Σελίδα 1441 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 441941104111411241134113911401141114211431143714381439144014411442144314441445145114611471148114911541164117411841 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 28.801 έως 28.820 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #28801
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και ο Κύριος Ημών Ιησούς Χριστός βασιλιάς είναι. Στους ουρανούς. Ορατών τε πάντων και αοράτων κλπ...


    Ο θεσμός της βασιλείας γεννιέται μαζί με τον άνθρωπο. Και, κατά τη φτωχή μου γνώμη, καλύτερα να έχεις ένα κεφάλι να κόψεις ή να το στείλεις ισόβια, αν τα κάνει σκατά, παρά τριακόσια ή πεντακόσια...


    Όσο για τον γάμο: Καλά να είναι τα παιδιά, καλούς απογόνους κλπ... Και αδιάφορο, αν το φόρεμα στοίχησε 100 χιλιάρικα ή 100 ευρώ. Όποιος έχει λεφτά ΠΡΕΠΕΙ να τα ξοδεύει και ΠΡΕΠΕΙ να τα δείχνει στους υπόλοιπους, για να τον θαυμάζουν ή, γιατί όχι, και να τον φθονούν ολίγον. Δεν θα πάμε ενάντια στην ανθρώπινη φύση...

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (27-05-18)

  3. #28802
    Το avatar του χρήστη Paneas
    Εγγραφή
    23-04-2009

    Μηνύματα
    8.482
    Thanks
    3.109
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.720 φορές σε 3.473 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    A καλά...

  4. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Paneas για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (23-05-18), The Dude (23-05-18)

  5. #28803
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τον γάμο: Καλά να είναι τα παιδιά, καλούς απογόνους κλπ... Και αδιάφορο, αν το φόρεμα στοίχησε 100 χιλιάρικα ή 100 ευρώ. Όποιος έχει λεφτά ΠΡΕΠΕΙ να τα ξοδεύει και ΠΡΕΠΕΙ να τα δείχνει στους υπόλοιπους, για να τον θαυμάζουν ή, γιατί όχι, και να τον φθονούν ολίγον. Δεν θα πάμε ενάντια στην ανθρώπινη φύση...

    να τα ξοδευει σε αγαθοεργιες αν θελει να δειχνει και οχι αλογιστα με σκοπο να προκαλει το δημοσιο αισθημα.
    δηλαδη μαλακας ειναι ο μπαφετ ρε δημητρη οταν πριν απο χρονια εδωσε τη μιση του περιουσια (50 δις....)
    σε ιδρυματα,οταν ζει στη γενετειρα του ακομα χωρις να εχει 100 σπιτια ανα τον κοσμο,οταν για πρωινο
    δινει μονο 3 δολλαρια και δηλωνει απεριφραστα οτι οι πλουσιοι πρεπει να φορολογουνται περισσοτερο
    για το καλο της κοινωνιας;
    εδω περα εμεις δεν εχουμε λεφτα και οποιος μας ζητησει τον βοηθαμε απο το υστερημα μας.αυτοι τι
    σκατα εχουν στο κεφαλι τους και κανουν γαμο 43 εκατομυριων γνωριζοντας οτι τα πληρωνει ο βρετανος
    φορολογουμενος;
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  6. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sk12072 για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (23-05-18), dimace (23-05-18)

  7. #28804
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ρε παιδια, ο προ-προ-προ-προ-προ-προ-προπαππους τους ηταν βασιλιας, οποτε αυτο σημαινει πως και αυτοι εχουν την ικανοτητα και τα προσοντα ωστε να γινουν οι ανωτατοι ηγετες της χωρας τους. Τι δεν καταλαβαινετε;




    εντιτ: Ενας αντιλογος στο επιχειρημα του Δημητρη: "καλύτερα να έχεις ένα κεφάλι να κόψεις ή να το στείλεις ισόβια, αν τα κάνει σκατά, παρά τριακόσια ή πεντακόσια... "

    Η διαφορα ειναι πως καθε ενας απο τους τριακοσιους, ειναι ξεκαθαρα στο χερι σου/μας, αν θα συνεχισουν να βρισκονται εκει που βρισκονται. Τοσο αυτοι οσο και τα παιδια τους, τα εγγονια τους κοκ. Δεν τους τρωμε στη μαπα ακομη και αν ειναι αναξιοι επειδη ετυχε ο πατερας τους να παρει την εξουσια.

    Ο Κωστης Στεφανοπουλος πεθανε, ο Παπουλιας αποσυρθηκε, ο πακης θα παρει κι αυτος τον δρομο του. Τον ΓΑΠ τον ψηφισαμε μια φορα και τον "στειλαμε" κακην κακως. Μακαρι να ειχαμε κανει το ιδιο και με τον πατερα του αλλα ας οψεται.



    υ.γ. στο ζητημα εχω την ιδια αποψη με τον πανεα. Μου φαινεται αδιανοητο, το 2018, σε μια χωρα του δυτικου πολιτισμου να υπαρχει ακομα βασιλεια. Και ενταξει αυτο τρωγεται. Πρεπει να γινουν τρομερες διαδικασιες για να αλλαξει το πολιτευμα. Ομως το να τους εχουν και για ηρωες/προτυπα με τρελαινει.

    Οι συγκεκριμενοι εχουν συμπαθητικες φυσιογνωμιες, δεν τους αντιπαθω σαν προσωπα, ουτε πιστευω πως προκαλουν, ομως η "φαση" να περιμενει ο οχλος να δει τον γαμο του πριγκιπα μου φαινεται καπως...

  8. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον BrazHlias για αυτό το μήνυμα:

    dimace (23-05-18), vasilis-thrylos7 (23-05-18), voskos_7 (25-05-18)

  9. #28805
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο Κύριος Ημών Ιησούς Χριστός βασιλιάς είναι. Στους ουρανούς. Ορατών τε πάντων και αοράτων κλπ...
    Δεν είναι βασιλιάς, τύπε. Ποιητής είναι. Γράφει στιχάκια!
    There is a Dude in town

  10. #28806
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Tύποι, όπως λέει και ο Τύπος,
    ο κάθε λαός έχει τις ρίζες και τα κουσούρια του που εμείς δε μπορούμε να αντιληφθούμε γιατί έχουμε άλλα κουσούρια.
    Οι περισσότεροι Άγγλοι γουστάρουν και όλη την ελαφρά, ροζ, πεταχτούλα αισθητική που απορρέει από το πολίτευμα τους.
    Επίσης αν είχαμε κι εμείς μια χώρα σαν τη δική τους και πολλά ιστορικά πρόσωπα που κατείχαν αυτή τη θέση διετελούσαν στην εξέλιξη σε παγκόσμιο ηγέτη, συναισθηματικά και μόνο οι δεσμοί του πολίτη με το πολίτευμα, δε θα έσπαγαν.
    Είναι και λίγο αδερφές όπως προείπα και γουστάρουν όλο το βασιλικό σόου βέβαια και δεν αλλάζουν αυτά.

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (23-05-18)

  12. #28807
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι βασιλιάς, τύπε. Ποιητής είναι. Γράφει στιχάκια!
    Γραφω κι εγω στιχακια. Αν ενδιαφερεται ο Εσται να στειλει πμ.

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (23-05-18)

  14. #28808
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραφω κι εγω στιχακια. Αν ενδιαφερεται ο Εσται να στειλει πμ.
    Γράφεις;;;

  15. #28809
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πριν 3 χρόνια το 1 ευρώ έκανε 2,92 τούρκικες λίρες
    Σήμερα το 1 ευρώ αξίζει 5,72 τούρκικες λίρες

    μέσα σε λίγους μήνες χάθηκαν σε αξία τα μισά χρήματα. Δηλαδή αν είχες λίρες στο σπίτι σου που άξιζαν 1.000 ευρώ, τώρα αξίζουν περίπου 510.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  16. #28810
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κι έχει κι άλλο.
    Για όποιον πάει κόντρα στους Εβραίους.

  17. #28811
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι έχει κι άλλο.
    Για όποιον πάει κόντρα στους Εβραίους.
    Χειρότερη τύχη από τον Καντάφι θα έχει ο ψυχάκιας ο Ταγίπης, που μου είναι και αχώνευτος... Ο στρατηγός ήταν ωραίος. Πολύ και καλό μου...ί είχε λέμε ο μακαρίτης. Και πήγαν τα αρχ...α και τον φάγανε. Τι να πεις;

  18. #28812
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο Κύριος Ημών Ιησούς Χριστός βασιλιάς είναι. Στους ουρανούς. Ορατών τε πάντων και αοράτων κλπ...


    Ο θεσμός της βασιλείας γεννιέται μαζί με τον άνθρωπο. Και, κατά τη φτωχή μου γνώμη, καλύτερα να έχεις ένα κεφάλι να κόψεις ή να το στείλεις ισόβια, αν τα κάνει σκατά, παρά τριακόσια ή πεντακόσια...


    Όσο για τον γάμο: Καλά να είναι τα παιδιά, καλούς απογόνους κλπ... Και αδιάφορο, αν το φόρεμα στοίχησε 100 χιλιάρικα ή 100 ευρώ. Όποιος έχει λεφτά ΠΡΕΠΕΙ να τα ξοδεύει και ΠΡΕΠΕΙ να τα δείχνει στους υπόλοιπους, για να τον θαυμάζουν ή, γιατί όχι, και να τον φθονούν ολίγον. Δεν θα πάμε ενάντια στην ανθρώπινη φύση...

    Αλλο ενα μυνημα σου που θα μπει στις πρωτες θεσεις του hall of fame
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  19. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Paneas (24-05-18)

  20. #28813
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ενα μυνημα σου που θα μπει στις πρωτες θεσεις του hall of fame
    Κάνε παιχνίδι! Δημιούργησε το θρεντ, το οποίο θα έχει το σύνολο των καλύτερων αναρτήσεών μου - και είναι χιλιάδες - ως παρακαταθήκη σοφίας και πολιτισμού, με αποδέκτη το διψασμένο για γνώση κοινό του χώρου μας. Ονόμασέ το dimace hall of fame και μέσω αυτού άσε τα αγόρια μας να με λατρέψουν σαν ζωντανό επί γης Θεό.

  21. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (25-05-18)

  22. #28814
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πώς έχει σκοπό ο παρόν ιστότοπος να αξιοποιήσει τις πληροφορίες που σχετίζονται με τα προσωπικά μου δεδομένα;
    Θα μου βρείτε κανένα γαμπρό, ή γράφω τα σώψυχά μου, σα μαλάκας, στο βρόντο;;;


    Δε θέλει και πολλή σκέψη να αντιληφθεί κανείς ότι έχει ποινικοποιηθεί η καθημερινότητα και παγκοσμίως, πλέον, το θεσμικό πλαίσιο γίνεται βρόγχος στο λαιμό του υπηκόου...
    Όποιος καταπιάνεται με οτιδήποτε, καθημερινά, υποπίπτει σε κάποια παράβαση και είναι ζήτημα χρόνου και διάθεσης των... αρχών και των πρόθυμων εθελοντών - συνεργατών του, να έχει πειθαρχικές, ή ακόμα και ποινικές συνέπειες. Όποιος επιλέγει να μη κάνει τίποτα, κάποια στιγμή θα βρεθεί μαντρωμένος, γιατί ακόμα και σκηνίτης να γίνεις, όλο και σε κάποια αρχή θα χρωστάς για το χώρο που πιάνει το κορμί σου.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  23. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    differance (26-05-18)

  24. #28815
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ξεχωριστό θέμα - ξεχωριστή ανάρτηση:
    Βασιλικός γάμος:
    Δε θα ασχοληθώ με το πολιτικό σκέλος, γιατί δε νομίζω ότι έχει νόημα να συζητάμε για ένα θεσμό που έχει μπει στο χρονοντούλαπο και ο καθένας τον διατηρεί διακοσμητικά επειδή μπορεί να θέλει να δείχνει ένα σεβασμό στην ιστορία του.
    Για του λόγου το αληθές, πάντως, η βασιλεία, μπορεί να ήταν κληρονομική, αλλά σπάνια πήγαινε τελείως από πάππου προς πάππου, καθώς, όλο και κάποιος ικανότερος εμφανιζόταν αρχικά ως ένας μεταξύ των σφετεριστών και στη συνέχεια ως κατακτητής του θρόνου.
    Στην Ελλάδα δε συνέβη κάτι τέτοιο, καθώς ουδέποτε είχαμε κάποιον αυτόχθωνα να διεκδικήσει αυτόν τον τίτλο και η διαδρομή του θεσμού, ήταν σε σύγκριση με άλλες περιοχές βραχύβια.
    Επιπλέον, κατά ένα μαγικό τρόπο, ο βασιλιάς, δεν ήταν ένας, αλλά είχε και αυτός τους βουλευτές του και τους μετακλητούς υπαλλήλους και συμβούλους του, οπότε, πάλι, αν δε πήγαινε κάτι καλά και την πάλευε εδαφικά το βασίλειο, χωρίς απώλειες από τα όμορα, πάλι τα κεφάλια που πέφτανε, ήταν σχετικά αρκετά. Οι αυλές και οι παρατρεχάμενοι της εξουσίας, είναι αρχαιότεροι θεσμοί οποιουδήποτε αξιώματος προέβλεπε οποιοδήποτε πολίτευμα.

    Ο γάμος, σαν γάμος, είχε πολλά έξοδα, αλλά δεν είδα καμία αναφορά στα έσοδα που είχαν οι σχετιζόμενες με το γεγονός επιχειρήσεις - ναι και οι νεόνυμφοι, τα οποία σκοπίμως δεν αναφέρονται, καθώς μας συμφέρει περισσότερο να διαβάζεις εσύ, φτωχέ ιθαγενή ανά την υφήλιο ότι κάποιος έχει λεφτά και τα σκορπάει την ώρα που εσύ χρωστάς ακόμα το προπέρσινο ΕΝΦΙΑ - στόχος μου, εμένα που αναφέρω το πόσο κόστισε, είναι απλά να σου δείξω ότι αυτός, θα μπορούσες να είσαι εσύ - τώρα, με τί εχέγγυα, δε σου το λέω, γιατί απλά δε θα ζήσεις το όνειρο του καπιταλισμού, όπου ο όλοι έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να κατακτήσουμε τον κόσμο.

    Στα καθαρά οικονομικά, εγώ δε θέλω αγαθοεργίες από τους πλούσιους - επενδύσεις θέλω. Στον τομέα της παραγωγής, της έρευνας, της παροχής υπηρεσιών κάθε είδους, ώστε το χρήμα που λιμνάζει στους λογαριασμούς τους, να κυκλοφορεί μέσα στην αγορά και ο καθένας από εμάς να έχει τη δυνατότητα να διαβιεί αξιοπρεπώς και να μην έχει την ανάγκη κανενός... άρχοντα, να του πετάξει ένα κομμάτι ψωμί για να βγάλει το μεσημεριανό του, ώστε να μη χρειαστεί για κανένα τρίωρο να ψάχνει στα σκουπίδια.

    Οι... αγαθοεργίες, πρέπει να είναι αντικείμενο της προνοιακής πολιτικής της πολιτείας και οι πόροι της να προκύπτουν από την συνήθη οικονομική δραστηριότητα των μελών της και ο καθένας να συνεισφέρει βάσει της φοροδοτικής του ικανότητας και όχι βάσει της διάθεσής του. Αλίμονο στη δημοκρατία που περιμένει από τις δωρεές και ακόμα περισσότερο αλίμονο στην πολιτεία που περιμένει να λειτουργήσει ορθολογικά τη στιγμή που οι πολίτες της εξαρτούν τη δραστηριότητά τους από κάθε μορφής επίδομα ή ακόμα χειρότερα, δωρεά.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  25. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (25-05-18), chainsaw (26-05-18), dimace (25-05-18), Rena (25-05-18)

  26. #28816
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στα καθαρά οικονομικά, εγώ δε θέλω αγαθοεργίες από τους πλούσιους - επενδύσεις θέλω. Στον τομέα της παραγωγής, της έρευνας, της παροχής υπηρεσιών κάθε είδους, ώστε το χρήμα που λιμνάζει στους λογαριασμούς τους, να κυκλοφορεί μέσα στην αγορά και ο καθένας από εμάς να έχει τη δυνατότητα να διαβιεί αξιοπρεπώς και να μην έχει την ανάγκη κανενός... άρχοντα, να του πετάξει ένα κομμάτι ψωμί για να βγάλει το μεσημεριανό του, ώστε να μη χρειαστεί για κανένα τρίωρο να ψάχνει στα σκουπίδια.

    .
    Προτιμώ και σίγουρα είναι ποιο δίκαιο, τον πλούτο να τον απολαμβάνουν αυτοί που τον παράγουν.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  27. #28817
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.853
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.618 φορές σε 17.679 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και εγώ, σε έναν πιο ιδανικό κόσμο, θα αφάνιζα τους πάσης φύσεως εισοδηματίες και τους αεριτζήδες, αλλά προς το παρόν, προτιμώ να αξιολογώ την τρέχουσα κατάσταση.
    Για εμένα, αν ο κόσμος λειτουργούσε ορθολογικά, βάσει των όσων δίδασκε θεωρητικά η ηθική, δε θα έπρεπε να υφίσταται ιδιοκτησία επί πραγμάτων τα οποία είτε καλύπτουν ανάγκες πέραν των βασικών βιολογιών και κοινωνικών (από ένα αποδεκτό επίπεδο και πάνω), είτε αποτελούν μέσα παραγωγής σε μία οποιαδήποτε παραγωγική διαδικασία στην οποία ο κάτοχός τους δεν παρέχει κάποια εργασιακή προσπάθεια - από οποιοδήποτε πόστο.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  28. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (27-05-18)

  29. #28818
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Σφοδρές αντιδράσεις ακόμη και μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ, προκάλεσε η σεξιστική επίθεση στελέχους του κόμματος στην πρόεδρο του Κινήματος Αλλαγής, Φώφη Γεννηματά. Υπενθυμίζουμε ότι μετά την πρόσφατη συνεδρίαση της Βουλής για το ολιστικό σχέδιο, ο Τάσος Παπαζαχαρίας, συντονιστής της ΝΕ, υπεύθυνος της γενικής εποπτείας όλων των οργανώσεων της Αρκαδίας για την ομαλή και αποτελεσματική λειτουργία τους ως επίσης υπεύθυνος Τύπου και ενημέρωσης, έκανε την παρακάτω ανάρτηση μετά τη συζήτηση στη Βουλή για την πορεία των διαπραγματεύσεων:
    «Κ Α Λ Η Μ Ε Ρ Α φίλες και φίλοι μου!
    Με στυλ αναρχικής πολιτικού, αχτενιστη-αβαφτη και ατημελητη, εμφανίστηκε η Φωφω χθες στη βουλή και υπερέβη κάθε όριο λογικής!
    Δε με νοιάζει τι λέτε και τι κάνετε!
    Δε με νοιάζει αν είστε κοντά σε συμφωνία!
    Δε με νοιάζει αν θα βγούμε από τα μνημόνια!
    Θέλω εκλογές εδώ και τώρα είπε,
    ξεπερνώντας ακόμη κι αυτόν τον Λεβεντη!
    Μάταια ο Κυριάκος προσπαθούσε να την πείσει να γίνουν οι εκλογές όχι τώρα αλλά τον Σεπτέμβριο!!!»…
    Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Παύλος Χρηστίδης επιτέθηκε στο στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ γράφοντας στο Twitter: «Ο ΣΥΡΙΖΑ και η παρακμή του δεν προσβάλλουν απλά την Φώφη Γεννηματά, αλλά κάθε γυναίκα. Από την πολλή παρέα με τους ΑΝΕΛ έγιναν ίδιοι» ανέφερε από πλευράς του στο Twitter o κ.Χρηστίδης.

    Αλλά και από την εκπροσώπο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ Ράνια Σβίγγου, δεν πέρασε απαρατήρητη η απαράδεκτη ανάρτηση του κ. Παπαζαχαρία και χαρακτήρισε τη δήλωσή του «ατυχέστατη και προσβλητική». Η κ.Σβίγγου, σε ανάρτησή της στο twitter, αναφέρει ότι «Χωρίς αμφιβολία είναι ατυχέστατη και προσβλητική η ανάρτηση για την @FofiGennimata που είδε σήμερα το φως της δημοσιότητας. Τέτοιου τύπου απαράδεκτα σχόλια δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνονται».

    Ως Έλλην της διασποράς, μάλλον έχω απορφανιστεί την μητρώα γλώσσα και πλέον δεν αντιλαμβάνομαι την σημασία των γραφέντων της. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πού βρίσκεται το σεξιστικό υπονοούμενο στο παραπάνω κείμενο, για το οποίο τόση φασαρία γίνεται στο διαδίκτυο; (άλλο σεξισμός και άλλο υποτιμητικό σχόλιο...)

  30. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (26-05-18)

  31. #28819
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.106
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.545 φορές σε 14.230 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Το να αποκαλέσει κάποιος μια γυναίκα αχτενιστη-αβαφτη και ατημελητη είναι οι 3 αμέσως χειρότερες βρισιές από το να την αποκαλέσει άπλυτη. Άμα το είχε κάνει αυτό θα είχε πέσει η κυβέρνηση.
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  32. #28820
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σφοδρές αντιδράσεις ακόμη και μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ, προκάλεσε η σεξιστική επίθεση στελέχους του κόμματος στην πρόεδρο του Κινήματος Αλλαγής, Φώφη Γεννηματά. Υπενθυμίζουμε ότι μετά την πρόσφατη συνεδρίαση της Βουλής για το ολιστικό σχέδιο, ο Τάσος Παπαζαχαρίας, συντονιστής της ΝΕ, υπεύθυνος της γενικής εποπτείας όλων των οργανώσεων της Αρκαδίας για την ομαλή και αποτελεσματική λειτουργία τους ως επίσης υπεύθυνος Τύπου και ενημέρωσης, έκανε την παρακάτω ανάρτηση μετά τη συζήτηση στη Βουλή για την πορεία των διαπραγματεύσεων:
    «Κ Α Λ Η Μ Ε Ρ Α φίλες και φίλοι μου!
    Με στυλ αναρχικής πολιτικού, αχτενιστη-αβαφτη και ατημελητη, εμφανίστηκε η Φωφω χθες στη βουλή και υπερέβη κάθε όριο λογικής!
    Δε με νοιάζει τι λέτε και τι κάνετε!
    Δε με νοιάζει αν είστε κοντά σε συμφωνία!
    Δε με νοιάζει αν θα βγούμε από τα μνημόνια!
    Θέλω εκλογές εδώ και τώρα είπε,
    ξεπερνώντας ακόμη κι αυτόν τον Λεβεντη!
    Μάταια ο Κυριάκος προσπαθούσε να την πείσει να γίνουν οι εκλογές όχι τώρα αλλά τον Σεπτέμβριο!!!»…
    Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Παύλος Χρηστίδης επιτέθηκε στο στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ γράφοντας στο Twitter: «Ο ΣΥΡΙΖΑ και η παρακμή του δεν προσβάλλουν απλά την Φώφη Γεννηματά, αλλά κάθε γυναίκα. Από την πολλή παρέα με τους ΑΝΕΛ έγιναν ίδιοι» ανέφερε από πλευράς του στο Twitter o κ.Χρηστίδης.

    Αλλά και από την εκπροσώπο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ Ράνια Σβίγγου, δεν πέρασε απαρατήρητη η απαράδεκτη ανάρτηση του κ. Παπαζαχαρία και χαρακτήρισε τη δήλωσή του «ατυχέστατη και προσβλητική». Η κ.Σβίγγου, σε ανάρτησή της στο twitter, αναφέρει ότι «Χωρίς αμφιβολία είναι ατυχέστατη και προσβλητική η ανάρτηση για την @FofiGennimata που είδε σήμερα το φως της δημοσιότητας. Τέτοιου τύπου απαράδεκτα σχόλια δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνονται».

    Ως Έλλην της διασποράς, μάλλον έχω απορφανιστεί την μητρώα γλώσσα και πλέον δεν αντιλαμβάνομαι την σημασία των γραφέντων της. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πού βρίσκεται το σεξιστικό υπονοούμενο στο παραπάνω κείμενο, για το οποίο τόση φασαρία γίνεται στο διαδίκτυο; (άλλο σεξισμός και άλλο υποτιμητικό σχόλιο...)
    Θα σου μεταφράσω εγώ.
    ''στυλ αναρχικής πολιτικού, αχτενιστη-αβαφτη και ατημελητη''
    Άρα, δεν ήταν σέξι η Φώφη στη βουλή.

Σελίδα 1441 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 441941104111411241134113911401141114211431143714381439144014411442144314441445145114611471148114911541164117411841 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας