Σελίδα 1444 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 444944104411441244134413941404141414241434144014411442144314441445144614471448145414641474148414941544164417441844 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 28.861 έως 28.880 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #28861
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα ....... δηλαδή αυτοί θα ονομάζονται βορειομακεδονες και οχι Μακεδόνες, θα μιλάνε βορειομακεδονικα και οχι Μακεδονικά.


    Τωρα που τελείωσε αυτο θα πω τη γνώμη μου η οποία συνοψίζεται στα ακόλουθα.
    Στην Μακεδονία του Αλεξανδρου μιλούσαν την αττική διάλεκτο. Οι λόγοι που την υιοθέτησαν ήταν 1. Ηταν εύκολη (και για αυτό σε ολες τις κατακτημένες περιοχές του Αλεξανδρου η βάση της γλώσσας ηταν τα ελληνικά). 2. Ο Φιλλιπος θεώρησε οτι υιοθετώντας την αττική διάλεκτο θα αποκτούσε ολόκληρη ή μέρος της αίγλης της Αθηνας των κλασσικών χρόνων.
    Που θέλω να καταλήξω?
    Αν ΕΝΑΣ οχι δυο, ΕΝΑΣ απο αυτους τους ΣΛΑΒΟΥΣ καταφέρει και διαβάσει ενα αρχαίο κείμενο γραμμένο στην αττική διάλεκτο εγω θα κάτσω να με γαμήσει όλο το φορουμ (μερακλής ).
    Και μην ακούσω την μέγιστη ΠΑΠΑΡΙΑ οτι ούτε οι σημερινοί Ελληνες ξέρουν αρχαία ελληνικά. Η δημοτική γλωσσά που μιλάμε σήμερα είναι απευθείας "απόγονος" των αρχαίων ελληνικών. Και το οτι δεν έσβησε η γλώσσα μας το χρωστάμε στον Κοραη, στον Καραμανλη (ναι σε αυτό το τομάρι-προδοτη και το λέει ενας κομμουνιστής αυτό) και αναφορικά με το μέλλον της γλώσσας, θα το χρωστάμε στους Έλληνες ακαδημαϊκούς που πρόσφατα εκδώσαν το λεξικό της ελληνικης γλώσσας που συμπεριλαμβάνει και αργκό και τις λέξεις που χρησιμοποιούν οι νέοι στα chat.
    Αυτά και δεν πρόκειται να γράψω τίποτα άλλο.
    Όποιος έχει αντίρρηση ας κάτσει να ανοίξει στραβά του και να διαβάσει, εγώ είμαι μαλάκας που στα 46 μου παω πανεπιστήμιο?
    Πραγματικα αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι το έθνος είναι άμεσα συνυφασμένο με την γλώσσα δεν το καταλαβαίνω

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (13-06-18)

  3. #28862
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα καταστραφήκαμε.
    Τελείωσε η Ελλάδα.
    Τρολλαρεις η το εννοείς; και αν το εννοείς εξήγησε το

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #28863
    Το avatar του χρήστη Red Sting
    Εγγραφή
    29-09-2008

    Μηνύματα
    19.945
    Thanks
    6.734
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.584 φορές σε 7.687 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εμένα μου φαίνεται αρκετά καλή η συμφωνία που πέτυχε ο Τσίπρας. Και το όνομα καλό και που δεν θα μπορούν να διεκδικήσουν το οτιδήποτε σχετικό με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό (ούτε και με την Μακεδονία των αρχαίων χρόνων).

    Το δεύτερο κομμάτι δεν το είχαν θέσει στο τραπέζι ποτέ οι προηγούμενες κυβερνήσεις.

    Επίσης, αναγκάζονται να κάνουν συνταγματική αναθεώρηση, αφενός για να περάσει το όνομα και αφετέρου για να μην υπάρχουν αναφορές σε μακεδονικές μειονότητες και μερικά ακόμη.

    Δεν με ενοιαζε τόσο πολύ αν θα την πουν βόρεια ή νέα ή του Βαρδάρη, αλλά θεωρώ μια χαρά τη διαπραγμάτευση που έγινε. Δεν θα πω και μπράβο στον Τσίπρα, αλλά όχι και να τον κατηγορήσουν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα και δεν το έλυσαν ποτέ.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    ― Bertrand Russell

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Faithful (13-06-18)

  6. #28864
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.490
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.534 φορές σε 3.483 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, το έχω γράψει και μην με βάλετε στον κόπο να το βρω για να το δείτε και πάλι, για μένα το θέμα δεν είναι τόσο σημαντικό, όσο αλλά προβλήματα που μας απασχολούν. Μειοδοσία είναι να μην ρωτάς κανέναν και να κάνεις του κεφαλιού σου, γιατί έτσι θέλουν οι Αμερικάνοι και οι Ευρωπαίοι, που σημειωτέον δεν νομίζω να μας δώσουν και κάτι ως αντάλλαγμα.
    Φυσικά και θα μας δώσουν. Πραπαιτουμενα

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #28865
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρολλαρεις η το εννοείς; και αν το εννοείς εξήγησε το

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #28866
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.106
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.545 φορές σε 14.230 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πόσο θα γελάσω εάν αρνηθούν οι σκοπιανοί τη συμφωνία. Μα πόσο θα γελάσω.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  9. #28867
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πριν αρχίσουμε να τσακωνόμαστε έχετε καταλάβει ποιο είναι το αποτέλεσμα?

    Διότι την στιγμή που ενημερώθηκα είδα δυο διαφορετικά πανελλαδικής εμβέλειας κανάλια και έλεγαν διαφορετικά πράγματα. Το ίδιο συνέβη και με 2-3 γνωστούς μου που έκανα την ερώτηση αργότερα σχετικά με το τι κατάλαβαν.

    Παρακάτω ακολουθεί το επίσημο διάγγελμα προς τους πολίτες
    Πριν από λίγη ώρα και μετά από πολύμηνες και επίμονες διαπραγματεύσεις, καταφέραμε να καταλήξουμε σε Συμφωνία με τον Πρωθυπουργό της ΠΓΔΜ, για την επίλυση της χρόνιας διαφοράς μας σε ότι αφορά την ονομασία της Γείτονος.

    Εδώ και πάνω από εβδομήντα χρόνια, από την ίδρυση του γειτονικού ομόσπονδου Κράτους της Γιουγκοσλαβίας, και ιδιαίτερα μετά την ανεξαρτητοποίησή της το 1992, η γειτονική χώρα έφερε την ονομασία «Δημοκρατία της Μακεδονίας», με ότι αυτό συνεπάγεται για την οικειοποίηση της βαριάς πολιτισμικής κληρονομιάς της ελληνικής Μακεδονίας.

    Θέλω να σας ενημερώσω ότι προκειμένου να αποκατασταθούν σχέσεις εποικοδομητικής συνεργασίας και ειλικρινούς φιλίας ανάμεσα στους λαούς μας και προκειμένου η Ελλάδα όχι μόνο να δεχθεί αλλά και να πρωτοστατήσει στην ευρωπαϊκή και ευρωατλαντική προοπτική των γειτόνων μας, οι τελευταίοι συμφώνησαν να αλλάξουν τη Συνταγματική τους ονομασία για όλες τις χρήσεις και έναντι όλων.

    Συμφώνησαν να μετονομάσουν τη χώρα τους σε Δημοκρατία της Severna Makedonija (Σεβέρνα Μακεντόνιγια), δηλαδή στη γλώσσα μας σε Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας.

    Η αλλαγή του ονόματος θα υλοποιηθεί τόσο σε ότι αφορά τις διεθνείς και διμερείς τους σχέσεις όσο όμως και στο εσωτερικό.

    Με δυο λόγια το όνομα αυτό θα ισχύει erga omnes - έναντι όλων, τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό, γεγονός που συνεπάγεται ότι οι γείτονές μας ανέλαβαν την υποχρέωση να αναθεωρήσουν σχετικά το Σύνταγμα τους.

    Με τον τρόπο αυτό και υπό τους όρους που προβλέπονται στην συμφωνία οι 140 χώρες που σήμερα αναγνωρίζουν τους γείτονες μας ως Μακεδονία, θα τους αναγνωρίζουν εφεξής με το όνομα «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας».

    Ετσι επιτυγχάνεται ένας σαφής διαχωρισμός μεταξύ της Ελληνικής Μακεδονίας και των Βόρειων Γειτόνων μας και μπαίνει οριστικό τέλος στον αλυτρωτισμό που ενέχει η σημερινή Συνταγματική τους ονομασία.

    Την ίδια στιγμή -και ίσως αυτό να έχει τη μεγαλύτερη ιστορική βαρύτητα και αξία για την Ελλάδα- στη Συμφωνία που καταλήξαμε, για πρώτη φορά προβλέπεται ότι οι Βόρειοι Γείτονές μας δεν έχουν και δεν μπορούν να διεκδικήσουν στο μέλλον καμία σχέση με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό της Μακεδονίας.

    Ο όρος Μακεδόνας της ελληνικής ιστορικής κληρονομιάς, ο οποίος έλκει την καταγωγή του από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό διαχωρίζεται ρητά και κατηγορηματικά από τον όρο Μακεδόνας όπως τον χρησιμοποιούν και στη βάση του οποίου αυτοπροσδιορίζονται οι πολίτες της γειτονικής μας χώρας.

    Στο ίδιο πλαίσιο η Συμφωνία αναγνωρίζει τις σχετικές αποφάσεις του ΟΗΕ από το 1977 για την καταγραφή της γλώσσας των γειτόνων μας ως Μακεδονικής γλώσσας, με την πρόσθετη, όμως, και σαφή διατύπωση ότι αυτή ανήκει στην οικογένεια των νοτιοσλαβικών γλωσσών, γεγονός που, όπως ρητά αναγνωρίζεται, την διαχωρίζει απολύτως από την ελληνομακεδονική γλωσσική κληρονομιά και τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.

    Η συμφωνία επίσης προβλέπει ότι η υπηκοότητα που θα αναγράφεται στα ταξιδιωτικά έγγραφα των γειτόνων μας δεν θα είναι: Μακεδόνας σκέτο, όπως μέχρι σήμερα, αλλά: Μακεδόνας / Πολίτης της Βόρειας Μακεδονίας.

    Η Ελλάδα θα αναγνωρίζει την υπηκοότητα των γειτόνων πολιτών ως «πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας».

    Αλλά πέραν αυτών, μεγάλη σημασία έχει και το γεγονός ότι συμφωνήσαμε οι γείτονές μας στην επικείμενη Συνταγματική Αναθεώρηση να αναλάβουν την υποχρέωση να αφαιρέσουν από το Σύνταγμα τους οποιαδήποτε αναφορά θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως αλυτρωτική.

    Συγκεκριμένα:

    Απαλείφονται οι αναφορές σε Μακεδονική Μειονότητα καθώς και στην ανάγκη προστασίας της.

    Αντικαθίσταται το άρθρο για την προστασία των συνόρων με απάλειψη των προβληματικών σημερινών αναφορών

    Τέλος αφαιρούνται οποιεσδήποτε έστω και έμμεσα ιστορικές - αλυτρωτικές αναφορές από το προοίμιο του Συντάγματός τους.

    Με τον κ. Ζάεφ καταλήξαμε επίσης σε ένα σαφές χρονοδιάγραμμα για την υπογραφή - κύρωση και θέση σε ισχύ της Συμφωνίας.

    Η συμφωνία αφού υπογραφεί από τους Υπουργούς Εξωτερικών θα πρέπει να κυρωθεί από την Βουλή των Γειτόνων μας.

    Στη συνέχεια η Ελλάδα θα υποστηρίξει απόφαση για την έναρξη των ενταξιακών διαπραγματεύσεων της Βόρειας Μακεδονίας, με την ΕΕ στο επικείμενο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο.

    Και ταυτόχρονα θα υποστηρίξει την αποστολή πρόσκλησης από τη Σύνοδο του ΝΑΤΟ για ένταξή της στον οργανισμό.

    Και οι δύο αυτές προσκλήσεις θα τελούν υπό την αίρεση της επιτυχούς ολοκλήρωσης της Συνταγματικής Αναθεώρησης, που κατοχυρώνει την χρήση του ονόματος έναντι όλων.

    Με απλά λόγια εφόσον η Συνταγματική Αναθεώρηση δεν ευδοκιμήσει τότε αυτοδικαίως ακυρώνεται η πρόσκληση για ένταξη στο ΝΑΤΟ και δεν εκκινούν οι ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την ΕΕ.

    Η Ελλάδα τέλος θα κυρώσει την μεταξύ μας Σύμβαση στο ελληνικό κοινοβούλιο θέτοντας την σε ισχύ, καθώς και το Πρωτόκολλο ένταξης των Γειτόνων μας στο ΝΑΤΟ, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της συνταγματικής αναθεώρησης στη γειτονική χώρα.

    Με τον τρόπο αυτό η χώρα μας διασφαλίζει πλήρως και απόλυτα τα συμφέροντα της και δεν απεμπολεί το σχετικό διαπραγματευτικό της πλεονέκτημα.

    Ελληνίδες, Έλληνες,

    Είμαι βαθύτατα πεπεισμένος ότι η Συμφωνία αυτή αποτελεί μια μεγάλη διπλωματική νίκη αλλά και μια μεγάλη ιστορική ευκαιρία.

    Η Ελληνική κυβέρνηση υπερασπίστηκε στο ακέραιο όλες τις κόκκινες γραμμές της, όλες τις κόκκινες γραμμές της εθνικής μας θέσης, όπως αυτή διαμορφώθηκε τα τελευταία 20 και πλέον χρόνια.

    Το σημαντικότερο όμως όλων, είναι ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια ιστορική ευκαιρία που αφορά όχι μόνο το έθνος μας, αλλά συνολικότερα τη περιοχή μας.

    Πρόκειται για μια ιστορική στιγμή για τα Βαλκάνια, και τους λαούς μας.

    Κλείνει οριστικά μια διένεξη που υπονόμευσε τον κοινό βηματισμό και την σταθερότητα στην ευρύτερη περιοχή.

    Και ανοίγει ένα παράθυρο στο μέλλον. Ένα παράθυρο αλληλεγγύης, φιλίας και συνεργασίας, ευημερίας και συνανάπτυξης μεταξύ των λαών μας. Με τη Συμφωνία αυτή η πατρίδα μας εδραιώνεται ως ηγέτιδα δύναμη στα Βαλκάνια και ως πραγματικός πυλώνας σταθερότητας σε μια βαθειά πληγωμένη περιοχή. Σε μια περίοδο που χώρες γύρω μας βυθίζονται στον εαυτό τους, χτυπημένες από το μικρόβιο του εθνικισμού, Ελλάδα πρωταγωνιστεί και πάλι στα Βαλκάνια, ως η χώρα που ανοίγει δρόμους για την ειρηνική επίλυση διαφορών και τη δημιουργική συνύπαρξη των λαών.

    Και είμαι βαθιά περήφανος για αυτό.

    Και πέρα από μικροπολιτικές σκοπιμότητες και εσωτερικούς υπολογισμούς, Σήμερα μπορούμε όλες οι ελληνίδες και όλοι οι Έλληνες να είμαστε περήφανοι.Όχι μόνο για την ιστορία και την πολιτισμική μας κληρονομιά που με τη Συμφωνία κατοχυρώνουμε, όχι μόνο για το εθνικό μας παρελθόν, αλλά και για το παρόν και το μέλλον μας. Το μέλλον μιας ισχυρής Ελλάδας, φάρου πολιτισμού, ιστορίας αλλά και αξιών,

    Μιας Ελλάδας Πυλώνα σταθερότητας στα Βαλκάνια, στην Ανατολική Μεσόγειο, στην Ευρώπη.

    Αυτή την Ελλάδα οραματιζόμαστε και σήμερα κάνουμε ένα ιστορικό βήμα προς αυτή την κατεύθυνση.

    Σας ευχαριστώ"
    ακόμη όμως και μετά το διάγγελμα η εικόνα είναι θολή και αυτό με βάζει σε άσχημες υποψίες.
    Ετσι όπως την διαβάζω η συμφωνία είναι άσχημη.

    θα ακούμε στο ποδόσφαιρο πχ. από τον Αγγλο σπίκερ ο τάδε Μακεδόνας αθλητής έχει τόσες συμμετοχές με την Βόρεια Μακεδονία, λες και πρόκειται για την Ιρλανδία. Αφήνουμε φωτιά που μετά από χρόνια θα σου πουν είπα-ξείπα, με καταπίεζες άθλιε κατακτητή και δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς και τα γυρίζω όλα

    Ομως Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε το επίσημο κείμενο της συμφωνίας μπροστά μας
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  10. #28868
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν αρχίσουμε να τσακωνόμαστε έχετε καταλάβει ποιο είναι το αποτέλεσμα?

    Διότι την στιγμή που ενημερώθηκα είδα δυο διαφορετικά πανελλαδικής εμβέλειας κανάλια και έλεγαν διαφορετικά πράγματα. Το ίδιο συνέβη και με 2-3 γνωστούς μου που έκανα την ερώτηση αργότερα σχετικά με το τι κατάλαβαν.

    Παρακάτω ακολουθεί το επίσημο διάγγελμα προς τους πολίτες


    ακόμη όμως και μετά το διάγγελμα η εικόνα είναι θολή και αυτό με βάζει σε άσχημες υποψίες.
    Ετσι όπως την διαβάζω η συμφωνία είναι άσχημη.

    θα ακούμε στο ποδόσφαιρο πχ. από τον Αγγλο σπίκερ ο τάδε Μακεδόνας αθλητής έχει τόσες συμμετοχές με την Βόρεια Μακεδονία, λες και πρόκειται για την Ιρλανδία. Αφήνουμε φωτιά που μετά από χρόνια θα σου πουν είπα-ξείπα, με καταπίεζες άθλιε κατακτητή και δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς και τα γυρίζω όλα

    Ομως Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε το επίσημο κείμενο της συμφωνίας μπροστά μας
    Για να πω την αλήθεια, λίγο ασχολούνται τα ξένα ΜΜΕ με το θέμα, Γιώργη. (τουλάχιστον τα γερμανικά...) Ο Κοσμάς φοβάται μήπως οι Σκοπιανοί δεν δεχτούν στο τέλος τη συμφωνία. Το ίδιο ισχύει και για εμάς: Θα περάσει από το Ελληνικό Κοινοβούλιο; Και αν δεν περάσει (εδώ είναι η μειοδοσία για μένα, φίλε Μένιο) πως κ. Τσίπρα διαπραγματευόσουν, χωρίς να έχεις τη συναίνεση του κοινοβουλίου; (του κόσμου, όπως φαίνεται από τα μαζικά συλλαλητήρια, δεν την έχεις) Πιάσ' το αυτό και κούρετο, ένα πράγμα. Για μένα σημαντικότερο είναι να δούμε τι θα γίνει με την οικονομία, η οποία βρίσκεται σε άθλια κατάσταση και με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εξ' ανατολών απειλή. Τα Σκόπια, μια τρύπα κράτος είναι, θα μπορούσαμε, αν ήμασταν έξυπνοι, να τα έχουμε κάνει αποικία μας (οικονομική εννοώ) και έτσι να λύναμε και το πρόβλημα του ονόματος.

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (14-06-18)

  12. #28869
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.847
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.616 φορές σε 17.677 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αν λείπανε τα καραγκιοζιλίκια του κυβερνητικού εταίρου, από τη μία και οι υπερβολικά άνετες τοποθετήσεις από το πρώτο κόμμα, τα πράγματα θα ήταν λίγο πιο απλά: Μονόδρομος η λύση - όποιος και να αναλάμβανε τη διαπραγμάτευση και καλό θα είναι, σε τέτοιες περιστάσεις και η αντιπολίτευση να είναι πιο μετριοπαθής - και όχι μόνο σε αυτό το θέμα.
    Από υπεύθυνο αντιπολιτευτικό λόγο πάσχουμε διαχρονικά...



    Αν εφαρμοστούν στο ακέραιο οι προδιαγραφές των φορολογικών ελέγχων, για τις εταιρείες, είναι ζήτημα χρόνο να κλείσουν πολλές δίοδοι διάθλασης χρήματος προς τα Σκόπια και τη Βουλγαρία... Αλλά, "ΑΝ".
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (14-06-18)

  14. #28870
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πω την αλήθεια, λίγο ασχολούνται τα ξένα ΜΜΕ με το θέμα, Γιώργη. (τουλάχιστον τα γερμανικά...) Ο Κοσμάς φοβάται μήπως οι Σκοπιανοί δεν δεχτούν στο τέλος τη συμφωνία. Το ίδιο ισχύει και για εμάς: Θα περάσει από το Ελληνικό Κοινοβούλιο; Και αν δεν περάσει (εδώ είναι η μειοδοσία για μένα, φίλε Μένιο) πως κ. Τσίπρα διαπραγματευόσουν, χωρίς να έχεις τη συναίνεση του κοινοβουλίου; (του κόσμου, όπως φαίνεται από τα μαζικά συλλαλητήρια, δεν την έχεις) Πιάσ' το αυτό και κούρετο, ένα πράγμα. Για μένα σημαντικότερο είναι να δούμε τι θα γίνει με την οικονομία, η οποία βρίσκεται σε άθλια κατάσταση και με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εξ' ανατολών απειλή. Τα Σκόπια, μια τρύπα κράτος είναι, θα μπορούσαμε, αν ήμασταν έξυπνοι, να τα έχουμε κάνει αποικία μας (οικονομική εννοώ) και έτσι να λύναμε και το πρόβλημα του ονόματος.
    λέω να πάω να κοιμηθώ γιατί θα πω σκληρές κουβέντες με αυτά που συνέβησαν σήμερα. Δεν το περίμενα ειλικρινά εκτός και αν παίζουν τρελά χαρτιά στο πόκερ.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  15. #28871
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.106
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.545 φορές σε 14.230 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Όχι Δημήτρη. Ο Κοσμάς θέλει να μην περάσει η συμφωνία από τους σκοπιανούς, γιατί δε θέλει να υπάρχει το όνομα Μακεδονία με κανέναν τρόπο στην ονομασία τους. Αυτοί μακεδόνες θα ονομάζονται είτε κοτσάρεις από δίπλα το βόρεια, το άνω, το νέα, το παλιά, το γύρω ή ό,τι άλλο θέλεις. Και οι ξένοι αποκλείεται να μπαίνουν στον κόπο να λένε βόρεια, νότια ή γύρω μακεδονία. Και αυτοί σκέτο θα το λένε. Και ποιος νοιάζεται θα μου πεις.

    Ε εμείς νοιαζόμαστε, γιατί αυτό το όνομα είναι συνυφασμένο με την Ελλάδα 3.000 χρόνια τώρα και δεν έχει καμία σχέση με το κρατίδιο των Σκοπίων που απαριθμεί όλο και όλο 40 χρόνια ιστορίας περίπου. Μα καμία σχέση όμως.

    Δημοκρατία λέει της βόρειας μακεδονίας. Χα! Και η νότια ποια είναι? Δε δημιουργεί αυτόματα την απορία? Πώς θα απαλείψεις τις αλυτρωτικές τάσεις όταν το ίδιο το όνομα τις δημιουργεί? Επειδή θα τις φύγουν από το σύνταγμα? Και ποιος τους εμποδίζει να τις επαναφέρουν όταν θα έχουν πετύχει τους υπόλοιπους στόχους τους (είσοδο στην ΕΕ, στο ΝΑΤΟ κλπ? Και τα κείμενα βεβαίως δεν έχουν γίνει γνωστά αλλά να δείτε που στο τέλος και σαν μακεδόνες θα τους αναγνωρίσουμε (ποιους, τους σκατόγυφτους της βαλκανικής) και όλα τους τα χατίρια θα τους έχουμε κάνει και θα έχουμε πετάξει στα σκουπίδια τη μοναδική ιστορική ευκαιρία που μας δόθηκε να λύσουμε μια και καλή το πρόβλημα που μας δημιούργησε ο Τίτο.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  16. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον differance για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (13-06-18), consigliere (13-06-18), kwtsios (14-06-18), vasilis-thrylos7 (13-06-18)

  17. #28872
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: PC Games

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Sting Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι, γιατί ο Παναής λέει ότι δεν πάνε καλά οι δουλειές σου

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Στον Παναη εχω να πω, να μην κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια. Αντε γιατι πολλα μας τα εχει κανει.

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (13-06-18)

  19. #28873
    deleted Το avatar του χρήστη Faithful
    Εγγραφή
    16-02-2007

    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    43.294
    Thanks
    20.799
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.483 φορές σε 8.040 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Απο διπλωματικής άποψης, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να μη περιλαμβάνεται το Μακεδονία στο όνομα τους.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Για το ονομα σου,την ιστορια...για την αγαπη μου την μεγαλη, γι'αυτο που δε θα καταλαβουνε οι αλλοι, για τα θρανια μου τα γραμμενα,για τα ειστηρια που κρατησα κομμενα...

  20. #28874
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο τσιπρας εσωτερικου (ειδικα μετα τον ερπη), ειναι ο τυπος που κανει τη μαλακια και υστερα σε κοιταει οπως το κουταβι που εχει κανει ζημια. Τον λυπασαι γιατι ειναι πολυ χαριτωμενος και λες: "Δεν βαριεσαι, ενα λαθος εκανε το παιδι".

    Γι'αυτον υπαρχει παντα μια δικαιολογια σε οτι και να κανει. Με καλυτερη απ'ολες, αυτη που κολλαει παντου: "Και οι αλλοι τα ιδια θα εκαναν". Με τη διαφορα πως οταν τα εκαναν οι αλλοι, δεν υπηρχε η αντιστοιχη δικαιολογια και με την υποσημειωση πως δεν βγηκε για να κανει οτι εκαναν οι αλλοι, αλλα για να κανει το σωστο.

    Το σωστο! Η κριτικη που του γινεται, πρεπει να γινεται με κριτιριο το τι ειναι σωστο να κανει, οχι τι θα εκαναν οι σαμαροβενιζελοι...

    Επι του προκειμενου, δεν με πειραζει καθολου αν θα λεγονται Μακεδονια, Σκοπια ή ΦΥΡΟΜ. Καποιους τους ενδιαφερει (κυριως ανθρωπους που ειναι απο τη βορεια ελλαδα και τους καταλαβαινω), εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι αυτη η αποφαση να μην μας γυρισει μπουμερανγκ στο μελλον. Αν ολα κυλησουν ωραια ειμαι οκ. Για να βγαλουμε συμπερασμα ομως γι'αυτη την επιλογη, θα πρεπει να περασουν πολλα χρονια και τοτε θα δουμε αν ηταν καλη ή οχι.

    Ομως, μετα απο τρια χρονια κλεισμενα στην κυβερνηση, αυτη η επιλογη χρεωνεται αποκλειστικα στον Τσιπρα. Τελος. Δεν φταιει ουτε το πασοκ, ουτε η νδ, ουτε κανεις. Ειναι διαπραγματευση της κυβερηνησης του Τσιπρα και θα παρει τα ευσημα ή το αναθεμα. Απο κατω θα ειναι η δικη του υπογραφη και αν δεν μπορει ή δεν θελει να αναλαβει την ευθυνη, ας μην τη βαλει. Εφοσον υπογραψει ουδεν λαθος αναγνωριζεται. Ας παρει επιτελους μια φορα την πολιτικη ευθυνη επανω του, χωρις δικαιολογιες και χωρις να του φταιει κανεις αλλος. Καημο το'χω να τον ακουσω μια φορα να πει: "Καναμε αυτο, γιατι ετσι θεωρουμε σωστο", χωρις τα "μας πιεσαν οι ευρωπαιοι", "βρηκαμε καμενη γη", "εχει οφ σορ η γυναικα του μητσοτακη", "επαιρνε μιζες ο αδωνις".

  21. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον BrazHlias για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (13-06-18), flessanto (14-06-18), Rena (13-06-18), vasilis-thrylos7 (13-06-18)

  22. #28875
    Το avatar του χρήστη Red Sting
    Εγγραφή
    29-09-2008

    Μηνύματα
    19.945
    Thanks
    6.734
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.584 φορές σε 7.687 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: PC Games

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και λέμε για γκόμενες, έχει βγει βρώμα ότι η ΕΑ από αύριο και για όλη τη διάρκεια του Μουντιάλ θα δίνει δωρεάν πρόσβαση στο FIFA 18. Αναμένετε στας ακουστικάς σας...
    Ξέρεις κανένα καλό μιλφόμπαρο στον Βόλο;

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    “The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
    ― Bertrand Russell

  23. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (13-06-18)

  24. #28876
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Faithful Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο διπλωματικής άποψης, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να μη περιλαμβάνεται το Μακεδονία στο όνομα τους.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    τώρα περιλαμβάνεται μόνο Μακεδόνας
    με μια υποσημείωση για λίγους εξιδικευμένους επιστήμονες ότι δεν έχει σχέση με την αρχαία Μακεδονία, και για αυτούς που ελέγχουν τα διαβατήρια

    οπότε στην συνείδηση των ανθρώπων η Μακεδονία θα ταυτιστεί με τους Σκοπιανούς και τον πολιτισμό τους. πχ τώρα θα ακούμε επίσημα στην Eurovision "ο Μακεδόνας τραγουδιστής θα τραγουδήσει φέτος στα Μακεδονικά και όχι Αγγλικά".

    και μετά μόλις επιτύχει τους στόχους θα το γυρίσει. Αφού το αναγνωρίσατε από διπλωματικής άποψης επίσημα
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  25. #28877
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Υπάρχει και η άλλη οπτική.
    Ο μεγάλος εχθρός της Ελλάδας είναι η Τουρκία και σίγουρα αυτή σιγοντάρει τους κακούς γείτονες.
    Τα Σκόπια δε θεωρούνται απειλή αφού είναι ένα μικρό κρατίδιο, αλλά θα μπορούσαν να θεωρηθούν απειλή σε ενδεχόμενο δικής μας σύρραξης με τους Τούρκους.
    Άρα ή προσπαθείς να τους φέρεις με το μέρος σου ή δε τους δίνεις λύση και τους έχεις εχθρούς για πάντα με όποιο κίνδυνο ενέχει αυτή η στάση.
    Όσον αφορά την ιστορία δεν αλλάζει με τα θέλω του καθενός. Οπότε δε καταλαβαίνω την πρεμούρα.

  26. #28878
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η άλλη οπτική.
    Ο μεγάλος εχθρός της Ελλάδας είναι η Τουρκία και σίγουρα αυτή σιγοντάρει τους κακούς γείτονες.
    Τα Σκόπια δε θεωρούνται απειλή αφού είναι ένα μικρό κρατίδιο, αλλά θα μπορούσαν να θεωρηθούν απειλή σε ενδεχόμενο δικής μας σύρραξης με τους Τούρκους.
    Άρα ή προσπαθείς να τους φέρεις με το μέρος σου ή δε τους δίνεις λύση και τους έχεις εχθρούς για πάντα με όποιο κίνδυνο ενέχει αυτή η στάση.
    Όσον αφορά την ιστορία δεν αλλάζει με τα θέλω του καθενός. Οπότε δε καταλαβαίνω την πρεμούρα.
    και ποιος σου το εγγυάται ότι δεν θα σου επιτεθούν σε μια σύρραξη με την Τουρκία?
    Τώρα πιθανώς να έχεις δώσει το de jure δικαίωμα αναγνωρίζοντας τους ως σκέτο Μακεδόνες έτσι ώστε να διεκδικήσουν πράγματα αργότερα κ σε διεθνές επίπεδο. Ολη η παγκόσμια ιστορία είναι γεμάτη, για να μην πω ολόκληρη με τέτοια πράγματα. Και τα τελευταία χρόνια το ανθρώπινο γένος σιγά σιγά προσπαθεί να το επεκτείνει και στο διάστημα

    πιθανώς να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος από πίσω αλλά για να πω την αλήθεια δεν τους έχω τόσους ικανούς βάση στατιστικής (ζουρνάδες, όχι κλπ)
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  27. #28879
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ποιος σου το εγγυάται ότι δεν θα σου επιτεθούν σε μια σύρραξη με την Τουρκία?
    Τώρα πιθανώς να έχεις δώσει το de jure δικαίωμα αναγνωρίζοντας τους ως σκέτο Μακεδόνες έτσι ώστε να διεκδικήσουν πράγματα αργότερα κ σε διεθνές επίπεδο. Ολη η παγκόσμια ιστορία είναι γεμάτη, για να μην πω ολόκληρη με τέτοια πράγματα. Και τα τελευταία χρόνια το ανθρώπινο γένος σιγά σιγά προσπαθεί να το επεκτείνει και στο διάστημα

    πιθανώς να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος από πίσω αλλά για να πω την αλήθεια δεν τους έχω τόσους ικανούς βάση στατιστικής (ζουρνάδες, όχι κλπ)
    Kανείς. Απλά πολιτική κάνεις και περιμένεις τα αποτελέσματα.
    Ελπίζω να μη σοκαριστείτε όλοι αν μάθετε πως διεθνώς Μακεδόνες τους αποκαλούν και δε περιμένουν από εμάς να τους βαφτίσουμε. Γεωγραφικό προσδιορισμό τους δίνεις, άνευ σημασίας. Επίσης, οι αρχαίοι αν έβλεπαν εμάς δε ξέρω αν θα ένιωθαν και πολύ περήφανοι που είμαστε απόγονοι τους. Ίσως εγώ να εκπροσωπώ το αρχαίο πνεύμα. Άντε και ο Παναής.
    Οι εξωγήινοι που κολλάνε;

  28. #28880
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κοσμά, σε καταλαβαίνω. Τρόπος του λέγειν ήταν το πως ανησυχείς. Είμαι μακριά, αλλά από το λίγο που ασχολούμαι, νιώθω πως πολύς κόσμος δεν είναι ευχαριστημένος με τις εξελίξεις.

    Κατά τα άλλα η άποψη του Ηλία για το θέμα με βρίσκει σύμφωνο, καθώς μένει στα γεγονότα.

  29. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (14-06-18)

Σελίδα 1444 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 444944104411441244134413941404141414241434144014411442144314441445144614471448145414641474148414941544164417441844 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας