Σελίδα 122 από 162 ΠρώτηΠρώτη ... 22728292102112118119120121122123124125126132142152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.421 έως 2.440 από 3234

Θέμα: Texas Holdem

  1. #2421
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχισες πάλι τα ίδια?

    Είπαμε, το ότι βγάζουν δις δεν σημαίνει ότι δεν στήνουν για να βγάλουν επιπλέον δις.

    Δεν υπάρχει καμία απόδειξη εάν είναι ή αν δεν είναι στημένο, οπότε τσάμπα σπαταλάμε τον χρόνο μας για κάτι που δεν ξέρουμε.
    Όχι δεν το στήνουν όταν βγάζουν ΔΙΣ! Εκτός αν διοικεί ο Γιωρίκας κι ο Κωστίκας! Είναι το λιγότερο αστείο να ρισκάρεις τέτοιες φίρμες. Όσο για τις "ενδείξεις" που έχουμε, το πιθανότερο είναι να επαληθεύονται μαθηματικά, απλά εμείς αρνούμαστε να το δεχτούμε και εκνευριζόμαστε γιατί τυχαίνει (και) σε μας...

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (15-06-14)

  3. #2422

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Texas Holdem

    Πολύ απόλυτα μιλάς όταν έχεις δεν τα coolerakia στο cash για να φτιάχνουμε το rake, και το τι γίνεται στα tours.
    Και να μην ξεχνάμε ότι είναι μια εφαρμογή(.exe) που πολύ εύκολα ελέγχεται. Δεν ελέγχεται μόνο η "τυχαία διανομή των φύλλων" αλλά άμα θέλουν βάζουν και δικούς να σηκωνουν τουρς που ούτε θα μάθει ποτέ κανείς ποιοι είναι αυτοί.
    Θεωρίες συνομωσίας ναι, αλλά όλα αυτά είναι πιθανά σενάρια.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  4. #2423
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ απόλυτα μιλάς όταν έχεις δεν τα coolerakia στο cash για να φτιάχνουμε το rake, και το τι γίνεται στα tours.
    Και να μην ξεχνάμε ότι είναι μια εφαρμογή(.exe) που πολύ εύκολα ελέγχεται. Δεν ελέγχεται μόνο η "τυχαία διανομή των φύλλων" αλλά άμα θέλουν βάζουν και δικούς να σηκωνουν τουρς που ούτε θα μάθει ποτέ κανείς ποιοι είναι αυτοί.
    Θεωρίες συνομωσίας ναι, αλλά όλα αυτά είναι πιθανά σενάρια.
    Θα επαναλάβω μερικά πράγματα και κάνε τη σύγκριση μόνος σου ως απάντηση σε όσα λες.

    1) Επειδή έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό, το random του υπολογιστή ΔΕΝ μπορεί να είναι το ίδιο με το ανθρώπινο random. Είναι αδύνατο. Αν πάρω εγώ μια τράπουλα και ανακατεύω και βγάζω φύλλα, σε βάθος χρόνου αν κάνει το ίδιο και ο υπολογιστής εικονικά, τα 2 αποτελέσματα θα διαφέρουν, έστω και ελάχιστα.

    2) Όλα τα softwares, πόκερ, καζίνο κτλ ελέγχονται από ανεξάρτητο φορέα που παρουσιάζει δημόσια κάθε χρόνο τα αποτελέσματά του και αν δεν κάνω λάθος, βάση αυτού του φορέα ανανεώνονται και οι άδειες λειτουργίας στις εταιρίες. Τους λαδώνουν;

    3) Υπάρχουν παίκτες που έχουν το online πόκερ σαν θρησκεία, είναι η δουλειά τους, όπως θες πες το και χρησιμοποιούν αρκετά βοηθητικά προγράμματα ταυτόχρονα, ένα απ' τα οποία είναι και tracking software. Αυτά τα προγράμματα έχουν τη δυνατότητα να σου παρουσιάσουν κάθε είδους στατιστικό αποτέλεσμα από τα χιλιάδες ή και εκατομμύρια χέρια που παίζουν οι παίκτες καθημερινά. Ένας δεν βρέθηκε μέχρι σήμερα να μας ανοίξει τα μάτια, να μας δείξει ότι στο σύνολο των παρτίδων που έπαιξε δεν επιβεβαιώθηκαν τα μαθηματικά κι ότι κάτι τρέχει;

    4) Και τέλος, τόσοι και τόσοι εργαζόμενοι πέρασαν από τις online πλατφόρμες όλα αυτά τα χρόνια (πχ η PokerStars λειτουργεί 15 χρόνια τώρα), κανένας δεν έφυγε παραπονεμένος και να βγει να καρφώσει όλες τις κομπίνες που έχουν στήσει;

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (15-06-14)

  6. #2424

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Texas Holdem

    Οι κομπιναδόροι επιχειρηματίες δεν συνηθίζουν να εκμυστηρεύονται τις λαμογιές τους με τους μεροκαματιάρηδες εργαζόμενους. Εχουν λίγους και καλούς. Καλά για την ανεξάρτητη αρχή που εποπτεύει offshore εταιρείες no comment. Kαι ξαναλεω απλά υπάρχουν ενδείξεις και όχι αποδείξεις. Ο καθένας είναι ελευθερος να "επενδύει" όπου νομίζει. Εγώ δηλώνω απλά αγνοια κ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελαχιστοποιώ το ρίσκο σε κάτι που δεν εμπιστεύομαι 100%.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  7. #2425
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή

    Επιτέλους μετά από ένα μήνα συν απεργία ,άνοιξε σήμερα το καζινο
    Αύριο θα αναφέρω μια ωραία ποκερικη παρτίδα που έπαιξα

    Sent from xperia z using smoke signals

  8. #2426
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απ: Texas Holdem

    Για πάμε λίγο να αναλύσουμε μια παρτίδα...
    Εγώ στακ 220 ευρώ
    Αντίπαλος 500 ευρώ
    Αντίπαλος πολύ καλός παίκτης παίζει τον αντίπαλο και όχι τα χαρτιά του
    Εξαιρετικός παίκτης πολύ πολύ καλύτερος από μένα και σπάνια μπλέκω μαζί του
    Παίκτης όμως που τον. Παρακολουθώ πολύ σε παρτίδες που παίζει ώστε να μάθω πως παίζει και επίσης να μάθω από αυτόν
    Αρκετά επιθετικός ακόμα πιο επιθετικός όταν μυριστεί αδυναμία
    Το range του για open raise αρκετά ευρύ όπως επίσης δεν πάει πάει πασσο εύκολα σε 3bet προ φλοπ
    Αυτά τα λίγα για να σας βάλω στο κλίμα της καθαρά ποκερικης παρτίδας που ακολουθεί
    Open raise 7 ευρώ από τον αντίπαλο
    1 call και εγώ στο cut off με ΑΚ c προχωρώ σε 3bet στα 23
    Call ο αντίπαλος πασσο ο ένας caller
    Flop 10d 6c 2d
    check, bet εγώ στα 35 call ο αντίπαλος
    Turn Jc
    Check πάλι αυτός,σκέφτομαι εγώ και ποντάρω 45
    Σκέφτεται 10-13 δευτερόλεπτα και με βάζει all in
    Σκέφτομαι εγώ, όχι τα outs μου...
    Σκέφτομαι πως πήγε η παρτίδα και πιστεύω ότι το ΑΚ μου είναι μπροστά
    Δεν μου έβγαινε νόημα να έχει κάτι μετά από 2 check call ο συγκεκριμενος πάντα
    Σκέφτομαι ότι με το χαμηλό μου μπετ στο τερν έδειξα αδυναμία και ότι πήγε να με κλέψει
    Εντέλει κάνω το call και μου δείχνει Α 7d
    Συζηταγα την παρτίδα με 2 φιλαράκια που τον ξέρουν και τον αντίπαλο και μου είπαν πως το 45 στο turn με ποτ 140 ήταν πολύ μικρό
    Πρώτον δείχνει αδυναμία και δεύτερον αν ήταν σε draw του δίνω pot odds
    Έπρεπε λένε να βάλω 85-90
    Ακούω.....

    sent from my cave using smoke signals

  9. #2427

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πάμε λίγο να αναλύσουμε μια παρτίδα...
    Εγώ στακ 220 ευρώ
    Αντίπαλος 500 ευρώ
    Αντίπαλος πολύ καλός παίκτης παίζει τον αντίπαλο και όχι τα χαρτιά του
    Εξαιρετικός παίκτης πολύ πολύ καλύτερος από μένα και σπάνια μπλέκω μαζί του
    Παίκτης όμως που τον. Παρακολουθώ πολύ σε παρτίδες που παίζει ώστε να μάθω πως παίζει και επίσης να μάθω από αυτόν
    Αρκετά επιθετικός ακόμα πιο επιθετικός όταν μυριστεί αδυναμία
    Το range του για open raise αρκετά ευρύ όπως επίσης δεν πάει πάει πασσο εύκολα σε 3bet προ φλοπ
    Αυτά τα λίγα για να σας βάλω στο κλίμα της καθαρά ποκερικης παρτίδας που ακολουθεί
    Open raise 7 ευρώ από τον αντίπαλο
    1 call και εγώ στο cut off με ΑΚ c προχωρώ σε 3bet στα 23
    Call ο αντίπαλος πασσο ο ένας caller
    Flop 10d 6c 2d
    check, bet εγώ στα 35 call ο αντίπαλος
    Turn Jc
    Check πάλι αυτός,σκέφτομαι εγώ και ποντάρω 45
    Σκέφτεται 10-13 δευτερόλεπτα και με βάζει all in
    Σκέφτομαι εγώ, όχι τα outs μου...
    Σκέφτομαι πως πήγε η παρτίδα και πιστεύω ότι το ΑΚ μου είναι μπροστά
    Δεν μου έβγαινε νόημα να έχει κάτι μετά από 2 check call ο συγκεκριμενος πάντα
    Σκέφτομαι ότι με το χαμηλό μου μπετ στο τερν έδειξα αδυναμία και ότι πήγε να με κλέψει
    Εντέλει κάνω το call και μου δείχνει Α 7d
    Συζηταγα την παρτίδα με 2 φιλαράκια που τον ξέρουν και τον αντίπαλο και μου είπαν πως το 45 στο turn με ποτ 140 ήταν πολύ μικρό
    Πρώτον δείχνει αδυναμία και δεύτερον αν ήταν σε draw του δίνω pot odds
    Έπρεπε λένε να βάλω 85-90
    Ακούω.....

    sent from my cave using smoke signals
    Kαλο το μέγεθος του 3 bet preflop καταρχήν. Αμα ήταν να τους παίξεις ΟΟP θα μ άρεσε λίγο μεγαλύτερο το 3 bet.
    To bet στο flop είναι καλό. Στο turn ήθελε λίγο πιο πολύ, όχι όμως αρκετά περισσότερο. Εννοείται όχι τόσο πολύ όσο σου λέγανε οι άλλοι.
    Λάθος το σκεπτικό σου για το check/call ότι δείχνει αδυναμία. 1 pair εκεί πέρα ΟΟP check/call παίζει για pot control.
    Oσον αφορά για το ότι είναι καλός παίκτης, μόνο που βλέπω να παίζει ΟΟP A7 μετά από 3 bet με βάζει σε σκέψεις, ενώ δε κατάλαβα γιατί πήγε all in.
    Από την στιγμή που έχει Α high και πιστεύει ότι δεν έχεις τίποτα ποιος ο λόγος να κάνει μπλόφα και για όλο το stack του? Για να πασάρει ο αντίπαλος τι? medium pairs?

    Edit..
    Πάνο το μεγαλύτερο υπερθέαμα του πλανήτη, το one drop, πότε ξεκινάει?
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  10. #2428
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλο το μέγεθος του 3 bet preflop καταρχήν. Αμα ήταν να τους παίξεις ΟΟP θα μ άρεσε λίγο μεγαλύτερο το 3 bet.
    To bet στο flop είναι καλό. Στο turn ήθελε λίγο πιο πολύ, όχι όμως αρκετά περισσότερο. Εννοείται όχι τόσο πολύ όσο σου λέγανε οι άλλοι.
    Λάθος το σκεπτικό σου για το check/call ότι δείχνει αδυναμία. 1 pair εκεί πέρα ΟΟP check/call παίζει για pot control.
    Oσον αφορά για το ότι είναι καλός παίκτης, μόνο που βλέπω να παίζει ΟΟP A7 μετά από 3 bet με βάζει σε σκέψεις, ενώ δε κατάλαβα γιατί πήγε all in.
    Από την στιγμή που έχει Α high και πιστεύει ότι δεν έχεις τίποτα ποιος ο λόγος να κάνει μπλόφα και για όλο το stack του? Για να πασάρει ο αντίπαλος τι? medium pairs?

    Edit..
    Πάνο το μεγαλύτερο υπερθέαμα του πλανήτη, το one drop, πότε ξεκινάει?
    ΘΑ σου απαντησω γιατι και στις 2 ερωτησεις σου
    Σου ειπα οτι ειναι παρα πολυ καλος παικτης
    Αυτο μεταφραζεται στο οτι 9 στις 10 ιδιες παρτιδες με αλλους παικτες με το check /all in που εκανε στο τερν θα τους εκανε να πεταξουν το ΑΚ τους ( 10 μετριους παικτες το τονιζω)
    Σε εναν ισαξιο του δεν θα το εκανε ποτε των ποτων)
    Το κανει διοτι ξερει πως το Α7 του δεν κερδιζει

  11. #2429
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πάμε λίγο να αναλύσουμε μια παρτίδα...
    Εγώ στακ 220 ευρώ
    Αντίπαλος 500 ευρώ
    Αντίπαλος πολύ καλός παίκτης παίζει τον αντίπαλο και όχι τα χαρτιά του
    Εξαιρετικός παίκτης πολύ πολύ καλύτερος από μένα και σπάνια μπλέκω μαζί του
    Παίκτης όμως που τον. Παρακολουθώ πολύ σε παρτίδες που παίζει ώστε να μάθω πως παίζει και επίσης να μάθω από αυτόν
    Αρκετά επιθετικός ακόμα πιο επιθετικός όταν μυριστεί αδυναμία
    Το range του για open raise αρκετά ευρύ όπως επίσης δεν πάει πάει πασσο εύκολα σε 3bet προ φλοπ
    Αυτά τα λίγα για να σας βάλω στο κλίμα της καθαρά ποκερικης παρτίδας που ακολουθεί
    Open raise 7 ευρώ από τον αντίπαλο
    1 call και εγώ στο cut off με ΑΚ c προχωρώ σε 3bet στα 23
    Call ο αντίπαλος πασσο ο ένας caller
    Flop 10d 6c 2d
    check, bet εγώ στα 35 call ο αντίπαλος
    Turn Jc
    Check πάλι αυτός,σκέφτομαι εγώ και ποντάρω 45
    Σκέφτεται 10-13 δευτερόλεπτα και με βάζει all in
    Σκέφτομαι εγώ, όχι τα outs μου...
    Σκέφτομαι πως πήγε η παρτίδα και πιστεύω ότι το ΑΚ μου είναι μπροστά
    Δεν μου έβγαινε νόημα να έχει κάτι μετά από 2 check call ο συγκεκριμενος πάντα
    Σκέφτομαι ότι με το χαμηλό μου μπετ στο τερν έδειξα αδυναμία και ότι πήγε να με κλέψει
    Εντέλει κάνω το call και μου δείχνει Α 7d
    Συζηταγα την παρτίδα με 2 φιλαράκια που τον ξέρουν και τον αντίπαλο και μου είπαν πως το 45 στο turn με ποτ 140 ήταν πολύ μικρό
    Πρώτον δείχνει αδυναμία και δεύτερον αν ήταν σε draw του δίνω pot odds
    Έπρεπε λένε να βάλω 85-90
    Ακούω.....

    sent from my cave using smoke signals
    1) Δεν μου αρέσει καθόλου το μέγεθος του 3bet, επιμένω ότι χρησιμοποιείς μοτίβα από τουρ τα οποία είναι -EV για cash (τώρα γιατί άρεσε στο Σάκη δεν ξέρω, ήμουν σίγουρος για κάποιο λόγο ότι θα ξεκινήσει με αυτό).

    2) Το line "call σε dry flop, raise turn (και μάλιστα με overcard)" είναι από τις 2-3 πιο συχνές περιπτώσεις που θα συναντήσεις όταν ο άλλος είναι πολύ δυνατός. Bottom range JT στην καλύτερη.

    3) Απ' τη στιγμή που δίνεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να ξεφύγει όπως ποντάρεις, απορώ γιατί callάρεις τελικά. Call εγωισμού, μιας και σου μοιάζει να έχει equity με 2 overcards και σφήνα. Δεν πιστεύω στο ελάχιστο ότι callαρες εκεί πιστεύοντας ότι είσαι μπροστά, αυτά τα λες εκ του αποτελέσματος συχνά.

    ΥΓ1. Το να παρακολουθείς ένα παίκτη για να... μάθεις όπως λες, τη στιγμή που δεν ξέρεις με τι φύλλα παίζει, είναι ότι χειρότερο. Πιο πολύ θα σε μπερδέψει και θα σε οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις απέναντί του. Αν και όπως είπα, οι περιγραφές σου για τα dynamics πριν την πάσα, ταιριάζουν απόλυτα με την απόφαση που παίρνεις στο τέλος, και τις βάζεις ξέροντας το αποτέλεσμα για να την δικαιολογήσεις.

    ΥΓ2. Σόρρυ αν γίνομαι σπαστικός πάλι, αλλά μπορώ να διακρίνω πότε ο άλλος περιγράφει την παρτίδα αντικειμενικά ως "ξένος" και πότε εκ του αποτελέσματος για να δικαιολογηθεί. Ας πούμε ότι κάναμε και λάθος καμιά φορά, δεν είναι ντροπή (φυσικά μπράβο σου που τον τσάκωσες, αν και από λάθος).

    ΥΓ3. Το OneDrop αρχίζει 29/06 με τοπική ώρα 13:00 (Κυριακή βράδυ για Ελλάδα αν υπολογίζω σωστά δηλαδή) και θα κρατήσει 3 μέρες.

  12. #2430
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zoupan Εμφάνιση μηνυμάτων

    1) Δεν μου αρέσει καθόλου το μέγεθος του 3bet, επιμένω ότι χρησιμοποιείς μοτίβα από τουρ τα οποία είναι -EV για cash (τώρα γιατί άρεσε στο Σάκη δεν ξέρω, ήμουν σίγουρος για κάποιο λόγο ότι θα ξεκινήσει με αυτό).

    2) Το line "call σε dry flop, raise turn (και μάλιστα με overcard)" είναι από τις 2-3 πιο συχνές περιπτώσεις που θα συναντήσεις όταν ο άλλος είναι πολύ δυνατός. Bottom range JT στην καλύτερη.

    3) Απ' τη στιγμή που δίνεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να ξεφύγει όπως ποντάρεις, απορώ γιατί callάρεις τελικά. Call εγωισμού, μιας και σου μοιάζει να έχει equity με 2 overcards και σφήνα. Δεν πιστεύω στο ελάχιστο ότι callαρες εκεί πιστεύοντας ότι είσαι μπροστά, αυτά τα λες εκ του αποτελέσματος συχνά.

    ΥΓ1. Το να παρακολουθείς ένα παίκτη για να... μάθεις όπως λες, τη στιγμή που δεν ξέρεις με τι φύλλα παίζει, είναι ότι χειρότερο. Πιο πολύ θα σε μπερδέψει και θα σε οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις απέναντί του. Αν και όπως είπα, οι περιγραφές σου για τα dynamics πριν την πάσα, ταιριάζουν απόλυτα με την απόφαση που παίρνεις στο τέλος, και τις βάζεις ξέροντας το αποτέλεσμα για να την δικαιολογήσεις.

    ΥΓ2. Σόρρυ αν γίνομαι σπαστικός πάλι, αλλά μπορώ να διακρίνω πότε ο άλλος περιγράφει την παρτίδα αντικειμενικά ως "ξένος" και πότε εκ του αποτελέσματος για να δικαιολογηθεί. Ας πούμε ότι κάναμε και λάθος καμιά φορά, δεν είναι ντροπή (φυσικά μπράβο σου που τον τσάκωσες, αν και από λάθος).

    ΥΓ3. Το OneDrop αρχίζει 29/06 με τοπική ώρα 13:00 (Κυριακή βράδυ για Ελλάδα αν υπολογίζω σωστά δηλαδή) και θα κρατήσει 3 μέρες.
    οταν λεω παρακολουθω εννοειται οτι τελικο αποτελεσμα βγαζεις μονο αν δεις showdown
    Εεπιδη πολλες φορες εχεις αναφερει και δικιο εχεις οτι δεν γραφω παρτιδες που χανω,υποσχομαι οτι απο δω και περα θα γραφω
    Αλλα τι να κανω ο καψερος που αυτες που χανω ειναι ελαχιστες(πλακιτσα)
    Δεν εχει J η 10 εκει διοτι εχω εικονα του πολυ σφιχτου παικτη που μπεταρει φλοπ και τερν μονο με χερια πολυ καλα
    Εκει αυτος με εβαζε στανταρ σε QQ KK και με τοπ η δευτερη επαφη T η J δεν θα μου τα γυρναγε στο τερν με τιποτα( θα με ρωτησεις και πολυ φυσικα οτι αν με βαζει σε νταμες ρηγαδες τοτε τι μου τα γυρναει περιμενει να τα πεταξω?) Ε ναι ετσι παιζει αυτος θα στα γυρισει (εφοσον εχεις fold equilty) ωστε θα μπεις σε τετοιο τρυπακι οτι εχεις overpair αλλα χανεις)
    Βεβαια τωρα που εδειξα το AK και αυτος θα ειναι πιο ψυλιασμενος απεναντι μου και εγω αντιστοιχα
    Τωρα για το πρωτο που αναφερεις ( το 3bet preflop)δεν καταλαβαινω τι εννοεις
    Εννοεις να ηταν μεγαλυτερο? και αν ναι ποσο?

  13. #2431
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει J η 10 εκει διοτι εχω εικονα του πολυ σφιχτου παικτη που μπεταρει φλοπ και τερν μονο με χερια πολυ καλα
    Εκει αυτος με εβαζε στανταρ σε QQ KK και με τοπ η δευτερη επαφη T η J δεν θα μου τα γυρναγε στο τερν με τιποτα( θα με ρωτησεις και πολυ φυσικα οτι αν με βαζει σε νταμες ρηγαδες τοτε τι μου τα γυρναει περιμενει να τα πεταξω?) Ε ναι ετσι παιζει αυτος θα στα γυρισει (εφοσον εχεις fold equilty) ωστε θα μπεις σε τετοιο τρυπακι οτι εχεις overpair αλλα χανεις)
    Βεβαια τωρα που εδειξα το AK και αυτος θα ειναι πιο ψυλιασμενος απεναντι μου και εγω αντιστοιχα
    Τωρα για το πρωτο που αναφερεις ( το 3bet preflop)δεν καταλαβαινω τι εννοεις
    Εννοεις να ηταν μεγαλυτερο? και αν ναι ποσο?
    Δεν είπα ότι έχει αποκλειστικά JT, δεν γίνομαι και κατανοητός γαμώ την τρέλα μου! Bottom range λέω, το line αυτό που έχει πάρει με call dry flop και raise turn 95/100 φορές είναι monster εκεί (συνήθως set). Δεν έχεις call, πρέπει να βγάλεις τρελό read εκεί για να callαρεις και ξαναλέω είμαι σίγουρος ότι μόνο από read δεν callαρες. Απλά σου έκατσε, από λάθος όμως, είναι -EV το call σου κι έχεις βγει χαμένος σε βάθος χρόνου και δεν το ξέρεις.

    *Για το 3bet εννοώ ότι ήταν πολύ μικρό. Είναι μέγεθος από τουρ αυτό (με open και 1 call) και για cash που παίζετε πάρα πολύ deep είναι μικρό. Πολύ πιο συχνά απ' ότι στα τουρ θα δεχτείς call εδώ, γιατί δίνεις στον αντίπαλο τεράστια implied odds, αφού αυτομάτως μικραίνεις το range σου...

  14. #2432
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zoupan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ότι έχει αποκλειστικά JT, δεν γίνομαι και κατανοητός γαμώ την τρέλα μου! Bottom range λέω, το line αυτό που έχει πάρει με call dry flop και raise turn 95/100 φορές είναι monster εκεί (συνήθως set). Δεν έχεις call, πρέπει να βγάλεις τρελό read εκεί για να callαρεις και ξαναλέω είμαι σίγουρος ότι μόνο από read δεν callαρες. Απλά σου έκατσε, από λάθος όμως, είναι -EV το call σου κι έχεις βγει χαμένος σε βάθος χρόνου και δεν το ξέρεις.

    *Για το 3bet εννοώ ότι ήταν πολύ μικρό. Είναι μέγεθος από τουρ αυτό (με open και 1 call) και για cash που παίζετε πάρα πολύ deep είναι μικρό. Πολύ πιο συχνά απ' ότι στα τουρ θα δεχτείς call εδώ, γιατί δίνεις στον αντίπαλο τεράστια implied odds, αφού αυτομάτως μικραίνεις το range σου...
    ρε παιδι μου ακου να σου πω
    Ο συγκεκριμενος εχει μεγαλο range open raise
    Το ΑΚ μου preflop το θεωρω μπροστα τις περισσοτερες των φορων με αυτον τον παικτη
    Αρα θελω να το παιξω
    Οταν λες μικρο το 3bet μου ποσα εννοεις οτι πρεπει να βαλω? 30? 34? 36?
    Θα πηγαινε πασσο
    Εχει βαλει 7 και το 3bet στα 23 ειναι το limit του για να callαρει με μετριο φυλλο
    ειπαμε εινα επιθετικος και πολυ καλος αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και μλκς
    στα 30 34 36 ευρω δεν θα κανει κολλ ουτε καν με 10 J suited που το θεωρω καλο φυλλο εγω
    Συνεχιζω να πιστευω οτι επρεπε να βαλω γυρω στα 80 στο τερν
    Εκανα λαθος και εδειξα αδυναμια με το 45αρι μπετ μου και πηγε να εκμεταλευθει και να κλεψει το ποτ
    Και ΝΑΙ το λεω με πασα ειλικρινια πιστευω στο all ιν του οτι ειμαι μπροστα
    Μονο ενα χερι τον βαζω που μπορει να χανω και αυτο ειναι pocket εξαρια
    Eαν κραταγε 22 θα πηγαινε πασσο πριφλοπ και αν κραταγε ΤΤ θα μου εκανε 4bet πριφλοπ
    Αντε και αλλο ενα χερι ειναι το Α10
    Αυτα και μονο αυτα
    Και μιλαω πολυ ειλικρινα
    Νομιζω οτι στο παρελθον εχω παραδεχτει λαθη που εχω κανει
    Και ξερεις πολυ καλα οτι θεωρω τον εαυτο μου μετριο παικτη

  15. #2433
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδι μου ακου να σου πω
    Ο συγκεκριμενος εχει μεγαλο range open raise
    Το ΑΚ μου preflop το θεωρω μπροστα τις περισσοτερες των φορων με αυτον τον παικτη
    Αρα θελω να το παιξω
    Οταν λες μικρο το 3bet μου ποσα εννοεις οτι πρεπει να βαλω? 30? 34? 36?
    Θα πηγαινε πασσο
    Εχει βαλει 7 και το 3bet στα 23 ειναι το limit του για να callαρει με μετριο φυλλο
    ειπαμε εινα επιθετικος και πολυ καλος αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και μλκς
    στα 30 34 36 ευρω δεν θα κανει κολλ ουτε καν με 10 J suited που το θεωρω καλο φυλλο εγω
    Συνεχιζω να πιστευω οτι επρεπε να βαλω γυρω στα 80 στο τερν
    Εκανα λαθος και εδειξα αδυναμια με το 45αρι μπετ μου και πηγε να εκμεταλευθει και να κλεψει το ποτ
    Και ΝΑΙ το λεω με πασα ειλικρινια πιστευω στο all ιν του οτι ειμαι μπροστα
    Μονο ενα χερι τον βαζω που μπορει να χανω και αυτο ειναι pocket εξαρια
    Eαν κραταγε 22 θα πηγαινε πασσο πριφλοπ και αν κραταγε ΤΤ θα μου εκανε 4bet πριφλοπ
    Αντε και αλλο ενα χερι ειναι το Α10
    Αυτα και μονο αυτα
    Και μιλαω πολυ ειλικρινα
    Νομιζω οτι στο παρελθον εχω παραδεχτει λαθη που εχω κανει
    Και ξερεις πολυ καλα οτι θεωρω τον εαυτο μου μετριο παικτη
    Βάση θεωρίας έπρεπε να κάνεις 28. Η θεωρία λέει 4xbb για open raise +1bb για κάθε limper και 3x+1x για 3bet. Άρα είσαι (3x7)+7=28. Όσο γι' αυτό που λες σε τι τον βάζεις, ξαναλέω ότι πρέπει να έχεις τρομερά read skills ή να τον ξέρεις πάρα πολύ καλά για να μπορέσεις να κάνεις call γνωρίζοντας ότι είσαι μπροστά. Εάν όντως έχεις τέτοιες ικανότητες, τότε εσύ αδικείσαι ρε παιδί μου, πρέπει να βρω χρήματα να σε στακάρω να με κάνεις πλούσιο...

  16. #2434

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Texas Holdem

    To μέγεθος του 3 bet είναι μια χαρά από late position και με stack 220 ευρώ. Αμα τα effective stacks ήταν μεγαλύτερα θα μ αρεσε μεγαλύτερο 3 bet. Δεν χρειάζεται με ένα monster drawing hand όπως το ΑΚ να γίνεις committed ίσως και από το δεύτερο barreling.
    Η θεωρία του χ4 open raise δεν ισχύει στα πραγματικά cash games συνήθως. Το σύνηθες είναι χ6.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  17. #2435
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zoupan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάση θεωρίας έπρεπε να κάνεις 28. Η θεωρία λέει 4xbb για open raise +1bb για κάθε limper και 3x+1x για 3bet. Άρα είσαι (3x7)+7=28. Όσο γι' αυτό που λες σε τι τον βάζεις, ξαναλέω ότι πρέπει να έχεις τρομερά read skills ή να τον ξέρεις πάρα πολύ καλά για να μπορέσεις να κάνεις call γνωρίζοντας ότι είσαι μπροστά. Εάν όντως έχεις τέτοιες ικανότητες, τότε εσύ αδικείσαι ρε παιδί μου, πρέπει να βρω χρήματα να σε στακάρω να με κάνεις πλούσιο...
    Δλδ μονο βαση θεωριας πας?
    Παραμετροι τυπου τι στακ εχει ο αντιπαλος
    Η πχ αυτο που λεω εγω αν τον θελεις η δεν τον θελεις μεσα δεν μετρανε?
    Τι να το κανω αν βασει της θεωρειας σου εκανα 28 η 30 και πηγαινε πασσο?

  18. #2436
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ μονο βαση θεωριας πας?
    Παραμετροι τυπου τι στακ εχει ο αντιπαλος
    Η πχ αυτο που λεω εγω αν τον θελεις η δεν τον θελεις μεσα δεν μετρανε?
    Τι να το κανω αν βασει της θεωρειας σου εκανα 28 η 30 και πηγαινε πασσο?
    Τέλος πάντων, εγώ κακώς ασχολούμαι σε κουβέντες για cash, κάντε ότι θέλετε, εγώ τουρ παίκτης είμαι...

  19. #2437
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zoupan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος πάντων, εγώ κακώς ασχολούμαι σε κουβέντες για cash, κάντε ότι θέλετε, εγώ τουρ παίκτης είμαι...
    ρε μλκ πραγματικά γιατί παρεξηγιεσαι ? συζήτηση κάνουμε για κάτι που και οι 3 μας αγαπάμε .
    Κάθε φορά. που κάτι δεν σαρεσει λες το ίδιο εγώ δεν ξανασχολουμαι
    εξέφρασα μια απορία και πετάς ένα Εγώ κακώς ασχολούμαι...ήμαρτον ρε Πάνο

    Sent from xperia z using smoke signals

  20. #2438
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.422
    Thanks
    18.513
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.716 φορές σε 18.937 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε μλκ πραγματικά γιατί παρεξηγιεσαι ? συζήτηση κάνουμε για κάτι που και οι 3 μας αγαπάμε .
    Κάθε φορά. που κάτι δεν σαρεσει λες το ίδιο εγώ δεν ξανασχολουμαι
    εξέφρασα μια απορία και πετάς ένα Εγώ κακώς ασχολούμαι...ήμαρτον ρε Πάνο

    Sent from xperia z using smoke signals
    Ποιος παρεξηγήθηκε ρε, κακώς ασχολούμαι με κουβέντες για cash, όχι κακώς ασχολούμαι με σένα, διάβαζε τι γράφω. Και δεν είπα να παίξεις βάση θεωρίας, μου λες "πόσο να το έκανα" και για να μην πω τη γνώμη μου χρησιμοποίησα τη θεωρία να σου δώσω περίπου να καταλάβεις...

  21. #2439
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zoupan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος παρεξηγήθηκε ρε, κακώς ασχολούμαι με κουβέντες για cash, όχι κακώς ασχολούμαι με σένα, διάβαζε τι γράφω. Και δεν είπα να παίξεις βάση θεωρίας, μου λες "πόσο να το έκανα" και για να μην πω τη γνώμη μου χρησιμοποίησα τη θεωρία να σου δώσω περίπου να καταλάβεις...
    Ακόμα όμως περιμένω τη γνώμη σου σε αυτό που ρώτησα
    στο 3μπετ μου δεν πρέπει να σκεφτώ ότι θα το κάνω τόσο για να παιχτεί η πασα και όχι τόσο ώστε να.Τον κάνω να κάνει φολντ το χειρότερο χέρι ?

    Sent from xperia z using smoke signals

  22. #2440
    .
    Εγγραφή
    29-08-2008

    Μηνύματα
    1.356
    Thanks
    46
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 297 φορές σε 190 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απ: Texas Holdem

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από konax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα όμως περιμένω τη γνώμη σου σε αυτό που ρώτησα
    στο 3μπετ μου δεν πρέπει να σκεφτώ ότι θα το κάνω τόσο για να παιχτεί η πασα και όχι τόσο ώστε να.Τον κάνω να κάνει φολντ το χειρότερο χέρι ?

    Sent from xperia z using smoke signals
    σορρυ νόμιζα από αυτό που έγραψες ότι παρεξηγήθηκες
    εντιτ..έκανα κουοτ στο ποστ μου λολ
    Sent from xperia z using smoke signals

Σελίδα 122 από 162 ΠρώτηΠρώτη ... 22728292102112118119120121122123124125126132142152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας