Σελίδα 2 από 18 ΠρώτηΠρώτη 12345612 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 40 από 351

Θέμα: Nelson Haedo Valdez

  1. #21
    Ξάδελφος του Τζον Τάραμας Το avatar του χρήστη Nistisimos
    Εγγραφή
    23-06-2013

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    647
    Thanks
    304
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 374 φορές σε 221 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Καλορίζικος, ας ελπίσουμε να βοηθήσει γιατί όπως είδαμε και χθές, έχουμε ανάγκη απο παίχτη που έχει το γκολ εύκολα.
    "I'm gonna make him an offer he can't refuse"

  2. #22
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως όλοι θα κριθείς και εσύ στο γήπεδο. Θα δούμε εάν άξιζε η αλλαγή του Μήτρογλου με εσένα.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    δεν νομιζω πως ερχεται να αντικαταστησει το μητρογλου, απλα σαν μια προσωρινη λυση.


    παντως σε αντιθεση με τον πανεα, πιστευω οτι δεν εχει γαυροφατσα, πιο πολυ με παοκτζη μοιαζει σε στυλ γκαρσια.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  3. #23
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.150
    Thanks
    24.328
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.709 φορές σε 17.750 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sk12072 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαίνεται νυχτόβιος τύπος και μπαρόβιος
    Εμένα πάλι, μου θυμίζει την Μήτση Κωνσταντάρα, στην ταινία "Ο Άθρωπος που Γύρισε από τη Ζέστη"...
    Βέβαια, κάτι τέτοιες "πρώτες" εντυπώσεις, ίσως να είναι πιό ενθαρρυντικές, από το να βλέπεις κάτι ομορφόπαιδα, με μαλλί στην τρίχα, "V" μπλουζάκια και τατουάζ μέχρι και μέσα στα μάτια...
    Αυτά τα κλαρινογαμπριλίκια, στην εμφάνιση των ποδοσφαιριστών, τα έχω πάρει με λίγο κακό μάτι.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  4. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    SOLID (30-01-14), VALVERDES_7 (30-01-14)

  5. #24
    #include <olympiacos> Το avatar του χρήστη AIIZ
    Εγγραφή
    03-12-2007

    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    12.334
    Thanks
    778
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.437 φορές σε 2.883 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    ας τον δούμε πρώτα συμφωνώ αλλά σαν πρώτη εντύπωση μου φαίνεται χοντρός...

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    VALVERDES_7 (30-01-14)

  7. #25
    Το avatar του χρήστη consigliere
    Εγγραφή
    12-11-2007

    Μηνύματα
    9.701
    Thanks
    14.667
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.633 φορές σε 4.090 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Έβλεπα ένα βιντεάκι με όλα τα γκολ της σαιζόν 2012-13. Πέρυσι δηλαδή.
    Πρώτα πρώτα δε δείχνει παροπλισμένος. Απορώ. Ούτε απόμαχος. Ίσα ίσα.

    Εντύπωση μου έκανε ότι τα περισσότερα τα έχει με το κεφάλι. Εμείς έχουμε να δούμε καλό κεφαλοσφαιριστή από την εποχή του Ντάρκο.
    Ομοίως δείχνει να κινείται πολύ στον κενό χώρο και έχει καλές τοποθετήσεις.

    Καλώς όρισε. Μακάρι από το πουθενά και πάλι χωρίς χρήματα να μας βγει.
    ... there's no such thing as "too much"...

  8. #26
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.150
    Thanks
    24.328
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.709 φορές σε 17.750 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Τα χρήματα, θα προκύψουν μετά το εξάμηνο.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  9. #27
    Είμαστε πλήρεις... Το avatar του χρήστη Red&White-Nick-7
    Εγγραφή
    27-03-2012

    Μηνύματα
    5.206
    Thanks
    4.150
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 3.331 φορές σε 2.000 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Καλώς μας βρήκες και εσύ! Ας ελπίζουμε να βγεις killer και όχι παλτό...

  10. #28
    .
    Εγγραφή
    29-11-2007

    Μηνύματα
    23.090
    Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από AIIZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας τον δούμε πρώτα συμφωνώ αλλά σαν πρώτη εντύπωση μου φαίνεται χοντρός...

    Γουάτ α φάκ ;;;; Αν σου φαίνεται αυτός χονδρός ο Βαγγέλας τι ειναι ;

  11. #29
    Το avatar του χρήστη kwtsios
    Εγγραφή
    17-04-2007

    Περιοχή
    Αμβουργο
    Μηνύματα
    4.376
    Thanks
    8.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.849 φορές σε 1.286 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Reds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γουάτ α φάκ ;;;; Αν σου φαίνεται αυτός χονδρός ο Βαγγέλας τι ειναι ;
    Παχουλοκομψος

  12. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον kwtsios για αυτό το μήνυμα:

    Paneas (30-01-14), Rena (30-01-14), sabar77 (30-01-14), voskos_7 (30-01-14)

  13. #30
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.150
    Thanks
    24.328
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.709 φορές σε 17.750 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kwtsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παχουλοκομψος
    Ή λιπογλυπτικό αριστούργημα...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  14. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (31-01-14)

  15. #31
    Το avatar του χρήστη nikos7
    Εγγραφή
    28-10-2006

    Μηνύματα
    2.035
    Thanks
    6.465
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.263 φορές σε 647 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Για πολλούς ήταν απλώς ένας αγώνας το 1998. Για τον Νέλσον Βαλντέζ έγινε αγώνας επιβίωσης. Το gazzetta.gr παρουσιάζει την ιστορία του.

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  

    Το μικρό σαλόνι του σπιτιού τους μετά βίας χωρούσε όλη την οικογένεια. Εφτά παιδιά συνολικά, τέσσερα κορίτσια και δύο αγόρια, μαζί με τους γονείς τους στριμωγμένα παρακολουθούν τον αγώνα για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ένα ανακτημένο βίντεο από το youtube αρκεί για να ξυπνήσει τις αναμνήσεις, να γυρίσει το χρόνο πίσω, να πάει την ιστορία σχεδόν στην αρχή της. Ο Νέλσον ήταν τότε 15 χρονών. Γεννημένος στις 28 Νοεμβρίου του 1983, είχε τεράστια αδυναμία στην οικογένειά του, παρά τις οικονομικές δυσκολίες που αντιμετώπιζαν. Αυτή η αδυναμία θα γινόταν από εκείνο το βράδυ της 28ης Ιουνίου του 1998, όταν η Γαλλία απέκλειε την Παραγουάη, η κινητήριος δύναμή του. Η αντοχή του.

    «Το θυμάμαι σα να ήταν χθες. Προκριθήκαμε από το γκρουπ του θανάτου, στο οποίο ήταν η Ισπανία, η Βουλγαρία και η Νιγηρία. Ήμουν 15 χρονών όταν είδα τον Λοράν Μπλαν να σκοράρει το πρώτο «χρυσό γκολ» στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων και να μας αποκλείει από τη διοργάνωση. Κοίταξα τη μαμά μου κι έκλαιγε. Ήταν πάντα φανατική φίλαθλος του ποδοσφαίρου, ειδικά με την Παραγουάη. Κοίταξα γύρω μου στο δωμάτιο και όλοι έκλαιγαν. Ένιωσα κι εγώ το ίδιο, ένιωθα την ένταση που υπήρχε στο χώρο. Όμως, δεν έκλαψα. Κοίταξα τη μαμά μου και της είπα: «Θα παίξω στο Παγκόσμιο Κύπελλο με την Παραγουάη. Θα βάλω γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο με την Παραγουάη».

    Προστάτης οικογενείας!

    Τα προηγούμενα 15 χρόνια της ζωής του είχαν περάσει φτωχικά. Πιο φτωχικά απ’ όσο μπορεί κάποιος να αντιληφθεί και με μοναδικό στόχο το ποδόσφαιρο. «Η οικογένεια είναι για μένα ό,τι σπουδαιότερο υπάρχει στη ζωή. Σου δίνει ενέργεια και σε κάνει πιο δυνατό». Οι δυσκολίες δεν τον έκαναν ποτέ να μεμψιμοιρήσει. Ούτε καν όταν δεν υπήρχαν λεφτά να αγοράσει μια μπάλα και ανέπτυσσε το ταλέντο του με πορτοκάλια. «Είχα μια εξαιρετική παιδική ηλικία. Δεν είχαμε λεφτά, όμως ήταν όμορφα επειδή ήμασταν αγαπημένοι. Συνήθιζα να παίζω ποδόσφαιρο με ό,τι έβρισκα. Είτε ήταν πορτοκάλια, είτε μια μπάλα από κάλτσες. Ήταν το όνειρό μου να έχω μια μπάλα και προσευχόμουν κάθε βράδυ στους τρεις βασιλιάδες του ποδοσφαίρου να μου φέρουν μία. Θα την έπαιζα μέχρι να τρυπήσει παντού».

    Οι τρεις βασιλιάδες δεν τον άκουσαν, όμως ο Νέλσον δεν το έβαλε κάτω. Ξυπνούσε κάθε μέρα στις πέντε το πρωί για να πάει για τρέξιμο, γυρνούσε σπίτι του στις έξι για πρωινό και στις εφτά ήταν στο σχολείο. Άριστος μαθητής, ακολουθούσε τη συμβουλή της μαμάς του να μάθει γράμματα και πήρε την επιμονή του πατέρα του κόντρα στις αντίξοες συνθήκες. «Πάντα με στήριζε. Έκανε ο ίδιος θυσίες για να έχουμε εμείς ό,τι θέλουμε. Πολλές φορές του ζήτησα να πάω μαζί του στη δουλειά και τον βοηθήσω, όμως δε με άφηνε. Μου έλεγε πως όταν τα πράγματα γίνονται απελπιστικά πρέπει να αντέχεις. Μια μέρα, δεύτερη μέρα, μια εβδομάδα και ο καιρός θα περάσει».

    Ο Νέλσον Βαλντέζ ξεχώριζε ανάμεσα στα άλλα παιδιά του San Joaqu&#237;n. Θαύμαζε τον Ρονάλντο και προσπαθούσε να μιμηθεί τις κινήσεις του. Αν θαύμαζε κάποιον άνθρωπο των γραμμάτων ίσως το μέλλον του να ήταν αλλού. «Ήμουν πολύ ταλαντούχος μαθητής. Σπάνια διάβαζα, όμως είχα τους καλύτερους βαθμούς στο σχολείο. Οι δάσκαλοι πίστευαν ότι θα μπορούσα να είμαι ο πρώτος στο χωριό μου, που θα γινόμουν δικηγόρος ή γιατρός και θα ξέφευγα απ’ τη μοίρα μου. Όμως το δικό μου όνειρο ήταν να γίνω ποδοσφαιριστής. Και γι’ αυτό αποφάσισα μετά το καλοκαίρι του 1998 να παρατήσω το σχολείο και να αφοσιωθώ στην προπόνηση. Προσπάθησαν να με αποτρέψουν. Ήταν η πρώτη μεγάλη απόφαση που πήρα στη ζωή μου. Κι έπρεπε γι’ αυτή να αντιμετωπίσω τη μητέρα μου και τους δασκάλους μου».

    Η μητέρα του αντιμετώπισε με σεβασμό την απόφασή του. Το μέλλον απέδειξε ότι τόσο ο ίδιος, όσο και η οικογένειά του έκαναν το σωστό. Αργότερα, ο Νέλσον θα έστελνε περίπου 15.000 ευρώ το μήνα για να ζουν σχεδόν 200 άνθρωποι στο χωριό του. «Μόνο η μαμά μου έχει 16 αδέλφια. Τα παιδιά τους, οι γιαγιάδες, οι παππούδες, όλοι περιμένουν από εμένα. Κανείς δεν μπορούσε να πάει ούτε καν στο γιατρό, πριν βγάλω εγώ λεφτά». Τα πρώτα του λεφτά τα έβγαλε ακόμα ως πιτσιρίκι. Μια φορά κέρδισε 30 δολάρια σε ένα τουρνουά, την εποχή που ο μισθός ενός εργάτη ήταν 200 δολάρια το μήνα. Τα έδωσε στην οικογένειά του, όπως και όταν κέρδισε σε άλλο τουρνουά τρία γουρούνια και δύο πρόβατα. «Τότε, ήταν σα να πήρα το Champions League, το κύπελλο UEFA και το πρωτάθλημα μαζί».

    Τώρα, πλέον, η κατάσταση είναι καλύτερη. Στέλνει απλά 10.000 ευρώ το μήνα το σπίτι του, έχει το δικό του ίδρυμα για να βοηθάει παιδιά και κάθε Χριστούγεννα δίνει δώρα σε 1.500 άπορα παιδιά. Ήξερε καλύτερα απ’ τον καθένα πως είναι να σου χαρίζει κάποιος χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα.

    Κλεμμένα όνειρα!

    Τίποτα απ’ όλα τα παραπάνω δεν έμοιαζε καν ως προοπτική, όταν ο Νέλσον Βαλντέζ ήταν ακόμα 15 χρονών. Με μοναδικό όπλο τα δάκρυα της μαμάς του, ο μικρός αποφάσισε να φύγει από το σπίτι του. Θεώρησε πως η μοναδική του ευκαιρία ήταν οι «Los Rojiverdes», όπως είναι το χαϊδευτικό τους, μια ομάδα γνωστή για την παραγωγή ταλέντων, που έπαιζε στη δεύτερη κατηγορία. Μια ομάδα, όμως, που δεν μπορούσε να παρέχει ούτε τα προς το ζην σε όσους είχαν τη διάθεση να κυνηγήσουν το όνειρό τους. Ο Βαλντέζ δεν είχε χρήματα, δεν είχε φίλους, δεν είχε καν σπίτι και βρισκόταν μόνος του σε μια πόλη που δεν γνώριζε κανέναν, εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του και 25 χιλιόμετρα μακριά από την πρωτεύουσα.

    Το γήπεδο έγινε σπίτι του. Κυριολεκτικά! Ένα αυτοσχέδιο κρεβάτι με κουβέρτες και χαρτόνια σε μια σκάλα κάτω από τις κερκίδες στέγαζε για τα επόμενα τρία χρόνια κάθε ελπίδα, κάθε όνειρο και κυρίως όλες τις απογοητεύσεις. Ήταν τότε που η συμβουλή του πατέρα του έμοιαζε πιο πολύτιμη από ποτέ. «Μία μέρα τη φορά». Έστω κι αν τη μία μέρα η θερμοκρασία έφτανε τους 40 βαθμούς Κελσίου και την επόμενη μπορεί να έπεφτε στους μηδέν, μαζί με καταρρακτώδεις βροχές. «Ήταν οι πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου, όμως αφού είχα τη δύναμη να αντιμετωπίσω τους δασκάλους μου και τη μαμά μου κι αφού είχα τη δύναμη να πάω μόνος μου στην πρωτεύουσα στα 15 μου χρόνια, είχα τη δύναμη να το ξεπεράσω και αυτό. Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα αλλάξουν όλα. Το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν όταν είχαμε προετοιμασία και μας έδιναν φαγητό μόνο δύο φορές τη μέρα. Δεν ήταν αρκετό, ειδικά όταν έπρεπε να περπατάμε τρία και τέσσερα μίλια για να πάμε στην προπόνηση. Ήταν εποχή επιβίωσης».

    Στην εποχή επιβίωσης, ο Νέλσον που δεν είχε πει κουβέντα στους γονείς του για όσα περνούσε, είχε μόνο ένα φίλο και δεν ήταν ο ιδανικός για να τον βοηθήσει στα όνειρά του. «Ήμουν σχεδόν αλκοολικός», ομολογεί και το «Ca&#241;a», το πιο φτηνό αλκοόλ που υπήρχε έναντι 50 σεντ το λίτρο, ήταν η καθημερινή του συντροφιά. Μέχρι που εμφανίστηκε ο πατέρας του. «Με βρήκε στο γήπεδο. Δεν χρειάστηκε να μου πει τίποτα. Απλά με κοίταξε στα μάτια. «Συγγνώμη πατέρα», του είπα. Έχασα στο στόχο μου».

    Σύντομα, θα τον έβρισκε ξανά. Με τη βοήθεια του πατέρα του, αλλά και όσων εντελώς ανιδιοτελώς έσκυψαν δίπλα του και τον βοήθησαν. «Ποτέ μου δε φοβήθηκα όταν ήμουν μόνος μου. Όταν δεν έχεις τίποτα, τι θα σου κλέψουν; Είμαι περήφανος για όσα πέρασα. Είμαι περήφανος που μπορώ να αποκαλώ φίλους, ανθρώπους που ζήσαμε μαζί στο δρόμο. Κι έχω ένα μεγάλο μέρος στην καρδιά μου για όλους εκείνους που παρότι δεν είχαν τίποτα, με βοήθησαν. Έστω με ένα μπουκάλι νερό, όταν δεν είχα να πιω».

    Δυο πουλόβερ κι ένα ζευγάρι παπούτσια!

    Η ευκαιρία του, εκείνη για την οποία περίμενε μέρα προς μέρα, ήρθε αναπάντεχα. Ένα σκάουτερ της Βέρντερ, ο Γιούργκεν Μπορν, βρισκόταν στη Λατινική Αμερική. «Είδα έναν τρελό που δεν σταματούσε ποτέ να τρέχει», έλεγε ο Γερμανός που παρακολούθησε ένα από τα παιχνίδια της Ατλέτικο Τεμπετάρι και ξεχώρισε τον νεαρό Παραγουανό. Του έβγαλε ένα εισιτήριο για τη Γερμανία και η συνομωσία του σύμπαντος άρχισε να λειτουργεί υπέρ ενός παιδιού που ήθελε κάτι πολύ.

    «Δεν είχα τίποτα να σκεφτώ όταν μου το είπε. Και τι να σκεφτώ δηλαδή; Ήταν σα να κέρδισα το λαχείο», θυμάται ο Βαλντέζ, ο οποίος ετοίμασε τα πράγματά του αστραπιαία. Δεν είχε, δα, και πολλά να πακετάρει… «Όταν πήγα στη Βρέμη το 2001 είχα μόνο μια πλαστική σακούλα. Τίποτα άλλο. Έβαλα μέσα δύο πουλόβερ και ένα ζευγάρι παπούτσια. Αυτή ήταν η γκαρνταρόμπα μου». Ο Νέλσον τηλεφώνησε σπίτι του. Ήθελε να πει τα νέα στη μαμά του. «Δεν το πίστευαν γιατί η Γερμανία ακουγόταν πολύ, πολύ μακρινή. Δεν είχε καν μπει ποτέ κανείς μας σε αεροπλάνο».

    Σε αυτή τη μακρινή χώρα, ο Βαλντέζ θα έβρισκε συμμάχους. Τη γυναίκα του προέδρου της Βέρντερ, που ήταν από την Παραγουάη και την τύχη. Στο δοκιμαστικό που έκανε πέτυχε τέσσερα γκολ και η ευκαιρία που ονειρευόταν έγινε πραγματικότητα. Η ομάδα της Βρέμης πλήρωσε 100.000 δολάρια για να τον αποκτήσει. Μόλις τα 20 εξ αυτών πήρε ο Νέλσον και τα έστειλε σπίτι. Οι γονείς του αγόρασαν μια φάρμα 70 στρεμμάτων και 80 αγελάδες. Έκτοτε την έχουν κάνει οικογενειακή επιχείρηση, που φυσικά προϊόντος χρόνου έχει υπερδιπλασιαστεί.

    Τα πράγματα είχαν αλλάξει, ωστόσο ο Βαλντέζ παρέμενε ένα παιδί μακριά από το σπίτι του. «Στην αρχή έμενα σε ένα ξενοδοχείο δύο αστέρων, που το πλήρωνε ο Γιούργκεν από την τσέπη του. Όλα ήταν διαφορετικά για μένα σε αυτή τη χώρα. Δεν μπορούσα να μιλήσω τη γλώσσα, ενώ και ο χειμώνας ήταν πιο βαρύς απ’ όσο είχα συνηθίσει». Ο στόχος του, όμως, ήταν το ποδόσφαιρο. Ο Νέλσον Βαλντέζ έκανε πράγματα και θαύματα στη δεύτερη ομάδα της Βέρντερ και ανάγκασε τον Τόμας Σάαφ να τον προωθήσει μέσα σε ένα χρόνο στην πρώτη ομάδα. Έκανε το ντεμπούτο του στην μπουντεσλίγκα σε ηλικία 20 ετών, στις 22 Φεβρουαρίου του 2003.

    Οι εμφανίσεις του δεν εντυπωσίασαν μόνο τον τεχνικό της Βέρντερ. Στον Νέλσον δόθηκε η επιλογή να παίξει στην Εθνική Γερμανίας, όμως την απέρριψε. «Ήμουν 18 ετών και με κάλεσαν. Ήταν η πιο δύσκολη απόφαση που έπρεπε να πάρω, γιατί μπορεί να σημάδευε τη ζωή μου, την καριέρα μου και την τιμή μου. Μίλησα με τη μαμά μου και μου είπε πως ό,τι κι αν αποφασίσω θα είναι περήφανη για μένα». Και ο Νέλσον αποφάσισε. Είπε όχι στη Γερμανία και περίμενε την Παραγουάη.

    Στη Βρέμη έμεινε πέντε χρόνια και παρότι δεν ήταν ποτέ ο κλασικός σκόρερ, έγινε το αγαπημένο παιδί της κερκίδας. Κατέκτησε το νταμπλ το 2003-04 και ακόμα μνημονεύει τα χρόνια του στη Βέρντερ ως τα καλύτερα στη Γερμανία και τους «πράσινους» ως την αγαπημένη του ομάδα. Έστω κι αν μια άλλη ομάδα θα πλήρωνε το 2006 περίπου 5 εκ. ευρώ για να τον αποκτήσει. «Στη Ντόρτμουντ είχα περισσότερες κακές στιγμές, παρά καλές», εξηγεί ο ίδιος και με τη φανέλα της Μπορούσια θα έμοιαζε να υποφέρει. Πέτυχε μόλις δύο γκολ στην πρώτη του σεζόν και χρειάστηκε να φτάσει Μάιος για να σκοράρει στο γερμανικό πρωτάθλημα.

    Υπήρχαν, όμως, λόγοι που ουδείς γνώριζε μέχρι να αποκαλύψει ο ίδιος. «Τον τελευταίο καιρό με παίρνουν τηλέφωνο σχεδόν κάθε μέρα από το χωριό μου. Σκέφτομαι νυχθημερόν τι γίνεται εκεί. Πληρώνω δύο σωματοφύλακες για τους γονείς μου, οι οποίοι μου κοστίζουν 3.000 δολάρια το μήνα. Είναι κάτι που πρέπει να κάνω, αλλιώς θα τους απαγάγουν. Ίσως δεν μπορεί να το καταλάβει ο κόσμος. Όταν πήγα εγώ πίσω τον περασμένο Δεκέμβριο, κυκλοφορούσα με πέντε σωματοφύλακες. Η Παραγουάη είναι η δεύτερη πιο διεφθαρμένη χώρα στον κόσμο, πίσω από το Καμερούν. Πρόσφατα απήγαγαν την κόρη του Προέδρου και τη σκότωσαν, παρότι ο άνθρωπος πλήρωσε 3 εκ. δολάρια για τα λύτρα. Κάθε εβδομάδα υπάρχει κι ένα τέτοιο φαινόμενο. Φοβάμαι».

    Ίσως να ήταν ο φόβος, ίσως η χημεία, αλλά το γλυκό δεν έδεσε. Οι οπαδοί της Ντόρτμουντ έφτασαν στο σημείο να τον αποδοκιμάζουν κάθε φορά που ακουμπούσε τη μπάλα και μετά από τέσσερα χρόνια στη Μπορούσια αποφάσισε να φύγει από τη Γερμανία.

    Ισπανία, Ρωσία και η υπόσχεση!

    Η ζωή του και η καριέρα του έγιναν και πάλι θέμα λίγο μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010. Τα δύο γκολ μέσα στο «Καμπ Νου» επί της Μπαρτσελόνα έφεραν τον Νέλσον Βαλντέζ και πάλι στην επικαιρότητα. Ο «λεοντόκαρδος», όπως είναι το παρατσούκλι του, μαγνήτιζε τον κόσμο με την ιστορία του. «Το να φτάσεις να παίξεις σε ένα τέτοιο πρωτάθλημα, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Να παίξεις στο «Καμπ Νου», κάτι που μπορείς να ονειρευτείς. Το να πετύχεις, όμως, δύο γκολ και να κερδίσεις τους καλύτερους του κόσμου; Απλά αδύνατο».

    Το αδύνατο έμοιαζε πάντα η ειδικότητά του. Στην Ισπανία με την Hercules πέτυχε οκτώ γκολ σε μια σεζόν και έφυγε για τη Ρωσία. Έμεινε δύο χρόνια στη Ρούμπιν Καζάν, όμως όταν η κόρη του έφτασε σε ηλικία που έπρεπε να ξεκινήσει σχολείο, ήθελε και πάλι να επιστρέψει στην ιβηρική χερσόνησο. Η Βαλένθια ήταν ιδανικός προορισμός και το 2012 υπέγραψε συμβόλαιο με την ομάδα στην οποία – όπως δήλωνε – θέλει να κλείσει την καριέρα του. Μετά, όμως, από 40 ματς και εννέα γκολ αποχώρησε για την Αλ Τζαζίρα, όπου έμεινε για έξι μήνες.

    Σε όλα αυτό το διάστημα, η μητέρα του παρακολουθούσε. Μαζί με τους εκατοντάδες συγγενείς που άλλαξε η ζωή τους χάρη στο Νέλσον και τα χιλιάδες παιδιά που τον έχουν ως πρότυπο. Το 2006 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας, ο Νέλσον Βαλντέζ έπαιξε σε έξι παιχνίδια και δεν σκόραρε. Είχε μια δεύτερη ευκαιρία το 2010. Το σαλόνι δεν ήταν πια τόσο μικρό όσο το 1998. Ο Λοράν Μπλαν είχε αποσυρθεί και η Παραγουάη θα έφτανε στα προημιτελικά. «Αν γεννιόμουν ξανά , θα έκανα ακριβώς το ίδια πράγματα. Είμαι περήφανος για όσα πέρασα και περήφανος για εδώ που έχω φτάσει».

    Ακόμα ένα ανακτημένο βίντεο από το youtube (λεπτό 4.50). Αρκετό για να δυναμώσει την ένταση των αναμνήσεων, ικανό να κάνει τη μάνα του να κλαίει. Αυτή τη φορά από χαρά! Ο γιος της κρατούσε πάντα το λόγο του…
    [YOUTUBE]sOn_K39TlaA[/YOUTUBE]

  16. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον nikos7 για αυτό το μήνυμα:

    Faithful (30-01-14), SOLID (30-01-14)

  17. #32
    Το avatar του χρήστη Paneas
    Εγγραφή
    23-04-2009

    Μηνύματα
    8.734
    Thanks
    3.185
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.864 φορές σε 3.552 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω πως ερχεται να αντικαταστησει το μητρογλου, απλα σαν μια προσωρινη λυση.


    παντως σε αντιθεση με τον πανεα, πιστευω οτι δεν εχει γαυροφατσα, πιο πολυ με παοκτζη μοιαζει σε στυλ γκαρσια.
    Έλα ρε τον συγκρίνεις με το άλλο το τραβέλι; Κατ αρχάς ο άλλος δεν έχει χαμογελάσει ποτέ στη ζωή του. Πανηγύριζε και ήταν μουτρωμένος ουσταααδιάλα τι μου τον θύμισες...
    = γαυρόφατσα

  18. #33
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.487
    Thanks
    18.538
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.747 φορές σε 18.957 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez


  19. #34
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paneas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ρε τον συγκρίνεις με το άλλο το τραβέλι; Κατ αρχάς ο άλλος δεν έχει χαμογελάσει ποτέ στη ζωή του. Πανηγύριζε και ήταν μουτρωμένος ουσταααδιάλα τι μου τον θύμισες...
    = γαυρόφατσα
    εδω μου θυμιζει τον αλβες (οχι τον ντανι).
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (30-01-14)

  21. #35
    Το avatar του χρήστη SOLID
    Εγγραφή
    20-02-2009

    Περιοχή
    Stretford End
    Μηνύματα
    8.972
    Thanks
    3.793
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.345 φορές σε 3.423 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Εμενα η φατσα του μου θυμιζει μεγαλη μπαλαδοφατσα και πολυ "κοντα" στον...

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  

  22. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Paneas (31-01-14)

  23. #36
    Ξάδελφος του Τζον Τάραμας Το avatar του χρήστη Nistisimos
    Εγγραφή
    23-06-2013

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    647
    Thanks
    304
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 374 φορές σε 221 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα η φατσα του μου θυμιζει μεγαλη μπαλαδοφατσα και πολυ "κοντα" στον...

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Ιερόσυλος, να τον κουρέψουμε και να τον περιφέρουμε στο Πασαλιμάνι για παραδειγματισμό.
    "I'm gonna make him an offer he can't refuse"

  24. #37
    Το avatar του χρήστη Du3lisT
    Εγγραφή
    17-04-2008

    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    31.507
    Thanks
    17.319
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 17.496 φορές σε 10.332 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Εμένα γιατί μου φαίνεται ίδιος ο Στιβεν Σιγκάλ?????


  25. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Du3lisT για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (30-01-14), SOLID (30-01-14)

  26. #38
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.150
    Thanks
    24.328
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.709 φορές σε 17.750 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Στο επάγγελμα, συμφωνώ με τον Στάθη...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  27. #39

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Κάπου προς τα εδώ φέρνει φυσιογνωμικά μου φαίνεται

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  

    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  28. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον VALVERDES_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (31-01-14), Rena (03-02-14), voskos_7 (31-01-14)

  29. #40
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Nelson Haedo Valdez

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου προς τα εδώ φέρνει φυσιογνωμικά μου φαίνεται

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  

    ΔΥΝΑΤΟΣ!!!

  30. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    VALVERDES_7 (31-01-14)

Σελίδα 2 από 18 ΠρώτηΠρώτη 12345612 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας