Σελίδα 1313 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 313813913101311131213126312731283129313031309131013111312131313141315131613171323133313431353136314131513161317131813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 26.241 έως 26.260 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #26241
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνω και εγώ μια Δεύτερη Υπενθύμιση μιας που κάνεις ότι δεν βλέπεις...
    επειδή σε όλους τους γύρω γύρω απάντησες εκτός από την ουσία της συζήτησης



    Συγνώμη που στο λέω (και όσο πιο ευγενικά μπορώ) αλλά με ένα trendy λόγο προσπαθείς να κάνεις όλα αυτά που κατηγορείς σε αυτό τον κόσμο ποντάροντας στην άγνοια των υπολοίπων. Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη
    επειδή δε σου απάντησα προσπαθώ να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη; εγώ νόμιζα ότι ήταν επειδή μπαίνω μια στο τόσο και γράφω μόνο άμα έχω κάτι να πω. και εν προκειμένω, πάντως η ουσία της συζήτησης ήταν να μη γράφονται υποτιμητικά σχόλια για τους μουσουλμάνους, όχι κάτι παραπάνω. δεν πειράζει, ας σου απαντήσω:

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    η απάντησή μου θα μπορούσε να τελειώνει εδώ. ανάλυση του κορανίου δε νομίζω ότι έχει νόημα να κάνουμε και νομίζω το λινκ απαντάει σ' όλο το ποστ σου.

    τι εννοώ; όπως εσύ δε θα σκοτώσεις κάποιον γκέι επειδή το λέει η βίβλος, έτσι και οι μουσουλμάνοι δε θα κάνουν κάτι, επειδή τους το λέει το κοράνι. φανατικοί; προφανώς υπάρχουν, πόσο μάλλον σε λιγότερο ανεπτυγμένα κράτη (στην ελλάδα, κράτος της εε, υπάρχουν ακόμα χωριά που αποφασίζουν οι οικογένειες για το ποιον θα παντρευτεί η κόρη, μέσω προξενιού, και το βράδυ πανηγυρίζουν με πιστολιές το λερωμένο σεντόνι). όσον αφορά τους μουσουλμάνους ειδικά πάντως, και επειδή όπως φαντάζομαι ξέρεις και εσύ, το κοράνι πέρα από κακά πράγματα (τα οποία έχουν και πολλές αναγνώσεις, όπως επίσης φαντάζομαι ξέρεις) λέει και πολλά καλά, και επειδή όντως είναι μεγαλωμένοι σε κοινωνίες πιο πίσω από τις δικές μας και άρα είναι πιο έντονη και αληθινή (αλλά πραγματικά αληθινή) η πίστη τους, ίσως (σίγουρα βασικά) να τους κάνει καλύτερους (και σίγουρα πιο τίμιους) ανθρώπους από τους χριστιανούς - οι οποίοι χριστιανοί, γενικά, ούτε έχουν καμία σχέση (πέρα από εχθρική μάλλον) με τα ανθρωπιστικά κηρύγματα του χριστιανισμού, ούτε μπορούν να παραδεχτούν στον εαυτό τους λόγω φόβου, συνήθως, ότι δεν είναι χριστιανοί και σαν αποτέλεσμα, γίνονται και γελοίοι υποκριτές (μιλάω για το γενικό παράδειγμα αυτή τη στιγμή, έτσι;).

    γενικά πάντως, δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει, μιλάμε για τους μετανάστες μουσουλμάνους και ξεχνάμε ότι κατά βάση είναι άνθρωποι με κατεστραμμένες ζωές, χαμένους δικούς τους ανθρώπους, κατεστραμμένα σπίτια, κατεστραμμένες τις γειτονιές τους. από ποιον; από τα δυτικά κράτη κατά κύριο λόγο. και αυτοί οι άνθρωποι έρχονται εδώ και τους λένε ότι είναι τρελοί και επικίνδυνοι, χωρίς να έχουν κάνει το παραμικρό (ενώ θα είχαν όλα τα δίκια του κόσμου να έχουν κάνει τα πάντα - κυριολεκτικά, τα πάντα..). μόνο πειστήριο, κάτι "τρομοκρατικές ενέργειες μοναχικών λύκων" που είναι μουσουλμάνοι δεύτερης γενιάς μετανάστες στις χώρες τους. γιατί; μα γιατί αυτή είναι η ιδεολογία του δυτικού καπιταλισμού αυτή τη στιγμή. σίγουρα από πλευρά μας λέγεται διανοητική φτώχεια (η οποία σημαίνει διάφορα κακά πράγματα όσον αφορά το μέλλον μας, δυστυχώς) να την αναπαράγουμε, με επιχειρήματα δημοτικού μάλιστα.


    ποιος διάβασε την βίβλο και ποιος το κοράνι; ποιος δε διάβασε τίποτα από δύο; ποιος και τα δύο;
    μάλλον λίγη σημασία έχει, ε..;

    και κάτι ακόμα: ο φόβος για το ξένο φεύγει μόνο άμα το γνωρίσεις.

    να σαι καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη differance : 29-07-16 στις 06:36 Αιτία: σκληρές εικόνες
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  2. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Red Unity για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (29-07-16), Red Sting (29-07-16)

  3. #26242
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.135
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.693 φορές σε 17.743 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    "Αγάπη" και "σεβασμός" από όλους, προς όλους, θα ευχόμουνα.
    Το "ειρήνη", δεν είναι πάντα το ενδεδειγμένο, σαν ευχή, θα συμπλήρωνα.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Red&White-Nick-7 (29-07-16)

  5. #26243
    Walk on Through The Rain Το avatar του χρήστη ynwa96
    Εγγραφή
    22-05-2014

    Περιοχή
    Anfield
    Μηνύματα
    1.752
    Thanks
    387
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 711 φορές σε 464 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ρε παιδιά για ποιο λόγο δεν μπορώ να μπω μέσω WiFi του σπιτιού; Από άλλο WiFi ή δεδομένα, μπαίνω κανονικά.
    Aim for the sky and you'll reach the ceiling. Aim for the ceiling and you'll stay on the floor.

    - Bill Shankly

  6. #26244
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    ϊσως να έκαναν μπαν τη μαμά σου ή κάποιος αδερφός/αδερφή και ντράπηκε να στο πει.

    Έχει να κάνει με το ρουτερ και την ip.Αν κάνεις restart το router,θάλλάξει ip και θα μπαίνεις.Εγώ όταν τρώει φλασια το φόρουμ και μας πετάει ομαδικώς αλλάζω ip μέσω του Hide my ass,αν και είναι δυσκολότερο να γράφεις με αυτό το πρόγραμμα.Το γιατί το κάνει δεν το έχουμε καταλάβει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rena : 30-07-16 στις 09:06

  7. #26245
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.994
    Thanks
    3.950
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.024 φορές σε 2.531 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Unity Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή δε σου απάντησα προσπαθώ να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη; εγώ νόμιζα ότι ήταν επειδή μπαίνω μια στο τόσο και γράφω μόνο άμα έχω κάτι να πω. και εν προκειμένω, πάντως η ουσία της συζήτησης ήταν να μη γράφονται υποτιμητικά σχόλια για τους μουσουλμάνους, όχι κάτι παραπάνω. δεν πειράζει, ας σου απαντήσω:

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    η απάντησή μου θα μπορούσε να τελειώνει εδώ. ανάλυση του κορανίου δε νομίζω ότι έχει νόημα να κάνουμε και νομίζω το λινκ απαντάει σ' όλο το ποστ σου.

    τι εννοώ; όπως εσύ δε θα σκοτώσεις κάποιον γκέι επειδή το λέει η βίβλος, έτσι και οι μουσουλμάνοι δε θα κάνουν κάτι, επειδή τους το λέει το κοράνι. φανατικοί; προφανώς υπάρχουν, πόσο μάλλον σε λιγότερο ανεπτυγμένα κράτη (στην ελλάδα, κράτος της εε, υπάρχουν ακόμα χωριά που αποφασίζουν οι οικογένειες για το ποιον θα παντρευτεί η κόρη, μέσω προξενιού, και το βράδυ πανηγυρίζουν με πιστολιές το λερωμένο σεντόνι). όσον αφορά τους μουσουλμάνους ειδικά πάντως, και επειδή όπως φαντάζομαι ξέρεις και εσύ, το κοράνι πέρα από κακά πράγματα (τα οποία έχουν και πολλές αναγνώσεις, όπως επίσης φαντάζομαι ξέρεις) λέει και πολλά καλά, και επειδή όντως είναι μεγαλωμένοι σε κοινωνίες πιο πίσω από τις δικές μας και άρα είναι πιο έντονη και αληθινή (αλλά πραγματικά αληθινή) η πίστη τους, ίσως (σίγουρα βασικά) να τους κάνει καλύτερους (και σίγουρα πιο τίμιους) ανθρώπους από τους χριστιανούς - οι οποίοι χριστιανοί, γενικά, ούτε έχουν καμία σχέση (πέρα από εχθρική μάλλον) με τα ανθρωπιστικά κηρύγματα του χριστιανισμού, ούτε μπορούν να παραδεχτούν στον εαυτό τους λόγω φόβου, συνήθως, ότι δεν είναι χριστιανοί και σαν αποτέλεσμα, γίνονται και γελοίοι υποκριτές (μιλάω για το γενικό παράδειγμα αυτή τη στιγμή, έτσι;).

    γενικά πάντως, δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει, μιλάμε για τους μετανάστες μουσουλμάνους και ξεχνάμε ότι κατά βάση είναι άνθρωποι με κατεστραμμένες ζωές, χαμένους δικούς τους ανθρώπους, κατεστραμμένα σπίτια, κατεστραμμένες τις γειτονιές τους. από ποιον; από τα δυτικά κράτη κατά κύριο λόγο. και αυτοί οι άνθρωποι έρχονται εδώ και τους λένε ότι είναι τρελοί και επικίνδυνοι, χωρίς να έχουν κάνει το παραμικρό (ενώ θα είχαν όλα τα δίκια του κόσμου να έχουν κάνει τα πάντα - κυριολεκτικά, τα πάντα..). μόνο πειστήριο, κάτι "τρομοκρατικές ενέργειες μοναχικών λύκων" που είναι μουσουλμάνοι δεύτερης γενιάς μετανάστες στις χώρες τους. γιατί; μα γιατί αυτή είναι η ιδεολογία του δυτικού καπιταλισμού αυτή τη στιγμή. σίγουρα από πλευρά μας λέγεται διανοητική φτώχεια (η οποία σημαίνει διάφορα κακά πράγματα όσον αφορά το μέλλον μας, δυστυχώς) να την αναπαράγουμε, με επιχειρήματα δημοτικού μάλιστα.


    ποιος διάβασε την βίβλο και ποιος το κοράνι; ποιος δε διάβασε τίποτα από δύο; ποιος και τα δύο;
    μάλλον λίγη σημασία έχει, ε..;

    και κάτι ακόμα: ο φόβος για το ξένο φεύγει μόνο άμα το γνωρίσεις.

    να σαι καλά
    Όχι φίλε μου. Δυστυχώς κανείς στους χριστιανούς ότι δεν θες να κάνουν στους μουσουλμάνους με πολύ άσχημες εκφράσεις...
    Και αυτο γίνεται επειδή υπάρχει πολιτικό συμφέρον από πίσω. Προωθούμε οτιδηποτε μπορεί να μας βγάλει συμφέρον εμμεσα ή άμεσα και αυτό μυρίζει μη-καλα πράγματα. Κάποιος που θα είχε στο μυαλό του σοβαρά πραγματα θα στεκόταν στην ίδια στάση παντου

    Δυστυχώς βρίσκομαι σε διακοπές και δεν μπορώ να γράψω πολλά μέσω κινητου

    Άλλο το επίσημο βιβλίο των μουσουλμάνων και άλλο ένα βίντεο υπόπτων μμεγια να στηρίξουν τα αστηριχτα. Έχω διαβάσει τα ιερά κείμενα των δύο θρησκειών αλλά και τις ιστορικές τους διαδρομές. Στις εκκλησίες διδάσκεται ή καινούργια διαθήκη που είναι ένας ύμνος στην αγαπη. Αλλά και να μην είναι, έχουν υπάρξει οι κατάλληλες αναθεωρήσεις έτσι ώστε να διαμορφώνονται ανάλογα τα βασικα πιστεύω κάποιου που αποκαλείται Χριστιανός. Επίσης ο στίχος περί θανάτωσης που αναφερεις ανήκει στην ιουδαϊκή θρησκεία κυριως, παρά πολλά χρόνια πίσω με προβλήματα στην αξιοπιστίακαι γνώση της της γλωσσας (γιαυτο και δεν διδάσκονται). Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγο μισους από ον Ιησου Χριστό στα επίσημα κείμενα ή στις προφορικες παραδοσεις, σε αντίθεση.

    Εν τέλει το τι συμβαίνει πραγματικά μπορούμε να το δούμε στην πραξη, παρατηρώντας τις κοινωνίες και το τι γίνεται...
    και στο λέει κάποιος που συμπαθεί πολύ τους Άραβες και τον πολιτισμό τους αλλά δεν μπορώ να μην επισημανω κάποια πράγματα και τους φόβους που δημιουργούνται από παράξενους τύπους που διαδίδουν το μισος και δεν αναθέωρουν τα πράγματα και έχουν στο μυαλό τους επεκτατικές βλεψεις... Κοιτάζω το indymedia τώρα δεν υπάρχει κάποια αναρχικη παραπομπη σε χώρα μουσουλμανων, δεν σου κάνει εντύπωση? Σε αντίθεση με τον Χριστιανισμό όπου σε παρα πολλά βασικά σημεία συμπίπτουν...

    Πάντα φιλικα, και μην ξεχνάς οτι τα βασικα πιστευω εξεταζουμε και όχι ένα τυχαιο γεγονός ανώμαλης ερμηνειας
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  8. #26246
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Το black block (αναρχική ομάδα) υπάρχει σε Αίγυπτο (πολύ δυνατό μάλιστα), Λιβύη, Τυνησία, Λίβανο, Συρια (αν εχει μείνει κάνεις τους ζωντανός).
    Τα λόγια του τύπου που έκοψε τον λαιμό του παπά στην Γαλλία λένε όλη την αλήθεια....... " Θα σας σκοτώσουμε όπως σκοτώνετε εσείς τα αδέλφια μας".
    Και μάντεψε ποιοι είναι αυτοί που εδώ και πάρα πάρα πολλά χρόνια την πέφτουν σε αυτές τις χώρες ........ Εμείς , οι δυτικοί. Σπέρνεις ανέμους θερίζεις θύελλες .....
    Φανατικοφασιστες και από τις δυο πλευρές ........ Από την μια φασιστοκαπιταλοχριστιανοι και από την άλλη φασιστοισλαμοπορωμενοι.

    Και έλεος ....... ας μην επικαλούμαστε τα λόγια των γραφών γιατί ειναι τουλάχιστον αστείο .......Με την βίβλο η ιερά εξέταση έκαιγε κόσμο τον μεσαίωνα και αργότερα το παπαδαριό έπαιρνε πίπες στους Ναζί για να μην χάσει την μάσα και με το κοράνι η άλλη πλευρά λιθοβολούσε κοσμάκη και καταπίεζε τους υπόλοιπους για να είναι στην κονόμα του πετρελαίου μια εκλεκτή κάστα.


    (κοίτα να δεις που κάθε φορά υποστηρίζω τους αναρχικούς και ας μας χωρίζει άβυσσος)
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  9. #26247
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.994
    Thanks
    3.950
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.024 φορές σε 2.531 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Όχι δεν υπάρχει τίποτα εκτός από την εμπολεμη παλαιστηνη από αυτά που διαβάζω εγώ τώρα

    Το έχω ξαναπει εμεις "δυτικοί" δεν είμαστε και δεν την πέφτουμε σε κανέναν. Γιαυτό και απολαμβάνουμε κα μία αμοιβαία συμπαθεία από τους Άραβες διαχρονικα ως τωρα. Άγγλοι γάλλοι τούρκοι σαουδαραβες αμερικανοί να βγάλουν το φίδι από την τρύπα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pirateeeeeee : 30-07-16 στις 03:58
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  10. #26248
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Test... test...

    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  11. #26249
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.135
    Thanks
    24.322
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.693 φορές σε 17.743 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic


    Βασικά, ούτε αυτός θα ήταν εκεί...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  12. #26250
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    λιγα λογια για τον τιτανα τραμπ
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  13. #26251
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.881
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Test... test...

    Για πες...

  14. #26252
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες...
    ενα τιποτα ειμαστε φιλε, ενα τιποτα. Αλλα τουλαχιστον κατι ειμαστε.

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (03-08-16)

  16. #26253
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.881
    Thanks
    5.954
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.844 φορές σε 7.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα τιποτα ειμαστε φιλε, ενα τιποτα. Αλλα τουλαχιστον κατι ειμαστε.
    Έλα ρε...Περίμενα κάτι πιο επιστημονικό.
    Είμαστε κάτοικοι του πλανήτη γη. Εκεί όπου κατοικούνε και ο Φιγκέιρας με τον Ντε λα Μπέγια.

  17. #26254
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες...
    Ένα τεστ για το tapatalk έκανα. Εμφανίζει την τελευταία εικόνα που δημοσιεύεται στο φόρουμ - στο εκάστοτε θέμα εννοείται.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (02-08-16)

  19. #26255
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    (κείμενο μεταναστών κατοίκων της κατάληψη Ορφανοτροφείο)



    Ορφανοτροφείο

    Αυτό είναι το σπίτι μου.

    Ήταν το σπίτι μου και το σπίτι των παιδιών μου, και 30 ακόμα οικογενειών. Με τα περισσότερα μέλη ήμασταν σαν μια οικογένεια από διαφορετικές εθνικότητες. Ήταν το σχολείο μας ήταν η κουλτούρα μας. Είχε αγκαλιάσει όλες τις απόψεις και τις πεποιθήσεις μας. Ήταν το χέρι της πραγματικής βοήθειας για όλους, όπου η ελευθέρια του λόγου υπήρχε με την πλήρη σημασία της λέξης. Ο στόχος αυτού του μέρους ήταν να ενώσει όλες τις ανθρώπινες ιδέες και πρακτικές για να εξυπηρετήσει τον αδύναμο και να υποστηρίξει τον αδικημένο. Όταν θεωρήσαμε ότι είμαστε ασφαλείς και ότι είμαστε στο κατάλληλο μέρος, οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν την ισότητα και όχι τον σεχταρισμό και επιζητούν την ελευθέρια και την δημοκρατία, αποφάσισαν ότι δεν δικαιούμαστε να ζήσουμε με ειρήνη και ασφάλεια αλλά τα camp που είναι απομακρυσμένα από τον κόσμο, μέσα συνθήκες που ούτε ζώα δεν θα ζούσαν. Για εμάς είναι δύσκολο να δεχτούμε το γεγονός πως δεν μετράμε στην ανθρωπότητα και τα δικαιώματα δεν εφαρμόζονται σε εμάς. Μοναδικό "δικαίωμά" μας πλέον ως πρόσφυγες και μετανάστες είναι να βλέπουμε τα παιδιά μας να αρρωσταίνουν και να πεθαίνουν μπροστά στα μάτια μας και τιςγυναίκες μας να μην έχουν τα αναγκαία. Μετακινούνε τους κάτοικους σαν να είναι μαριονέτες. Όπως θέλουν αυτοί να κινηθούμε, κινούμαστε. Σήμερα η κυβέρνηση εξέδωσε απόφαση εναντίον μας με όλη την ψυχρότητα κατέστρεψε και ξερίζωσε τα πάντα από τις ρίζες του με χτύπημα κτηνώδες χωρίς ανθρωπιά που δεν περιγράφεται. Μπήκανε στο σπίτι μας με πλήρη ετοιμότητα με εξοπλισμό και όπλα σαν να είμαστε κάτι λιγότερο από ζώα και ξεκίνησαν να μας τραβάνε μπροστά στα παιδιά μας.

    Σύντομα τα όνειρα μας άλλαξαν και επέστρεψαν οι εικόνες που νομίζαμε ότι είχαμε αφήσει πίσω μας. Υποθέταμε πως δεν θα καταπιεστούμε άλλη φορά και θα χτίσουμε για τα παιδιά μας μέλλον χωρίς φόβο στις χώρες των ελευθεριών και των δικαιωμάτων. Καταπιεστήκαμε από τις κυβερνήσεις σε όλα τα μέρη αλλά ακόμα πιστεύουμε σε μεγάλο βαθμό ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να αντιμετωπίσουν της δυσκολίες, που διαθέτουν δυνάμεις και δεν φοβούνται τίποτα, που δεν παρατάνε την αξιοπρέπεια τους κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και οποιοδήποτε κόστος. Ελπίζουμε να είστε αλληλέγγυοι μαζί μας βήμα βήμα για να υπερασπιστούμε όλα τα νόμιμα δικαιώματα του κάθε ανθρώπου και να επιστρέψουμε ό,τι πήρανε από εμάς με γενναιότητα και με την ορμή ενός ελεύθερου λαού που πιστεύει στον αγώνα για την ελευθερία του.

    -------------------------

    το ορφανοτροφείο είναι ιδιοκτησίας της μητρόπολης θεσσαλονίκης, η οποία έκανε μήνυση για να εκκενωθεί το εν λόγω κτήριο και μετά την εκκένωση το γκρέμισε.

    και πάμε ξανά να ρωτήσω. ποιοι είναι οι απολίτιστοι;
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Red&White-Nick-7 (03-08-16)

  21. #26256
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    πειρατή τελευταίο σε σχέση με τη θρησκεία. δεν είναι η θρησκεία που διαμορφώνει τις κοινωνίες, οι κοινωνικές σχέσεις διαμορφώνουν τη θρησκεία. η θρησκεία δεν είναι παρά (μία ακόμη) ιδεολογία της κυριαρχίας. και εξελίσσεται μαζί της. σε μια ανεπτυγμένη καπιταλιστική χώρα, η θρησκεία πλέον έχει πολύ πιο περιορισμένη απήχηση και πολύ πιο περιορισμένη επιρροή απ' ότι σε χώρες που είναι πιο πίσω, σε χώρες που κάθε τόσο καταστρέφονται πόλεις από βόμβες. δεν πιστεύω γενικά ότι έχει πολλή σχέση ένας μουσουλμάνος που μεγάλωσε άστεγος στο αφγανιστάν, με έναν μουσουλμάνο διευθυντή τράπεζας στο παρίσι, έτσι;

    και ειδικά για τους μουσουλμάνους, και στο λέω επειδή τυγχάνει να έχω γνωρίσει πάρα πολλούς, μπορώ να σου βεβαιώσω ότι οι τύποι κατά γενικό κανόνα σιχαίνονται τη βία. το γεγονός ότι έχουν μεγαλώσει σε χώρες που γαμάνε οι ευρωπαίοι και οι αμερικάνοι, και παρ' όλα αυτά έρχονται εδώ πέρα και δουλεύουν (παρ' όλο το κυνηγητό, τους μπάτσους, την παρανομία κτλ), νομίζω κάτι δείχνει. και όσον αφορά την πίστη τους, το γεγονός ότι είναι πιο πίσω τους δίνει ένα συν σε σχέση με τους "χριστιανούς" της δύσης: η πίστη τους είναι αληθινή και αθώα, τα καλά πράγματα που λέει το κοράνι τα πιστεύουν και τα τηρούν, και σπάνια (εγώ ποτέ) θα βρεις κάποιον μουσουλμάνο που να σου μιλήσει για βία (ακόμη και το περίφημο τζιχάντ, δεν έχει κάποια σχέση με βία - όλοι οι μουσουλμάνοι είναι τζιχαντιστές, στο βαθμό που διαδίδουν την πίστη τους, αλλά καμία σχέση με βίαιο αγώνα).

    btw, για την σφαγή της σρεμπρένιτσα έχει ακούσει κανείς;
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  22. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (22-08-16)

  23. #26257
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γιατί; Tι έπαθε;
    Με πετάει πάλι έξω το φορουμ και δε μπορώ να κάνω παράθεση.
    Είχε δηλώσει οτι θα φύγει και τους λόγους που εφυγε στο θεμα Παράπονα.
    Δηλαδη οπως ειπε και ο Ηλιας,επειδη του εσπασε το πληκτρολογιο και δύσκολα βρίσκεις καλό πληκτρολογιο σημερα.

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (04-08-16)

  25. #26258
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αυτό το θέμα με τους Ρώσους αθλητές είναι απόλυτα γελοίο. Ειδικά όταν θυμάμαι την μακαρίτισσα την Γκρίφιν και τα 15άχρονα της Κίνας στην κολύμβηση στις πρόσφατες Ολυμπιάδες. Αφήνω στην άκρη το γεγονός πως οι αγώνες χάνουν πολύ σε ενδιαφέρον, αφού οι Ρώσοι πάντα είναι στις πρώτες θέσεις των μεταλλίων (...και μάλλον γι αυτό τους βγάζουν απ' τη μέση) ΤΛΠ, πιστεύω εμείς να τα πάμε καλά στους αγώνες και να δούμε αρκετές φορές την γαλανόλευκη να ανεμίζει στον ουρανό του Ρίο. Αν δε ακούσουμε και κανέναν Εθνικό Ύμνο, τόσο το καλύτερο.

  26. #26259
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Χμμ, ναι, αρχίζει και η Ολυμπιάδα αύριο. Θα πρέπει να ανοίξουμε και το σχετικό θέμα.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  27. #26260
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    ποιος την γαμαει και αυτη...
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  28. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (04-08-16)

Σελίδα 1313 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 313813913101311131213126312731283129313031309131013111312131313141315131613171323133313431353136314131513161317131813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας