Παρέμεινε κόκκινη!


Είναι μία από τις κορυφαίες Ελληνίδες κολυμβήτριες, ενώ αναμφισβήτητα αποτελεί το «βαρύ πυροβολικό» του Ολυμπιακού, που χρόνια τώρα κάθεται αναπαυτικά στο θρόνο του Πρωταθλητή Ελλάδας. Ο λόγος για τη Ζωή Δημοσχάκη, η οποία βρίσκεται τέσσερα χρόνια στο λιμάνι και θα παραμείνει για τα επόμενα δύο, τουλάχιστον. Η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια βρέθηκε στα γραφεία της ομάδας, ανανεώνοντας το συμβόλαιό της με τους ερυθρόλευκους.

Τα… αισθήματα, άλλωστε, ήταν αμοιβαία και αυτό φάνηκε από τη συνάντηση της Δημοσχάκη με τον πρόεδρο του τμήματος, Λεωνίδα Θεοδωρακάκη. Μέσα σε πολύ φιλικό κλίμα η νεαρή αθλήτρια υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας δύο χρόνων, ενώ λίγη ώρα αργότερα δήλωνε: «Η συνεργασία μου με τον Ολυμπιακό είναι ιδανική. Με έχουν αγκαλιάσει όλα αυτά τα χρόνια και χαίρομαι που θα συνεχίσω να προσφέρω τις υπηρεσίες μου στο σύλλογο», είπε χαρακτηριστικά, ενώ αναφερόμενη στους προσωπικούς της στόχους δήλωσε: «Φέτος κυνηγάω το όριο πρόκρισης στος Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Ελπίζω να μην έχω τραυματισμούς, όπως τα προηγούμενα χρόνια και να τα καταφέρω. Οι χρόνοι είναι κοντά στο ρεκόρ μου».

Από την πλευρά του ο Λεωνίδας Θεοδωρακάκης δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την ανανέωση της συνεργασίας της ομάδας με τη Ζωή. «Είμαστε πάντα κοντά της και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι από την αγωνιστική παρουσία της. Είναι δική μας αθλήτρια, τη θέλαμε από πολύ μικρή και είναι αυτονόητο πως μέχρι να σταματήσει θα φοράει το σκουφάκι του Ολυμπιακου».