Σελίδα 1359 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 359859959105911591259130913191329133913491355135613571358135913601361136213631369137913891399140914591559165917591859 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 27.161 έως 27.180 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #27161
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείς παράδειγμα το ενδεχόμενο πολέμου με την Ολλανδία; Και μιλάω φανατισμένα εγώ κι όχι εσύ που αναμασάς τα τσιτάτα που βαρέθηκε ακόμα κι ο Παφίλης να λέει;
    Θεωρώ παράδειγμα την σκακιέρα της χώρας Α στην χώρα Β (και χωρίς να στην λέω)

    Τώρα αν θες να βάλεις
    χώρα Α το Ιράν και Β την Σαουδική Αραβία
    χωρα Α τις ΗΠΑ και χώρα Β την Ρωσία
    χώρα Α την Ελλάδα και χώρα Β την Τουρκία
    είναι μέσα στην διακριτική σου ευχέρεια

    εγώ απλά σου δίνω τον μπούσουλα για να κινηθεί η σκέψη σου
    αν και έχω απαντήσει και πιο πάνω όπως βλέπεις

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    [B]
    Σε μια ενδεχόμενη σύρραξη κρατικών οντοτήτων από πολεμικό μέχρι πολιτικό, οικονομικό ή καίριων ζητημάτων η εταιρεία θα υποστηρίξει τα συμφέροντα της και όχι του γεωργού που παίρνει το κριθάρι.

    Με λίγα λόγια το θέμα δεν είναι οικονομικό στο υψηλό επίπεδο αλλά πολιτικό/στρατιωτικό
    δηλαδή η Ολλανδία αυξάνει την ζώνη επιρροής της όπου μπορεί να της φανεί χρήσιμη στο μέλλον (πχ. σε μια απόφαση της ΕΕ για θέματα αγροτικής πολιτικής, σε μια στρατιωτική επέμβαση σε κάποια αποικία της στο ΟΗΕ, στην άνοδο του ΑΕΠ της χώρας της που το παίρνει από εσένα -που είναι το πιο απλό- κλπ.)
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  2. #27162
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιον Καραμανλή αναφέρεσαι; Στον Βούδα της Ραφήνας; Ασε ρε Μήτσε τώρα με τον μπουχέσα. Ούτε τ' αριστερό αρχίδι του Μητσοτάκη δεν φτάνει ο κλάνας.
    Όχι μάνα μου στον Χέσα. Στον καλό...

  3. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (30-05-17)

  4. #27163
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εσύ, αγαπητέ Πειρατή, περιχαρακώσου στην Ελλάδα μαζί με Λαφαζάνη και Καρατζαφέρη. Κάποιοι προτιμάμε να ζούμε σε κοινωνία που απλώνεται σε όλο τον πλανήτη. Αν η Ολλανδία αυξάνει τη ζώνη επιρροής της μέσω της...Αμστελ (τι κάθομαι και γράφω νυχτιάτικα;), τότε κι η Ελλάδα χτίζει αντίστοιχες ζώνες εξάγοντας ελιές Καλαμών και κρόκο Κοζάνης.

    Αντιλήψεις σαν τις δικές σου είναι που έκαναν πολλούς επενδυτές να φτύσουν την Ελλάδα και να πάνε την έδρα των επιχειρήσεών τους στις διπλανές βαλκανικές χώρες. Υποθέτω, θα γουστάρεις πολύ αν φύγει αύριο κι η Αθηναϊκή Ζυθοποιΐα από δω και πάει να στήσει το τσαρδί της στη Σόφια ή στα Τίρανα. Τις πωλήσεις της στην Ελλάδα μια χαρά θα τις κάνει και τότε, μόνο που στα εργοστάσιά της θα δουλεύουν βούλγαροι και το κριθάρι της θα είναι απ' τη κοιλάδα του Δούναβη. Μεγαλείο, λέμε.

  5. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    chainsaw (30-05-17), dimace (30-05-17)

  6. #27164
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ, αγαπητέ Πειρατή, περιχαρακώσου στην Ελλάδα μαζί με Λαφαζάνη και Καρατζαφέρη. Κάποιοι προτιμάμε να ζούμε σε κοινωνία που απλώνεται σε όλο τον πλανήτη. Αν η Ολλανδία αυξάνει τη ζώνη επιρροής της μέσω της...Αμστελ (τι κάθομαι και γράφω νυχτιάτικα;), τότε κι η Ελλάδα χτίζει αντίστοιχες ζώνες εξάγοντας ελιές Καλαμών και κρόκο Κοζάνης.

    Αντιλήψεις σαν τις δικές σου είναι που έκαναν πολλούς επενδυτές να φτύσουν την Ελλάδα και να πάνε την έδρα των επιχειρήσεών τους στις διπλανές βαλκανικές χώρες. Υποθέτω, θα γουστάρεις πολύ αν φύγει αύριο κι η Αθηναϊκή Ζυθοποιΐα από δω και πάει να στήσει το τσαρδί της στη Σόφια ή στα Τίρανα. Τις πωλήσεις της στην Ελλάδα μια χαρά θα τις κάνει και τότε, μόνο που στα εργοστάσιά της θα δουλεύουν βούλγαροι και το κριθάρι της θα είναι απ' τη κοιλάδα του Δούναβη. Μεγαλείο, λέμε.
    Χωρίς καμία πρόθεση παρεξήγησης, αυτά που γράφει ο φίλος Γιώργος (ο οποίος είναι σοβαρός χρήστης) μου είναι και εμένα ακατανόητα, Μέγιστε. Μάλλον κάπου χάθηκε στη μετάφραση, που λένε και οι γραμματιζούμενοι...

  7. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (30-05-17)

  8. #27165
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ, αγαπητέ Πειρατή, περιχαρακώσου στην Ελλάδα μαζί με Λαφαζάνη και Καρατζαφέρη. Κάποιοι προτιμάμε να ζούμε σε κοινωνία που απλώνεται σε όλο τον πλανήτη. Αν η Ολλανδία αυξάνει τη ζώνη επιρροής της μέσω της...Αμστελ (τι κάθομαι και γράφω νυχτιάτικα;), τότε κι η Ελλάδα χτίζει αντίστοιχες ζώνες εξάγοντας ελιές Καλαμών και κρόκο Κοζάνης.

    Αντιλήψεις σαν τις δικές σου είναι που έκαναν πολλούς επενδυτές να φτύσουν την Ελλάδα και να πάνε την έδρα των επιχειρήσεών τους στις διπλανές βαλκανικές χώρες. Υποθέτω, θα γουστάρεις πολύ αν φύγει αύριο κι η Αθηναϊκή Ζυθοποιΐα από δω και πάει να στήσει το τσαρδί της στη Σόφια ή στα Τίρανα. Τις πωλήσεις της στην Ελλάδα μια χαρά θα τις κάνει και τότε, μόνο που στα εργοστάσιά της θα δουλεύουν βούλγαροι και το κριθάρι της θα είναι απ' τη κοιλάδα του Δούναβη. Μεγαλείο, λέμε.
    οι επενδυτές έφυγαν από την απουσία κεντρικής διοίκησης για να βάλει κανόνες και της διεφθαρμένης αυλής που έκανε το οτιδήποτε για να πριμοδοτήσει το παραπάνω προς όφελος της

    εγώ δεν υποστηρίζω ούτε λαφαζάνη, ούτε καρατζαφέρη, ούτε σε περικύκλωσα σε κάποιο πολιτικό χώρο.
    συγνώμη αλλά δεν ξέρεις να συζητάς
    αλλά ούτε διαβάζεις και ποιο είναι το αντικείμενο της συζήτησης παρερμηνεύοντας κάθε απάντηση στο παππουδίσιο ερώτημα δύση vs ανατολή (ο όμιλος Χάινεκεν στην Ελλάδα είναι ή όχι ελληνική εταιρεία?).
    Τέλος
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  9. #27166
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς καμία πρόθεση παρεξήγησης, αυτά που γράφει ο φίλος Γιώργος (ο οποίος είναι σοβαρός χρήστης) μου είναι και εμένα ακατανόητα, Μέγιστε. Μάλλον κάπου χάθηκε στη μετάφραση, που λένε και οι γραμματιζούμενοι...
    Είναι ή όχι ο όμιλος Χάινεκεν (στην Ελλάδα) ελληνική ποτοποιία?

    απαντήσεις (με λίγα λόγια οι οποίες έχουν επεκταθεί εκτενέστερα και σε παραπάνω ποστ):
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα πολύ πολύ γρήγορα βλέπω μια καθαρά ελληνική μπύρα (Alpha) και 2 ακόμα που παρασκευάζονται στην Ελλάδα (Amstel, Heineken).

    Oλλανδικές που παρασκευάζονται από την αθηναϊκή ζυθοποιία όμως, σε 3 υπερσύγχρονα εργοστάσια με 100% ελληνικό κριθάρι και τις εξάγει σε όλον τον κόσμο.
    Είναι πολύ σχετικές οι έννοιες "ελληνικές", "ολλανδικές" κλπ. στην εποχή της παγκοσμιοποίησης.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν είναι καθόλου. Είναι πολύ συγκεκριμένα
    Η εταιρεία ανήκει σε ολλανδικά χέρια γιατί αυτά παίρνουν τις αποφάσεις και αυτά ανήκουν στο οικονομικό σύστημα μιας ξένης χώρας και τα συμφέροντα της αλλά και το κυριότερο ο πλούτος που απορρέει πηγαίνει εκεί.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πλούτος που απορρέει καταλήγει κατά μεγάλο μέρος στους έλληνες εργαζομένους των συγκεκριμένων ζυθοποιϊών και στους γεωργούς που παράγουν στην Ελλάδα το κριθάρι.
    Αν θες μπορείς να πάρεις θέση φυσικά
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  10. #27167
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τσάκισες με το ενδεχόμενο πολέμου. Οντως είναι εξαιρετικά πιθανό να μας επιτεθούν σύντομα και οι δύο διμοιρίες που διαθέτει ο ολλανδικός στρατός και σ' αυτή τη περίπτωση δίνω το λόγο της τιμής μου ότι δεν θα ξαναπιώ ούτε γουλιά Αμστελ.

    Τα κουμμουνιστικά παραμυθάκια περί του πλούτου που δεν παίρνουν οι εργαζόμενοι δεν πείθουν πλέον ούτε τα γυμνασιόπαιδα. Μας τα 'παν κι άλλοι, πολύ πριν. Αυτός που βάζει τα λεφτά και παίρνει και το ρίσκο της αποτυχίας και της χρεωκοπίας, πολύ λογικό να βγάζει περισσότερα απ' αυτόν που βάζει απλά τη προσωπική του εργασία. Ετσι κινείται ο κόσμος απ' την εποχή του Νώε.

    Στη Σαουδική Αραβία ο πιο φτωχός έχει τζάμπα ρεύμα, νερό και τηλέφωνο. Και πλουσιοπάροχο επίδομα ανεργίας για να τα ξύνει απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, όσο ζει. Οπότε, λάθος στα είπανε και για κει. Καλύτερα να ασχοληθείς με τους άμοιρους κατοίκους της Βενεζουέλας που έχουν τα μεγαλύτερα αποθέματα πετρελαίου στον πλανήτη, αλλά η μοίρα τους έστειλε κουμμουνιστές να κυβερνήσουν τη χώρα. Και δεν έχουν ψωμί να φάνε.
    Και ο Αινστάιν να ήμουν δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω ούτε σε κόμμα με τα όσα γράφεις. Ας πιστέψουμε οι αριστερές κάθε είδους σαχλαμάρες να τελειώνουν όσο το δυνατό πιο γρήγορα, γιατί το πείραμα ΣΥΡΙΖΑ (εντάξει, στην πραγματικότητα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με αριστερά, αλλά έτσι κορόιδεψαν και κέρδισαν τις εκλογές) μας έχει καταστρέψει σε απερίγραπτο βαθμό. Και δεν μιλώ μόνο οικονομικά, αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΑ ως κράτος. Έχουμε καταντήσει παγκόσμιοι κλόουν με δαύτους και αυτό θα πάρει καιρό να διορθωθεί.

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (30-05-17)

  12. #27168
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ή όχι ο όμιλος Χάινεκεν (στην Ελλάδα) ελληνική ποτοποιία?

    απαντήσεις (με λίγα λόγια οι οποίες έχουν επεκταθεί εκτενέστερα και σε παραπάνω ποστ):
    Η Χάινεκεν είναι η Χάινεκεν. Όπως η Κόκα Κόλα είναι η Κόκα Κόλα. Η μια Ολλανδική με εργοστάσια σε όλον τον κόσμο, η άλλη Αμερικάνικη με εργοστάσια σε όλο τον κόσμο. Στην Ελλάδα η πρώτη λέγεται ΧΧ η δεύτερη ΨΨ, αλλά τα ονόματα και πού πάνε τα περισσότερα κέρδη μου είναι αδιάφορο. Σημαντικό είναι πως τρώει κόσμος ψωμί.

    Όσο για τα υπερκέρδη, την εκμετάλλευση των εργαζόμενω κλπ... Δεν πα να κάνει το αφεντικό μου 1 δις τον χρόνο; Χέστηκα! Εγώ τον μισθό μου θέλω να πέφτει στο τέλος του μήνα. Σιγά μη ζηλέψω τι κονομάει ο εργοδότης μου. Ας ήμουν ικανός να γίνω και γω και να παντελονιάζω. Έλεος πια με την πιπίλα των κακών εργοδοτών. Στη Γερμανία οι εργαζόμενοι αγαπούν περισσότερο από τα αφεντικά τους τη φίρμα και δεν υπερβάλλω.

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sirkostas (30-05-17)

  14. #27169
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Χάινεκεν είναι η Χάινεκεν. Όπως η Κόκα Κόλα είναι η Κόκα Κόλα. Η μια Ολλανδική με εργοστάσια σε όλον τον κόσμο, η άλλη Αμερικάνικη με εργοστάσια σε όλο τον κόσμο. Στην Ελλάδα η πρώτη λέγεται ΧΧ η δεύτερη ΨΨ, αλλά τα ονόματα και πού πάνε τα περισσότερα κέρδη μου είναι αδιάφορο. Σημαντικό είναι πως τρώει κόσμος ψωμί.

    Όσο για τα υπερκέρδη, την εκμετάλλευση των εργαζόμενω κλπ... Δεν πα να κάνει το αφεντικό μου 1 δις τον χρόνο; Χέστηκα! Εγώ τον μισθό μου θέλω να πέφτει στο τέλος του μήνα. Σιγά μη ζηλέψω τι κονομάει ο εργοδότης μου. Ας ήμουν ικανός να γίνω και γω και να παντελονιάζω. Έλεος πια με την πιπίλα των κακών εργοδοτών. Στη Γερμανία οι εργαζόμενοι αγαπούν περισσότερο από τα αφεντικά τους τη φίρμα και δεν υπερβάλλω.
    Σεβαστή η άποψη σου αν και συμφωνώ στο πνεύμα σου διότι και εγώ σαν τους Γερμανούς θέλω να είναι η κατάσταση

    Αλλά με λυπεί το γεγονός ότι ακόμη και τώρα δεν έχουμε πάρει το μάθημα μας. Μέσα στην κρίση έχουμε μπερδέψει κάποιες λέξεις και καταστάσεις. Σε όλα αυτά συμβάλει τρομερά πολύ και ο φανατισμός για άσχετους με την πολιτική λόγους, απλώς για να έχουμε το κούτελο ψηλά στο καφενείο.

    Μπερδεμένες λέξεις σαν:
    επιχειρηματικότητα vs αποικία
    επιχειρηματίας vs γκαρσόνι


    από την αυγή της ιστορίας το εμπόριο και οι επιχειρήσεις του ήταν πολλές φορές ένα από τα κύρια στοιχεία ακμής μιας οντότητας. όταν έπαυαν τα εμπορικά κεκτημένα ερχόταν και η παρακμή ή το τέλος. αυτός που επιχειρεί και φέρνει τον πλούτο στο λιμάνι του κερδίζει, αυτός που τον "επιχειρούν" σε μεγάλο βαθμό και φεύγει ο πλούτος από το σπίτι του βάλε εσύ το ρήμα... Εχουν γίνει τόσοι πόλεμοι για αυτά τα πράγματα και όχι επειδή ο χίτλερ δεν γούσταρε την φάτσα των εβραίων

    στην γερμανία που κόβει κ@#^*ς, μπλοκάρει στην αγορά της ότι με εξωτερικό συμφέρον, επενδύει έξω να τους φάει, εγώ είμαι μέσα. Το θέμα είναι ότι μπερδεύεστε με την Καραιβικοποίηση που επένδυση σημαίνει στην καλύτερη γκαρσόνια οι κάτοικοι χωρίς συμμετοχή στο κέρδος, και επιχειρηματίες οι έξω που θα φορτώνουν τον πλούτο για τα σπίτια τους. Συγνώμη που είναι σκληρός αλλά έτσι λειτουργούν τα πράγματα.

    Αλλωστε τις τελευταίες δεκαετίες παρατηρείται το φαινόμενο του εκμηδενισμού της εργασίας (καθότι ανθρώπινα ανταλλακτικά υπάρχουν), και υπερσυγκέντρωση εισοδημάτων από τίτλους γιατί βγάζεις μεγαλύτερο κέρδος. Εμένα όλο αυτό το πράγμα μου θυμίζει φεουδαρχία all over again σε μοντέρνα έκδοση. Εάν μάλιστα υπήρχαν εξωγήινοι θα έλεγα ότι -σαν προηγμένος πολιτισμός- έχουν φτιάξει ένα σύστημα για να έχουν μια ροή χωρίς να υπάρχουν συγκρούσεις και αναταραχές στα πρόβατα (ακριβώς ότι συμβαίνει με τους ανθρώπους στα οικόσιτα ζώα).

    ΥΓ. Υπενθιμίζω ότι η Χαινεκεν καταδικάστηκε για καρτελ από το ελληνικό κράτος
    ΥΓ. Εφριξα που θεωρείς τον Καραμανλή καλό...
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (30-05-17)

  16. #27170
    . Το avatar του χρήστη sirkostas
    Εγγραφή
    19-12-2004

    Περιοχή
    Σαντορίνη
    Μηνύματα
    34.824
    Thanks
    19.915
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 21.392 φορές σε 11.422 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι επενδυτές έφυγαν από την απουσία κεντρικής διοίκησης για να βάλει κανόνες και της διεφθαρμένης αυλής που έκανε το οτιδήποτε για να πριμοδοτήσει το παραπάνω προς όφελος της

    εγώ δεν υποστηρίζω ούτε λαφαζάνη, ούτε καρατζαφέρη, ούτε σε περικύκλωσα σε κάποιο πολιτικό χώρο.
    συγνώμη αλλά δεν ξέρεις να συζητάς
    αλλά ούτε διαβάζεις και ποιο είναι το αντικείμενο της συζήτησης παρερμηνεύοντας κάθε απάντηση στο παππουδίσιο ερώτημα δύση vs ανατολή (ο όμιλος Χάινεκεν στην Ελλάδα είναι ή όχι ελληνική εταιρεία?).
    Τέλος
    Tα εργοστάσια της Αθηναϊκής Ζυθοποιΐας είναι στην Ελλάδα; Δουλεύουν έλληνες εκεί; Η πρώτη ύλη προέρχεται από έλληνες αγρότες; Σ' αυτά μπορείς να απαντήσεις ή θα μας κάνεις ξανά σεμινάριο για αποικίες και για ενδεχόμενο πόλεμο με τους ολλανδούς;

    Στα φρύδια μου αν ανήκει στον Ομιλο Χάινεκεν, στον Ομιλο Φου-Μαν-Τσου ή στον Ομιλο Ρακουτάγκεν που διαφημίζει η Μπαρτσελόνα. Εμένα με νοιάζει ότι υπάρχει κόσμος που τρώει ψωμί απ' αυτόν τον όμιλο. Και μακάρι να έρθουν άλλοι 500 τέτοιοι όμιλοι να φτιάξουν εργοστάσια στη χώρα.

    Αλλά όχι. Αυτό δεν θα γίνει. Γιατί υπάρχετε εσείς που μισείτε οτιδήποτε καλό πάει να γίνει. Με τσιτάτα του 1917 για αποικιοκρατίες, για τον πλούτο που δεν απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι, για καραϊβικοποίηση, για κεκτημένα κλπ που πλέον έχουν κουράσει ακόμα κι αυτούς που τα λέγαν για δεκαετίες και κορόιδευαν τον κόσμο.

  17. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sirkostas για αυτό το μήνυμα:

    differance (30-05-17), dimace (30-05-17)

  18. #27171
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι επενδυτές έφυγαν από την απουσία κεντρικής διοίκησης για να βάλει κανόνες και της διεφθαρμένης αυλής που έκανε το οτιδήποτε για να πριμοδοτήσει το παραπάνω προς όφελος της
    Οι επενδυτές έφυγαν γιατί δε βλέπουν κέρδος με όλη αυτή τη λαίλαπα της φορολογίας χρόνια τώρα, συν το μέγα κομματικό συνδικαλισμό που θέλει να είναι συιδιοκτήτης με τον επιχειρηματία. Απλά πράματα. Οι κανόνες της αγοράς είναι πολύ απλοί, εμείς τους βλέπουμε περίεργα.
    There is a Dude in town

  19. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (01-06-17), dimace (30-05-17), sirkostas (30-05-17)

  20. #27172
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο Αινστάιν να ήμουν δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω ούτε σε κόμμα με τα όσα γράφεις. Ας πιστέψουμε οι αριστερές κάθε είδους σαχλαμάρες να τελειώνουν όσο το δυνατό πιο γρήγορα, γιατί το πείραμα ΣΥΡΙΖΑ (εντάξει, στην πραγματικότητα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με αριστερά, αλλά έτσι κορόιδεψαν και κέρδισαν τις εκλογές) μας έχει καταστρέψει σε απερίγραπτο βαθμό. Και δεν μιλώ μόνο οικονομικά, αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΑ ως κράτος. Έχουμε καταντήσει παγκόσμιοι κλόουν με δαύτους και αυτό θα πάρει καιρό να διορθωθεί.
    Πού να είναι αυτή η ψυχή ο βαλβέρδες να μας πει αν έγιναν αυτά που περίμενε από τον σύριζα; Ενδιαφέρον θα είχε...
    There is a Dude in town

  21. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον The Dude για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (01-06-17), dimace (30-05-17), sirkostas (30-05-17)

  22. #27173
    Το avatar του χρήστη Paneas
    Εγγραφή
    23-04-2009

    Μηνύματα
    8.745
    Thanks
    3.187
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 6.874 φορές σε 3.558 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από The Dude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού να είναι αυτή η ψυχή ο βαλβέρδες να μας πει αν έγιναν αυτά που περίμενε από τον σύριζα; Ενδιαφέρον θα είχε...
    Τον πήρανε στη Μπαρτσελόνα τύπε.

  23. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Paneas για αυτό το μήνυμα:

    Red&White-Nick-7 (30-05-17), The Dude (30-05-17)

  24. #27174
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστή η άποψη σου αν και συμφωνώ στο πνεύμα σου διότι και εγώ σαν τους Γερμανούς θέλω να είναι η κατάσταση

    Αλλά με λυπεί το γεγονός ότι ακόμη και τώρα δεν έχουμε πάρει το μάθημα μας. Μέσα στην κρίση έχουμε μπερδέψει κάποιες λέξεις και καταστάσεις. Σε όλα αυτά συμβάλει τρομερά πολύ και ο φανατισμός για άσχετους με την πολιτική λόγους, απλώς για να έχουμε το κούτελο ψηλά στο καφενείο.

    Μπερδεμένες λέξεις σαν:
    επιχειρηματικότητα vs αποικία
    επιχειρηματίας vs γκαρσόνι


    από την αυγή της ιστορίας το εμπόριο και οι επιχειρήσεις του ήταν πολλές φορές ένα από τα κύρια στοιχεία ακμής μιας οντότητας. όταν έπαυαν τα εμπορικά κεκτημένα ερχόταν και η παρακμή ή το τέλος. αυτός που επιχειρεί και φέρνει τον πλούτο στο λιμάνι του κερδίζει, αυτός που τον "επιχειρούν" σε μεγάλο βαθμό και φεύγει ο πλούτος από το σπίτι του βάλε εσύ το ρήμα... Εχουν γίνει τόσοι πόλεμοι για αυτά τα πράγματα και όχι επειδή ο χίτλερ δεν γούσταρε την φάτσα των εβραίων

    στην γερμανία που κόβει κ@#^*ς, μπλοκάρει στην αγορά της ότι με εξωτερικό συμφέρον, επενδύει έξω να τους φάει, εγώ είμαι μέσα. Το θέμα είναι ότι μπερδεύεστε με την Καραιβικοποίηση που επένδυση σημαίνει στην καλύτερη γκαρσόνια οι κάτοικοι χωρίς συμμετοχή στο κέρδος, και επιχειρηματίες οι έξω που θα φορτώνουν τον πλούτο για τα σπίτια τους. Συγνώμη που είναι σκληρός αλλά έτσι λειτουργούν τα πράγματα.

    Αλλωστε τις τελευταίες δεκαετίες παρατηρείται το φαινόμενο του εκμηδενισμού της εργασίας (καθότι ανθρώπινα ανταλλακτικά υπάρχουν), και υπερσυγκέντρωση εισοδημάτων από τίτλους γιατί βγάζεις μεγαλύτερο κέρδος. Εμένα όλο αυτό το πράγμα μου θυμίζει φεουδαρχία all over again σε μοντέρνα έκδοση. Εάν μάλιστα υπήρχαν εξωγήινοι θα έλεγα ότι -σαν προηγμένος πολιτισμός- έχουν φτιάξει ένα σύστημα για να έχουν μια ροή χωρίς να υπάρχουν συγκρούσεις και αναταραχές στα πρόβατα (ακριβώς ότι συμβαίνει με τους ανθρώπους στα οικόσιτα ζώα).

    ΥΓ. Υπενθιμίζω ότι η Χαινεκεν καταδικάστηκε για καρτελ από το ελληνικό κράτος
    ΥΓ. Εφριξα που θεωρείς τον Καραμανλή καλό...
    Ευχαριστω για την απαντηση Γιωργο. Εδω υπαρχουν θεματα προς συζητηση.

    Ναι, τον παλαιο Καραμανλη τον θεωρω μεγαλο πολιτικο.

  25. #27175
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.896
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Στο τέλος να παίρνουμε και πίπες στους ξένους που έρχονται να επενδύσουν ή μόνο από πίσω;

  26. #27176
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Χωρίς πιπούλα δεν έχει γλύκα, τύπε υπενθύμιση... ξεροσφύρι;!
    There is a Dude in town

  27. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (30-05-17)

  28. #27177
    Μαύρος Πιτ Το avatar του χρήστη flessanto
    Εγγραφή
    08-10-2015

    Μηνύματα
    8.581
    Thanks
    30.126
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.577 φορές σε 3.507 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πλούτος που απορρέει καταλήγει κατά μεγάλο μέρος στους έλληνες εργαζομένους των συγκεκριμένων ζυθοποιϊών και στους γεωργούς που παράγουν στην Ελλάδα το κριθάρι.

    Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε. Επιχειρήματα που αναμασάνε καθημερινά οι ακροδεξιοί κι οι ακροαριστεροί στα ΜΜΕ ιδιοκτησίας τους ή επιρροής τους, περί ξένων μονοπωλίων και διάφορες τέτοιες τρίχες.
    Ξέχασες και την εφορία

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #27178
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο θάνατος του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη έδωσε την αφορμή σε ένα πλήθος διαμορφωτών της κοινής γνώμης να αναμηρυκάζουν: «Η πολιτική του δικαιώθηκε».
    Ταυτόχρονα, κάθε ένας που προσπαθεί να αρθρώσει αντίθετο πολιτικό λόγο απέναντι σε αυτή την (εξόχως πολιτική) προσέγγιση, αντιμετωπίζεται περίπου σαν «υβριστής» που δεν σέβεται την μνήμη ενός ανθρώπου που έφυγε από τη ζωή και καταγγέλλεται σαν «ασεβής» διότι προσβάλλει ακόμα και τα ταφικά έθιμα του αρχαιοελληνικού πολιτισμού!
    Όμως οι αρχαίοι Έλληνες ήξεραν ότι μαζί με τον άνθρωπο δεν ενταφιάζεται και η αλήθεια. Ότι μαζί με τον νεκρό δεν πεθαίνει και το αποτύπωμά του στη ζωή.
    Γι’ αυτό ακριβώς το λόγο όταν πέθαιναν οι άνθρωποι «έστελναν» τους άξιους στα Ηλύσια Πεδία, στο σκοτάδι του Αδη εκείνους τους «λαθέν βιώσας» που πέρασαν μάταια από τον μάταιο τούτο κόσμο και τους εγκληματίες τους έριχναν στα υπόγεια του Αδη, στα Τάρταρα.
    Συνεπώς καλό είναι να αφήσουμε τους αρχαίους Έλληνες και τον πολιτισμό τους στην ησυχία τους και να έρθουμε στα δικά μας. Που προφανώς σχετίζονται απολύτως με την αρχαιοελληνική μας παράδοση. Για παράδειγμα στην Ελλάδα – πλην ταγματασφαλιτών και φασιστών (αλλά τη σχέση έχουν αυτοί με Ελλάδα;) που έστηναν χορούς γύρω από τα κομμένα κεφάλια του Αρη και του Τζαβέλα – δεν είδαμε ποτέ πολιτικούς αντιπάλους οιουδήποτε νεκρού να κάνουν πανηγύρια στους δρόμους, όπως συνέβη με τον θάνατο της Θάτσερ στην Αγγλία…..
    Στα δικά μας, λοιπόν, ένα πράγμα είναι ο αυτονόητος σεβασμός στην απώλεια κάθε ανθρώπου και στον πόνο των οικείων του. Άλλο πράγμα είναι ο πολιτικός λόγος. Που ακόμα και η σφοδρότητά του όταν δεν αναιρεί την με ήθος άρθρωσή του, δεν συνιστά «προσβολή». Συνιστά δημοκρατία.
    Στον πολιτικό λόγο, επομένως, που αυτός θέλει – και μάλιστα εξόφθαλμα – να εκμεταλλευτεί τον θάνατο του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, ενός ανθρώπου που δέσποζε δεκαετίες στην πολιτική ζωή, για να «δικαιώσει» την κυρίαρχη πολιτική, αντιτείνουμε:

    • Αν έχει «δικαιωθεί» το «0+0=14%», τότε είναι «δικαιωμένη» και η πολιτική της διαρκούς λιτότητας που βαφτίζεται «σωτηρία». Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η συνθήκη του Μάαστριχτ, δηλαδή ο «συνταγματικός χάρτης» του ευρωενωσιακού Κολοσσαίου, τότε είναι «δικαιωμένη» και η πολιτική των Μνημονίων που κατά τον υπερενενηντάχρονο τότε Κ.Μητσοτάκη δεν είχε σημασία αν ήταν δίκαιη ή άδικη, αλλά ότι είναι «αναγκαία», όπως έλεγε. Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η αποστολή ελληνικών φρεγατών στον Περσικό Κόλπο και η μετατροπή της βάσης της Σούδας σε προκεχωρημένο φυλάκιο του ιμπεριαλισμού στις επιδρομές του για την «εξαγωγή δημοκρατίας» στη Μέση Ανατολή, τότε είναι «δικαιωμένη» και η πολιτική της συμμετοχής και της συνενοχής στον χαμό των μικρών Αιλάν στο Αιγαίο. Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η πολιτική της μείωσης συντάξεων και της αύξησης των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης με τους νόμους Σιούφα – Σουφλιά, τότε είναι «δικαιωμένη» και η πολιτική των PSI, του «κουρέματος» συντάξεων και των μνημονιακών «Κατρούγκαλων». Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η πολιτική του «εσείς είστε το κράτος» προς τα ΜΑΤ και την Αστυνομία, τότε είναι «δικαιωμένη» και η καταστολή που ψεκάζει με χημικά τον Γλέζο και τον Θεοδωράκη, που ψεκάζει με χημικά τους συνταξιούχους, που μετατρέπει σε στόχο των γκλομπς και σε πεδίο βολής δακρυγόνων τις διαδηλώσεις του λαού κατά των Μνημονίων. Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η πολιτική της εκποίησης της ΑΓΕΤ και του ΟΤΕ, τότε είναι «δικαιωμένη» και η πολιτική του ξεπουλήματος του τόπου για 99 χρόνια. Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η πολιτική που καταγγέλλει τη «διαπλοκή» και τα «χαμαιτυπεία» αλλά μετά συμφιλιώνεται με τους καταγγελλόμενους ως φορείς της, τότε είναι «δικαιωμένη» η πολιτική των «νέων τζακιών», η πολιτική της «δικής μας καλής διαπλοκής» και οι συμπεριφορές «γλύφω εκεί που έφτυνα». Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η πολιτική των «δικών μας παιδιών», τότε είναι «δικαιωμένη» και η πολιτική μετατροπής του δημόσιου χώρου σε «κομματικό φέουδο», η πολιτική του ρουσφετιού, η πρακτική του νεποτισμού και της οικογενειοκρατίας. Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» η περίοδος της «αποστασίας» ή η εξωτερική πολιτική του «μετά από 5 – 10 χρόνια κανείς δεν θα το θυμάται», τότε είναι «δικαιωμένη» και η τακτική της εργαλειοποίησης της Ιστορίας ως μέσο προώθησης της πολιτικής αφασίας δια της ιστορικής άγνοιας. Είναι;
    • Αν έχει «δικαιωθεί» ως τακτική πολιτικής επιβολής η ανοχή σε ομάδες κρούσης που αντιλαμβάνονται την κοινωνική και πολιτική σύγκρουση ως προέκταση του λοσταριού πάνω στο κεφάλι του Τεμπονέρα, τότε είναι «δικαιωμένη» και η μεθόδευση διαγραφής από το προσκήνιο κάθε έννοιας «αντικειμενικής πολιτικής ευθύνης». Είναι;

    Η απάντηση η δική μας – θα μας το επιτρέψουν οι περί «δικαίωσης» κήρυκες της ίδιας ταξικής όχθης που εκπροσώπησε ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης- είναι προφανής.
    Εξίσου προφανές το συμπέρασμα: Αν όσα πρέσβευε με την πολιτική του πριν από 30 χρόνια ο Κ.Μητσοτάκης εφαρμόζονται σήμερα από «αριστερούς» και δεξιούς, αυτό δεν «δικαιώνει» την πολιτική αυτή, ούτε τότε, ούτε σήμερα. Δικαιώνει εκείνους που επιμένουν ότι η αντίσταση, η αποτελεσματική αντίσταση απέναντί της, έχει καθυστερήσει. Δεκαετίες.


    Νίκος Μπογιοπουλος


    Πηγή: [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  30. #27179

    Εγγραφή
    04-07-2008

    Περιοχή
    Κρητη/Γερμανια
    Μηνύματα
    18.489
    Thanks
    28.010
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 9.988 φορές σε 6.667 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sirkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα εργοστάσια της Αθηναϊκής Ζυθοποιΐας είναι στην Ελλάδα; Δουλεύουν έλληνες εκεί; Η πρώτη ύλη προέρχεται από έλληνες αγρότες; Σ' αυτά μπορείς να απαντήσεις ή θα μας κάνεις ξανά σεμινάριο για αποικίες και για ενδεχόμενο πόλεμο με τους ολλανδούς;

    Στα φρύδια μου αν ανήκει στον Ομιλο Χάινεκεν, στον Ομιλο Φου-Μαν-Τσου ή στον Ομιλο Ρακουτάγκεν που διαφημίζει η Μπαρτσελόνα. Εμένα με νοιάζει ότι υπάρχει κόσμος που τρώει ψωμί απ' αυτόν τον όμιλο. Και μακάρι να έρθουν άλλοι 500 τέτοιοι όμιλοι να φτιάξουν εργοστάσια στη χώρα.

    Αλλά όχι. Αυτό δεν θα γίνει. Γιατί υπάρχετε εσείς που μισείτε οτιδήποτε καλό πάει να γίνει. Με τσιτάτα του 1917 για αποικιοκρατίες, για τον πλούτο που δεν απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι, για καραϊβικοποίηση, για κεκτημένα κλπ που πλέον έχουν κουράσει ακόμα κι αυτούς που τα λέγαν για δεκαετίες και κορόιδευαν τον κόσμο.
    Συμφωνω. Αλλα νομιζω κανενας δεν μπορει να διαφωνησει οτι θα ηταν πιο επωφελες για τη καθε χωρα, να αναπτυχθουν οι τοπικες επιχειρησεις. Οχι απαραιτητα σαν ολιγοπωλια, αλλα σε συνδιασμο με την παρουσια των ξενων επενδυτων. Βεβαια στα πλαισια της παγκοσμιοποιησης, ο ανταγωνισμος για αυτες αποδεικνυεται τεραστιος και πολυ δυσκολα καταφερνουν να αναπτυχθουν, οπως οι πολυεθνικες.

  31. #27180
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.499
    Thanks
    18.539
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.759 φορές σε 18.965 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Όσοι έχετε λογαριασμό efood και μπορείτε να παραγγείλετε με κάρτα, βάζοντας τον κωδικό efoodchallenge έχετε έκπτωση 10 ευρώ. Δεν γνωρίζω πότε λήγει η προσφορά. (μέχρι 10 ευρώ παραγγελίες τρώτε/πίνετε τζάμπα δηλαδή)

    Update: Έληξε.

Σελίδα 1359 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 359859959105911591259130913191329133913491355135613571358135913601361136213631369137913891399140914591559165917591859 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας