Σελίδα 1452 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 452952105211521252135214021412142214321442144814491450145114521453145414551456146214721482149215021552165217521852 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 29.021 έως 29.040 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #29021
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα επίσημα έγγραφα που δημοσίευσε το ΚΚΕ είναι Μένιο. Για εμένα η ουσία παραμένει: Ξεγραμμένους μας είχαν όλοι από την αρχή.




    * Για τρία χρόνια (1931-1934) ο "Ριζοσπάστης" κυκλοφόρησε με τον τίτλο "Νέος Ριζοσπάστης" για να αντιμετωπίσει την παύση της κυκλοφορίας. Υπάρχουν αρκετές αναφορές σε διάφορα φύλλα απλώς δεν θέλω να σας κουράζω



    για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να στιγματίσω πάρα πολλούς αγνούς ανθρώπους που προσπάθησαν με οποιοδήποτε τρόπο για ένα καλύτερο μέλλον.
    Οπώς δεν είναι όλοι οι Ολυμπιακοί/Παναθηναικοί χούλιγκαν ή άγιοι, έτσι συμβαίνει ότι υπάρχουν και πολλοί αριστεροί/δεξιοί/κεντρώοι που είναι καλοί άλλοι που είναι κακοί. Δυστυχώς εκείνη την εποχή σε ηγετικές θέσεις του ΚΚΕ βρέθηκαν πάρα πολλά άρρωστα -κατά την άποψη μου- στοιχεία που είχαν ως σκοπό να προωθήσουν τις ιμπεριαλιστικές βλέψεις της Τρίτης Ρώμης.

    για να μην παρεξηγηθώ κομμουνιστές (ή την παράδοση) δεν είναι μόνο αυτοί του σημερινού ΚΚΕ που βγαίνουν από αυτήν την πηγή. Υπάρχουν αρκετά σημερινά μικρότερα κόμματα ενώ ένα μεγάλο μέρος προσχώρησε σε άλλα μεγάλα σημερινά κόμματα: Συριζα, -ένα μικρότερο σε- Πασοκ κλπ.

    για να μην παρεξηγηθώ οι υπόλοιπες ομάδες πέρα αυτής των κομμουνιστών ήταν πιο έξυπνες. Οπως θα λέγαμε αθλητικά "κήρυξαν πτώχευση και άλλαξαν αφμ" για να μην θυμόμαστε αντίστοιχες ατασθαλίες του παρελθόντος. Ειδικά στα "πατριωτικά" θέματα αυτοί που αυτο-ορίζονται προς τα δεξιά


    Εάν από τα μεγαλύτερα λάθη του Ελευθερίου Βενιζέλου θεωρείται το ιδιώνυμο, δηλαδή ένα έγκλημα γνώμης απαράδεκτο για μία δημοκρατική πολιτεία που εκ του αποτελέσματος είχε μεγάλες διώξεις σε κομμουνιστές/αναρχικούς κλπ. Ένας από τους λόγους που τέθηκε σε εφαρμογή ήταν ως αντίποινα για την στάση των κομμουνιστών για το Μακεδονικό. Στην εναρκτήρια ομιλία o κρητικός πολιτικός δήλωσε: «Το νομοσχέδιον δεν επιδιώκει να διώξη τον κομμουνισμόν ως ιδέαν, αλλά τη Γ' Διεθνή και τας μπολσεβικικάς αρχάς αυτής, αίτινες απέχουν πολύ του ιδεώδους κομμουνισμού. Το νομοσχέδιον επιδιώκει τη δίωξιν των οπαδών της Γ' Διεθνούς. Δε δυνάμεθα να διώξωμεν τον κομμουνισμόν, διότι και ο Χριστός υπήρξε κήρυξ της ιδέας αυτής. Ο Χριστός διεκήρυξε πρώτος τον κομμουνισμόν, αλλά από την υψηλήν ιδεολογίαν του κομμουνισμού μέχρι των ανατρεπτικών ενεργειών των ανθρώπων της Μόσχας, υπάρχει διαφορά»

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Σκοπός του παραπάνου "άρθρου" δεν είναι να βάλω φωτιές ή να κατηγορήσω κάποιον "Στράτο Αποστολάκη". Είναι για να επισημάνω κάποια πολύ σημαντικά πράγματα
    1. και σημαντικότερο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που κατοικούμε σε αυτόν τον τόπο ζούμε στο ίδιο καράβι. Πρέπει να γίνει αξία ότι πλέουμε μαζί και θα επιπλεύσουμε ή θα πνιγούμε μαζί
    2. ότι θα πρέπει να ασχολούμαστε σοβαρά με την πολιτική ζωή και όχι ούγκα ούγκα
    3. ότι οι βλακείες είναι σαν το μπούμερανγκ, δηλαδή επιστρέφονται. Δεν πρέπει να ασχολούμαστε τυχοδιωκτικά ή εκ μέρους άλλων χωρών αλλά σοβαρά και να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά όσο το δυνατόν. (Βλέπουμε πχ. ότι το σημερινό ΚΚΕ έχει ίσως την πιο διπλωματική άποψη περι μακεδονικού για να λυθεί)
    4. ότι έχουν γίνει λάθη, άσχημα πράγματα, κανείς δεν είναι αλάθητος και είναι καιρός να προχωρήσουμε μπροστά με αξία το κοινό καλό. Λάθη θα ξαναγίνουν αλλά πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι αν ως σημείο αναφοράς και στόχου έχουμε το κοινό καλό αυτά τα λάθη πιθανώς να εξανεμιστούν υπέρ όλων των υπόλοιπων πράξεων. Δυστυχώς εν έτη 2018 δεν το έχουμε ακόμη στο μυαλό μας
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (17-06-18)

  3. #29022
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.154
    Thanks
    24.330
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.711 φορές σε 17.752 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και στην Καστοριά έχει Κοσμά, αλλά δε το πολυ-φωνάζουν...
    Γιώργη, σου έχω πει ότι σε αγαπάω ε;
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (17-06-18)

  5. #29023
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων




    * Για τρία χρόνια (1931-1934) ο "Ριζοσπάστης" κυκλοφόρησε με τον τίτλο "Νέος Ριζοσπάστης" για να αντιμετωπίσει την παύση της κυκλοφορίας. Υπάρχουν αρκετές αναφορές σε διάφορα φύλλα απλώς δεν θέλω να σας κουράζω



    για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να στιγματίσω πάρα πολλούς αγνούς ανθρώπους που προσπάθησαν με οποιοδήποτε τρόπο για ένα καλύτερο μέλλον.
    Οπώς δεν είναι όλοι οι Ολυμπιακοί/Παναθηναικοί χούλιγκαν ή άγιοι, έτσι συμβαίνει ότι υπάρχουν και πολλοί αριστεροί/δεξιοί/κεντρώοι που είναι καλοί άλλοι που είναι κακοί. Δυστυχώς εκείνη την εποχή σε ηγετικές θέσεις του ΚΚΕ βρέθηκαν πάρα πολλά άρρωστα -κατά την άποψη μου- στοιχεία που είχαν ως σκοπό να προωθήσουν τις ιμπεριαλιστικές βλέψεις της Τρίτης Ρώμης.

    για να μην παρεξηγηθώ κομμουνιστές (ή την παράδοση) δεν είναι μόνο αυτοί του σημερινού ΚΚΕ που βγαίνουν από αυτήν την πηγή. Υπάρχουν αρκετά σημερινά μικρότερα κόμματα ενώ ένα μεγάλο μέρος προσχώρησε σε άλλα μεγάλα σημερινά κόμματα: Συριζα, -ένα μικρότερο σε- Πασοκ κλπ.

    για να μην παρεξηγηθώ οι υπόλοιπες ομάδες πέρα αυτής των κομμουνιστών ήταν πιο έξυπνες. Οπως θα λέγαμε αθλητικά "κήρυξαν πτώχευση και άλλαξαν αφμ" για να μην θυμόμαστε αντίστοιχες ατασθαλίες του παρελθόντος. Ειδικά στα "πατριωτικά" θέματα αυτοί που αυτο-ορίζονται προς τα δεξιά


    Εάν από τα μεγαλύτερα λάθη του Ελευθερίου Βενιζέλου θεωρείται το ιδιώνυμο, δηλαδή ένα έγκλημα γνώμης απαράδεκτο για μία δημοκρατική πολιτεία που εκ του αποτελέσματος είχε μεγάλες διώξεις σε κομμουνιστές/αναρχικούς κλπ. Ένας από τους λόγους που τέθηκε σε εφαρμογή ήταν ως αντίποινα για την στάση των κομμουνιστών για το Μακεδονικό. Στην εναρκτήρια ομιλία o κρητικός πολιτικός δήλωσε: «Το νομοσχέδιον δεν επιδιώκει να διώξη τον κομμουνισμόν ως ιδέαν, αλλά τη Γ' Διεθνή και τας μπολσεβικικάς αρχάς αυτής, αίτινες απέχουν πολύ του ιδεώδους κομμουνισμού. Το νομοσχέδιον επιδιώκει τη δίωξιν των οπαδών της Γ' Διεθνούς. Δε δυνάμεθα να διώξωμεν τον κομμουνισμόν, διότι και ο Χριστός υπήρξε κήρυξ της ιδέας αυτής. Ο Χριστός διεκήρυξε πρώτος τον κομμουνισμόν, αλλά από την υψηλήν ιδεολογίαν του κομμουνισμού μέχρι των ανατρεπτικών ενεργειών των ανθρώπων της Μόσχας, υπάρχει διαφορά»

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Σκοπός του παραπάνου "άρθρου" δεν είναι να βάλω φωτιές ή να κατηγορήσω κάποιον "Στράτο Αποστολάκη". Είναι για να επισημάνω κάποια πολύ σημαντικά πράγματα
    1. και σημαντικότερο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που κατοικούμε σε αυτόν τον τόπο ζούμε στο ίδιο καράβι. Πρέπει να γίνει αξία ότι πλέουμε μαζί και θα επιπλεύσουμε ή θα πνιγούμε μαζί
    2. ότι θα πρέπει να ασχολούμαστε σοβαρά με την πολιτική ζωή και όχι ούγκα ούγκα
    3. ότι οι βλακείες είναι σαν το μπούμερανγκ, δηλαδή επιστρέφονται. Δεν πρέπει να ασχολούμαστε τυχοδιωκτικά ή εκ μέρους άλλων χωρών αλλά σοβαρά και να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά όσο το δυνατόν. (Βλέπουμε πχ. ότι το σημερινό ΚΚΕ έχει ίσως την πιο διπλωματική άποψη περι μακεδονικού για να λυθεί)
    4. ότι έχουν γίνει λάθη, άσχημα πράγματα, κανείς δεν είναι αλάθητος και είναι καιρός να προχωρήσουμε μπροστά με αξία το κοινό καλό. Λάθη θα ξαναγίνουν αλλά πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι αν ως σημείο αναφοράς και στόχου έχουμε το κοινό καλό αυτά τα λάθη πιθανώς να εξανεμιστούν υπέρ όλων των υπόλοιπων πράξεων. Δυστυχώς εν έτη 2018 δεν το έχουμε ακόμη στο μυαλό μας

    Απορουσα τοσες ημερες που δεν ειχε βγαλει κανενας αυτο προψτοσελιδο.
    Το εβγαλε τελικα ποιος αλλος?
    Με τη μασκα του "εγω μας θελω ενωμενους"
    2 πραγματακια:
    1. [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    2. Εχει διαβάσει κανείς το άρθρο τι λέει? Ή απλά η επικεφαλίδα είναι πιασαρικη και σπέρνει τον αντικομμουνισμο? Μάλλον το δεύτερο.


    Έχω πει, φτηνή προπαγάνδα δεν.
    Ιδιαίτερα απέναντι σε κομμουνιστή, αλλού αυτά.



    Α και κάτι τελευταίο. Κοιτάξτε τα χάλια που δημιούργησαν οι κυβερνήσεις που ΕΣΕΙΣ ψηφίζετε τοσα χρόνια και αφήστε τα πρωτοσέλιδα και τον αποπροσανατολισμό.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (17-06-18)

  7. #29024
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Καστοριά έχει Κοσμά, αλλά δε το πολυ-φωνάζουν...
    Γιώργη, σου έχω πει ότι σε αγαπάω ε;
    Χάρηκες γιατι επιβεβαιώθηκες?
    Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  8. #29025
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.154
    Thanks
    24.330
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.711 φορές σε 17.752 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Έχει καμία σημασία αν επιβεβαιώθηκε κανείς;
    Εκτός αν πιστεύεις ότι θα του έδινε κανείς τον όρο που ήθελε, διασφαλίζοντας ότι θα ονόμαζε τη γλώσσα του διαφορετικά, ή δε θα τροποποιούσε την ιστορία του κατά το δοκούν. Αν κάποιος μου εμφανίσει μία τέτοια πρόταση, να τον προσκυνώ έστω και εκ των υστέρων...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  9. #29026
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορουσα τοσες ημερες που δεν ειχε βγαλει κανενας αυτο προψτοσελιδο.
    Το εβγαλε τελικα ποιος αλλος?
    Με τη μασκα του "εγω μας θελω ενωμενους"
    2 πραγματακια:
    1. [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    2. Εχει διαβάσει κανείς το άρθρο τι λέει? Ή απλά η επικεφαλίδα είναι πιασαρικη και σπέρνει τον αντικομμουνισμο? Μάλλον το δεύτερο.


    Έχω πει, φτηνή προπαγάνδα δεν.
    Ιδιαίτερα απέναντι σε κομμουνιστή, αλλού αυτά.



    Α και κάτι τελευταίο. Κοιτάξτε τα χάλια που δημιούργησαν οι κυβερνήσεις που ΕΣΕΙΣ ψηφίζετε τοσα χρόνια και αφήστε τα πρωτοσέλιδα και τον αποπροσανατολισμό.

    «Η γνώση είναι δύναμη», είχε πει και η επιστήμη είναι ο καλύτερος τρόπος να κατακτηθεί η γνώση. Με αυτά τα κίνητρα, άσκησε πιέσεις στην Ελισάβετ και στον Ιάκωβο ώστε να δαπανήσουν δημόσιο χρήμα για την κατασκευή εργαστηρίων και τη δημιουργία θέσεων εργασίας για τους επιστήμονες. Πίστευε πως οι επιστήμονες θα πρέπει να δημιουργούν εταιρείες, ή αλλιώς ακαδημίες, έτσι ώστε να μπορούν να συναντιούνται και να ανταλλάσσουν ιδέες και πληροφορίες. Η επιστήμη, υποστήριζε, προσφέρει στους ανθρώπους τα μέσα με τα οποία μπορούν να κατανοήσουν τη φύση και, μέσα από την κατανόησή τους, να την ελέγξουν.... πηγή: μηχανή του χρόνου, αφιέρωμα για τον Sir Francis Bacon

    H αναφορές του Ριζοσπάστη για τις θέσεις του τότε ΚΚΕ για το μακεδονικό είναι περισσότερες και από τον -σημερινό αθλητικό τύπο- Ζε Ρομπέρτο που έρχεται στον Ολυμπιακό. Αν μου το ζητήσετε μπορώ να βάλω (απλώς δεν έχω χρόνο) και άλλα διότι είναι πάρα πολλά όπως επίσης και ολόκληρη την εφημερίδα αν θέλετε να μάθετε τα νέα της εποχής. Ελπίζω να τα διαβάζετε όλα και να είναι κατανοητά. Είναι σε απλή δημοτική. Και για να μην βρεις άλλη δικαιολογία είναι εσώφυλλο χωρίς φανταχτερό τίτλο και φανφανρες

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  




    ελπίζω να είναι σε όλους κατανοητά στα νεοελληνικά οι προτάσεις: "υπάρχει υπόδουλη μακεδονική εθνότητα", "την λαχτάρα της ανεξάρτητης μακεδονίας", "αποχωρισμού από την κεφαλαιοκρατική Ελλάδα" κλπ.



    ΥΓ. Νομίζω κακώς χάνω τον χρόνο μου διότι έπρεπε να μιλάμε για άλλα πράγματα.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  10. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    dimace (18-06-18)

  11. #29027
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Για να είμαι ειλικρινής, στο ΦΒ είδα σήμερα τουλάχιστον 10 τέτοια ντοκουμέντα, μέχρι και το 1949, που ΟΛΑ έχουν παρόμοιο περιεχόμενο με το δικό σου ντοκουμέντο, Γιώργη. Μην ξεχνάς πως το ΚΚΕ ήταν συχνά στην παρανομία, μετά ήταν εμφύλιος, συνεπώς μικρή αξία έχουν αυτά που έλεγαν, έγραφαν ή ήθελαν... Άσε που γραμμή έδινε η Μόσχα, οπότε δεν την λες και γνώμη δική τους... Αυτό που έγινε χθες, όμως, ήταν πράξη νόμιμα εκλεγμένης και με καλή πλειοψηφία, ελληνικής κυβέρνησης. Οι επιδιώξεις του Στάλιν, δεν μπορούν να θεωρηθούν προδοσία. Ούτε αυτές του Τίτο. Μιλάμε στην τελική για ιστορικά τέρατα... Αλλά αυτό που έκανε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είναι αθλιότητα. Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τον συνταγμένο λόγο σου και τις πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

  12. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (18-06-18)

  13. #29028
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δε το λέω - τα έχω πει στο παρελθόν το πώς ξεκίνησε και το πώς εξελίχθηκε - τώρα, δεν έχει νόημα.
    Έτσι και αλλιώς, σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει οτιδήποτε, η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει δηλώσει ότι δε θα καθίσει να πολεμήσει και θα ψάξει να βρει τρόπο να διαφύγει στο εξωτερικό, γιατί δε φταίει σε τίποτα, οπότε δεν έχει νόημα να κάνουμε συζητήσεις, για φρονήματα, έθνη, ιστορίες, προδότες και ήρωες.


    Μεταξύ μας, δε πιστεύω και πολλοί να ξανασκεφτούν πολύ σοβαρά να μη πάνε να ψωνίσουν, να βάλουν βενζίνη και να επισκεφτούν το Καζίνο στο... βορρά... ή να κλείσει την... επιχείρηση που άνοιξε εκεί για να ξεφεύγει τουλάχιστον από τα τεκμήρια και τα τέλη κυκλοφορίας...

    Πολιτικά, η δεξιά απέφευγε να πάρει σαφή θέση έναντι των ξένων με το πνεύμα "μη πάμε κόντρα - θα τα βρούμε μωρέ, αργότερα" και η αριστερά, επισήμως από το 49 αναγνώριζε έναν ενιαίο μακεδονικό λαό με δικαίωμα αυτοδιάθεσης. Και οι θέσεις του Ζαχαριάδη και της ΝΟΦ έχουν επισήμως καταγραφεί και από το ΚΚΕ.

    Οπότε, το να κλαίει κανείς τη Μακεδονία, είναι το λιγότερο υποκριτικό. Περισσότερο μας καίνε οι περικοπές και το αφορολόγητο, τα οποία, εντός διετίας, θα έχουν γονατίσει τελείως την αγορά...

    Τώρα, που το ξανασκέφτομαι, δηλαδή, ούτε πόλεμος θα χρειαστεί να γίνει.
    Καλά τα λες. Αν το διετία το κάνεις δίμηνο- τρίμηνο.
    Μόλις μπει ο Σεπτέμβρης θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα στην αγορά.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #29029
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ο αντμίνουρας σας


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μοιάζεις λίγο με την πεππα...

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #29030
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν τους ελεγαν παντού FYROM ..... Μακεδονια ονομαζοταν αυτο το κράτος απο τους πάντες

    Κατόπιν των αποφάσεων του Σαμαρα και του Μητσοτακη ....... για να μη ξεχνιόμαστε
    Ποιο σαμαρά και Μητσοτάκη. Τουλάχιστον από το 77. Για να μην πω από την δεκαετία του 50

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (18-06-18)

  17. #29031
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τους περισσότερους ναι. Υπάρχουν όμως και αυτοί που προκαλούν κατά καιρούς με εμπρηστικές δηλώσεις ενώ είναι γνωστή και η προδιάθεσή τους για αυτονομία.
    Εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά ρε. Ριχτε λίγο φως και σε εμάς που δεν έχουμε τις σωστές πληροφορίες. Που είναι η διαδήλωση που είσαι στις φωτός;

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #29032
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις που θέλω να καταλήξω ρε Κοσμα?
    Οι λαοί δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα ρε πούστη μου.

    Η πουτάνα η Αμερική για άλλη μια φορά πάει να τα κάνει πουτάνα όλα.
    Δεν μου το βγάζει κανείς από το μυαλό οτι ολο αυτο δεν έχει κανένα άλλο σκοπό πέρα απο την αποσταθεροποίηση των Βαλκανίων για άλλη μια φορά. Ολα αυτά βέβαια για τα δικα τους συμφέροντα.
    Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι μόνο η Αμερική πίσω από αυτό. Πολύ Γερμανία μυρίζει η κατάσταση

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #29033
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορουσα τοσες ημερες που δεν ειχε βγαλει κανενας αυτο προψτοσελιδο.
    Το εβγαλε τελικα ποιος αλλος?
    Με τη μασκα του "εγω μας θελω ενωμενους"
    2 πραγματακια:
    1. [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    2. Εχει διαβάσει κανείς το άρθρο τι λέει? Ή απλά η επικεφαλίδα είναι πιασαρικη και σπέρνει τον αντικομμουνισμο? Μάλλον το δεύτερο.


    Έχω πει, φτηνή προπαγάνδα δεν.
    Ιδιαίτερα απέναντι σε κομμουνιστή, αλλού αυτά.



    Α και κάτι τελευταίο. Κοιτάξτε τα χάλια που δημιούργησαν οι κυβερνήσεις που ΕΣΕΙΣ ψηφίζετε τοσα χρόνια και αφήστε τα πρωτοσέλιδα και τον αποπροσανατολισμό.
    Διαβάζω σήμερα τις συζητήσεις σας και εντυπωσιαζομαι με πολλά για το μακεδονικό που δεν ήξερα. Μην ξεχνάμε ότι στα σχολεία από νεοελληνική ιστορία μαθαίνουμε μόνο ότι θέλουνε κάποιοι να μάθουμε. Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις για αυτά τα χρόνια αξιόπιστες ιστορικές μελέτες. Τουλάχιστον για εμένα.
    Αυτό με το άρθρο όμως στον νέο ριζοσπάστη έχεις δίκιο. Ο τίτλος δίνει λάθος εντύπωση (έβγαλα τα μάτια μου να διαβάσω). Είναι όμως συχνή τακτική αυτό του Νεοέλληνα. Στεκόμαστε σε τίτλους άρθρων η μισές προτάσεις ή κομμένες δηλώσει κλπ... Η προπαγάνδα στο ζενίθ...

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (18-06-18)

  21. #29034
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τελικα θα πρεπει να ψηφιστει απο τη βουλη η συμφωνια για την Βορεια Μακεδονια;

  22. #29035
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα θα πρεπει να ψηφιστει απο τη βουλη η συμφωνια για την Βορεια Μακεδονια;
    Ναι! Και εδώ και πάνω.

    Εδώ η διαδικασία: [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  23. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (18-06-18), flessanto (18-06-18)

  24. #29036
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω σήμερα τις συζητήσεις σας και εντυπωσιαζομαι με πολλά για το μακεδονικό που δεν ήξερα. Μην ξεχνάμε ότι στα σχολεία από νεοελληνική ιστορία μαθαίνουμε μόνο ότι θέλουνε κάποιοι να μάθουμε. Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις για αυτά τα χρόνια αξιόπιστες ιστορικές μελέτες. Τουλάχιστον για εμένα.
    Αυτό με το άρθρο όμως στον νέο ριζοσπάστη έχεις δίκιο. Ο τίτλος δίνει λάθος εντύπωση (έβγαλα τα μάτια μου να διαβάσω). Είναι όμως συχνή τακτική αυτό του Νεοέλληνα. Στεκόμαστε σε τίτλους άρθρων η μισές προτάσεις ή κομμένες δηλώσει κλπ... Η προπαγάνδα στο ζενίθ...

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Εαν θέλεις , μπορώ να παραθέσω ιστορικά βιβλία που ειναι πολύ αξιόπιστα.
    Και για να προλάβω, δεν έχουν σχέση με το ΚΚΕ αυτά τα βιβλία.
    Γνωρίζω όμως (επειδή τα έχω πληρώσει) ότι πολλά από αυτα τα βιβλία ειναι πολύ ακριβά. Συζητάμε οτι κάποια απο αυτα κάνουν 40 50 και 60 ευρω. Όποιος θελει μπορώ να του δανείσω κάποια, μετά όμως απο συγκεκριμένη διαδικασία.


    Α πρέπει να αναφέρω οτι πολυ αξιόπιστα είναι τα ιστορικά στοιχεία που δινει ο Ριζοσπαστης. Οχι γιατί αρέσουν και βολεύουν τα δικά μου πιστεύω, αλλα γιατι στο τελος του καθε αρθρου ή του καθε στοιχείου που γράφουν δίνουν και την πηγή.
    Και δεν μιλάμε για πήγες απο το κόμμα, πολλές φόρες εχουν επικαλεστεί και αρχεία αποχαρακτηρισμένα απο την cia.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  25. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (18-06-18)

  26. #29037
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι μόνο η Αμερική πίσω από αυτό. Πολύ Γερμανία μυρίζει η κατάσταση

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Χωρίς να είμαι απόλυτος εχω την εντύπωση οτι είναι παιχνίδι της Αμερικης.
    Ολο το πατιρντί έγινε για να μπουν τα Σκοπια στο ΝΑΤΟ. Ποιος ειναι ο αρχηγός του ΝΑΤΟ? Η Αμερική. Στην τελική και η Γερμανια μέλος του ΝΑΤΟ ειναι.
    Και θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε και κατι αλλο. Μην έχουμε αυταπάτες οτι η Γερμανια ειναι σε καμια κοντρα με τους Αμερικανους. Στο ιδιο στρατόπεδο είναι και οι δυο τους. Ισα ισα που βολεύει την Αμερικη να υπάρχει κάποιος που δεσποζει στην Ευρωπη γιατι θα έχει με έναν να μιλάει όπου αυτος ο ενας θα χαράζει την πολιτική στην Ευρωπη που αυτο το κάνει αυτη τη στιγμή η Γερμανια. Ειναι πολυ καλύτερο αυτο για τους Αμερικανους παρα να εχει 45 χώρες οπου η καθε μια θα λεει το μακρύ της και το κοντο της
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  27. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (18-06-18), flessanto (18-06-18)

  28. #29038
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.903
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εγώ δουλεύω στην κατασκευή του μετρό.
    Ελπίζω να μη δουλεύω για τους Σκοπιανούς.

  29. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (18-06-18)

  30. #29039
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.584
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.579 φορές σε 3.508 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν θέλεις , μπορώ να παραθέσω ιστορικά βιβλία που ειναι πολύ αξιόπιστα.
    Και για να προλάβω, δεν έχουν σχέση με το ΚΚΕ αυτά τα βιβλία.
    Γνωρίζω όμως (επειδή τα έχω πληρώσει) ότι πολλά από αυτα τα βιβλία ειναι πολύ ακριβά. Συζητάμε οτι κάποια απο αυτα κάνουν 40 50 και 60 ευρω. Όποιος θελει μπορώ να του δανείσω κάποια, μετά όμως απο συγκεκριμένη διαδικασία.


    Α πρέπει να αναφέρω οτι πολυ αξιόπιστα είναι τα ιστορικά στοιχεία που δινει ο Ριζοσπαστης. Οχι γιατί αρέσουν και βολεύουν τα δικά μου πιστεύω, αλλα γιατι στο τελος του καθε αρθρου ή του καθε στοιχείου που γράφουν δίνουν και την πηγή.
    Και δεν μιλάμε για πήγες απο το κόμμα, πολλές φόρες εχουν επικαλεστεί και αρχεία αποχαρακτηρισμένα απο την cia.
    Πολύ θα το ήθελα. Δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο αυτή την περίοδο. Πες μου όμως τα βιβλία και θα τα έχω υπόψιν μου

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  31. #29040
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ θα το ήθελα. Δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο αυτή την περίοδο. Πες μου όμως τα βιβλία και θα τα έχω υπόψιν μου

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γράψε μου σε παρακαλώ για ποια περίοδο σε ενδιαφέρει και θα στα βάλω απόψε
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

Σελίδα 1452 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 452952105211521252135214021412142214321442144814491450145114521453145414551456146214721482149215021552165217521852 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας