Σελίδα 1394 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 394894994109411941294134413541364137413841390139113921393139413951396139713981404141414241434144414941594169417941894 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 27.861 έως 27.880 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #27861
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνέχει βάζω τις πηγές σε όλα τα άρθρα που ανεβάζω (εκτός και αν είναι να πω την γνώμη μ πχ για τον σφαιρόπουλο)
    δεν μπαίνεις στην διαδικασία να τα διαβάσεις. Ακόμη και αυτό το άρθρο που έχεις κάνει παράθεση έχει από εσένα τον ίδιο την πηγή, με italics στο τέλος του άρθρου.

    ΥΓ. παρακαλώ πολύ το μονίμως με προσβάλει και να το πάρεις πίσω
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο που έκανα ....... Πουθενά δεν υπάρχει πηγή, ουτε στο συγκεκριμένο που αναφέρεσαι.
    Επικαλούμαστε πηγή ως εξής: Πηγή: και βάζουμε την ιστοσελίδα ή την εφημερίδα ή το περιοδικό ή το βιβλίο
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  2. #27862
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο που έκανα ....... Πουθενά δεν υπάρχει πηγή, ουτε στο συγκεκριμένο που αναφέρεσαι.
    Επικαλούμαστε πηγή ως εξής: Πηγή: και βάζουμε την ιστοσελίδα ή την εφημερίδα ή το περιοδικό ή το βιβλίο
    φίλε μου όλα αυτά είναι τα νέα της ημέρας και αποτελούν σχολιασμό και προσωπική γνώμη
    Δεν αποτελούν άρθρο, βιβλίο, επιστημονικό κείμενο

    Μην ψάχνεσαι να τσακωθείς σε παρακαλώ. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνεις χωρίς λόγο
    Μπορείς να αντιπαρατεθείς στην άποψη μου και να συζητήσουμε ευγενικά μαθαίνοντας και οι δύο κάτι παραπάνω ή να μου ζητήσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω και να ψαχτείς στο θέμα.

    Δηλαδή για τις πλημμύρες της Μάνδρας έπρεπε να βρω ένα άρθρο από κάποια εφημερίδα για να τα γράψω? Δεν έβλεπες τι γινόταν?
    Οπου χρειάστηκε εξιδικευμένη πηγή την ανέφερα όπως τώρα που δεν την διάβασες και την έχεις κάνει παράθεση.


    Ειδάλως θα πρέπει να διαμαρτυρυθείς και στους υπόλοιπους που γράφουν πχ. "Ολυμπιακός-Γιουβέντους 0-2", θα πρέπει να γράφετε "Ολυμπιακος-Γιουβέντους 0-2, uefa.com". Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσο υπερβολικός γίνεσαι


    ΥΓ. Παρακαλώ περιμένω μια συγνώμη. Την προηγούμενη φορά που υπερβολικά εκτέθηκες ούτε καν μπήκες στον κόπο μέσω προσωπικού μηνύματος. Καταλαβαίνω ότ όλοι κάνουμε λάθοηείμαστε κουρασμένοι από την κατάσταση αλλά τουλάχιστον να συννενοούμαστε με θετική διάθεση

    ΥΓ2. Γιατί δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το διαβάσεις
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  3. #27863
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου όλα αυτά είναι τα νέα της ημέρας και αποτελούν σχολιασμό και προσωπική γνώμη
    Δεν αποτελούν άρθρο, βιβλίο, επιστημονικό κείμενο

    Μην ψάχνεσαι να τσακωθείς σε παρακαλώ. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνεις χωρίς λόγο
    Μπορείς να αντιπαρατεθείς στην άποψη μου και να συζητήσουμε ευγενικά μαθαίνοντας και οι δύο κάτι παραπάνω ή να μου ζητήσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω και να ψαχτείς στο θέμα.

    Δηλαδή για τις πλημμύρες της Μάνδρας έπρεπε να βρω ένα άρθρο από κάποια εφημερίδα για να τα γράψω? Δεν έβλεπες τι γινόταν?
    Οπου χρειάστηκε εξιδικευμένη πηγή την ανέφερα όπως τώρα που δεν την διάβασες και την έχεις κάνει παράθεση.


    Ειδάλως θα πρέπει να διαμαρτυρυθείς και στους υπόλοιπους που γράφουν πχ. "Ολυμπιακός-Γιουβέντους 0-2", θα πρέπει να γράφετε "Ολυμπιακος-Γιουβέντους 0-2, uefa.com". Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσο υπερβολικός γίνεσαι


    ΥΓ. Παρακαλώ περιμένω μια συγνώμη. Την προηγούμενη φορά που υπερβολικά εκτέθηκες ούτε καν μπήκες στον κόπο μέσω προσωπικού μηνύματος. Καταλαβαίνω ότ όλοι κάνουμε λάθοηείμαστε κουρασμένοι από την κατάσταση αλλά τουλάχιστον να συννενοούμαστε με θετική διάθεση

    ΥΓ2. Γιατί δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το διαβάσεις
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Εγω είμαι υπεύθυνος για αυτά που λεω και όχι για αυτα που καταλαβαίνει ο καθένας εδώ μέσα.
    Απο εδώ και πέρα οτι παραθετεις απο οπουδήποτε αλλού, σε παρακαλώ να το κάνεις με τον ακόλουθο τρόπο

    αρθρο
    μπλα μπλα μμπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

    Πηγη: μπλαμπλα.gr/μπλαμπλαμπλα/μπλαμπλαμπλα
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  4. #27864
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω είμαι υπεύθυνος για αυτά που λεω και όχι για αυτα που καταλαβαίνει ο καθένας εδώ μέσα.
    Απο εδώ και πέρα οτι παραθετεις απο οπουδήποτε αλλού, σε παρακαλώ να το κάνεις με τον ακόλουθο τρόπο

    αρθρο
    μπλα μπλα μμπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

    Πηγη: μπλαμπλα.gr/μπλαμπλαμπλα/μπλαμπλαμπλα
    δηλαδή το πρόβλημα ήταν τέσσερις χαρακτήρες, μπροστά από την πηγή που παρέθεσα
    ούτε μικρό παιδί δεν λέει τέτοια παράξενη δικαιολογία

    μάλιστα

    ΥΓ. απλώς δεν σου άρεσε το άρθρο και μπήκες με διάθεση να κάνεις κάτι άσχημο. Τουλάχιστον να έλεγες "συγνώμη έκανα μαλακία", "ήμουν απασχολημένος με άλλα", "δεν πρόσεξα", "νερό και αλάτι", μάγκας θα ήσουν μετά...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  5. #27865
    AK-47 Το avatar του χρήστη Vass
    Εγγραφή
    28-12-2006

    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.198
    Thanks
    634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.402 φορές σε 628 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Το πρόβλημα δεν είναι ποιός έρχεται συη χώρα μας και τι ζητάει. Το πρόβλημα είναι ποιός τον υποδέχεται και τι δίνει...


    No existe el frio, no existe el hambre, solo Dios y la Patria! Viva la Patria

  6. #27866
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ερχεται ο γαμιόλης και μας πηδάει μέσα στη χώρα μας και μεις τον κοιτάμε σα χάνοι αντί να τον διώξουν την στιγμή που πετάει τις μαλακίες τη μία μετά την άλλη. Πρώτη φορά αροστερά... στα τέσσερα.
    There is a Dude in town

  7. #27867
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.846
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Θα τοποθετηθώ, αργότερα. Κρατήστε μόνο ότι το σημερινό, ούτε η πιο τριτοκοσμική αντίληψη εκπροσώπησης μιας χώρας δε θα μπορούσε να το θεωρήσει ικανοποιητική διπλωματική γραμμή.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  8. #27868
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ψευτομαγκιές, καφενειακού μπουζουκλεροανατολίτικου επιπέδου και χαλαρή φραποσυζητήση.
    Αντιπολίτευση σε ακροδεξιό φόντο για την πουτανιά.

  9. #27869
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.846
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δε θα επεκταθώ σε άλλα ζητήματα, παρά μόνο στη συνάντηση του επισκέπτη με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας...
    Όταν υποδέχεσαι έναν επισκέπτη με άκρως επιθετικό λόγο (αγένεια ανεπίτρεπτη, για την οποία δε μπορεί κανείς, ακριβώς να ψέξει τις... αριστερές καταβολές του κατόχου του αξιώματος), το πνεύμα της απάντησής σου, δια ροπάλου απαγορεύεται να είναι παραπεμπτικό σε πράξεις τρίτου προσώπου, που απουσιάζει από την αίθουσα. Αν ήθελες να θέσεις θέμα σχετικό με τις συνθήκες συνύπαρξης των μουσουλμάνων με τους χριστιανούς και μεταχείρισης των δύο θρησκευμάτων, να θυμόσουν εξ αρχής ότι ο ρόλος σου στο πολίτευμα δεν είναι εκτελεστικός και να μην άνοιγες από μόνος σου το θέμα, μη δυνάμενος να διαχειριστείς επί της ουσίας τις απαντήσεις και τις αιτιάσεις της άλλης πλευράς.

    Ίσως, για πρώτη φορά, έγινε υποδοχή ηγέτη άλλης χώρας, με ξεκάθαρη αντιμετώπιση από πλευράς ΠτΔ ανάλογη δηλωμένου εχθρού: Δε νομίζω ότι είμαστε τόσο κραταιά οντότητα ώστε η διπλωματία μας να επιτρέπει τέτοιου είδους ελιγμούς και ακόμα περισσότερο, δε πιστεύω ότι κάποια από τις δύο μεριές αγνοεί το παραπάνω.

    Κατά δεύτερον: Δεν επιτρέπεις σε κανέναν να σου κάνει υποδείξεις για κομμάτι του πληθυσμού σου, αν δε θέλεις να γίνει κάποια στιγμή εκ παραδοχής και από την καθιερωμένη πρακτική πλέον αποδεκτό ότι αυτό το κομμάτι, πέρα από τη θρησκευτικού περιεχομένου διαφοροποίηση, σε σχέση με το υπόλοιπο, έχει και εθνολογική.

    Κατά τρίτον, η μόνη απάντηση στην πράξη, που θα έπρεπε να δοθεί στον Ερντογάν, όταν αυτός έθεσε θέμα επιπέδου διαβίωσης της μουσουλμανικής μειονότητας στη Δυτική Θράκη, (πέραν από την προλεγόμενη, ότι δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης με τρίτη χώρα το επίπεδο διαβίωσης Ελλήνων πολιτών), θα ήταν την επόμενη μέρα, να στείλεις το σώμα ελεγκτών της ΑΑΔΕ, στην περιοχή, ώστε να δούνε πώς διάολο ζούνε, τόσος κόσμος με 2.500,00 €, όταν όλοι οι υπόλοιποι συμπολίτες τους, ζούνε με 14.000,00 € - άμα πάει η φοροδιαφυγή σύννεφο και εγώ θέλω 100,00 € το χρόνο στα χαρτιά και είμαι και άρχοντας.

    Για τις όποιες αντιδράσεις της αντιπολίτευσης, δε πρόκειται να κάνω κανένα λόγο, γιατί δεν άξιζε ποτέ τον κόπο να ασχοληθείς με το περιεχόμενο της ρητορικής παρατάξεων που δεν είχαν καμία συμμετοχή στη χάραξη πολιτικής.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  10. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (08-12-17), The Dude (08-12-17)

  11. #27870
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Να ασχοληθούμε με κανα σοβαρό τώρα...

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Το ότι έλειπα δύο μέρες από Ελλάδα, δε σημαίνει πως ήμουν στον Μεξικό... δεν ήμουν εγώ σας λέω...
    There is a Dude in town

  12. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (08-12-17), dimace (08-12-17)

  13. #27871
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δεν νομίζω πως ήταν η καλύτερη στιγμή για να έρθει ο Τούρκος. Τσάμπα και χαμένη η επίσκεψη, που απλά μού υπενθύμισε και πάλι πόσο άχρηστοι είναι αυτοί που μας κυβερνούν.

  14. #27872
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.846
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εδώ, βγάζει μάτι ότι δεν έγινε σχεδόν καμία προεργασία σε επίπεδο διπλωματικών αντιπροσωπειών: Η ατζέντα, ήταν τελείως ελεύθερη και ο ένας έθετε όποιο ζήτημα θυμόταν, με τον άλλον να απαντάει για δικό του λογαριασμό, ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του, εκείνη τη στιγμή.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. #27873
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μόλις διάβασα οτι ο Τσιπρας είναι σε ταξίδι στη Βουλγαρία οπου έχει συνάντηση με τους αντιστοίχους πρωθυπουργούς της Βουλγαρίας, της Σερβίας και της Ρουμανίας.
    Δυο ημέρες αφού έκανε συνάντηση με τον Ερντογαν, γίνεται συνάντηση μεταξύ των τεσσάρων κρατών. Με το δικό μου το μυαλό αυτό δεν είναι καθόλου καλό.
    Από μονή της η επίσκεψη Ερντογαν δεν έλεγε και πολλά πράγματα ......κλαιν μαιν. Αλλά αφού συνδυάζεται με συνάντηση των τεσσάρων κρατών κάτι μου βρωμάει και σίγουρα δεν είναι τα πόδια μου.

    Υ.γ. Η Αλβανια εκτός της συνάντησης. Έχει και αυτό τη σημασία του
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  16. #27874
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πριν αρχίσω να γράφω θα πρέπει να αναφέρω το εξής. Ο μέσος Ελληνας έχει την εντύπωση ότι το σπίτι του βρίσκεται λίγα χιλιόμετρα έξω από το νησί του Μαγχάταν. Δεν θέλει να κατανοήσει ότι ένας κακός χαμός βρίσκεται στην αυλή του σπιτιού του. Εάν κάποιος με αυτοκίνητο και με λογική ταχύτητα/διαδρομή ξεκινήσει τώρα από την Αλεξανδρούπολη, αύριο περίπου την ίδια ώρα θα βρίσκεται στην Ιερουσαλήμ, κέντρο παγκόσμιων πολιτικών και πολεμικών εξελίξεων. Με την ίδια λογική σε 32 ώρες στην Τεχεράνη.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως ήταν η καλύτερη στιγμή για να έρθει ο Τούρκος. Τσάμπα και χαμένη η επίσκεψη, που απλά μού υπενθύμισε και πάλι πόσο άχρηστοι είναι αυτοί που μας κυβερνούν.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ, βγάζει μάτι ότι δεν έγινε σχεδόν καμία προεργασία σε επίπεδο διπλωματικών αντιπροσωπειών: Η ατζέντα, ήταν τελείως ελεύθερη και ο ένας έθετε όποιο ζήτημα θυμόταν, με τον άλλον να απαντάει για δικό του λογαριασμό, ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του, εκείνη τη στιγμή.
    Το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κομματικοποιήσουμε τέτοια ζητήματα. Με τα όσα έχω δει ως τώρα το υπουργείο εξωτερικών είναι πάρα πολύ δυνατό, παράξενο για την εποχή. Φυσικά μια πολιτική/διπλωματική συνάντηση πρέπει να την δούμε σαν ένα final4 του μπάσκετ. Μπορεί να έχεις προετοιμαστεί αλλά στο τέλος να μην σου βγουν τα αποτελέσματα, όπως επίσης να νιώθεις πότε πας να νικήσεις ή να κλέψεις το παιχνίδι. Φυσικά να κρίνεις την κατάσταση σε βάθος χρόνου.

    Επιπλέον, για να απαντήσω στον Νίκο πιστεύεται από αρκετούς ότι η συνάντηση δρομολογήθηκε από ξένο παράγοντα, που σημαίνει ότι ίσως να μίλησαν για πράγματα που δεν αφορούν μόνο διμερείς σχέσεις. Ακόμη, σε τέτοιο επίπεδο συνάντησης το πρωτόκολλο είναι πάρα πολύ αυστηρό και η παραμικρή λεπτομέρεια έχει συμφωνηθεί από πριν. Τα φλέγοντα ζητήματα συζητούνται σε κλειστές πόρτες.

    Σήμερα όμως φαίνεται ότι η κατάσταση κινήθηκε προς όφελος μας. Ισως να μην έπρεπε να γίνει, αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω πιθανώς να παίξαμε τον λαγό της συμμαχίας και γενικά δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα για αυτήν την συνάντηση. Εξηγούμαι:
    α) Ο Ερντογάν εκτέθηκε σε ένα ευρή φάσμα ξανά. Είχε προκλητικό, προσβλητικό και με το δάχτυλο στην σκανδάλη λόγο, και όλα αυτά σε συνέχεια μετά με την σύναψη παράξενων σχέσεων-κρατών, λόγων, πολεμικών ενεργειών ακόμη και επιθέσεων σε διαδηλωτές στο έδαφος των ΗΠΑ. Από την άλλη εμείς δείξαμε ότι είμαστε πυλώνας σταθερότητας και σιγουριάς σε ένα από τα πιο σημαντικά μέρη του πλανήτη που μας διακατέχει υψηλό πνεύμα και ανθρωποκεντρικές αξίες.
    β) Η επίσκεψη Ερντογάν άρχισε με τον ΣΚΑΙ (όργανο της ΝΔ) και τον Αλέξη Παπαχελά. Από τα αποδυτήρια ήθελε να δημιουργήσει τεταμένο κλίμα και ο δημοσιογράφος τον άφησε να γίνει ευάλλωτος χωρίς αντίπαλο.
    γ) Στο προεδρικό μέγαρο ο Παυλόπουλος (προερχόμενος και αυτός από διαφορετικό κόμμα από αυτό της κυβέρνησης) υπήρξε δυναμικός και σοβαρός. Κάτι το οποίο έλειπε πολύ από την ελληνική πολιτική σκηνή. Ο πρόεδρος της Τουρκίας θα έλεγε ότι ήθελε, δεν μπορούσες να του κλείσεις το στόμα. Εκανε σαν να βρισκόταν εκτός τόπου και χρόνου, ξέφυγε.
    δ) Δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε με κλειστές πόρτες αλλά επί της ουσίας πέρα από κάτι τηλεοπτικές κραυγές για εσωτερική κατανάλωση, δεν απάντησε επί της ουσίας σε ότι και αν του είπαν οι ανώτατοι πολιτικοί άρχοντες του τόπου για φλέγοντα ζητήματα. Ισα ίσα που εισήγαγαν θέματα αναπάντητα και τα κατάπιε αμάσητα
    ε) προσέβαλλε και τρίτες χώρες (βλέπε Αίγυπτο)
    στ) στην Κομοτηνή που πήγε περίμενε να γίνει κάτι σαν Μεσσίας. Αν αυτού λίγος κόσμος βρέθηκε στην επίσκεψή του ενώ παράλληλα έκανε και διάφορα περίεργα λες και ήταν ο πεθερός σε τριτοκοσμική γιορτή, δείγμα της νευρικότητας του. Εφόσον το τούρκικο παρακράτος χρηματοδοτεί ορισμένους λογικό είναι να παρεβρέθηκαν. Σήμερα, σημαντικό είναι ότι ο πρόεδρος της Τουρκία κάνει τον μουσουλμανικό πληθυσμό να καταλαβαίνει ότι το μέλλον του βρίσκεται στα δυτικά πρότυπα και όσο υπάρχουν νέα παιδιά με εξωστρέφεια, ελευθερίες που μορφώνονται τόσο πιο γρήγορα θα απομακρύνονται. Ηδη οι ίδιοι οι μουσουλμάνοι της Θράκης με νόμο πριν λίγων ημερών έχουν επιλογή να προσφύγουν στην δικαιοσύνη αντί της Σαρίας και των διαθέσεων του Μουφτή εφόσον το επιθυμούν.
    ζ) σημαντική ήταν η αναφορά του περί συνθήκης της Λωζάνης. Εδώ να σημειώσω ότι η συνθήκη αφορά πολλά κράτη μέχρι την Ιαπωνία. Επίσης, αποτελεί τα "γενέθλια" του Τουρκικου κράτους. Για την Ελλάδα η συνθήκη δεν είναι καλή σε αντίθεση με την Τουρκία. Πιθανώς αλλαγή της βάζει το γειτονικό κράτος στην φωτιά περισσότερο από εμάς.
    η) κατάλαβε μέχρι και ο τελευταίος Ελληνας και εξωτερικός διπλωμάτης ότι η πάγια πολιτική της Τουρκίας είναι επεκτακτική και έχει ως σκοπό ακόμη και την πολεμική ενέργεια. Δημοσίως και ξεκάθαρα κάτι που δεν πέρασε απαρατήρητο στην διεθνή κοινότητα. Αμεση ήταν η αντίδραση και των ΗΠΑ και της Γερμανίας. Απομονώθηκε μόνος του, παρά ότι η τούρκικη διπλωματία θεωρείται μεγάλο όπλο των γειτόνων

    Γενικά όμως τα αποτελέσματα μιας συνάντησης δεν λένε και πολλά. Αν στο αθλητισμό λέμε πρέπει να περιμένουμε μέχρι το τέλος της περιόδου,εδώ πρέπει να πούμε σε πολύ μεγαλύτερο βάθος. Φαίνεται όμως ότι σιγά σιγά (ίσως και όλης αυτής της κρίσης να υποθέσω) ότι κάποια πράγματα γίνονται υπερκομματικά, μας συσπειρώνουν, κινούνται δυναμικά κάποια πράγματα (πχ. συμμαχίες), προσαρμόζεται και επιτέλους έχουμε μια σοβαρή σκέψη αφήνοντας δογματισμούς του παρελθόντος στην άκρη, έτσι ώστε να βρεθούμε στην κατάσταση που είναι οι υπόλοιπες ΕΕ χώρες. Αλλά αυτό πρέπει να συνεχιστεί σε βάθος χρόνου ανεξαρτήτου πολιτικών αρχόντων και συγκυριών.. Ας είμαστε εμείς σοβαροί και με ανοιχτά τα μάτια...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  17. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    dimace (12-12-17), drizzt (10-12-17)

  18. #27875
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    dexter confirmed
    Μυστήριο στον Καναδά: Η θάλασσα ξέβρασε το 13ο ανθρώπινο πόδι σε παπούτσι


    Μπροστά σε ένα φρικιαστικό εύρημα βρέθηκε ένας άνδρας που περπατούσε πριν λίγες μέρες με το σκυλί του σε παραλία της Βρετανικής Κολομβίας στον Καναδά. Βρήκε ένα πόδι σε ένα παπούτσι, μαζί με ένα ακόμα κομμάτι του κάτω άκρου. Πρόκειται για το 13ο πόδι που ξεβράζεται σε ακτή της συγκεκριμένης καναδικής επαρχία την τελευταία 10ετία.



    "Η πρώτη ανάλυση δείχνει ότι πρόκειται για ανθρώπινα απομεινάρια και θα κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις τις επόμενες εβδομάδες", δήλωσε εκπρόσωπος της ιατροδικαστικής υπηρεσίας, επισημαίνοντας ότι και τα 12 πόδια που είχαν βρεθεί στο παρελθόν ήταν όλα ανθρώπινα. Οι αρχές ταυτοποίησαν οκτώ από αυτά, τα οποία ανήκαν σε έξι άτομα.
    Σύμφωνα με τις αρχές, στις προηγούμενες περιπτώσεις δεν έχει διαπιστωθεί εγκληματική πράξη αλλά δεν έχουν δοθεί λεπτομέρειες για το πώς έχουν φτάσει σ' αυτό το συμπέρασμα.


    Άγνωστο παραμένει, επίσης, γιατί τόσα πολλά πόδια έχουν ξεβραστεί στις ακτές της Βρετανικής Κολομβίας. Όταν ρωτήθηκε σχετικά ο εκπρόσωπος της ιατροδικαστικής υπηρεσίας είπε ότι "δεν μπορώ να μιλήσω" για τον λόγο, προσθέτοντας ότι "δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιστεύουμε ότι αυτές οι περιπτώσεις συνδέονται με κάποιο τρόπο".
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  19. #27876
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ευχαριστώ Γιώργαρε Πειρατή για την σοβαρή, υπεύθυνη και καλογραμμένη ανάλυση των αποτελεσμάτων της επίσκεψης του Μογγόλου.

    Ο τύπος αυτός είναι ένα παρανοικό αρχίδι, που νομίζει πως μπορεί με τη μικρή του τσουτσούνα να γαμήσει τον κόσμο όλο, αλλά κάθε βράδυ τον παίρνει στα γόνατα βιδωτό και το φχαριστιέται η ανώμαλη ψυχή του. Τύπος νεκρόφιλου είναι ο τύπος, μας τα έχει πρίξει με το παρελθόν της σακτοχώρας του, η οποία ΔΕΝ έχει παρελθόν, ούτε ιστορία, ούτε πολιτισμό, ούτε κουλτούρα και όπως το πάει ο μπετόβλακας ούτε μέλλον. Όποιος τα βάζει με τα Εβραία, τον τρώει ασάλιωτο, αλλά ο κάφρος δεν καταλαβαίνει από τίποτα, γιατί είναι και σε αρχή αυτισμού. Να πάει λοιπόν να γαμηθεί.

    *η δική μου ανάλυση είναι το κώλου, καλέ μου φίλε, αλλά πραγματικά δεν υπήρχε κάτι να γράψω, καθώς κατέθεσες τα πάντα. Νά σαι καλά.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (12-12-17)

  21. #27877
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Δε νομίζω πως είναι χαζός ο Ερντογάν και το στημένο σκηνικό με το πραξικόπημα προφανώς έγινε για να οχυρωθούν από κάτι που θα ερχόταν με την ισραηλίτικη μεθόδευση.
    Μάλλον έχουν παρθεί ήδη οι αποφάσεις για το σχηματισμό του Κουρδικού κράτους και το γνωρίζουν. Αποκλείεται να είναι τόσο χαζοί και να είναι τόσο επιθετικοί. Ξέρουν ποιοι παίρνουν τις παγκόσμιες αποφάσεις και αυτούς προσπαθούν να πολεμήσουν.
    Το θέμα είναι πως αν γίνει αυτό θα εκφραστεί και η οργή τους προς τα μέρη μας και οι φίλοι μας δε φαίνεται να είναι το ξανθό γένος κατά τις προφητείες αλλά οι άλλοι.

  22. #27878
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τύπος αυτός είναι ένα παρανοικό αρχίδι, που νομίζει πως μπορεί με τη μικρή του τσουτσούνα να γαμήσει τον κόσμο όλο, αλλά κάθε βράδυ τον παίρνει στα γόνατα βιδωτό και το φχαριστιέται η ανώμαλη ψυχή του. Τύπος νεκρόφιλου είναι ο τύπος...
    Κοίτα τύπε συνονόματε... είχα πιεί, πρέπει να δείχνεις μιαν ανοχή ρε αδελφέ... ξέφυγα, το ξέρω...
    There is a Dude in town

  23. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    dimace (15-12-17), voskos_7 (16-12-17)

  24. #27879
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    04-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.234
    Thanks
    13.117
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.036 φορές σε 7.856 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    NASA: Τι είδε το μάτι του Kepler

    Η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα βρίσκεται σε έξαψη εδώ και μερικά 24ωρα αναμένοντας την επίσημη ανακοίνωση της NASA στις 20.00 (ώρα Ελλάδος) αναφορικά με κάποια ανακάλυψη ή νέα στοιχεία που εντόπισε το τηλεσκόπιο Kepler του οποίου ο ρόλος είναι να ανιχνεύει εξωπλανήτες και να συλλέγει στοιχεία που θα μπορούσαν να καταδείξουν την ύπαρξη ζωής εκτός του δικού μας πλανητικού συστήματος.

    Η σύνθεση της ομάδας των επιστημόνων που θα προβεί σε αυτή την ανακοίνωση προδιαθέτει για κάτι πολύ σημαντικό. Ένας αστροφυσικός, ένας αστρονόμος, ένας μηχανικός εξελιγμένης τεχνητής νοημοσύνης, μία ειδικός σε αστεροειδείς, αυτοί είναι οι επιστήμονες που κρατούν σε αγωνία την επιστημονική κοινότητα. Όμως το κλειδί σε αυτή την ανακοίνωση κατέχει, όσον και αν φαίνεται περίεργο, η Google η οποία συμμετέχει στο πρόγραμμα Kepler με την τελευταία της τεχνολογία τεχνικής νοημοσύνης. Ο λόγος είναι απλός. Είναι τόσο μεγάλος ο όγκος των στοιχείων που μεταδίδει το Kepler, που είναι αδύνατο για τους επιστήμονες να επεξεργαστούν τα δεδομένα αυτά.



    Τη σημασία των δεδομένων και την σπουδαιότητά τους αναλύει η μηχανή τεχνητής νοημοσύνης της Google η οποία στη συνέχεια προσφέρει «μασημένη τροφή» στο επιστημονικό δυναμικό της Nasa περιορίζοντας και εντοπίζοντας το ενδιαφέρον σε εκείνους τους τομείς που απαιτεί το πρόγραμμα Κepler. Δηλαδή εντοπισμός εξωπλανητών σαν τη Γη, με συνθήκες που προσομοιάζουν τις γήινες με δυνατότητα να φιλοξενούν ζωή, όχι αναγκαστικά υπό την μορφή που ξέρουμε, όμως...



    Η επιστημονική κοινότητα προσπαθώντας να «στοιχηματίσει» ως προς την επίσημη αυτή ανακοίνωση της Nasa καταλήγει στο εξής συμπέρασμα, ή μάλλον καταλήγει στο πιο λογικό συμπέρασμα. Ότι πρόκειται για μία ανακοίνωση που εμπεριέχει τον εντοπισμό τουλάχιστον μίας «Νέας Γης» η οποία βρίσκεται σε τροχιά «κατοικήσιμης ζώνης» γύρω από το άστρο της αλλά που η νέα αυτή «Γη» και το σύστημα στο οποίο βρίσκεται έχει κάτι να κάνει με αστεροειδείς...



    Αν και, όπως προαναφέρθηκε, είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που έχουν δοθεί έως τώρα στη
    δημοσιότητα για το τι ακριβώς θα ειπωθεί στη συνέντευξη Τύπου, οι ειδικοί εκτιμούν ότι θα σχετίζεται με την ανακάλυψη πλανήτη εκτός του ηλιακού μας συστήματος που εντόπισε το τηλεσκόπιο Κepler.

    Πρόκειται για το διαστημικό τηλεσκόπιο που ξεκίνησε την αποστολή του το 2009, αναζητώντας αποδείξεις για την ύπαρξη εξωγήινης ζωής. Το τηλεσκόπιο έφερε την επανάσταση στη μελέτη των λεγόμενων εξωπλανητών, με την ανακάλυψη εκατοντάδων πλανητών που είναι σε τροχιά γύρω από μακρινά αστέρια όπως ο Ήλιος. Το πρώτο σκέλος της αποστολής του ολοκληρώθηκε το 2012, ωστόσο τα αποτελέσματα ήταν τόσο εντυπωσιακά, που το 2014 χρηματοδοτήθηκε νέα, πολύ μεγαλύτερη αποστολή.

    Yπενθυμίζεται ότι ένα από τα σημαντικά ευρήματα του Kepler ήταν ένας εξωπλανήτης με μέγεθος παρόμοιο με αυτό της Γης, στον αστερισμό του Κύκνου.



    Μέχρι στιγμής έχει εντοπίσει 4.034 πλανήτες, εκ των οποίων 2.335 είναι εξωπλανήτες. Από αυτούς οι 30 είναι στο μέγεθος της Γης και βρίσκονται στη λεγόμενη «κατοικήσιμη ζώνη», δηλαδή στην κατάλληλη απόσταση από το μητρικό άστρο τους για να έχουν νερό σε υγρή μορφή και άρα δυνητικά μπορούν να φιλοξενήσουν ζωή.

    Συνολικά στη συνέντευξη Τύπου θα συμμετάσχουν τέσσερις μηχανικοί και επιστήμονες.

    Αυτοί είναι οι:

    - Paul Hertz - επικεφαλής του τμήματος αστροφυσικής της NASA
    - Christopher Shallue - μηχανικός λογισμικού στην Google
    - Andrew Vanderburg - αστρονόμος και συνεργάτης της NASA
    - Jessie Dotson - ειδικός για το τηλεσκόπιο Kepler στο Silicon Valley.
    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  25. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (15-12-17), georgethirdeye (18-12-17)

  26. #27880
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα τύπε συνονόματε... είχα πιεί, πρέπει να δείχνεις μιαν ανοχή ρε αδελφέ... ξέφυγα, το ξέρω...
    Αγάπη μου εσύ! Καμάρι και στολίδι του κλουπ!!

  27. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (17-12-17)

Σελίδα 1394 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 394894994109411941294134413541364137413841390139113921393139413951396139713981404141414241434144414941594169417941894 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας