Σελίδα 1589 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 589108911891289138914891539154915591569157915851586158715881589159015911592159315991609161916291639168917891889 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31.761 έως 31.780 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #31761
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σου είπε το γαμήδι? Θα επιστρέψει ή ακόμα κρατά μούτρα????
    Η αληθεια ειναι πως και να θελει δεν προλαβαίνει. Οπως εχω ξαναπει κερδισε το masters 2018 στο poker και γενικα εχει παρει τα πανω του. Εχει αγορασει mercedes την οποια εχει εξοπλισει με μαυρα ματ ζαντολαστιχα και φωτακια νεον που αναβοσβηνουν αναλογα με το ρυθμο του τραγουδιου που παιζει το ραδιο.

    Ο Μπεος του εχει κανει προταση να κατεβει σαν δημοτικος συμβουλος στον Βολο με συνθημα: "Καν'το Βολο σαν το Μονακο, Παναη σ'αγαπω ω ω", αλλα απο την αλλη δεχεται και πιεσεις να κατεβει ο ιδιος σαν δημαρχος με δικο του συνδιασμο με συνθημα: "Δεν εχω νευρα, ετσι ειναι ο τροπος που μιλαω".

    Τελικα ομως μαλλον θα αποδεχτει την προταση της Χιλαρι Κλιντον να γινει ο νεος αντι-πλανηταρχης στο πλευρο της. Δεν ξερω το συνθημα της, ισως ειναι κατι σε στυλ: "Τα λογια ειναι περιττα, τα φλοκια ηταν αρκετα".

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (23-01-19)

  3. #31762
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    [YOUTUBE]cw2OiMXlo-Q[/YOUTUBE]


    Αυτο εγινε σημερα.
    Και θα παιχτει αρκετα στα media.


    Υπογραμμιζω: Ο Δενδιας κανει αυτη τη δηλωση αλλα ουσιαστικα απευθυνετε στο εσωτερικο της Ν.Δ.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  4. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (27-01-19), pirateeeeeee (23-01-19)

  5. #31763
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.823
    Thanks
    5.952
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.822 φορές σε 7.458 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν αρκετα χρονια, στην εφηβεια μου ακομα, οταν εφευγαν οι γονεις μου απο το σπιτι φορουσα ενα λευκο πουκαμισο με ανοιχτο το πρωτο κουμπι, ενα δερματινο μαυρο παντελονι και επαιρνα μια βουρτσα την οποια χρησιμοποιουσα σαν μικροφωνο. Πηγαινα μπροστα απο τον καθρεφτη και τραγουδαγα κανοντας ταυτοχρονα και το χορευτικο του Ρουβα στο "Δεν εχει σιδερα η καρδια σου να με κλεισει".

    Βασικα ακομα το κανω κι ας μην ειμαι στην εφηβεια.

    Τοτε, εκτος απο τον ρουβα, ειχα προτυπο και τον Γκατσιουδη. Ηταν της μοδας και ο στιβος τοτε, αλλες εποχες. Αγνες. Αθωες.

    Τωρα γινεται το αντιστοιχο με τον Τσιτσιπα και τον Σταν φανταζομαι. Και στα ενδιαμεσα στελνουμε και καμια "ντικπικ" σε καποια γνωστη μας.
    Εγώ έπαιζα ποδόσφαιρο. Ήμουν μεγάλος παίκτης αλλά στην εφηβεία μου ήμουν χοντρός. Στα 19 μου αδυνάτισα αλλά ήταν πλέον αργά αφού είχα αρχίσει ήδη και το τσιγάρο. Δε μπόρεσα να συνεχίσω.
    Πλέον έχω κόψει το τσιγάρο αλλά λόγω ηλικίας δε θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω να κάνω καριέρα ως ποδοσφαιριστής.
    Ίσως ως τραγουδιστής να μπορώ να ανταπεξέλθω.
    Ναι. Θα το δοκιμάσω Ηλία.
    Ίσως να είναι αυτό που πραγματικά μου ταιριάζει και ξέρεις Ηλία..... δε περίμενα ποτέ μέσω ενός φόρουμ να δω πράγματα για τον Σταύρο που δε τα είχα φανταστεί ποτέ.
    Ίσως αυτό που να μου ταιριάζει να είναι ο τραγουδιστής.
    Σ'ευχαριστώ Ηλία.

  6. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον estai για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (23-01-19), chainsaw (23-01-19), Rena (24-01-19), The Dude (23-01-19)

  7. #31764
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έπαιζα ποδόσφαιρο. Ήμουν μεγάλος παίκτης αλλά στην εφηβεία μου ήμουν χοντρός. Στα 19 μου αδυνάτισα αλλά ήταν πλέον αργά αφού είχα αρχίσει ήδη και το τσιγάρο. Δε μπόρεσα να συνεχίσω.
    Πλέον έχω κόψει το τσιγάρο αλλά λόγω ηλικίας δε θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω να κάνω καριέρα ως ποδοσφαιριστής.
    Ίσως ως τραγουδιστής να μπορώ να ανταπεξέλθω.
    Ναι. Θα το δοκιμάσω Ηλία.
    Ίσως να είναι αυτό που πραγματικά μου ταιριάζει και ξέρεις Ηλία..... δε περίμενα ποτέ μέσω ενός φόρουμ να δω πράγματα για τον Σταύρο που δε τα είχα φανταστεί ποτέ.
    Ίσως αυτό που να μου ταιριάζει να είναι ο τραγουδιστής.
    Σ'ευχαριστώ Ηλία.
    Και τα κοριτσοπουλα θα τρεχουνε ξοπισω σου. Ισως οπως τρεχουν και οι ελληνοαυστραλοι πισω απο τον τσιτσιπα, που με την θεια βοηθεια του κυριου βρισκεται στον ημιτελικο του αυστραλιανου open.

  8. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (23-01-19)

  9. #31765
    ΗΜΙΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του χρήστη drizzt
    Εγγραφή
    21-05-2005

    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    23.694
    Thanks
    23.831
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.463 φορές σε 10.826 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    [YOUTUBE]cw2OiMXlo-Q[/YOUTUBE]


    Αυτο εγινε σημερα.
    Και θα παιχτει αρκετα στα media.


    Υπογραμμιζω: Ο Δενδιας κανει αυτη τη δηλωση αλλα ουσιαστικα απευθυνετε στο εσωτερικο της Ν.Δ.

    Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά πηγάδια για όλους.
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ DNA ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ.

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (23-01-19)

  11. #31766
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Θα πεθάνουμε και δε θα μάθουμε γιατί αυτοί είναι ακόμα έξω...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  12. #31767
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ εισαι ακομα πιο μερακλης. Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να μαθω τι εκανε ο τυπος την αντιστοιχη περιοδο.
    Τον ξεπέτσιαζα και τότε και τώρα...
    There is a Dude in town

  13. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (23-01-19), flessanto (27-01-19)

  14. #31768
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πεθάνουμε και δε θα μάθουμε γιατί αυτοί είναι ακόμα έξω...
    Γιατί βολεύει τους συριζαίους, για αυτό.
    There is a Dude in town

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (27-01-19)

  16. #31769
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εδώ και κάποια λεπτά ζω έναν εφιάλτη... τριγυρνάει στο μυαλό μου ο τύπος ο χιονιάς τραγουδώντας Λαικ ε βέρτζιν... κλείνω τα μάτια, εκεί αυτός... βοήθεια τώρα, σοβαρά...
    There is a Dude in town

  17. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (24-01-19), flessanto (27-01-19)

  18. #31770
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και κάποια λεπτά ζω έναν εφιάλτη... τριγυρνάει στο μυαλό μου ο τύπος ο χιονιάς τραγουδώντας Λαικ ε βέρτζιν... κλείνω τα μάτια, εκεί αυτός... βοήθεια τώρα, σοβαρά...
    Υπαρχω στους εφιαλτες σου και τα ονειρα σου


    Αγαπη μονο
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  19. #31771
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γιώργο (πειρατης).
    Επειδή είσαι ο καταλληλότερος και με τις μεγαλύτερες γνώσεις επι του θέματος και εισαι ο μονο που δεν εχει μιλήσει.
    Ποια ειναι η άποψή σου για την συμφωνία των Πρεσπων αλλα και για το ολο Μακεδονικό ζήτημα?
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  20. #31772
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιτλοφορούμενη ως «Ολοκληρωμένη Έκθεση («Integrated Country Strategy») του αμερικανικού Υπουργείου Εξωτερικών για την Ελλάδα» αποτελεί κείμενο το οποίο εγκρίθηκε τον Αύγουστο του 2018 από το Στέιτ Ντιπάρτμεντ και αποδεσμεύτηκε προς δημοσιοποίηση από την αμερικανική πλευρά πριν μερικούς μήνες στην αγγλική γλώσσα. Η έκθεση που η αποκάλυψή της έγινε από σειρά δημοσιευμάτων του «Ριζοσπάστη», αποτελεί ένα κείμενο – ντοκουμέντο που καταγράφει τις επιδιώξεις των ΗΠΑ στην Ελλάδα, το ρόλο και την αποστολή της Αμερικανικής πρεσβείας στην Αθήνα, το επίπεδο συνεργασίας μεταξύ της ελληνικής και της αμερικανικής κυβέρνησης, το περιεχόμενου του λεγόμενου «Στρατηγικού Διαλόγου» μεταξύ των δύο κυβερνήσεων.
    Πρόκειται για κείμενο σοκαριστικό όσον αφορά την ωμότητα με την οποία καταγράφεται ο ρόλος της κυβέρνησης ως συνεταίρου και συνενόχου των σχεδίων του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού καθώς και τον κυνισμό με τον οποίο περιγράφεται η προσφορά από μέρους του ΣΥΡΙΖΑ της Ελλάδας σαν «οικόπεδο» για την επίτευξη των συμφερόντων των ΗΠΑ στην ευρύτερη περιοχή και σαν «πιόνι» για την προστασία της «Αμερικανικής πατρίδας»!
    Πρόκειται για ένα κείμενο ιστορικής σημασίας και ανείπωτης καταισχύνης που έλκει την καταγωγή του από τις εποχές του “Στρατηγέ μου, ιδού ο στρατός σας”, άκρως αποκαλυπτικό της αμερικανοφροσύνης της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ σε όλα τα επίπεδα (στρατιωτικό, γεωπολιτικό, οικονομικό, πολιτιστικό κτλ).
    Ιδιαίτερης, δε, σημασίας όσον αφορά τις τρέχουσες εξελίξεις, είναι το γεγονός ότι ο κυνισμός των συντακτών της έκθεσης δεν αφήνει κανένα περιθώριο παρερμηνείας ως προς τον Αμερικανο-ΝΑΤΟικό χαρακτήρα της συμφωνίας των Πρεσπών ως μέρος της συνολικότερης αποστολής που έχει ανατεθεί στην Ελλάδα για την ΝΑΤΟποίηση των Βαλκανίων.
    Ενδεικτικά, και μεταξύ άλλων, στην έκθεση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ γίνεται λόγος

    • για την «ενθάρρυνση της ενεργούς συμμετοχής της Ελλάδας στην ενίσχυση της περιφερειακής και παγκόσμιας ασφάλειας για την προστασία της Αμερικανικής πατρίδας και των συμφερόντων της» (!)
    • για την «Ελλάδα (που) είναι ένας αφοσιωμένος εταίρος στην προώθηση των αμερικανικών συμφερόντων εντός και εκτός Ελλάδας…» (!)
    • για την μετατροπή της ολόκληρης της χώρας (λιμάνια, Drones, ελικόπτερα) σε ΝΑΤΟική βάση δεδομένου ότι «η ελληνική κυβέρνηση στηρίζει την εμβάθυνση της στρατιωτικής συνεργασίας και το υπουργείο Άμυνας πρόσφερε πρόσθετες εγκαταστάσεις, εκτός του Κόλπου της Σούδας…»
    • για την δέσμευση της κυβέρνησης «να επενδύσει στην αναβάθμιση των αεροσκαφών F-16 και να συνεχίσει να στηρίζει και να φιλοξενεί ασκήσεις του ΝΑΤΟ, έχοντας δαπανήσει πάνω από 2 δις δολάρια από το 2015…»
    • για την πρόθεση της Ελλάδας «να γίνει περιφερειακό κέντρο για την επιχειρησιακή ικανότητα των ελικοπτέρων του ΝΑΤΟ»,
    • για την υπαγόρευση από την Αμερικανική πρεσβεία στην Ελλάδα «να υποστηρίξει και να αναλάβει ηγετικό ρόλο στην ενσωμάτωση των χωρών των Δυτικών Βαλκανίων στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ» ώστε να περιορίσει την «κακοήθη επιρροή της Ρωσίας και την οικονομική εισβολή της Κίνας»
    • για την αποστολή της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα να «προτρέψει την Ελλάδα να εφαρμόσει τη συμφωνία για το θέμα της ονοματοδοσίας της Μακεδονίας»

    Στην απίθανη αυτή έκθεση γίνεται λόγος για την στόχευση της Πρεσβείας ακόμα και

    • «να διαμορφωθεί μια νέα γενιά ηγετών φίλα προσκείμενη στις Ηνωμένες Πολιτείες και τις αξίες που οι τελευταίες πρεσβεύουν» (!)

    καθώς και για το πώς η πρεσβεία, πάντα σε συνεργασία με την κυβέρνηση, σκοπεύει για τις ΜΚΟ, τα ΜΜΕ αλλά και

    • «τα εκπαιδευτικά και πολιτιστικά προγράμματα της Αποστολής για την Ελλάδα (να) στοχεύουν στη νεολαία, τα κορίτσια και τη νέα γενιά ηγετών στο επιχειρείν και στην κοινωνία των πολιτών, αποσκοπώντας να προωθήσουν μια θετική άποψη για τους δεσμούς ΗΠΑ – Ελλάδος…».

    Ο «ΗΜΕΡΟΔΡΟΜΟΣ», δεδομένης της σημασίας της Έκθεσης και του αποκαλυπτικού χαρακτήρα της τόσο για τις σχέσεις ΗΠΑ – Ελλάδας όσο και για το ρόλο της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ στο βάθεμα αυτής της εγκληματικής σύμπραξης, πήρε την πρωτοβουλία και σήμερα παρουσιάζει σε μετάφραση ολόκληρο το κείμενο της «Ολοκληρωμένης Έκθεσης («Integrated Country Strategy») του αμερικανικού Υπουργείου Εξωτερικών για την Ελλάδα».


    Πηγη και σχετικα Link: [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]




    σόρυ που αργώ να γράψω αλλά τώρα τα διαβάζω

    Είναι δεδομένο ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο στις μεγάλες δυνάμεις, στην προκειμένη περίπτωση για την κυριαρχία της Ευρώπης και ότι συνεπάγεται αυτό. Μεγάλοι συνασπισμοί που μάχονται και περισσότεροι μικρότεροι που προσπαθούν να τοποθετήσουν την δική τους ατζέντα. Αυτό συμβαίνει από την αυγή της ιστορίας υπερτοπικά, σε πολύ μεγάλο χρονικό ορίζοντα. Εάν φύγει η αμερική που την κληρονόμησε από κάποιους άλλους, το κενό πιθανώς θα καλυφθεί από κάποιον άλλο (σε υψηλό και χαμηλό επίπεδο)

    Και κάτι trivia -> Ενα τέτοιο ξεκαθάρισμα (που μάλιστα από άποψη στρατηγικής ήταν και πολύ παράξενος-κακές στρατηγικές πολύ άσκοπη θυσία) ήταν μεταξύ συγγενών δηλ.
    στον Α παγκόσμιο πόλεμο οι 3/4 πιο δυνατοί εμπλεκόμενοι και αντίπαλοι είναι ξαδέρφια πρώτου βαθμού. Μάλιστα ο τσάρος Νικόλαος ο Β της Ρωσίας είναι "ουσιαστικά δίδυμος" με τον βασιλιά της Αγγλίας Γεωργίο τον Ε. Ο τρίτος είναι ο Γουλιέλμος ο Β αυτοκράτορας της Γερμανίας.

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  






    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  21. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (23-01-19), flessanto (27-01-19), Red Sting (24-01-19)

  22. #31773
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο (πειρατης).
    Επειδή είσαι ο καταλληλότερος και με τις μεγαλύτερες γνώσεις επι του θέματος και εισαι ο μονο που δεν εχει μιλήσει.
    Ποια ειναι η άποψή σου για την συμφωνία των Πρεσπων αλλα και για το ολο Μακεδονικό ζήτημα?
    Να απαντήσω εγώ τύπε, μέχρι να τοποθετηθεί ο τύπος ο πειρατής και ας μην είμαι ο καταλληλότερος. Μάλλον ο πιο ακατάλληλος είμαι αλλά θα βάλω Χ και προχωράω.
    Ετσι όπως έγινε όλο το πράμα, ήταν σα να παίζαμε μονότερμα τους Σκοπιανούς, να είχαν μείνει 8 λόγω αποβολών και να ήμασταν τόσο άσχετοι που φάγαμε μόνοι μας γκόλι και να χάσαμε. Με ποδοσφαιρικούς όρους.
    Η Ελλάδα είχε το καρπούζι και το μαχαίρι στο θέμα, ο απέναντι έδειχνε ότι τα είχε τσεπώσει καλά από τα Αμερικανά με μόνο στόχο να μπει στο νατο και να φέρει τις βάσεις στο έδαφός του και θα υπέγραφε ακόμη και αν του έλεγαν να ονομαστούν... Παναθηναϊκός. Καλά, υπερέβαλα, αυτό, όχι δε θα το δεχόταν αλλά οτιδήποτε άλλο, ναι.
    Αλλά τα δικά μας ήταν τόσο... απελπιστικά ανίκανοι που αντί να πατήσουν στο ότι εμάς δε μας καίγεται καρφάκι για το τί θέλει ο ούζας και ο σκόπιας και να διαπραγματευτούμε από την απόλυτα ισχυρή θέση... όχι μόνο συμπεριλάβαμε το Μακεδονία στην ονομασία αλλά και αυτό το Βόρεια, έχει γίνει ουσιαστικά κουρελόχαρτο, σε κανένα επίσημο έγγραφο δε θα αναγράφεται, με αρχή τα διαβατήρια που ΗΔΗ εκδίδονται.
    Για μένα είναι μια ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ διπλωματική ήττα, οι Αμερικανοί δεκάρα δεν έδιναν για "μαλακίες" τύπου ονομάτων κι άλλων φαιδρών (γι αυτούς), οι Σκοπιανοί πήραν ανέλπιστα μια ΑΠΟΛΥΤΗ διπλωματική νίκη η οποία μάλιστα τους βάζει και σε θέση οδηγού μετά από χρόνια να διεκδικήσουν την κάθοδό τους στη θάλασσα. Η "Βόρεια Μακεδονία" μετά από καιρό θα παρουσιαστεί ως το ελεύθερο τμήμα της Μακεδονίας και η "Νότια" το υποδουλωμένο που πρέπει να απελευθερωθεί.
    Κι αν είναι τόσο καλά παιδιά, με τη βοήθεια του θείου Σαμ, γιατί να μην ελέγχουν αυτοί το λιμάνι της Θεσσαλονίκης αλλά ο απρόβλεπτος Ελληνας που βάζει στην πρωθυπουργία όποιον να ναι;
    Από κει και πέρα, όλα τα χαζά με τα συλλαλητήρια, τις περικεφαλαίες, το παπαδαριό και όλο το πακέτο, τα αφήνω στη διάθεσή σου, η λεζάντα Ελλάδα 2019 ταιριάζει απόλυτα.
    Για μένα, εν ολίγοις που λέει και ο Γαβαθιώταρος, αυτή τη στιγμή βλέπουμε μόνο την κορυφή του παγόβουνου. Το σχέδιο μόλις μπήκε σε εφαρμογή και δε ξέρω που θα καταλήξει.
    Εννοείται πως πιστεύω πως πολλοί που ήταν πρωτεργάτες αυτής της συμφωνίας ένθεν κι ένθεν, το έκαναν για ένα και μόνο λόγο. Γιατί ήταν πολλά τα λεφτά για να αρνηθούν.
    There is a Dude in town

  23. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    Αερικό7 (24-01-19), BrazHlias (24-01-19), celticfrost (23-01-19), flessanto (27-01-19), ILIAS-KORLEONE <<JESUS>> (25-01-19)

  24. #31774
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μπόνους: Ορίστε που ΗΔΗ αυτό λένε οι... Μακεδόνες.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Δεν υπάρχει -λέει- άλλη Μακεδονία από τη δική μας.

    Αμέ... τρέχα γύρευε μετά...
    There is a Dude in town

  25. #31775
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο (πειρατης).
    Επειδή είσαι ο καταλληλότερος και με τις μεγαλύτερες γνώσεις επι του θέματος και εισαι ο μονο που δεν εχει μιλήσει.
    Ποια ειναι η άποψή σου για την συμφωνία των Πρεσπων αλλα και για το ολο Μακεδονικό ζήτημα?
    ο πρωθυπουργός και χωρίς την συναίνεση του δήμου παίρνει ένα πολύ μεγάλο ρίσκο που δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα έχει

    - κάνοντας αυτό στα Σκόπια τους δίνει μια ψευδή δική σου ταυτότητα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε de jure καταστάσεις αργότερα πολεμικών διεκδικήσεων ή επιθετικής γειτνίασης. Ουδέποτε η Μακεδονία δεν είχε σχέση με την συγκεκριμένη περιοχή ιστορικά ή πληθυσμιακά πλην των Ελλήνων (πέρα των εκκαθαρίσεων και της δημογραφικής μηχανικής)
    - η γλώσσα και η ταυτότητα είναι προβληματικά εδάφια
    - το ότι την αναγνωρίζουν τόσες χώρες διμερώς δεν σημαίνει τίποτα. Χωρίς την έγκριση μας δεν θα μπορούν να πάνε πουθενά. Τώρα έχει νομιμοποίηση
    - αυτοί που καίγονται είναι οι Γερμανοί. Το θέλουν οι Αμερικάνοι αλλά ήδη έχουν αποκλείσει την Ρωσία από τις θερμές θάλασσες οπότε σαν μπόνους είναι. Ο Α παγκόσμιος πόλεμος αρχίζει με επίθεση γερμανικών φύλλων σε σλάβικα (συγγενείς Ρωσίας) χωρίς κάποια αφορμή ουσιαστικά
    - είναι άσχημο ηθικά να μην μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου (αυτήν την στιγμή υπάρχουν δυο Κίνες = ΛΔ Κίνα και Δημοκρατία της Κίνας, αλλά όταν λέμε κίνα ή κινέζος αναφερόμαστε μόνο στην μία). Καλλιεργείς άσχημα πολιτισμικά πράγματα για το μέλλον.
    - είναι γεγονός οτι η Τουρκία προσπαθεί να ανασυστήσει την Οθωμανική Αυτοκρατορία και βρίσκει συμμάχους σε μουσουλμανικούς πληθυσμούς και κυρίως στην Αλβανία στην χερσόνησο του Αίμου.
    - είναι πολλοί που δεν θέλουν να λυθεί το ζήτημα γιατί τρέφονται πολιτικά και έχουν λόγω ύπαρξης



    φυσικά το αποτέλεσμα θα έχει σχέση με την εφαρμογή της συμφωνίας
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  26. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Gtakis (23-01-19)

  27. #31776
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Ουδέποτε η Μακεδονία δεν είχε σχέση με την συγκεκριμένη περιοχή ιστορικά ή πληθυσμιακά πλην των Ελλήνων (πέρα των εκκαθαρίσεων και της δημογραφικής μηχανικής)
    - η γλώσσα και η ταυτότητα είναι προβληματικά εδάφια

    Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.


    Στο κομμάτι του γραπτού σου που παρέθεσα έχω ενστάσεις, εκτός αν δεν κατάλαβα καλά το τι θες να πεις. (Είμαι και λιγο ζαλισμένος, αυτές τις μέρες γράφω εργασία για τη γενιά του 1880, Ρεαλισμό-Νατουραλισμο, ηθογραφία και ανάλυση και σύγκριση Συμβολικών ποιημάτων του Παλαμά και του Καβάφη .....εχω κάψει εγκέφαλο).


    Πως δεν έχουν σχέση αυτοί που κατοικούν στην περιοχή με τη Μακεδονια? Από την εποχή του Φιλίππου η ευρύτερη περιοχή λεγόταν Μακεδονία και ήταν ξεχωριστό κράτος. Μεχρι ενα σημείο δεν μίλαγαν Ελληνικά και υιοθέτησαν την Αττκινη διάλεκτο που ομιλούνταν στην Αθηνά επειδή θεωρούσαν οτι με αυτη τη γλώσσα θα μπορούσαν να πετύχουν τα επιτεύγματα των Αθηναίων σε πνευματικό επίπεδο. Το Μακεδονικο κράτος δε, καταλάμβανε την ευρύτερη περιοχή (κάπου μέχρι τη Λάρισα προς Νοτο), την περιοχή των Σκοπίων και μεγάλο κομμάτι της Βουλγαρίας. Η κατάσταση στα χρονια των ελληνιστικών βασιλείων δεν άλλαξε, το ιδιο παρέμεινε και την ρωμαικη αλλά και την Βυζαντινη περιοδο. Επομένως απο αυτες τις φυλες "κατοικούνταν" η συγκεκριμένη περιοχή.



    Το αλλο που θα ηθελα να να βαλω στη κουβέντα ειναι οτι ο καθένας μπορεί να ονομάζει τον εαυτό του όπως γουστάρει και ο άλλος δεν μπορεί να πει κουβέντα, ετσι και τα Σκοπια μπορούν να ονομάζουν τον εαυτό τους Μακεδονία ή Σουλα και κανείς δεν εχει διακαιωμα να κάνει κάτι. Το θεμα ειναι αν αυτη η ονομασία αναγνωρίζεται σε διεθνές επίπεδο.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  28. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (23-01-19)

  29. #31777
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.


    Στο κομμάτι του γραπτού σου που παρέθεσα έχω ενστάσεις, εκτός αν δεν κατάλαβα καλά το τι θες να πεις. (Είμαι και λιγο ζαλισμένος, αυτές τις μέρες γράφω εργασία για τη γενιά του 1880, Ρεαλισμό-Νατουραλισμο, ηθογραφία και ανάλυση και σύγκριση Συμβολικών ποιημάτων του Παλαμά και του Καβάφη .....εχω κάψει εγκέφαλο).


    Πως δεν έχουν σχέση αυτοί που κατοικούν στην περιοχή με τη Μακεδονια? Από την εποχή του Φιλίππου η ευρύτερη περιοχή λεγόταν Μακεδονία και ήταν ξεχωριστό κράτος. Μεχρι ενα σημείο δεν μίλαγαν Ελληνικά και υιοθέτησαν την Αττκινη διάλεκτο που ομιλούνταν στην Αθηνά επειδή θεωρούσαν οτι με αυτη τη γλώσσα θα μπορούσαν να πετύχουν τα επιτεύγματα των Αθηναίων σε πνευματικό επίπεδο. Το Μακεδονικο κράτος δε, καταλάμβανε την ευρύτερη περιοχή (κάπου μέχρι τη Λάρισα προς Νοτο), την περιοχή των Σκοπίων και μεγάλο κομμάτι της Βουλγαρίας. Η κατάσταση στα χρονια των ελληνιστικών βασιλείων δεν άλλαξε, το ιδιο παρέμεινε και την ρωμαικη αλλά και την Βυζαντινη περιοδο. Επομένως απο αυτες τις φυλες "κατοικούνταν" η συγκεκριμένη περιοχή.



    Το αλλο που θα ηθελα να να βαλω στη κουβέντα ειναι οτι ο καθένας μπορεί να ονομάζει τον εαυτό του όπως γουστάρει και ο άλλος δεν μπορεί να πει κουβέντα, ετσι και τα Σκοπια μπορούν να ονομάζουν τον εαυτό τους Μακεδονία ή Σουλα και κανείς δεν εχει διακαιωμα να κάνει κάτι. Το θεμα ειναι αν αυτη η ονομασία αναγνωρίζεται σε διεθνές επίπεδο.
    τα στοιχεία που αποτελούν έναν κρατικό οργανισμό δεν είναι σταθερά αλλά αλλάζουν μέσα στον χρόνο όπως και η λειτουργία, διοίκηση τους κλπ. Οντως τα σύνορα επίσης δεν είναι αυτά που εννοούμε σήμερα, ούτε φυσικά οι δρόμοι και η αντίστοιχη οδική εξέλιξη της εποχής μας. Η δομή των πόλεων διαφορετική όπως και ο πληθυσμός και οι συνήθειες του. Πολλές φορές η κοιτίδα μιας ομάδας ανθρώπων καθοριζόταν τουλάχιστον θεωρητικά από τα φυσικά σύνορα (βουνά, ποτάμια, νησί, θάλασσα κλπ). Τυπικά μέχρι σήμερα υπάρχει αυτό το βόρειο σύνορο από μεγάλα βουνά. Επίσης, αν το σταματήσουμε σε διάφορες χρονικές στιγμές θα μπορούσαμε να πούμε ότι το σημερινό Αφγανιστάν είναι Μακεδονία λόγω των κατακτήσεων αλλά θα ήταν λανθασμένο τεκμήριο. Η σκούφια των Μακεδόνων όμως έρχεται από το Άργος πάντως πολύ πριν τον Φίλιππο τον Β και περιελάμβανε ένα πολύ μικρό έδαφος, πολύ μικρότερο ακόμη και από το σημερινό διαμέρισμα (ούτε καν την Πέλλα). Ενδεικτικά θα σου αναφέρω την σχέση Χαλκίδας-Χαλκιδικής που την θεωρούμε ως τον σημαντικότερο τουριστικό προορισμό σήμερα της Μακεδονίας. Όπως μας κάνει να ψιλιαζόμαστε από το όνομα αυτές οι δυο περιοχές έχουν σχέση. Συγκεκριμένα σχέση αποικίας από τους πρώτους στους δεύτερους. Είχαν φτιάξει και το κοινό των Χαλκιδέων με έδρα μια αρχαία πόλη κοντά στην σημερινή Ποτίδεα (εναλλακτικό όνομα Χαλκιδείς επί Θράκης, ούτε καν Μακεδονίας. Δηλαδή την εποχή της κανονικής Μακεδονίας η περιοχή λεγόταν Θράκη!). Κατακτήθηκε την εποχή του Φίλιππου του Β', δηλαδή πολύ αργότερα από τους Περσικούς πολέμους ή τον Πελοποννησιακό πόλεμο. Ο Αριστοτέλης μάλιστα γεννιέται μέσα στον Κοινό των Χαλκιδέων (της Χαλκιδικής). Αργότερα κατεβαίνει στην Αθήνα που μετά τον θάνατο του Αλέξανδρου πάνε να τον φάνε. Πριν γίνει η δίκη καταλαβαίνοντας ότι θα γίνουν διάφορα σκηνικά την κοπανάει για την Χαλκίδα (δεν είναι τυχαίο, είναι σχεδόν η πατρίδα του) όπου κατοικεί μέχρι το τέλος της ζωής του.

    Ημουν φλύαρος παραπάνω αλλά θεωρώ ότι η Μακεδονία δεν είναι γεωγραφία αλλά η ιδέα του όρου. Δηλαδή, τα επιτεύγματα που πέτυχαν οι Μακεδόνες, ο θρύλος που δημιούργησαν σε πολιτικό και πολιτισμικό επίπεδο, η εξέλιξη και η πρόοδος που προκάλεσαν πραγματικά σε όλον σχεδόν το ανθρώπινο γένος. Οι Άραβες που τοποθετήκαν στην Ιερουσαλήμ δεν γίνονται Εβραίοι. Εβραίοι γίνονται αυτοί που κράτησαν την παράδοση του πολιτισμού σε διάφορες περιοχές. Η ιδέα είναι που επιχειρείται να καπηλευτεί με πρόσχημα μια -είναι και δεν είναι- γεωγραφική συνθήκη πατημένη στο pause μια χρονικής συγκυρίας (που παίζει να μην λεγόταν καν τότε Μακεδονία η περιοχή). Δεν είμαστε προφανώς σοβαροί και όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν είναι εκ του πονηρού γιατί τα λεφτά και η εξουσία είναι πολλά. Είναι σύνηθες όταν ένας άλλος λαός συμβαίνει να εποικήσει μια άλλη περιοχή να της αλλάζει και όνομα, αλλά εδώ προφανώς για ευνόητους λόγους δεν επιχειρήθηκε κάτι τέτοιο.

    Στην τελευταία παράγραφο που γράφεις σαφέστατα συμφωνώ. Οποιοσδήποτε ονομάζεται όπως θέλει και παίρνει και την εκτίμηση που αξίζει. Προφανώς όμως τα όργανα που είναι θεματοφύλακες του ανθρώπινου πολιτισμού και της διοίκησης ασφαλώς πρέπει να την απορρίψουν και κυρίως από αυτόν που είναι απ ευθείας κληρονόμος της παράδοσης. Επίσης, ο κληρονόμος θα πρέπει να λάβει τα μέτρα του για τις επεκτατικές/ιμπεριαλιστικές διαθέσεις. Εμπάργκο, απέξω και άσε τους να γελοιοποιούνται μπροστά σε όλον τον κόσμο διαχρονικά αφού κανένα επιστημονικό κριτήριο δεν θα τους δικαιώσει

    Συμπερασματικά, ο όρος μακεδονία δεν είναι αυτά που εμπεριέχει η γεωγραφία αλλά η ιδέα με ότι αυτό και αν συνεπάγεται Η γεωγραφία είναι η de jure δικαιολογία για άλλα (πλούτο, εξουσία, δύναμη, πόλεμοι κλπ)
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  30. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pirateeeeeee για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (23-01-19), Gtakis (23-01-19), Rena (24-01-19)

  31. #31778
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα στοιχεία που αποτελούν έναν κρατικό οργανισμό δεν είναι σταθερά αλλά αλλάζουν μέσα στον χρόνο όπως και η λειτουργία, διοίκηση τους κλπ. Οντως τα σύνορα επίσης δεν είναι αυτά που εννοούμε σήμερα, ούτε φυσικά οι δρόμοι και η αντίστοιχη οδική εξέλιξη της εποχής μας. Η δομή των πόλεων διαφορετική όπως και ο πληθυσμός και οι συνήθειες του. Πολλές φορές η κοιτίδα μιας ομάδας ανθρώπων καθοριζόταν τουλάχιστον θεωρητικά από τα φυσικά σύνορα (βουνά, ποτάμια, νησί, θάλασσα κλπ). Τυπικά μέχρι σήμερα υπάρχει αυτό το βόρειο σύνορο από μεγάλα βουνά. Επίσης, αν το σταματήσουμε σε διάφορες χρονικές στιγμές θα μπορούσαμε να πούμε ότι το σημερινό Αφγανιστάν είναι Μακεδονία λόγω των κατακτήσεων αλλά θα ήταν λανθασμένο τεκμήριο. Η σκούφια των Μακεδόνων όμως έρχεται από το Άργος πάντως πολύ πριν τον Φίλιππο τον Β και περιελάμβανε ένα πολύ μικρό έδαφος, πολύ μικρότερο ακόμη και από το σημερινό διαμέρισμα (ούτε καν την Πέλλα). Ενδεικτικά θα σου αναφέρω την σχέση Χαλκίδας-Χαλκιδικής που την θεωρούμε ως τον σημαντικότερο τουριστικό προορισμό σήμερα της Μακεδονίας. Όπως μας κάνει να ψιλιαζόμαστε από το όνομα αυτές οι δυο περιοχές έχουν σχέση. Συγκεκριμένα σχέση αποικίας από τους πρώτους στους δεύτερους. Είχαν φτιάξει και το κοινό των Χαλκιδέων με έδρα μια αρχαία πόλη κοντά στην σημερινή Ποτίδεα (εναλλακτικό όνομα Χαλκιδείς επί Θράκης, ούτε καν Μακεδονίας. Δηλαδή την εποχή της κανονικής Μακεδονίας η περιοχή λεγόταν Θράκη!). Κατακτήθηκε την εποχή του Φίλιππου του Β', δηλαδή πολύ αργότερα από τους Περσικούς πολέμους ή τον Πελοποννησιακό πόλεμο. Ο Αριστοτέλης μάλιστα γεννιέται μέσα στον Κοινό των Χαλκιδέων (της Χαλκιδικής). Αργότερα κατεβαίνει στην Αθήνα που μετά τον θάνατο του Αλέξανδρου πάνε να τον φάνε. Πριν γίνει η δίκη καταλαβαίνοντας ότι θα γίνουν διάφορα σκηνικά την κοπανάει για την Χαλκίδα (δεν είναι τυχαίο, είναι σχεδόν η πατρίδα του) όπου κατοικεί μέχρι το τέλος της ζωής του.

    Ημουν φλύαρος παραπάνω αλλά θεωρώ ότι η Μακεδονία δεν είναι γεωγραφία αλλά η ιδέα του όρου. Δηλαδή, τα επιτεύγματα που πέτυχαν οι Μακεδόνες, ο θρύλος που δημιούργησαν σε πολιτικό και πολιτισμικό επίπεδο, η εξέλιξη και η πρόοδος που προκάλεσαν πραγματικά σε όλον σχεδόν το ανθρώπινο γένος. Οι Άραβες που τοποθετήκαν στην Ιερουσαλήμ δεν γίνονται Εβραίοι. Εβραίοι γίνονται αυτοί που κράτησαν την παράδοση του πολιτισμού σε διάφορες περιοχές. Η ιδέα είναι που επιχειρείται να καπηλευτεί με πρόσχημα μια -είναι και δεν είναι- γεωγραφική συνθήκη πατημένη στο pause μια χρονικής συγκυρίας (που παίζει να μην λεγόταν καν τότε Μακεδονία η περιοχή). Δεν είμαστε προφανώς σοβαροί και όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν είναι εκ του πονηρού γιατί τα λεφτά και η εξουσία είναι πολλά. Είναι σύνηθες όταν ένας άλλος λαός συμβαίνει να εποικήσει μια άλλη περιοχή να της αλλάζει και όνομα, αλλά εδώ προφανώς για ευνόητους λόγους δεν επιχειρήθηκε κάτι τέτοιο.

    Στην τελευταία παράγραφο που γράφεις σαφέστατα συμφωνώ. Οποιοσδήποτε ονομάζεται όπως θέλει και παίρνει και την εκτίμηση που αξίζει. Προφανώς όμως τα όργανα που είναι θεματοφύλακες του ανθρώπινου πολιτισμού και της διοίκησης ασφαλώς πρέπει να την απορρίψουν και κυρίως από αυτόν που είναι απ ευθείας κληρονόμος της παράδοσης. Επίσης, ο κληρονόμος θα πρέπει να λάβει τα μέτρα του για τις επεκτατικές/ιμπεριαλιστικές διαθέσεις. Εμπάργκο, απέξω και άσε τους να γελοιοποιούνται μπροστά σε όλον τον κόσμο διαχρονικά αφού κανένα επιστημονικό κριτήριο δεν θα τους δικαιώσει

    Συμπερασματικά, ο όρος μακεδονία δεν είναι αυτά που εμπεριέχει η γεωγραφία αλλά η ιδέα με ότι αυτό και αν συνεπάγεται Η γεωγραφία είναι η de jure δικαιολογία για άλλα (πλούτο, εξουσία, δύναμη, πόλεμοι κλπ)
    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ποστ Γιωργο.
    Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις βιβλιογραφία για αυτό που λες για την καταγωγή των Μακεδόνων? Οχι οτι δεν σε πιστεύω, αλλα θέλω να δω περισσότερα στοιχεία. Επειδή αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι κρατάνε απο τις παρυφές του Ολύμπου (Mosse-Gourbelion Επίτομη Ιστορία της αρχαίας Ελλάδας, αν δεν κανω λαθος ειναι εκδοσεις ΜΙΕΤ).
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  32. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (24-01-19)

  33. #31779
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στην τελευταία παράγραφο που γράφεις σαφέστατα συμφωνώ. Οποιοσδήποτε ονομάζεται όπως θέλει και παίρνει και την εκτίμηση που αξίζει. Προφανώς όμως τα όργανα που είναι θεματοφύλακες του ανθρώπινου πολιτισμού και της διοίκησης ασφαλώς πρέπει να την απορρίψουν και κυρίως από αυτόν που είναι απ ευθείας κληρονόμος της παράδοσης. Επίσης, ο κληρονόμος θα πρέπει να λάβει τα μέτρα του για τις επεκτατικές/ιμπεριαλιστικές διαθέσεις. Εμπάργκο, απέξω και άσε τους να γελοιοποιούνται μπροστά σε όλον τον κόσμο διαχρονικά αφού κανένα επιστημονικό κριτήριο δεν θα τους δικαιώσει

    π)

    Και πραγματικα ετσι οπως το εθεσες δεν το ειχα σκεφτει ποτε.
    Και πραγματι εχεις απολυτο δικιο.
    Full respect φιλε
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  34. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (24-01-19)

  35. #31780
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και θα σε παρακαλουσα θερμα να γραφεις συχνοτερα.
    Μονο καλο κανεις.
    Μονο να παρουμε εχουμε απο εσενα
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  36. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (24-01-19)

Σελίδα 1589 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 589108911891289138914891539154915591569157915851586158715881589159015911592159315991609161916291639168917891889 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας