Σελίδα 1231 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 23173183193110311131118111911201121112211227122812291230123112321233123412351241125112611271128113311431153116311731 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 24.601 έως 24.620 από 38388

Θέμα: Off Topic

  1. #24601
    Love Hurts..... Το avatar του χρήστη ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
    Εγγραφή
    03-02-2008

    Περιοχή
    ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!
    Μηνύματα
    34.449
    Thanks
    13.178
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 13.089 φορές σε 7.892 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    "When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down "happy". They told me I didn’t understand the assignment.
    I told them they didn’t understand life."
    —John Lennon

  2. #24602
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Εγώ ξέρω πως λαός με τόσο προβλήματα και τόση ανεργία ΔΕΝ μπορεί να γεμίζει τα ξενυχτάδικα μέχρι το πρωί. Δεν είναι αυτή συμπεριφορά λαού που κατανοεί τη δεινή θέση στην οποία έχει βρεθεί (ή τον έχουν φέρει) Και στην τελική: Πού στο καλό βρίσκουν όλοι αυτοί, που κατά εκατοντάδες συρρέουν στα νυχτομάγαζα, τα απαιτούμενα χρήματα, από τη στιγμή που πολλοί εξ αυτών λένε πως δεν έχουν να ζήσουν;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimace : 21-10-15 στις 09:47

  3. #24603
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και ο "αλλος δρομος" για οποιον θελει, ασχετα που οι ελληνες θελουν βελουδινες επαναστασεις και η διαμαρτυρια τους σταματα στο να κανουν check in στο συνταγμα παριστανοντας τους αγανακτισμενους.


    Τον δρομο τον προσεφεραν πριν ενα μηνα το ΚΚΕ και ο λαφαζανης. αλλα δεν ξερω αν εφττασαν μαζι το 8%. Επειδη λοιπον δεν γινεται να εχουμε και το κουλουρι και το τυρι, θα πρεπει να αποφασισουμε πλεον τι θελουμε.

    Το "οχι" στα μνημονια που ψηφισε ο λαος το καλοκαιρι και λεμε πως ο τσιπρας το εκανε "ναι", το εκανε "ναι" και ο κοσμος στις προηγουμενες εκλογες.

    Ας αφησουμε επιτελους τις δικαιολογιες και ας σταματησουμε να κατηγορουμε τους αλλους. Πλεον καθομαστε στο αγγουρι, το οποιο μονοι μας επιλεξαμε να βαλουμε στον κωλο μας.

    Ηλια, ο Λαφαζανης δεν πρόσφερε κανένα δρόμο. Που ήταν ο Λαφαζανης οταν ο Τσιπρας έφερνε το κείμενο 47 σελίδων τον Φλεβαρη? Που ήταν ο Λαφαζανης όταν ο Τσιπρας έλεγε, αρχές Απριλίου, ότι ο ΕΝΦΙΑ παραμένει?
    Από εκεί και πέρα ....... Με 45% αποχή, με καθαρά αντιμνημονιακους ψήφους στο ΚΚΕ, στα μικρά κόμματα και στους ναζί (μπορεί η ηγεσία των ναζι να είναι φιλοευρωπαιοι -και ας λένε μαλακίες- , οι ψηφοφόροι τους είναι κατά των μνημονίων), δεν μπορείς να μιλάς για απόφαση ΝΑΙ από την μεριά του λαού.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (20-10-15)

  5. #24604
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Toν τελευταίο καιρό έχουν φτάσει στα αυτιά μου εντυπωσιακά πράγματα για το υποβρύχιο Ωκεανός

    Αποτελεί τη μοναδική περίπτωση παγκοσμίως τοποθέτησης συστήματος Αναερόβιας Πρόωσης (ΑΙP) η οποία αποτελεί την σημαντικότερη μεταπολεμική εξέλιξη σε ό,τι αφορά τα συμβατικά (μη πυρηνοκίνητα) υποβρύχια. Εξοπλισμένα με αυτά το συμβατικό υποβρύχιο σε μεγάλο βαθμό απελευθερώνεται από τη δουλεία του αναπνευστήρα (σνόρκελ) που είναι αναγκαία για την τροφοδότηση με ατμοσφαιρικό οξυγόνο του συστήματος πρόωσης. Αποκτά σημαντική καταδυτική αυτονομία (στην περίπτωση των Type 214 το σύστημα AIP τεχνολογίας κυψελών καυσίμου παρέχει ακτίνα ενεργείας σε κατάδυση 1.254 ναυτικά μίλια, 13-15ημέρες, σχεδόν τέσσερις φορές μεγαλύτερη από τα 390 ναυτικά μίλια που παρέχει η συστοιχία συσσωρευτών) ενώ μειώνεται δραματικά η πιθανότητα εντοπισμού (η χρήση του αναπνευστήρα αποτελεί μία από τις κυριότερες αιτίες εντοπισμού).

    Ως γνωστόν, όσο τα υποβρύχια βρίσκονται σε κατάδυση δεν διαθέτουν άμεση πρόσβαση στο οξυγόνο της ατμόσφαιρας που χρειάζεται μαζί με το καύσιμο για την λειτουργία του κινητήρα. Έτσι, κινούνται με συσσωρευτές που φορτίζονται σταδιακά από πετρελαιοκινητήρες, οι οποίοι λειτουργούν με αναπνευστήρα (snorkel) κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας δημιουργώντας ευνοϊκές συνθήκες εντοπισμού (θόρυβο, περισκόπιο, μαγνητικό σήμα κ.α.). Λύση στο πρόβλημα δίνει κατά απόλυτο τρόπο η πυρηνική ενέργεια, ωστόσο σήμερα είναι δυνατή μία εναλλακτική λύση, η χρήση κυψελών καυσίμου (fuel cells). Στο σύστημα αυτό υδρογόνο και οξυγόνο αντιδρούν παράγοντας ηλεκτρικό ρεύμα κατά τρόπο αντίστροφο προς την ηλεκτρόλυση. Λειτουργούν χωρίς καύση, με αποτέλεσμα την πλήρη απουσία θορύβου, δονήσεων και φυσικά καυσαερίων, πλεονεκτήματα που ενισχύονται από τις ειδικές τεχνικές ναυπήγησης και τα υλικά που χρησιμοποιούνται. Τα μεταφερόμενα αποθέματα οξυγόνου και υδρογόνου είναι μεγάλα, διότι το πρώτο είναι υγροποιημένο και το δεύτερο σε ειδικά σπογγώδη μεταλλικά υβρίδια.

    Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αναβαθμισμένες μπαταρίες που απαιτούνται κατασκευάζονται από το εργοστάσιο "Σανλάιτ" στην Ξάνθη. Επιπλέον, επιβεβαιώνεται το γεγονός πως η χώρα διαθέτει στελέχη top class (τα οποία και ανέλαβαν την υλοποίηση του αυτού ναυπηγικού έργου) που κατέχουν την τεχνογνωσία, την εμπειρία και την εκπαίδευση για να ανταποκριθούν ακόμη και στις δυσκολότερες αποστολές μεγάλου τεχνολογικού ρίσκου.
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    celticfrost (20-10-15)

  7. #24605
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    @BrazHlias:

    Όσοι δεν έχουν κάνει πότε τους ούτε καν αυτό το "check in" στο Σύνταγμα, δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα να κοροϊδεύουν τους υπόλοιπους.

    Άλλο τα γκλομπς και τα χημικά και άλλο οι βαρυσήμαντοι αφορισμοί από τον καναπέ.
    Δεν κοροιδευω κανεναν. Απλα σχολιαζω.


    Τα πραγματικά ποσοστά των κομμάτων τα ξέρει η Singular. Κανείς άλλος. Ξεχνάς σκόπιμα και την αποχή.

    Μεγάλη αγωνία έχεις να πείσεις ότι το μνημόνιο έχει νομιμοποίηση. Ούτε ο Μιχελογιαννάκης να ήσουν...

    Εσύ ψάχνεις λοιπόν για δικαιολογίες και προφάσεις εν αμαρτίαις...
    Απο θεωριες συνωμοσιας αλλο τιποτα. Την αποχη δεν την ξεχναω, αλλα δεν τη μεταφραζω και κατα το δοκουν.

    Καμια αγωνια δεν εχω και κανενα συμφερον να νομιμοποιησω κατι το οποιο ουτε εμενα με συμφερει. Ετσι κι αλλιως το νομιμοποιησαν οσοι ψηφιζουν τοσο καιρο πασοκ-νδ-συριζα και οσοι στις εκλογες δεν πηγαν να ψηφισουν.


    Εγώ δεν επέλεξα να βάλω οτιδήποτε οπουδήποτε. Όποιος έχει τη μύγα...
    Δεν το καταλαβα αυτο αλλα τεσπα

    Όσο για τα υπόλοιπα, μην ανησυχείς...

    Θα συμβούν, είτε το θέλεις εσύ είτε αυτοί που ψηφίζεις...
    Το παιχνίδι είναι διεθνές και έχει χοντρύνει πολύ για τα κυβικά όλων σας.

    Οι υπόλοιποι τί σας φταίμε... Αλλά δεν θα σας σώσει κανείς ούτε εσάς...
    Γενικα δεν ανοιγω καμια κοντρα, ουτε θελω να βαλω "φωτια" στο φορουμ, αλλα σε παρακαλω τα επι προσωπικου ασε τα κατα μερος. Σου εγραψα και πιο πανω πως δεν εχω συμφεροντα. Δεν ειμαι ο μπομπολας. Μην με προβοκαρεις λοιπον λεγοντας πως θελω και γουσταρω να γινεται οτι γινεται. Και φυσικα ανησυχω αλλα οχι με την εννοια που το γραφεις, αλλα ακριβως για το αντιθετο.

    Και ασε και κατα μερος το τι ψηφιζω. Οχι πως εχω καμια υποχρεωση να σου πω, αλλα ουτε πασοκ εχω ψηφισει ουτε νδ και δεν κανω καμια αντιπολιτευση εκ μερους τους.

    Βαζεις τον εαυτο σου απο τη μια μερια και εμενα απεναντι, λες και φταιω εγω προσωπικα για οτι συμβαινει, οταν στην πραγματικοτητα ειμαστε σε ιδια πανω κατω φαση.



    υ.γ. συγνωμη για το σεντονι, απο εμενα κλεινει το θεμα, απαντησα απλα και μονο επειδη μονο κοματοσκυλο των μνημονιακων δεν με ειπες. Καλη συνεχεια.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  8. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον BrazHlias για αυτό το μήνυμα:

    dimace (21-10-15), kwtsios (20-10-15), The Dude (20-10-15), vasilis-thrylos7 (22-10-15)

  9. #24606
    Sad but true Το avatar του χρήστη Rena
    Εγγραφή
    08-04-2006

    Περιοχή
    Twilight zone
    Μηνύματα
    15.778
    Thanks
    15.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.455 φορές σε 5.222 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Tελικα Βραζηλια πρεπει να τρως ενα μπερτακι την ημερα.Οσο σε αφηνουμε ν'αλωνιζεις ελευθερα,παμε απο το κακο στο χειροτερο.Θα μας διαλυσεις τη χωρα στο τελος.Μονο χουντα δε μας εφερες ακομα,αλλα το βλεπω να ανεβαζεις κι αλλο τα ποσοστα της χ.α.

    Οπως ελεγε ο πατερας μου:Μερικοι ανθρωποι πρεπει να τρωνε ξυλο 3 φορες την ημερα σαν αντιβιωση.Και αν ρωτησουν,γιατι να τους απαντας "Ξερεις εσυ."

  10. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Rena για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (20-10-15), The Dude (20-10-15)

  11. #24607
    Το avatar του χρήστη BrazHlias
    Εγγραφή
    30-04-2008

    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    36.542
    Thanks
    23.329
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 26.973 φορές σε 15.082 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από celticfrost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια, ο Λαφαζανης δεν πρόσφερε κανένα δρόμο. Που ήταν ο Λαφαζανης οταν ο Τσιπρας έφερνε το κείμενο 47 σελίδων τον Φλεβαρη? Που ήταν ο Λαφαζανης όταν ο Τσιπρας έλεγε, αρχές Απριλίου, ότι ο ΕΝΦΙΑ παραμένει?
    Από εκεί και πέρα ....... Με 45% αποχή, με καθαρά αντιμνημονιακους ψήφους στο ΚΚΕ, στα μικρά κόμματα και στους ναζί (μπορεί η ηγεσία των ναζι να είναι φιλοευρωπαιοι -και ας λένε μαλακίες- , οι ψηφοφόροι τους είναι κατά των μνημονίων), δεν μπορείς να μιλάς για απόφαση ΝΑΙ από την μεριά του λαού.
    Κοιτα μενιο, εγω δεν ειμαι με κανεναν, αλλα ο λαφαζανης και η κωνσταντοπουλου, εφυγαν απο το κομμα τους, απο τα υπουργεια τους και απο βουλευτες γιατι ζητουσαν να γινει ρηξη, πραγμα που δεν εκανε ο τσιπρας. για τα ματια του κοσμου; Ισως. Δεν εχω μπεσα σε κανεναν πλεον, ομως εστω και στα λογια ελεγαν ξεκαθαρα πως πρεπει να φυγουμε απο το ευρω.

    Λαθος ή σωστο δεν το ξερω. Μπερδεμενος ειμαι κι εγω και ψαχνομαι.


    Οσο για το ναι ή οχι στις εκλογες. Πιθανον να μην ηταν "ναι" απο τη μερια του λαου, αλλα δεν ηταν και "οχι". Μην γελιομαστε. Οσοι δεν πηγαν, δεν μπορω να πιστεψω πως ηθελαν να βγουμε απο το ευρω και δεν εκαναν εστω αυτη την προσπαθεια να πανε να ψηφισουν κατι εναντια στο μνημονιο.

    Αυτοι που πηγαν παντως, κατα τη γνωμη μου ψηφισαν "ναι".

    Κανω λαθος; Πιθανον, αλλα ετσι το βλεπω.
    Αν είχα μια ευχή, θα ήταν να φτασω καποια στιγμη, να γινω τοσο Ολυμπιακός όσο ο Σάββας Θεοδωρίδης.

  12. #24608
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BrazHlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα μενιο, εγω δεν ειμαι με κανεναν, αλλα ο λαφαζανης και η κωνσταντοπουλου, εφυγαν απο το κομμα τους, απο τα υπουργεια τους και απο βουλευτες γιατι ζητουσαν να γινει ρηξη, πραγμα που δεν εκανε ο τσιπρας. για τα ματια του κοσμου; Ισως. Δεν εχω μπεσα σε κανεναν πλεον, ομως εστω και στα λογια ελεγαν ξεκαθαρα πως πρεπει να φυγουμε απο το ευρω.

    Λαθος ή σωστο δεν το ξερω. Μπερδεμενος ειμαι κι εγω και ψαχνομαι.


    Οσο για το ναι ή οχι στις εκλογες. Πιθανον να μην ηταν "ναι" απο τη μερια του λαου, αλλα δεν ηταν και "οχι". Μην γελιομαστε. Οσοι δεν πηγαν, δεν μπορω να πιστεψω πως ηθελαν να βγουμε απο το ευρω και δεν εκαναν εστω αυτη την προσπαθεια να πανε να ψηφισουν κατι εναντια στο μνημονιο.

    Αυτοι που πηγαν παντως, κατα τη γνωμη μου ψηφισαν "ναι".

    Κανω λαθος; Πιθανον, αλλα ετσι το βλεπω.
    Πότε έφυγαν ρε Ηλία?
    Μήπως έφυγαν την 13η Ιουλίου? Δηλαδή την επόμενη μέρα που ο Τσιπρας έφερε την συμφωνία? Οχι.
    Μήπως έφυγαν την 14η Αυγούστου? Την επόμενη που ψηφιστήκαν τα προαπαιτούμενα? Οχι.
    Πότε έφυγαν λοιπόν? 22 Αυγούστου, όταν κατάλαβαν ότι δεν θα είναι στα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ.
    Τι συνέβηκε λοιπόν? Ο Τσιπρας έφερε την συμφωνία και δεν έφυγαν, η συμφωνία ψηφίστηκε στη βουλή και αυτοί είτε την καταψήφισαν είτε ψήφισαν λευκό.
    Πρόσεξε τώρα !!!!! Δεν ψηφίζουν την συμφωνία αλλά δεν φεύγουν και από το κόμμα. Αν λοιπόν ο Τσιπρας τους έβαζε στα ψηφοδέλτια τότε όλα θα ήταν μια χαρά με αυτούς....... Σήμερα θα μίλαγαν για σκληρά αλλά αναγκαία μέτρα.
    Αν πραγματικά ήθελαν το καλό του λαού, εαν πραγματικά ήθελαν δραχμή, εάν πραγματικά ήθελαν έξοδο απο ΕΕ, είχαν δυο ευκαιρίες να το αποδείξουν και να το στηρίξουν. Θα έφευγαν απο την κυβέρνηση με αποτέλεσμα η κυβέρνηση να πέσει και να πάμε για εκλογές, αυτό όφειλαν να κάνουν ως κάθετα αντίθετοι με τα μέτρα.
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  13. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον celticfrost για αυτό το μήνυμα:

    Apache (21-10-15), Bill_K (20-10-15), BrazHlias (20-10-15), Rena (20-10-15)

  14. #24609
    Το avatar του χρήστη panahs7
    Εγγραφή
    17-07-2009

    Μηνύματα
    49.503
    Thanks
    18.540
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 32.761 φορές σε 18.966 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από differance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξενικάει το νέο ΕΣΠΑ σιγά σιγά, ε? Προσέξτε, δεν είναι πλέον Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς, όπως ήταν μέχρι τώρα, αλλά Εταιρικό Σύμφωνο Πλασίου Ανάπτυξης (σε όλη την Ευρώπη λέγεται ΣΕΣ αλλά όχι, εμείς έπρεπε πάση θυσία να κρατήσουμε το παλιό ακρωνύμιο).

    Στα της ερώτησης τώρα, ρίξε μια ματιά στη προδημοσίευση του υπουργείου Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού και ό,τι απορίες έχεις τις συζητάμε
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Ναι τα έχω διαβάσει αυτά. Μου εξήγησε ο βοσκός ότι ήθελα στο fb. Ευχαριστώ πάντως.

  15. #24610
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    αλεξη ψοφο.τιποτα αλλο.
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  16. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sk12072 για αυτό το μήνυμα:

    Apache (21-10-15), Bill_K (20-10-15), VALVERDES_7 (21-10-15)

  17. #24611
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κάλπες τελειώσανε, πρόεδρε.

    Δεν πρόκειται να ξαναγίνουν εκλογές στην Ελλάδα.

    Ποτέ!
    σωστά

    το σύστημα έχει καταλάβει ότι η οργή του κόσμου, η οργή της εργατικής τάξης δεν χωράει στις κάλπες, ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους και ο μόνος τρόπος να περάσουν τα αφεντικά τα μέτρα που θέλουν είναι να βγει ο στρατός να πνίξει την οργή των εξεγερμένων. οι εκλογές δεν μπορούν πλέον να αφομοιώσουν τις γενικευμένες αναταραχές που γίνονται σ' όλη τη χώρα, ο κόσμος δεν ψαρώνει πλέον, το σύστημα πρέπει να διαφύγει σ' άλλες μεθόδους.


    χαχ καλό
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  18. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Red Unity για αυτό το μήνυμα:

    Apache (21-10-15), sadi (21-10-15)

  19. #24612
    Το avatar του χρήστη Red Unity
    Εγγραφή
    10-04-2010

    Μηνύματα
    2.239
    Thanks
    455
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 666 φορές σε 431 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα είμαστε...
    εδώ είμαστε, χωρίς θα. και έχουμε ματάκια και βλέπουμε, ευτυχώς, ακόμη.
    Αν δεν τολμάμε, δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα πράγματα είναι δύσκολα επειδή δεν τολμάμε.

  20. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sadi (21-10-15)

  21. #24613
    Το avatar του χρήστη sk12072
    Εγγραφή
    27-08-2007

    Μηνύματα
    47.221
    Thanks
    4.414
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 15.066 φορές σε 9.419 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    0% ο φπα για τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια,6% στα φροντιστηρια και 13%στα ιδιωτικα δημοτικα,γυμνασια και λυκεια.
    ολως τυχαιως τα παιδακια του γαμημενου πηγαινουν στονηπιαγωγειο.
    ψοφος αρχιδι
    ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΟΝΗΣ


  22. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον sk12072 για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (20-10-15), kwtsios (20-10-15), VALVERDES_7 (21-10-15)

  23. #24614
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    43.154
    Thanks
    24.330
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.711 φορές σε 17.752 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Γιατί, δεν είναι;;;
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  24. #24615
    Το avatar του χρήστη Apache
    Εγγραφή
    10-03-2014

    Περιοχή
    Arctic Circle
    Μηνύματα
    748
    Thanks
    970
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 789 φορές σε 389 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Unity Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά

    το σύστημα έχει καταλάβει ότι η οργή του κόσμου, η οργή της εργατικής τάξης δεν χωράει στις κάλπες, ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους και ο μόνος τρόπος να περάσουν τα αφεντικά τα μέτρα που θέλουν είναι να βγει ο στρατός να πνίξει την οργή των εξεγερμένων. οι εκλογές δεν μπορούν πλέον να αφομοιώσουν τις γενικευμένες αναταραχές που γίνονται σ' όλη τη χώρα, ο κόσμος δεν ψαρώνει πλέον, το σύστημα πρέπει να διαφύγει σ' άλλες μεθόδους.


    χαχ καλό
    Έχεις δίκιο πως ακόμα δεν κινείται λέπι στην κοινωνία, το οποίο δεν με παραξενεύει και ιδιαίτερα. Σύντομα, απ΄ότι φαίνεται, θα αρχίσουν να παίρνουν τα σπίτια του κοσμάκη. Εκεί θα είναι και το οριστικό crash test του συστήματος, απέναντι στην αντοχή και στην ανοχή όλων μας.
    Kingdoms Rise and Kingdoms Fall

  25. #24616

    Εγγραφή
    29-10-2008

    Μηνύματα
    690
    Thanks
    1.750
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 576 φορές σε 292 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε Θοδωρή μου να γίνεις και συ μέλος, παιδί μου. Παντρεύτηκες, έκανες ό,τι έκανες, καιρός να γίνεις και συ φυσιολογικό αγόρι...

    (μην το διαβάσει η αξιολάτρευτη γυναίκα σου και με σκοτώσει πάνω στο άνθος της ηλικίας μου...)

    Μητσε μου, δεν τα ξερω εγω αυτα, νιοπαντρος ανθρωπος. Εγω ειμαι Ιντεγιε, χωνωμονο..

    (ασε με με τη γυναικα μου, ολη την ωρα "παλι red-dna διαβαζεις?", που να εγραφα και συχνοτερα.. δυσκολο πραγμα ο γαμος.. )

  26. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον pf7 για αυτό το μήνυμα:

    Apache (21-10-15), dimace (21-10-15), kwtsios (21-10-15), voskos_7 (21-10-15)

  27. #24617
    .
    Εγγραφή
    17-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι φορολογούμενοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Τον Σεπτέμβριο έπρεπε να πληρώσουν τη δεύτερη δόση του φόρου εισοδήματος. Αφησαν απλήρωτους φόρους κοντά στο 1,5 δισ. ευρώ, καταγράφοντας ρεκόρ αύξησης - από περίπου 500 εκατ. τους προηγούμενους μήνες - των ληξιπρόθεσμων οφειλών προς την Εφορία μέσα σε έναν μήνα.


    Η ρύθμιση των εκατό δόσεων είχε ήδη παρέλθει, οι πιστωτικές κάρτες είχαν φορτωθεί με την πρώτη δόση του φόρου εισοδήματος, η οικονομική δραστηριότητα υπό το βάρος των capital controls είχε λυγίσει και η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων δεν έκανε κατασχέσεις αφού ήταν τα χέρια της δεμένα με υπουργικές αποφάσεις για πάγωμα των μέτρων αναγκαστικής είσπραξης ακριβώς λόγω των περιορισμών στην κίνηση κεφαλαίων.

    Κάπως έτσι το φέσι των φορολογουμένων προς τις Εφορίες ψήλωσε κατά 1,469 δισ. ευρώ. Από τις αρχές του έτους τα φρέσκα ληξιπρόθεσμα χρέη προς την Εφορία έφθασαν τα 8,392 δισ. ευρώ και συνολικά πλέον τα ληξιπρόθεσμα χρέη υπερβαίνουν τα 80 δισ. ευρώ.


    Αν αυτό συνέβη τον Σεπτέμβριο και με δεδομένο ότι ο προϋπολογισμός χρειάζεται έσοδα 19 δισ. για να βγουν τα κουκιά του πρωτογενούς ελλείμματος 0,25% του ΑΕΠ στο τέλος του έτους, εύλογα ανακύπτουν ερωτηματικά για τη συνέχεια, όταν θα έρθει ο ΕΝΦΙΑ, όταν θα πρέπει να πληρωθούν οι έως και διπλάσιες προκαταβολές φόρου εισοδήματος από αγρότες και επιχειρήσεις (η πρώτη δόση στο τέλος Οκτωβρίου), όταν θα πρέπει να πληρωθεί η τρίτη δόση του φόρου εισοδήματος (τον Νοέμβριο) μαζί με έκτακτες εισφορές, τέλος επιτηδεύματος και φόρο πολυτελούς διαβίωσης, όταν θα πρέπει να πληρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας (έως το τέλος Δεκεμβρίου).

    Ο λογαριασμός αυτός του τελευταίου τριμήνου αγγίζει τα 5 δισ. ευρώ μόνο από τα γνωστά μέχρι σήμερα «γραμμάτια» τα οποία θα πρέπει να εξοφληθούν.


    Και το μέλλον προδιαγράφεται δυσοίωνο καθώς η κυβέρνηση βρίσκεται σε διαδικασία αναζήτησης πρόσθετων εσόδων για το 2016 ενώ έχει να εκπληρώσει σημαντικές φορολογικές δεσμεύσεις που περιλαμβάνονται στο Μνημόνιο και δύσκολα μπορούν να αντιστραφούν.


    Ο ΦΠΑ στην εκπαίδευση, ακόμα και στο σενάριο των κλιμακωτών επιβαρύνσεων με χαμηλότερους συντελεστές (6% στα φροντιστήρια και 13% στα ιδιωτικά σχολεία) αν κλειδώσει στη διαπραγμάτευση με τους δανειστές, φέρνει νέα βάρη. Το ίδιο και η αύξηση του φόρου στα ενοίκια.

    Ασχετα αν θα προκριθεί τελικά η κλίμακα φορολόγησης των ενοικίων στο μοντέλο του Μνημονίου (με αύξηση του συντελεστή 11% στο 15% και του συντελεστή 33% για εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ στο 35%) ή κάποια άλλη εκδοχή κλιμάκωσης των συντελεστών, το ζητούμενο παραμένει η αύξηση των εσόδων από φόρο ενοικίων κατά 200 εκατ. ευρώ.


    Παράλληλα, το επίδομα θέρμανσης έχει ήδη μπει στην κλίνη του Προκρούστη, καθώς το συνολικό του ύψος έχει μειωθεί από τα 210 στα 105 εκατ. ευρώ, οι επιστροφές φόρου για το αγροτικό ντίζελ πρέπει με βάση το Μνημόνιο να μπουν σε τροχιά κατάργησης ήδη από τον Οκτώβριο, οι συντελεστές φόρου για τους αγρότες με βάση το Μνημόνιο και πάλι θα πρέπει να αυξηθούν από το 13% στο 20% το επόμενο έτος και στο 26% στη συνέχεια.


    Οι φορολογικές επιβαρύνσεις όλα δείχνουν ότι θα αυξηθούν στο σύνολό τους ακόμη κι αν επιχειρηθούν επιμέρους χειρουργικές επεμβάσεις οι οποίες θα μεταφέρουν τα βάρη πολλαπλάσια στα μεσαία και υψηλά εισοδήματα. Με εξαίρεση τους πραγματικά πλουσίους, όμως, η φοροδοτική ικανότητα των Ελλήνων έχει πιάσει ταβάνι.


    Τα 8,392 δισ. ευρώ των ληξιπρόθεσμων χρεών από τις αρχές του έτους ώς τα τέλη Σεπτεμβρίου προς αυτή την κατεύθυνση δείχνουν κι αν δεν ανατραπεί το σκηνικό σύντομα τα 10 δισ. ευρώ νέο φέσι στην Εφορία θα είναι γεγονός. Το Μνημόνιο όμως θα συνεχίσει να ζητά αύξηση των εσόδων.

    Αηδιαστικός και μέγιστα ζημιογόνος (για μένα τουλάχιστον) ο γυαλάκιας... Αλλά, όπως πάμε, θα τον θυμόμαστε με νοσταλγία ίσως και με ολίγα δάκρυα.

  28. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    Apache (21-10-15), BrazHlias (21-10-15)

  29. #24618
    Το avatar του χρήστη Apache
    Εγγραφή
    10-03-2014

    Περιοχή
    Arctic Circle
    Μηνύματα
    748
    Thanks
    970
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 789 φορές σε 389 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Από τη βροχερή Σαλονίκη, αφιερωμένο σε όλα τα αλάνια του forum. Μόνο για μερακλήδες...

    [YOUTUBE]jL0QV7H7-o0[/YOUTUBE]
    Kingdoms Rise and Kingdoms Fall

  30. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    dimace (21-10-15)

  31. #24619
    Μ.Α.Τ.Φ. Το avatar του χρήστη differance
    Εγγραφή
    15-05-2008

    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    41.111
    Thanks
    11.976
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 24.548 φορές σε 14.233 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Θα περιμένω να μπει ο Νοέμβρης για να στείλω τη "δική μου"... πενιά στο φόρουμ
    «Λέγεις πασά μου να σε προσκυνήσω. Κι εγώ ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω»...
    Γεώργιος Καραϊσκάκης προς τον Μαχμούτ πασά, 1823

  32. #24620
    Το avatar του χρήστη pirateeeeeee
    Εγγραφή
    21-02-2013

    Μηνύματα
    7.001
    Thanks
    3.957
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 4.027 φορές σε 2.533 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Red Unity Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά

    το σύστημα έχει καταλάβει ότι η οργή του κόσμου, η οργή της εργατικής τάξης δεν χωράει στις κάλπες, ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους και ο μόνος τρόπος να περάσουν τα αφεντικά τα μέτρα που θέλουν είναι να βγει ο στρατός να πνίξει την οργή των εξεγερμένων. οι εκλογές δεν μπορούν πλέον να αφομοιώσουν τις γενικευμένες αναταραχές που γίνονται σ' όλη τη χώρα, ο κόσμος δεν ψαρώνει πλέον, το σύστημα πρέπει να διαφύγει σ' άλλες μεθόδους.


    χαχ καλό
    o κόσμος δεν έχει βγει στους δρόμους
    ο στρατός θα είναι η τελευταία λύση αν και είναι πιο κοντά από ότι νομίζουμε. Από ότι λέγεται έχουν γίνει και οι προετοιμασίες σε κάποια στρατόπεδα της δυτικής μακεδονίας
    Πιστεύω ότι μετά το χαρτί της χρυσής αυγής, προετοιμάζουν την κυβέρνηση ενότητας που θα προασπίζει τα συμφέροντα των αριστοκρατικών ομάδων έτσι ώστε να μην υπάρχει εντελώς καμία αντίδραση του απλού ανθρώπου... Μάλιστα θα την ονομάσουν κυβέρνηση που θα εκπροσωπεί όλους τους πολίτες
    Ολυμπιακός: η καλύτερη ομάδα της δεκαετίας -στο ευρωπαικό μπάσκετ- (11/10/17, ισπανική εφημερίδα AS, 200.000+ καθημερινά αντίτυπα)

Σελίδα 1231 από 1920 ΠρώτηΠρώτη ... 23173183193110311131118111911201121112211227122812291230123112321233123412351241125112611271128113311431153116311731 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας