Σελίδα 1420 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 420920102011201220132013701380139014001410141614171418141914201421142214231424143014401450146014701520162017201820 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 28.381 έως 28.400 από 38231

Θέμα: Off Topic

  1. #28381
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.489
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.533 φορές σε 3.482 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τη χαίρεσαι, αγόραρε και να είστε γεροί να τη βλέπετε να κάνει αυτό που θέλει, γιατί, δε ξέρω αν το ξέρεις, αλλά με αυτό το όνομα, μόνο αυτό που θέλει θα κάνει...
    Για εξηγα το αυτό

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #28382
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.489
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.533 φορές σε 3.482 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και σε ρόλο οργανωτή κερκίδας...
    Αφιερωμένο στον dude


    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    The Dude (24-03-18)

  4. #28383
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ναι ρε τύπε... φευγάτο...
    There is a Dude in town

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (24-03-18)

  6. #28384
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    09-10-2015

    Μηνύματα
    8.489
    Thanks
    30.122
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.533 φορές σε 3.482 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε τύπε... φευγάτο...
    Το αστείο είναι πως την πήγα εκκλησία μια μέρα στους χαιρετισμούς και άρχισε να τραγουδάει έτσι δυνατά τον ύμνο.

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #28385
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.782
    Thanks
    5.944
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.818 φορές σε 7.454 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εξηγα το αυτό

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κάποια Αμαλία πρέπει να είχε παιδέψει το βοσκόπουλο στο παρελθόν.
    Αυτό κατάλαβα. Μη τον ζορίζεις, μη σκάσει και ο Ντιμέις.

  8. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (25-03-18)

  9. #28386
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flessanto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εξηγα το αυτό

    Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έχω τρεις Αμαλίες στην οικογένεια, χώρια αυτές που ξέρω και δε συνεννοείσαι με καμία από όλες - βασιλικό όνομα γαρ...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  10. #28387
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Καλά σε έκοψα για βασιλικό (θα γίνω στο παραθύρι σου), τύπε λάγνε... φρουρά... φρουρααααά...
    There is a Dude in town

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    flessanto (25-03-18)

  12. #28388
    deleted Το avatar του χρήστη Faithful
    Εγγραφή
    16-02-2007

    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    43.243
    Thanks
    20.785
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.474 φορές σε 8.033 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic






    Sent from my iPad using Tapatalk
    Για το ονομα σου,την ιστορια...για την αγαπη μου την μεγαλη, γι'αυτο που δε θα καταλαβουνε οι αλλοι, για τα θρανια μου τα γραμμενα,για τα ειστηρια που κρατησα κομμενα...

  13. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Faithful για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (25-03-18), flessanto (25-03-18)

  14. #28389
    Το avatar του χρήστη Paneas
    Εγγραφή
    23-04-2009

    Μηνύματα
    8.444
    Thanks
    3.100
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.692 φορές σε 3.453 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εύχομαι την παραδειγματική και όσο πιο σκληρή τιμωρία στους φαντάρους που πέταξαν σκυλάκι σε γκρεμό και το βιντεοσκόπησαν. Γαμώ τα πάντα τους.

  15. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Paneas για αυτό το μήνυμα:

    panahs7 (26-03-18), Red&White-Nick-7 (27-03-18)

  16. #28390

    Εγγραφή
    04-07-2008

    Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Μηνύματα
    18.295
    Thanks
    27.880
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.916 φορές σε 6.621 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paneas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύχομαι την παραδειγματική και όσο πιο σκληρή τιμωρία στους φαντάρους που πέταξαν σκυλάκι σε γκρεμό και το βιντεοσκόπησαν. Γαμώ τα πάντα τους.
    ΕΙναι αρμοδιο το στρατοδικειο για εγκληματα εκτος στρατοπεδου; Ο,τι και να ηταν οι τυποι παντως, πρεπει να τιμωρηθουν με τον ιδια ποινη.

  17. #28391
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εικοστή πέμπτη Μαρτίου χθες και παντού (ΣΜ, ΜΜΕ, Τύπος κλπ.) διέκρινα την αναμενόμενη για την ημέρα πατριωτική έξαρση, ίσως ολίγο αυξημένη, λόγω της περιρρέουσας κατάστασης με τους αχώνευτους γείτονες. Δεν έχω τίποτα ούτε με τις παρελάσεις, ούτε με τους πύρινους πατριωτικούς λόγους, ούτε με τις δηλώσεις «αν τολμάτε ελάτε, μολών λαβέ, θα σας λιανίσουμε» και άλλα τέτοια. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν, η πατριδολατρεία να μην είναι δυο φορές το χρόνο, γιατί κανένας σε λίγο καιρό δεν θα την παίρνει στα σοβαρά. Αφήνω στην άκρη το γεγονός, πως οι γιορτινές απειλές είναι κάπως αστείες...

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (26-03-18)

  19. #28392
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    48.949
    Thanks
    18.410
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.554 φορές σε 18.831 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chainsaw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΙναι αρμοδιο το στρατοδικειο για εγκληματα εκτος στρατοπεδου; Ο,τι και να ηταν οι τυποι παντως, πρεπει να τιμωρηθουν με τον ιδια ποινη.
    Έχουν απολυθεί, το περιστατικό έγινε πριν 4 μήνες. Ευτυχώς όμως έχουν βρεθεί και οι 3 και τους περιμένει ο εισαγγελέας. Δεν ελπίζω και πολλά όμως, δυστυχώς ενώ είναι δολοφόνοι (δεν αλλάζει κάτι επειδή ήταν σκύλος), δεν θα τύχουν ίδιας μεταχείρισης. Κάποιοι λένε ότι το σκυλάκι σώθηκε πάντως και λαμβάνει ιατρική περίθαλψη. Μακάρι.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (26-03-18)

  21. #28393
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chainsaw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΙναι αρμοδιο το στρατοδικειο για εγκληματα εκτος στρατοπεδου; Ο,τι και να ηταν οι τυποι παντως, πρεπει να τιμωρηθουν με τον ιδια ποινη.
    Δεν υπάρχει στον στρατιωτικό ποινικό κώδικα ποινή για κακομεταχείρηση ή θανάτωση ζώων... Τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν 26 χρόνια όταν και αποστρατεύτηκα. Στο στρατόπεδό μας, ο διοικητής μου, θανάτωσε μπροστά στα μάτια μου τον σκύλο - φίλο μου, με μια σφαίρα στο κεφάλι. Από τα δύο μέτρα δεν κατάφερε να σκοτώσει το ζώο (τόσο μάπας ήταν στη σκοποβολή) και το ζώο ψυχοραγούσε μπροστά στα μάτια μου. Του ζήτησα το πιστόλι του (είχε ντραπεί, γιατί δυο τρεις φαντάροι στη γύρα γελούσαν ειρωνικά με την ανικανότητά του στο σημάδι) και αποτέλειωσα εγώ τον καλό μου φίλο, τον Μπίλι.

    Επίσης πολλές φορές, αφήναμε ελεύθερα τα σκυλιά του τάγματος, για να φάνε τις γάτες, οι οποίες ήταν πολλές, καθώς τα ποντίκια στο τάγμα ήταν αμέτρητα. Κλπ... κλπ...

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως στο στρατό ΔΕΝ είμαστε οι ίδιοι με έξω. Το μυαλό παίζει πολλά ύπουλα παιχνίδια στη θητεία. Όσοι έχετε κάνει στρατό, μάλλον με πιάνετε... Ας είμαστε λοιπόν επιεικείς με τους φαντάρους μας.

  22. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (26-03-18), flessanto (26-03-18)

  23. #28394
    Το avatar του χρήστη Paneas
    Εγγραφή
    23-04-2009

    Μηνύματα
    8.444
    Thanks
    3.100
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.692 φορές σε 3.453 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ναι στο στρατό ήμασταν λίγο πιο κάφροι, λέγαμε πιο βρώμικα αστεία και την πέφταμε και σε καμιά σάπια γκόμενα επειδή είχαμε βαρεθεί να βλέπουμε ψωλαρία όλη μέρα. Κανένα ζωντανό δεν βασανίσαμε όμως. Καμία επιείκεια στους ψυχοπαθείς μπάσταρδους.

  24. Οι ακόλουθοι 7 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Paneas για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (26-03-18), chainsaw (26-03-18), panahs7 (26-03-18), Red Sting (26-03-18), Red&White-Nick-7 (27-03-18), Rena (26-03-18), vasilis-thrylos7 (28-03-18)

  25. #28395
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panahs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν απολυθεί, το περιστατικό έγινε πριν 4 μήνες. Ευτυχώς όμως έχουν βρεθεί και οι 3 και τους περιμένει ο εισαγγελέας. Δεν ελπίζω και πολλά όμως, δυστυχώς ενώ είναι δολοφόνοι (δεν αλλάζει κάτι επειδή ήταν σκύλος), δεν θα τύχουν ίδιας μεταχείρισης. Κάποιοι λένε ότι το σκυλάκι σώθηκε πάντως και λαμβάνει ιατρική περίθαλψη. Μακάρι.
    Μέχρι 6 μήνες μετά την απόλυση, περνάς κανονικά στρατοδικείο, είσαι σε μια περίεργη φάση, πολίτης μεν αλλά και φάνταρο...
    Για το δια ταύτα. Δεν είναι μόνο για το σκυλάκι. Είναι η ψυχή που έχουν μέσα τους αυτοί οι σκατόψυχοι. Με την ίδια ψυχή θα κάνουν σχέση, θα είναι φίλοι, θα διαπαιδαγωγήσουν πιτσιρίκια, θα ψηφίσουν... με αυτό το σάκκο με σκατά που έχουν για μυαλό και με αυτό το σκοτάδι που έχουν για ψυχή...
    There is a Dude in town

  26. Οι ακόλουθοι 9 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (26-03-18), celticfrost (26-03-18), panahs7 (26-03-18), Paneas (26-03-18), Red Sting (26-03-18), Red&White-Nick-7 (27-03-18), Rena (26-03-18), vasilis-thrylos7 (28-03-18), voskos_7 (26-03-18)

  27. #28396
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Να πω εγώ τη μαλακία μου, πάνω στο θέμα:
    Πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί τα συγκεκριμένα δίποδα να μην έχουν ξαναπειράξει ζωντανό και να μη το ξαναέκαναν, αν περνούσαν απαρατήρητοι... Υπάρχει κάτι άλλο, που όσο και να θέλω να το καταπιώ, εδώ και χρόνια, πάντα, όταν το βλέπω, μου γυρνάνε τα άντερα, αντανακλαστικά και λέγεται στρατευμένος νέος.
    Μιλάω λίγο στους μεγαλύτερους, γιατί οι νεώτεροι δεν έχετε να συγκρίνετε: Ρε παλικάρια, εδώ, σοβαρά τα παιδιά τώρα, νομίζουν ότι κάνουν στρατό... Έχουν μία εντύπωση ότι είναι κάτι μεταξύ λοκατζήδων και καταπιεσμένων φαντάρων που τους πίνουν το αίμα οι καραβανάδες... Είναι βέβαια και οι στρατιωτικοί, για το πoύτσο καβάλα. Τώρα, έχουμε στρατιώτες - επισκέπτες - φιλοξενούμενους στα στρατόπεδα, υπό την επίβλεψη γύφτων - δημοσίων υπαλλήλων κάκιστης ποιότητας, που διατηρούν αίσθηση μεγαλείου λόγω εθνοσήμου που έχουν οι στολές τους.
    Δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν κάποια στιγμή, τίποτε... παλιοί... του 8μήνου, λόγω απαλεψιάς, επιχειρήσουν σκοποβολή σε περαστικούς...
    Η υπηρεσιακή χαλάρωση και οι συνθήκες πανδοχείου στο στρατό, θα σηματοδοτήσουν ακόμα μεγαλύτερες και δυσάρεστες εκπλήξεις από αυτές που ζήσαμε πρόσφατα: Δεν έχει νόημα να μαντρώνουμε τόσο κόσμο κάπου, χωρίς να τον εκπαιδεύουμε ουσιαστικά και να τον κρατάμε σε εγρήγορση - οποιαδήποτε άλλη παραλλαγή αυτού του μαντρώματος, μόνο ατυχήματα υπηρεσιακά και μη θα αποφέρει.
    Κανονισμοί υπάρχουν και η εφαρμογή τους πρέπει να ξαναγίνει αδιαπραγμάτευτη - χωρίς παρέκκλιση. Από εκεί και κάτω, όποιος απασχολεί τη στρατιωτική διοίκηση με ζητήματα που δεν άπτονται των αρμοδιοτήτων του (γονέας - διαμεσολαβητής - δικηγόρος στρατευμένου), πρέπει να αντιμετωπίζει τις ανάλογες συνέπειες.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  28. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    differance (26-03-18), dimace (26-03-18), flessanto (26-03-18)

  29. #28397
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    \

    "Σκωληκοειδοπορδίτιδα.........Λείψανο οσιου φανουριου............Για να παει απο τη σεντρα στην περιοχή παίρνει ραδιοταξί"

  30. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Rena για αυτό το μήνυμα:

    giovanni#10 (27-03-18)

  31. #28398
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    6.969
    Thanks
    3.925
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.012 φορές σε 2.523 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    ΓΕΥΜΑ ΜΕ ΤΗΝ Καθημερινή

    Την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2013, ο Πίτερ Χιγκς παρέλαβε μαζί με τον Φρανσουά Ενγκλέρ το Νομπέλ Φυσικής. Στην ομιλία του περιέγραψε τη θεωρία του (τον μηχανισμό μέσω του οποίου η ύλη αποκτά τη μάζα της) και φυσικά μίλησε για το πασίγνωστο σε όλο τον κόσμο μποζόνιό του, κλείνοντας με την εξής φράση: «...το 1976 οι Ελις, Γκάιλαρντ και Νανόπουλος παρότρυναν τους πειραματικούς φυσικούς του CERN να αναζητήσουν το μποζόνιο Higgs όπως το προέβλεπε η θεωρία. Ηταν η αρχή μιας μεγάλης πειραματικής έρευνας, η οποία κορυφώθηκε με την ανακοίνωση του CERN τον Ιούλιο του 2012».

    Ο Νανόπουλος στον οποίο αναφέρθηκε ο περίφημος Χιγκς είναι, φυσικά, ο Δημήτρης Νανόπουλος – ο σημαντικότερος εν ζωή θεωρητικός φυσικός. Ενα φτωχό παιδί που μετρούσε τΆ άστρα στο Χαρβάτι Αττικής (την Παλλήνη του 1950), όπου πέρασε τα παιδικά του χρόνια, για να φτάσει δύο δεκαετίες αργότερα να μιλάει για τΆ άστρα στο Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ.

    Ενας μεγαλοφυής άνθρωπος, πάντα χαμογελαστός και αισιόδοξος, που μπορεί τη μία στιγμή να περιγράφει τη θεωρία των υπερχορδών και τα πολλαπλά σύμπαντα και την άλλη να παροτρύνει νέους επιστήμονες να τολμούν να χτυπήσουν την πόρτα μεγάλων ξένων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Τη μία στιγμή να αποδεικνύει μαθηματικά την τυχαιότητα της ζωής και την άλλη να συγκινείται με μια κλασική μελωδία ή να απαγγέλλει ένα ποίημα που υμνεί τον έρωτα. Και κάθε ώρα και στιγμή να θυμίζει σΆ όλους όσοι είναι ευλογημένοι με το δώρο της ζωής ότι πρέπει να ρουφούν το κάθε λεπτό που περνάει σαν να μην υπάρχει αύριο.

    Διδακτική ιστορία

    ΓιΆ αυτό και το τελευταίο βιβλίο του «Στον τρίτο βράχο από τον Ηλιο» (που έγραψε σε συνεργασία με τον Μάκη Προβατά και έχει πουλήσει ήδη 20.000 αντίτυπα από τις εκδόσεις Πατάκη) θα πρέπει να διαβαστεί από κάθε Ελληνόπουλο που ψάχνει να βρει τον δρόμο του στις δύσκολες αυτές μέρες που περνάει η χώρα. Οχι μόνο γιατί εξιστορεί την πορεία ενός νέου που με την προσωπική του σκληρή προσπάθεια πετυχαίνει αυτό που αγαπάει. Αλλά κυρίως γιατί μέσα από τις εξιστορήσεις μπορεί κανείς να διακρίνει την καθαρότητα του μυαλού ενός μεγάλου επιστήμονα που ασχολείται με το σύμπαν αλλά πατάει γερά τα πόδια του στο έδαφος. Και νοιάζεται για την πρόοδο και την προκοπή της Ελλάδας.

    – Πηγαινοέρχεστε χρόνια μεταξύ Ελλάδας και Αμερικής, τι είναι αυτό που σας κάνει μεγαλύτερη εντύπωση από το πηγαινέλα μεταξύ δύο τελείως διαφορετικών κρατών;

    – Αυτό που με τρομάζει είναι η απόσταση που χωρίζει τις δύο χώρες. Μια απόσταση που συνεχώς μεγαλώνει. Στη δεκαετία του Ά50 αυτοί έκαναν δέκα βήματα και εμείς μισό. Τώρα αυτοί τρέχουν με την ταχύτητα του φωτός και εμείς πάμε με τον αραμπά. Και αν δεν βιαστούμε να καλύψουμε την απόσταση, κι αν δεν κάνουμε το παν για να ανεβούμε στο τρένο της προόδου με όλες μας τις δυνάμεις, κινδυνεύουμε να βρεθούμε ουραγοί. Σαν τους κατοίκους σε κάτι νησιά της Αυστραλίας, πολύ κοντά στην ηπειρωτική χώρα, όπου ζουν άνθρωποι όπως ζούσαν πριν από αρκετούς αιώνες, ενώ μερικά χιλιόμετρα πιο δίπλα απογειώνονται πύραυλοι.

    – Εχουμε τόσο μεγάλες διαφορές με τις ΗΠΑ;

    – Ασφαλώς. Στην Ελλάδα γίνονται μεγάλο θέμα οι απεργίες και το άσυλο στα πανεπιστήμια, όταν πλέον είναι σαφές διεθνώς ότι στον κόσμο της εργασίας και της παιδείας έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Και με αυτές τις αλλαγές καταρρίπτονται πλέον οι κομισάριοι και οι εργατοπατέρες, γιατί ο κόσμος είτε το θέλει είτε όχι, για να βγάλει το ψωμί του θα πρέπει να έχει γνώσεις. Οι νέοι που ξεκινούν σήμερα πρέπει να καταλάβουν ότι θα πρέπει να έχουν μεγάλη ειδίκευση και απόλυτη σχέση με τα επαγγέλματα του μέλλοντος –κομπιούτερ, βιολογία, τεχνητή νοημοσύνη, ρομπότικς– εάν θέλουν να προχωρήσουν. Είναι σαν να προσλάβεις μια γραμματέα 25 χρονών και να φέρει μαζί της γραφομηχανή και να μην ξέρει αγγλικά. Δεν έχει κανένα μέλλον.

    Οι αλλαγές γύρω μας θυμίζουν την ταινία του Τσάρλι Τσάπλιν «Μοντέρνοι καιροί» – με την είσοδο των μηχανών τη δεκαετία του Ά30 στην αγορά εργασίας. Κάποτε τα σπίτια χτίζονταν με το χέρι, με εργάτες που κουβαλούσαν τον τενεκέ με τη λάσπη κι ανέβαιναν με τα πόδια τη σκαλωσιά. Περάσαμε γρήγορα στις μπετονιέρες και πλέον χτίζουμε σε λίγους μήνες ολόκληρο ουρανοξύστη. Σε λίγο δεν θα χρειαζόμαστε καν αυτά – θα τα αναλάβουν όλα τα ρομπότ ή οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές.

    – Πόσο γρήγορα θα πάμε εκεί;

    – Αφάνταστα γρήγορα. Σε μία πενταετία οι μεγάλες πόλεις θα έχουν ηλεκτρικά αυτοκίνητα χωρίς οδηγούς. Ηδη η Amazon εγκαινίασε το πρώτο της κατάστημα χωρίς υπαλλήλους, ενώ προχωράμε με άλματα στο Διάστημα. Το 2024 θα κάνουμε επανδρωμένη αποστολή στον Αρη και το 2027, όπως λέει ο Ελον Μασκ της Tesla, θα Άχουμε 1.000 ανθρώπους στο φεγγάρι και στη συνέχεια θα εποικίσουμε και τον Αρη. Δηλαδή 200 χρόνια από τη ναυμαχία του Ναυαρίνου με την οποία απελευθερωθήκαμε από τους Τούρκους, θα υπάρχει η πρώτη αποικία στο φεγγάρι.
    Μέχρι το 2030 θα Άχουμε τα λεγόμενα «φεγγαρόπαιδα». Θα κοιτάς την ταυτότητά τους και θα λέει ότι έχουν γεννηθεί στη Σελήνη. Και δεν μιλάω για 100 χρόνια μπροστά, μιλάω για αύριο. Το επόμενο αυτό βήμα θα γίνει πολύ γρήγορα, γιατί δεν θα γίνει από κράτη. Θα γίνει από ιδιωτικές εταιρείες που ξοδεύουν δισεκατομμύρια δολάρια και περιμένουν γρήγορα κέρδη.

    Επιστημονικά άλματα

    – Τι ήταν αυτό που έσπρωξε την ανθρωπότητα μπροστά;

    – Οι θετικές επιστήμες. Η Φυσική και το ξαδελφάκι της η Τεχνολογία. Οι βασικοί νόμοι της Φυσικής είναι παντού ίδιοι. Μελετώντας το φως της κοσμικής ακτινοβολίας που έρχεται από 13,8 δισ. χρόνια μακριά ξέρουμε ότι λειτουργούν οι νόμοι του Μάξγουελ. Αντίθετα οι νόμοι, π.χ., της Βιολογίας μπορεί να είναι διαφορετικοί σε άλλους πλανήτες. Μπορεί εκεί να μην είναι ο άνθρακας το βασικό συστατικό της ζωής, αλλά το πυρίτιο. Να μην είναι το DNA το κληρονομικό μόριο. Οι «άνθρωποι» να ζουν με το θειάφι. Αρα, αντίθετα από τη Φυσική, η Βιολογία είναι τοπική επιστήμη. Και πρόσεξε: αν αφαιρέσεις την επιστήμη, ο κόσμος θα ζούσε σήμερα όπως την εποχή του Πλάτωνα. Καμία γενιά στην Ιστορία δεν έχει ζήσει τα άλματα που είδαμε εμείς στην επιστήμη. Από το αβάκιο φτάσαμε μέσα σε 50-60 χρόνια στην τεχνητή νοημοσύνη.

    Στην Ελλάδα οι κλασικές σπουδές είναι το CERN του κόσμου

    – Αν σας καλούσαν να αναλάβετε το υπουργείο Παιδείας, τι θα κάνατε για το ελληνικό πανεπιστήμιο;

    – ΚατΆ αρχάς με έναν νόμο και ένα άρθρο, που λένε, θα γύριζα στον νόμο Διαμαντοπούλου, ως μια πρώτη αρχή. Δεν μπορούμε να μην έχουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια – θα προτιμούσα μάλιστα να έρχονταν στην Ελλάδα παραρτήματα αμερικανικών ή δυτικοευρωπαϊκών γνωστών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων για να είναι πέραν πάσης υποψίας.

    – Να είναι κερδοσκοπικά ιδρύματα;

    – Ας ξεκινήσουν ως μη κερδοσκοπικά, νομίζω ότι το Χάρβαρντ και τα άλλα μεγάλα ξένα πανεπιστήμια έχουν αρκετά λεφτά. Ομως στην Ελλάδα οι κλασικές σπουδές είναι το CERN του κόσμου. Ο μεγάλος επιταχυντής νετρονίων όσον αφορά τις κλασικές σπουδές είναι κάτω από την ελληνική γη, και αυτό θα Άπρεπε να το είχαμε εκμεταλλευτεί χρόνια τώρα. Σε κάθε δρόμο της Αθήνας θα έπρεπε να υπάρχει ένα παράρτημα μεγάλων πανεπιστημίων απΆ όλο τον κόσμο. Οχι μόνο από την Αμερική και τη Δυτική Ευρώπη. Και οι Κινέζοι έχουν μεγάλο ενδιαφέρον για τις κλασικές σπουδές και την αρχαία Ελλάδα, και οι Ινδοί.

    Εδώ θα έπρεπε να υπάρχει waiting list φοιτητών για να έρθουν και να διδαχθούν, π.χ. αρχαιολογία. Θα μπορούσαμε να Άμαστε το πνευματικό Μονακό του κόσμου. Κι ας αφήσουμε τις μεγάλες παραγωγές, να φτιάχνουμε αυτοκίνητα και τέτοια. Βέβαια, πρέπει να εκμεταλλευθούμε σωστά τον ορυκτό μας πλούτο και τις πλουτοπαραγωγικές μας πηγές.Αλλά εγώ θα σου μιλήσω γιΆ αυτά που ξέρω. Είναι δυνατόν να μην επιτρέπεται η διδασκαλία κλασικών σπουδών στα αγγλικά – να το κάνουν τα πανεπιστήμια σχεδόν κρυφά; Ημαρτον, Θεέ μου. Πού ζούμε; Κι αυτό θα έβγαζε τεράστια κεφάλαια για να μπορούσε να κάνει άλλα πράγματα η χώρα.Γιατί να μην πηγαίνουν στα ελληνικά πανεπιστήμια χιλιάδες Ελληνες φοιτητές που φεύγουν στο εξωτερικό και να μην προσελκύουμε και δεκάδες χιλιάδες φοιτητές που θα ήθελαν να Άρθουν στην Ελλάδα να σπουδάσουν αυτό που μόνο η Ελλάδα μπορεί να τους προσφέρει σε τέτοιο επίπεδο;

    Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει κάποιοι καθηγητές των ελληνικών πανεπιστημίων που έχουν φέουδα και δεν θέλουν κανέναν να τους τα αγγίξει να προσγειωθούν στη νέα πραγματικότητα. Εδώ δεν δέχονται την αξιολόγηση. Αν είναι δυνατόν. Μιλάμε σοβαρά;

    Κάθε χρόνο, τα 50 χρόνια που είμαι στο εξωτερικό, στα πανεπιστήμια, στο CERN κλπ., έχουμε αξιολόγηση. Γράφω εκθέσεις, αναλυτικά τι έχω παραγάγει, τι ομιλίες έδωσα, πώς πήγαν τα εργαστήρια και τα πειράματα. Κάθε χρόνο. Μέχρι 31 Ιανουαρίου θα πρέπει να γράψω τι έγινε τον προηγούμενο χρόνο. Και να το υποβάλω στο πανεπιστήμιο ή στα αντίστοιχα ερευνητικά κέντρα με τα οποία συνεργάζομαι. Δεν νοείται αλλιώς να προχωρήσουμε μπροστά.

    Η συνάντηση

    Συναντηθήκαμε μεσημέρι στο «17», στο Κολωνάκι. Ο Φώτης, ιδιοκτήτης του πιο γνωστού πολιτικο-δημοσιογραφικού εστιατορίου της Αθήνας, έσπευσε να τον προϋπαντήσει με ένα «Τι ωραία που περάσαμε...», οπότε κατάλαβα ότι οι δυο τους είχαν προϊστορία. Κατά τη διάρκεια του γεύματος ήρθαν πολλοί (κυρίως πολιτικοί) στο τραπέζι μας να χαιρετήσουν με ενθουσιασμό τον κ. Νανόπουλο – κάτι που έδειχνε να τον ευχαριστεί.

    «ΓιΆ αυτό, όπου και να πάω, ξαναγυρίζω στην Ελλάδα», μου πέταξε με φανερή νοσταλγία. «Ξέρουμε να ζούμε, να γράφουμε ποιήματα και να τραγουδάμε από χαρά κι από λύπη. “Βρέχει φωτιά στη στράτα μου”, τι τραγούδι είναι αυτό. Το λέω κι ανατριχιάζω. Λίγο περισσότερο μυαλό να είχαμε, λίγο πιο σοβαροί να ήμαστε κι αγαπημένοι, θα κάναμε θαύματα. Και θα ζούσαμε πλουσιοπάροχα στην ευλογημένη αυτή χώρα». Ψέματα;

    Φάγαμε σούπα τραχανά με φέτα και δύο πιάτα σπανακόρυζο που τα συνοδεύσαμε με δροσερή Μαλαγουζιά. Δεν πήραμε γλυκό, αλλά δύο εσπρέσο μαζί με τα σοκολατάκια-υπογλώσσια του μαγαζιού. Λογαριασμός 59 ευρώ.

    Oι σταθμοί του

    1948
    Γεννιέται στην Αθήνα και περνάει τα παιδικά του χρόνια στο Χαρβάτι.

    1964
    Στο 3ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων γνωρίζει τον καθηγητή Φυσικής Βαγγέλη Τσιγκούνη, ο οποίος εντοπίζει το ταλέντο του.

    1966
    Ως φοιτητής διαβάζει το βιβλίο του Φάινμαν «Lectures in Physics» και αποφασίζει να ασχοληθεί με τη θεωρητική φυσική.

    1971
    Φεύγει για διδακτορικό στην Αγγλία (University of Sussex). Αργότερα τον ακολουθεί και η σύζυγός του Μυρτώ.

    1973
    Γίνεται δεκτός για να συνεχίσει το ερευνητικό του έργο στο CERN.

    1975
    Αποφασίζει ότι θα πρέπει να αναζητήσουν στον επιταχυντή το «ξεχασμένο» από τους φυσικούς μποζόνιο Higgs

    1977
    Ξεκινάει να εργάζεται ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Harvard.

    1995
    Tα πρώτα ίχνη του υποατομικού σωματιδίου top quark με μάζα 173 GeV ανοίγουν τον δρόμο για την εύρεση του μποζονίου Higgs.

    2011
    Η δικαίωση. To CERN εντοπίζει πειραματικά το μποζόνιο Higgs, αποδεικνύοντας τη θεωρία της ομάδας Νανόπουλου.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  32. #28399
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν αυτή την ώρα στον Πειραιά, με τα ΜΑΤ να μετατρέπουν σε πεδίο μάχης το κέντρο της πόλης, με χημικά, κρότου λάμψης και ωμή βία εναντίον οπαδών του Ολυμπιακού!

    Περίπου 300 οπαδοί των Πειραιωτών είχαν συγκεντρωθεί από νωρίς στην Πλατεία Κοραή στον Πειραιά, με σκοπό να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους στον Υπουργό Οικονομικών, Ευκλείδη Τσακαλώτο, που επρόκειτο να μιλήσει σε γνωστό μαγαζί της περιοχής, σε εκδήλωση της Νομαρχιακής Επιτροπής ΣΥΡΙΖΑ Πειραιά!

    Μετά την απόφαση των υπεύθυνων του πολυχώρου «Κremlino» να μην διεξαχθεί στο μαγαζί η εκδήλωση, η Νομαρχιακή Επιτροπή ΣΥΡΙΖΑ Πειραιά ανακοίνωσε την αλλαγή του χώρου εκδήλωσης – συζήτησης με θέμα «Το σχέδιο της Αριστεράς μετά τα μνημόνια». Αποφασίστηκε, μάλιστα, να μεταφερθεί η εκδήλωση στο ξενοδοχείο «Θεοξενία».

    Μόλις έγινε γνωστή η αλλαγή, οι οπαδοί του Ολυμπιακού (που όσο περνάει η ώρα γίνονται και περισσότεροι), μετακινήθηκαν προς την οδό Καραολή Δημητρίου και «Θεοξενία», όπου ήδη είχαν παραταχθεί αρκετές διμοιρίες των ΜΑΤ, οι οποίες αποδείχθηκε ότι είχαν σαφή εντολη να μην επιτρέψουν τη συγκέντρωση και να κάνουν την… απαραίτητη χρήση βίας, για να απομακρύνουν τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

    Μόλις οι Ερυθρόλευκοι οπαδοί πλησίασαν στον χώρο ξεκίνησαν να φωνάζουν συνθήματα, αλλά χωρίς να κάνουν καμία επιθετική κίνηση, οι άνδρες των ΜΑΤ επιτέθηκαν με κλομπ και χημικά, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά στο κεφάλι ένας οπαδός του Ολυμπιακού και να ξεκινήσουν μεγάλης έντασης επεισόδια. Πηγη 10.gr
    Κάτι μου λέει οτι σε λίγο θα μας ρωτάνε τι ομάδα είμαστε και οταν θα λέμε ολυμπιακος θα μας κλείνουν φυλακή.

  33. #28400
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο Ολυμπιακός θα ρίξει αυτά τα μουνιά...
    There is a Dude in town

  34. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (28-03-18), dimace (28-03-18)

Σελίδα 1420 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 420920102011201220132013701380139014001410141614171418141914201421142214231424143014401450146014701520162017201820 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας