Σελίδα 1312 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 312812912101211121212126212721282129213021308130913101311131213131314131513161322133213421352136214121512161217121812 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 26.221 έως 26.240 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #26221
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται ότι ίσως αυτή η διασπορά ειδήσεων να είναι και καλή προώθηση προιόντος
    Εχεις απόλυτο δίκιο.
    Λοιπόν,ξεχάστε ο,τι είδατε.

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    .
    Δε θα μου κλέψετε εσείς τα ποκεμόνια.Είναι όλα δικά μου!!!
      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (20-07-16)

  3. #26222
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Nα μη ρωτήσω τώρα τι είναι το πόκεμον...
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  4. #26223
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα μη ρωτήσω τώρα τι είναι το πόκεμον...
    Συνθηματικό για τον Πουλίδο.

  5. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (22-07-16)

  6. #26224
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και τι γίνεται στην περίπτωση που πόκεμον βρεθούν στην Σύμη στις λέμβους των τούρκων καταδρομέων? Μπορώ να τα πιάσω ή έχουν δικαίωμα αίτησης ασύλου?
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  7. #26225
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Αυτη τη στιγμή τουρκικά πλοια προσπαθούν να φυγουν απο την Τουρκία ετσι ωστε οι αξιωματικοι να ζητησουν ασυλο στην χωρα μας. F16 τουρκικά τα βομβαρδιζουν.

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  8. #26226
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι γίνεται στην περίπτωση που πόκεμον βρεθούν στην Σύμη στις λέμβους των τούρκων καταδρομέων? Μπορώ να τα πιάσω ή έχουν δικαίωμα αίτησης ασύλου?
    Ζητήσουν δε ζητήσουν άσυλο θα τα πιάσεις.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη τη στιγμή τουρκικά πλοια προσπαθούν να φυγουν απο την Τουρκία ετσι ωστε οι αξιωματικοι να ζητησουν ασυλο στην χωρα μας. F16 τουρκικά τα βομβαρδιζουν.
    Tους 8 που ζήτησαν άσυλο τελικά δεν είπαν θα τους στείλουμε πίσω?Ti νόημα έχει να προσπαθούν να έρθουν κι άλλοι?

  9. #26227
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tους 8 που ζήτησαν άσυλο τελικά δεν είπαν θα τους στείλουμε πίσω?Ti νόημα έχει να προσπαθούν να έρθουν κι άλλοι?
    λέγεται ότι έχει πέσει σήμα από Κέρι να μην δοθούν
    τώρα το τι θα κάνουμε θα το δούμε
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Rena (20-07-16)

  11. #26228
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κατά την αποψη μου, το αν θα πρέπει να δοθούν η οχι θα πρέπει να αποφασιστεί βαση του τι λέει η ελληνική νομοθεσία σχετικά με το ζήτημα ασύλου. Οτι ισχύει για ολουσ θα πρεπει να ισχύσει και για αυτούς

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  12. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    Apache (23-07-16), Rena (20-07-16)

  13. #26229
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    6 δικά μας επιθετικά ελικόπτερα σηκώθηκαν εχθές για να σταματήσουν τις λέμβους που όπως φαίνεται γύρισαν πίσω/πήγαν αλλού

    Βρετανικό πυρηνικό υποβρύχιο συγκρούστηκε με τανκερ και ελλιμενίζεται στο Γιβραλταρ, πριν από λίγο
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  14. #26230
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.154
    Thanks
    24.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.711 φορές σε 17.752 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα μη ρωτήσω τώρα τι είναι το πόκεμον...
    Βέβαια, το παλαιότερο της σειράς, είναι αυτό:
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    differance (22-07-16)

  16. #26231
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από consigliere Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στο οπαδικό αυτό φόρουμ μας κάνεις την τιμή και μπαίνεις ΜΟΝΟ για αναρχοκάτι σχολιασμό, μετά από οποιοδήποτε μπάχαλο όπου της γης.
    Κάποια οπαδική ή ποδοσφαιρική τοποθέτηση δεν έχουμε δει και ποτέ.

    Κι επειδή μπαίνεις σταθερά και ΜΟΝΟ για να πεις τα ποιηματάκια σου, σου διαφεύγουν ακόμα και τα προσχήματα. Όπως ας πούμε το ότι δεν βρίζουμε και δεν επιτιθέμεθα σε άλλα μέλη του φόρουμ ειδικά αφού δεν σε πειράζουν.
    Αλλά προφανώς ο σεβασμός και ο πολιτισμός και όλα τα καλά πάνε περίπατο μπροστά στην ανάγκη της πολεμικής ρητορικής.

    Προς τη Διαχείριση: το φαινόμενο του Red Unity είναι ακραία προκλητικό για όποιον κανόνα του φόρουμ. Δεν έχει καμμία σχέση με ό,τι συζητάμε εδώ μέσα, μόνο προωθεί τη δική του ατζέντα σε συγκεκριμένες στιγμές και σε συγκεκριμένα θέματα. Με βρισιές και επιθέσεις. Έχουμε γίνει μήπως άλλου είδους φόρουμ και δεν το βλέπω;

    Απορώ τί ακριβώς χρειάζεται περισσότερο για μέτρα. Κανόνες υπάρχουν. Όσο σύστοιχο στην ιδεολογία του είναι να τους αγνοεί, εξακολουθούν να υπάρχουν. Μήπως να μαζευόμαστε;
    Αλλά προφανώς δεν μου πέφτει και λόγος.
    καταρχήν κάνεις λάθος, γιατί στο φόρουμ όταν γράφτηκα (αρκετά χρόνια πριν), γράφτηκα για να σχολιάζω ποδοσφαιρικά. σιγά-σιγά βαρέθηκα. νομίζω το έχω το δικαίωμα.

    επίσης ένας τύπος στο φόρουμ αποκαλεί τρελούς, επικίνδυνους, άρρωστους τους μουσουλμάνους - και ακόμα δεν το έχει πάρει πίσω, μετά κι από την διπλή υπενθύμισή μου. αν δεν κάνω λάθος στο φόρουμ αυτό μπορούν να γράφουν και μουσουλμάνοι. επ' αυτού όμως δεν σε είδα να λες κάτι. κάνε μου τη χάρη λοιπόν, και προτού μιλήσεις για ποιηματάκια κάτσε σκέψου λίγο παραπάνω και πες μου ποιος προσβάλλει με αυτά που λέει. no offence
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  17. #26232
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάς, που απαντάς, ρε Γιώργο - απάντα σε ολόκληρο: Είπαμε, στην κουβέντα, "όλοι" καλοί είναι. Στην υλοποίηση έχουμε πρόβλημα...
    Και αυτά που ζητάμε, ο "μέσος άνθρωπος" δε θέλει να τα εφαρμόσει και για να του τα επιβάλουν, οι άλλοι, δεν είναι τόσοι πολλοί.
    Όσες σχολές σκέψης και προβληματισμού να κάνεις, ό,τι συμπεράσματα και να βγάλεις και ό,τι απόφαση και να πάρεις, άντε και να μείνεις με κανένα 3-4 άτομα να την υλοποιήσεις. Θες να σου τους κάνω και 20; Το πολύ - πολύ, να στοχοποιηθείτε ως γραφικοί, για να μη μπερδεύουν το μυαλό τους οι νοικοκυραίοι...
    Και μεταξύ του Λαζόπολου, του Τράγκα, του "όποιου θες βάλε" και εσού - φαντάσου ποιόν θα πιστέψουν και θα πιστεύουν μια ζωή.
    δεν μπορώ να πω ότι δεν έχεις δίκιο. ισχύει και αυτό όμως: αν η κουβέντα δεν οδηγάει σε κάποια πράξη, μάλλον δεν είναι πολύ καλή η κουβέντα.
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (22-07-16)

  19. #26233
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Unity Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης ένας τύπος στο φόρουμ αποκαλεί τρελούς, επικίνδυνους, άρρωστους τους μουσουλμάνους - και ακόμα δεν το έχει πάρει πίσω, μετά κι από την διπλή υπενθύμισή μου...και προτού μιλήσεις για ποιηματάκια κάτσε σκέψου λίγο παραπάνω και πες μου ποιος προσβάλλει με αυτά που λέει. no offence
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Unity Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα δε θα μου απαντήσεις;

    είχες γράψει αυτό εδώ υπενθυμίζω:
    "Γι αυτό είναι καλά τα θρησκευτικά... Αν ξέραμε ΟΛΟΙ τι λέει το Κοράνιο για τους Απίστους (για εμάς δλδ), αμφιβάλω αν θα θέλαμε έστω και ΕΝΑΝ μετανάστη στις χώρες της Ευρώπης... Οι άνθρωποι αυτοί είναι επικίνδυνοι. Πολύ επικίνδυνοι. Τρομακτικά επικίνδυνοι. Για να μην πω πως είναι ο ίδιος ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος..."

    και σου είχα απαντήσει αυτό εδώ:
    "πρώτο λάθος σου ότι όλες οι λεγόμενες "τρομοκρατικές ενέργειες" σε γαλλία, βέλγιο κτλ έχουν γίνει από πολίτες τους, ανθρώπους που μεγάλωσαν σε αυτά τα κράτη και όχι από μετανάστες.

    το δεύτερο λάθος (ή συνειδητό ορθόδοξο ψέμα) σου δεν στο λέω, προτιμώ να σου ζητήσω, μιας και ΔΕΝ ξέρουμε όλοι τι λέει το κοράνιο για τους απίστους, να μας πεις εσύ που προφανώς ξέρεις... και άρα γιατί να θεωρούμε όποιον μουσουλμάνο βλέπουμε/ξέρουμε επικίνδυνο, πολύ επικίνδυνο, τρομακτικά επικίνδυνο, προσωποποίηση του τέλους του κόσμου κτλ.

    να σαι καλά"


    επιμένω γιατί αρχικά αλήθεια θέλω να σε δω να προσπαθείς να μαζέψεις τα συνείδητα ορθόδοξα ψέματά σου.
    επίσης γιατί αυτά που γράφεις δεν είναι τίποτα άλλο παρά διασπορά φασιστικού και ρατσιστικού μίσους και φόβου (μαζί πάνε αυτά).
    και γιατί τρίτον θα ήθελα πολύ να ξέρω με ποια λογική γράφεις τέτοια ξερατά σε ένα οπαδικό φόρουμ που απ' όσο ξέρω δεν πρέπει να κάνεις δήλωση χριστιανικής πίστης, αλλά μπορεί να γράφει ο οποιοσδήποτε, συμπεριλαμβανομένων και των μουσουλμάνων. αυτών που χαρακτηρίζεις ως "πολύ επικίνδυνους, τρομακτικά επικίνδυνους, ο ίδιος ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος". πολύ θα ήθελα να ξέρω με ποιο δικαίωμα το γράφεις αυτό, αλήθεια βρε χριστιανοταλιμπάν μου.

    Ας κάνω και εγώ μια Δεύτερη Υπενθύμιση μιας που κάνεις ότι δεν βλέπεις...
    επειδή σε όλους τους γύρω γύρω απάντησες εκτός από την ουσία της συζήτησης

      Long Text Frame - Διαβάστε αν θέλετε με το κουμπάκι 'Εμφάνιση' το κείμενο:  
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pirateeeeeee Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή τα λεφτά είναι πολλά σε αυτόν τον κόσμο αναγκάζομαι να αναφέρω κάποια πράγματα κατ εξ εξαίρεση τους ύφους της ιστοσελίδας.

    Κατ' αρχάς να αναφέρω για την νομιμότητα των παρακάτω λεγομένων ότι η μετάφραση είναι: κατ εντολή εκτύπωση τούτου του Ιερού Κορανίου και μετάφραση των εννοιών του ο Υπηρέτης των δύο Ιερών Τόπων (Μέκκας και Μεδίνας), Βασιλιάς της Σαουδικής Αραβίας Φαχντ μπιν Αμπντουλαζιζ 'Αλ Σαουντ aka Αμπντάλα (Περίοδος εξουσίας 1 Αυγούστου 2005 – 23 Ιανουαρίου 2015). Αναφέρω την χρονολογική περίοδο γιατί υποστηρίζεται ότι οι εκτυπώσεις είναι πολύ ωραιοποιημένες σε σχέση με την σκληρότητα του πρωτότυπου κειμένου και τις μεταφράσεις πριν 50 χρόνια/παλαιότερα







    Πολεμάτε αυτούς που δεν πιστεύουν στον ΑΛΛΑΧ, κι ούτε στην Έσχατη Ημέρα, και δεν απαγορεύουν αυτό που απαγόρευσε ο ΑΛΛΑΧ κι ο Απόστολος Του (Μουχάμμεντ), κι ούτε αναγνωρίζουν την αληθινή θρησκεία (ακόμη κι αν είναι) απ' το Λαό που του δόθηκε η Βίβλος μέχρις ότου δώσουν το φόρο υποτέλειας (τζίζγια) με εκούσια υποταγή, κι (αισθανθούν) τον εαυτό τους ταπεινωμένο.
    (Σούρα ελ-Τέβμπε, 9: 29)

    Αν πονάτε από τον πόλεμο μη χαλαρώσετε την καταδίωξη του εχθρού, γιατί κι αυτοί πονάνε απ' τις ίδιες όπως και σεις. KL ενώ εσείς έχετε ελπίδα για βοήθεια και ανταμοιβή απ' τον ΑΛΛΑΧ εκείνοι δεν την έχουν. Kι ο ΑΛΛΑΧ είναι Πανγνώστης (και) Σοφός.
    (Σούρα ελ-Νισά, 4: 104)

    Η τιμωρία εκείνων οι οποίοι πολεμούν τον ΑΛΛΑΧ και τον Απόστολό Του, και διαβιούν στη γη άσχημα, είναι να εκτελούνται ή να σταυρώνονται ή να κόβονται τα χέρια και τα πόδια αντίπλευρα, ή να εξορίζονται απ' αυτή τη γη. Αυτοί έχουν την ατίμωση, στον κόσμο αυτό, και τους περιμένει στον άλλο Κόσμο μεγάλος παιδεμός, εκτός απ' εκείνους που μετάνιωσαν, και προτού τους κατακρίνετε, μάθετε ότι ο ΑΛΛΑΧ είναι Πολυεπιεικής (και) Φιλεύσπλαχνος.
    (Σούρα ελ-Μάιντε, 5: 33-34)

    Βλαστημούν βέβαια όποιοι λένε ότι: «Ο ΑΛΛΑΧ είν' ο Χριστός ο γιος της Μαριάμ». Ο Χριστός είπε: «Ω! Παιδιά του Ισραήλ! Λατρεύετε τον ΑΛΛΑΧ, τον Κύριό Μου και Κύριό σας». Και σίγουρα όποιος συνδυάζει άλλους θεούς με τον ΑΛΛΑΧ, τότε ο ΑΛΛΑΧ θα τους απαγορεύσει γι' αυτόν, τον Παράδεισο και σπίτι του θα είναι η Φωτιά. Κι εκεί δεν θα υπάρχει κανείς για να βοηθήσει τους κακοποιούς.
    (Σούρα ελ-Μάιντε, 5: 72)

    Ω! Προφήτη! Παρότρυνε τους πιστούς στο πόλεμο. Αν υπάρχουν είκοσι από σας που υπομονετικά επιμένουν, θα νικήσουν διακόσιους, κι αν από σας είναι εκατό θα νικήσουν χίλιους απ' τους άπιστους, γιατί αυτοί είναι ένας λαός χωρίς κατανόηση.
    (Σούρα ελ-Ενφάλ, 8: 65)

    Κι όταν οι απαγορευμένοι μήνες έχουν περάσει, τότε (πολεμάτε και) σκοτώνετε τους ειδωλολάτρες, οπουδήποτε κι αν τους βρείτε, και συλλάβετε τους και πολιορκείστε τους και στήστε τους παγίδες με κάθε (πολεμικό) στρατήγημα. Αν όμως μετανιώσουν και διατηρήσουν την τακτική προσευχή κι εφαρμόσουν (τακτική) ελεημοσύνη, τότε αφήστε τους ελεύθερους. Γιατί ο ΑΛΛΑΧ είναι Πολυεύσπλαχνος, Πολυεπιεικής.
    (Σούρα ελ-Τέβμπε, 9: 5)

    Ας πολεμούν υπέρ του ΑΛΛΑΧ. Αυτοί που θυσιάζουν τη ζωή του κόσμου αυτού για χάρη της Μέλλουσας Ζωής, κι όποιος πολεμά υπέρ του ΑΛΛΑΧ είτε σκοτωθεί είτε νικήσει, θα του δώσουμε αμέσως πλούσια αμοιβή.
    (Σούρα ελ-Νισά, 4: 74)

    Είναι γραμμένος ο πόλεμος για σας. Εσείς όμως τον αποστρέφεστε. Αλλά μπορεί όμως ν' αποστρέφεστε κάτι που είναι καλό για σας, και μπορεί ν' αγαπάτε κάτι, που είναι κακό για σας. Ο ΑΛΛΑΧ όμως γνωρίζει κι εσείς δεν γνωρίζετε.
    (Σούρα ελ-Μπάκαρα, 2: 216)

    Όποιος είναι εχθρός του ΑΛΛΑΧ, των αγγέλων Του και των αποστόλων Του, του Γαβριήλ και του Μιχαήλ, τότε κι ο ΑΛΛΑΧ είναι εχθρός σ' όσους αρνούνται την Πίστη.
    (Σούρα ελ-Μπάκαρα, 2: 9

    Κι όσοι αρνούνται την Πίστη και διαψεύδουν τα Σύμβολά Μας, θα γίνουν σύντροφοι της Φωτιάς, όπου για πάντα θα παραμείνουν.
    (Σούρα ελ-Μπάκαρα, 2: 39)

    Όσο για τους άπιστους, είναι το ίδιο γι' αυτούς, είτε τους προειδοποιείς, είτε όχι. Δεν θα πιστέψουν. Ο ΑΛΛΑΧ σφράγισε, τις καρδιές τους και την ακοή τους, και στα μάτια τους υπάρχει πέπλο. Μεγάλη θα είναι η τιμωρία (που θα υποστούν).
    (Σούρα ελ-Μπάκαρα, 2: 6-7)

    Εκείνοι που πίστευσαν, πολεμούν υπέρ του ΑΛΛΑΧ ενώ εκείνοι που αρνήθηκαν την πίστη, πολεμούν για χάρη του Ταγούτ (Σατανά). Πολεμήστε ενάντια των φίλων του σατανά. Αδύνατη -πράγματι- είναι η πανουργία του Σατανά.
    (Σούρα ελ-Νισά, 4: 76)

    Όταν ταξιδεύετε στη γη δεν σας καταλογίζεται φταίξιμο αν συντομεύετε τις προσευχές σας επειδή φοβάστε μήπως οι Απιστοι σας επιτεθούν. Γιατί οι άπιστοι ήταν για σας φανεροί εχθροί.
    (Σούρα ελ-Νισά, 4: 101)

    Θα επιθυμούσαν να μην πιστέψετε όπως κι εκείνοι (έμειναν άπιστοι), να είστε δηλ. μ' αυτούς. Μην τους παίρνετε ως φίλους απ' τις γραμμές τους, ώσπου να εγκαταλειφθεί η απιστία τους. Αν όμως επιστρέψουν στην απιστία, τότε συλλάβετέ τους και σκοτώστε τους, όπου κι αν βρίσκετε. Και μην παίρνετε απ' αυτούς ούτε φίλους ούτε βοηθούς, εκτός απ' εκείνους που καταφεύγουν σ' ομάδα με την οποία έχετε συνθήκη ειρήνης, ή εκτός απ' εκείνους που σας πλησιάζουν βρισκόμενοι σ' απορία ή να σας πολεμήσουν ή να πολεμήσουν την ομάδα τους. Αν ο ΑΛΛΑΧ ήθελε θα τους υποκινούσε εναντίον σας. Έτσι, αν αποσυρθούν από σας, και δεν σας σκοτώσουν και συνάμα σας στείλουν εγγυήσεις για ειρήνη, τότε ο ΑΛΛΑΧ δεν θα σας ανοίξει το δρόμο, για να τους πολεμήσετε.
    (Σούρα ελ-Νισά, 4: 89-90)

    Ω! Σεις που πιστέψατε! Μη κάνετε τους Εβραίους και τους Χριστιανούς, φίλους και προστάτες σας! Δεν είναι παρά μονάχα μεταξύ τους φίλοι και προστάτες. Κι εκείνος ανάμεσά σας που πιάνει (φιλίες) μ' αυτούς είναι ένας απ' αυτούς. Ο ΑΛΛΑΧ δεν καθοδηγεί τον άδικο και παράνομο λαό.
    (Σούρα ελ-Μάιντε, 5: 51)

    Και μην παντρεύεστε άπιστες γυναίκες (ειδωλολάτρισσες) μέχρις ότου πιστέψουν. Μια σκλάβα που πιστεύει, είναι καλύτερη από μια άπιστη, ακόμα κι αν σας γοητέψει. Ούτε να παντρεύετε τις κόρες σας με άπιστους, μέχρις ότου πιστέψουν. Ένας σκλάβος που πιστεύει είναι καλύτερος από έναν άπιστο, ακόμα κι αν σας γοητέψει. Γιατί οι άπιστοι σας καλούν στη Φωτιά, ενώ ο ΑΛΛΑΧ σας γνέφει με τις διαταγές Του προς τον Παράδεισο και στη συγγνώμη, κι εξηγεί καθαρά τα Σημεία Του στους ανθρώπους, ώστε να μνημονεύουν τη Δόξα Του.
    (Σούρα ελ-Μπάκαρα, 2: 221)







    ΥΓ. Και είναι μόνο μερικά σημεία.
    Παραπάνω μπορείτε να τεκμηριώσετε όλα όσα συμβαίνουν τους τελευταίους μήνες και να βρείτε κίνητρο στις πράξεις αλλά και να καταλάβετε διάφορα πράγματα για τον μέλλοντα χρόνο.

    Στην τελική αυτό που μετράει δεν είναι τα λόγια αλλά η παράδοση που έχουν αυτήν την στιγμή. Τυπικά με μια αναθεώρηση θα μπορούσαν να ωραιοποιηθούν ακόμη πιο πολύ αυτα. Αλλά οι πράξεις (επιθέσεις, μη ενσωμάτωση και ασέβεια, αλυτρωτικές/επεκτατικές ενέργειες, και το μεγαλύτερο έγκλημα η σιωπή των αμνών/ασπίδα/καταφύγιο) άλλα ομολογούν


    Συγνώμη που στο λέω (και όσο πιο ευγενικά μπορώ) αλλά με ένα trendy λόγο προσπαθείς να κάνεις όλα αυτά που κατηγορείς σε αυτό τον κόσμο ποντάροντας στην άγνοια των υπολοίπων. Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (22-07-16)

  21. #26234
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.896
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ρε παιδιά, αφήστε τον Αλλάχ τώρα και τα θεία.
    Κανά σέντερ μπακ της προκοπής θα πάρουμε;

  22. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον estai για αυτό το μήνυμα:

    Apache (23-07-16), dtakis80 (22-07-16)

  23. #26235
    Το avatar του χρήστη dtakis80
    Εγγραφή
    30-08-2009

    Περιοχή
    καμινια-πειραιας
    Μηνύματα
    9.801
    Thanks
    7.447
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.000 φορές σε 3.070 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, αφήστε τον Αλλάχ τώρα και τα θεία.
    Κανά σέντερ μπακ της προκοπής θα πάρουμε;
    Αυτο κ αν ειναι οφ τοπικ ... εισαι στο πιο σωστο θρεντ

    Ασε ρε εσυ,εχεις Σιοβα που κανει για 3

  24. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (22-07-16)

  25. #26236
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παιδιά, εγώ μπαίνω πλέον σπάνια και δεν είδα τι έχω προκαλέσει. Ζητώ συγγνώμη, όπως απαιτεί και ο φίλος Γιούνιτυ, αν και το επικίνδυνος αναφερόταν σε αυτούς που κάνουν τις τρομοκρατικές επιθέσεις (Σαλαφιστές, Σουνίτες, Ταλιμπάνους κλπ) και φυσικά δεν αφορούσε όλους τους Μουσουλμάνους της γης. ΤΛΠ, η συγγνώμη ισχύει και δεσμεύομαι στο εξής, στο ελάχιστο που συμμετέχω να μην αναφερθώ ξανά σε θέμα επικαιρότητος, πολιτικό, θρησκευτικό κλπ... Νάστε όλοι καλά και καλό καλοκαίρι να έχουμε. Η ζωή, με ή χωρίς επιθέσεις, είναι ωραία, και ας κοιτάξουμε απολαύσουμε τον γαλάζιο ουρανό της πατρίδας μας και καμιά βουτιά στη θάλασσα. Τα λέμε με τις πρώτιες κλωτσιές και τα πρώτα γκολάκια της ομαδάρας μας.

  26. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    Apache (23-07-16), pf7 (23-07-16), Rena (23-07-16), voskos_7 (24-07-16)

  27. #26237
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.896
    Thanks
    5.959
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.859 φορές σε 7.478 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, εγώ μπαίνω πλέον σπάνια και δεν είδα τι έχω προκαλέσει. Ζητώ συγγνώμη, όπως απαιτεί και ο φίλος Γιούνιτυ, αν και το επικίνδυνος αναφερόταν σε αυτούς που κάνουν τις τρομοκρατικές επιθέσεις (Σαλαφιστές, Σουνίτες, Ταλιμπάνους κλπ) και φυσικά δεν αφορούσε όλους τους Μουσουλμάνους της γης. ΤΛΠ, η συγγνώμη ισχύει και δεσμεύομαι στο εξής, στο ελάχιστο που συμμετέχω να μην αναφερθώ ξανά σε θέμα επικαιρότητος, πολιτικό, θρησκευτικό κλπ... Νάστε όλοι καλά και καλό καλοκαίρι να έχουμε. Η ζωή, με ή χωρίς επιθέσεις, είναι ωραία, και ας κοιτάξουμε απολαύσουμε τον γαλάζιο ουρανό της πατρίδας μας και καμιά βουτιά στη θάλασσα. Τα λέμε με τις πρώτιες κλωτσιές και τα πρώτα γκολάκια της ομαδάρας μας.
    Έτσι, έτσι βάζε τα φυτίλια στις μολότοφ ενώ εσύ κάνεις τα μπανάκια σου.
    Καλές διακοπές, Δημήτρη.
    Και μακριά από Ταλιμπάν.

  28. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Apache (23-07-16)

  29. #26238
    Το avatar του χρήστη Apache
    Εγγραφή
    10-03-2014

    Περιοχή
    Arctic Circle
    Μηνύματα
    748
    Thanks
    970
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 789 φορές σε 389 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, εγώ μπαίνω πλέον σπάνια και δεν είδα τι έχω προκαλέσει. Ζητώ συγγνώμη, όπως απαιτεί και ο φίλος Γιούνιτυ, αν και το επικίνδυνος αναφερόταν σε αυτούς που κάνουν τις τρομοκρατικές επιθέσεις (Σαλαφιστές, Σουνίτες, Ταλιμπάνους κλπ) και φυσικά δεν αφορούσε όλους τους Μουσουλμάνους της γης. ΤΛΠ, η συγγνώμη ισχύει και δεσμεύομαι στο εξής, στο ελάχιστο που συμμετέχω να μην αναφερθώ ξανά σε θέμα επικαιρότητος, πολιτικό, θρησκευτικό κλπ... Νάστε όλοι καλά και καλό καλοκαίρι να έχουμε. Η ζωή, με ή χωρίς επιθέσεις, είναι ωραία, και ας κοιτάξουμε απολαύσουμε τον γαλάζιο ουρανό της πατρίδας μας και καμιά βουτιά στη θάλασσα. Τα λέμε με τις πρώτιες κλωτσιές και τα πρώτα γκολάκια της ομαδάρας μας.
    Καλή ξεκούραση Δημήτρη, μάζεψε όσο περισσότερο ήλιο μπορείς και προσπάθησε να μπαίνεις κι εδώ πού και πού γιατί θα μας λείψεις!
    Kingdoms Rise and Kingdoms Fall

  30. #26239
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.154
    Thanks
    24.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.711 φορές σε 17.752 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Καλές διακοπές, αγάπη μου!
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  31. #26240
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από estai Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχαχα
    Με μπέρδεψες. Εκτός αν αναφέρεσαι στον Τζιοβάνι.Τον Καββαδά θέλω εγώ.
    Το έφερα εδώ επειδή θα μας έβγαζα εντελώς οφ τοπικ.

    Νόμιζα οτι έκανες πλάκα που έκλαιγες και έγραψα οτι και καλά σε παρηγορώ επειδή μπορεί να χάσαμε 5αρι,αλλά θα φέρουμε δυνατό 4αρι.

Σελίδα 1312 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 312812912101211121212126212721282129213021308130913101311131213131314131513161322133213421352136214121512161217121812 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας