+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 456 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 6 12 22 32 42 52 102 202 302 402 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 40 από 9109

Θέμα: Μουσικά Θέματα

Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 0 φορές σε 0 μηνύματα
    Ignore User

Προεπιλογή

[Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να δουν τα links. ]

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από I am the God of hell fire
    [quote:e62e8df889="FIREWOMAN"]HOPE so my child, HOPE so!!!

και για να σου κανω ενα μικρο τεστακι .. ποιο ειναι το τραγουδι που δεν λεει ποτε ο Γιαννης στις συναυλιες του; ελεγε για την ακριβεια γιατι εχουν διαλυθει.....

αν το βρεις, εχεις εξτρα ποντους ζωης!
    ta kanonika paidia.....?? [/quote:e62e8df889]λυπαμαι χασατε! θα σε ειχα υπο την ευνοια μου αν το εβρισκες αλλα μαλλον απλα αναγνωριζεις την αξια του Γιαννη και δεν τον παρακουθεις στενα ! δεν πειραζει...

η σωστη απαντηση ειναι ο Παραδεισος! παντα ο κοσμος απο κατω φωναζαμε "μα ειναι ωραια στον Παραδεισο" για να το πει μα ποτε δεν το ελεγε! ποιος ξερει γιατι!!!!

. Το avatar του χρήστη Hellfire
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από FIREWOMAN
    [quote:86a37098ab="I am the God of hell fire"][quote:86a37098ab="FIREWOMAN"]HOPE so my child, HOPE so!!!

και για να σου κανω ενα μικρο τεστακι .. ποιο ειναι το τραγουδι που δεν λεει ποτε ο Γιαννης στις συναυλιες του; ελεγε για την ακριβεια γιατι εχουν διαλυθει.....

ta kanonika paidia.....?? [/quote:86a37098ab]λυπαμαι χασατε! θα σε ειχα υπο την ευνοια μου αν το εβρισκες αλλα μαλλον απλα αναγνωριζεις την αξια του Γιαννη και δεν τον παρακουθεις στενα ! δεν πειραζει...

η σωστη απαντηση ειναι ο Παραδεισος! παντα ο κοσμος απο κατω φωναζαμε "μα ειναι ωραια στον Παραδεισο" για να το πει μα ποτε δεν το ελεγε! ποιος ξερει γιατι!!!![/quote:86a37098ab]sory... egw akouw poio polu xeno rock kai fusika palio dioti kainourio den uparxei..... swstos...?

Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

[quote:762c7baceb="FIREWOMAN"][quote:762c7baceb="I am the God of hell fire"][quote:762c7baceb="FIREWOMAN"]HOPE so my child, HOPE so!!!

ta kanonika paidia.....?? [/quote:762c7baceb]λυπαμαι χασατε! θα σε ειχα υπο την ευνοια μου αν το εβρισκες αλλα μαλλον απλα αναγνωριζεις την αξια του Γιαννη και δεν τον παρακουθεις στενα ! δεν πειραζει...

η σωστη απαντηση ειναι ο Παραδεισος! παντα ο κοσμος απο κατω φωναζαμε "μα ειναι ωραια στον Παραδεισο" για να το πει μα ποτε δεν το ελεγε! ποιος ξερει γιατι!!!![/quote:762c7baceb]sory... egw akouw poio polu xeno rock kai fusika palio dioti kainourio den uparxei..... swstos...?[/quote:762c7baceb]δυστυχως... σωστος... ειδικα στον ελληνικο χωρο.... δεν βλεπω μελλον...

Περιοχή
    Βριλησσια
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

me thn seira mou tha sou pw oti dustuxws exeis dikio,otan to dialusan oi termites arxise na afanizetai kai to rock sthn ellada

Το avatar του χρήστη dali
    Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

Δυσκολεύομαι λίγο ποιόν να πρωτοαναφέρω γιατί μπορώ να ακούσω τα πάντα εκτός από death metal και όλα τα συναφή που ρεύονται καθώς και ελληνική αραβοπόπ με την "παιδούλα" Αννούλα που τώρα βγαίνει το πουλάκι μου για διεθνή καριέρα έξω, στα 50 της! Τέλος πάντων, who gives a fuck about Annoula?

To major breakthrough το έκανα με Doors ενώ οποιαδήποτε στιγμή είναι καλή για Led Zeppelin και την μεγάλη φωνάρα του Gillan στους Deep. Αλλά και πολλοί άλλοι, ποιόν να πρωτοξεχωρίσεις? Εκτιμώ τους Beatles γιατί έχουν αφήσει αξέχαστες μελωδίες, Rolling Stones, Jimmy Hendrix, Janis Joplin, Bowie, Ιggy Pop (το glam έχει βγάλει διαμάντια όπως πχ οι Roxy Music, κλπ, "Velvet Goldmine" αγαπημένο dvd.), Santana, Clapton, John Mayall και πολλοί από British Invasion.

Όταν μπλουζίζει το ροκ είναι ακόμα καλύτερο γιατί είμαι φανατικός της μαύρης μουσικής, ιδίως μπλουζ, φανκ, acid jazz κλπ.

Απ' τους νεότερους, μου αρέσουν πάρα πολύ (γιατί θυμίζουν classic) οι White Stripes. Επίσης οι ιδιοφυίες Radiohead, οι διαλυμένοι Stone Roses, οι Joy Division, Smiths, Depeche Mode, Cure (χωρίς Αλκίνοο Ιωαννίδη). Από πολύ νέους, οι Bloc Party, Kaiser Chiefs. Ομολογώ ότι τους τελευταίους μου τους έμαθε ο loustrakos ο οποίος χωρίς πλάκα ξέρει σχεδόν τα πάντα από τό τί συμβαίνει στη μουσική σκηνή του σήμερα. Και άλλοι πολλοί που ξεχνάω προφανώς να τους αναφέρω.
    Το τελευταίο των Duran Duran μου άρεσε πάρα πολύ (και να φανταστεί κανείς ότι άρχισα από Manowar, πώς κατάντησα έτσι?)

Να μην παραλείψω να απευθύνω το σεβασμό μου σε όλα τα συγκροτήματα που έχουν "άρτια" καμωμένα videoclip (με "ασθενές" φύλο δλδ), όπως οι Aerosmith, ΖΖ Τοp (έχουν μερικά απίθανα κομμάτια αυτοί).

Επειδή σας κούρασα, οι ελληνάρες σε άλλο ποστ.

ΥΓ
    Τραγούδι εισόδου στο γλέντι γάμου μου, το "I was made for loving you baby" των KISS. Στο χορό νεονύμφων το μελώσαμε λιγάκι... χεχεχε.

Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

me thn seira mou tha sou pw oti dustuxws exeis dikio,otan to dialusan oi termites arxise na afanizetai kai to rock sthn ellada
    τι να μας πουνε τωρα κατι συγκροτηματα Κιτρινα Ποδηλατα και Πρασινα Αυτοκινητα! οι εκπροσωποι ηταν λιγοι και καλοι... τωρα τι μας εμεινε που διαλυθηκαν και οι Τρυπες; αντιπροσωπευαν το καλο ελληνικο ροκ...

Κουφός,τυφλός,ανάπηρος Το avatar του χρήστη sadi
    Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Thanks
    11.674
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 35.649 φορές σε 19.582 μηνύματα
    Ignore User

Προεπιλογή

Καλά εμένα με συγχωρείτε αλλά εδώ μέσα παιζω εντελώς εκτός έδρας και χωρίς οπαδούς....
    Στ'αρχίδια μου όλα να πουμε.

Περιοχή
    Βριλησσια
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

ta sebh mou agaphte file.... stis suxnothtes sou kumenomai,se auto epaixe kathoristiko rolo to oti paizw drums edw kai 7 xponia,ta upoloipa einai perita gia tis gnwseis sou epanw se auto to mageutiko eidos mousikhs...

Επάγγελμα ωραίος Το avatar του χρήστη presidente
    Περιοχή
    The Island
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sadi
    Καλά εμένα με συγχωρείτε αλλά εδώ μέσα παιζω εντελώς εκτός έδρας και χωρίς οπαδούς....
    Τι έγινε αδελφέ; Άμουσος,άμουσος
    Του χρόνου πάλι με υγεία

Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Thanks
    11.674
    Ignore User

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από presidente
    [quote:ac124880ae="sadi"]Καλά εμένα με συγχωρείτε αλλά εδώ μέσα παιζω εντελώς εκτός έδρας και χωρίς οπαδούς....
    Τι έγινε αδελφέ; Άμουσος,άμουσος [/quote:ac124880ae]

ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο....
    Τώρα θα αρχίσει το πανηγύρι με φαίνεται....

Περιοχή
    Βριλησσια
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

[quote:dc9f5e8211="presidente"][quote:dc9f5e8211="sadi"]Καλά εμένα με συγχωρείτε αλλά εδώ μέσα παιζω εντελώς εκτός έδρας και χωρίς οπαδούς....
    Τι έγινε αδελφέ; Άμουσος,άμουσος [/quote:dc9f5e8211]

ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο....
    Τώρα θα αρχίσει το πανηγύρι με φαίνεται.... [/quote:dc9f5e8211]sadi pote tha pame gia kanena ouzaki oloi mazi parea na psei gelio??

Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Thanks
    11.674
    Ignore User

Προεπιλογή

[quote:f6045c48ff="sadi"][quote:f6045c48ff="presidente"][quote:f6045c48ff="sadi"]Καλά εμένα με συγχωρείτε αλλά εδώ μέσα παιζω εντελώς εκτός έδρας και χωρίς οπαδούς....
    Τι έγινε αδελφέ; Άμουσος,άμουσος [/quote:f6045c48ff]

ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο....
    Τώρα θα αρχίσει το πανηγύρι με φαίνεται.... [/quote:f6045c48ff]sadi pote tha pame gia kanena ouzaki oloi mazi parea na psei gelio?? [/quote:f6045c48ff]

Πάντα μέσα και όποτε γουστάρεις....
    Τα ντραμ όμως θα τα αφήσεις σπίτι

firewalkwithme Το avatar του χρήστη oikon7
    Περιοχή
    Wuppertal, Γερμανία
    Thanks
    0
    Του είπαν 'Ευχαριστώ' 1 φορά
    σε 1 μήνυμα
    Ignore User

Προεπιλογή

τι να μας πουνε τωρα κατι συγκροτηματα Κιτρινα Ποδηλατα και Πρασινα Αυτοκινητα! οι εκπροσωποι ηταν λιγοι και καλοι... τωρα τι μας εμεινε που διαλυθηκαν και οι Τρυπες; αντιπροσωπευαν το καλο ελληνικο ροκ...
    Έμειναν μόνο το ηρωικά και πένθιμα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ. Τελευταίοι του είδους. Άξιοι.

ΥΓ. "Berlin" και "Residents" είχαν βαρεθεί να με βλέπουν κάποτε FIREWOMAN. Όπως και τα "Λούκυ Λουκ", "Παπαγάλος", "Funkey" (λιγότερο) και κάποια άλλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oikon7 : 19-01-06 στις 10:15

Περιοχή
    Βριλησσια
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

[quote:564a5f399f="I am the God of hell fire"][quote:564a5f399f="sadi"][quote:564a5f399f="presidente"][quote:564a5f399f="sadi"]Καλά εμένα με συγχωρείτε αλλά εδώ μέσα παιζω εντελώς εκτός έδρας και χωρίς οπαδούς....
    Τι έγινε αδελφέ; Άμουσος,άμουσος [/quote:564a5f399f]

ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο....
    Τώρα θα αρχίσει το πανηγύρι με φαίνεται.... [/quote:564a5f399f]sadi pote tha pame gia kanena ouzaki oloi mazi parea na psei gelio?? [/quote:564a5f399f]

Πάντα μέσα και όποτε γουστάρεις....
    Τα ντραμ όμως θα τα αφήσεις σπίτι [/quote:564a5f399f]egine!!! Ante ola gia parti sou ..

Περιοχή
    Graecum est,non legitur
    Thanks
    11.674
    Ignore User

Προεπιλογή

Περιοχή
    Βριλησσια
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

paidia me to sumpathio alla den mporw kati sugkrothmata ta opoia einai kragmena oti den exoun afhsei futo gia futo pou den exoun kapnisei...!!! oxi bebaia pws oi alloi einai kaluteroi tous,poloi kanoun kai xeirotera!

Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από oikon7

Έμειναν μόνο το ηρωικά και πένθιμα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ. Τελευταίοι του είδους. Άξιοι.
    Όντως άξιοι. Πριν 1-2 χρόνια, όταν ο λουστράκος επικοινωνούσε με πολύ κόσμο στο δίκτυο, κάτι music κύκλους κλπ, έστειλε κομμάτια τους και οι ξένοι ξετρελλάθηκαν. Αποφάσισε λοιπόν να μεταφράσει και ορισμένους στίχους τους επειδή ήταν πολύ περίεργοι όσοι τους άκουσαν περί τίνος μιλούσαν. Περιττό να πω ότι ενθουσιάστηκαν ακόμα περισσότερο...

Υπήρχαν κι άλλοι αξιόλογοι Έλληνες, όπως οι "Λευκή Συμφωνία" ενώ είναι νομίζω πλεονασμός να αναφέρω κι εγώ, εκτός απ' τον sirkosta τον Σιδηρόπουλο γιατί όπως είπα θα επεκταθώ σε άλλο ποστ...

Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

καλα τα Κρινα αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν συγκρινονται με τις Τρυπες του Αγγελακα! ουτε απο στιχο, ουτε απο μουσικη, ουτε απο εμφανισεις, ουτε απο τιποτα!

τον ειχες πετυχει ποτε σε καποιο απο αυτα τα μαγαζια; πηγαινα εκει αλλα τον εχω συναντησει στα πιο τρελα μερη! στο Κοντινεντ, στο τρενο για Αθηνα.. θα σου πω μια μερα ενα πολυ ωραιο σκηνικο που μας ετυχε με τον Γιαννη ....

Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

καλα τα Κρινα αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν συγκρινονται με τις Τρυπες του Αγγελακα! ουτε απο στιχο, ουτε απο μουσικη, ουτε απο εμφανισεις, ουτε απο τιποτα!
    Έχω την εντύπωση ότι βάζει ο διάολος την ουρά του τις τελευταίες μέρες και οδηγούμεθα σε αντιπαραθέσεις!

Άποψη μου είναι ότι αν βρισκόμασταν στο εξωτερικό, οι "Τρύπες" θα ήταν ένα απλά καλό ροκ συγκρότημα με τάση προς classic rock, τα "Κρίνα" όμως με τον σουρεαλιστικό στίχο και την πένθιμη μουσική τους θα αποτελούσαν κάτι πολύ παραπάνω.

Και πάλι βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό, οπότε πάω πάσο εφόσον παραδεχτείς ότι έχω δίκιο...

Περιοχή
    Μουσείο Πομπιντού
    Thanks
    0
    Ignore User

Προεπιλογή

Να προσθέσω και μιά αισχρή υποψία μου?

Μήπως οι Τρύπες του Αγγελάκα (δεν ακούγεται και τόσο ωραίο αυτό βέβαια), είναι προτιμητέες λόγω εντοπιότητας?

Όπως και νά'χει από τους "πάνω" προτιμώ τον Παυλίδη και τις κατά πολύ ανώτερες από του Αγγελάκα στιχουργικά δουλειές του. Ο Παυλίδης έχει το τρομερό ταλέντο (ο Φάμελος μόνο τον πλησιάζει) να παίρνει κοινές λέξεις και να τις κάνει χρώματα, εικόνες, ιστορίες πλέκοντας τες πολύ ωραία μεταξύ τους.

Ο Αγγελάκας είναι σίγουρο ότι είναι πιο καταγγελτικός και οξύς, δεν μπορώ όμως να πω ότι ενθουσιάζομαι ιδιαίτερα, καταγγελτικοί είναι και οι Active Member ας πούμε.

Θα υιοθετήσω τη ρήση που λέει ότι καλό τραγούδι είναι αυτό που μπορείς να το ακούσεις πολύ καλά στο αυτοκίνητο...

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 456 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 6 12 22 32 42 52 102 202 302 402 ... ΤελευταίαΤελευταία

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Παρόμοια Θέματα

1. Θέματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
    By PrisonBreak-7- in forum ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    Απαντήσεις: 5150
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-19, 14:24
  2. Live θέματα
    By pandragon in forum ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-12, 00:24
  3. Μουσικό φόρουμ
    By thodoris7 in forum ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ RED-DNA
    Απαντήσεις: 5