Σελίδα 1001 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 5016017018019019519619719819919979989991000100110021003100410051011102110311041105111011201130114011501 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 20.001 έως 20.020 από 38232

Θέμα: Off Topic

  1. #20001

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από consigliere Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ. Ένα κάρο λεφτά έχουμε πάρει από κράτη που δεν μας χρωστάνε το παραμικρό. Και που δεν ασκούν τις δικές τους κοινωνικές πολιτικές για να χρηματοδοτούν το χυμαδιο μας. Και χωρίς να το αναγνωρίζουμε και χωρίς να το εκτιμούμε. Μόνο βρίζουμε και ζητάμε. Και μι λαμέ για "ανθρωπιστική κριση" (πάντα σε εισαγωγικά σε κάθε σοβαρό ξένο δημοσίευμα) απέναντί ΑΕ λαούς που περνάνε πιο σφιχτά από εμάς. Αλλά εμείς προφανώς έχουμε άλλα δικαιώματα. Είμαστε φαίνεται πιο μάγκες. Εξ ου και θέλουμε μόνο παροχές ως δικαιώματά και τι; πρώτες υποχρεώσεις τις θεωρούμε τοκογλυφια και φασισμό.
    Kαλό θα είναι όταν δεν γνωρίζουμε πως δημιουργείται η οικονομική πολιτική ενός κράτους να μην φτάνουμε σε εύκολα συμπεράσματα. Θα είναι σαν να βγάζω εγώ πχ εύκολα συμπεράσματα για το τι πρέπει να ισχύει π.χ στον κώδικα Ποινικής Δικονομίας. Που εννοείται δεν ξέρω σχεδόν τίποτα.

    Λοιπόν 5 χρόνια τώρα έχει ακολουθηθεί η πολιτική Σόιμπλε. Που είναι τα αποτελέσματα?????????

    Θα μου πεις ο Σόιμπλε δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει? Ξέρει και παραξέρει, αλλά δεν κάνει αυτό που πρέπει διότι δεν συμφέρει την χώρα του . Λοιπόν επειδη δεν θέλω να κάνω τον εξυπνάκια και να βάλω εδώ μέσα εξισώσεις που θα σας φυγει το καφάσι, ας αναλογιστούμε καλύτερα για το τι συμβαίνει. Και ας αφήσουμε τον V, τον διάσημο επιστήμονα όπως είπε και ο ίδιος ο Σόιμπλε να κάνει αυτά που πρέπει.

    * Για το άλλο δεν μου απάντησες. Η δόση του Μαρτίου στο ΔΝΤ να πληρωθεί με μείωση 2 δις στους μισθούς και στις συντάξεις ή να πληρωθεί από την ΕΚΤ που τα χρωστάει αυτά τα λεφτά στην Ελλάδα? Διότι είναι κέρδη της ΕΚΤ από τα ελληνικά ομόλογα και μας οφείλονται.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  2. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (28-02-15)

  3. #20002

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γραπτα μου υπαρχουν, δεν εχεις καταλαβει τοσο καιρο?
    Οχι συγνώμη δεν έχω καταλάβει. Εχεις μιλήσει γενικά για το τι συμβαίνει και δεν έχεις πει ξεκάθαρες θέσεις.
    Πχ ευρώ ή δραχμή? Ευρώ με μνημόνιο ή χωρίς που σημαίνει δραχμη? Μέσα στην ΕΕ? Χρεοκωπία ναι ή όχι? Υπέρ του Καπιταλισμού ή όχι? Και όλα αυτά γιατί?
    Δεν λεω ότι δεν ασχολείσαι, και μπράβο σου που ασχολείσαι, αλλά εδώ και 5 χρόνια ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ξεκάθαρες θέσεις από σένα.
    Φιλικά, όπως πάντα.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  4. #20003
    Το avatar του χρήστη celticfrost
    Εγγραφή
    07-05-2009

    Περιοχή
    Into the crypts of Ray
    Μηνύματα
    9.953
    Thanks
    6.157
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 7.968 φορές σε 4.176 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    [YOUTUBE]KeuDfvuMHB4#t=935[/YOUTUBE]

    Απο το 14:00 και μετα .......ειδικοτερα μεχρι το 17:00.


    Παράλληλα ο κ. Σαμαράς λέει στους στενούς του συνεργάτες: «Ο κ. Τσίπρας θα αντιμετωπίσει μεγάλες δυσκολίες στην Ευρώπη. Αποκλείεται οι εταίροι να δεχθούν τις θέσεις του. Θα αναγκαστεί είτε να υποχωρήσει να δεχθεί συνολικά το πρόγραμμα και να πάρει μέτρα που θα του δημιουργήσει εσωκομματική και ενδοκυβερνητική αμφισβήτηση είτε θα αναγκαστεί σε ρήξη με τους εταίρους που θα προκαλέσει τεράστιους κραδασμούς στο εσωτερικό της χώρας»

    Πηγη:[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]
    Ξ-Υ-Π-Ν-Α-Τ-Ε
    [Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

  5. #20004
    Το avatar του χρήστη nikolios
    Εγγραφή
    14-08-2008

    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    3.948
    Thanks
    1.063
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 2.051 φορές σε 1.171 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι συγνώμη δεν έχω καταλάβει. Εχεις μιλήσει γενικά για το τι συμβαίνει και δεν έχεις πει ξεκάθαρες θέσεις.
    Πχ ευρώ ή δραχμή? Ευρώ με μνημόνιο ή χωρίς που σημαίνει δραχμη? Μέσα στην ΕΕ? Χρεοκωπία ναι ή όχι? Υπέρ του Καπιταλισμού ή όχι? Και όλα αυτά γιατί?
    Δεν λεω ότι δεν ασχολείσαι, και μπράβο σου που ασχολείσαι, αλλά εδώ και 5 χρόνια ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ξεκάθαρες θέσεις από σένα.
    Φιλικά, όπως πάντα.

    Εχω πει σε ολους τους τονους εξοδο απο το ευρω και σε καθε σχεδον ποστ μπινελικωνω την ΕΕ και την ευρωζωνη.

  6. #20005
    Το avatar του χρήστη nikolios
    Εγγραφή
    14-08-2008

    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    3.948
    Thanks
    1.063
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 2.051 φορές σε 1.171 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Τωρα η δικαιολογια του ΣΥΡΙΖΑ ειναι οτι δεν φερνουν την συμβαση στη βουλη για να μην ψηφιστει αρα και "νομιμοποιηθει"? Γιατι εγω πιστευω οτι εχουν χεστει πανω τους μην την καταψηφισουν καμια 30αρια συριζαιοι και γινουνε ρεζιλι. Σε αυτους ξεκινησαν οι διαρροες απο τον πρωτο μηνα.

  7. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον nikolios για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (01-03-15), voskos_7 (28-02-15)

  8. #20006
    Ξάδελφος του Τζον Τάραμας Το avatar του χρήστη Nistisimos
    Εγγραφή
    23-06-2013

    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    647
    Thanks
    304
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 374 φορές σε 221 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Κύριοι δυστυχώς σε αυτή τη χώρα εκτός από στραβά τα κάνουμε όλα και ανάποδα και αυτό είναι το χειρότερο. Αν θέλαμε να ήμασταν ξεκάθαροι θα είχαμε βάλει σαν λαός πρώτα πρώτα το βασικό ερώτημα που είναι θέλουμε να μείνουμε στο Ευρώ ναι ή όχι.

    Αν όχι όλα καλά μπορούμε να το κάνουμε και αύριο και όπου μας βγάλει, σε αυτό το σημείο θέλω να είμαι ξεκάθαρος κανένας δεν ξέρει που θα μας βγάλει γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει προηγούμενο, μπορεί να είναι καταστροφή με καραμπίνες και νόμο της ζουγκλας μπορεί όμως να είναι και μια φρέσκια επανεκκίνηση που σταδιακά θα έχει θετικό πρόσημο και στην οικονομία και στις ζωές μας.

    Αν ναι, η νομισματική ένωση έχει κανόνες και στάνταρ. Κανόνες που τόσα χρόνια δεν τηρουμε και στανταρ που τόσα χρόνια δεν περνάμε ούτε από δίπλα (με ευθύνη όχι μόνο δική μας, αλλά κύρίως δική μας). Τα τελευταία χρόνια καλούμαστε να τηρήσουμε μέρος των κανόνων και να πλησιάσουμε τα στάνταρ. Είναι δύσκολο, οδυνηρό για την οικονομία και τον λαό είναι όμως ο μόνος τρόπος για να έχουμε ευρώ.

    Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, έχουμε όμως το περιθώριο επιλογής. Έντιμης επιλογής όμως... Έτσι και αλλιώς τους κανόνες του παιχνιδιού τους ξέραμε και για να μην γελιόμαστε για πάρτη μας έχουν αλλάξει αρκετές φορές. Το να ζητάμε κάθε τόσο να αλλαξουν και πάλι δεν ξέρω για πόσο θα έχει την συναίνεση των άλλων παιχτών,,,
    "I'm gonna make him an offer he can't refuse"

  9. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον Nistisimos για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (28-02-15), dimace (28-02-15), pf7 (01-03-15), VALVERDES_7 (28-02-15), voskos_7 (28-02-15)

  10. #20007
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.851
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.617 φορές σε 17.678 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα η δικαιολογια του ΣΥΡΙΖΑ ειναι οτι δεν φερνουν την συμβαση στη βουλη για να μην ψηφιστει αρα και "νομιμοποιηθει"? Γιατι εγω πιστευω οτι εχουν χεστει πανω τους μην την καταψηφισουν καμια 30αρια συριζαιοι και γινουνε ρεζιλι. Σε αυτους ξεκινησαν οι διαρροες απο τον πρωτο μηνα.
    Επειδή τα παραμύθια έχουν ημερομηνία λήξης, ειδικά όταν επιστρατεύονται σαν κύριοι άξονες μίας πολιτικής θέσης:
    - Ο σημερινός Υπουργός Υγείας και Κοινωνικών ασφαλίσεων, το 2004, λίγο πριν την αλλαγή κυβέρνησης, είχε υπογράψει τροπολογία του τότε υφ. ΥΠΕΧΩΔΕ κ Χ. Πάχτα (σημερινού δήμαρχου στις Σκουριές), για την εκχώρηση δασικής έκτασης, στην Χαλκιδική, στον όμιλο Στέγγου (Πόρτο Καρράς). Επίσημη δικαιολογία του, είναι ότι υπέγραψε την τροπολογία γιατί δεν ήξερε το περιεχόμενό της και του την μεταφέρανε εσφαλμένα, αφού δεν μπορούσε να διαβάσει.

    - Σημερινό προβεβλημένο στέλεχος του κυβερνώντος κόμματος, διακεκριμένος εργατολογός, έχει βασίσει την σταδιοδρομία του, σε προσφυγές επί νομοθετημάτων, τα οποία θεσπίστηκαν επί υπουργίας προσώπων των οποίων υπήρξε νομικός σύμβουλος επί των συγκεκριμένων νομοθετικών πράξεών. Επιπροσθέτως, το γραφείο του συγκεκριμένου εργατολόγου, ουδέποτε διέψευσε την παραδοχή των ξένων εταίρων ότι υπήρξε ο βασικός συνεργάτης τους, στην διαμόρφωση των προτάσεων τους, σε ότι αφορά τις μεταρρυθμίσεις στους τομείς των εργατικών σχέσεων και των ασφαλιστικών δικαιωμάτων.

    - Η ομάδα διαπραγμάτευσης με την ΕΕ, η οποία πέτυχε την παράταση του ήδη ισχύοντος προγράμματος, έχει τους ίδιους επικεφαλείς με αυτούς που διεξήγαγαν και τις πρώτες, αποτέλεσμα των οποίων υπήρξε και το πρώτο μνημόνιο.

    - Ο σημερινός Υπ. Οικ. υπήρξε σύμβουλος του Πρωθυπουργού της Ελλάδος, από το 2009, μέχρι το 2010, όποτε και αποχώρησε καταγγέλοντας την τότε κυβέρνηση για προβληματικούς χειρισμούς και τώρα, παραβλέποντας τις όποιες παλινωδίες περί του καλού μνημονίου και του ποσοστού αυτού (66% - οι οποίες προκύπτουν από πιέσεις - δημόσιες τοποθετήσεις άλλων στελεχών), τα αποτελέσματα των ενεργειών του, είναι παρόμοια με αυτά που είχε καταγγείλει και επιδίδεται σε καταιγισμό διευκρινιστικών δηλώσεων τις οποίες κανείς δεν επιβεβαιώνει και σύντομα, ούτε τα γεγονότα θα το κάνουν για λογαριασμό του.

    Αυτό που θέλω να πω και πιθανώς να είναι και η τελευταία μου παρέμβαση για το συγκεκριμένο θέμα είναι το εξής:

    Δεν μπορώ να μπω στη θέση των περισσοτέρων από εσάς γιατί έχω κάποιες βασικές διαφορές με τους περισσότερους:
    - Ζω μόνιμα σε ένα χωριό των Γρεβενών και η όποια ενδεχόμενη αναταραχή και αν ξεκινήσει, (αν δεν είναι στρατιωτικής φύσεως) δεν θα με αγγίξει στον ίδιο βαθμό με κάποιον που διαμένει σε κάποιο αστικό κέντρο και δη στα μεγάλα. Λίγο δύσκολο να πεινάσω τόσο, γιατί ένα φαΐ, θα βγώ στην ύπαιθρο και θα το βρω - μόνος μου, κυριολεκτικά.
    - Δεν έχω οικογένεια, ούτε υπάρχει ορατό ενδεχόμενο να κάνω στην παρούσα φάση, άρα όποιο και να είναι το αποτέλεσμα, θα το λουστώ μόνος μου, χωρίς να έχω στο νου μου ότι κάποιος περιμένει από εμένα να ζήσει.

    Ως εκ τούτου, δεν μπορώ, εκ των πραγμάτων, να σας προτείνω ελαφρά τη καρδία κινήσεις για το δικό σας μέλλον και να σας προτρέπω σε κινήσεις - δράσεις που οδηγούν σε κάποια αποτελέσματα τα οποία ενδεχομένως να μην μπορείτε να διαχειριστείτε, όχι για τόσο για τον εαυτό σας, όσο για τα άτομα με των οποίων την επιμέλεια είστε επιφορτισμένοι. Ούτε μπορώ να τρώω το μυαλό κάποιου με το "και τι έγινε αν πεινάσεις;", ή "κάνε την Αθήνα μπουρδέλο και κάτι καλό θα βγει".

    Πιστεύω ότι η παρούσα κυβέρνηση πρέπει να στηριχτεί από εμάς, γιατί ακόμα και στην οικογένειά μας, αν ο πατέρας μας έκανε κάποια μαλακία, όλοι την τρώγαμε και δεν νομίζω πολλοί από εμάς, να βγάζαν την ουρά τους απ'έξω, για να κάνουν τα γλυκά μάτια στον γείτονα. Αν αποτύχουν, είναι άλλη υπόθεση και τότε, θα πρέπει να συμπεριφερθούμε αλλιώς.

    Μέχρι τότε, όμως, πρέπει εμείς, πρώτα από όλα να γίνουμε πολίτες για το πολίτευμα που υποτίθεται ότι θέλαμε και να αλλάξουμε πρώτα εμείς συμπεριφορά απέναντι στους θεσμούς και το κράτος. Ευτυχώς, ή δυστυχώς, αυτοί, τώρα, εκπροσωπούν εμάς και έχουν κερδίσει με κάθε νόμιμο και ηθικό τρόπο το δικαίωμα να το κάνουν. Άλλο, το τι περιμένουμε από αυτούς, άλλο το τι μπορούν να κάνουν και άλλο το ποιά θα είναι η στάση μας απέναντί τους.

    Και το κατά πόσο το... μνημόνιο και οι πολιτικές της Γερμανίας, είναι αδιέξοδες, το αποδεικνύει η Πορτογαλία και σχετικά σύντομα η Ισπανία- πέρα από τις δικές μας θεωρίες, οι οποίες το μόνο που κάνουν είναι να δικαιολογούν τους κοτσαμπάσηδες που κάνουν μεταρρυθμίσεις με μόνο γνώμονα να πληρώνεις μόνο εσύ που διαβάζεις και όχι αυτοί και όσοι τους φτάσανε και τους κρατάνε εκεί.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  11. Οι ακόλουθοι 7 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    BrazHlias (01-03-15), consigliere (01-03-15), dimace (28-02-15), kwtsios (08-03-15), Nistisimos (28-02-15), pf7 (01-03-15), The Dude (02-03-15)

  12. #20008
    Το avatar του χρήστη nikolios
    Εγγραφή
    14-08-2008

    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    3.948
    Thanks
    1.063
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 2.051 φορές σε 1.171 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Για την Πορτογαλια και την Ισπανια παλι αδιεξοδο ειναι το μνημονιο, το οτι μπορουν να πληρωσουν τα δανεικα δεν εχει καμια σχεση. Θυμισου ποσοι Ισπανοι ξεσπιτωθηκαν κυριολεκτικα για να το πετυχουν αυτο. Και αν τα πηγαινει τοσο καλα γιατι ειναι πρωτο το podemos? Το μνημονιο και η λιτοτητα το μονο που φερνουν ειναι η νεα μοδα στην Ευρωπη, της λεγομενης jobless recovery.

  13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    VALVERDES_7 (01-03-15)

  14. #20009
    Θα πέσουν τα τσιμέντα... Το avatar του χρήστη voskos_7
    Εγγραφή
    17-12-2012

    Περιοχή
    Γρεβενά
    Μηνύματα
    42.851
    Thanks
    24.296
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 27.617 φορές σε 17.678 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Πορτογαλια και την Ισπανια παλι αδιεξοδο ειναι το μνημονιο, το οτι μπορουν να πληρωσουν τα δανεικα δεν εχει καμια σχεση. Θυμισου ποσοι Ισπανοι ξεσπιτωθηκαν κυριολεκτικα για να το πετυχουν αυτο. Και αν τα πηγαινει τοσο καλα γιατι ειναι πρωτο το podemos? Το μνημονιο και η λιτοτητα το μονο που φερνουν ειναι η νεα μοδα στην Ευρωπη, της λεγομενης jobless recovery.
    Αν ξεπληρώσουν, που θα ξεπληρώσουν - θα το δεις, θα γυρίσουν στο επίπεδο που ήταν.
    Όλοι έχουν περάσει από το συγκεκριμένο στάδιο, από τον πρώτο, σε ανάπτυξη, ως τον τελευταίο. Μόνο η Αμερική, το έπαθε δύο φορές.
    Το ζήτημα είναι ότι αν θες ευρώ, ειρήνη και δημοκρατία, μόνο αυτός είναι ο δρόμος.
    Αν θέλεις κάτι άλλο, φυσικά και οι λύσεις είναι δεδομένες και όλοι μας, θα κληθούμε να τις υποστηρίξουμε με έργα, πραγματικά και όχι με θεωρία.

    Φυσικά και δεν είμαι εγώ αυτός που θα υποδείξω στον καθένα τι θέλει.
    "Μπάτμαν και μαλακίες..."
    Εγώ είμαι το "μικρό επαρχιωτόπουλο" και κατ' άλλους, ο
    "λάγνος, ημεδαπός λογιστής".

  15. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον voskos_7 για αυτό το μήνυμα:

    consigliere (01-03-15), dimace (28-02-15), kwtsios (08-03-15), Nistisimos (28-02-15), pf7 (01-03-15)

  16. #20010

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω πει σε ολους τους τονους εξοδο απο το ευρω και σε καθε σχεδον ποστ μπινελικωνω την ΕΕ και την ευρωζωνη.
    Δηλαδή έξοδο από την ΕΕ? Διότι εγώ μπορεί το ευρώ να μην το θέλω διότι είναι καταστροφή αλλά η έξοδος από την ΕΕ χωράει τεράστια συζήτηση.
    Εξοδος από την ΕΕ σε αυτή την γειτονιά που είμαστε? Θα μας φάνε ζωντανούς.
    Γι αυτό το καλύτερο είναι μια φιλική έξοδος από το ευρώ όπως είπε και ο Βαλερί Ζισκάρ ντ'Εσταίν.
    Αρα θέλει και να αναλάβεις καποιες από τις υποχρεώσεις όταν εξαγγείλεις αδυναμία πληρωμής με την χρεοκωπία αλλά θα πρέπει να μείνεις στην ΕΕ.
    Αλβανία δίπλα, Τουρκία δίπλα, Σκόπια από πάνω , Τζιχαντιστές κοντά, είμαστε μέσα στην φωλιά του λύκου.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  17. #20011
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Νίκο, μόνο αν δεις τα ποσά που οι άλλοι δανείστηκαν και αυτά που εμείς δανειστήκαμε (10 φορές παραπάνω) θα τελειώσει το παραμύθι τι και πώς συμβαίνει. ΔΕΝ γίνεται ρε παιδί μου η Ισπανία να θέλει 80 δις και εμείς να λέμε πως μόνο για το 2015 χρειαζόμαστε 30! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, πως να το κάνουμε;

  18. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pf7 (01-03-15)

  19. #20012

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Και όσον αφορά για την Ισπανία και την Πορτογαλία πλησιαζουν εκλογες.

    Θα δούμε εκεί τι θα πει ο κόσμος τους για τα Μνημονιακά προγράμματα της Γερμανίας.

    Διότι όπως το κόβω ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ θα φανούν γατάκια μπροστά στις 2 νέες αριστερές κυβερνήσεις που έρχονται σε Ισπανία και Πορτογαλία.
    Πετάνε τώρα μπαρούφες για δήθεν έξοδο από το μνημόνιο ενώ όλοι ξέρουν ότι η πολιτική θα είναι ίδια και πάνε να αποπροσανατολίσουν τους λαούς τους εν'όψει εκλογών.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  20. #20013
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VALVERDES_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσον αφορά για την Ισπανία και την Πορτογαλία πλησιαζουν εκλογες.

    Θα δούμε εκεί τι θα πει ο κόσμος τους για τα Μνημονιακά προγράμματα της Γερμανίας.

    Διότι όπως το κόβω ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ θα φανούν γατάκια μπροστά στις 2 νέες αριστερές κυβερνήσεις που έρχονται σε Ισπανία και Πορτογαλία.
    Πετάνε τώρα μπαρούφες για δήθεν έξοδο από το μνημόνιο ενώ όλοι ξέρουν ότι η πολιτική θα είναι ίδια και πάνε να αποπροσανατολίσουν τους λαούς τους εν'όψει εκλογών.
    Σάκη, φίλε, εδώ θα διαφωνήσω! Μπαρούφες; Ποιες μπαρούφες; ΠΛΗΡΩΣΑΝ! ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ! ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ! Το χρήμα ΜΙΛΑ και ΔΕΝ λέει ποτέ ψέματα. Τραπεζικός είσαι, τα ξέρεις καλύτερα. Μπαρούφα είναι ΟΛΑ τα ΠΑΝΤΑ, όταν δεν έχει μιλήσει το χρήμα.

  21. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον dimace για αυτό το μήνυμα:

    kwtsios (08-03-15), Nistisimos (28-02-15)

  22. #20014

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάκη, φίλε, εδώ θα διαφωνήσω! Μπαρούφες; Ποιες μπαρούφες; ΠΛΗΡΩΣΑΝ! ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ! ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ! Το χρήμα ΜΙΛΑ και ΔΕΝ λέει ποτέ ψέματα. Τραπεζιτικός είσαι, τα ξέρεις καλύτερα. Μπαρούφα είναι ΟΛΑ τα ΠΑΝΤΑ, όταν δεν έχει μιλήσει το χρήμα.
    Γιατί εμείς δεν πληρώνουμε Μήτσο τις υποχρεώσεις μας μέχρι σήμερα? Τις πληρώνουμε αλλά μας έχουν κάνει τον κώλο άπατο. Η Ισπανία και η Πορτογαλία οικονομικά είναι τεράστιες χώρες σε σχέση με εμάς.
    Ομως και εκεί 2 πράγματα κοιτάει ο κόσμος: Δουλειά και Ανάπτυξη. Και αυτά δεν τα βλέπουν, οπότε θα αντιδράσουν όπως και εμείς.
    Αυτοί διαπραγματευτικά είναι πιο ισχυροί, εμείς διαπραγματευτικά το μόνο όπλο που έχουμε είναι ότι τρέμουν ένα Grexit λόγω του ντόμινο που θα επακολουθήσει.

    Και για το χρηματοδοτικό κενό που λέμε ότι έχουμε γιατί συμβαίνει? Διότι έχει στεγνώσει όλη η οικονομία από ρευστότητα και δεν έχουμε σάλιο. Αρα νέο μνημόνιο έρχεται και να δω πως θα το πει ο ΣΥΡΙΖΑ στον κόσμο.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  23. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    estai (28-02-15)

  24. #20015
    Το avatar του χρήστη estai
    Εγγραφή
    29-01-2014

    Περιοχή
    Μανχάταν, Νιού Γιορκ
    Μηνύματα
    14.821
    Thanks
    5.951
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 12.821 φορές σε 7.457 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Mα κι εμεις πληρωνουμε. Το ΔΝΤ γι'αυτο το λογο επισκεπτεται τις χωρες προς χρεοκοπια.Δηλαδη, να διασφαλιστει η αποπληρωμη των δανειων, με καθε τροπο. Τα λεφτα που δινονται πανε στις τραπεζες και δε δινονται για την αποπληρωμη του χρεους. Ισα ισα αυτο μεγαλωνει, οπως μεγαλωνουν τα προσοντα του Γιαταμπαρε, σε στιγμες ηδονης.

    Η χρεοκοπια ειναι αναποφευκτη. Η ιστορια θα γραψει οτι οι δανειστες, ηρθαν να σηκωσουν απο τη φωτια, οτι μπορουσαν να αρπαξουν, πριν γινουν ολα σταχτες.

  25. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    VALVERDES_7 (28-02-15)

  26. #20016

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Kαι κάτι τελευταίο για τον Βαρουφάκη.

    Ρε μεγάλε οι περισσότεροι σε συμπαθούν όπως και εγώ ως γνωστόν, αλλά χαλάρωσε λίγο το θέμα με τις συνεντεύξεις.
    Εντάξει είσαι επικοινωνιακός, σοφιστής, διαπραγματευτής, επιστήμονας, έχεις φέρει ελπίδα, αλλά τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Κάθε λέξη που λες σε περιμένουν με το πιστόλι στο χέρι.
    Μόνο στην Χριστίνα Λαμπίρη δεν έχει δώσει ακόμα συνέντευξη. Λίγες και καλές.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  27. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    sk12072 (28-02-15)

  28. #20017
    Το avatar του χρήστη consigliere
    Εγγραφή
    12-11-2007

    Μηνύματα
    9.701
    Thanks
    14.667
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 8.633 φορές σε 4.090 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Ποιος θα υπογράψει το τρίτο μνημόνιο;


    Την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές έχουν φύγει πάρα πολλά χρήματα από τις τράπεζες. Μόνο το τελευταίο δίμηνο έφυγαν 20 δισ.. Ταυτόχρονα με τις ανοησίες της νεοεκλεγμένης κυβέρνησης, η προηγούμενη κυβέρνηση είχε φροντίσει τον Ιανουάριο να πληρώσει περίπου όλους όσους χρωστούσε – φυσικά, όχι ανιδιοτελώς, με αποτέλεσμα η κατάσταση που βρήκαν οι «καινούριοι» να είναι χειρότερη από εκείνην που φαντάζονταν. Οι ερασιτεχνισμοί τους την κάνουν κάθε μέρα χειρότερη. Παρατηρούσα τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε πολύ πριν συμβούν όλα αυτά -ή τα γνώριζε;- να κοιτάει με απόλαυση τον Γιάνη Βαρουφάκη όταν επέμενε ότι δεν ζητάμε χρήματα, όντας σίγουρος πως η Ελλάδα θα κάλυπτε τα χρηματοδοτικά προβλήματα του τρέχοντος τετραμήνου εξ ιδίων πόρων. Τώρα λείπουν πάνω από 7 δισ. και μέχρι το τέλος Απριλίου το ποσό αυτό θα έχει γίνει πολύ μεγαλύτερο, χοντρικά χωρίς μισθούς και συντάξεις (περίπου 2,8 δισ. τον μήνα) χρειαζόμαστε άλλα 3 δισ. μέχρι τότε.
    Δεν ξαναρωτώ πού θα τα βρουν. Δεν θα τα βρουν. Οι επιλογές είναι λιγοστές:

    • Από τα αποθεματικά οργανισμών και ταμείων (3 δισ. είναι διαθέσιμα, αλλά πολλές διοικήσεις αρνούνται, και δικαίως).
    • Από την ΕΚΤ με αύξηση του ELA και επαναποδοχή των ελληνικών ομολόγων. Ο κ. Ντράγκι ξεκαθάρισε ότι χωρίς εφαρμογή του προγράμματος αυτό δεν θα γίνει.

    Άρα τι μένει; Να μην πληρώνει το δημόσιο κανέναν, εκτός από μισθούς και συντάξεις (αυτό θα γίνει, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς) και προσπάθεια να συλλεγούν όσο το δυνατόν περισσότερα έσοδα από μια οικονομία που από το τελευταίο τρίμηνο του 2014 βρίσκεται πάλι σε ύφεση. Λέτε να δουλέψει; Δεν πιστεύω. Το αργότερο σε αυτό το σημείο η κυβέρνηση θα ζητήσει χρήματα από τους δανειστές μας. Αφού όμως τα πράγματα είναι έτσι, μήπως θα ‘πρεπε να είναι πιο προσεκτική; Π.χ να μη διακηρύσσει την τελευταία μέρα της ισχύος της παρούσας συμφωνίας και ενώ ένα κοινοβούλιο δεν ψηφίζει για την παράταση ότι η «η συμφωνία είναι φύλλο συκής» (Γ. Βαρουφάκης). Όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά διότι τέτοιες δηλώσεις δεν αποτελούν «μέτρο οικοδόμησης εμπιστοσύνης» και τέτοιο και μόνο τέτοιο ήταν η απόφαση-πλαίσιο του Eurogroup.
    Τον Ιούνιο το χρηματοδοτικό κενό θα έχει μεγαλώσει τόσο πολύ ώστε ενόψει των πληρωμών των ομολόγων προς την ΕΚΤ το καλοκαίρι (άλλα 6,5 δισ.) να χρειασθεί μια νέα χρηματοδότηση, ένα νέο πακέτο. Με όρους. Πιστεύει κανείς ότι αυτή η κυβέρνηση θέλει και, αν ήθελε, μπορεί να το διαπραγματευθεί; Θα πει, και δικαίως, ότι δεν έχει εντολή για κάτι τέτοιο, θα χρειασθεί μια νέα εντολή. Είναι άγνωστο ποιος θα την πάρει και με όσα γνωρίζουμε σήμερα, το πιθανότερο είναι να την ξαναπάρει ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα είναι μία άλλη εντολή. Καθώς οι Ευρωπαίοι θα συνδέσουν χωρίς κανένα περιθώριο υπεκφυγής για τον ελληνικό λαό την παραμονή του στο ευρώ με την αποδοχή του τρίτου πακέτου.
    ... there's no such thing as "too much"...

  29. Οι ακόλουθοι 4 χρήστες λένε 'Ευχαριστώ' στον consigliere για αυτό το μήνυμα:

    dimace (01-03-15), kwtsios (08-03-15), Nistisimos (01-03-15), pf7 (01-03-15)

  30. #20018
    .
    Εγγραφή
    18-09-2009

    Περιοχή
    Berlin
    Μηνύματα
    17.165
    Thanks
    9.342
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 19.013 φορές σε 10.936 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μην γράφεις άλλα συνάδελφε. Το μήνυμα το έχουμε πάρει, άσχετα αν προσποιούμεθα τους χαζούς...

  31. #20019

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    To τρίτο μνημόνιο θα υπάρξει για να καλυφθεί η μείωση των εσόδων, η έλλειψη επενδύσεων, η ανύπαρκτη κατανάλωση, το χαμηλό εισόδημα, τα άδεια ασφαλιστικά ταμεία και το στέγνωμα της αγοράς.
    Τρίτο μνημόνιο άρα και νέο χρέος μας φέρνει πάλι στην Ελλάδα ο ΣΟΙΜΠΛΕ.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  32. #20020

    Εγγραφή
    07-08-2010

    Μηνύματα
    15.006
    Thanks
    8.634
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 5.322 φορές σε 3.694 μηνύματα
    Ignore User

    Προεπιλογή Απάντηση: Off Topic

    Μάλιστα επιθέσεις από τις Κυβερνήσεις της Ισπανίας και της Πορτογαλίας απέναντι στην Ελληνικη Κυβέρνηση. Διαστασεις λεει διπλωματικού επεισοδίου.
    Οχι άλλο κουτόχορτο. Τα συντρόφια του Σαμαρά και του Σόιμπλε πριν τις εκλογές τους τι άλλο να κάνουν?
    Μπρος στο φάσμα της ήττας τους στις εκλογές από τον Ισπανικό και τον Πορτογαλικό ΣΥΡΙΖΑ παίζουν το βρώμικο παιχνιδάκι τους μαζί με τον Σόιμπλε.
    Στεγνώνουν επίτηδες την Ελλάδα από ρευστό για να δώσουν το μήνυμα και παράλληλα ξεκινάνε μαζί επιθέσεις εναντίον της "κακιάς" Ελληνικής κυβέρνησης.
    Ειδικά ο Ραχόι, ο Ιθπανοθ Θαμαραθ, είναι ίδιος ο Σαμαράς στην συμπεριφορά, στην λάσπη, στα λόγια και στις πράξεις.
    ΜenoumeEuropi τραλαλι λιλαλαλο

  33. Ο ακόλουθος χρήστης λέει 'Ευχαριστώ' για αυτό το μήνυμα:

    pirateeeeeee (01-03-15)

Σελίδα 1001 από 1912 ΠρώτηΠρώτη ... 5016017018019019519619719819919979989991000100110021003100410051011102110311041105111011201130114011501 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας