Σελίδα 40 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 1020303637383940
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 781 έως 799 από 799

Θέμα: Balazs Megyeri

  1. #781
    Είμαστε πλήρεις... Το avatar του χρήστη Red&White-Nick-7
    Εγγραφή
    27-03-2012

    Μηνύματα
    5.206
    Thanks
    4.150
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 3.331 φορές σε 2.000 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Είναι πολυτέλεια να έχεις τον Μεγυερι για ρεζέρβα! Θα ήταν καλύτερα να τον αφήσουμε να πάει κάπου που θα παίζει βασικός. Δε δημιούργησε ποτέ πρόβλημα παρόλο που δεν έπαιρνε χρόνο συμμετοχής ούτε σε ''εύκολους'' αγώνες του πρωταθλήματος.

  2. #782
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Τόσο τεράστιος τερματοφύλακας, δεν είναι και οι τερματοφύλακες, πρέπει να παίζουν, όπως και να έχει...
    Φυσικά και είναι θεμιτό να θέλει παίζει και είναι και το μόνο λογικό, δηλαδή, αλλά ακόμα πιο φυσικά, είναι αθέμιτο να περιμένει κανείς ότι μπορεί να σταθεί σαν πρώτος στον Ολυμπιακό. Δεν γίνεται, με την καμία.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  3. #783
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Έρχεται ο ατζέντης του Μέγκιερι



    Στην Αθήνα αναμένεται να έρθει μέσα στις επόμενες μέρες ο ατζέντης του Μέγκιερι, ώστε να συζητήσει με τον Ολυμπιακό το ενδεχόμενο ανανέωσης της συνεργασίας τους.
    Το συμβόλαιο του Μπάλας Μέγκιερι με τον Ολυμπιακό ολοκληρώνεται το ερχόμενο καλοκαίρι, με τον Ούγγρο τερματοφύλακα να βρίσκεται στον Πειραιά από το 2010.

    Προτεραιότητα του Μπάλας Μέγκιερι είναι να συνεχίσει την καριέρα του στον Ολυμπιακό, αν και έχει δεχτεί κρούσεις και από άλλους συλλόγους.
    Μέσα στις επόμενες μέρες θα έρθει στην Αθήνα ο ατζέντης του 25χρονου γκολκίπερ ώστε να συζητήσει με τον Ολυμπιακό το ενδεχόμενο ανανέωσης της συνεργασίας τους.
    Οι Πειραιώτες επιθυμούν να διατηρήσουν στο ρόστερ τους τον Μπάλας Μέγκιερι, αλλά περισσότερα θα φανούν στην πράξη.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  4. #784
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Ο Μπάλας Μέγερι στην τελευταία συνέντευξή του πριν φύγει από την Ελλάδα, δίνει απαντήσεις και μιλά για Μαρινάκη, Περέιρα, Ζαρντίμ, Βαλβέρδε, Μίτσελ και τον Ολυμπιακό που κάτι του έλειπε.

    -Περίμενες πως θα περάσουν τόσο γρήγορα τα πέντε χρόνια στην Ελλάδα;
    Όχι, πέρασαν πολύ γρήγορα. Νομίζω ειδικά τα χρόνια που έπαιζα σε κάθε παιχνίδι, πέρασαν ακόμα πιο γρήγορα. Πολλά παιχνίδια, στο Champions League, στο Κύπελλο, στο πρωτάθλημα, οπότε ο χρόνος περνούσε πολύ γρήγορα. Αυτά τα πέντε χρόνια μοιάζουν σαν 1-2 χρόνια.
    -Όταν δεν παίζεις ο χρόνος κυλάει πιο αργά ε;
    Ναι, πιο αργά, είναι πιο δύσκολο.
    -Ήρθες στα 20...
    Μπα, 19 στα 20
    -Σκέφτηκες ποτέ πως θα έμενες τελικά για πέντε χρόνια στην Ελλάδα και τον Ολυμπιακό;
    Ξέρεις, την πρώτη φορά υπέγραψα για τρία χρόνια και δεν είμαι ο τύπος που θα φύγω τρέχοντας μετά από 1-2 χρόνια. Σκέφτηκα “οκ, πάμε για τρία χρόνια και βλέπουμε αν θα είναι περισσότερο”. Αλλά όταν άρχισα να παίζω τότε μετά το δεύτερο χρόνο είπα αυτό είναι, θα μείνω εδώ, να παίξω ποδόσφαιρο.
    -Τι ήταν αυτό που βρήκες διαφορετικό απ' ό,τι το περίμενες;
    Είναι δύσκολο να πω. Γιατί ήρθα απ'τη Φερεντσβάρος, που είναι μεγάλη ομάδα, με μεγάλη ιστορία, μια απ'τις μεγαλύτερες στην Ουγγαρία, όπως και ο Ολυμπιακός Οπότε, είχα αυτή τη νοοτροπία που νομίζω πως χρειάζεται ένας παίκτης στον Ολυμπιακό. Ήρθα και ήμουν 3ος τερματοφύλακας, ήμουν μικρός. Ξαφνικά άρχισα να συνειδητοποιώ πως παίζω με πολύ μεγάλους παίκτες, μεγάλα ονόματα. Και στο 2ο χρόνο, όταν έπαιξα στο Champions League που είναι τελείως διαφορετικό επίπεδο, το όνειρο κάθε ποδοσφαιριστή. Από 3η επιλογή βρέθηκα στο Champions League, όλα έγιναν γρήγορα, δεν είχα χρόνο να συνειδητοποιήσω τι συνέβαινε. Αλλά το απόλαυσα πάρα πολύ εκείνη την περίοδο.
    -Σκέφτηκες τότε αυτό είναι, είμαι ο πρώτος τερματοφύλακας της καλύτερης ομάδας στην Ελλάδα, παίζω στο Champions League, όλα είναι τέλεια. Τι πήγε στραβά;
    Δύσκολη ερώτηση (γέλια). Δύσκολη γιατί ίσως δεν είναι αυτός που πρέπει να την απαντήσει. Μετά τη χρονιά που έπαιξα, υπογράψαμε νέο συμβόλαιο για τρία χρόνια. Ήμουν πολύ χαρούμενος, γιατί εκείνο το καλοκαίρι επέλεξα τον Ολυμπιακό. Είχα προτάσεις από άλλες ομάδες, απ'το εξωτερικό, αλλά είπα όχι. Ο Ολυμπιακός μου έδωσε την ευκαιρία, θέλω να του το ανταποδώσω. Και όταν έφυγε ο Βαλβέρδε ξαφνικά όλα άλλαξαν. Άλλαξε σχεδόν όλη η ομάδα, νέος προπονητής. Κι ο Ζαρντίμ αποφάσισε να προτιμήσει τον Κάρολ. Έκανα ο,τι μπορώ για να παίξω ξανά, επέστρεψα με τον Μίτσελ και τελείωσα καλά τη σεζόν εκείνη.
    Τότε ο Κάρολ δεν ήταν σίγουρος για το τι θα κάνει κι ήρθε ο Ρομπέρτο. Ο Μίτσελ ήθελε να βάλει αυτόν κι ο Ρομπέρτο ήταν εκπληκτικός. Τότε τι να κάνεις; (γέλια) Αυτή ήταν η στιγμή που άλλαξαν όλα. Και μετά χρειάζεσαι υπομονή. Γιατί ούτε να παίξεις μπορείς, αλλά ούτε και να φύγεις, γιατί ο Ολυμπιακός ήθελε να μείνω σαν μπακ-απ. Ήταν δύσκολη εποχή.
    -Ο Ρομπέρτο έπαιζε κι ήταν καταπληκτικός, όλοι το βλέπαμε. Θεωρείς πως παρόλα αυτά θα μπορούσες να πάρεις περισσότερες ευκαιρίες, έστω και ως το Νο2;
    Έπαιξα σε παιχνίδια στο Κύπελλο και στο τέλος έπαιζα στο πρωτάθλημα όταν πλέον το είχαμε κατακτήσει. Βλέπεις ομάδες σαν την Μπαρτσελόνα που κάνουν ροτέισον στους τερματοφύλακες, αλλά το συνηθισμένο είναι πως υπάρχει ο Νο1 και αυτό είναι. Αν είναι διαθέσιμος και υγιής, θα παίξει αυτός. Κι αυτό το ξέρουν όλοι οι τερματοφύλακες και θέλουν να είναι το Νο1. Το να είσαι ο δεύτερος είναι πολύ δύσκολο.
    -Πιστεύεις πως η δεύτερη χρονιά με τον Βαλβέρδε ήταν η καλύτερη, πέρα απ'τα όνειρά σου;
    Ναι, αλλά όχι μόνο επειδή έπαιξα στα περισσότερα παιχνίδια. Η ομάδα πήγε καλά στην Ευρώπη και το πως πήγαμε στο πρωτάθλημα στο δεύτερο μισό της σεζόν. Ήταν μια πολύ δυνατή χρονιά για τον Ολυμπιακό. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, κάναμε ένα ρεκόρ για τα περισσότερα λεπτά χωρίς να δεχθούμε γκολ. Ήμασταν πολύ καλοί συνολικά.
    -Σκέφτεσαι ποτέ το παιχνίδι με τη Μέταλιστ; Έπιασες ένα κρίσιμο πέναλτι στο 77ο λεπτό. Αν η ομάδα είχε πάρει την πρόκριση, τότε κι εσύ θα είχες γίνει ήρωας κι αυτό το πέναλτι θα το θυμόντουσαν περισσότεροι.
    Τι να πω, δεν ξέρω. Ναι, ίσως θα ήταν διαφορετικά, θα ήμουν ήρωας. Στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχουν “αν”. Είναι ωραίο να το σκέφτεσαι, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να το αλλάξεις.
    Δεν μου έκαναν πρόταση να μείνω



    -Και γιατί φεύγεις; Δεν είσαι μεγάλος για τερματοφύλακας, είσαι μικρός ακόμα.
    Είμαι εδώ πέντε χρόνια. Και ναι, είμαι ακόμα μικρός. Είμαι σε μια ηλικία που για μένα είναι η κρίσιμη στιγμή, να παίξω ποδόσφαιρο, να είμαι βασικός. Στον Ολυμπιακό φαίνεται πως ο Ρομπέρτο μένει, έχει συμβόλαιο κι έτσι είναι δύσκολο να είμαι σύντομα βασικός. Νομίζω πως μετά από δύο χρόνια στον πάγκο, αν μείνω έναν ακόμα χρόνο, η καριέρα μου μπορεί να πάρει λάθος δρόμο. Για μένα η καριέρα μου είναι το σημαντικό. Έχω στόχους, φιλοδοξία να προχωρήσω και νομίζω πως τώρα είναι η ώρα να το κάνω, να γυρίσω σελίδα.
    -Οπότε ο Ολυμπιακός ήθελε να μείνεις, αλλά εσύ αποφάσισες να φύγεις;
    Είχαμε συζητήσεις, αλλά ποτέ δεν φτάσαμε στο αν θα μείνω ή όχι. Συζητήσαμε για ανανέωση, η ομάδα είπε πως θέλει να με κρατήσει, κάναμε κάποιες συζητήσεις, αλλά νομίζω πως και οι δύο πλευρές κατέληξαν πως το καλύτερο για μένα ήταν να φύγω. Κατάλαβαν τη θέση μου και επίσης αισθάνθηκαν πως είναι το καλύτερο να με αφήσουν, γιατί έμεινα πέντε χρόνια, και έπρεπε να συνεχίσω.
    -Άρα δεν σου έγινε τελικά πρόταση.
    Όχι, τελικά δεν φτάσαμε εκεί, στο να μου κάνουν πρόταση.
    -Και το αφήσατε έτσι;
    Ναι, και τελικά τους τελευταίους μήνες το πήρα και εγώ απόφαση, πως πρέπει να προχωρήσω.
    -Και πως νιώθεις γι'αυτό;
    Και λυπημένος που φεύγω και ενθουσιασμένος για τη προοπτική. Πέντε χρόνια είναι το μεγαλύτερο διάστημα που έχω περάσει ποτέ και το πέρασα στον Πειραιά. Είναι στενάχωρη στιγμή, συγκινητική στιγμή, αλλά ταυτόχρονα είμαι γεμάτος με φιλοδοξία, δύναμη και ανυπομονώ για το νέο κεφάλαιο στην καριέρα μου.
    -Πολλοί συγκινήθηκαν απ'τα δάκρυά σου στη φιέστα. Ήταν μια σπάνια σκηνή, παρότι το ίδιο έγινε το ίδιο με τον Φουστέρ. Μερικές εβδομάδες μετά, ποιος θα έλεγες ότι ήταν ο βασικός λόγος πίσω απ'αυτά τα δάκρυα; Γιατί έκλαιγες;
    Νομίζω πως είναι πολλά. Ο βασικός λόγος ήταν οι φίλοι που αφήνω πίσω. Πέντε χρόνια είναι μεγάλο διάστημα, έκανα πολλές φιλίες, εντός και εκτός ομάδας. Νομίζω πως αυτό είναι το πιο δύσκολο. Έχω σπουδαίες αναμνήσεις απ'αυτήν την ομάδα κι αυτές οι αναμνήσεις μου ήρθαν μαζεμένες. Αυτοί είναι οι δύο βασικοί λόγοι που έκλαψα. Οι φίλοι και οι αναμνήσεις.
    -Σκέφτεσαι πως ίσως να μετανιώσεις αυτό με το επόμενο βήμα;
    Δεν μ'αρέσει να μετανιώνω για τίποτα στη ζωή μου. Μόνο ο χρόνος θα δείξει. Θα το δούμε όταν θα περάσει ο καιρός, αν ήταν σωστό ή λάθος βήμα. Αυτή τη στιγμή όμως νοιώθω πως είναι στη σωστή κατεύθυνση.
    -Και πού είναι αυτή η κατεύθυνση, πού θα παίξεις τώρα; Στον Παναθηναϊκό; (γέλια)
    (γέλια) Όχι, θα είναι εκτός Ελλάδας. Σίγουρα εκτός Ελλάδας. Ο ένας λόγος είναι πως δεν θα ήθελα μετά απ'αυτά τα πέντε χρόνια, που για μένα σήμαιναν πολλά, να παίξω εναντίον του Ολυμπιακού. Μ'αρέσει πολύ αυτή η ομάδα για να παίξω εναντίον της. Κι ο δεύτερος λόγος είναι πως θέλω να δοκιμάσω τον εαυτό μου σ'ένα άλλο πρωτάθλημα, να δοκιμάσω μια νέα εμπειρία.
    Ο Μαρινάκης με πρόσεξε



    -Είπες πως έκανες πολλούς φίλους εντός της ομάδας. Ποιοι θα σου λείψουν περισσότερο;
    Σίγουρα ο Φουστέρ. Είμαστε πέντε χρόνια μαζί, ήρθαμε μαζί, κάναμε και τη χειρονομία με τα πέντε δάχτυλα. Είναι και άνθρωποι απ'τη διοίκηση, αλλά και πολλοί παίκτες που βέβαια έφυγαν πριν από μένα. (γέλια)
    -Αλήθεια, πως σου φαίνεται αυτό; Οι τόσες αλλαγές κάθε καλοκαίρι;
    Δεν είναι εύκολο να χτίσεις την ομάδα μετά. Βέβαια, στο τέλος είμαστε πάντα στο ίδιο σημείο, παίρνουμε το πρωτάθλημα. Ίσως αυτές οι πολλές αλλαγές να είναι στη φιλοσοφία της ομάδας και όταν έχεις μεγάλες προσφορές σαν αυτές που είχαμε πέρσι για Μήτρογλου, Μανωλά και Σάμαρη, δεν μπορείς να πεις όχι. Είναι θέμα χρημάτων, γιατί η ομάδα θέλει και έσοδα, να ισοσκελίσει το μπάτζετ. Έτσι είναι ο τρόπος που δουλεύει ο σύλλογος και νομίζω κάνουν καλή δουλειά, αφού στο τέλος το σηκώνουμε, που είναι το πιο σημαντικό.
    -Υπήρχε καλοκαίρι που να σκέφτηκες “αυτός φεύγει, αυτός φεύγει, νέοι έρχονται, πως θα τη φτιάξουμε την ομάδα;”
    Μετά το δεύτερο χρόνο συνήθισα (γέλια). Αλλά δεν είναι εύκολο, θέλει χρόνο. Αλλά δεν είναι μόνο εδώ αυτό, είναι στο ποδόσφαιρο γενικά. Κόσμος έρχεται και φεύγει. Κάποιοι μετά από έναν χρόνο, κάποιοι κάθονται περισσότερο.
    -Είπες πριν για ανθρώπους απ'τη διοίκηση. Για τον Βαγγέλη Μαρινάκη τι έχεις να πεις;
    Είχα καλή σχέση μαζί του. Ειδικά στον δεύτερο μου χρόνο με υποστήριξε πολύ, όταν έπαιξα με την Ντόρτμουντ και μετά τον αγώνα. Πάντα είχαμε καλή σχέση. Δεν μίλησα μαζί του πολλές φορές, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό. Μετά τον αγώνα με την Ντόρτμουντ άλλαξαν πολλά. Με είδαν κάτω απ'τα δοκάρια και είπαν “αυτός ο μικρός χρειάζεται περισσότερη προσοχή, να τον φροντίσουμε, γιατί μπορεί να γίνει σημαντικός παίκτης για την ομάδα”.
    -Πιστεύεις πως τελικά σε πρόσεξε;
    Δεν μπορώ να πω όχι. Στις συζητήσεις πάντα μου έλεγε πως με στηρίζει, πως του αρέσει ο χαρακτήρας μου. Δεν μπορώ να πω κάτι κακό γι'αυτόν. Είναι ο πρόεδρος και μερικές αποφάσεις δεν είναι και δικές του, είναι των προπονητών.
    Τρομεροί Βαλβέρδε-Νικοπολίδης



    -Τώρα που είπες προπονητές, είμαι σίγουρος πως αγαπημένος σου ήταν ο Βαλβέρδε.
    Ναι, φυσικά. Όχι γιατί έπαιξα μαζί του. Αλλά γιατί ακόμα και την πρώτη χρονιά, που δεν ήμουν καν στον πάγκο, το έβλεπα πως αυτός ο προπονητής είχε πολλά. Είχε τρομερό χαρακτήρα, όλοι τον σέβονταν πολύ. Και σαν τερματοφύλακας μπορώ να πω πως οι προπονήσεις του ήταν πολύ καλές για εμάς. Για τους τερματοφύλακες είναι διαφορετική η προπόνηση και πρέπει να είσαι σε δράση σε κάθε προπόνηση και μ'αυτόν τον είχαμε πολύ. Επίσης, την πρώτη χρονιά, ήμουν ο 3ος τερματοφύλακας. Αλλά όταν πήραμε το πρωτάθλημα ήρθε και μου είπε “δούλεψες σκληρά όλη τη χρονιά, πάρε αυτά τα τρία τελευταία παιχνίδια” και μπήκα αλλαγή στη θέση του Νικοπολίδη όταν αποσύρθηκε. Τέλος, με πήρε με σπασμένο χέρι στην προετοιμασία, ακόμα και στο δεύτερο μέρος όταν θα δίναμε αγώνες μόνο.
    -Μιας και τον ανέφερες, Νικοπολίδης ή Ρομπέρτο;
    Δεν νομίζω πως μπορείς να τους συγκρίνεις. Και οι δύο τρομεροί επαγγελματίες και δούλευαν πολύ σκληρά. Για μένα ήταν απίστευτο να βλέπω στα 19 μου τον Νικοπολίδη στα 41 του, στον τελευταίο χρόνο της καριέρας του, να προπονείται στο 100%, σε όλες τις ασκήσεις. Η συγκέντρωση και η νοοτροπία του ήταν πραγματική νοοτροπία νικητή κι αυτό περνούσε σε όλη την ομάδα.
    Αλλά το ίδιο και ο Ρομπέρτο. Μεγάλος τερματοφύλακας, τρομερός χαρακτήρας και φίλος μου.
    -Το έχετε αυτό οι τερματοφύλακες; Ανταγωνισμό, αλλά και καλές σχέσεις μεταξύ σας.
    Ναι, ποτέ δεν είχα κακή σχέση με άλλο τερματοφύλακα. Με όλους, με τον Κοντσάντο και με τον Κάρολ, με τον οποίο μιλάμε ακόμα. Και στην Ουγγαρία έχω φίλους που ξεκινήσαμε μαζί. Έχουμε διαφορετική σχέση οι τερματοφύλακες. Ξέρουμε πως μόνο ένας θα παίζει και οι υπόλοιποι παλεύουμε, αλλά ξέρουμε τη θέση μας και θέλουμε να τον στηρίξουμε. Γιατί όλοι έχουμε περάσει απ'τη θέση του και ξέρουμε τι ισχύει. Είμαστε σαν ομάδα μέσα στην ομάδα, κάθε μέρα προπόνηση μαζί. Είναι μια ωραία θέση (γέλια).
    -Για τον Ρομπέρτο τι άλλο έχεις να πεις; Ποιο είναι το νούμερο ένα προσόν του;
    Νομίζω πως το πιο σημαντικό προσόν για έναν τερματοφύλακα είναι η αυτοπεποίθηση. Όταν έχεις αυτοπεποίθηση, όταν πιστεύεις στον εαυτό σου. Σ'αυτό το επίπεδο τεχνικά οι τερματοφύλακες δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Το θέμα είναι η αυτοπεποίθηση, να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και να το εκπέμπεις. Το νιώθουν οι αμυντικοί σου, το νιώθουν και οι αντίπαλοι. Είναι το πιο σημαντικό για να είσαι καλός.
    -Εσύ νομίζεις πως το έχεις ή τα δύο χρόνια στον πάγκο σου κλόνισαν λίγο την αυτοπεποίθηση;
    Υπήρξε περίοδος που αισθανόμουν πως έχασα κάτι απ'αυτό. Φέτος αισθάνθηκα πως το ξαναβρήκα και ένοιωσα πως απελευθερώθηκα με την κατάστασή μου. Είπα “ΟΚ, να απολαύσω το ποδόσφαιρο”.
    Φέτος κάτι έλειπε απ'την ομάδα



    -Όλοι συζητάνε για τον Περέιρα και το τι θα γίνει. Θα μείνει, θα φύγει. Εσύ τι θα έλεγες γι’αυτόν, γι’αυτούς τους πέντε μήνες που πέρασε μαζί σου;
    Δεν είμαι σε θέση να κρίνω.
    -Έλα, δούλεψες με όλους, κάτι ξέρεις.
    Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν θα μείνει ή αν θα φύγει.
    -ΟΚ, δεν είναι δικό σου θέμα. Αλλά είπες για το τον Βαλβέρδε κάποια πράγματα, γι’αυτά που σου άρεσε. Για τον Περέιρα τι έχεις να πεις;
    Έχει επιτυχημένο παρελθόν στην Πόρτο. Εδώ πήραμε το πρωτάθλημα, αυτός ήρθε το χειμώνα, όταν είχαμε πάνω-κάτω έτοιμο το ρόστερ. Κάποιοι παίκτες άρχισαν να παίζουν περισσότερος, αλλά δεν είχαμε μεγάλες αλλαγές. Η διοίκηση θα αποφασίσει αν θα τον κρατήσει. Αλλά είναι πιο εύκολο να κρίνεις έναν προπονητή όταν έχει κάνει προετοιμασία με τη δική του ομάδα. Μετά μπορείς να δεις περισσότερο το χαρακτήρα του, τη φιλοσοφία του στο ποδόσφαιρο. Έχουμε δει λίγα πράγματα, την πίεση πχ.
    -Εκεί μοιάζει με τον Βαλβέρδε;
    Στην πίεση έχει κοινά στοιχεία. Στη λογική του να κερδίσεις την μπάλα ψηλά, κοντά στην περιοχή του αντιπάλου.
    -Κάθε χρονιά πήρατε το πρωτάθλημα, αλλά όταν βλέπεις το ποδόσφαιρο που παίζει κάθε ομάδα, πως θα βαθμολογούσες τη φετινή ομάδα; Ίσως η χειρότερη απ’τα πέντε χρόνια που ήσουν στην ομάδα;
    Το είπαμε ήδη το πρόβλημα. Πολλές αλλαγές, πολλοί έφυγαν, πολλοί νέοι ήρθαν. Είναι δύσκολο να συγκρίνεις τις ομάδες. Αν βελτιώνονται ή αν χειροτερεύουν. Κάθε φορά έχεις νέους παίκτες, οπότε είναι δύσκολο να συγκρίνεις. Φέτος ήμασταν κοντά στην πρόκριση στους 16 του Champions League, πετύχαμε μεγάλες νίκες, με την Ατλέτικο και τη Γιουβέντους και τώρα η Γιούβε είναι στον τελικό. Αλλά έχω την αίσθηση πως κάτι έλειπε φέτος. Γιατί θυμάμαι τα πρώτα δυο χρόνια στο “Καραϊσκάκης”, θυμάμαι πολλά παιχνίδια που τελείωναν 4-0, 5-0, γιατί κάθε φορά ψάχναμε το επόμενο γκολ και μετά το επόμενο γκολ. Είχαμε επιθετική φιλοσοφία, νοοτροπία νικητή. Νομίζω πως φέτος ήταν λίγο διαφορετικά. Αλλά η ποιότητα των παικτών και η συνολική δεν είχε μεγάλη διαφορά.
    Η καλύτερη ενδεκάδα μου

    -ΟΚ, αφού λες πως δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά, άκου τι θα κάνουμε. Θα φτιάξουμε την καλύτερη ενδεκάδα των πέντε χρόνων που πέρασες στον Ολυμπιακό. Αλλά τελευταίος ο τερματοφύλακας.
    ΟΚ, Πάμε. Δεξί μπακ ο Τοροσίδης. Αριστερό μπακ ο Χολέμπας.
    -Δεν θες να βάλεις τον Μαρκάνο, να έχεις πιο αμυντική ενδεκάδα, για Champions League;
    Όχι, παίζω επίθεση.
    -ΟΚ. Δύο στόπερ.
    Αβραάμ και Μέλμπεργκ, φυσικά. Μ’άρεσε πολύ να παίζω μαζί τους. Σαν δίδυμο ήταν πολύ καλό. Είχαν τρομερή χημεία, τους διαλέγω σαν ζευγάρι, είχαν τρομερή συνεργασία.
    -Μπροστά απ’την άμυνα;
    Ο Φέισα.
    -Τον θεωρείς τόσο καλό; Είχε ανάμεικτες κριτικές, είχε τραυματισμούς.
    Η θέση του δεν είναι πολύ ελκυστική, αλλά δούλευε πολύ για την ομάδα. Στην Ουγγαρία αυτό το λέμε πως κουβαλούσε το πιάνο, για να το παίξουν άλλοι.
    -Δίπλα του;
    Ο Ιμπαγάσα.
    -Φτιάχνεις την ομάδα του Βαλβέρδε ε;
    Ε, πάνω-κάτω (γέλια). Αριστερά ο Μιραλάς. Κανείς δεν ήταν σαν κι αυτός από τότε που έφυγε. Μεγάλος, μεγάλος παίκτης. Δεξιά είναι δύσκολο. Πίσω απ’τον φορ σίγουρα ο Νταβίντ. Μπροστά ο Μήτρογλου.
    -Πιστεύεις πως θα επιστρέψει στην καλύτερη του κατάσταση; Ποιο είναι το πρόβλημά του; Η αυτοπεποίθηση, οι τραυματισμοί;
    Ναι, νομίζω πως είχε δύσκολο διάστημα στη Φούλαμ. Είχε μεγάλη πίεση με τη μεταγραφή, το γόνατό του δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Χρειάζεται μια καλή προετοιμασία με όποια είναι η επόμενη του ομάδα του και μετά θα δούμε τον Μήτρογλου τον παλιό.
    -Δεξιά δεν έβαλες παίκτη.
    (μεγάλη παύση)
    -Να αρχίσω να λέω ονόματα;
    Όχι, εντάξει τους θυμάμαι, απλώς δεν ξέρω ποιον να βάλω. Θα βάλω τον Φετφατζίδη. Κι ας μην έπαιξε πολύ, μ’άρεσε το παιχνίδι του.
    Ο Ζαρντίμ με κράτησε πίσω

    -Για τον Ζαρντίμ τι έχεις να πεις;
    Δεν έχω να πω πολλά.
    -Γιατί;
    Δεν έμεινε πολύ. Δεν τσακώθηκα ποτέ μαζί του, με όλους τους προπονητές είχα καλή σχέση, ακόμα και μ’αυτόν. Αλλά σ’αυτό το διάστημα που έμεινε, στη μισή χρονιά, εγώ έχασα πολλά. Ήταν μελανό σημείο στην καριέρα μου, μια μαύρη τρύπα. Με κράτησε πίσω.
    -Επειδή έβαζε τον Κάρολ;
    Ναι. Νομίζω πως τότε δεν μου άξιζε να είμαι στον πάγκο.
    -Πιστεύεις πως ήταν η μοναδική φορά που δεν το άξιζες σ’αυτά τα πέντε χρόνια;
    Όχι, την πρώτη χρονιά ήμουν πολύ μικρός. Τη δεύτερη τα κατάφερα. Ήμουν έτοιμος να παίξω όλη την επόμενη σεζόν, έκανα καλή προετοιμασία. Ήταν πολύ δύσκολη εκείνη η μισή σεζόν με τον Ζαρντίμ.
    -Πιστεύεις πως αν είχες ξεκινήσει εκείνη τη χρονιά ως βασικός και είχες δύο σερί φουλ χρονιές στον Ολυμπιακό θα άλλαζαν τα πράγματα; Πως θα έλεγαν στην ομάδα “αυτός είναι, ας μην πάρουμε δανεικό τον Ρομπέρτο”;
    Είμαι πολύ σίγουρος γι’αυτό. Όπως είπα, το διάστημα με τον Ζαρντίμ ήταν μια μαύρη τρύπα στην καριέρα μου στον Ολυμπιακό. Δεν μου άξιζε τότε να είμαι στον πάγκο. Όταν έχεις ψηφιστεί στην καλύτερη ενδεκάδα του πρωταθλήματος την προηγούμενη χρονιά δεν σου αξίζει να είσαι στον πάγκο. Και εντάξει, μετά ήρθε ένας άλλος προπονητής, ο Μίτσελ, με έβαλε, αλλά είδε πως δεν έπαιζα απ’την αρχή και δεν ήταν σίγουρος αν θέλει νέο τερματοφύλακα ή όχι. Είχε αμφιβολίες.
    -Αν ήσουν απ’την αρχή βασικός μπορεί να σε κρατούσε ως το Νο1;
    Ποτέ δεν ξέρεις.
    Κανένα πρόβλημα με τον Μίτσελ

    -Τι άποψη έχεις για τον Μίτσελ; Σε έβαλε βασικό αλλά μετά έφερε τον Ρομπέρτο.
    Ναι, βέβαια δεν ξέρω ποιος έφερε τον Ρομπέρτο. Αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον Μίτσελ. Έβαλε τον Ρομπέρτο, ίσως είχε αβαντάζ που ήταν απ’την ίδια χώρα. Αλλά μετά δεν μπορείς να έχεις παράπονα. Τι να πεις για τον Ρομπέρτο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον χειροκροτήσεις. Με τον Μίτσελ δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Ήταν της Ισπανικής σχολής, με ένα παρελθόν που ταίριαζε με τη νοοτροπία του Ολυμπιακού και ήταν καλός χαρακτήρας.
    -Πάμε και στους μεγάλους. Κασίγιας, Τσεχ, Μπουφόν, Νόιερ. Λένε πως ο τελευταίος αλλάζει τη θέση. Τι λες γι’αυτούς;
    Εγώ μεγάλωσα με Μπουφόν, Σμάιχελ και μετά με Κασίγιας, Βαλντές και αγαπούσα τον Φαν ντερ Σαρ. Αλλά ο Νόιερ δεν νομίζω πως αλλάζει τη θέση. Γιατί δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλές ομάδες εκτός της Μπάγερν που να θέλουν να παίζουν έτσι, ίσως και η Μπαρτσελόνα.
    -Εσύ θα έπαιζε ποτέ έτσι; Αν πήγαινες σε μια ομάδα και σου έλεγαν “κοίτα, εδώ θέλουμε αυτό από εσένα”.
    Εξαρτάται απ’την απόφαση του προπονητή. Ναι, πλέον θέλουν από εμάς να παίζουμε πολύ με τα πόδια, να έχουμε την ποιότητα των παικτών που παίζουν μέσα. Αλλά δεν νομίζω πως θα πάει τόσο μακριά όσο ο Νόιερ. Η Μπάγερν το κάνει επειδή είναι πολύ δυνατή και το κάνει επειδή το θέλει ο Γκουαρδιόλα. Αν δεν το ήθελε ο Πεπ, δεν θα το έκανε. Είναι και θέμα αυτοπεποίθησης και εμπιστοσύνης. Να το θέλει ο προπονητής.
    -Είπες πριν πως με τον Ολυμπιακό δεν φτάσατε ποτέ στο σημείο να σου κάνουν προσφορά να μείνεις. Αν χτυπούσε το τηλέφωνο τώρα. Και σου έλεγαν “έλα Μπάλαζ, θέλουμε να μείνεις, ως 2ος πίσω απ’τον Ρομπέρτο”. Τι θα έλεγες;
    Θα έλεγα πως πήρα την απόφασή μου. Έχω ήδη κάνει το βήμα μου. Θα έλεγα “σας ευχαριστώ πολύ, αλλά πρέπει να προχωρήσω”.
    -Ποιους θα ήθελες να ευχαριστήσεις μετά απ’αυτά τα πέντε χρόνια;
    Τον κόσμο πρώτα απ’όλους. Πάντα μου έλεγαν πόσο τους αρέσω, πάντα θετικά πράγματα για μένα. Θα ζούνε πάντα μέσα μου, θα τους θυμάμαι για πάντα. Έκανα πολλούς φίλους και θα πρέπει να ευχαριστήσω κι αυτούς. Μ’έκαναν να νιώσω ευπρόσδεκτος στη χώρα. Ειδικά ο Τάσος Δανιάς, που με βοήθησε πολύ αυτά τα πέντε χρόνια, όχι μόνο ως μάνατζέρ μου, αλλά επίσης ως φίλος.

    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  5. #785
    Το avatar του χρήστη Red Sting
    Εγγραφή
    29-09-2008

    Μηνύματα
    19.945
    Thanks
    6.734
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.584 φορές σε 7.687 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Στο 77' το έπιασε και μετα εφαγε 2 σούπες, αυτα δεν τα ειπε...
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    ― Bertrand Russell

  6. #786
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    0-1 έξω, 1-0 μέσα μέχρι το 76, στο 77 πιάνει ο άνιωθος το μπενάλντι και παρόλα αυτά αποκλειστήκαμε. Μόνον ο Θρυλέοντας κερνάει τέτοιες βραδιές...
    There is a Dude in town

  7. #787
    Είμαστε πλήρεις... Το avatar του χρήστη Red&White-Nick-7
    Εγγραφή
    27-03-2012

    Μηνύματα
    5.206
    Thanks
    4.150
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 3.331 φορές σε 2.000 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Στον Ατρομητο ο Μεγιερι.
    Που ειχε χαθει αυτη η ψυχη..;

  8. #788
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.047
    Thanks
    18.426
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.585 φορές σε 18.853 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red&White-Nick-7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον Ατρομητο ο Μεγιερι.
    Που ειχε χαθει αυτη η ψυχη..;
    Έλα ρε, επιστρέφει ο σαγόνιας; Καλούτσικος τερματζής, 5 ξέρει, 5 παίζει.

  9. #789
    Το avatar του χρήστη Red Sting
    Εγγραφή
    29-09-2008

    Μηνύματα
    19.945
    Thanks
    6.734
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.584 φορές σε 7.687 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Πόση πλάκα θα έχει να βγει καλύτερος τέρμας ο Ούγγρος του χρόνου και ο Γιαννιώτης να τα τρώει όρθιος.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    ― Bertrand Russell

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (10-07-18)

  11. #790
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Μόλις είδα τίτλο στο sport24 Μεγερι στον Ατρόμητο σκέφτηκα "Πωπω μας ζάλισαν πάλι με τα άσχετα νεα. Που να θυμάμαι τώρα ποιος είναι πάλι αυτός ο Μεγερι και πάει στον ατρόμητο και πρέπει να μας ενδιαφέρει." Μόλις μπαίνω εδώ και βλέπω νεο θέμα στην κατηγορία παλιοί παίκτες μου ήρθε φλασιά "Α, αυτός ο Μεγερι.Γι αυτό έγινε θέμα."
    Εχουμε αλλάξει τόσους παίκτες και προπονητες που αρχίζουμε να τους βρίσκουμε μπροστά μας όπου και να κοιτάξουμε.

  12. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Rena για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (10-07-18)

  13. #791
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.047
    Thanks
    18.426
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.585 φορές σε 18.853 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Sting Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόση πλάκα θα έχει να βγει καλύτερος τέρμας ο Ούγγρος του χρόνου και ο Γιαννιώτης να τα τρώει όρθιος.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Σαδιστής!

  14. #792
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Ο μεγερι εχει νομιζω και ενα καλο σερι χωρις να δεχτει γκολ, οταν επαιζε σε εμας επι βαλβερδε. Νομιζω ειναι μεσα στο τοπ-5 ολων των εποχων στην ελλαδα.

  15. #793
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.047
    Thanks
    18.426
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.585 φορές σε 18.853 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    «Είμαι ακόμα συνδεδεμένος με τη Φερεντσβάρος, αλλά ακόμα και αν δεν ήμουν, θα ήλπιζα να περάσει η ουγγρική ομάδα. Θα είναι μία σκληρή μάχη, αλλά θα περάσουμε. Το ουγγρικό ποδόσφαιρο χρειάζεται άλλη μία επιτυχία».

  16. #794
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Το μόνο που δεν του δικαιολογώ είναι την έξοδο με τη Μέταλιστ...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  17. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Oberon (17-02-24)

  18. #795
    Το avatar του χρήστη giovanni#10
    Εγγραφή
    28-07-2011

    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10.494
    Thanks
    10.320
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.964 φορές σε 5.309 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Στα παπαρια μας. Ουγγρος ειναι, καλα κανει.


    Εδω ολακερος Ντεταρι και νομιζω ειναι με τη Φερεντσβαρος.

  19. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον giovanni#10 για αυτό το μήνυμα:

    Oberon (17-02-24), voskos_7 (17-02-24)

  20. #796
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Καλά κάνουν - Ούγγροι γεννήθηκαν και μέχρι να έρθουν εδώ, ειδικά ο Ντέταρι, ούτε σε κουίζ μας είχαν πετύχει. Από την στιγμή που δεν εκφράζονται προκλητικά, έχουν κάθε δικαίωμα να λένε ό,τι θέλουν.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  21. #797
    Το avatar του χρήστη Nikolaos_Kokkinos
    Εγγραφή
    03-07-2009

    Περιοχή
    Σειριος Α'
    Μηνύματα
    13.818
    Thanks
    5.761
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.616 φορές σε 4.911 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Χιλιαδες Μαγυαρες νοικοκυρες στην ευρυτερη περιοχη σας
    ''Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.'' - Οδυσσέας Ελύτης

  22. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (17-02-24)

  23. #798
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Σε ποιά περιοχή μας ρε; Ξέρεις πόσο είναι από εδώ τα Βόρεια Ελληνο-Γαλλικά σύνορα;
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  24. #799
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.047
    Thanks
    18.426
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.585 φορές σε 18.853 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Balazs Megyeri

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikolaos_Kokkinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χιλιαδες Μαγυαρες νοικοκυρες στην ευρυτερη περιοχη σας
    Χαχαχαχαχα ρεεεεεεε!!

Σελίδα 40 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 1020303637383940

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας