: -

  1. #3261
     avatar   panahs7
    17-07-2009

    49.489
    Thanks
    18.538
    '' 32.747 18.957
    Ignore User

    Dr.Red
    . . . , . . forum .
    ' , .. ( ) !

    .. 35-40, , .. .. ( off-topic, ..)

    ' .. .. Dr. Red , , . .. ..

    , , .. ..

    ! - ..

    , , .. , ..

    Dr. Red, 2050! , , ;

    , , , .. .. , !

    .. , .. 2..

  2. #3262
    ....  avatar   differance
    15-05-2008

    41.111
    Thanks
    11.976
    '' 24.548 14.233
    Ignore User

    Dr.Red
    , xaseis, ,
    , , , , . . .
    ( ) ;;
    , .
    . ...
    , 1823

  3. #3263
    .
    11-03-2007

    10.780
    Thanks
    3.519
    '' 6.050 2.860
    Ignore User



  4. #3264
     avatar   lofou
    03-12-2007

    2.093
    Thanks
    613
    '' 468 320
    Ignore User

    Talking

    sadi
    ;
    !!!!!!!!!!! emo!!!
    PA.RI.ZA (PANATHINAIKOS RIZOSPASTIKHS ARISTERAS)

  5. #3265
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    lofou
    !!!!!!!!!!! emo!!!
    . .
    ;

  6. '' :

    Du3lisT (11-10-09)

  7. #3266
     avatar   Dr.Red
    24-01-2008

    6.928
    Thanks
    5.967
    '' 6.210 3.267
    Ignore User

    ZouPan
    Κατ' αρχήν, είμαι απόλυτα ήρεμος.. (προς το παρόν) Αστειεύομαι!

    Πιστεύω όμως ότι το βλέπετε από την λάθος πλευρά.. Και αναφέρομαι στους φιλάθλους άνω των 35-40, κατηγορία στην οποία λογικά ανήκεις και εσύ, αν και δεν γνωρίζω την ηλικία σου.. Και εξηγώ.. (αν και συνεχίζω το off-topic, αλλά μιας που το πιάσαμε το θέμα..)

    1)Για 'μένα είναι τρόπος ζωής το ποδόσφαιρο.. Και έχω και δουλειά και προσωπική ζωή και στόχους.. Το θέμα φίλε μου Dr. Red είναι όμως ότι από την στιγμή που γεννήθηκα, κανείς στην Ελλάδα δεν μου έμαθε σεβασμό, παιδεία και τημιότητα. Ο καθένας ότι έχει καταφέρει το έχει πράξει ΑΠΟΛΥΤΑ με το δικό του μυαλό και ικανότητες.. Όλοι είμαστε σχεδόν για την πάρτη μας και η νοοτροπία αυτή δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει..

    Όταν όμως λέω ότι το βλέπετε από την λάθος πλευρά εσείς οι μεγαλύτεροι, εννοώ ότι δεν φταίει ούτε το άθλημα, ούτε ο χούλιγκαν..
    2)Έτσι είναι ο άνθρωπος και βρίσκει διαφυγή σε κάτι λαοφιλές ούτως ώστε να καλύψει τις αδυναμίες του και τις ανάγκες του..

    Εμείς οι ίδιοι είμαστε η πληγή και δεν μας αρέσει να το διορθώσουμε! Γιατί το ξε-βόλεμα δεν είναι ωραίο και πονάει..

    Στο πολύ γενικό, στο πολύ φιλικό, αυτή είναι η γνώμη μου κι όποιος δεν με.. πιάνει με περνάει για τρελό, κι όποιος με καταλαβαίνει μου λέει ότι έχω απογοητευτεί από τώρα..

    Φίλε μου Dr. Red,3) εγώ παίρνω σύνταξη το 2050! Για ποιόν λόγο λοιπόν, να δώσω την ζωή μου σε ένα ψέμα, γιατί να χαρήσω τον εαυτό μου σε απατεώνες που με κοροϊδεύουν και δεν μου προσφέρουν τίποτα και να μην έχω σαν τρόπο ζωής το ποδόσφαιρο;

    Δολοφόνοι και χούλιγκαν λοιπόν, μπορεί να είναι και άτομα μέσα στα σχολεία, καθηγητές, επιστήμονες κτλ.. Όχι απαραίτητα οπαδοί.. Η Ελλάδα το μόνο που παράγει είναι το ΨΕΜΑ, ο ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ και η ΠΟΝΗΡΙΑ!

    Αφήστε με λοιπόν εμένα να ζητάω το όπιο μου και να το απολαμβάνω.. Αυτοί που μπορούν δεν θέλουν, κι αυτοί που θέλουν δεν μπορούν.. Εγώ πάω στους 2ους..

    1)για να είναι τρόπος ζωής ,τότε το καθημερινό σου πρόγραμμα,οι προσωπικές ου σχέσεις η δουλειά σου,πρέπει να προγραμματίζονται σύμφωνα με το πρόγραμμα της ομάδας,που έχει τέτοιο πρόγραμμα να ακολουθείς την ομάδα παντού,και να είναι το βασικό σου κίνητρο στη ζωή.Me τέτοιο τρόπο ζωής απλά δεν έχειs χρόνο για δουλειά για προσωπικές και κοινωνικές σχέσεις .Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλα δεν μου φαίνεσαι τέτοιος.

    2)Σε τέτοιες ομάδες κρύβονται άτομα με προσωπικές αδυναμίες,αυτοί που έξω έχουν την ουρα στα σκέλια.Γιατί μέσα στη μάζα μπορούν κάπως να επιβεβαιωθούν.Δεν είναι πάντα απαραίτητα κακό να είσαι ενταγμένος σε κάποια ομάδα η σε κάποιο club,είμαι και εγώ σε 3. Αλλα είναι ομάδες και σωματεία που μπορούν να δώσω και να μου δώσουν κάτι για τη ζωή μου και στη επαγγελματική μου διαδρομή.

    3) δεν θέλω να σε απογοητέψω ...αλλα μην το έχεις και τόσο σίγουρο αυτό.Αυτό μπορεί να είναι το μεγαλύτερο ψέμα που μπορεί να σε κάνουν να πιστέψεις...


    ....
    .: . !!

  8. #3267
     avatar   lofou
    03-12-2007

    2.093
    Thanks
    613
    '' 468 320
    Ignore User

    sadi
    . .




    !
    PA.RI.ZA (PANATHINAIKOS RIZOSPASTIKHS ARISTERAS)

  9. #3268
     avatar   Eleni7
    01-01-2009

    16.295
    Thanks
    10.440
    '' 7.774 5.241
    Ignore User

    ZouPan
    ' , .. ( ) !

    .. 35-40, , .. .. ( off-topic, ..)

    ' .. .. Dr. Red , , . .. ..

    , , .. ..

    ! - ..

    , , .. , ..

    Dr. Red, 2050! , , ;

    , , , .. .. , !

    .. , .. 2..

    ;

    2050;




    , ( )





    ,
    https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/599457_404739842896598_735801972_n.jpg

  10. #3269
     avatar   lofou
    03-12-2007

    2.093
    Thanks
    613
    '' 468 320
    Ignore User

    την αττική συνταξη τη ξερετε?
    PA.RI.ZA (PANATHINAIKOS RIZOSPASTIKHS ARISTERAS)

  11. #3270
     avatar   Eleni7
    01-01-2009

    16.295
    Thanks
    10.440
    '' 7.774 5.241
    Ignore User

    lofou
    ?

    .....

    ......
    https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/599457_404739842896598_735801972_n.jpg

  12. #3271
     avatar   lofou
    03-12-2007

    2.093
    Thanks
    613
    '' 468 320
    Ignore User

    Eleni7
    .....

    ......
    PA.RI.ZA (PANATHINAIKOS RIZOSPASTIKHS ARISTERAS)

  13. #3272
     avatar   panahs7
    17-07-2009

    49.489
    Thanks
    18.538
    '' 32.747 18.957
    Ignore User

    Eleni7
    Είπες κάτι για τις ηλικίες μας;

    Και αισιοδοξείς κιόλας να πάρεις σύνταξη και μάλιστα το 2050;

    Εδώ είναι Ελλάδα και η μόνη σύνταξη που θα παραμείνει γνωστή
    και θα αναφέρεται τώρα και στο μέλλον είναι η Αττική σύνταξη

    Τα ταμεία πέθαναν, η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει (άρα όπως είπε και ο Χατζιδάκις δεν πρόκειται ποτέ και να αναστηθεί) και το όπιο δεν είναι καν
    καλής ποιότητας

    Αυτό θα πει ελπιδοφόρο και αισιόδοξο μήνυμα από τις ώριμες ηλικίες
    προς τις νεότερες

    Να μάθεις να μας υπενθυμίζεις την ηλικία μας, ασεβή νέε
    Μα γι' αυτό αγαπητή μου Ελένη είπα πότε παίρνω σύνταξη.. για να τονίσω την χαώδη διαφορά του τώρα με το τότε.. Επειδή λοιπόν έχω ένα αβέβαιο μέλλον και δεν ξέρω καν αν θα υπάρχει και Ελλάδα τότε, για ποιό λόγο να αγωνιστώ και να χύσω ιδρώτα;

    Πολλές φορές κατηγορείται τους νέους ότι αράζουν στις καφετέριες και δεν επιθυμούν να συμαζευτούν και να κάνουν οικογένεια.. Εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς, αλλά έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να είναι πιο "ώριμοι" απ' ότι φαντάζεστε και να βλέπουν το ανύπαρκτο μέλλον τους και απλά να συμβιβάζοντε ενώ δεν μπορούν να κάνουν κάτι; Είστε οι μόνοι που μπορείται να μας βοηθήσετε.. Αλλιώς τα παιδιά σας θα χαθούν, τόσο γρήγορα, όσο ποτέ άλλοτε στην ιστορία δεν χάθηκε μια γενιά..

    Ανοίξαμε όμως μια φιλοσοφική κουβέντα και βγάζει κι αυτή σε αδιέξοδο..

  14. #3273
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Ειδες ομως κοινωνικα μηνυματα που βγαζει στην επιφανεια ο Οτος;
    ;

  15. #3274
    .  avatar   sirkostas
    19-12-2004

    34.824
    Thanks
    19.915
    '' 21.392 11.422
    Ignore User

    sadi
    " ".
    , .
    , , , , .
    ( , , ) . ( ) , 11 .

    . ' . 2004, , . .
    7-8 , ( , ) . . ' . , . , . . , . .

    , . .

    differance
    . . . . , .

    . ? ? . . ?

    Euro 2004 .

    ? ... ?

    - , . . (?)
    . , , --. .

    . ' , 11, 18. ? ? , .

    . , . , . , , 11 .

    - ? ' ? , . "", .

  16. #3275
    .  avatar   sirkostas
    19-12-2004

    34.824
    Thanks
    19.915
    '' 21.392 11.422
    Ignore User

    Dr.Red
    Το ποδόσφαιρο είναι το οπιο του λαου....των τριτοκοσμικών.Βραζιλία,αργεντινή,γενικώς νότιας Αμερικής,της νότιας Ευρώπης και Αφρικής.
    Χώρες με άπειρα οικονομικά προβλήματα,ανεργία και αδιέξοδα.Σαν μιλώ σαν Έλληνας του εξωτερικού.
    Καμια χωρα δεν έχει τόσες αθλητικές εφημερίδες όπως η Ελλάδα.Καμια κυβέρνηση δεν αποπροσανατολίζει το λαό της όπως η Ελλάδα και ίσως κάποιες νοτιοαμερικανικές χώρες,από τα πραγματικά προβλήματα όπως εμείς για να κερδίσουν λίγο χρόνο η να υπνωτίσουν το λαό τους.
    Κανεις εδώ δεν ασχολείται με το ποδόσφαιρο όσο εμείς.Γιατί να νιώσω υπερήφανος αν κάνει μια μεγάλη νίκη.Τι θα έχει προσφέρει η χωρα μου στη παγκόσμια κοινωνία με τη νίκη της αυτή.Τίποτα.Θα με έχει κάνει καλύτερο πολίτη;θα μου δώσει καλύτερη ποιότητα ζωής ;;;θα μου δώσουν μεγαλύτερο μισθό;θα με κάνει καλύτερο επιστήμονα;;Τίποτα.Το ποδόσφαιρο είναι το χόμπι μου και τίποτα παραπάνω.Έτσι το βλέπουν εδώ,έτσι πρέπει να το βλέπουμε και εμείς ,έτσι είναι!!και αν το δουν έτσι θα εκλείψουν και οι καφρίλες από τα γήπεδα.Οποιος δεν έχει προσωπική ζωή ,στόχους,δουλειά όνειρα μπορεί και να το βλέπει και σαν τρόπο ζωής,δικαίωμα του.Όσο για το εθνόσημα ...ένταξη μην τρελαίνεστε,δεν πιστεύω να το βλέπετε έτσι όταν παίζει και η εθνική ping pong.Οποτε χαλαρά,λίγο μπάλα να βλέπουμε να διασκεδάζουμε να ευχαριστιόμαστε,τίποτα παραπάνω.
    Δε ξερω τα κριτηρια που χρησιμοποιείς για να αποκαλεσεις μια χωρα "τριτοκοσμική", στα σιγουρα ομως οι Βραζιλια/Αργεντινη/Νοτια Ευρωπη δεν ανηκουν εκει.

    Βραζιλια & Αργεντινη εχουν δυνατες οικονομιες, ειδικα η δευτερη δεν εχει και τιποτα παραγκουπόλεις για να την αποκαλείς τριτοκοσμική. Και βεβαια δεν ειναι τριτοκοσμικη η Ισπανία που κι εκει το ποδοσφαιρο ειναι τροπος ζωης κι οχι...θέατρο.

    Μην ονομαζουμε τη καφτή ιδιοσυγκρασια των μεσογειακων και των λατίνων "συμπεριφορά τριτοκοσμικων". Προσωπικα, αν ειχα να επιλεξω να ζησω μονιμα στο Βερολίνο ή στο Ρίο Ντε Τζανέιρο δε θα ειχα κανενα απολυτως ενδοισσμό να επιλέξω το δευτερο.

    Α, και μη ξεχασω. Οι πιο σκληροι χουλιγκάνοι παράγονται στις "προοδευτικες" βορειοευρωπαικές χώρες. Γιατι εκει υπαρχουν τα μεγαλυτερα αδιέξοδα. Ο Ελληνας ή ο Βραζιλιάνος βρίσκει ακομα στη χειρότερη μερα της ζωης του ενα αποκουμπι. Θα τον στηρίξει ο κολλητος του, θα βγει μια βολτα στον ήλιο, θα ξεσπάσει τελος παντων καπου. Ο Γερμανός που θα βρεί απάγκιο? Η ο Σουηδος? Ηξερα πιτσιρικά ελληνοσουηδο που η ιδια η σουηδέζα μανα του τον πεταξε απο το δευτερο σπιτι της, που το ειχε ξενοίκιαστο (!!!), επειδη εμεινε ανεργος κι αυτη του ειπε "εισαι αρκετα μεγαλος για να ζησεις τη βοήθεια των γονιών σου". Κι ευτυχως που ο Ελληνας πατερας του, τον εβαλε στο δικο του σπιτι (ηταν διαζευγμένοι οι γονεις του) κι αυτος ηρθε να ξεκαλοκαιριασει στην Ελλαδα. Αυτη ειναι η διαφορα των λαών.

  17. #3276
    ....  avatar   differance
    15-05-2008

    41.111
    Thanks
    11.976
    '' 24.548 14.233
    Ignore User

    sirkostas

    Ο Χαριστέας ειναι καλυτερος απο τον Σαλπιγγιδη ....
    Eντάξει αυτό μου φτάνει

    Οι παιχτες-εργαλεια ποιοι ειναι? Θα πεις καποιο ονομα ή να'χαμε να λεγαμε?
    Σου απάντησα παραπάνω

    Αν παει ο Τοροσιδης δεξια, τοτε αριστερα η μονη επιλογη θα ειναι ο χαλκέντερος Καράμπελας. Αν θες τετοιο "εργαλείο", συγχαρητήρια.
    Ας τον χαραμίσουμε τότε στα αριστερά. Και αν ξεμείνουμε από σέντερ μπακ ας τον βάλουμε και εκεί.

    ΥΓ. Αριστερό χαφ έχουμε?
    . ...
    , 1823

  18. #3277
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Οχι και καλυτερος του Σαλπιγγιδη ο Χαριστεας ρε Κωστα. Τα θες και τα λες; Και πιο πανω εγραψες για τον Παντο που ειπα εγω...
    Τελος παντων διαφορες αποψεων. Συμφωνω στη λογικη οτι δεν εχει αδικηθει παικτης πλην του Στολτιδη (εγω πιστευω και 4-5 ακομα αλλα δεν αλλαζουν κατι) ομως αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ο Ρεχαγκελ λειτουργει σαν μανατζερ αντιπροσωπος συγκεκριμενων γραφειων.
    Και παλι λεω οτι δεν τον κατηγορω γι' αυτο απλουστατα γιατι δε με νοιαζει η εθνική. Απλα την αποψη μου λεω. Καλα κανει ο ανθρωπος, λεφτα βγαζει.

    Για παραδειγμα ο Χαριστεας για να μιλησουμε για το συγκεκριμενο παικτη ειναι πραγματικα μια περιπτωση περιεργη. Δυο λογους βρισκω να παιζει σε οποιαδηποτε ομαδα, εναν "χιουμοριστικο" και εναν αλλο λογικο. Ή να ειναι γκομενος του προπονητή ή να εχουν κοινα οικονομικα συμφέροντα που πηγαζουν απο τη δυνατοτητα του ποδοσφαιριστη να "διαφημιστει" μεσω εθνικής (αφου στις ομαδες του ο Χαριστεας πλην της πρωτης της Βρεμης) δεν καθεται ουτε στον παγκο, και χρονο με τον χρονο το "ταβανι" του χαμηλωνει με εξαιρετικα αποτομους ρυθμους για να το πεις "γεραματα".

    Στα περι τριτοκοσμικων, με την ροη αλλαγών τα τελευταια χρονια στις οικονομιες ολου του πλανήτη, μπορεις τη μια χρονια να εισαι "παγκοσμια οικονομική κυβερνηση" και την αλλη να μπαινεις στη λιστα του ΟΗΕ για ιατροφαρμακευτική βοήθεια και αποστολη τροφίμων. Δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για κατι τετοιο οποτε εν ολιγοις για την ωρα συμφωνω μαζι σου.
    Παντως αν πας στο Ριο να σε προειδοποιησω οτι ανακυρηχθηκε η πιο αγαπημενη πολη των ομοφυλοφιλων παγκοσμιως πριν κανα δυο μηνες. Να μη λες οτι σε εστειλα και ξεβρακωτο στ' αγγουρια

    Αυτα , συνεχάμε...
    ;

  19. #3278
     avatar   lofou
    03-12-2007

    2.093
    Thanks
    613
    '' 468 320
    Ignore User

    χαχα καλύτερος του σαλπιγγίδης ο αχρηστέεευς ρε παιδια? οχι ρε παιδια θα τρελλαθουμε!
    PA.RI.ZA (PANATHINAIKOS RIZOSPASTIKHS ARISTERAS)

  20. #3279
    .  avatar   sirkostas
    19-12-2004

    34.824
    Thanks
    19.915
    '' 21.392 11.422
    Ignore User

    Dr.Red
    . , , , .
    , . ., .


    ' , .

    ' . . !

    ! !

    . ' , ' . . . .

  21. 5 '' sirkostas :

    BrazHlias (12-10-09), chainsaw (12-10-09), differance (12-10-09), IERO (12-10-09), paraskdi (12-10-09)

  22. #3280
     avatar   BrazHlias
    30-04-2008

    .
    36.542
    Thanks
    23.329
    '' 26.973 15.082
    Ignore User

    sadi
    .
    ... . .
    , . . " " "" .
    . . - . . ...... ... ... , .

    , , .

Bookmarks

-

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •