Σελίδα 1060 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 60560660760860960101010201030104010501056105710581059106010611062106310641070108010901100111011601260136014601560 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21.181 έως 21.200 από 38231

Θέμα: Off Topic

  1. #21181
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Οι συσχετισμοί (και από εκεί ξεκινούσαν όλα) είναι απλοί: Οι ΗΠΑ, που σχετίζονται με το 40% της παγκόσμιας οικονομικής δραστηριότητας, έχουν 400 τράπεζες, την ώρα που η Ελλάδα, με το 0,1%, έχει την απαίτηση να έχει 4 ενεργές - δικές της.

    Για ποιόν λόγο έπρεπε στην Ελλάδα, να είναι τραπεζίτες ταυτόχρονα, ο Λάτσης, ο Σάλλας και Κωστόπουλος, πέραν της Εθνικής;
    Γιατί η παιδεία σου, πρόκρινε την λογική του να είσαι ο απόλυτος κάτοχος του "τίποτα", παρά ο μικρομέτοχος του "κάτι". Φυσικά, το προηγούμενο, δεν αφορά μόνο τις τράπεζες, αλλά αυτό είναι το σημείο στο οποίο ανέκαθεν πονούσαμε και το σημείο στο οποίο τόσο καιρό μας χτυπούσανε, μέχρι να γίνουμε ευάλωτοι και στα υπόλοιπα.

    Επιπλέον, πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα στην οποία έχουμε συμμετοχή του δημοσίου στις τράπεζες σε ποσοστό που υπερβαίνει το 80% και το δημόσιο δεν έχει κανέναν ουσιαστικό λόγο στην λήψη αποφάσεων (με 1 εκπρόσωπο, σε ολόκληρο ΔΣ και στην ουσία κανέναν στη ΓΣ).
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Vass (13-05-15)

  3. #21182
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ο Διάς χόρτασε: Εμείς, μόνο εξ ακοής, στην πραγματικότητα και μεταφορικά, δεν προλαβαίνουμε ούτε εσώρουχο να βάλουμε...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15)

  5. #21183
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill_K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίσω από καθετί, ένας άνθρωπος βλέπει πάντα αυτό που έχει μέσα στην καρδιά του.

    Αν έχει φόβο, θα βλέπει στο καθετί την επιβεβαίωση του φόβου του και μάλιστα θα προσπαθεί να τον παρουσιάζει στον εαυτό του και στους άλλους ως "λογική".


    Εγώ ανέβασα εδώ το συγκεκριμένο μοντάζ του 2012 για να αστειευτώ με την υστερία του "ευρώ πάση θυσία" που παρουσιάζουν ως "λογική" τα μνημονιοκάναλα.

    Και γιατί, όπως λέει ο Dimace, είναι "δυνατό"...


    Πλάκα έχει που τρία χρόνια μετά εξακολουθούν να μας σερβίρουν το ίδιο παραμύθι.

    Φυσικά, αυτό είναι το μόνο που ξέρουν να πουν και αυτό λένε.

    Έχουν προσπαθήσει κιόλας να μας το πουλήσουν και σε παραλλαγές:

    Για το αστείο μου λέω Μπίλυ... (...ότι είναι δυνατό) Υπηρεσιακά θέματα του κλουπ (αν δεν το έχεις ακουστά θα το μάθεις) το οποίο έχει πολλά και πιστά μελη στην κοινότητα... (Βοσκέ, γιατί δεν ενημερώνεις το παιδί; Όλα εγώ θα τα κάνω, πανάθεμά με;)

  6. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15)

  7. #21184
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic



    Έτσι είναι σήμερα ο τάφος της Αλίκης... Τι ντροπή... Ξεχνάμε; Αδιαφορούμε; Τι να υποθέσω;...

  8. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15)

  9. #21185
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Πριν και άλλοι φίλοι μπουν στον κόπο να με ρωτήσουν τη γνώμη μου με κάποιο π.μ. να πω τι πιστεύω (μια και καλή) για να τελειώνει το θέμα:

    1. Η Ελλάδα ΔΕΝ έχει καμιά θέση στο ευρώ. Ποτέ δεν είχε. (το παράδειγμα του εργαζόμενου, που προσπαθεί να κάνει τη ζωή ενός εφοπλιστή)
    2. Η Ελλάδα ΔΕΝ χρεοκόπησε εξαιτίας του ευρώ αλλά εξαιτίας των πολιτικών της. Η συμμετοχή στο ευρώ βοήθησε ΜΟΝΟ στα να πάρουν τα χρέη τη μορφή του Έβερεστ.
    3. Υπεύθυνοι για τη χρεοκοπία είναι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί από το 1981 και μετά, με μεγαλύτερη ευθύνη των κυβερνήσεων Σημίτη και Καραμανλή (μπούλη)
    4. Το 2010, είχαμε ευκαιρία, αντί να μπούμε στο ΔΝΤ (κάποια λεφτά υπήρχαν) να την κάνουμε, χωρίς να χρωστάμε 300 + δις αλλά τα μισά. Ο ΓΑΠ, για δικούς του λόγους, επέλεξε τον δρόμο της καταστροφής (και μαζί αυτοί που τον ψήφισαν, ξεχνώντας το ποιόν της οικογένειας Παπανδρέου)
    5. Ο ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά, ΔΕΝ ευθύνεται για την καταστροφή (ως κόμμα) της χώρας. Ως μονάδες, όμως, έχει συμμετοχή, αφού αρκετά στελέχη του (άσχετα αν είναι ή όχι στη βουλή) αποτελούν μέρος του αμαρτωλού πολιτικού μας παρελθόντος.
    6. Ο ΣΥΡΙΖΑ κακώς έταξε όσα έταξε. Δεν μπορείς να τάζεις, χωρίς να δεις τον κουμπαρά. Τον κουμπαρά τον είδαν στις 26 Γενάρη... Όταν έταζαν ΔΕΝ είχαν ιδέα τι τους περιμένει. Πιστεύω πως δεν ήταν τόσο ηλίθιοι ώστε να μην το ξέρουν. Για μένα έταξαν με ΔΟΛΟ και αυτό είναι (ακόμα μια) απάτη εις βάρος του βασανισμένου ελληνικού λαού.
    7. Στις 29 Φλεβάρη (το έχω πει πλειστάκις) στο Γιούρογκρουπ, έγινε ΣΑΦΕΣ πως οι εταίροι μας ΟΥΔΕΜΙΑ παραχώρηση ήταν διατεθιμένοι να κάνουν υπέρ ημών. Εκεί ΕΠΡΕΠΕ και ΟΦΕΙΛΑΝ οι διαπραγματευτές μας να ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ την ΚΟΡΟΙΔΙΑ του ευρώ και την «ευρωπαικής» πορείας της χώρας, αντί να ΜΑΛΑΚΙΖΟΝΤΑΙ με «δημιουργικές ασάφειες» και άλλες Βαρουφάκειες φαιδρότητες.
    8. Τη στιγμή που ΔΕΝ έπραξαν το παραπάνω και προχώρησαν (πολύ κακώς) σε διαπραγματεύσεις, ΠΡΕΠΕΙ να βρουν λύση, καθώς με τις καθυστερήσεις δεν έμεινε σάλιο στα ταμεία του κράτους και η ιδιωτική οικονομία παρέλυσε.
    9. Τώρα, το έχω πει πολλές φορές, οι ξένοι θα πατήσουν πάνω στα κουφάρια μας. ΔΕΝ θα υπάρξει έλεος. Δεν υπάχουν μεγαλύτερα ιμπεριαλιστικά καθάρματα από τους ευρωπαίους. Είτε αυτοί λέγονται Άγγλοι, είτε Γερμανοί, είτε οι πουθενάδες της Βαλτικής. Θεός της Ευρώπης είναι το χρήμα και η αναλγησία. (όχι της Αμερικής, που κακώς πολλοί πιστεύετε) Τα αίσχη των ευρωπαίων, θα περάσουν πολλοί αιώνες για να μπορέσουν να τα ισοφαρίσουν οι Αμερικάνοι. (οι οποίοι είναι καλόψυχοι και εύπιστοι σε σχέση με τα από δω καθάρματα)
    10. Είχαμε, λοιπόν, τις ευκαιρίες μας να ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ (τουλάχιστον 3 φορές) από μια σχέση που πλέον μας φθείρει. (λεφτά πήραμε, λεφτά ΔΕΝ είδαμε, ανάπτυξη μας υποσχέθηκαν, ανάπτυξη δεν ήρθε και στο τέλος μείναμε στον άσσο...) ΔΕΝ το κάναμε. Και δεν το κάνουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ. Από τη στιγμή λοιπόν που θέλουμε να είμαστε ΡΑΓΙΑΔΕΣ και υποχείρια να ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ με τους ΑΦΕΝΤΕΣ μας, για να έχουμε ένα πιατάκι φαγητό (όπως στα χρόνια της αποικιοκρατίας στην Αφρική) το μόνο που ίσως μας παραχωρηθεί από αυτούς, που ΚΑΚΩΣ θεωρούσαμε φίλους μας και εταίρους, τη στιγμή που για την Ελλάδα ήταν μόνο ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ.

  10. #21186
    AK-47 Το avatar του χρήστη Vass
    Εγγραφή
    28-12-2006

    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.198
    Thanks
    634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1.402 φορές σε 628 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Διαβάζω πως στο χημείο, στο πολυτεχνείο και το αριστοτέλειο έκαναν ντου αριστεριστές και σακάτεψαν τους δαπίτες. Θα δημιουργηθεί ποτέ δικογραφία για αυτά τα τάγματα εφόδου και κατηγορίες για εγκληματικές οργανώσεις ή ο εκφασισμός της κοινωνίας είναι μόνο δεξιόστροφος;

  11. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15)

  12. #21187
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το αστείο μου λέω Μπίλυ... (...ότι είναι δυνατό) Υπηρεσιακά θέματα του κλουπ (αν δεν το έχεις ακουστά θα το μάθεις) το οποίο έχει πολλά και πιστά μελη στην κοινότητα... (Βοσκέ, γιατί δεν ενημερώνεις το παιδί; Όλα εγώ θα τα κάνω, πανάθεμά με;)
    Ναι...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  13. #21188
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι...

  14. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (13-05-15)

  15. #21189
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Χάλια τα νεύρα σου, αγάπη μου - χάλια...

    Μπορεί να είναι και ευσεβής πόθος, αλλά, από εδώ το διαβάσατε πρώτοι - να το θυμάστε...
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  16. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15), dimace (13-05-15), pf7 (13-05-15)

  17. #21190
    Το avatar του χρήστη nikolios
    Εγγραφή
    14-08-2008

    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    3.948
    Thanks
    1.063
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 2.051 φορές σε 1.171 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Η ταμπακιερα λεει οτι μονο εμεις ειμαστε αυτοι που κανουν υποχωρησεις για να ρθουμε σε συμφωνια. Και μολις ειδαν οι "εταιροι" οτι αρχισαμε τις εκπτωσεις αρχισαν να τριβουν τα χερια τους. "Καλώς τα παιδιά" λένε από μέσα τους.

    Παει το προγραμμα της Θεσ/νικης, παει και το ΦΠΑ και ακομα η διαπραγματευση δεν εχει κλεισει. Και ειναι ακομα στο τραπεζι οι συνταξεις, το πρωτογενες πλεονασμα, τα εργασιακα. Οσονουπω ερχονται και αλλες εκπτωσεις.

    Και οσον αφορα τον φιλο dimace, περι των ξενων που στυλωσαν τα ποδια λογω της στασης του ΣΥΡΙΖΑ...δηλαδη με την ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ειδατε καμια διαλλακτικότητα? Μας ειχαν στα ωπα ωπα που δεν τους βριζαμε τοτε? Οπως και να φαινεται απο τα ΜΜΕ, οι ξενοι και κυριως οι Γερμανοι, δεν νοιαζονται καθολου ποιος κυβερνα. Καρφι δεν τους καιγεται. Το χω ξαναπει...αν παει αυριο το πρωι ο Βαρουφακης, εγω ή οποιοσδηποτε αλλος στον Σοιμπλε, τον Νταισελμπλουμ και τους πει " Σας γαμαω τις μανες" θα απαντησουν "καντε τα συμφωνηθεντα".

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15)

  19. #21191
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάλια τα νεύρα σου, αγάπη μου - χάλια...

    Μπορεί να είναι και ευσεβής πόθος, αλλά, από εδώ το διαβάσατε πρώτοι - να το θυμάστε...
    Μακάρι, Βοσκέ μου! Το παιδί να είναι ζωντανό και δεν γαμιέται που επανέφερα μέχρι και θανατική ποινή; (στο κάτω κάτω, και αν ακόμα την πούλησε τη μικρή, πάλι για εκτέλεση είναι ο τσόγλανος...)

  20. #21192
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταμπακιερα λεει οτι μονο εμεις ειμαστε αυτοι που κανουν υποχωρησεις για να ρθουμε σε συμφωνια. Και μολις ειδαν οι "εταιροι" οτι αρχισαμε τις εκπτωσεις αρχισαν να τριβουν τα χερια τους. "Καλώς τα παιδιά" λένε από μέσα τους.

    Παει το προγραμμα της Θεσ/νικης, παει και το ΦΠΑ και ακομα η διαπραγματευση δεν εχει κλεισει. Και ειναι ακομα στο τραπεζι οι συνταξεις, το πρωτογενες πλεονασμα, τα εργασιακα. Οσονουπω ερχονται και αλλες εκπτωσεις.

    Και οσον αφορα τον φιλο dimace, περι των ξενων που στυλωσαν τα ποδια λογω της στασης του ΣΥΡΙΖΑ...δηλαδη με την ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ειδατε καμια διαλλακτικότητα? Μας ειχαν στα ωπα ωπα που δεν τους βριζαμε τοτε? Οπως και να φαινεται απο τα ΜΜΕ, οι ξενοι και κυριως οι Γερμανοι, δεν νοιαζονται καθολου ποιος κυβερνα. Καρφι δεν τους καιγεται. Το χω ξαναπει...αν παει αυριο το πρωι ο Βαρουφακης, εγω ή οποιοσδηποτε αλλος στον Σοιμπλε, τον Νταισελμπλουμ και τους πει " Σας γαμαω τις μανες" θα απαντησουν "καντε τα συμφωνηθεντα".
    Υπάρχει διαφορά, όχι ως προς την διαλλακτικότητα, καθώς, δεν υπήρχε διαπραγμάτευση, παρά ξερή υπαγόρευση (ίσως με εξαίρεση το ΦΠΑ στην εστίαση, αλλά γι αυτό είναι και οι εξαιρέσεις - αλλά υπενθυμίζω ότι προτάθηκαν και κάποια πολύ καλά μέτρα, που τα δικά μας σούργελα, δεν εφαρμόσανε, όπως η απαλλαγή από το καθεστώς ΦΠΑ των επιχειρήσεων με τζίρο κάτω των 25.000,00 €).

    Τα πράγματα, γίνανε χειρότερα, όχι γιατί αναλάβανε αυτοί, οι καινούργιοι και η οικονομική συγκυρία έγινε χειρότερη, επειδή τα γαμήσαν όλα ( μήπως βρήκαν και τίποτα; ), αλλά επειδή οι άλλοι, οι όξω, είναι αντιδραστικοί και εκδικητικοί και ακόμα περισσότερο επειδή μπορούν να τα κάνουν χειρότερα.

    Από την στιγμή που η διαπραγματευτική μας θέση, διαρκώς επιδεινώνεται (αφού οι... προαπαιτήσεις διαρκώς αυξάνονται και εμείς ψηνόμαστε σιγά - σιγά, να τα κάνουμε όλα), μάλλον κάτι έχει γίνει πολύ λάθος, με πιθανότερο, φυσικά, ότι τα διαπραγματευτικά μας χαρτιά, μάλλον δεν ήταν και τόσο γερά, αν όντως χρησιμοποιήθηκαν, χωρίς να μπαίνω καν στον τύπο της διαπραγμάτευσης.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι, Βοσκέ μου! Το παιδί να είναι ζωντανό και δεν γαμιέται που επανέφερα μέχρι και θανατική ποινή; (στο κάτω κάτω, και αν ακόμα την πούλησε τη μικρή, πάλι για εκτέλεση είναι ο τσόγλανος...)
    Το λέω σε εσένα, γιατί αν το έλεγα σε άλλον, μπορεί να είχαμε πόλεμο:
    Η μόρφωσή μας, αλλά κυρίως η εμπειρία μας, θα έπρεπε να μας απαγορεύει να παρασυρόμαστε.
    Είναι το μόνο πράγμα που δεν θα κουραστώ να το λέω: Δεν δικάζουμε εμείς και ευτυχώς δεν δικάζουμε.

    Είμαστε δημοκρατικοί πολίτες και αυτός πρέπει να είναι ο ρόλος μας: Να ενημερωνόμαστε και να κρίνουμε ψύχραιμα, με βάση πάντα τις αρχές μας και όχι τον συναισθηματισμό μας. Αν δεν θέλουμε κάποτε, να κρινόμαστε ανάλογα.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  21. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15), dimace (13-05-15)

  22. #21193
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είμαστε δημοκρατικοί πολίτες και αυτός πρέπει να είναι ο ρόλος μας: Να ενημερωνόμαστε και να κρίνουμε ψύχραιμα, με βάση πάντα τις αρχές μας και όχι τον συναισθηματισμό μας. Αν δεν θέλουμε κάποτε, να κρινόμαστε ανάλογα.
    Από τους λίγους τύπους που έχω δει και έχει πλήρη επίγνωση του τί είναι πολίτης δημοκρατικής κοινωνίας. Η Δημοκρατία ΑΠΑΙΤΕΙ πολίτες με παιδεία, με ήθος και ηθική. Οχι αλαλάζουσες αγέλες που στο όνομά της γίνονται έρμαια των συναισθημάτων τους. Κι αυτό γιατί η ελευθερία και το δικαίωμα σε πολλά που παρέχει, γίνεται επικίνδυνο όπλο σε άμαθα χέρια.
    Μη με παρεξηγάτε, πάω να πιω τώρα...
    There is a Dude in town

  23. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (13-05-15)

  24. #21194
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει διαφορά, όχι ως προς την διαλλακτικότητα, καθώς, δεν υπήρχε διαπραγμάτευση, παρά ξερή υπαγόρευση (ίσως με εξαίρεση το ΦΠΑ στην εστίαση, αλλά γι αυτό είναι και οι εξαιρέσεις - αλλά υπενθυμίζω ότι προτάθηκαν και κάποια πολύ καλά μέτρα, που τα δικά μας σούργελα, δεν εφαρμόσανε, όπως η απαλλαγή από το καθεστώς ΦΠΑ των επιχειρήσεων με τζίρο κάτω των 25.000,00 €).

    Τα πράγματα, γίνανε χειρότερα, όχι γιατί αναλάβανε αυτοί, οι καινούργιοι και η οικονομική συγκυρία έγινε χειρότερη, επειδή τα γαμήσαν όλα ( μήπως βρήκαν και τίποτα; ), αλλά επειδή οι άλλοι, οι όξω, είναι αντιδραστικοί και εκδικητικοί και ακόμα περισσότερο επειδή μπορούν να τα κάνουν χειρότερα.

    Από την στιγμή που η διαπραγματευτική μας θέση, διαρκώς επιδεινώνεται (αφού οι... προαπαιτήσεις διαρκώς αυξάνονται και εμείς ψηνόμαστε σιγά - σιγά, να τα κάνουμε όλα), μάλλον κάτι έχει γίνει πολύ λάθος, με πιθανότερο, φυσικά, ότι τα διαπραγματευτικά μας χαρτιά, μάλλον δεν ήταν και τόσο γερά, αν όντως χρησιμοποιήθηκαν, χωρίς να μπαίνω καν στον τύπο της διαπραγμάτευσης.
    Το λέω σε εσένα, γιατί αν το έλεγα σε άλλον, μπορεί να είχαμε πόλεμο:
    Η μόρφωσή μας, αλλά κυρίως η εμπειρία μας, θα έπρεπε να μας απαγορεύει να παρασυρόμαστε.
    Είναι το μόνο πράγμα που δεν θα κουραστώ να το λέω: Δεν δικάζουμε εμείς και ευτυχώς δεν δικάζουμε.

    Είμαστε δημοκρατικοί πολίτες και αυτός πρέπει να είναι ο ρόλος μας: Να ενημερωνόμαστε και να κρίνουμε ψύχραιμα, με βάση πάντα τις αρχές μας και όχι τον συναισθηματισμό μας. Αν δεν θέλουμε κάποτε, να κρινόμαστε ανάλογα.
    Σου έχω πει πως εδώ και 10 χρόνια υποστηρίζω στην Γερμανία μια ομάδα (με αρκετές χιλιάδες μέλη) που τάσσονται υπέρ της θανατικής ποινής για όσους κακοποιούν καθ' οιοδήποτε τρόπο παιδιά. (αυτοκόλλητο φέρω με περηφάνια και στο αυτοκίνητό μου...) ΔΕΝ έχω, καλέ μου, ούτε ίχνος δημοκρατικής συνείδησης και ευαισθησίας, για κτήνη που απλώνουν χέρι πάνω σε παιδιά. Όταν γίνεις πατέρας, ίσως καταλάβεις τη θέση μου.

    Και το πολιτικό σχόλιο της ημέρας: Χθες με κάλεσαν σε ένα όργιο. 5 μάγκες ψωλαράδες και 10 τύπισες μουνάρες και ξεκωλιάρες να χύνεις που τις έβλεπες. Πήγα λοιπόν εγώ εκεί και το έπαιζα αδελφή. Κανένας όμως δεν συγκινήθηκε. Κανένας δεν ήρθε με τα νερά μου. Τελικά αυγά και ντομάτες μάζεψα και με πέταξαν με τις κλωτσιές από το πάρτυ... (ακόμα και το γαμήσι, υπάρχουν κανόνες. Πώς φανταστήκαμε ότι σε άλλα μέρη ο καθένας μπορεί να παίζει τα «τραγούδια» του, δεν ξέρω...)

  25. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (14-05-15)

  26. #21195
    Κάπτεν Πιτόγυρος Το avatar του χρήστη The Dude
    Εγγραφή
    18-06-2013

    Περιοχή
    Liquor Town
    Μηνύματα
    17.651
    Thanks
    9.344
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 18.268 φορές σε 9.605 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πολιτικό σχόλιο της ημέρας: Χθες με κάλεσαν σε ένα όργιο. 5 μάγκες ψωλαράδες και 10 τύπισες μουνάρες και ξεκωλιάρες να χύνεις που τις έβλεπες.
    Το διάβασα την πρώτη... σάστισα. Το ξαναδιάβασα... ζήλεψα. Αντε αλλη μία... έχυσα...
    There is a Dude in town

  27. #21196
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ένα διαφορετικό οδοιπορικό στην Ελλάδα του σήμερα...

    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  28. #21197
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω πει πως εδώ και 10 χρόνια υποστηρίζω στην Γερμανία μια ομάδα (με αρκετές χιλιάδες μέλη) που τάσσονται υπέρ της θανατικής ποινής για όσους κακοποιούν καθ' οιοδήποτε τρόπο παιδιά. (αυτοκόλλητο φέρω με περηφάνια και στο αυτοκίνητό μου...) ΔΕΝ έχω, καλέ μου, ούτε ίχνος δημοκρατικής συνείδησης και ευαισθησίας, για κτήνη που απλώνουν χέρι πάνω σε παιδιά. Όταν γίνεις πατέρας, ίσως καταλάβεις τη θέση μου.

    Και το πολιτικό σχόλιο της ημέρας: Χθες με κάλεσαν σε ένα όργιο. 5 μάγκες ψωλαράδες και 10 τύπισες μουνάρες και ξεκωλιάρες να χύνεις που τις έβλεπες. Πήγα λοιπόν εγώ εκεί και το έπαιζα αδελφή. Κανένας όμως δεν συγκινήθηκε. Κανένας δεν ήρθε με τα νερά μου. Τελικά αυγά και ντομάτες μάζεψα και με πέταξαν με τις κλωτσιές από το πάρτυ... (ακόμα και το γαμήσι, υπάρχουν κανόνες. Πώς φανταστήκαμε ότι σε άλλα μέρη ο καθένας μπορεί να παίζει τα «τραγούδια» του, δεν ξέρω...)
    Εγώ, πάλι, δεν αφήνω σε κανέναν το δικαίωμα να κρίνει για το αν πρέπει να ζήσει κάποιος και αν όχι, ειδικά όταν και αυτός είναι πάρα πολύ πιθανό να απλώνει χέρι στα παιδάκια και να βγαίνει λάδι, γιατί μπορεί. Πόσοι άραγε ιερωμένοι της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας, έπρεπε να έχουν κρεμαστεί; Πόσοι άλλοι από αυτούς, τους ίδιους, έχουν καταδικάσει αμέτρητες παιδικές ψυχές σε μόνιμα βασανιστήρια, αν όχι και σε θάνατο, απλά και μόνο για αποδείξουν ότι διαφεντεύουν τις τύχες του κόσμου;;;

    Είτε μας αρέσει, είτε όχι, έχει αποδειχτεί κατ'επανάληψη ότι όταν θέλουν να σε κατηγορήσουν για οτιδήποτε, μπορούν άνετα να στήσουν μία ιστορία. Τουλάχιστον, ας σου αφήσουν το δικαίωμα να ξέρεις την αλήθεια και να ελπίζεις ότι κάποτε μπορεί να αποκαλυφθεί και να μην σε έχει φάει το χώμα επειδή, απλά, δεν βολεύεις κάποιους που μπορούν να χειραγωγήσουν την δικαιοσύνη.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  29. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    dimace (14-05-15), Rena (13-05-15)

  30. #21198
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voskos_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, πάλι, δεν αφήνω σε κανέναν το δικαίωμα να κρίνει για το αν πρέπει να ζήσει κάποιος και αν όχι, ειδικά όταν και αυτός είναι πάρα πολύ πιθανό να απλώνει χέρι στα παιδάκια και να βγαίνει λάδι, γιατί μπορεί. Πόσοι άραγε ιερωμένοι της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας, έπρεπε να έχουν κρεμαστεί; Πόσοι άλλοι από αυτούς, τους ίδιους, έχουν καταδικάσει αμέτρητες παιδικές ψυχές σε μόνιμα βασανιστήρια, αν όχι και σε θάνατο, απλά και μόνο για αποδείξουν ότι διαφεντεύουν τις τύχες του κόσμου;;;

    Είτε μας αρέσει, είτε όχι, έχει αποδειχτεί κατ'επανάληψη ότι όταν θέλουν να σε κατηγορήσουν για οτιδήποτε, μπορούν άνετα να στήσουν μία ιστορία. Τουλάχιστον, ας σου αφήσουν το δικαίωμα να ξέρεις την αλήθεια και να ελπίζεις ότι κάποτε μπορεί να αποκαλυφθεί και να μην σε έχει φάει το χώμα επειδή, απλά, δεν βολεύεις κάποιους που μπορούν να χειραγωγήσουν την δικαιοσύνη.
    Ναι. μάνα μου. Δεν λέω για χαλκεία και «κάποιος έπιασε τον κώλο της μικρής» αλλά για τύπους όπως ένας εδώ κοντά που κακοποίησε ένα κοριτσάκι, το σκότωσε, το έθαψε και μετά συμμετείχε στην έρευνα για τον εντοπισμό του. (κατά σύμπτωση αυτοκτόνησε στη φυλακή...)

  31. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (14-05-15)

  32. #21199
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.805
    Thanks
    24.291
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.600 φορές σε 17.664 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι να τιμωρήσεις κάποιον από το να τον σκοτώσεις, για να μην πω ότι το να τον σκοτώσεις, εν μέρει, λύνει τα προβλήματά του.
    Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όπου υπάρχει θανατική ποινή, το έγκλημα έχει εκτραχυνθεί, καθώς, ο δράστης, υποψιαζόμενος το μέλλον του, προσπαθεί να κάνει το θύμα να υποφέρει περισσότερο.

    Σε γενικότερες γραμμές, τέλος πάντων και αν ισχύει αυτή η εκδοχή που παρουσιάστηκε σήμερα, για άλλη μία φορά, θα έχει αποδείχθει ότι ένα εύκολο θύμα, θα μπορούσε να αποτελέσει προκάλυμμα πολύ πιο επικίνδυνων θυτών.
    Είναι πολύ εύκολο να στοχοποιούμε αλλοδαπούς τοξικομανείς και να τους παραδίδουμε στο κοινό περί δικαίου αίσθημα, για την απονομή της ποινής, την ώρα, που πιθανώς να έχουμε μία εξόχως συστηματική η προσπάθεια να αποκρυφτεί κάτι πολύ πιο θανάσιμο. Και πιθανώς, η συγκεκριμένη απόπειρα, να μην είναι και η μόνη και ακόμα περισσότερο, οι επόμενες να έχουν άλλο αντικείμενο.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  33. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    Bill_K (14-05-15), BrazHlias (14-05-15), dimace (14-05-15)

  34. #21200
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Βασκέ, σκέφτηκα να αναβαθμιστούμε κοινωνικά με ορισμένα high ονόματα... Να μερικά που σκέφτηκα:

    Πορδαλιήλ
    Γαμαλιήλ
    Ιωσηδάχτυλος
    Νικαπόστολος
    Πρωκαθήμενος
    Ραφακαβλιήλ
    Πουτσάνθιστος
    Βλαμμενοιώσηπος

    Θα ήθελα τη γνώμη σου, για να καταλήξουμε κάπου...

  35. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    voskos_7 (14-05-15)

Σελίδα 1060 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 60560660760860960101010201030104010501056105710581059106010611062106310641070108010901100111011601260136014601560 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας