Σελίδα 1425 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 425925102511251225132513751385139514051415142114221423142414251426142714281429143514451455146514751525162517251825 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 28.481 έως 28.500 από 38389

Θέμα: Off Topic

  1. #28481
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.005
    Thanks
    3.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι μωρέ θα βάλουμε γραφεία καταμεσής στη θάλασσα ανάμεσα Κω και Ροδο. Να απλώσουμε και ενα συρματόπλεγμα αυτό με τα αγκάθια απο το δέλτα του Εβρου μέχρι το Καστελόριζο.
    δεν διαφωνούμε στα περισσότερα

    αυτό που προσπαθώ να πω είναι να ασχολούμαστε και να βλέπουμε την πραγματικότητα. Καλως ή κακώς στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν σύνορα στον αέρα, στην θάλασσα, στο έδαφος. Υπευθυνοι ασφαλείας για το στρατιωτικό και το πολιτικό σκέλος, εργαζόμενοι κλπ. Δεν γίνεται να φαντασιωνόμαστε άλλα πράγματα για πρόσκαιρα κομματικά οφέλη και όλα τα άλλα στην φωτιά

    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αυτά που κάνουμε ή λέμε επίσημα έχουν επίπτωση. Οταν η uefa δεχεται το κόσοβο δεν κάνει μια αθλητική κίνηση κάνει παράλληλα και μια πολιτική. Οπως επίσης έχει επίπτωση και σε ένα εύρος άλλων πλευρών...

    εάν δεν δούμε την πραγματικότητα ΤΩΡΑ κάποιος άλλος γιωργάκης μπορεί να μας μπλέξει κανένα πρωινό. Για να επιτεθεί η Μέυ στην Συρία πήρε έγκριση από την αντιπροσωπεία του δήμου εχθές. Η Τουρκία έχει αυτήν την άδεια των πολιτών δεκαετίες τωρα. Οποτε θέλει επιτίθεται χωρίς να περάσει από κάποια έγκριση και εμείς πέρα βρέχει.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    και όπως έγραψα παραπάνω
    αλλα η -ειρηνική- επιβίωση και η προάσπιση των οικογενειών μας έχει άλλες 1000 πλευρές που προφανώς δεν θέλουμε να τις κάνουμε (διπλωματία, διεκδίκηση, συνεννόηση, ενεργοποίηση κλπ.) Έτσι κάνουν οι σοβαρές οντότητες
    εγώ πάντως δεν θέλω επ ουδενί να πάω σε χαράκωμα αύριο είτε από ενέργεια "δικιά μου" είτε από απουσία πράξης "δικιάς μου". Φοβάμαι ότι στην παραπάνω φράση δεν συμφωνούμε...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  2. #28482
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.677
    Thanks
    18.567
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.854 φορές σε 19.028 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εν τω μεταξύ το πρωί κάπου διάβασα ότι υπάρχει μάρτυρας που λέει ότι είδε το αεροσκάφος με κατεβασμένες ρόδες να προσπαθεί αποτυχημένη αναγκαστική προσγείωση στο αεροδρόμιο της Μυκόνου. Δεν ξέρω αν έχει διαψευστεί.

  3. #28483
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.907
    Thanks
    5.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.861 φορές σε 7.479 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πολιτικοί-προδότες, η εφορία σε κλέβει, το κράτος δε μπορεί να σε προστατέψει ως οφείλει, αλλά αντιθέτως προσπαθεί να σε ρίξει στα αντικαταθλιπτικά, όλοι μας κοιτάμε το προσωπικό μας συμφέρον κι ας το επιτύχουμε εις βάρος της κοινωνίας που ζούμε, του συναδέρφου, του γείτονα, του φίλου, του αδερφού. Ζούμε στα Βαλκάνια, είμαστε Βαλκάνιοι, δρούμε ως Βαλκάνιοι.
    Δε βλέπω και πολύ ομοψυχία και εθνική ενότητα.
    Θα επιμείνω πως αν γίνει πότε πόλεμος οι σέλφι μετράνε.

  4. #28484
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιεικώς αχαρακτήριστο το ποστ σου.
    Αν σου είχαν σφάξει φίλε μου και εσένα όλη σχεδόν την οικογένειά σου, δεν θα το έγραφες αυτό που έγραψες.
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

  5. #28485
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες η Χουντα? Πολίτες όπως ο Protassov που μερικά χρόνια πριν τραβιόντουσαν στην ασφάλεια ως ύποπτοι για τα πολιτικά τους φρονήματα (όπως ο ίδιος έγραψε σε άλλο του ποστ), η χούντα τους προσέλαβε για δουλειά στο στρατό!!!!!
    Μένιο, μάλλον δεν θυμάσαι καλά τι είχα γράψει. Διάβασε ξανά αυτό που είχα γράψει όταν συζητούσαμε για την πολιτικοποίηση των νέων λίγο πριν την Δικτατορία και εσύ είχες γράψει ότι οι πολιτικοποιημένοι ήταν εξόριστοι σε ξερονήσια και σου απήντησα εδώ: [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ] "Μετά το 67. Μάζεψαν και κάτι συμμαθητές μου. Εγώ την γλύτωσα μόνο με 48 ώρες στην Μπουμπουλίνας και με μία μικροανάκριση από τον Καραπαναγιώτη, τον Ιούνιο του 67, επειδή έτυχε ο πατέρας μου να ήταν γιατρός σε υψηλόβαθμο αστυνομικό. Τον δρόμο για την Δικτατορία τον άνοιξε ο Μητσοτάκης με την αποστασία του. Αυτή η βρωμοοικογένεια εξακολουθεί να θέλει να εξουσιάζει την Ελλάδα μέχρι σήμερα".

    Ουδέποτε ήμουν ύποπτος για τα πολιτικά μου φρονήματα. Μερικοί γονείς συμμαθητών μου που είχαν αντιστασιακή δράση κρατήθηκαν, μάλιστα ένας από αυτούς 3 μήνες στην Γυάρο. Σαββατόβραδο του Ιουνίου του 67, μόλις τελειώσαμε το Λύκειο, πηγαίναμε 5 συμμαθητές Ολυμπιακοί για καφέ στο Μουσείο, οι τρείς προχωρούσαμε μπροστά και μιλούσαμε για τον Ολυμπιακό, οι άλλοι δύο, εκ των οποίων ο ένας ήταν γιός κομμουνιστού πρώην στρατιωτικού που είχε πάει με τον ΕΛΑΣ, προχωρούσαν πιο πίσω και αυτός έφερε την συζήτηση στα πολιτικά, αναγκάζοντας τον άλλο συμμαθητή μας να του πει, άσε με πια εσύ και ο μπουρτζόβλαχος ο Παττακός. Το συμβάν έγινε πολύ κοντά στο Η' Αστυνομικό τμήμα και δύο αστυνομικοί με πολιτικά που πήγαιναν για υπηρεσία το άκουσαν και μας οδήγησαν όλους στο τμήμα και από εκεί στην Μπουμπουλίνας.

    Ήταν μια ξεχωριστή 48ωρη εμπειρία, γιατί τότε είχαν συλλάβει κάπου 40 πόρνες από τα πεζοδρόμια και γινότανε το σώσε στο υπόγειο, μέχρι που οι αστυνομικοί αναγκάστηκαν να μας πάρουν έξω από το κρατητήριο και να μας πάνε στο καφενείο, προκειμένου να γλυτώσουμε από τις φωνές τους και τις βρωμιές που έκαναν. Τελικά την Δευτέρα ήρθε ο ίδιος ο Αστυνόμος Καραπαναγιώτης (υπεύθυνος Νεολαίας) που μας ανέκρινε και διαπίστωσε ότι δεν είχαμε την παραμικρή ενεργό δράση. Μερικά χαστούκια έπεσαν στον γιό του κομμουνιστή που πήγε να μας κάψει και να μας παρουσιάσει και εμάς σαν κομμουνιστικών πεποιθήσεων και φυσικά ήταν βλακεία του που την κατάλαβαν αμέσως οι μπάτσοι. Άλλωστε οι υπόλοιποι 4, προερχόμαστε από αστικές οικογένειες, ο ένας από εμάς ήταν ο ανηψιός του Αρχηγού του ΓΕΣ, ο έτερος γιός Δασάρχη, ο τρίτος γιός διάσημου μουσικοσυνθέτη της εποχής και εγώ γιός του οικογενειακού γιατρού του Υποδιοικητού της Ασφαλείας. Μετά μας παρέλαβαν οι πατεράδες μας και η μητέρα του φίλου που τους είχαν καλέσει.

    Γιατί να μην με προσλάβουν στο Π.Ν.? Αφού είχα έλθει πρώτος στις εξετάσεις με το σπαθί μου? Από 13 ετών είχα χόμπυ με τα ηλεκτρονικά και διάβαζα. Κοιτούσα την εργασία μου, την γυναίκα μου και το παιδί μου και τίποτε άλλο. Η Χούντα δεν πείραξε αυτούς που δεν την πείραζαν, ακόμη και αν ήταν κομμουνιστές. Ενδεικτικά σου αναφέρω πως ο γιος του μπάρμπα Νίκου Μπ. που ήταν από τα πρωτοπαλλήκαρα του Βελουχιώτη, από το Μαυρονέρι της Δαύλειας, έγινε αξιωματικός του ΠΝ. Επίσης από όσα γνωρίζω, κάτι παρόμοιο έγινε και με τον Γιώργο Κ. από τον Πόρο, μόνο που αυτόν αργότερα τον απέταξαν, όταν έλαβε μέρος στην ανταρσία του Βέλους και επανήλθε στην Υπηρεσία μετά την Μεταπολίτευση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Protassov : 14-04-18 στις 02:13
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

  6. #28486
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κάτι άκουσα για ασυλία των διάσημων. Ελπίζω να μην είναι τρολια.

  7. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Red&White-Nick-7 (13-04-18)

  8. #28487
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.907
    Thanks
    5.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.861 φορές σε 7.479 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Protassov Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου είχαν σφάξει φίλε μου και εσένα όλη σχεδόν την οικογένειά σου, δεν θα το έγραφες αυτό που έγραψες.
    Εμμέσως, μου το χει κάνει το ελληνικό κράτος, αλλά δεν έχω μίσος για τον κόσμο.
    Δυστυχώς, Έλληνας είμαι κι εγώ.

  9. #28488
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.631
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.601 φορές σε 3.526 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, Έλληνας είμαι κι εγώ.
    Αυτό μου θυμισε το εξής βίντεο

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Protassov (13-04-18)

  11. #28489
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μου θυμισε το εξής βίντεο

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΤ ΠΑ ΓΡΟΨ
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

  12. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (13-04-18)

  13. #28490
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμμέσως, μου το χει κάνει το ελληνικό κράτος, αλλά δεν έχω μίσος για τον κόσμο.
    Δυστυχώς, Έλληνας είμαι κι εγώ.
    Σωστά, γιατί να μισείς τους Έλληνες? Σε τί φταίει ο Λαός? Εδώ έχουμε ένα ξενόδουλο Κράτος που μας θεωρεί υποδεέστερα όντα και σχεδόν κυριολεκτικά βασανίζεται, δεινοπαθεί, πετιέται στον δρόμο, εξαθλιώνεται και αυτοκτονεί ο χαρισματικός Λαός μας.

    Στην Σμύρνη όμως και εν γένει στην Μ. Ασία το 22 τους περισσότερους βιασμούς, τα περισσότερα βασανιστήρια και τις περισσότερες σφαγές κατά των Ελλήνων και των Αρμενίων τις έκαναν ο αιμοχαρής και βάρβαρος όχλος, όπως και οι άτακτοι Τσέτες ληστές και είπετο το βρωμερό Κεμαλικό Κράτος. Γράψε μου κάτι που έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα αυτός ο Λαός, για να αναιρέσω τις απόψεις μου για τους Τούρκους.
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

  14. #28491
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.907
    Thanks
    5.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.861 φορές σε 7.479 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Protassov Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, γιατί να μισείς τους Έλληνες? Εδώ έχουμε ένα ξενόδουλο Κράτος που μας θεωρεί υποδεέστερα όντα και σχεδόν κυριολεκτικά βασανίζεται, δεινοπαθεί, πετιέται στον δρόμο, εξαθλιώνεται και αυτοκτονεί ο χαρισματικός Λαός μας.

    Στην Σμύρνη όμως και εν γένει στην Μ. Ασία το 22 τους περισσότερους βιασμούς, τα περισσότερα βασανιστήρια και τις περισσότερες σφαγές κατά των Ελλήνων και των Αρμενίων τις έκαναν ο αιμοχαρής και βάρβαρος όχλος, όπως και οι άτακτοι Τσέτες ληστές και είπετο το βρωμερό Κεμαλικό Κράτος. Γράψε μου κάτι που έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα αυτός ο Λαός, για να αναιρέσω τις απόψεις μου για τους Τούρκους.
    Τις ίδιες βαρβαρότητες που διέπραξε δηλαδή και ο ελληνικός στρατός με βιασμούς και σφαγές στην μικρασιατική εκστρατεία.

  15. #28492
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ίδιες βαρβαρότητες που διέπραξε δηλαδή και ο ελληνικός στρατός με βιασμούς και σφαγές στην μικρασιατική εκστρατεία.
    Που τα διάβασες αυτά ? Σε βιβλία της Κεμαλικής προπαγάνδας? Οπωσδήποτε σε έναν πόλεμο γίνονται και βαρβαρότητες αλλά εκ μέρους των Ελλήνων, υπήρξαν ελάχιστα και μεμονωμένα περιστατικά που τιμωρήθηκαν. Το μοναδικό μελανό σημείο της εκστρατείας ήταν ο αλήτης ο Πρίγκηπας Ανδρέας, που φυσικά δεν ήταν Έλληνας και που περνώντας με την Β Στρατιά από Τουρκοχώρια έβγαζε τους Τούρκους από τα σπίτια τους και τους τα έκαιγε, με αποτέλεσμα από εκεί που δεν ήθελαν τον Κεμάλ, να συντάσσονται με αυτόν. Οι στρατιώτες κοροϊδευτικά τον αποκαλούσαν "καψοκαλύβα". Τον Ανδρέα τον πέρασαν από δικαστήριο μετά την Μικρασιατική καταστροφή και κανονικά έπρεπε να εκτελεστεί, αλλά επενέβησαν στο Δικαστήριο και τον έσωσαν οι Άγγλοι, που ήλθαν και τον πήραν εκβιαστικά με πολεμικό πλοίο. Αυτός ήταν ο πατέρας του Φιλίππου συζύγου της Ελισσάβετ.
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

  16. #28493
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιεικώς αχαρακτήριστο το ποστ σου.
    Κι όμως, Σταύρο. Το λέει και ο ίδιος ο Κωσταντίνος Παλαιολόγος, στον λόγο του (όπως μας τον μεταφέρει ο Σφραντζής στο Χρονικό του) μια μέρα πριν την Άλωση, όταν προσπαθεί να δώσει θάρρος στον λαό του: δεν πολεμάτε εναντίον ανθρώπων, αλλά κάπρων. Να κάνετε όπως σε κυνήγιον.

    Μας έχουν στενοχωρήσει πολύ οι Οσμανίδες, είτε ως Βυζάντιο, είτε ως υποδούλους, είτε ως επαναστάτες, είτε σε δύο Βαλκανικούς Πολέμους, είτε στον ΠΠΠ, είτε το 22, είτε στην Κύπρο, είτε τα τελευταία 25 χρόνια με τις παραβιάσεις και τις απαιτήσεις τους στο Αιγαίο, κλπ.

    Θα ήθελα να τα έχουμε καλά μαζί τους, γιατί διάβολε γείτονες είναι. Αλλά αυτό δεν έχει καταστεί δυνατό. Και σκέφτομαι, κάπως υπερβολικά είναι αλήθεια, μήπως δεν πιάνονται φίλοι, ο,τι και να κάνουμε, γιατί ισχύει αυτό που είπε ο Παλαιολόγος...

  17. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Protassov (14-04-18)

  18. #28494
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Protassov Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που τα διάβασες αυτά ? Σε βιβλία της Κεμαλικής προπαγάνδας? Οπωσδήποτε σε έναν πόλεμο γίνονται και βαρβαρότητες αλλά εκ μέρους των Ελλήνων, υπήρξαν μεμονωμένα περιστατικά. Το μοναδικό μελανό σημείο της εκστρατείας ήταν ο αλήτης ο Πρίγκηπας Ανδρέας, που φυσικά δεν ήταν Έλληνας και που περνώντας με την Β Στρατιά από Τουρκοχώρια έβγαζε τους Τούρκους από τα σπίτια τους και τους τα έκαιγε, με αποτέλεσμα από εκεί που δεν ήθελαν τον Κεμάλ, να συντάσσονται με αυτόν. Οι στρατιώτες κοροϊδευτικά τον αποκαλούσαν "καψοκαλύβα". Τον Ανδρέα τον πέρασαν από δικαστήριο μετά την Μικρασιατική καταστροφή και κανονικά έπρεπε να εκτελεστεί, αλλά τον έσωσαν οι Άγγλοι, που ήλθαν και τον πήραν εκβιαστικά με πολεμικό πλοίο. Αυτός ήταν ο πατέρας του Φιλίππου συζύγου της Ελισσάβετ.
    Γιάννη, εσένα μπορούν να σε αμφισβητούν, αλλά κανένας δεν μπορεί να το κάνει με τον Παλαιολόγο
    Κάνε μια επικόλληση του λόγου του, για να καταλάβουν όλοι την υποσταση, αυτών που ο συγγραφέας, σε όλο του το έργο, αποκαλεί άθλιους.

  19. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Protassov (14-04-18)

  20. #28495
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.907
    Thanks
    5.960
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.861 φορές σε 7.479 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τώρα προσπαθείτε να πείσετε πως πρέπει να αφανιστεί ένας ολόκληρος λαός από τη γη?
    Δε μπορώ να κρατήσω τα χείλη μου. Αυτή είναι η Ελλαδάρα μας.
    Καλό βράδυ.

  21. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    drizzt (14-04-18)

  22. #28496
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ίδιες βαρβαρότητες που διέπραξε δηλαδή και ο ελληνικός στρατός με βιασμούς και σφαγές στην μικρασιατική εκστρατεία.
    Μόνο τη γενοκτονία των Αρμενίων να αναλογιστείς, ίσως αλλάξεις γνώμη. Γενοκτονία αναγνωρισμένη από πολλές χώρες της ΕΕ με τελευταία τη Γαλλία... Για τη γενοκτονία των Ποντίων το αφήνω στην άκρη, γιατί είναι γνωστή και ζει ανάμεσα μας.

  23. #28497
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη, εσένα μπορούν να σε αμφισβητούν, αλλά κανένας δεν μπορεί να το κάνει με τον Παλαιολόγο
    Κάνε μια επικόλληση του λόγου του, για να καταλάβουν όλοι την υποσταση, αυτών που ο συγγραφέας, σε όλο του το έργο, αποκαλεί άθλιους.
    Δημήτρη, κάπου τον έχω τον λόγο του και αύριο θα το κάνω, γιατί θέλω να πάω για ύπνο, είμαι αρκετά κουρασμένος σήμερα από την δουλειά.

    Όσον αφορά τους Τούρκους, έτσι ακριβώς, όπως τα γράφεις, το έχει το DNA τους. Εμένα η οικογένειά μου έχει υποστεί τα πάνδεινα από αυτούς και τους έχει πολεμήσει. Από τον πατέρα μου, ο παππούς του παππού μου, που έχω το όνομά του, ήταν εξάδελφος του Κολοκοτρώνη, ανηψιός της μητέρας του Ζαμπίας Κωτσάκη, που έφυγε από την Πελοπόννησο αηδιασμένος όταν φυλάκισαν τον Θεόδωρο για πρώτη φορά στην Ύδρα και πήγε στην Σμύρνη, από όπου, όσοι σώθηκαν από την οικογένεια, επέστρεψαν στην Ελλάδα το 22. Ο έτερος παππούς μου ο Παναγιώτης, από την μητέρα μου, ήταν αξιωματικός του Π.Ν., Ναύκληρος στον Αβέρωφ, από την παραλαβή του, μέχρι το 1920 και φυσικά συμμετείχε στις Ναυμαχίες της Έλλης και της Λήμνου. Ο αδελφός του παππού μου του Γιάννη, ο Ισίδωρος, ήταν καπετάνιος στα βουνά γύρω από την Σμύρνη και πολεμούσε με το ασκέρι του τους Τσέτες, προστατεύοντας την Σμύρνη από τις επιδρομές τους. Όπως καταλαβαίνεις, και από τους παππούδες μου και από τον πατέρα μου, γνωρίζω άριστα τι εστί Τούρκος, είτε αξιωματούχος είναι αυτός, είτε απλός πολίτης. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (14-04-18)

  25. #28498
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα προσπαθείτε να πείσετε πως πρέπει να αφανιστεί ένας ολόκληρος λαός από τη γη?
    Δε μπορώ να κρατήσω τα χείλη μου. Αυτή είναι η Ελλαδάρα μας.
    Καλό βράδυ.
    Για τον πολιτισμό ομιλώ εγω, Σταύρο. Ούτε για αφανισμό, ούτε για τίποτα. Νομίζω πως είναι σαφές αυτό.

  26. #28499
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Protassov Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη, κάπου τον έχω τον λόγο του και αύριο θα το κάνω, γιατί θέλω να πάω για ύπνο, είμαι αρκετά κουρασμένος σήμερα από την δουλειά.

    Όσον αφορά τους Τούρκους, έτσι ακριβώς, όπως τα γράφεις, το έχει το DNA τους. Εμένα η οικογένειά μου έχει υποστεί τα πάνδεινα από αυτούς και τους έχει πολεμήσει. Από τον πατέρα μου, ο παππούς του παππού μου, που έχω το όνομά του, ήταν εξάδελφος του Κολοκοτρώνη, ανηψιός της μητέρας του Ζαμπίας Κωτσάκη, που έφυγε από την Πελοπόννησο αηδιασμένος όταν φυλάκισαν τον Θεόδωρο για πρώτη φορά στην Ύδρα και πήγε στην Σμύρνη, από όπου, όσοι σώθηκαν από την οικογένεια, επέστρεψαν στην Ελλάδα το 22. Ο έτερος παππούς μου ο Παναγιώτης, από την μητέρα μου, ήταν αξιωματικός του Π.Ν., Ναύκληρος στον Αβέρωφ, από την παραλαβή του, μέχρι το 1920 και φυσικά συμμετείχε στις Ναυμαχίες της Έλλης και της Λήμνου. Ο αδελφός του παππού μου του Γιάννη, ο Ισίδωρος, ήταν καπετάνιος στα βουνά γύρω από την Σμύρνη και πολεμούσε με το ασκέρι του τους Τσέτες, προστατεύοντας την Σμύρνη από τις επιδρομές τους. Όπως καταλαβαίνεις, και από τους παππούδες μου και από τον πατέρα μου, γνωρίζω άριστα τι εστί Τούρκος, είτε αξιωματούχος είναι αυτός, είτε απλός πολίτης. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.
    Και μένα η οικογένεια της μητέρας μου ήταν στη Σμύρνη... Στ

    Τη γλυκιά Αιολία του Βενέζη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimace : 14-04-18 στις 04:54

  27. #28500
    Το avatar του χρήστη Protassov
    Εγγραφή
    25-08-2011

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    747
    Thanks
    2.208
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 764 φορές σε 414 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα προσπαθείτε να πείσετε πως πρέπει να αφανιστεί ένας ολόκληρος λαός από τη γη?
    Δε μπορώ να κρατήσω τα χείλη μου. Αυτή είναι η Ελλαδάρα μας.
    Καλό βράδυ.
    Το πρέπει που γράφεις, όπως πιστεύω πως το καταλαβαίνεις, είναι αδύνατον. Οι Τούρκοι θα μπορούσαν να εξευγενιστούν και να μορφωθούν, αλλά και αυτό αδύνατον, διότι η ηγεσία τους τους χρειάζεται όπως είναι και πολλάκις επίτηδες τους οπισθοδρομεί. Αν γινότανε κάποιο θαύμα και εξαφανίζοντο, ο Πλανήτης και ιδιαίτερα οι γειτονικοί τους Λαοί, κέρδος θα είχαν και ηρεμία παντοτινή στα σύνορά τους. Καλό ξημέρωμα.
    Αυτήνη η πατρίδα δε λευτερώθη με παραμύθια, λευτερώθη με άρματα και θυσίες.
    Ιωάννης Μακρυγιάννης

Σελίδα 1425 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 425925102511251225132513751385139514051415142114221423142414251426142714281429143514451455146514751525162517251825 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας