+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 16 από 16

Θέμα: ΥΜΝΟΙ ΟΜΑΔΑΣ

#include <olympiacos> Το avatar του χρήστη AIIZ

Περιοχή
    Ελλάδα
    Thanks
    778
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.437 φορές σε 2.883 μηνύματα
    Ignore User

music1 ΥΜΝΟΙ ΟΜΑΔΑΣ

[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

δε βρήκα το θέμα για τους ύμνους της ομάδας (αν υπάρχει) και με αφορμή αυτό το κείμενο

Τη μεγάλη επιτυχία «Η θάλασσα του Πειραιά» τη γνωρίζουμε λίγο-πολύ όλοι. Ποιος δεν έχει ακουστά εξάλλου τους στίχους «Περαία μου, Περαία μου με το Σαρωνικό σου, που έχεις για καμάρι σου τον Ολυμπιακό σου»;
    Αυτό που δε γνωρίζουμε όμως είναι ότι πίσω από το τραγούδι που έγινε συνώνυμο της πόλης του Πειραιά κυρίως, και της ομάδας του Ολυμπιακού κατ΄επέκταση, «κρύβονται» δύο μεγάλα καλλιτεχνικά ονόματα που ήταν οπαδοί των δύο αντίπαλων δεόντων των «ερυθρόλευκων» για την Αθήνα, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ.
    Ο δάσκαλος του ρεμπέτικου και λαϊκού τραγουδιού και δεξιοτέχνης του μπουζουκιού, Γιώργος Μητσάκης, ήταν ο δημιουργός που υπέγραφε τη μουσική και τους στίχους στο «Η θάλασσα του Πειραιά». Τα «Συννεφιές», «Όταν καπνίζει ο λουλάς», «Μου ‘φαγες όλα τα δαχτυλίδια», «Φτωχό κομπολογάκι μου», «Μια γυναίκα δύο άντρες», «Το δικό μου πάπλωμα», «Στης Λαρίσης το ποτάμι», «Δεν είμαι ο Γιώργος σου» ήταν κάποιες από τις υπόλοιπες μεγάλες επιτυχίες του.
    Γεννημένος το 1921 στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε σε μικρή ηλικία με την οικογένειά του για την Αλεξανδρούπολη αρχικά, καταλήγοντας τελικά να μετοικίσουν στο Βόλο. Λίγα χρόνια αργότερα, έχοντας δοκιμάσει την τύχη του και στη Θεσσαλονίκη, γνωρίζει το Βασίλη Τσιτσάνη και το πεπρωμένο του το 1939 τον οδηγεί στον Πειραιά.
    Σε αυτή την πόλη ξεκίνησε την καριέρα του, αυτή την πόλη αγάπησε, αυτήν την πόλη «ύμνησε» το 1969 στο «Η θάλασσα του Πειραιά». Στο ίδιο τραγούδι παράλληλα αναφέρθηκε και στον Ολυμπιακό, αφού η ομάδα αποτελούσε το «καμάρι» του Πειραιά. Ο ίδιος ο Γιώργος Μητσάκης όμως ήταν φίλαθλος ενός άλλου μεγάλου και λατρεμένου συλλόγου, αυτού της ΑΕΚ.
    Ο τραγουδιστής που πρωτοερμήνευσε τη εν λόγω δημιουργία ήταν ο Γιάννης Πάριος σε ηλικία μόλις 23 ετών. Ο κατά κόσμον Γιάννης Βαρθακούρης, με καταγωγή από την Πάρο, έχοντας κάνει τις πρώτες του εμφανίσεις στη «Νεράιδα» με το Γιάννη Βογιατζή και τη Τζένη Βάνου γνωρίζει στα τέλη της δεκαετίας του ’60 το Γιώργο Μητσάκη.
    Ο τελευταίος αναγνωρίζει με τη σειρά του το ταλέντο του και σε έναν από τους δίσκους των 45 στροφών που κυκλοφόρησε το 1969 του δίνει το βήμα να κάνει το δισκογραφικό ντεμπούτο του.
    Α’ πλευρά: Γιώργου Μητσάκη «Η θάλασσα του Πειραιά» – Εκτέλεσις Γιάννης Πάριος
    Β’ πλευρά: Γιώργου Μητσάκη «Το σφάλμα» – Εκτέλεσις Μπάμπης Τσετίνης & Λίτσα Διαμάντη
    Τραγουδώντας για το μεγαλύτερο λιμάνι της Ελλάδας, και την τοπική ομάδα, ο Γιάννης Πάριος έγινε γνωστός από άκρη σε άκρη της χώρα, όμως ο ίδιος αποτελούσε φίλαθλο μίας ακόμη δοξασμένης ομάδας, αυτής του Παναθηναϊκού, παρακολουθώντας εκείνη την εποχή μέχρι και τις προπονήσεις του, κατά δήλωση του Γιάννη Ζαβραδινού.

[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ; τραγουδήθηκε ο ύμνος από βάζελο;
    εύχομαι πραγματικά οι υπόλοιποι τουλάχιστον να είναι τραγουδισμένοι από γαύρους όπως ο αυθεντικός

.

Thanks
    4.340
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.337 φορές σε 4.984 μηνύματα
    Ignore User

Προεπιλογή Απάντηση: ΥΜΝΟΙ ΟΜΑΔΑΣ

Και άνοιξες θέμα για αυτό ;

Περιοχή
    Ελλάδα
    Thanks
    778
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Reds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και άνοιξες θέμα για αυτό ;
    βασικά καλό θα ήταν οι μοδς να έβαζαν όλους τους ύμνους στο πρώτο ποστ ;)

Το avatar του χρήστη DaRkSaGa79
    3 Highscores

Thanks
    3.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 10.887 φορές σε 5.182 μηνύματα
    Ignore User

Θα παρακαλεσω τουλαχιστον να υπαρχει μια συνεννοηση με τους συντονιστες για τα θεματα που ανοιγουν. Ξεκινατε με 0-100 σε 3'' και μετα τα θεματα "καθονται". Το αποτελεσμα ειναι να μαζευονται θρεντ αδιαβαστα για πολυ καιρο και που χρειαζονται ξεκαθαρισμα. Γι αυτο αλλωστε και ηδη πριν λιγο καιρο καναμε ενα. Προσωπικα δεν βρισκω λογο υπαρξης θεματος για τους υμνους των ομαδων (περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια) αλλα αν δεν υπαρξει συμμετοχη εντονη θα το αφαιρεσουμε (χωρις παρεξηγηση Πανο).

ΥΓ. Τωρα καταλαβα οτι μιλαμε για τον υμνο του Ολυμπιακου μονο αλλα και παλι....
    *****8.23*****

.

Thanks
    4.340
    Ignore User

Και καλά θα κάνετε όπως επίσης και δικά μου θέματα που έχω ανοίξει με αγαπημένες ομάδες και ομάδες που μισούμε να διαγράφουν να ξεκαθαρίσει λίγο ο χώρος.
    Έχει πολλή άχρηστα πράγματα το φορουμ.

Αν θες βάλτο το στα παράπονα.

Το avatar του χρήστη BrazHlias

Περιοχή
    .
    Thanks
    20.523
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 23.481 φορές σε 13.207 μηνύματα
    Ignore User

Link for tablet/ipad/iPhone [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    αν ειναι να "σβηστει" το θρεντ ισως καλυτερα να συγχωνευτει με το "συνθηματα". ή ας φτιαξουμε ενα θεμα που να εχει τους υμνους με μια μικρη περιγραφη για τον καθενα και θα ειναι κλειδωμενο για να μη σπαμαρουμε με ασχετα ποστ οπως αυτο εδω.
    «Το πιο βαθύ σκοτάδι είναι λίγο πριν τη χαραυγή»

Περιοχή
    Ελλάδα
    Thanks
    778
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από DaRkSaGa79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρακαλεσω τουλαχιστον να υπαρχει μια συνεννοηση με τους συντονιστες για τα θεματα που ανοιγουν. Ξεκινατε με 0-100 σε 3'' και μετα τα θεματα "καθονται". Το αποτελεσμα ειναι να μαζευονται θρεντ αδιαβαστα για πολυ καιρο και που χρειαζονται ξεκαθαρισμα. Γι αυτο αλλωστε και ηδη πριν λιγο καιρο καναμε ενα. Προσωπικα δεν βρισκω λογο υπαρξης θεματος για τους υμνους των ομαδων (περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια) αλλα αν δεν υπαρξει συμμετοχη εντονη θα το αφαιρεσουμε (χωρις παρεξηγηση Πανο).

ΥΓ. Τωρα καταλαβα οτι μιλαμε για τον υμνο του Ολυμπιακου μονο αλλα και παλι....
    εννοείται πως διαφωνώ κάθετα και θεωρώ ότι το θέμα ΕΧΕΙ λόγο ύπαρξης, περισσότερο αρχειακής λογικής γιατί είναι ΟΠΑΔΙΚΟ φόρουμ. είπαμε να διαγράφονται άσχετα θέματα αλλά όχι επειδή δεν αρέσει σε έναν. και το λέω γιατί έχει ξαναγίνει αυτό και το λήγω εδώ.

.

Thanks
    4.340
    Ignore User

Αυτό μεγάλε πάει σε εμένα επειδή αναφέρθηκα η το λες γενικά ;

Περιοχή
    Ελλάδα
    Thanks
    778
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Reds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μεγάλε πάει σε εμένα επειδή αναφέρθηκα η το λες γενικά ;
    σε καμμία περίπτωση για σένα αλλά γενικά δεν το λέω

.

Thanks
    4.340
    Ignore User

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από AIIZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε καμμία περίπτωση για σένα αλλά γενικά δεν το λέω
    Γιατί και εγώ εκτός του ότι αναφέρθηκα είπα να μου σβήσουν και δικά μου θέματα που δεν χρειάζονται. Οκ Πανo.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Reds : 27-11-13 στις 21:29

3 Highscores

Thanks
    3.296
    Ignore User

εννοείται πως διαφωνώ κάθετα και θεωρώ ότι το θέμα ΕΧΕΙ λόγο ύπαρξης, περισσότερο αρχειακής λογικής γιατί είναι ΟΠΑΔΙΚΟ φόρουμ. είπαμε να διαγράφονται άσχετα θέματα αλλά όχι επειδή δεν αρέσει σε έναν. και το λέω γιατί έχει ξαναγίνει αυτό και το λήγω εδώ.
    Βρε ληξτο όπου θέλεις εγώ ειπα κατι πολυ απλό. Με την πάροδο κάποιου χρονικού διαστηματος θα ξεκαθαρίζονται τα θέματα στα οποία δεν υπάρχει συμμετοχή. Και για να μην υπάρχει παρεξήγηση (διοτι προφανώς μπερδευεσαι) δεν ειναι μονο δικό μου σκεπτικό. Το αν εμενα μου αρεσει η οχι το κάθε θέμα καμια σημασία δεν έχει γι αυτο και προφανώς ειπα "περί ορέξεως κολοκυθοπιτα". Ετσι για να πέφτουν λιγο οι παλμοί.
    *****8.23*****

3 Highscores

Thanks
    3.296
    Ignore User

Και επειδή αγοράκια είμαστε ολα κι ολα έχουμε καυλες ας τις ξεχαρμανιαζουμε αλλού. Μην μας πούνε και μαλακες στο τέλος.
    *****8.23*****

Περιοχή
    Ελλάδα
    Thanks
    778
    Ignore User

Και επειδή αγοράκια είμαστε ολα κι ολα έχουμε καυλες ας τις ξεχαρμανιαζουμε αλλού. Μην μας πούνε και μαλακες στο τέλος.
    αν αυτό το "αγοράκια" και το "καύλες" πηγαίνει σε μένα, κομμένα. όπως σέβομαι απαιτώ και σεβασμό, δεν είμαστε ούτε φιλαράκια ούτε τίποτα.

3 Highscores

Thanks
    3.296
    Ignore User

αν αυτό το "αγοράκια" και το "καύλες" πηγαίνει σε μένα, κομμένα. όπως σέβομαι απαιτώ και σεβασμό, δεν είμαστε ούτε φιλαράκια ούτε τίποτα.
    Ε γενικά παντως δεν το λεω
    Ειναι που σε έχω βάλει στο μάτι εσενα προσωπικα...Ασε με μωρέ Πανο, γελάει ο κοσμος. Μείνε στην ουσία αυτού που έγραψα και μην το κουραζουμε άλλο. Δεν σε καταδιώκει κανεις.
    *****8.23*****

Περιοχή
    Ελλάδα
    Thanks
    778
    Ignore User

Ε γενικά παντως δεν το λεω
    Ειναι που σε έχω βάλει στο μάτι εσενα προσωπικα...Ασε με μωρέ Πανο, γελάει ο κοσμος. Μείνε στην ουσία αυτού που έγραψα και μην το κουραζουμε άλλο. Δεν σε καταδιώκει κανεις.
    βλέπεις φαντάσματα έτσι; και όντως γελάει ο κόσμος

3 Highscores

Thanks
    3.296
    Ignore User

βλέπεις φαντάσματα έτσι; και όντως γελάει ο κόσμος
    Οκ...
    *****8.23*****

+ Απάντηση στο θέμα

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 10:13
  2. Ροστερ ομαδας 2011-2012
    By vasilis-thrylos7 in forum Τι λέγαμε παλαιά - Ποδόσφαιρο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-11, 21:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές