συλλαμβάνοντας 23 άτομα ως μέλη της σπείρας.
    Η δίκη αναμένεται να ξεκινήσει σε πρώτο βαθμό την Τρίτη στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Παρόντες θα είναι ως μάρτυρες οι αστυνομικοί που συμμετείχαν στην επιχείρηση, όχι όμως και οι κοπέλες-θύματα του κυκλώματος, οι οποίες έχουν "εξαφανιστεί".
    Στο βούλευμα-καταπέλτη του Συμβουλίου Εφετών που δημοσιεύει η εφημερίδα περιγράφεται λεπτομερώς ο τρόπος λειτουργίας των στριπ σόου, της σωματεμπορίας και του ξεπλύματος βρώμικου χρήματος που γινόταν από τους ιδιοκτήτες της αλυσίδας αρτοποιίας και τους συνεργάτες τους. Στους 23 κατηγορουμένους αποδίδονται οι κατηγορίες της συγκρότησης δομημένης εγκληματικής οργάνωσης, διακριτούς ρόλους και διαρκή δράση, "με σκοπό τη διάπραξη πλείστων κακουργημάτων και συγκεκριμένα την οικονομική και γενετήσια εκμετάλλευση αλλοδαπών γυναικών, από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων".
    Η εισαγγελική εντολή
    Λόγω της σοβαρότητας της υπόθεσης, ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Αθηνών είχε δώσει τότε εντολή να δοθούν στη δημοσιότητα τα ονόματα των συλληφθέντων και των κατηγορουμένων για τη συγκεκριμένη υπόθεση, σε μια προσπάθεια προστασίας του κοινωνικού συνόλου. Σήμερα, το περιθώριο δημοσιοποίησης των στοιχείων έχει λήξει και, ενώ έχουν περάσει επτά χρόνια, τίποτα δεν έχει τελεσιδικήσει. Ολοι -ακόμη και οι φερόμενοι ως εγκέφαλοι- κυκλοφορούν ελεύθεροι, συνεχίζοντας (και επεκτείνοντας) τις επιχειρήσεις άρτου, διατηρώντας ταυτόχρονα και τα στριπ σόου στην Αττική.
    Όπως περιγράφεται στο βούλευμα, οι εμπλεκόμενοι "συγκρότησαν δομημένη εγκληματική οργάνωση, με αδιαμφισβήτητο αρχηγό τον... (σ.σ.: αναφέρεται το όνομα του ιδιοκτήτη αλυσίδας φούρνων) και δεύτερο τη τάξει τον αδερφό του... με διακριτούς ρόλους και διαρκή δράση και με σκοπό τη διάπραξη πλείστων κακουργημάτων".
    Τις γυναίκες εντόπιζαν μέλη της οργάνωσης στις χώρες προέλευσής τους και η διακίνησή τους προς την Ελλάδα γινόταν μέσω "γραφείου ευρέσεως εργασίας" που συνεργαζόταν άμεσα με το κύκλωμα. Εκμεταλλευόμενοι την ευάλωτη οικονομική και κοινωνική θέση των όμορφων κοριτσιών, τις ξεγελούσαν ότι θα έρθουν στην Ελλάδα για δουλειά. Αφού εξασφάλιζαν τη συναίνεσή τους, τις προμήθευαν με τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα και τα εισιτήρια και οι γυναίκες έφταναν στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος.
    Εκεί, τις παραλάμβανε Μολδαβός υπήκοος και τις εγκαθιστούσε σε διαμερίσματα του κυκλώματος. Τις καλλονές νομιμοποιούσαν με την έκδοση πλαστών λιθουανικών διαβατηρίων, ενώ τις έβαζαν να καταθέσουν και αίτημα ασύλου. Την ίδια στιγμή, τα πραγματικά τους ταξιδιωτικά έγγραφα τα κρατούσαν οι ίδιοι, λέγοντας ότι για τις "εξυπηρετήσεις" αυτές οι κοπέλες τούς χρωστούσαν 30.000 ευρώ, τα οποία έπρεπε να ξεπληρώσουν. Με χρήση βίας και απειλές σε βάρος τους, τα μέλη του κυκλώματος ωθούσαν τα θύματά τους στη χρήση κοκαΐνης, «τις εξανάγκαζαν να προβαίνουν σε ερωτικά ραντεβού και ασελγείς πράξεις με πελάτες των νυχτερινών τους κέντρων που διατηρούσε η οργάνωση στην περιοχή της Αττικής, αποκομίζοντας μεγάλα οικονομικά οφέλη, τα οποία στη συνέχεια νομιμοποιούσαν μέσω της αλυσίδας φούρνων. Προκειμένου να αποφεύγουν τους ελέγχους των διωκτικών αρχών, είχαν συστήσει την κυπριακών συμφερόντων offshore εταιρεία με έδρα τη Μ. Βόδα", σημειώνεται στο βούλευμα.
    Η περίπτωση της Μαρίας: Πώς κατάφερε να δραπετεύσει παρά τον εγκλεισμό, το ξύλο και τις απειλές και να πάει στην Αστυνομία
    Οι γυναίκες-θύματα trafficking δεν επιτρεπόταν να συνάπτουν φιλίες και να κάνουν γνωριμίες με θαμώνες των δύο στριπ σόου μαγαζιών. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση μίας κοπέλας από τη Ρωσία, της Μαρίας, η οποία περιέγραψε στις καταθέσεις της τη διαδικασία με την οποία έφτασε στην Ελλάδα και εξαναγκάστηκε σε πορνεία. Η κατάσταση χειροτέρευσε όμως όταν αποφάσισε να βγει για καφέ, χωρίς να έχει ενημερώσει τα "αφεντικά" της, με έναν υπάλληλο σε ένα από τα δύο νυχτερινά κέντρα.
    Οταν το έμαθαν οι "επιστάτες" της, τη χτύπησαν και την απείλησαν ώστε να μη συμβεί ξανά, ενώ τον υπάλληλο τον ξυλοκόπησαν βάναυσα και στη συνέχεια τον απέλυσαν. Μετά το περιστατικό, τη Μαρία τη μετέφεραν σε διαμέρισμα της οδού Ηρακλείου, που ανήκε στην αρτοποιία, όπου την κρατούσαν κλειδωμένη, χωρίς κινητό και την άφηναν να βγει μόνο για να πάει στο στριπ σόου. Τελικά, η κοπέλα κατάφερε να αποδράσει και ζήτησε βοήθεια από τις Αρχές.
    "Η μάρτυρας ανέφερε τα ονόματα των νεαρών γυναικών που είχαν αναγκαστεί με απειλές να εργάζονται στα καταστήματα έναντι αμοιβής, διευκρινίζοντας ότι το ποσό της ήταν ημερησίως 40 ευρώ, και ότι, ανάλογα με τα ποτά και τους ατομικούς χορούς, έπαιρνε επιπλέον χρήματα, αφού συμπλήρωνε τουλάχιστον 15 κάρτες (ποτού). Το ωράριο εργασίας της ήταν 11-6 τις καθημερινές και ως τις 8 τα Σαββατοκύριακα, έξι μέρες την εβδομάδα...
    Για όλα έδινε εντολή ο ιδιοκτήτης της αρτοποιίας", τονίζεται στο νομικό κείμενο.
    Στο βούλευμα παρατίθενται και άλλες μαρτυρίες γυναικών που είχαν την ίδια μοίρα.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  29. #20418
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  30. #20419
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις υπόψιν σου σε ποια αλυσσίδα φούρνων αναφέρεται το άρθρο;
    Σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι εφημερίδες είναι "Το χωριάτικο"
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  31. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    dimace (30-03-15), ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> (30-03-15)

  32. #20420
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    το χωριατικο και οι αττικοι φουρνοι.ιδιοκτησιας της ιδιας οικογενειας
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  33. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:


Σελίδα 1021 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 21521621721821921971981991100110111017101810191020102110221023102410251031104110511061107111211221132114211521 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας