3 15 123456713 ...
41 60 296

: !

  1. #41
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Και η λύση ειναι ο Μολακίδης... αντε με μπριζωσατε και μενα.
    Επαιξε στο ματς με την Ραντ Βελιγραδίου εκτος (2-1 χασαμε) στην α' φαση του ΟΥΕΦΑ ενώ στο πρωταθλημα δεν αγωνίστηκε αφού αγωνιζοταν οι Ταληκριάδης και Ράντος.
    ;

  2. #42

    Re se douleia pou mas ebales!

    Pantos nomizo oti exoume piastei koroida na psaxnoume toso piso afou to blepo dyskolo na ebale erotisi o Sotirakopoulos gia termatofylaka apo dekaeties '50 - '60. Akoma kai '70 mou fainetai trabigmeno afou oi perissoteroi akroates tou (i anagnostes tou) den exoun prolabei aftes tis epoxes kai tha itan adynaton na apantisoun stin erotisi.

    Mipos tha prepei na skalisoume ligo perissotero tis dekaeties tou '80 kai '90 i esto ta teli tou '70?

  3. #43
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Μπρε ο Μολακίδης ειναι σου λεω.Αν θες σου λεω και ποιοι επαιξαν τερματοφύλακες στα ματς της σαιζον, την εχω ολοκληρη στο αρχειο. Ο Μολακίδης δεν επαιξε ουτε σε ενα ματς πρωταθληματος αλλα ήταν βασικος στη Ραντ.(και μετα παπαλα....)
    ;

  4. #44

    Eides pou to mantepsa oti tha itan apo dekaetia '80 - '90'?
    Den ton thymamai ton Molakidi, apo tous erasitexnes itan i itan apla o 3os termatofylakas?

  5. #45
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Απλά ο τρίτος...
    ;

  6. #46
    .  avatar   Red-Mania
    30-05-2005

    15.250
    Thanks
    0
    '' 17 15
    Ignore User

    ?

  7. #47
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Hellraiser
    ?
    ;

  8. #48
     avatar   Xanthos
    06-07-2005

    3.093
    Thanks
    0
    '' 2 2
    Ignore User

    sadi
    ... .
    (2-1 ) ' .


    PS Mhpws sto sygekrimeno match eixe scorarei o Mhtropoulos (h' sthn revance?)... to thymamai amydra opws thymamai kai ton Molakidh!

  9. #49
    -
    20-10-2005

    292
    Thanks
    0
    '' 2
    1
    Ignore User

    . (, , , , , , ..., ). ( 5-0) , , .

    , -, , ... ;)

    !

  10. #50
     avatar   Xanthos
    06-07-2005

    3.093
    Thanks
    0
    '' 2 2
    Ignore User

    gero_gavros
    . (, , , , , , ..., ). ( 5-0) , , .

    , -, , ... ;)

    !
    Sto 5-0 den htan pou eixe petaxei 4 o Karasavidhs? Kai auton (h' ton adelfo tou?) ton mazepsame sto limani...

  11. #51
    Omorfes epoxes  avatar   epistimonas
    11-01-2006

    Athina
    61
    Thanks
    0
    '' 0 0
    Ignore User

    Xanthos
    PS Mhpws sto sygekrimeno match eixe scorarei o Mhtropoulos (h' sthn revance?)... to thymamai amydra opws thymamai kai ton Molakidh!
    , , .

    . . .

  12. #52
    Vade retro  avatar   sadi
    20-05-2005

    Graecum est,non legitur
    80.062
    Thanks
    11.700
    '' 35.784 19.669
    Ignore User

    Ο Μολακίδης έχει παιξει σε τρια παιγνιδια κυπελλου, με Καλλιθέα (0-0), Ηρόδοτο (8-0) και Κόρινθο (4-3). Σε αγώνα πρωταθλήματος δεν αγωνίστηκε.
    Απλα η ερώτηση νομιζα πως ήταν αν δεν εχει παιξει στο πρωτάθλημα. Αν συμπεριλαμβάνεις και το κύπελλο ,δεν βρίσκω κάποιον που να ταιριάζει στην ερώτηση αν και το αρχείο μου είναι σχετικά πλήρες από το 1929-1995 περίπου....
    ;

  13. #53

    Saki i erotisi leei "Elliniki diorganosi", opote ean diatypothike etsi einai kai to kypello mesa.

  14. #54
     avatar   Xanthos
    06-07-2005

    3.093
    Thanks
    0
    '' 2 2
    Ignore User

    Ρε μπας και λέει λαλακίες ο Σωτηρακό και τραβιόμαστε σαν τους ηλίθιους εδω μέσα τσάμπα και βερεσέ???

  15. #55

    Mipos yparxei tropos na epikoinonisoume me ton Sotirakopoulo gia na mas lysei tin aporia?

  16. #56
    .  avatar   Red-Mania
    30-05-2005

    15.250
    Thanks
    0
    '' 17 15
    Ignore User

    Στειλε του ενα sms την ωρα της εκπομπης του στον Supersport FM...

  17. #57
     avatar   drizzt
    21-05-2005

    23.672
    Thanks
    23.825
    '' 18.456 10.820
    Ignore User

    Hellraiser
    Στειλε του ενα sms την ωρα της εκπομπης του στον Supersport FM...
    Επίσης αν το ακούτε από internet radio live24.gr έχει εκεί φόρμα που στέλνεις τσαμπέ μήνυμα ;)
    DNA .

  18. #58
    .  avatar   Red-Mania
    30-05-2005

    15.250
    Thanks
    0
    '' 17 15
    Ignore User

    Ογδόντα ένα χρόνια συμπληρώνονται από την ίδρυση του Ολυμπιακού και ο Σάββας Θεοδωρίδης είναι ο άνθρωπος που έζησε ως παίκτης τα πρώτα βήματα του συλλόγου και τώρα βρίσκεται σε διοικητικό πόστο στην ομάδα του Πειραιά.

    Ο γενικός διευθυντής των "ερυθρόλευκων" μίλησε για πολλά θέματα σε συνέντευξη που παραχώρησε στο ραδιοφωνικό σταθμό "Sportime 89,2" αλλά κυρίως για τα γενέθλια του Ολυμπιακού: "Σήμερα είναι μεγάλη μέρα για μας. Η γενιά μου έχει συνδέσει την πορεία της με τον Ολυμπιακό. Ο πατέρας μου ήταν από τα ιδρυτικά μέλη του συλλόγου, συμμετείχα κι εγώ στο πρώτο συμβούλιο των 100 αθανάτων, όπως τους έλεγαν εκείνη την εποχή.

    Είχα σταματήσει νωρίς ποδόσφαιρο και ο τότε πρόεδρος Γιώργος Ανδριανόπουλος με είχε κάνει μέλος του συμβουλίου, τιμής ένεκεν. Κλείνουμε τα μάτια και σκεφτόμαστε τους θριάμβους του Ολυμπιακού κατά καιρούς. Πολλές φορές πηγαίνω νωρίτερα από το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη και ονειροπολώ το μεγαλείο του Ολυμπιακού. Είμαστε ευτυχείς που γεννηθήκαμε και παίξαμε σ’ αυτή την ομάδα, είναι θείο δώρο κι αυτό πρέπει να το καταλάβουν όσοι φορούν τη φανέλα του Ολυμπιακού.

    Δεν είχαμε την τύχη να έχουμε έναν τόσο μεγάλο πρόεδρο όσο είναι ο σημερινός. Υπήρχαν μεγάλα ταλέντα και τότε, δεν θα είχαν να ζηλέψουν τίποτα από τα σημερινά κι αν είχαμε εκείνη την εποχή αυτόν τον πρόεδρο, θα είχαμε μεγαλουργήσει ακόμα περισσότερο. Η γενιά μου έχει συμμετάσχει σε έξι νταμπλ, πρόκειται για ένα πρωτάκουστο ρεκόρ που είναι πολύ δύσκολο να επαναληφθεί
    ".

    Ο Σάββας Θεοδωρίδης αναφέρθηκε και στα δικά του ποδοσφαιρικά χρόνια στους "ερυθρόλευκους": "Είχα λατρεία με το ποδόσφαιρο. Τυχαία έγινα τερματοφύλακας καθώς στο Κολέγιο, στο Ψυχικό είχαμε όλα τα μέσα για να αθληθούμε κι έπαιζα μανιωδώς ποδόσφαιρο. Έπαιζα σέντερ φορ, μου άρεσε να βάζω γκολ και τελικά έτρωγα γκολ.

    Σταμάτησα στα 25-26 μου γιατί τελείωνα το πανεπιστήμιο και είχα έναν καθηγητή που μου είχε θέσει όρο να σταματήσω το ποδόσφαιρο για να πάρω το πτυχίο. Ήταν άλλα τα χρόνια τότε -έπεσα με τα μούτρα στη δουλειά- μου στοίχισε, έκανα δύο χρόνια να ξαναπάω στο γήπεδο
    ".

    Tην καλή πορεία στην Ευρώπη πρέπει να επιδιώξουν οι παίκτες του Ολυμπιακού στα επόμενα χρόνια, όπως τόνισε ο παλαίμαχος άσσος: "Το επόμενο στάδιο για τον Ολυμπιακό είναι η Ευρώπη. Τώρα γίνονται πολύ καλά βήματα γι’ αυτό. Είμαστε ακόμα στην αρχή στο να γίνουμε ευρωπαϊκή ομάδα όπως την οραματίζομαι εγώ και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύω τους περισσότερους φιλάθλους μας. Στόχος μας είναι να κάνουμε πολύ καλές εμφανίσεις και να πάρουμε αποτελέσματα γιατί έχουμε ήδη κάνει καταπληκτικές εμφανίσεις αλλά χωρίς τα αποτελέσματα που έπρεπε".

    O Σάββας Θεοδωρίδης αναφέρθηκε και στον Τροντ Σόλιντ αλλά και τις μετεγγραφές του Ολυμπιακού: "Είναι ένας άριστος προπονητής, με τις δικές του μεθόδους, 100% Ευρωπαίος, η δουλειά του δεν είναι δυνατόν να φανεί τόσο σύντομα αλλά πιστεύω ότι σ’ ένα χρόνο θα είμαστε άλλη ομάδα. Η δουλειά του θα έχει φανεί από τον επόμενο Σεπτέμβρη – Οκτώβρη, η νοοτροπία που θέλει να περάσει στον Ολυμπιακό.

    Στην Ευρώπη οι μεγάλες ομάδες, όπως η Μίλαν, αγοράζουν έτοιμους παίκτες γιατί το Champions League, δεν σου δίνει άλλες δυνατότητες, πρέπει να πάρεις καταξιωμένους παίκτες για να διεκδικήσεις αυτά που θέλεις. Δεν υπάρχουν περιθώρια για δοκιμές παικτών.

    Ο πρόεδρος, με τις κινήσεις του να φέρει τον Καρεμπέ, τον Ριβάλντο, τον Τζιοβάνι στον Ολυμπιακό, ωφελεί στην άνοδο του ελληνικού ποδοσφαίρου και του Ολυμπιακού. Αυτοί γίνονται κήρυκες στο εξωτερικό, να προσελκύουν μεγάλους παίκτες στην Ελλάδα, το όνομά τους συνδέεται με τον Ολυμπιακό και κάνουν μεγάλη διαφήμιση στην ομάδα. Τον Ριβάλντο τον αποθέωσαν στην Μπαρτσελόνα τις προάλλες σαν παίκτη του Ολυμπιακού, του ελληνικού ποδοσφαίρου
    ".

    Tέλος σχολίασε και όσους αμφισβητούν τα πρωτεία του Ολυμπιακού στο Ελληνικό πρωτάθλημα: "Είναι ο εύκολος τρόπος της αποτυχίας αυτός, να αμφισβητήσεις αυτόν που πετυχαίνει, με τη διαιτησία. Ευτυχώς ορισμένες ομάδες έχουν χρήματα, ας κάνουν τις μεταγραφές που πρέπει όπως ο πρόεδρος του Ολυμπιακού που βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη.

    Ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα παικτών, που μπορούν να πάρουν ένα παιχνίδι μόνοι τους, όταν η ομάδα δεν πάει καλά. Αυτή είναι η διαφορά του από άλλες ομάδες. Δεν μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς τον Ολυμπιακό ως προς την αξία του. Δεν θέλω να υπεισέρχομαι σε τέτοια θέματα γιατί μου προκαλούν αηδία
    ".

  19. #59
    .  avatar   Red-Mania
    30-05-2005

    15.250
    Thanks
    0
    '' 17 15
    Ignore User

    Άλλος ένας παλαίμαχος παίκτης του Ολυμπιακού αναφέρθηκε στα γενέθλια της ομάδας που σήμερα συμπληρώνει 81 χρόνια παρουσίας στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

    Ο Γιάννης Γκαϊτατζής, που αγωνίστηκε με την ερυθρόλευκη φανέλα παραχώρησε συνέντευξη στο ραδιοφωνικό σταθμό στο "Sportime 89,2" για την δική του εμπειρία στον Ολυμπιακό: "Ήμουν από τους τυχερούς που έπαιξα στον Oλυμπιακό. Δεν είχα πολλούς τραυματισμούς πράγμα σπάνιο για έναν ποδοσφαιριστή. Γι΄αυτό το λόγο έκανα το ρεκόρ. Γιατί να έχεις τόσες συμμετοχές πρέπει να παίζεις σε πολλούς αγώνες. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να συμμετέχεις 15 χρόνια στην πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού. Αυτό είναι μεγάλη τιμή για κάθε παίκτη".

    O Γιάννης Γκαϊτατζής αναφέρθηκε και στο θρυλικό 11-0 σε βάρος του Φωστήρα: "Η τριετία του Γουλανδρή είναι παρόμοια με αυτή του Κόκκαλη. Με τη μόνη διαφορά ότι ο Κόκκαλης έχει καταρρίψει όλα τα ρεκόρ, με τα συνεχόμενα πρωταθλήματα. Ενώ ο Γουλανδρής στον τρίτο χρόνο κατάκτησης του πρωταθλήματος για πολλούς και διάφορους λόγους αποχώρησε από τον ολυμπιακό.

    Πράγματι το 11-0 δύσκολα να καταρριφθεί σε ματς Α’ Εθνικής. Ήταν ένα ματς που θέλαμε πάρα πολύ γιατί αν θυμάστε είχαν γίνει πολλά επεισόδια στο γήπεδο του Ταύρου. Μιλάμε για πόλεμο. Γι’ αυτό το λόγο πριν που μπούμε είχαμε προηγηθεί και καταρρίψαμε το ρεκόρ των 11 τερμάτων
    ".

    Ο παλαίμαχος παίκτης σχολίασε τον κόσμο του Ολυμπιακού σε σχέση με τον ίδιο αλλά και πια θεωρεί την καλύτερη ομάδα στην ιστορία του συλλόγου: "Στην περίπτωση τη δική μου, ο κόσμος δεν ξεχνάει και είναι προς τιμή τους. Σέβεται τους ποδοσφαιριστές που έχουν παίξει αλλά και έχουν προσφέρει πολλά στον ολυμπιακό. Μεταξύ αυτών είμαι και εγώ χωρίς να κάνω προβολή.

    Για την καλύτερη ομάδα θα μιλήσω με τη γλώσσα της αλήθειας. Γιατί ορισμένη παρερμηνεύουν μερικά πράγματα και κάνουν συγκρίσεις. Κάθε εποχή είχε τη δική της χάρη. Με τη διαφορά ότι όταν βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη η εποχή η δική μας δεν είχε την πολυτέλεια που έχει τώρα ο Ολυμπιακός. Από πλευράς γηπέδου, εγκαταστάσεις. Τώρα ο Ολυμπιακός είναι από πλευράς οργάνωσης Ευρωπαϊκή ομάδα.

    Στην εποχή μου είχαμε ταλέντα ποδοσφαιριστών. Αν εκείνη την εποχή δεν ήσουν καλός παίκτης και δεν είχες τα απαραίτητα στοιχεία δεν μπορούσες να παίξεις στον Ολυμπιακό. Τώρα ένας μέτριος ποδοσφαιριστής με πολύ δουλειά, επειδή έχει μπει η επιστήμη στο ποδόσφαιρο μπορεί να αγωνιστεί. Ένας παίκτης κτίζεται. Δεν θα αναφέρω ονόματα γιατί δεν θέλω να μειώσω κάποιους. Παίζουν όμως ορισμένοι άτεχνοι παίκτες που γυμνάζονται πολύ και έχουν μεγάλη συμμετοχή όταν παίζουν στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού
    ".

    Για την κατάκτηση των τίτλων τα τελευταία χρόνια από του "ερυθρόλευκους" τόνισε: "Δυστυχώς όπως πάνε τα πράγματα ο Ολυμπιακός θα μονοπωλεί για πολλά χρόνια το πρωτάθλημα. Δυστυχώς οι άλλες ομάδες δεν μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Ολυμπιακού. Θέλω να πιστεύω ότι για να γίνει ένα πρωτάθλημα ανταγωνιστικό πρέπει όλες οι ομάδες να ενισχυθούνε και να βαδίζουν στα πρότυπα του ολυμπιακού. Για τον κόσμο αυτό δεν είναι ευχάριστο. Το μόνο που μένει τώρα στον Ολυμπιακό είναι να κυνηγάει τον εαυτό του για να καταρρίψει τα ρεκόρ".

  20. #60
    -
    20-10-2005

    292
    Thanks
    0
    '' 2
    1
    Ignore User

    Hellraiser
    Άλλος ένας παλαίμαχος παίκτης του Ολυμπιακού αναφέρθηκε στα γενέθλια της ομάδας που σήμερα συμπληρώνει 81 χρόνια παρουσίας στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.
    ...
    "Tιμή μου που φόρεσα τα ερυθρόλευκα"... Ο Γκαϊτατζής ανταπέδωσε την τιμή με το παραπάνω. Αναντικατάστατος στην ομάδα του γερο-Ούγγρου, συνήθως δεξιός μπακ, που κυριαρχούσε σ' όλη την πλευρά, μα και χαφ, όταν έλειπε ο Αγανιαν ή ο Πολυχρονίου, πιό σπάνια δεξιός εξτρέμ, όταν έπρεπε να λείψει ο Βασιλείου, ως και παρτεναίρ του Σιδέρη στην επίθεση, όταν φάνηκαν τα πρώτα σημάδια της τρομερής αρρώστειας του Αριστείδη.

    Βασικός και στην τρομερή Εθνική του 67-69, που δεν έψαχνε πώς θα κλέψει το αποτέλεσμα, αλλά φιλοδωρούσε με τέσσερα γκολ την Αυστρία, την Ελβετία και την μεγάλη Πορτογαλία του Εουσέμπιο, του Σιμόες και του Κολούνα.

    Αρχηγός της ομάδας του Γουλανδρή και -μαζί με τον Γιούτσο- συνδετικός κρίκος της με το ένδοξο παρελθόν. Εμεινε στον Ολυμπιακό, ακόμη κι όταν έφυγε ο Γιούτσος. Γκριζομάλλης πιά, περιόρισε εκείνες τις ξέφρενες κούρσες πάνω στη γραμμή, αλλά όταν η ώρα περνούσε κι ο ταμπουρωμένος αντίπαλος κρατούσε το 0-0 (κάποτε και το 0-1), πηδούσε σαν έφηβος πάνω απ' τις διαφημιστικές πινακίδες, για να χτυπήσει όσο πιό γρήγορα γινόταν ένα πλάγιο άουτ. Η φωνή του έφτανε ως την τελευταία κερκίδα: "Παίχτε ρε! Παίχτε να κερδίσουμε!" (και κάποια γαλλικά που σόκαραν τους πουριτανούς της εξέδρας).

    Οταν (κάποιοι έκριναν ότι) έφτασε η ώρα να φύγει, ακούστηκε πως θα κλείσει την καριέρα του στον Εθνικό (συνηθισμένος δρόμος που ακολούθησαν μεταξύ άλλων οι Ν.Σιδέρης, Γιούτσος και Σιώκος), τον Πανιώνιο, τον Ηρακλή ή την οικονομικά εύρωστη Καλλιθέα, που επιχειρούσε την άνοδο στην Α' Εθνική, χρυσοπληρώνοντας μια ομάδα μισθοφόρων μ' επικεφαλής τον Γλέζο και τον Υβ.
    Ο Γκαϊτατζής αγνόησε τις προτάσεις και κρέμασε τα παπούτσια του στον ταπεινό Ολυμπιακό Λιοσίων.

    "Δεν μπορούσα ν' αλλάξω φανέλα μετά από τόσα χρόνια", είπε απλά.
    None of us are truly as objective as we may like to think we are

Bookmarks

-

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •