[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]


Χωρίς μεγάλο ντέρμπι θα διεξαχθούν τα πρώτα παιχνίδια των ομάδων της Basket League στην ΒΆ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την Παρασκευή (27/7) πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τη νέα σεζόν, όπου οι ομάδες της πρώτης τη τάξει εθνικής κατηγορίας θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους από την ΒΆ Φάση, η οποία έχει προγραμματιστεί για τις 3 Οκτωβρίου.

Ο πολυνίκης του θεσμού Παναθηναϊκός, αλλά και η κάτοχος του τροπαίου ΑΕΚ, θα μάθουν τον αντίπαλό τους μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης, ενώ ο Ολυμπιακός κληρώθηκε απέναντι στον Χολαργό στο ΣΕΦ, ένα ματς που… θυμίζει την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ντέρμπι της διοργάνωσης αναμένεται να λάβει χώρα στην Γ' Φάση (3-4 Νοεμβρίου) και θα είναι μεταξύ των «Δικέφαλων», μαι και σε περίπτωση πρόκρισης ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, οι ομάδες θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά σε ματς στην Πυλαία.


Συνοπτικά, το πλήρες πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας:

Α΄ Φάση, 1η αγωνιστική (16/9)

1ος Όμιλος

1.Κόρινθος-Δούκας
2.Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
3.Μανδραϊκός-Παπάγου
4.Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας
5.Πεντέλη-Πανερυθραϊκός
6.Ένωση Ιλίου-Γλαύκος
7.Τρίτων-Πανελευσινιακός
8.Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος



2ος Όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

9.Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου
10.ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας
11.Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας
12.Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων
13.Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας
14.Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου
15.Νίκη Βόλου-Αγρίνιο
16.Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών



2η αγωνιστική (19/9)



17.Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων
18.Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης
19.Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων
20.Νικητής 6-Ιπποκράτης
21.Νικητής 14-Κόροιβος
22.Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας
23.Νικητής 12-Καβάλα
24.Νικητής 4-Ιωνικός Ν.
25.Νικητής 8-Ψυχικό
26.Νικητής 13-Εθνικός
27.Νικητής 5-Απόλλων Π.
28.Νικητής 9-Ηρακλής 2017
29.Νικητής 1-Καρδίτσα
30.Νικητής 2-Αμύντας
31.Νικητής 3-Καστοριά
32.Νικητής 11-Μαρούσι


3η αγωνιστική (22-23/9)

33.Νικητής 26-Νικητής 23
34.Νικητής 31-Νικητής 32
35.Νικητής 24-Νικητής 20
36.Νικητής 19-Νικητής 22
37.Νικητής 27-Νικητής 18
38.Νικητής 25-Νικητής 30
39.Νικητής 17-Νικητής 28
40.Νικητής 21-Νικητής 29



4η αγωνιστική (26/9)

41.Νικητής 39-Νικητής 37
42.Νικητής 38-Νικητής 36
43.Νικητής 40-Νικητής 34
44.Νικητής 33-Νικητής 35



5η αγωνιστική (29/9)

45.Νικητής 41-Νικητής 44
46.Νικητής 42–Νικητής 43



ΒΆ Φάση (3/10)
47.Ρέθυμνο-Κύμη
48.Ολυμπιακός-Χολαργός
49.Νικητής 46-Παναθηναϊκός
50.Προμηθέας Π.-¶ρης
51.Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου
52.Κολοσσός Ρ.-Λαύριο
53.ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
54.Νικητής 45-ΑΕΚ



ΓΆ Φάση (3-4/11)
55.Νικητής 47-Νικητής 51
56.Νικητής 53-Νικητής 54
57.Νικητής 50-Νικητής 49
58.Νικητής 48-Νικητής 52

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2.