Σελίδα 1397 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 397897997109711971297134713571367137713871393139413951396139713981399140014011407141714271437144714971597169717971897 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 27.921 έως 27.940 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #27921
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.106
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.545 φορές σε 14.230 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γουστάρει τη συμπολίτισσά μου ο ποιητής? Για όσους δεν το ξέρουν, η Βούλα Πατουλίδου είναι Φλωρινιώτισσα.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  2. #27922
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και να μην εκλιπαρεί. Μπορεί και να του αρέσει, ποιος ξέρει?
    Καλά τα λέει, να εκλιπαρεί για έλεος να μην τελειώσει...
    There is a Dude in town

  3. #27923
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    συνέντευξη του Πανούση τον 12/2013 στον στιχουργό/δημοσιογράφο Νικο Μωραίτη που κόπηκε γιατί θεωρήθηκε ακραία. Δημοσίευση από lifo.gr πριν λίγες μέρες

    — Τι είναι αυτό που σας έκανε φέτος να πείτε «θα βγω στη σκηνή να τα πω»;

    ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ: Οι λόγοι είναι καθαρά ιδεολογικοί. Θέλω να συμφιλιωθεί ο κόσμος με το Μνημόνιο, γιατί αυτή η ένταση δημιουργεί μόνο ψυχολογικά προβλήματα! Ποια εθνική κυριαρχία; Μετά το Χρυσό Αιώνα του Περικλέους δεν ήμασταν ποτέ ελεύθεροι. Ήρθαν Ρωμαίοι, Ενετοί, Τούρκοι, Άγγλοι, Αμερικανοί, Γερμανοί. Και, τελοσπάντων, αν θέλαμε ποτέ να πολεμήσουμε για την ανεξαρτησία μας, δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε με αυτούς τους τύπους που είναι στα πράγματα τώρα. Είμαστε έρμαια μίας κομματικής συμμορίας.

    — Την κυβέρνηση εννοείτε;

    ΤΖ.Π.: Δε μιλάω για την κυβέρνηση, κυβέρνηση θα γίνει και ο ΣΥΡΙΖΑ και θα είναι χειρότερος. Όλοι τους είναι μέλη μίας πολιτικής μαφίας, από τα ίδια χρήματα των φορολογουμένων πληρώνονται. Κι έτσι πάμε από το κακό στο χειρότερο. Αν σκεφτείτε, ο Γιωργάκης ήταν πολύ καλύτερος από τον Αντωνάκη, έκανε και ένα opengov! Τώρα θα έρθει και ο Αλεξάκης, που είναι σαν το νεαρό Τσοχατζόπουλο.

    — «Αντρέα» τον έχουν πει, «Τσοχατζόπουλο» όχι…

    ΤΖ.Π.: Εγώ για Τσοχατζόπουλο τον βλέπω.

    — Ξέρετε ότι σας κατηγόρησαν κάποιοι στο twitter για αυτά που λέτε; Έγραψαν «εδώ έχουμε κυβέρνηση και ο Πανούσης βρίζει την Αριστερά που είναι αντιπολίτευση».

    ΤΖ.Π.: Πάντα έτσι γινόταν με εμένα και την Αριστερά. Όταν έβγαινα και σατίριζα το Πολυτεχνείο ήθελαν να με σκοτώσουν. Και τελικά αποδείχτηκε τι ήταν η «γενιά του Πολυτεχνείου».

    — Εσείς Αριστερός δεν είστε;

    ΤΖ.Π.: Είμαι αναρχοκομμουνιστής.

    — Και τι ψηφίζετε;

    ΤΖ.Π.: Δεν έχω ψηφίσει ποτέ τίποτα.

    — Δεν πηγαίνετε;

    ΤΖ.Π.: Όχι, πηγαίνω! Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου να πάω. Μπαίνω στο παραβάν και μένω με τις ώρες. Τους λέω «δεν έχω αποφασίσει ακόμα». Παίρνω και σάντουιτς μαζί μου και κάθομαι εκεί μέσα. Δυστυχώς έχουν βρει πια τη λύση, κλείνουν το εκλογικό τμήμα και πηγαίνουν στη διπλανή αίθουσα.

    — Με εντυπωσιάζει πάντως που για εσάς είναι το ίδιο μία μνημονιακή κυβέρνηση με μία ενδεχόμενη αντιμνημονιακή…

    ΤΖ.Π.: Είναι ακριβώς το ίδιο. Όταν γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση, θα γίνει μνημονιακός. Η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση κάθε φορά παίζουν το παιχνίδι του καλού και του κακού μπάτσου. Δεν είδατε τι έλεγαν ο Σαμαράς και ο Κουβέλης όταν ήταν στην αντιπολίτευση και τι λένε τώρα;

    — Ο Σαμαράς δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη;

    ΤΖ.Π.: Τι μπορεί να κάνει; Εκσυγχρονισμό; Κάθαρση; Ο τύπος που άνοιξε τα σύνορα την ώρα που ο Μπερίσα είχε βγάλει από τις φυλακές όλους τους εγκληματίες Αλβανούς και τους έφερε στην Ελλάδα; Ο άνθρωπος που, αν πας στο μουσείο της Ακρόπολης και φωνάξεις «εϊ, Καλαμάτα!», θα γυρίσουν οι μισοί υπάλληλοι, οι διορισμένοι από εκείνον; Τα ξέρει αυτά ο κόσμος.

    — Οι δημοσκοπήσεις πάντως τον φέρνουν με διαφορά καταλληλότερο για πρωθυπουργό.

    ΤΖ.Π.: Μα βέβαια, αυτή τη στιγμή είναι ο καταλληλότερος για να κάνει τη δουλειά με τους ξένους.

    — Κι ο Βενιζέλος;

    ΤΖ.Π.: Η βουλιμία του δεν περιορίζεται στο φαΐ, είναι βουλιμικός για την εξουσία.

    — Κανέναν πολιτικό φίλο είχατε ποτέ;

    ΤΖ.Π.: Ποτέ. Είχα φίλους που μόλις μπήκαν στη βουλή, διαβρώθηκαν.

    — Είστε κατά του κοινοβουλευτισμού;

    ΤΖ.Π.: Έτσι όπως εφαρμόζεται, ναι. Είμαι υπέρ της άμεσης δημοκρατίας όπως γινόταν στην Αρχαία Ελλάδα. Να είναι οι κυβερνήτες δια κληρώσεως, ανακλητοί και μη αμειβόμενοι.

    — Τη «Χρυσή Αυγή» γιατί τη λέτε «Χρυσή Ευκαιρία» στο πρόγραμμά σας;

    ΤΖ.Π.: Γιατί είναι μία χρυσή ευκαιρία να καταρριφθεί η θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου. Επιστρέφουμε στον πιθηκάνθρωπο, δεν είχαμε καμία εξέλιξη.

    — Πώς έφτασαν το 10% στις δημοσκοπήσεις;

    ΤΖ.Π.: Δεν υπάρχει ιδεολογική ταύτιση των ψηφοφόρων μαζί τους. Αν αναλύσετε την ψήφο, θα δείτε ότι δεν τους ψήφισε κανένας σοβαρός άνθρωπος. Τους ψήφισαν κάτι παιδιά απολιτίκ, που ήταν μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσής Αυγής, για να μπει κάποιος στη βουλή και να κάνουν χαβαλέ.

    — Ενστερνίζεστε την άποψη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και η Χρυσή Αυγή είναι «άκρα»;

    ΤΖ.Π.: Όχι, καμία σχέση. Μιλάμε για ανθρώπους από τη μία, πιθηκανθρώπους από την άλλη.

    — Έχετε υπάρξει διορατικός καλλιτέχνης, το Μνημόνιο όμως δεν το προβλέψατε. Γιατί;

    ΤΖ.Π.: Ήταν αδύνατο να το προβλέψεις. Όλη αυτή η συμμορία –κόμματα, επιχειρηματίες, κανάλια κλπ- έκαναν κάτι πάρα πολύ έξυπνο. Βάρεσαν τον κόσμο κατακέφαλα. Αν μας έκαναν μία μείωση εκατό ευρώ, θα βγαίναμε όλοι στους δρόμους. Έκοψαν τα πάντα, διέλυσαν τις συλλογικές συμβάσεις, εξαφάνισαν την εργασία. Αυτό σε αδρανοποιεί. Η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που επιστρέφει στο Μεσαίωνα.

    — Τελικά ο Μαρξ, που θεωρούσε αναπόφευκτη την επανάσταση, έκανε λάθος;

    ΤΖ.Π.: Ο Μαρξ παρέβλεψε κάτι που είπε μετά ο Κορνήλιος Καστοριάδης: «Μπορεί να διαλέξουμε ιστορικά να είμαστε και δούλοι». Δεν ισχύει ότι σώνει και καλά κάποτε θα επαναστατήσουμε. Μπορεί να επιλέξουμε να ζούμε με μισθό Βουλγαρίας και να μην αντιδρούμε.

    — Οι Έλληνες αυτό έχουν διαλέξει;

    ΤΖ.Π.: Αυτό δεν το ξέρεις ποτέ. Εκεί που νομίζεις ότι όλοι κοιμούνται, αύριο μπορεί σε μία μαθητική διαδήλωση να χτυπήσει ένας χρυσαυγίτης ένα παιδάκι και να γίνει η επανάσταση.

    — Το εύχεστε ή το απεύχεστε;

    ΤΖ.Π.: Εύχομαι η επανάσταση να ξεκινήσει αύριο, γιατί αυτό που ζούμε τώρα δεν οδηγεί πουθενά. Είναι η πιο σκοτεινή περίοδος που έχω ζήσει, η Χούντα ήταν πανηγυράκι μπροστά σε αυτούς. Εκείνοι ήταν φαιδροί, αυτοί είναι επιστήμονες τρομοκράτες. Η πιο επικίνδυνη οργάνωση παγκοσμίως είναι η «Συνωμοσία των Κηφήνων της Βουλής». Δε βλέπετε τι κάνουν; Έχουν πιάσει τόσους πιτσιρικάδες, τους μισούς συμμαθητές του γιου μου από τη Σχολή Μωραΐτη. Το φανταζόσασταν εσείς ότι η Σχολή Μωραΐτη θα έβγαζε… Πυρήνες της Φωτιάς;

    — Έχετε ερευνήσει μήπως ο γιος σας είναι μέλος τρομοκρατικής οργάνωσης;

    ΤΖ.Π.: Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω.

    — Η επανάσταση επανάσταση, αλλά και τα λεφτά λεφτά. Το γιο σας τον στείλατε σε ιδιωτικό…

    ΤΖ.Π.: Μα είναι δυνατό να μην έχω λεφτά; Δουλεύω σαράντα χρόνια από το πρωί μέχρι το βράδυ, κάνω παραστάσεις, ραδιόφωνο, cd. Από τη δουλειά μου τα έβγαλα.

    — Έτσι έβγαλε τα λεφτά του κι ο Νταλάρας αλλά εσείς τον κατηγορείτε.

    ΤΖ.Π.: Κάνετε μεγάλο λάθος. Ο Νταλάρας έβγαλε τα λεφτά από το «αφιλοκερδώς», όχι από τη δουλειά του.

    — Δεν έχει τελειώσει αυτή η κόντρα;

    ΤΖ.Π.: Όχι. Τώρα δεν μου έκανε βουντού και πήγα στο νοσοκομείο για αφαίρεση πέτρας; Αλλά το βουντού επιστρέφει σε αυτόν που το κάνει κι έτσι πήγε και εκείνος στο νοσοκομείο με τη χολή του.

    — Μήπως η ζωή θέλει να δείξει και στους δύο κάτι; Μήπως τα βρείτε στο τέλος σε κανένα νοσοκομείο;

    ΤΖ.Π.: Δε νομίζω, γιατί δεν πάω στα νοσοκομεία που πάει εκείνος. Εγώ είμαι φανατικός του ΕΣΥ.

    — Είχατε πει «Όχι άλλο Νταλάρα, Πάριο και Αλεξίου». Σήμερα τι θα λέγατε;

    ΤΖ.Π.: Θα έλεγα «όχι άλλο Παντελίδη». Από εκεί καταλαβαίνει κανείς πολλά. Περιμένετε να φύγει από το Μνημόνιο λαός που ακούει Παντελή Παντελίδη;

    — Στο μαγαζί που κάνετε παραστάσεις εμφανιζόταν στην αρχή της σεζόν η Πέγκυ Ζήνα…

    ΤΖ.Π.: Μα, εξυπηρέτηση της κάνω. Ήρθα γιατί η Πέγκυ Ζήνα δεν άντεχε να παίζει δίπλα στη Χαμοστέρνας. Έχει και άλλα αυτός ο χώρος. Είναι μεσοτοιχία με το μαγαζί όπου εμφανιζόταν ο Χατζηγιάννης. Ευτυχώς έφυγε γιατί πήγαινε εκεί και η Ζέτα Μακρυπούλια – δεν ξέρω αν τους έχετε δει μαζί. Φιλιούνται με σάλια, είναι εμετικό, σε πιάνει αναγούλα.

    — Ένα ζευγάρι δεν μπορεί να φιλιέται δημόσια;

    ΤΖ.Π.: Να φιλιέται, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο τον ψεύτικο. Πώς κάνει ο Γκουζγκούνης στις ταινίες…

    — Τα έχω ακούσει αυτά που λέτε και για τον Χατζηγιάννη και για τον Ρέμο. Πέρα από το ότι δημιουργείτε εντυπώσεις με αυτόν τον τρόπο, αυτά είναι πολύ χοντρά πράγματα, μηνύσιμα.

    ΤΖ.Π.: Έχω φάει τόσες μηνύσεις… Όλες οι αποφάσεις των δικαστηρίων ήταν αθωωτικές, γιατί σε πρώτο και σε δεύτερο βαθμό η δικαιοσύνη λειτουργεί. Από εκεί και πάνω ξεκινούν οι πολιτικές παρεμβάσεις. Όταν είσαι δημόσιο πρόσωπο, πρέπει να ξέρεις να δέχεσαι αγόγγυστα κάθε κριτική. Κι εγώ έχω δεχτεί απίστευτα πράγματα σε παραστάσεις. Δεν είχαν έρθει καλόγριες με σταυρούς την ώρα που έπαιζα και χρειάστηκε να τους πω «τα ίδια μου κάνατε και στον Γολγοθά!» για να σταματήσουν; Η σάτιρα είναι μία αρχαία τέχνη. Ξέρετε πόσα έλεγε ο Αριστοφάνης για τον Ευριπίδη;

    — Και με το άλλοθι της Αρχαιότητας δεν πρέπει η σάτιρα να έχει κανένα όριο;

    ΤΖ.Π.: Κάνετε μεγάλο λάθος. Η σάτιρα έχει αυστηρότατα όρια. Παίζω εγώ αύριο και δεν έρχεται κανένας να με δει. Να το όριο της σάτιρας.

    — Χρησιμοποιείτε ως μέτρο τον κόσμο, ο ίδιος κόσμος όμως ακούει Παντελή Παντελίδη και ψήφισε Γιώργο Παπανδρέου.

    ΤΖ.Π.: Ο καθένας χωριστά την ώρα που ψηφίζει δεν έχει το αλάθητο, αλλά όλοι μαζί συνιστούν μία ομάδα που έχει δυνατό ένστικτο.

    — Όταν πήγαινε ο γιος σας ακόμη σχολείο, φαντάζομαι ότι πηγαίνατε να πάρετε τον έλεγχό του. Πώς σας αντιμετώπιζαν; Μπορούσαν να σας δουν ως πατέρα και όχι ως τον «Τζιμάκο»;

    ΤΖ.Π.: Ναι, γιατί η ζωή μου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είμαι στη σκηνή. Είμαι πολύ μαζεμένος, σχεδόν αγοραφοβικός.

    — Και μελαγχολικός;

    ΤΖ.Π.: Βαθιά. Και καταθλιπτικός όταν δεν δουλεύω. Όταν δουλεύω όχι ότι γίνομαι καλά, απλώς δεν νιώθω αυτό το τρομακτικό άγχος που έχω συνήθως.

    — Είστε νέος πατέρας, μίας κόρης τριάμισι ετών. Τι είναι αυτό για εσάς;

    ΤΖ.Π.: Reload, σε βάζει ξανά στη ζωή. Την έκανα σε μία πολύ δύσκολη φάση. Πάντα όταν περνάω κάτι δύσκολο, βάζω ένα μεγάλο στόχο για να μπορέσω να αντεπεξέλθω. Με βοήθησε πολύ, γιατί όταν έχεις τέτοια ευθύνη δεν μπορείς να «φύγεις».
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  4. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (16-01-18), sardine (16-01-18), voskos_7 (16-01-18)

  5. #27924
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Η συνέντευξη του στη ραδιοφωνική Ελληνοφρένεια ήταν εξ ίσου απολαυστική...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  6. #27925
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red&White-Nick-7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δε σοκάρομαι..;
    Διακοσμητικοί τίτλοι, δεκαετίες τώρα, απλά για να παίρνουν τον παρά...
    Εδώ που τα λέμε υπουργός παιδείας δεν ήταν και ο Φίλης προηγουμένως; ο πρώτος υπουργός χωρίς κανένα πτυχίο. Γενικά τους αρέσει να βάζουν υπουργούς κόντρα σε αυτό που πρεσβεβουν. Τυφλό υπουργό υγείας, αμόρφωτο υπουργό παιδείας, υπουργό εργασίας που δεν έργαστηκε ποτέ και πουθενά, ανυκοκοιρευτους υπουργους οικονομικών.
    Άνθρωποι πρότυπα σε όλα τα πόστα. Γιατί δεν βάζουν και υφυπουργό αθλητισμού τον Πάγκαλο και εθνικής Άμυνας κάποιον ΑΜΕΑ

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Faithful (17-01-18)

  8. #27926
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνέντευξη του Πανούση τον 12/2013 στον στιχουργό/δημοσιογράφο Νικο Μωραίτη που κόπηκε γιατί θεωρήθηκε ακραία. Δημοσίευση από lifo.gr πριν λίγες μέρες

    — Τι είναι αυτό που σας έκανε φέτος να πείτε «θα βγω στη σκηνή να τα πω»;

    ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ: Οι λόγοι είναι καθαρά ιδεολογικοί. Θέλω να συμφιλιωθεί ο κόσμος με το Μνημόνιο, γιατί αυτή η ένταση δημιουργεί μόνο ψυχολογικά προβλήματα! Ποια εθνική κυριαρχία; Μετά το Χρυσό Αιώνα του Περικλέους δεν ήμασταν ποτέ ελεύθεροι. Ήρθαν Ρωμαίοι, Ενετοί, Τούρκοι, Άγγλοι, Αμερικανοί, Γερμανοί. Και, τελοσπάντων, αν θέλαμε ποτέ να πολεμήσουμε για την ανεξαρτησία μας, δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε με αυτούς τους τύπους που είναι στα πράγματα τώρα. Είμαστε έρμαια μίας κομματικής συμμορίας.

    — Την κυβέρνηση εννοείτε;

    ΤΖ.Π.: Δε μιλάω για την κυβέρνηση, κυβέρνηση θα γίνει και ο ΣΥΡΙΖΑ και θα είναι χειρότερος. Όλοι τους είναι μέλη μίας πολιτικής μαφίας, από τα ίδια χρήματα των φορολογουμένων πληρώνονται. Κι έτσι πάμε από το κακό στο χειρότερο. Αν σκεφτείτε, ο Γιωργάκης ήταν πολύ καλύτερος από τον Αντωνάκη, έκανε και ένα opengov! Τώρα θα έρθει και ο Αλεξάκης, που είναι σαν το νεαρό Τσοχατζόπουλο.

    — «Αντρέα» τον έχουν πει, «Τσοχατζόπουλο» όχι…

    ΤΖ.Π.: Εγώ για Τσοχατζόπουλο τον βλέπω.

    — Ξέρετε ότι σας κατηγόρησαν κάποιοι στο twitter για αυτά που λέτε; Έγραψαν «εδώ έχουμε κυβέρνηση και ο Πανούσης βρίζει την Αριστερά που είναι αντιπολίτευση».

    ΤΖ.Π.: Πάντα έτσι γινόταν με εμένα και την Αριστερά. Όταν έβγαινα και σατίριζα το Πολυτεχνείο ήθελαν να με σκοτώσουν. Και τελικά αποδείχτηκε τι ήταν η «γενιά του Πολυτεχνείου».

    — Εσείς Αριστερός δεν είστε;

    ΤΖ.Π.: Είμαι αναρχοκομμουνιστής.

    — Και τι ψηφίζετε;

    ΤΖ.Π.: Δεν έχω ψηφίσει ποτέ τίποτα.

    — Δεν πηγαίνετε;

    ΤΖ.Π.: Όχι, πηγαίνω! Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου να πάω. Μπαίνω στο παραβάν και μένω με τις ώρες. Τους λέω «δεν έχω αποφασίσει ακόμα». Παίρνω και σάντουιτς μαζί μου και κάθομαι εκεί μέσα. Δυστυχώς έχουν βρει πια τη λύση, κλείνουν το εκλογικό τμήμα και πηγαίνουν στη διπλανή αίθουσα.

    — Με εντυπωσιάζει πάντως που για εσάς είναι το ίδιο μία μνημονιακή κυβέρνηση με μία ενδεχόμενη αντιμνημονιακή…

    ΤΖ.Π.: Είναι ακριβώς το ίδιο. Όταν γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση, θα γίνει μνημονιακός. Η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση κάθε φορά παίζουν το παιχνίδι του καλού και του κακού μπάτσου. Δεν είδατε τι έλεγαν ο Σαμαράς και ο Κουβέλης όταν ήταν στην αντιπολίτευση και τι λένε τώρα;

    — Ο Σαμαράς δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη;

    ΤΖ.Π.: Τι μπορεί να κάνει; Εκσυγχρονισμό; Κάθαρση; Ο τύπος που άνοιξε τα σύνορα την ώρα που ο Μπερίσα είχε βγάλει από τις φυλακές όλους τους εγκληματίες Αλβανούς και τους έφερε στην Ελλάδα; Ο άνθρωπος που, αν πας στο μουσείο της Ακρόπολης και φωνάξεις «εϊ, Καλαμάτα!», θα γυρίσουν οι μισοί υπάλληλοι, οι διορισμένοι από εκείνον; Τα ξέρει αυτά ο κόσμος.

    — Οι δημοσκοπήσεις πάντως τον φέρνουν με διαφορά καταλληλότερο για πρωθυπουργό.

    ΤΖ.Π.: Μα βέβαια, αυτή τη στιγμή είναι ο καταλληλότερος για να κάνει τη δουλειά με τους ξένους.

    — Κι ο Βενιζέλος;

    ΤΖ.Π.: Η βουλιμία του δεν περιορίζεται στο φαΐ, είναι βουλιμικός για την εξουσία.

    — Κανέναν πολιτικό φίλο είχατε ποτέ;

    ΤΖ.Π.: Ποτέ. Είχα φίλους που μόλις μπήκαν στη βουλή, διαβρώθηκαν.

    — Είστε κατά του κοινοβουλευτισμού;

    ΤΖ.Π.: Έτσι όπως εφαρμόζεται, ναι. Είμαι υπέρ της άμεσης δημοκρατίας όπως γινόταν στην Αρχαία Ελλάδα. Να είναι οι κυβερνήτες δια κληρώσεως, ανακλητοί και μη αμειβόμενοι.

    — Τη «Χρυσή Αυγή» γιατί τη λέτε «Χρυσή Ευκαιρία» στο πρόγραμμά σας;

    ΤΖ.Π.: Γιατί είναι μία χρυσή ευκαιρία να καταρριφθεί η θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου. Επιστρέφουμε στον πιθηκάνθρωπο, δεν είχαμε καμία εξέλιξη.

    — Πώς έφτασαν το 10% στις δημοσκοπήσεις;

    ΤΖ.Π.: Δεν υπάρχει ιδεολογική ταύτιση των ψηφοφόρων μαζί τους. Αν αναλύσετε την ψήφο, θα δείτε ότι δεν τους ψήφισε κανένας σοβαρός άνθρωπος. Τους ψήφισαν κάτι παιδιά απολιτίκ, που ήταν μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσής Αυγής, για να μπει κάποιος στη βουλή και να κάνουν χαβαλέ.

    — Ενστερνίζεστε την άποψη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και η Χρυσή Αυγή είναι «άκρα»;

    ΤΖ.Π.: Όχι, καμία σχέση. Μιλάμε για ανθρώπους από τη μία, πιθηκανθρώπους από την άλλη.

    — Έχετε υπάρξει διορατικός καλλιτέχνης, το Μνημόνιο όμως δεν το προβλέψατε. Γιατί;

    ΤΖ.Π.: Ήταν αδύνατο να το προβλέψεις. Όλη αυτή η συμμορία –κόμματα, επιχειρηματίες, κανάλια κλπ- έκαναν κάτι πάρα πολύ έξυπνο. Βάρεσαν τον κόσμο κατακέφαλα. Αν μας έκαναν μία μείωση εκατό ευρώ, θα βγαίναμε όλοι στους δρόμους. Έκοψαν τα πάντα, διέλυσαν τις συλλογικές συμβάσεις, εξαφάνισαν την εργασία. Αυτό σε αδρανοποιεί. Η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που επιστρέφει στο Μεσαίωνα.

    — Τελικά ο Μαρξ, που θεωρούσε αναπόφευκτη την επανάσταση, έκανε λάθος;

    ΤΖ.Π.: Ο Μαρξ παρέβλεψε κάτι που είπε μετά ο Κορνήλιος Καστοριάδης: «Μπορεί να διαλέξουμε ιστορικά να είμαστε και δούλοι». Δεν ισχύει ότι σώνει και καλά κάποτε θα επαναστατήσουμε. Μπορεί να επιλέξουμε να ζούμε με μισθό Βουλγαρίας και να μην αντιδρούμε.

    — Οι Έλληνες αυτό έχουν διαλέξει;

    ΤΖ.Π.: Αυτό δεν το ξέρεις ποτέ. Εκεί που νομίζεις ότι όλοι κοιμούνται, αύριο μπορεί σε μία μαθητική διαδήλωση να χτυπήσει ένας χρυσαυγίτης ένα παιδάκι και να γίνει η επανάσταση.

    — Το εύχεστε ή το απεύχεστε;

    ΤΖ.Π.: Εύχομαι η επανάσταση να ξεκινήσει αύριο, γιατί αυτό που ζούμε τώρα δεν οδηγεί πουθενά. Είναι η πιο σκοτεινή περίοδος που έχω ζήσει, η Χούντα ήταν πανηγυράκι μπροστά σε αυτούς. Εκείνοι ήταν φαιδροί, αυτοί είναι επιστήμονες τρομοκράτες. Η πιο επικίνδυνη οργάνωση παγκοσμίως είναι η «Συνωμοσία των Κηφήνων της Βουλής». Δε βλέπετε τι κάνουν; Έχουν πιάσει τόσους πιτσιρικάδες, τους μισούς συμμαθητές του γιου μου από τη Σχολή Μωραΐτη. Το φανταζόσασταν εσείς ότι η Σχολή Μωραΐτη θα έβγαζε… Πυρήνες της Φωτιάς;

    — Έχετε ερευνήσει μήπως ο γιος σας είναι μέλος τρομοκρατικής οργάνωσης;

    ΤΖ.Π.: Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω.

    — Η επανάσταση επανάσταση, αλλά και τα λεφτά λεφτά. Το γιο σας τον στείλατε σε ιδιωτικό…

    ΤΖ.Π.: Μα είναι δυνατό να μην έχω λεφτά; Δουλεύω σαράντα χρόνια από το πρωί μέχρι το βράδυ, κάνω παραστάσεις, ραδιόφωνο, cd. Από τη δουλειά μου τα έβγαλα.

    — Έτσι έβγαλε τα λεφτά του κι ο Νταλάρας αλλά εσείς τον κατηγορείτε.

    ΤΖ.Π.: Κάνετε μεγάλο λάθος. Ο Νταλάρας έβγαλε τα λεφτά από το «αφιλοκερδώς», όχι από τη δουλειά του.

    — Δεν έχει τελειώσει αυτή η κόντρα;

    ΤΖ.Π.: Όχι. Τώρα δεν μου έκανε βουντού και πήγα στο νοσοκομείο για αφαίρεση πέτρας; Αλλά το βουντού επιστρέφει σε αυτόν που το κάνει κι έτσι πήγε και εκείνος στο νοσοκομείο με τη χολή του.

    — Μήπως η ζωή θέλει να δείξει και στους δύο κάτι; Μήπως τα βρείτε στο τέλος σε κανένα νοσοκομείο;

    ΤΖ.Π.: Δε νομίζω, γιατί δεν πάω στα νοσοκομεία που πάει εκείνος. Εγώ είμαι φανατικός του ΕΣΥ.

    — Είχατε πει «Όχι άλλο Νταλάρα, Πάριο και Αλεξίου». Σήμερα τι θα λέγατε;

    ΤΖ.Π.: Θα έλεγα «όχι άλλο Παντελίδη». Από εκεί καταλαβαίνει κανείς πολλά. Περιμένετε να φύγει από το Μνημόνιο λαός που ακούει Παντελή Παντελίδη;

    — Στο μαγαζί που κάνετε παραστάσεις εμφανιζόταν στην αρχή της σεζόν η Πέγκυ Ζήνα…

    ΤΖ.Π.: Μα, εξυπηρέτηση της κάνω. Ήρθα γιατί η Πέγκυ Ζήνα δεν άντεχε να παίζει δίπλα στη Χαμοστέρνας. Έχει και άλλα αυτός ο χώρος. Είναι μεσοτοιχία με το μαγαζί όπου εμφανιζόταν ο Χατζηγιάννης. Ευτυχώς έφυγε γιατί πήγαινε εκεί και η Ζέτα Μακρυπούλια – δεν ξέρω αν τους έχετε δει μαζί. Φιλιούνται με σάλια, είναι εμετικό, σε πιάνει αναγούλα.

    — Ένα ζευγάρι δεν μπορεί να φιλιέται δημόσια;

    ΤΖ.Π.: Να φιλιέται, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο τον ψεύτικο. Πώς κάνει ο Γκουζγκούνης στις ταινίες…

    — Τα έχω ακούσει αυτά που λέτε και για τον Χατζηγιάννη και για τον Ρέμο. Πέρα από το ότι δημιουργείτε εντυπώσεις με αυτόν τον τρόπο, αυτά είναι πολύ χοντρά πράγματα, μηνύσιμα.

    ΤΖ.Π.: Έχω φάει τόσες μηνύσεις… Όλες οι αποφάσεις των δικαστηρίων ήταν αθωωτικές, γιατί σε πρώτο και σε δεύτερο βαθμό η δικαιοσύνη λειτουργεί. Από εκεί και πάνω ξεκινούν οι πολιτικές παρεμβάσεις. Όταν είσαι δημόσιο πρόσωπο, πρέπει να ξέρεις να δέχεσαι αγόγγυστα κάθε κριτική. Κι εγώ έχω δεχτεί απίστευτα πράγματα σε παραστάσεις. Δεν είχαν έρθει καλόγριες με σταυρούς την ώρα που έπαιζα και χρειάστηκε να τους πω «τα ίδια μου κάνατε και στον Γολγοθά!» για να σταματήσουν; Η σάτιρα είναι μία αρχαία τέχνη. Ξέρετε πόσα έλεγε ο Αριστοφάνης για τον Ευριπίδη;

    — Και με το άλλοθι της Αρχαιότητας δεν πρέπει η σάτιρα να έχει κανένα όριο;

    ΤΖ.Π.: Κάνετε μεγάλο λάθος. Η σάτιρα έχει αυστηρότατα όρια. Παίζω εγώ αύριο και δεν έρχεται κανένας να με δει. Να το όριο της σάτιρας.

    — Χρησιμοποιείτε ως μέτρο τον κόσμο, ο ίδιος κόσμος όμως ακούει Παντελή Παντελίδη και ψήφισε Γιώργο Παπανδρέου.

    ΤΖ.Π.: Ο καθένας χωριστά την ώρα που ψηφίζει δεν έχει το αλάθητο, αλλά όλοι μαζί συνιστούν μία ομάδα που έχει δυνατό ένστικτο.

    — Όταν πήγαινε ο γιος σας ακόμη σχολείο, φαντάζομαι ότι πηγαίνατε να πάρετε τον έλεγχό του. Πώς σας αντιμετώπιζαν; Μπορούσαν να σας δουν ως πατέρα και όχι ως τον «Τζιμάκο»;

    ΤΖ.Π.: Ναι, γιατί η ζωή μου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είμαι στη σκηνή. Είμαι πολύ μαζεμένος, σχεδόν αγοραφοβικός.

    — Και μελαγχολικός;

    ΤΖ.Π.: Βαθιά. Και καταθλιπτικός όταν δεν δουλεύω. Όταν δουλεύω όχι ότι γίνομαι καλά, απλώς δεν νιώθω αυτό το τρομακτικό άγχος που έχω συνήθως.

    — Είστε νέος πατέρας, μίας κόρης τριάμισι ετών. Τι είναι αυτό για εσάς;

    ΤΖ.Π.: Reload, σε βάζει ξανά στη ζωή. Την έκανα σε μία πολύ δύσκολη φάση. Πάντα όταν περνάω κάτι δύσκολο, βάζω ένα μεγάλο στόχο για να μπορέσω να αντεπεξέλθω. Με βοήθησε πολύ, γιατί όταν έχεις τέτοια ευθύνη δεν μπορείς να «φύγεις».
    Απλά συμφωνώ με κάθε λέξη του. Δεν το περίμενα μιας και δεν τον παρακολουθουσα πολύ. Πάντα ήξερα όμως ότι είχε διορατικοτητα. Το τραγούδι του Νεοέλληνα είναι τόσο μα τόσο επίκαιρο

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (19-01-18)

  10. #27927
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.106
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.545 φορές σε 14.230 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε υπουργός παιδείας δεν ήταν και ο Φίλης προηγουμένως; ο πρώτος υπουργός χωρίς κανένα πτυχίο. Γενικά τους αρέσει να βάζουν υπουργούς κόντρα σε αυτό που πρεσβεβουν. Τυφλό υπουργό υγείας, αμόρφωτο υπουργό παιδείας, υπουργό εργασίας που δεν έργαστηκε ποτέ και πουθενά, ανυκοκοιρευτους υπουργους οικονομικών.
    Άνθρωποι πρότυπα σε όλα τα πόστα. Γιατί δεν βάζουν και υφυπουργό αθλητισμού τον Πάγκαλο και εθνικής Άμυνας κάποιον ΑΜΕΑ

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατί αυτούς ψηφίζει ο Έλληνας (εμείς δηλαδή).
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  11. #27928
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    για να μην υπερβάλουμε κάποιος ο οποίος δεν έχει πτυχίο δεν σημαίνει και κάτι ή κάποιος επειδή είναι τυφλός (εκτός ορισμένων θέσεων)

    αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι το ήθος και η συνέπεια του. πχ. ο των οικονομικών και η της εργασίας έχουν υπογράψει δήλωση με την οποία δεχονται τα σκόπια να ονομάζονται σκέτο μακεδονία. Εάν κάποιος άνθρωπος πουλάει ακόμη και την ψυχή του για το προσωπικό συμφέρον του, έντονα και λίγο πριν το κρίσιμο συνέδριο του 2008 (δηλαδή σαν δολιοφθορά να λέμε), φανταστείται τι άλλο μπορεί να κάνει πίσω από την πλάτη μας
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  12. #27929
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δεν σημαίνει τίποτα αν δεν έχει πτυχίο φυσικά. Αλλά δεν μπορεί να αποφασίζει για παιδεία. Όπως εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω για εφοπλιστές η για υδραυλικους.
    Ότι είναι πουλημένοι το ξέραμε. Είναι προαπαιτουμενο για να μπεις στην βουλή

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #27930
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    αποφάσεις διοίκησης παίρνει, δεν κάνει έρευνα για εξιδικευμένα εκπαιδευτικά προγράμματα

    ούτε ένα πρωθυπουργός είναι δυνατόν να γνωρίζει τα γνωστικά αντικείμενα 20 διαφορετικών υπουργείων
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  14. #27931
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τι αποφάσεις διοίκησης να παίρνει και για τα πανεπιστήμια εφ'όσον δεν έχει φοιτήσει σε αυτά και δε ξέρει πως λειτουργούν;
    Όπως και τι υπουργοί άμυνας να γίνονται λουφαδόροι που δεν έχουν ρίξει καν με όπλο στο στρατό;
    Όπως και τι υπουργοί οικονομικών να κυβερνούν, που δεν έχουν διαχειριστεί ούτε καν περίπτερο;
    Όπως και πολλοί άλλοι..
    Θα μου πεις στην Ελλάδα απλά να έχεις γνωριμίες και να είσαι σίχαμα και θα προαχθείς.
    Eδώ θα μου πεις έχουν κάνει προπονητή τον Ουζουνίδη σε αυτή τη χώρα.

  15. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον estai για αυτό το μήνυμα:

    Faithful (17-01-18), The Dude (17-01-18)

  16. #27932
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μια τουρκική ακτοφυλακίδα που κινούνταν εντός ελληνικών χωρικών υδάτων συγκρούστηκε (επακούμβηση) με την κανονιοφόρο του Πολεμικού Ναυτικού «Νικηφόρος» η οποία έκανε προγραμματισμένη περιπολία στην περιοχή και προσέγγισε στα Ίμια ακολουθώντας το περιπολικό του τουρκικού πολεμικού ναυτικού «Köyceğiz». Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι το ελληνικό πολεμικό δεν έχει υποστεί βλάβη ή άλλες αβαρείες και ούτε έχουν σημειωθεί τραυματισμοί. πηγή: πρώτο θέμα

    βίντεο από την επακούμβηση (download, mp4 μορφής)
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    την ίδια στιγμή διαχέεται ότι ετοιμάζει εισβολή η Τουρκία στον χώρο της Συρίας για να χτυπήσει το Αφρίν, περιοχή που ελέγχεται από Κούρδικες δυνάμεις και θεωρείται σημείο στρατηγικής σημασίας.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  17. #27933
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε υπουργός παιδείας δεν ήταν και ο Φίλης προηγουμένως; ο πρώτος υπουργός χωρίς κανένα πτυχίο. Γενικά τους αρέσει να βάζουν υπουργούς κόντρα σε αυτό που πρεσβεβουν. Τυφλό υπουργό υγείας, αμόρφωτο υπουργό παιδείας, υπουργό εργασίας που δεν έργαστηκε ποτέ και πουθενά, ανυκοκοιρευτους υπουργους οικονομικών.
    Άνθρωποι πρότυπα σε όλα τα πόστα. Γιατί δεν βάζουν και υφυπουργό αθλητισμού τον Πάγκαλο και εθνικής Άμυνας κάποιον ΑΜΕΑ

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το οτι ο Μπετοβεν δεν ακουγε σου λέει τίποτα?


    Και δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ τα σουργελα του ΣΥΡΙΖΑ, οι κομματικές μου πεποιθήσεις είναι γνωστές. Οι ΑΜΕΑ και οι τυφλοί (αλήθεια είσαι πολύ περήφανος που χαρακτηρίζεις έτσι ανθρώπους με πρόβλημα ? Νιώθεις πολύ ανώτερος εσύ που μπορείς να βλέπεις?) δεν είναι άνθρωποι κατώτεροι, είναι ίσοι με όλους μας και μπορούν να κάνουν σχεδόν ότι όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι.
    Ντροπή σου.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  18. #27934
    deleted Το avatar του χρήστη Faithful
    Εγγραφή
    16-02-2007

    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    43.294
    Thanks
    20.799
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.483 φορές σε 8.040 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ο Μπετοβεν δεν ακουγε σου λέει τίποτα?


    Και δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ τα σουργελα του ΣΥΡΙΖΑ, οι κομματικές μου πεποιθήσεις είναι γνωστές. Οι ΑΜΕΑ και οι τυφλοί (αλήθεια είσαι πολύ περήφανος που χαρακτηρίζεις έτσι ανθρώπους με πρόβλημα ? Νιώθεις πολύ ανώτερος εσύ που μπορείς να βλέπεις?) δεν είναι άνθρωποι κατώτεροι, είναι ίσοι με όλους μας και μπορούν να κάνουν σχεδόν ότι όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι.
    Ντροπή σου.
    Δε νομιζω οτι ειχε προθεση να θιξει καποιον αμεα.

    Ειναι πραγματι περιεργο το να παιρνεις αποφασεις για κατι που δε μπορεις να δεις αλλα βασιζεσαι στα λεγομενα αλλων.
    Πηγαινε ο τυφλος ο ανθρωπος να "δει" τις πετρελαιοκηλιδες. Ο τυφλος.

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για το ονομα σου,την ιστορια...για την αγαπη μου την μεγαλη, γι'αυτο που δε θα καταλαβουνε οι αλλοι, για τα θρανια μου τα γραμμενα,για τα ειστηρια που κρατησα κομμενα...

  19. #27935
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Faithful Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομιζω οτι ειχε προθεση να θιξει καποιον αμεα.

    Ειναι πραγματι περιεργο το να παιρνεις αποφασεις για κατι που δε μπορεις να δεις αλλα βασιζεσαι στα λεγομενα αλλων.
    Πηγαινε ο τυφλος ο ανθρωπος να "δει" τις πετρελαιοκηλιδες. Ο τυφλος.

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μάλιστα ωραία λογική .......
    Να μην πάει (και μαζί του όλοι όσοι δεν μπορούν να δουν) δηλαδή στην Ακρόπολη αφου δεν μπορεί να τη δει.
    Να μην πάει σε ένα μουσείο
    Να μην πάει σε ένα θέατρο
    Και εφόσον δεν μπορούν να κάνουν όλα αυτά, δεν θα μπορούν να έχουν και άποψη.
    Ε αφου δεν μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα και κάποιοι ΑΜΕΑ δεν μπορούν κάποια άλλα, ας κατσουν σπιτι τους να μην μας ενοχλούν κιόλας. Μας χαλάνε και την αισθητική κιολας.

    ΔΕΝ τα είπες ολα αυτά Μαργαριτα αλλά η λογική αυτη εκεί οδηγεί
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  20. #27936
    deleted Το avatar του χρήστη Faithful
    Εγγραφή
    16-02-2007

    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    43.294
    Thanks
    20.799
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.483 φορές σε 8.040 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οχι Μενιο μου δεν οδηγει εκει.... σε καμια περιπτωση. Μην το γενικευεις , δεν υπαρχει λογος.

    Μιλαμε για μια θεση ευθυνης οπου πρεπει να βλεπεις πως ειναι η κατασταση. Να δεις που εχει μολυνθει η θαλασσα διαολε.

    Αν ο χ ειναι τυφλος μπορει να παει στην Ακροπολη να τη "νιωσει" , ν αγγιξει, να το χαρει τελοσπαντων.

    Αν ο χ ομως ειναι ξερω γω υπευθυνος αποταταστασης αρχαιοτητων ε δε γινεται να μη βλεπει τι πρεπει ν αποκατασταθει....

    Δεν υπαρχει καμια προθεση να θιγουν αμεα.



    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για το ονομα σου,την ιστορια...για την αγαπη μου την μεγαλη, γι'αυτο που δε θα καταλαβουνε οι αλλοι, για τα θρανια μου τα γραμμενα,για τα ειστηρια που κρατησα κομμενα...

  21. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (17-01-18)

  22. #27937
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ο Μπετοβεν δεν ακουγε σου λέει τίποτα?


    Και δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ τα σουργελα του ΣΥΡΙΖΑ, οι κομματικές μου πεποιθήσεις είναι γνωστές. Οι ΑΜΕΑ και οι τυφλοί (αλήθεια είσαι πολύ περήφανος που χαρακτηρίζεις έτσι ανθρώπους με πρόβλημα ? Νιώθεις πολύ ανώτερος εσύ που μπορείς να βλέπεις?) δεν είναι άνθρωποι κατώτεροι, είναι ίσοι με όλους μας και μπορούν να κάνουν σχεδόν ότι όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι.
    Ντροπή σου.
    Συγνώμη αλλά δεν είπα ποτέ ότι είναι κατώτεροι. Δεν έπιασες το νόημα

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (18-01-18)

  24. #27938
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σύμφωνα με τις πληροφορίες που δημοσιεύονται στο «Βήμα», τα ονόματα είναι στα σλαβικά και είναι τα ακόλουθα:

    Nova Makedonija (νεά)
    Severna Makedonija (βόρεια)
    Gorna Makedonija (άνω)
    Vardarska Makedonija (του Βαρδάρη)
    Makedonija (Skopje)

    εφόσον οι εθνικότητες και τα διακριτικά ακολουθήσουν ανάλογη πορεία, ποια η γνώμη σας?
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  25. #27939
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ας ονομαστούν όπως θέλουν.

  26. #27940
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά συμφωνώ με κάθε λέξη του. Δεν το περίμενα μιας και δεν τον παρακολουθουσα πολύ. Πάντα ήξερα όμως ότι είχε διορατικοτητα. Το τραγούδι του Νεοέλληνα είναι τόσο μα τόσο επίκαιρο

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αναγνωρίζω στον Τζίμη το δικαίωμα να λέγεται αριστερός. Γιατί αριστερός δεν είναι αυτός που τραμπουκίζει στις πορείες, που καίει ξένες περιουσίες ή ανέξοδα λέει μαλακίες χωρίς ποτέ να έχει ή να πρόκειται να κυβερνήσει, αλλά εκείνος που έχει κουλτούρα και παιδεία τέτοια, που του επιτρέπει να σκέφτεται σωστά και να δημιουργεί αντισυμβατικά πνευματικά, χωρίς να λαικίζει.

    Τέτοιος ήταν ο Τζιμάκος, που μαζί του μεγαλώσαμε η πρώτη μου γυναίκα και εγώ. Καλό παιδί, ωραίος καλλιτέχνης, ανεξίκακος αλλά ΟΧΙ χαζός άνθρωπος, ο οποίος ποτέ δεν δίστασε να έρθει σε ρίξη με τον καλλιτεχνικό και τον πολιτικό υπόκοσμο της χώρας. Η δε φράση του «όποιος λαός ακούει ΠΠ του αξίζει να ζει με τα μνημόνια» θα γίνει καλτ και θα μνημονεύεται τα επόμενα 500 χρόνια, γιατί η Ελλάδα δεν πρόκειται να δει άσπρη μέρα, καθώς τη θέση του μακαρίτη ΠΠ ήδη έχουν πάρει άλλα αστέρια της ελληνικής υποκουλτούρας. Και καθώς η κρίση της Ελλάδος τα τελευταία 200 χρόνια ΔΕΝ είναι οικονομική ή πολιτική αλλά ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ, ο Τζιμάκος σίγουρα θα συνεχίσει να είναι επίκαιρος.

  27. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (19-01-18), voskos_7 (19-01-18)

Σελίδα 1397 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 397897997109711971297134713571367137713871393139413951396139713981399140014011407141714271437144714971597169717971897 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας