Σελίδα 1005 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 55056057058059059559659759859951001100210031004100510061007100810091015102510351045105511051205130514051505 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 20.081 έως 20.100 από 38236

Θέμα: Off Topic

  1. #20081
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Όχι μόνο δεν κουρεψαμε το χρέος ούτε ένα ευρώ αλλά την ώρα που βγήκε γενικό κούρεμα για όλους εμείς μείναμε απ' έξω! Τι έγινε Άλεξ με τις σκληρές διαπραγματεύσεις; Ολοι οι άλλοι δεν κούνησαν το δαχτυλάκι τους και πήραν κι εσύ με τόσο βρισίδι δεν κατάφερες τίποτα.

    *πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει αυτό που έγινε! Ούτε έξυπνος το παίζω, ούτε, πολύ περισσότερο, οικονομολόγος. Αλλά τέτοιο ΦΙΑΣΚΟ παίζει να μην έχει ξαναγίνει.

    *το ότι καταφέραμε μέσα σε ΕΝΑ ΜΗΝΑ να κάνουμε τουλάχιστον τη μισή Ευρώπη ΕΧΘΡΟΥΣ ΜΑΣ, δεν το σχολιάζω. Μπορούμε, ας πούμε, να ζήσουμε, όταν ΟΛΟΙ μας έχουν στην μπούκα του ντουφεκιού. Χωρίς χρήματα όμως ΔΕΝ μπορούμε να ζήσουμε.

    *Αν τη Δευτέρα (μεθαύριο ντε...) συνεχίσουμε όπως πριν, δεν θα βρει παπάς να θάψει. Καλό το στυλ και η μαγκιά αλλά όχι εις βάρος της πατρίδος. Εθνική υπερηφάνια με 11 εκ κόσμο να πεινάει δεν γίνεται. Εκτός κι αν για προτυπο έχουμε (πλέον) τη Β. Κορέα...

    *Έξω απ' τον χορό, τελικά, όλοι μας, πολλά τραγούδια ξέρουμε. Σοφός ο Ελληνικός λαός αλλά παρασύρεται εύκολα και ακόμη ευκολότερα πιστεύει τα όσα του λένε. (κι εγώ μέσα. Ενάντια σε κάθε λογική είχα ελπίδες. Το ομολογώ.)

  2. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (06-03-15), pf7 (06-03-15), The Dude (06-03-15), voskos_7 (06-03-15)

  3. #20082
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μόνο δεν κουρεψαμε το χρέος ούτε ένα ευρώ αλλά την ώρα που βγήκε γενικό κούρεμα για όλους εμείς μείναμε απ' έξω! Τι έγινε Άλεξ με τις σκληρές διαπραγματεύσεις; Ολοι οι άλλοι δεν κούνησαν το δαχτυλάκι τους και πήραν κι εσύ με τόσο βρισίδι δεν κατάφερες τίποτα.

    *πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει αυτό που έγινε! Ούτε έξυπνος το παίζω, ούτε, πολύ περισσότερο, οικονομολόγος. Αλλά τέτοιο ΦΙΑΣΚΟ παίζει να μην έχει ξαναγίνει.

    *το ότι καταφέραμε μέσα σε ΕΝΑ ΜΗΝΑ να κάνουμε τουλάχιστον τη μισή Ευρώπη ΕΧΘΡΟΥΣ ΜΑΣ, δεν το σχολιάζω. Μπορούμε, ας πούμε, να ζήσουμε, όταν ΟΛΟΙ μας έχουν στην μπούκα του ντουφεκιού. Χωρίς χρήματα όμως ΔΕΝ μπορούμε να ζήσουμε.

    *Αν τη Δευτέρα (μεθαύριο ντε...) συνεχίσουμε όπως πριν, δεν θα βρει παπάς να θάψει. Καλό το στυλ και η μαγκιά αλλά όχι εις βάρος της πατρίδος. Εθνική υπερηφάνια με 11 εκ κόσμο να πεινάει δεν γίνεται. Εκτός κι αν για προτυπο έχουμε (πλέον) τη Β. Κορέα...

    *Έξω απ' τον χορό, τελικά, όλοι μας, πολλά τραγούδια ξέρουμε. Σοφός ο Ελληνικός λαός αλλά παρασύρεται εύκολα και ακόμη ευκολότερα πιστεύει τα όσα του λένε. (κι εγώ μέσα. Ενάντια σε κάθε λογική είχα ελπίδες. Το ομολογώ.)
    Ετσι όπως τα λες είναι τύπε συνονόματε. Κάποιοι τα λέγαμε, τώρα τα λουζόμαστε όλοι.
    Είναι κάποια πράματα που δεν γίνονται αλλιώς. Οταν θα πας να κοπανήσεις το κεφάλι σου στον τοίχο για να τον γκρεμίσεις, η φυσική εξέλιξη είναι όσο πιο δυνατά το χτυπήσεις, τόσο περισσότερο να πονέσεις, μέχρι να σπάσει. Κάποιοι νομίζουν πως με δυο τρία χτυπήματα παραπάνω θα ρίξουν τον τοίχο. Οκ. Ας χτυπήσουν τα δικά τους κεφάλια, να δούμε τις αντοχές.
    Η ΕΕ θέλει κλίμα συνεννόησης κι εμπιστοσύνης. Τώρα ΟΛΟΙ οι Ελληνες είναι δακτυλοδεικτούμενοι και υπόλογοι.
    Η διπλωματία δε θέλει μπούληδες και ζόρικους, θέλει άλλα πράματα.
    Βέβαια, ό,τι και να γίνει κάποιοι θα φάμε τη φόλα και κάποιοι θα κάθονται μίλια μακριά και θα απολαμβάνουν το θέαμα λέγοντας "ουάου δεν το είδα αυτό να έρχεται, ένιγουεϊ, ας συνεχίσω το μοχίτο μου" οπότε ας δούμε ο καθένας από μας τους μάχιμους πως μπορεί να βοηθήσει την χώρα...
    There is a Dude in town

  4. Οι ακόλουθοι 6 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (06-03-15), dimace (06-03-15), kwtsios (08-03-15), pf7 (06-03-15), vasilis-thrylos7 (06-03-15), voskos_7 (06-03-15)

  5. #20083
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πρέπει να έχω ξαναγράψει ότι την περηφάνια, καλό είναι να την θυμόμαστε πρώτα όταν πρώην Πρωθυπουργοί και Υπουργοί - κλειδιά στο δημοσιονομικό έπος, που μας οδήγησε σε αυτή τη θέση, κυκλοφορούν ελεύθεροι ανάμεσά μας και ορισμένοι κάνουν και κόμματα και ζητάνε την ψήφο μας, σαν να μην τρέχει τίποτα.

    Από λάθος μεριά πιάσαμε, πάλι, το νήμα.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  6. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (06-03-15), kwtsios (08-03-15), pf7 (06-03-15), pirateeeeeee (06-03-15), The Dude (06-03-15)

  7. #20084
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Στην πραγματική ζωή (την καθημερινή) όσο περισσότερα μας τάζει κάποιος, τόσο περισσότερο καχύποπτοι γινόμαστε. (κράτα μικρό καλάθι, που λέει ο λαός...) Στην πολιτική, και αυτό είναι ΤΡΕΛΛΟ (με δύο Λ, όπως τον παλιό καλό καιρό) συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: Όσο περισσότερα τάζεις, τόσο πιο πιστευτός γίνεσαι! Όταν λοιπόν καταργείται η κοινή λογική, τι καλό περιμένουμε να δούμε; Η πολιτική είναι πράξη ευθύνης και όχι δημόσιο ψυχιατρείο. (αν τα πράγματα εξακολουθήσουν να πηγαίνουν έτσι, αυτοί οι άνθρωποι δεν θα μας απασχολήσουν ποτέ ξανά πολιτικά. Όμως η πατρίδα θα έχει υποστεί τρομερή βλάβη, τέτοια που οι βλάβες της συμμορίας Παπ / Σαμαρά να μοιάζουν με απλές εκδορές)

  8. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (08-03-15), pf7 (06-03-15), The Dude (06-03-15), voskos_7 (06-03-15)

  9. #20085
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.239
    Thanks
    13.119
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ζωα...


    Τεράστιο γκράφιτι κάλυψε το ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου


    Ένα τεράστιο γκράφιτι κάλυψε την εξωτερική όψη του ιστορικού κτιρίου του Πολυτεχνείου, επί της οδού Στουρνάρη, με αποτέλεσμα η αφαίρεσή του να καθίσταται, σχεδόν, αδύνατη. Tι σχολίασε ο Πρύτανης για τη πρωτοφανή ενέργεια



    Σύμφωνα με δημοσίευα της Καθημερινής, η όψη του ιστορικού κτιρίου του Πολυτεχνείου επί της οδού Στουρνάρη είναι καλυμμένη με ένα γιγαντιαίο γκράφιτι, που καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του τοίχου, γεγονός που καθιστά την αφαίρεση ή τον καθαρισμό του σχεδόν αδύνατο.

    Ο πρύτανης του ΕΜΠ, Ιωάννης Γκόλιας, ο οποίος αρνήθηκε να καταδικάσει τον βανδαλισμό του κτιρίου, δήλωσε πως η συγκεκριμένη πράξη αποτελεί "έλλειμμα αγωγής και πολιτισμού, καθώς πρόκειται για ένα μνημείο". Ενώ έσπευσε να συμπληρώσει πως "Έχω πολλά να καταδικάσω και δεν θέλω να μπω σε αυτήν τη λογική. Δεν εκφράζω ούτε ευαρέσκεια, ούτε δυσαρέσκεια".
    Παράλληλα, ο ίδιος απέδωσε το περιστατικό στις αντικειμενικές δυσχέρειες του ιδρύματος που δεν φυλάσσεται. "Δεν έχω φύλακες. Από τους 40 έχουν μείνει οι τρεις. Έχουμε πάρει ελάχιστους επιπλέον και τι δεν ακούσαμε γι’ αυτό. Όσους έχουμε, φυλάνε τον εσωτερικό χώρο. Δεν έχουν οπτική επαφή με το τι συμβαίνει εξωτερικά. Το είδα κι εγώ αυτό που συνέβη, αλλά τι θέλετε να κάνω; Να βάλουμε χρήματα και μετά να μην έχουμε να πληρώσουμε ούτε τη ΔΕΗ; Προσπαθώ να θέσω προτεραιότητες. Οπότε, θα μπορούσα να καταδικάσω αυτό που έγινε, αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες δεν μπορώ να το κάνω", δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Γκόλιας.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  10. #20086
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τι φωνάζουμε τόσο καιρό; Έχουμε ανακαλύψει τρόπους να προστατεύεται η... δημοκρατία από τον... εαυτό της και να μένει εκτεθειμένος μόνο ο συνεπής πολίτης απέναντι σε όλους τους υπόλοιπους.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  11. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (06-03-15), pirateeeeeee (06-03-15)

  12. #20087
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Ορίστε! ΑΝ είχαμε (έστω) ναυπηγεία, θα μπορούσαμε (και με την πίεση της ομογένειας) να αναλάβουμε αυτό το έργο και πολλά άλλα. Να φάει ο κόσμος ψωμάκι και να έρθει ρευστό στην πατρίδα. Αλλά πού να πας και τι να πεις, όταν έχεις ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ να γαμήσεις ακόμα και τον Σκαραμαγκά; Η Ελλάδα, η παγκόσμια πατρίδα της ναυτοσύνης, είναι χωρίς ανταγωνιστικό ναυπηγείο αυτή τη στιγμή. (θυμάστε τα «ωραία» που γινόντουσαν πριν μερικά χρόνια; Νάτα τώρα! Δυστυχώς τα εγκλήματα πληρώνονται.)

    *Λέμε: Ελάτε να επενδύσετε, κακοί ξένοι! Πού στο διάολο να επενδύσουν; Πήγαν να επενδύσουν στον Αστέρα και το ΣτΕ τους είπε τσου! (απίστευτα πράγματα) ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ!, λένε οι ΜΑΛΑΚΕΣ ξένοι (τέτοιοι είναι που ήρθαν να μπλέξουν με έμας) Πάμε να επενδύσουμε στην Τουρκία ή στην Ισπανία! (το έπιασαν το μήνυμα...) Πάμε χαμένοι παίδες! Κάποια κατάρα υπάρχει στον τόπο (μόνο παπάς μπορεί πλέον να βοηθήσει) που μας οδηγεί να επιλέγουμε τρελούς, ανίκανους και κλέφτες πολιτικούς. Γιατί δεν μπορεί, ρε παιδί μου: Μέσα σε 11 εκ όλο και κάποιοι της προκοπής θα υπάρχουν για να μας κυβερνήσουν...

    *Έλα Στουρνάρη σώσε μας! Καλά τον είχατε «περάσει» και τούτον, όταν προαλοιφόσασταν για την εξουσία.Τώρα όμως, που ο κόμπος έφτασε στο χτένι, αλλάξατε γνώμη και φωνάξατε τον γραβατομένο να σας σώσει...

  13. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (08-03-15), pf7 (06-03-15), voskos_7 (06-03-15)

  14. #20088
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο Στουρνάρας, είναι σχετικά καινούργιος στη θέση του διοικητή της ΤτΕ και είναι δύσκολο να αντικατασταθεί χωρίς να παραιτηθεί ο ίδιος (ξέχωρα, το ότι δεν είναι και πολύ συνετό, αλλά αυτό, έχει αποδειχτεί ότι δεν παίζει κανένα ρόλο). Επομένως, δεν τους έπιασε η αγάπη - απλά, τον έχουν λουστεί.
    Το άρθρο του Σ. Κούλογλου, στο οποίο γίνεται λόγος για μία άγια κυβέρνηση που δεν μπορεί να δείξει έργο επειδή ο υποκινούμενος κρατικός μηχανισμός από τα σκοτεινά κέντρα αντιστέκονται, εξηγεί για ακόμα μία φορά, το πόσο σούργελα είμαστε και σε τι υπόληψη μας έχουν, ακόμα και οι δημοσιογράφοι μας.
    Περιμένω πλέον μέχρι και την Αυγή, να παραδεχτεί δημόσια ότι μας ψεκάζουν.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (06-03-15), kwtsios (08-03-15)

  16. #20089
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές, οι πoυστιές, είναι που εμείς, δεν πιανόμαστε...
    καλο αλλα καραψεματουκλα του κερατα.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  17. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (06-03-15)

  18. #20090
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Στουρνάρας, είναι σχετικά καινούργιος στη θέση του διοικητή της ΤτΕ και είναι δύσκολο να αντικατασταθεί χωρίς να παραιτηθεί ο ίδιος (ξέχωρα, το ότι δεν είναι και πολύ συνετό, αλλά αυτό, έχει αποδειχτεί ότι δεν παίζει κανένα ρόλο). Επομένως, δεν τους έπιασε η αγάπη - απλά, τον έχουν λουστεί.
    Το άρθρο του Σ. Κούλογλου, στο οποίο γίνεται λόγος για μία άγια κυβέρνηση που δεν μπορεί να δείξει έργο επειδή ο υποκινούμενος κρατικός μηχανισμός από τα σκοτεινά κέντρα αντιστέκονται, εξηγεί για ακόμα μία φορά, το πόσο σούργελα είμαστε και σε τι υπόληψη μας έχουν, ακόμα και οι δημοσιογράφοι μας.
    Περιμένω πλέον μέχρι και την Αυγή, να παραδεχτεί δημόσια ότι μας ψεκάζουν.
    εκτος αυτου, αν διωξουν τους διορισμενους απο τους προηγουμενους, δεν θα ξερουν τι να κανουν.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  19. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (06-03-15)

  20. #20091
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο αλλα καραψεματουκλα του κερατα.
    Σε έχω για σοβαρό παιδί, συγκεντρώσου...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκτος αυτου, αν διωξουν τους διορισμενους απο τους προηγουμενους, δεν θα ξερουν τι να κανουν.
    Ενώ, τα βρίσκουν μεταξύ τους, μέσα στα όργανα του κόμματος και τους χαλάνε το έργο οι άλλοι, οι ανεξέλεγκτοι...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  21. #20092
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι Γερμανοί τα ΓΑΜΗΣΑΝ όλα με τις μαλακίες τους στον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Στη δύση τους φόρεσαν καπέλο Άγγλους, Γάλλους, Αμερικάνους και στην Ανατολή (εκεί ήταν τα χειρότερα) τους Ρώσους. Καθεστώς ΚΑΤΟΧΗΣ! Δεν άκουσα ΚΑΝΕΝΑΝ να κατηγορεί όχι τους ξένους αλλά τους ίδιους τους κατακτητές του. Ούτε τους (πρώην πλέον) Ανατολικογερμανούς. «Τα κάναμε σκάτα, υφιστάμεθα τις συνέπειες, δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να σκύψουμε το κεφάλι, να εργαστούμε και, όπως μπορούμε, να ορθοποδήσουμε», ήταν το σύνθημα. Αυτό το πράγμα με μας, να μας φταίνε συνέχώς οι ξένοι, είναι αρρώστια μεγάλη. Θα κουραστώ να το γράφω, θα κουραστείτε το να το διαβάζετε, αλλά για μένα, αυτή η μετακύλιση ευθυνών είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα της Ελλάδος από την ίδρυσή της. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! Ας το πάρουμε χαμπάρι.

  22. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (08-03-15), metro (07-03-15), pf7 (06-03-15)

  23. #20093
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Γερμανοί τα ΓΑΜΗΣΑΝ όλα με τις μαλακίες τους στον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Στη δύση τους φόρεσαν καπέλο Άγγλους, Γάλλους, Αμερικάνους και στην Ανατολή (εκεί ήταν τα χειρότερα) τους Ρώσους. Καθεστώς ΚΑΤΟΧΗΣ! Δεν άκουσα ΚΑΝΕΝΑΝ να κατηγορεί όχι τους ξένους αλλά τους ίδιους τους κατακτητές του. Ούτε τους (πρώην πλέον) Ανατολικογερμανούς. «Τα κάναμε σκάτα, υφιστάμεθα τις συνέπειες, δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να σκύψουμε το κεφάλι, να εργαστούμε και, όπως μπορούμε, να ορθοποδήσουμε», ήταν το σύνθημα. Αυτό το πράγμα με μας, να μας φταίνε συνέχεις οι ξένοι, είναι αρρώστια μεγάλη. Θα κουραστώ να το γράφω, θα κουραστείτε το να το διαβάζετε, αλλά για μένα, αυτή η μετακύλιση ευθυνών είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα της Ελλάδος από την ίδρυσή της. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! Ας το πάρουμε χαμπάρι.
    Θα σε ταράξω, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Γερμανοί είναι πάρα πολύ υπερόπτες για να παραδεχτούν ότι κάτι δεν ήταν του χεριού τους να γίνει. Βολεύονται καλύτερα με το να ξέρουν ότι κάτι κάνανε λάθος, παρά να παραδεχτούν ότι είναι χειρότεροι από κάποιους άλλους...

    Και κάπου εδώ, μπλέκουμε εμείς που δεν είμαστε σαν αυτούς και αυτό, στην ελληνική νοοτροπία μεταφράζεται αυτόματα ότι πρέπει να κάνω το ακριβώς αντίθετο, από αυτό που κάνει αυτός, με τον οποίο είμαι αντίθετος...

    Φυσικά και τώρα, διαπιστώνουμε σταδιακά τα αποτελέσματα του θριάμβου των διαπραγματεύσεων, όπου καμία δούρεια πρότασή μας δεν γίνεται δεκτή...

    Και μην γελιέστε από τις φιλοφρονήσεις οποιουδήποτε: Ακόμα και αυτοί που τώρα, κάνουν τους οπαδούς μας, όταν έρθει η ώρα να κυβερνήσουν, θα μας δουν με... πιο ανθρωπιστικό μάτι.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  24. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (06-03-15), Pauleta_7 (06-03-15), pf7 (06-03-15)

  25. #20094
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σωστός Νίκο. Το αποτέλεσμα πάντως είναι: 1. Αποδέχομαι μια κατάσταση. 2. Σκύβω το κεφάλι και προσπαθώ να την αλλάξω. (η συναισθηματική ανάλυση, που μπορεί να είναι αυτή που λες, ΔΕΝ μας νοιάζει ιδιάιτερα. Ας πιστεύουν πως είναι άρειοι. Ας πιστεύουν πως είναι ισόθεοι. Χέστηκα. Δεν θα μπω στην ψυχή τους και ΔΕΝ με ενδιάφερει. Εμένα το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ με ενδιαφέρει και σ' αυτό είναι ΑΡΙΣΤΟΙ οι φρίτσιδες.)

  26. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (08-03-15), pf7 (06-03-15), voskos_7 (06-03-15)

  27. #20095
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εγώ, αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί μου, έχω να σας καταθέσω το εξής: Και θα τα ξεπουλήσουν όλα και ευχαριστημένοι με την πάρτη τους θα είμαστε, γιατί "αναλάβανε πολύ αργά". Το ότι κάνανε τα αδύνατα - δυνατά για να απομονωθούμε διπλωματικά από κάθε χρήσιμο σύμμαχο, το θεωρούμε κατάκτηση. Το ότι αυτό ακριβώς θα είναι ο Δούρειος Ίππος, για να επιβληθούν και τα τελευταία μέτρα του e-mail Χαρδούβελη, δεν έχει περάσει ακόμα από το μυαλό πολλών.



    ΥΓ: Κάνω λόγο για "χρήσιμο σύμμαχο" εφόσον πλέον είναι πλέον εμφανές ότι η παραμονή στο ευρώ ήταν εξ αρχής το αποκλειστικό ζητούμενο και από το παρόν κυβερνητικό σχήμα - ή από την πλειοψηφία ( ; ) του.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  28. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (08-03-15), pf7 (06-03-15), The Dude (06-03-15)

  29. #20096
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Νόμιζα πως με είχες ξεχάσει Μένιο και ανησυχούσα!

    *καλό ΣΚ, φίλε και να τα λέμε πιο συχνά. Ξέρω πως τρέχεις (όπως όλοι άλλωστε) αλλά έχει κι εδώ ενδιαφέρον το πράγμα.

  30. #20097
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Θα σε ταράξω, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Γερμανοί είναι πάρα πολύ υπερόπτες για να παραδεχτούν ότι κάτι δεν ήταν του χεριού τους να γίνει. Βολεύονται καλύτερα με το να ξέρουν ότι κάτι κάνανε λάθος, παρά να παραδεχτούν ότι είναι χειρότεροι από κάποιους άλλους...

    Και κάπου εδώ, μπλέκουμε εμείς που δεν είμαστε σαν αυτούς και αυτό, στην ελληνική νοοτροπία μεταφράζεται αυτόματα ότι πρέπει να κάνω το ακριβώς αντίθετο, από αυτό που κάνει αυτός, με τον οποίο είμαι αντίθετος...

    Φυσικά και τώρα, διαπιστώνουμε σταδιακά τα αποτελέσματα του θριάμβου των διαπραγματεύσεων,
    όπου καμία δούρεια πρότασή μας δεν γίνεται δεκτή...

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Και μην γελιέστε από τις φιλοφρονήσεις οποιουδήποτε: Ακόμα και αυτοί που τώρα, κάνουν τους οπαδούς μας, όταν έρθει η ώρα να κυβερνήσουν, θα μας δουν με... πιο ανθρωπιστικό μάτι.
    Κι εδω καπου πεταγεται ενας αλεφαντος με κινητο στο χερι.

  31. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (06-03-15)

  32. #20098
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  33. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sk12072 για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (07-03-15), celticfrost (06-03-15), Du3lisT (06-03-15), lefaman72 (06-03-15), voskos_7 (07-03-15)

  34. #20099
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.865
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.623 φορές σε 17.684 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Για όποιον ενδιαφέρεται, από σήμερα, χηρεύει η θέση του αφεντικού, σε αναψυκτήριο.
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης απεβίωσε και οι υπάλληλοί του, προφανώς παραμένουν ανασφάλιστοι και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν, γιατί ο εκλιπών εθνοπατέρας, ήταν ψυχούλα: Μόνο σοβαρές προτάσεις δεκτές...


    *Ωραίο Στάθαρε - πνευματώδες...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  35. #20100
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μια μικρή, προσωπική ιστοριούλα...

    Στις αρχές της δεκαετίας του ΄90 έπαιζα πιάνο σε ένα μεγάλο κρουαζιερόπλοιο που έφερνε γύρες την Καραιβική. Είχα τότε την συνήθεια, και την έχω ακόμα, όταν μπορώ, να μην φορώ γραβάτα αλλά ένα λεπτό ζιβάγκο κάτω από το σακάκι μου. Έτσι ντυμένος έπαιζα πάντα πιάνο, γιατί είχα την παράλογη ιδέα πως αν ίδρωνα, ο ιδρώτας θα σχημάτιζε λεκέ πάνω στον γιακά του πουκάμισου. Την δεύτερη βδομάδα εν πλω, λοιπόν, με κάλεσε ο προσωπάρχης στο γραφείο του και μου είπε:
    «Σε παρακαλώ πολύ μαέστρο Ντιμίτρις από αύριο να φοράς πουκάμισο και γραβάτα όταν παίζεις το πιάνο.»
    «Ξέρετε», του απάντησα, «να το κάνω ευχαρίστως, αλλά όπως είμαι ντυμένος αισθάνομαι πιο άνετα και λογικά παίζω και καλύτερα. Δεν είναι αυτό που ενδιαφέρει εσάς και τον κόσμο;»
    «Σωστό αυτό», μου λέει. «Αλλά είναι θέμα σεβασμού προς το ακροατήριο, που είναι πολύ σημαντικότερα άτομα από σένα, από μένα και από τον καπετάνιο, που μου είπε να σου κάνω την υπόδειξη. Βλέπεις, εδώ έχουμε μια δουλειά πολλών εκατοντάδων εκατομμυρίων, και πελάτες που οι περισσότεροι απ' αυτούς μπορούν να αγοράσουν αύριο το πλοίο ολόκληρο και εμάς παρέα και να μην το πάρει είδηση ο τραπεζικός τους λογαριασμός. Αυτοί όλοι λοιπόν, που εμάς μας βλέπουν σαν μύγες, φοράνε σμόκιν, παπιγιόν και γραβάτες για να ακούσουν την ορχήστρα μας ΚΑΙ εσένα. Γιατί δεν έρχονται με σαγιονάρες και σορτ; Νομίζεις πώς θα είχαν πρόβλημα; Ή θα τους έκαμε κάποιος παρατήρηση; Αυτοί μαέστρο σέβονται τον χώρο ΚΑΙ εσένα μαζί. Δες το κι έτσι και από αύριο να είσαι ντυμένος όπως πρέπει.»

    Σκέφτομαι λοιπόν:

    Εγώ ΔΟΥΛΕΥΑ εκεί! ΔΕΝ ΖΗΤΙΑΝΕΥΑ. Ήμουν και καλλιτέχνης, που, ας πούμε, θα μπορούσα να είμαι κάπως εκκεντρικός. Κι όμως: Έπρεπε να τηρήσω κάποιους κανόνες, οι οποίοι για μένα ήταν ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ, αλλά για το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ και την ΕΡΓΑΣΙΑ την οποία ΕΠΡΕΠΕ να εκπληρώσω όσο καλύτερα γινόταν, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ. Και αναρωτιέμαι: Αυτοί όλοι οι τύπο της κυβέρνησης, που πάνε στο εξωτερικό να ζητιανέψουν (μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας) δεν θα έπρεπε, ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ, να προσαρμοστούν, για τα μάτια του κόσμου έστω, στο πρωτόκολλο των Βρυξελλών και ΟΛΗΣ της σύγχρονης πολιτικής, που ΕΠΙΤΑΣΣΕΙ ένα συγκεκριμένο ντύσιμο και το κυριότερο μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΒΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ; Τους βλέπω και νομίζω πως βλέπω μέλη της Ιρανικής κυβέρνησης του Μαχλαμπανί (πώς τον λέγανε, ξέχασα τον μουσάτο...) Να είσαι κανένας Αμερικανός πρόεδρος, κανενας υπουργός οικονομικών των ΗΠΑ κλπ. να το καταλάβω να πηγαίνεις στις συσκέψεις σαν Ιρανός φρουρός της επανάστασης. Να το καταλάβω να είσαι αγενής, υπερφίαλος και ψευτόμαγκας. Και αυτό γιατί εσύ τα σπρώχνεις τα φράγκα και δεν έχεις ανάγκη κανέναν, αλλά οι άλλοι σε έχουν ανάγκη. Αλλά, να είσαι ΖΗΤΟΥΛΑΣ, ΑΦΡΑΓΚΟΣ, ΣΤΕΓΝΟΣ σαν την Σαχάρα και να το παίζεις ΚΑΖΟΥΑΛ και ΚΟΥΤΣΟΜΑΓΚΑΣ δεν το αντιλαμβάνομαι. Από την μιά γϊναμε ΑΝΕΚΔΟΤΟ στην Ευρώπη (όχι στην Γερμανία. Στην Αγγλία, στην Ολλανδία κλπ...) και από την άλλη ζητάμε να μας πάρουν στα σοβαρά και να μας βοηθήσουν. Αν γίνονται αυτά τα πράγματα θα το δούμε...

  36. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (07-03-15), voskos_7 (07-03-15)

Σελίδα 1005 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 55056057058059059559659759859951001100210031004100510061007100810091015102510351045105511051205130514051505 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας