PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα παιχνιδια που αγαπησα

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
29-11-08, 01:03
Λοιπον με αφορμη τον χθεσινο θριαμβο αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα,ετσι ωστε να ξαναθυμηθουμε και να δουμε παιχνιδια τα οποια εχουν χαραχτει εντονα στην ερυθρολευκη καρδια μας.Ανοιξτε λοιπον το κουτι των αναμνησεων και μοιραστειτε τα μαζι μας.

AIIZ
29-11-08, 01:12
1-4
4-0
73-38
49-69

(τι ποιών παιχνιδιών;;; )

Ολυμπιακός-Άγιαξ 1-0 1998
Βέρντερ-Ολυμπιακός 1-3 2007

εν καιρώ θα θυμηθώ κι άλλα.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
29-11-08, 01:32
1-4

(τι ποιών παιχνιδιών;;; )

Απο αυτα που εχουμε ζησει και δει ολα αυτα τα χρονια που παρακολουθουμε την αρρωστια μας.
Εγω το ανοιξα σκεφτομενος ποδοσφαιρου ματς τωρα αμα θελετε και μπασκετ,η αλλων αθληματων του θρυλου βαλτε.

sk12072
29-11-08, 09:54
1-4 με τον λαγο.(σημαινε και προκριση).
4-0 περισυ(παλι προκριση).

1-2 με λατσιο(ημουν μεσα).
5-1 με μπενφικα.
τον τελικο στη ρωμη.
τελικο 1996 στο βολλευ που πηραμε την κουπα(ημουν μεσα).

lofou
29-11-08, 10:58
4-0 τον βαζελο στο κυπελλακι
6-2 με λεβερκουζεν
5-1 την μπενφικα

sk12072
29-11-08, 11:53
παντως ειναι παρα πολλα αυτα που μπορω να πω.
ποιος ξεχναει το 2-4 στο οακα?απο 2-0 το γυρισαμε.
το 3-0 τηςε ριζουπολης?

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
29-11-08, 12:13
Kαλα η ριζουπολη ηταν ηδονη!!!!

7 ΚΟΥΠΑ
29-11-08, 12:36
Από θέαμα:

Με Αγιαξ 1-0 το 98-99
Με Λεβερκούζεν 6-2
Με Μπενφίκα 5-1

Από κάβλα:

1-4 στο λαγούμι
2-4 στο οακα
4-0 πέρισι
0-2 τελικός κυπέλλου με 10 παίκτες
Ριζούπολη

και από μπάσκετ,Ρώμη και το 73-38.

Red Sting
29-11-08, 12:54
όλα αυτά που αναφέρατε με βρίσκουν σύμφωνο. να προσθέσω τα παιχνίδια πέρυσι με βέρντερ και το 3-3 με ρεαλ στο οακα (από τις πρώτες μου φορές που πήγα γήπεδο, ήμουν γύρω στα 10)

sk12072
29-11-08, 12:55
το 3-3 ναι ηταν ωραιο παιχνιδι.
ειναι ομως τοσα πολλα αυτα που μπορεις να γραψεις.....

aljawn
29-11-08, 13:43
To 1-0 του Παπουτσέλη.
Τα λαγουδάκια ακόμα σκούζουνε.

Giwrgos7Alexpoli
29-11-08, 18:09
το 1-4 στη λαγοφωλια
το 6-2 με τη λεβερκουζεν
το περσινο 4-0 με τη βαζελα
το 1-3 στη βρεμη
το 1-3 με τη λατσιο
και το προχθεσινο 5-1

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
29-11-08, 19:19
www.youtube.com/watch?v=oL9u0YCxWvU
www.youtube.com/watch?v=t7YilCRTK1A

AIIZ
29-11-08, 22:14
Απλά δεν υπάρχει αυτό που ζήσαμε τότε! Τι συγκίνηση ακόμα και 11 χρόνια μετά...

sadi
29-11-08, 23:03
Ολυμπιακος-Αγιαξ 2-0 στο ΟΑΚΑ με δυο γκολ του Νικολο στην παραταση. Αξεπεραστο μετα απο τοσα χρονια.

nbqgr
01-12-08, 11:48
σχεδόν όλα τα παραπάνω αλλά και το 4-3 με τα κοτόπουλα ακόμη σφυρίζει πέναλντυ ο Εφευρέτης Κύρος.

Πέστε κάτω οε-οε-οε

masinGun
01-12-08, 13:25
&#171;Εμείς, κατακτητές της κορυφής...&#187; 1997 κουπα στη ρωμη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ –ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (McDonald’s Open απέναντι στην αυτού μεγαλειότητά του τον AIR)
73-38 με τον λαγό (τότε πολύ καλό πελάτη)
Το ’96 με την ρεάλ στο σεφ (2ο παιχνίδι για πρόκριση στο f4, με φοβερές μάχες Τάρλατς-Σάβιτς) (ειχα πάει με το χέρι μπανταρισμένο)

1996 κουπα στο βολλευ με την Βούπερταλ (ημουν μεσα)
2005 κούπα με την Ορτεκ Νεσελάντε

2002 το ευρωπαϊκό μέσα στην Ουγγαρία μα αντίπαλο την οικοδέσποινα Χόνβεντ

6-2 με Λεβερκουζεν (ημουν μεσα)
5-1 με Μπενφικα
1-0 με Αγιαξ (1999 ;) (ημουν μεσα)
1-3 στη Βρεμη
1-3 με τη Λατσιο στην Ρώμη
3-3 στο ΟΑΚΑ με την σιχαμένη (τη Ρεάλ ντε ...) (ημουν μεσα)

Οι τεσσάρες στον λαγό
το 2-4 στο οακα με τις κοτούλες και τα 7’ καθυστερήσεις του καθηστερημένου βασσάρα (ημουν μεσα)
3-0 της ριζουπολης

-------------------------------------------------------------------------------------
2001 η ήττα με 8-7 στην Κροατία από την Γιουγκ, στον τελικό με το ακυρωθέν γκόλ (από την στεναχώρια μου εκείνο το βράδυ δεν έφαγα)

1992 (Πειραιάς) Κύπελλο Πρωταθλητριών , ήττα με 3-0 από την Μεσατζέρο Ραβένα .τραυματισμός του Βίλντε και η ΕΤ-1 να μην έχει προβλέψει τρίωρη μετάδοση του αγώνα (δεν είδαμε ποτέ το μισό τρίτο σετ) . επική μονομαχία Μουστακίδη –Μαυρίτσιο Λίμα

1993 (Πειραιάς) Κύπελλο Πρωταθλητριών
Μαξικόνο Πάρμα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 (ημιτελικός)

1997 (Θεσσαλονίκη) Κύπελλο Κυπελλούχων
Αλπιτουρ Κούνεο - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 (τελικός) , με τους ηρακλειδείς να φωνάζουν σε σε όλο το ματς Κούνεο-Κούνεο και ο Μοντάλι να απορεί.

Το 1-1 με τον λαγό και τον Νικολάκη να έρχεται ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά μου να μας δείχνει την φανέλα .

1995 με την Σεβίλη και ο αποκλεισμός από το γκολ του Σούκερ στην παράταση

Τέλος , δεν θυμάμαι πότε (μάλλον 1996) αλλά ήμουν πιτσιρικάς , κάνουμε κοπάνα από το σχολείο, πάμε στο παλιό καραϊσκάκη , μέσα στην 7 . αντίπαλος ο απόλλων αθηνών , όλο το γήπεδο βρίζει τον πιτσιρικά τερμα του απόλλωνα αλλά εγώ δεν ξέρω τον λόγω. Έμαθα τελικά , Κωστας Χαλκιάς – δανεικός από τον βάζελο . τελικό σκορ 0-0 με φοβερή εμφάνιση του κωστάκη

Υ.Γ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν θυμάμαι το 1992 , την τρίτη θέση στο Μουντιαλίτο συλλόγων. Στον προκριματικό όμιλο της Φλωρεντίας ,
3-0 την κορεάτικη Σανγκ Μου Σεούλ
3-0 την Πουερτορικάνικη Κοροζάλ Πουέρτο Ρίκο
Ήττα 3-0 από την Σίσλει Τρεβίζο.
Στα τελικά του Τρεβίζο η ομαδάρα ,
έχασε στον ημιτελικό 3-0 (15-13,15-4,16-14) από την ιταλική Μίλαν και κέρδισε στον μικρό τελικό 3-0 (15-6,17-16,15-7) επίσης ιταλική Ραβέννα.

ΝΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ 3οι ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ και ο λαός μας δεν το γνωρίζει καν !!!!! Αν θυμάμαι καλά με Ποπόφ(ΕΣΣΔ), Φόρτσιουν(ΗΠΑ), Μουστακίδη , Αμαριανάκη , Ντράγκοβιτς , Φάκα κλπ

sk12072
01-12-08, 15:08
«Εμείς, κατακτητές της κορυφής...» 1997 κουπα στη ρωμη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ –ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (McDonald’s Open απέναντι στην αυτού μεγαλειότητά του τον AIR)
73-38 με τον λαγό (τότε πολύ καλό πελάτη)
Το ’96 με την ρεάλ στο σεφ (2ο παιχνίδι για πρόκριση στο f4, με φοβερές μάχες Τάρλατς-Σάβιτς) (ειχα πάει με το χέρι μπανταρισμένο)

1996 κουπα στο βολλευ με την Βούπερταλ (ημουν μεσα)
2005 κούπα με την Ορτεκ Νεσελάντε

2002 το ευρωπαϊκό μέσα στην Ουγγαρία μα αντίπαλο την οικοδέσποινα Χόνβεντ

6-2 με Λεβερκουζεν (ημουν μεσα)
5-1 με Μπενφικα
1-0 με Αγιαξ (1999 ;) (ημουν μεσα)
1-3 στη Βρεμη
1-3 με τη Λατσιο στην Ρώμη 1-2 ηταν:s6vhaha:
3-3 στο ΟΑΚΑ με την σιχαμένη (τη Ρεάλ ντε ...) (ημουν μεσα)

Οι τεσσάρες στον λαγό
το 2-4 στο οακα με τις κοτούλες και τα 7’ καθυστερήσεις του καθηστερημένου βασσάρα (ημουν μεσα)
3-0 της ριζουπολης

-------------------------------------------------------------------------------------
2001 η ήττα με 8-7 στην Κροατία από την Γιουγκ, στον τελικό με το ακυρωθέν γκόλ (από την στεναχώρια μου εκείνο το βράδυ δεν έφαγα)

1992 (Πειραιάς) Κύπελλο Πρωταθλητριών , ήττα με 3-0 από την Μεσατζέρο Ραβένα .τραυματισμός του Βίλντε και η ΕΤ-1 να μην έχει προβλέψει τρίωρη μετάδοση του αγώνα (δεν είδαμε ποτέ το μισό τρίτο σετ) . επική μονομαχία Μουστακίδη –Μαυρίτσιο Λίμα

1993 (Πειραιάς) Κύπελλο Πρωταθλητριών
Μαξικόνο Πάρμα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 (ημιτελικός)

1997 (Θεσσαλονίκη) Κύπελλο Κυπελλούχων
Αλπιτουρ Κούνεο - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 (τελικός) , με τους ηρακλειδείς (παοκια ητανε γιατι ημουν μεσα)να φωνάζουν σε σε όλο το ματς Κούνεο-Κούνεο και ο Μοντάλι να απορεί.

Το 1-1 με τον λαγό και τον Νικολάκη να έρχεται ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά μου να μας δείχνει την φανέλα .

1995 με την Σεβίλη και ο αποκλεισμός από το γκολ του Σούκερ στην παράταση

Τέλος , δεν θυμάμαι πότε (μάλλον 1996) αλλά ήμουν πιτσιρικάς , κάνουμε κοπάνα από το σχολείο, πάμε στο παλιό καραϊσκάκη , μέσα στην 7 . αντίπαλος ο απόλλων αθηνών , όλο το γήπεδο βρίζει τον πιτσιρικά τερμα του απόλλωνα αλλά εγώ δεν ξέρω τον λόγω. Έμαθα τελικά , Κωστας Χαλκιάς – δανεικός από τον βάζελο . τελικό σκορ 0-0 με φοβερή εμφάνιση του κωστάκη

Υ.Γ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν θυμάμαι το 1992 , την τρίτη θέση στο Μουντιαλίτο συλλόγων. Στον προκριματικό όμιλο της Φλωρεντίας ,
3-0 την κορεάτικη Σανγκ Μου Σεούλ
3-0 την Πουερτορικάνικη Κοροζάλ Πουέρτο Ρίκο
Ήττα 3-0 από την Σίσλει Τρεβίζο.
Στα τελικά του Τρεβίζο η ομαδάρα ,
έχασε στον ημιτελικό 3-0 (15-13,15-4,16-14) από την ιταλική Μίλαν και κέρδισε στον μικρό τελικό 3-0 (15-6,17-16,15-7) επίσης ιταλική Ραβέννα.

ΝΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ 3οι ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ και ο λαός μας δεν το γνωρίζει καν !!!!! Αν θυμάμαι καλά με Ποπόφ(ΕΣΣΔ), Φόρτσιουν(ΗΠΑ), Μουστακίδη , Αμαριανάκη , Ντράγκοβιτς , Φάκα κλπ

αυτα τα ολιγα.

ΜΟΥΡΑΤΗΣ
01-12-08, 15:28
1983 κυπελο πρωταθλητριων ευρωπης οσφπ αγιαξ 2-0 Αναστοπουλος
1983 επόμενος γυρος οσφπ Μπενφικα 1-0 ενα ματσ για σκορ ομοιο με το προχθεσινο 5-1
οσφπ αγιαξ 1998 1-0 αλεξανδρης
οσφπ -κροασια
οσφπ -Πορτο φωτοβολιδα Γιανακοπουλου
οσφπ - γιουβεντους 1-1 η μεγάλη μου στιγμη σαν φιλαθλος του οσφπ μαγικο βραδυ μεχρι 85 λεπτο , η ταξιαρχια του Μπαγιεβιτσ υποτέσει την μεγαλη κυρια , ενας αλητακος με ξαναριχνει στην μιζερια με ξυπναει και με στελνει για δουλεια στο Νταχαου Ελευθεροπουλο τον λεγαν το μουνοπανο .....
οσφπ -Λιβερπουλ 1-0 στολτιδης η οκκας δεν θυμαμαι ..
οσφπ -Λεβερκουζεν
1980 βολος οσφπ -Αρης 2-0 Κουσουλακης Τομας Αλστρομ
1981 βολος οσφπ -παο 2-0
2002 Παο -οσφπ 1-4 στις αμυγδαλες το εφθασα το κ---ί μου..
2007 Βερντερ - οσφπ 1-3 εγω θελω την νικη και την πηρα
2007 Λατσιο -οσφπ 1-2 γουσταρω να τρελενω την ευρωπη...
οακα τους παιζω κυριακη μπαλα και του ςφωναζω στους λαγους Ρωμη ε? να!!!!!!!!!!τους δειχνω τα παπαρια μου , την ταταρτη τους παταω μεσα στο οακα , και παω στην Ρωνμη και το σηκωνω που γινανε ομαδα τα τσουτσεκια , γι αυτα σκαω στο μπασκετ..

IERO
07-12-08, 14:35
Πολύ ωραίο θρεντ...

Ξεκινάω με το ποδόσφαιρο... Το 3-0 της Ριζούπολης μου έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό... Γυαλιά καρφιά τα κάναμε με τους φίλους μου όταν το βλέπαμε... Απλά αξέχαστο. Επίσης το 2-0 με τον ΠΑΟΚ την περίοδο 2006-2007. Το παιχνίδι δεν είχε κάτι ιδιαίτερο, αλλά ήταν η πρώτη φορά που πήγα στο γήπεδο και ήταν αν μη τι άλλο πρωτόγνωρη εμπειρία. Φυσικά δεν ξεχνάω ούτε το 1-3 στη Βρέμη.

Το μπάσκετ μου έχει χαρίσει πολύ μεγαλύτερες χαρές και ήταν ο βασικός λόγος που έγινα Ολυμπιακός, στην περιόδο που το ποδόσφαιρο βρισκόταν ακόμα στα πέτρινα χρόνια.
Το 73-38 και η καζούρα που έκανα στους συμμαθητές μου στο δημοτικό δεν ξεχνιέται με τίποτα. Και φυσικά, ποιος ξεχνάει τον τελικό της Ρώμης, με τον Ρίβερς να παίρνει μόνος του το Ευρωπαϊκό; Επίσης, αν και δεν το είδα ζωντανά, θυμάμαι τι πανζουρλισμός είχε γίνει μετά τη νίκη μας με 74-65 επί της πανίσχυρης τότε Ολύμπιας Λιουμπλιάνας, που μας έστειλε στον τελικό.
Ωστόσο, αυτό που θα έχω για πάντα καμάρι, είναι ο τελικός του McDonald's open, όπως είπε και ο Βασίλης. Δε θα ξεχάσω ποτέ το τηλεφώνημα του πατέρα μου: "Γιώργο, σου έχω μια έκπληξη. Βάλε ΑΝΤ1. Παίζει Ολυμπιακός-Σικάγο Μπουλς!". Όσες φορές κι αν το δω στο DVD(εξαιρετική κίνηση του περιοδικού του Ολυμπιακού) δε μπορώ ακόμα να πιστέψω ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε με την καλύτερη ομάδα του πλανήτη και ότι ο Τόμιτς ήρθε αντίπαλος με τον Τζόρνταν, που τότε καμάρωνα που τον είχα στα χαρτάκια του μπάσκετ...

Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά ειδικά όποτε θυμάμαι το παιχνίδι με τους Μπουλς, δακρύζω.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
08-12-08, 14:33
Ειδικα η καζουρα που καναμε δεν ξεχνιεται με τιποτα,πω πω τι βραδυ και αυτο

giorgossiderie
11-12-08, 17:42
καταπληκτικό θέμα.
Το παιχνίδι που αγάπησα περισσότερο ήταν το 0-1 της λεωφόρου και οι απίθανες αποκρούσεις του Κελεσίδη. Η τριάρα στη Πάτρα και η απίστευτη κλοπή παλοτάι. Το 2-0 επί της σέλτικ. Το 1-1 με το βάζελο στη πάτρα και το σπάσιμο νεύρων του κυράστα ως και το κυνηγητό στα σοκάκια της πάτρας που οι βάζελοι πετούσανε τα κασκώλ και φωνάζανε γαμιέται ο παο κι η λεωφόρος για να γλυτώσουνε. Το ΟΣΦΠ - Γιάννενα 1-0 και το απίστευτο γκόλ του Αργυρούδη. Το Ολυμπιακός- πανσεραικός 4-0 που ο Δεληκάρης κώλησε τη μπάλα στο γόνατο και δε πλησίαζε αντίπαλος για να μη ξευτιλιστεί. Το παιχνίδι με τη λέστερ που ήμουνα στο σημαιάκι του κόρνερ και το καραισκάκη φίσκα στη πρώτη του Μιγκέλ. Το 3-2 και το κυνηγητό Κωνσταντίνου. Το γκόλ του αγαπημένου μου νύν και αεί Γιώργου Σιδέρη στο Ελλάς - πορτογαλία 4-2 . Το παιχνίδι στη βρέμη τη ρώμη και τη μαδρίτη. Το κάλιαρι- Θρύλος 0-1 και το γκόλ του Γιούτσου. Το 1-0 επί της Λίβερπουλ.Το γκόλ Γιαννακόπουλου με τη πόρτο και Αλεξανδρή με τον Άγιαξ και δεκάδες ακόμα παιχνίδια.
Γενικά αγάπησα τα παιχνίδια στα οποία αναδείχθηκε η ερυθρόλευκη ψυχή όπως το δεύτερο ημίχρονο με τη ρουμανία που ο Μέγας Βασίλης Μποτίνος έσβησε το Ντουμιτράκε.
Και σήμερα όμως υπάρχει στην Ομάδα μας αυτό το γονίδιο του Ηρωισμού και της αυταπάρνησης για την ερυθρόλευκη. Τόχει ο ΠΑΤΣΑ που όταν τον κριτικάρουνε κάποιοι πονάω- στο ρέντ στόρ δεν υπάρχει φανέλλα με τη νέα γραμματοσειρά του Χρηστάρα και το γαυράκι μου που είναι φάν έκλαιγε μια βδομάδα, ο Τζόλε αλλά και ο Άντζας. Από τους νεους την έχουνε ψωνίσει αγιάτρευτα ο Αβραάμ και ο Μήτρογλου. Ασχετο αλλά καπου πρέπει να το γράψω. κε Βάλβ δώσε μια ευκαιρία στο Σίσιτς .........

ΜΟΥΡΑΤΗΣ
15-12-08, 07:50
καταπληκτικό θέμα.
. Το 3-2 και το κυνηγητό Κωνσταντίνου. .........
το κυνηγητο Χρηστο αν δεν με απατα η μνημη μου , ηταν σε ματσ ισοπαλο 1-1 με γκολ ισοφαριση του Δομαζου , ο Συνετοπουλος τον κυνηγουσε αν θυμαμαι καλα ...

giorgossiderie
15-12-08, 17:49
το κυνηγητο Χρηστο αν δεν με απατα η μνημη μου , ηταν σε ματσ ισοπαλο 1-1 με γκολ ισοφαριση του Δομαζου , ο Συνετοπουλος τον κυνηγουσε αν θυμαμαι καλα ...
"ο μέγας χρονος τα πάντα μαραίνει" Γιάννη μου αλλά ότι και νάγινε δεν είχε καλό τέλος η καταδίωξη γιατί επενέβη ο Κυριάκος ο Κουρέας και έχωσε το κεφάλι του Κωνσταντίνου στο κάγγελο , δεν ξέρω άν μετά το μάτς κόψανε το κάγγελο για να του το βγάλουνε :-P αλλά το σίγουρο είναι ότι το είχε παρατραβήξει και ο Τάκαρος εκέινη τη μέρα και είχε κάνει το Κωνσταντίνου άλογο...... (ήμουνα στη 4 του παλιού Καραισκάκη εκείνη τη μέρα) ......

vyannis
17-12-08, 23:44
ριζούπολη πρώτα από όλα και μετά το παιχνίδι με Μπενφίκα και αυτό με τη ρεάλ πέρυσι έξω παρά την ήττα

Vass
18-12-08, 10:52
3-3 με τη Ρεάλ με Τζιοβάννι και Ζάχοβιτς να κάνουν όργια...

6-2 με τη Λεβερκούζεν με τον Τζόλε να έχει σεληνιαστεί

3-0 με τη Γαλατάσαράι (θα του το κάνει, θα τον ξεφτυλίσει... ΤΟΝ ΞΕΦΤΥΛΙΣΕ, ΤΟΝ ΞΕΦΤΥΛΙΣΕ!!! Αυτά τα κάνει ο Τζιοβάννι και πριν 40 χρόνια ο Πελέ!!!) Τι ηδονή εκείνο το ματς...

1-3 και 3-0 με τη Βέρντερ... τα λόγια περιττά έτσι?

5-1 με τον Π.Α.Ο.Κ. με τη γκολάρα του Καστίγιο και τον εμετό του Χασιώτη... μόνο και μόνο γιατί την άλλη μέρα στο σχολείο έβλεπα κλαμμένα μ***ιά και κομένες γλώσσες.

4-0 με το Βάζελο πέρσυ... με τη Γκολάρα του Νούνιεζ που θα μείνει για πάντα στο μυαλό μου ως ένα από τα καλύτερα γκολ του Θρύλου.

3-0 στη Ριζούπολη γιατί είχα ματώσει τα δαχτυλά μου τρωγοντάς τα νύχια μου από την αγωνία μου γιατί ένας βλάκας βάζελος ξαδερφός μου μου είχε πει και πως με 2 γκολ διαφορά να νικούσαμε αυτοί το πέρναν και είχα πάθει αμόκ. Πράσινες ονειρώξεις...

4-3 με τον Π.Α.Ο.Κ. ξανά στη Ριζούπολη με τον Καρεμπέ να κερνάει μπουγάτσες και χαλούμια σε Οκκά και Καφέ

το 6-1 με την Α.Ε.Κ. ... hardcore απλά

1-4 με τον Γεωργάτο και τους υπόλοιπους να απαντάνε στα Βαζέλια με ανάλογο τρόπο με αυτόν του Λυμπερόπουλου στο 1-1... Νικολάκη ξαναέλα... ξαναέλα να μας δείξεις τη φανέλα!!!

2-2 με το Βάζελο το 2004... Κυριάκο π**σταρά ποτέ στον Πειραιά...

4-2 με τους σιχαμένους ισπανόφωνους Βάζελους πέρσυ στη Μαδρίτη... ΒΑΛΤΟ ΡΕ ΚΟΒΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑΒΛΙΑΣΟΥΜΕ!!!

k79
24-12-08, 21:02
με λεβερκουζεν που ημουνα μεσα.

Pireus city_girl
30-07-09, 15:56
1983 κυπελο πρωταθλητριων ευρωπης οσφπ αγιαξ 2-0 Αναστοπουλος
1983 επόμενος γυρος οσφπ Μπενφικα 1-0 ενα ματσ για σκορ ομοιο με το προχθεσινο 5-1
οσφπ αγιαξ 1998 1-0 αλεξανδρης
οσφπ -κροασια
οσφπ -Πορτο φωτοβολιδα Γιανακοπουλου
οσφπ - γιουβεντους 1-1 η μεγάλη μου στιγμη σαν φιλαθλος του οσφπ μαγικο βραδυ μεχρι 85 λεπτο , η ταξιαρχια του Μπαγιεβιτσ υποτέσει την μεγαλη κυρια , ενας αλητακος με ξαναριχνει στην μιζερια με ξυπναει και με στελνει για δουλεια στο Νταχαου Ελευθεροπουλο τον λεγαν το μουνοπανο .....
οσφπ -Λιβερπουλ 1-0 στολτιδης η οκκας δεν θυμαμαι ..
οσφπ -Λεβερκουζεν
1980 βολος οσφπ -Αρης 2-0 Κουσουλακης Τομας Αλστρομ
1981 βολος οσφπ -παο 2-0
2002 Παο -οσφπ 1-4 στις αμυγδαλες το εφθασα το κ---ί μου..
2007 Βερντερ - οσφπ 1-3 εγω θελω την νικη και την πηρα
2007 Λατσιο -οσφπ 1-2 γουσταρω να τρελενω την ευρωπη...
οακα τους παιζω κυριακη μπαλα και του ςφωναζω στους λαγους Ρωμη ε? να!!!!!!!!!!τους δειχνω τα παπαρια μου , την ταταρτη τους παταω μεσα στο οακα , και παω στην Ρωνμη και το σηκωνω που γινανε ομαδα τα τσουτσεκια , γι αυτα σκαω στο μπασκετ..

Να προσθέσω το παιχνίδι με τη Ρεάλ (αν και χάσαμε είδα υπέροχη μπάλα)
Και φυσικά τον τελικό κυπέλλου με την Αεκ φέτος!!! Εφαγα όλα μου τα νύχια :-P

toro
30-07-09, 16:08
Εγώ ρε παιδιά ξετρελαίνομαι για τη χρονιά 2000-'01 τότε με Ματζουράκη και Λεμονή. Μου αρέσανε πολλά παιχνίδια : Φυσικά με τον ΠΑΟ το 1-4 με τη φοβερή εμφάνιση του Λουτσιάνο και των άλλων, το 1-0 στο ΟΑΚΑ με τη φανταστική εμφάνιση του Θεού ΖΙΟ-( θυμάμαι δύο σκηνικά: το γκολ όπου περνάει 3 βαζέλια στο χώρο του κέντρου, τα οποία πέφτουν κάτω ανήμπορα και περνάει μπαλιά για τον Τζόλε και 1-0 και άλλη μια φάση που κάνει τακουνάκι στον αέρα!!!!)
Με την ΑΕΚ το 4-1 με έναν εξαιρετικό Νίνι και το 6-1 για το Κύπελλο
Με τον ΠΑΟΚ το 2-4 στην Τούμπα, με τις 13 βουτιές για πέναλτι του ΓΧ
Ακόμα και με τον Ηρακλή για το κύπελλο ένα 4-3 ή 5-4 με γκολάρες του Ζιοβάνι.
Με τη Λιόν εντός που είχε λήξει 2-1 αντί για 5-1 και τελικά την πατήσαμε..
Με τη Βαλένθια στο 1-0 στο ΟΑΚΑ.
Πολύ καλές εμφανίσεις εκείνη τη χρονιά. Ακόμα και με μικρότερες ομάδες έχω να θυμάμαι ωραία πράγματα γιατί υπήρχαν αρκετά 5-0 εκείνη τη χρονιά. Κρίμα που τελείωσε αυτή η χρονιά τόσο άδοξα στον τελικό με τον ΠΑΟΚ μέσα στη Φιλαδέλφεια με 4-2, που σε μια στιγμή είχε φτάσει το σκορ μέχρι και 3-0..

Galletti97
30-07-09, 18:33
να σας πω μια αληθεια.....

Εμένα περισσότερο απ'όλα μ'αρέσει η Μonopoly!

kritikia
30-07-09, 18:45
Το 1-0 με Λιβερπουλ (ημουν μεσα)
Το 5-1 με Μπενφικα (ημουν μεσα)
Το 4-0 με τον Λαγο περυσι στο κυπελλο. Και γενικα ολες οι χαρες που εχουμε με τον συγκεκριμενο πελατη
Το φετινο παιχνιδι με τα χανουμια τελικος κυπελλου 2009..

AIIZ
30-07-09, 19:32
ΟΣΦΠ-Άγιαξ 1-0 (98 )
Βέρντερ-ΟΣΦΠ 1-3
...1-4...
...4-0...
...73-38...
...73-58...

ffyiannis
30-07-09, 23:53
το 0-1 στο οακα με τον αρη το 2002.μπορει να χασαμε αλλα ειδαμε μπαλαρα εκεινη την μερα.και αυτο φανηκε στο τελος στο χειροκροτημα:cool:
και μετα το 5-4 με τον ηρακλη στο κυπελλο.τυχεροι οσοι το ειδαμε απο μεσα:cool:

chainsaw
31-07-09, 15:14
Το αγαπημενο μου ματς ηταν το 3-3 με την ρεαλ στο οακα.
Επισης το 1-3 με την βερντερ.Το 4-3 με την αεκ το 2002.Ο τελικος κυπελλου περυσι με την αεκ.Και βεβαια η τεσσαρα στον βαζελο για το κυπελλο μεσα στον ναο.

sadi
31-07-09, 15:19
Αν μεινω ακομα 1-2 χρονια Ολυμπιακος με αμεση σχεση με ομαδα και κοσμο το αγαπημενο μου θα γινει το 7-0 απο τη Γιουβεντους.

BrazHlias
31-07-09, 15:22
απειρα τα παιχνιδια παιδια να προσθεσω και το 3-2 με τη ζελα οταν ειχαν προηγηθει με ανυπαρκτο πεναλτι αλλα και το ενα μηδεν στην πρωτη χρονια στο καραισκακη και το γκολ του ριμπο

sot7
31-07-09, 18:22
τελικος με αεκ φετος(ημουν μεσα)
και ολυμπιακος-αεκ 2006-2007 (η πρωτη μου φορα στην 7)

MjDj
16-08-09, 07:24
Αν μεινω ακομα 1-2 χρονια Ολυμπιακος με αμεση σχεση με ομαδα και κοσμο το αγαπημενο μου θα γινει το 7-0 απο τη Γιουβεντους.

Γιατί το λες αυτό;:conf:

sadi
16-08-09, 12:03
Γιατί το λες αυτό;:conf:

Θα με συνηθισεις σιγα σιγα.

MjDj
16-08-09, 12:08
Ναι αλλά το συγκεκριμένο δεν καταλαβαίνω...

sadi
16-08-09, 12:09
Ε,ναι λογικο ειναι αφου εισαι καινουριος ακομα στο φορουμ. Θα συνηθισεις την τρελα που κουβαλαει ο καθενας μας καθως και τα νευρα, την απογοήτευση, την παλαβομάρα μας.

Καλως ήρθες παρεπιπτοντως.

MjDj
16-08-09, 12:16
Ευχαριστώ. Είχα πρωτογράψει τότε που κάνατε τη συνάντηση για τα μέλη, αλλά επειδή έφυγα από την Αθήνα για το πατρικό μου δεν μπόρεσα να έρθω. Από 1 Σεπτεμβρίου που επιστρέφω θα πάω να γραφτώ. Τέλος το off-topic από μένα...

limani7
16-08-09, 17:16
αν και μικρος,εχω αρκετα...
οσφπ παο 4-0 γιατι επομενη μερα σχολειο οι βαζελοι ηταν ταβλα.
αεκ οσφπ 4-4 γιατι ημουν παρα πολυ ευτυχισμενος και μετα δεν κοιμηθηκα καθολου.
βερντερ οσφπ 1-3 γιατι ειδα το πρωτο διπλο στο τσ.λ.
ρεαλ θρυλος 4-2 γιατι ηταν απο τις καλυτερες μας εμφανισεις.
θρυλος λιβερπουλ 1-0 αν και ημουν 7 χρονων(!)
ολυμπιακος μπενφικα 5-1
ολυμπιακος χερτα 4-0
και οσφπ λεβερκουζεν και λα κορουνια ολυμπιακος τα ειδα σε κασετες
και στο μπασκετ περσι οσφπ παο 71-55 και σε κασετα το 73 38

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
17-08-09, 22:07
Θα με συνηθισεις σιγα σιγα.
Σαδιστη!!!!!ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Giwrgos7Alexpoli
18-08-09, 05:17
Βλεπω οτι στο 1o μου post εχω ξεχασει αρκετα ματσακια.Λοιπον εχουμε και λεμε....:
ρεαλ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ=4-2 {Ακομα βλεπω βιντεακια απο τον αγωνα και τρελενομαι απο τη μπαλαρα που παιξαμε}
βερντερ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ=1-3{Αξεχαστο!}
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-μπενφικα=5-1 {Θεριζαμε στο γηπεδο,πραγματικα παιξαμε μπαλαρα..!!!}
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-αεκ=4-4(τελικος κυπελλου){Γιατι πολυ απλα ειχε παρα πολυ αγωνια,και σε καποια στιγμη στο τελευταιο πεναλτυ του ντομι δεν μπορουσα να κοιταξω γιατι ειπα οχ παει το χασαμε αλλα τελικα το εβαλε με κωλοφαρδια...}
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-παπαρης=2-0(τελικος κυπελλου 2008 μεσα στη θεσσαλονικη ειχα παει και πραγματικα ηταν τελεια.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-παπαρης=3-0(παλι τελικος κυπελλου το 2005,θυμαμαι ηταν η πρωτη μου φορα που πηγα στο συνδεσμο εδω στην αλεξανδρουπολη,και απο τοτε μου εμεινε.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ζελος=4-0{Με το απιστευτο,το καταπληκτικο,το φανταστικο γκολ του ΠΑΙΚΤΑΡΑ ΝΟΥΝΙΕΖ!!!}
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-λεβερκουζεν=6-2{το 2002,μου εχει μεινει χαραγμενο στο μυαλλο ο ΤΖΟΛΕ,ΤΖΙΟ ΚΑΙ Ο ΣΤΕΛΛΑΡΑΣ θεριζαν στο γηπεδο!!!}
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-γαλατα=3-0{Ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΤΖΙΟ και η καταπληκτικη περιγραφη του Χελακη}
ζελος-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ=1-4{ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΑΤΣ!!!}
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-αεκ=6-1{Αν και θυμαμαι λιγα απο αυτο το παιχνιδι,το σκορ μου εχει μεινει}
Ειναι και πολλα αλλα παιχνιδια τα οποια δεν μου ερχοντε στο μυαλλο....

Geo 5
18-08-09, 13:35
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου Ολυμπιακό(γύρω στα 7 μου), τα παιχνίδια που μπορώ να πω αγαπημένα είναι:

Ολυμπιακός - αεκ 6-1

Ολυμπιακός - Λεβερκούζεν 6-2

Ολυμπιακός - Γαλατά 3-0(με τη λόμπα του μεγάλου Τζιοβάνι)

Ολυμπιακός - βάζελος φλώρος 3-0(το αξέχαστο ματς της Ριζούπολης)

βάζελος - Ολυμπιακός 0-2(πρώτη αγωνιστική στο Ο.Α.Κ.Α με Ιέρο και Τζόλε)

Λάτσιο - Ολυμπιακός 1-2(μέσα στο Ολύμπικο)

Βέρντερ - Ολυμπιακός 1-3(το πρώτο ιστορικό διπλό)

Ολυμπιακός - Βάζελος 4-0(με τις γκολάρες του Λούα και του Νούνιεζ)

Ολυμπιακός - αεκ 1-0(με την κεφαλιά-οβίδα του Ντάρκο, ακόμα τον γυρεύει ο Παπασταθόπουλος)

-----------

Και για τελευταίο, ίσως το καλύτερο παιχνίδι για μένα, το Ολυμπιακός - Αιγάλεω γιατί ήτανε το τελευταίο ματς στο οποίο σκόραρε ο Μεγάλος Τζιοβάνι...!

wallaceb76
01-10-09, 18:22
Θα συμφωνησω με τα περισσοτερα παιχνιδια που αναφερατε,

αλλα ενα που δεν ειδα ειναι το Μονακο - Ολυμπιακος 0-1 με το γκολ του Βαιτση.

Galletti97
10-10-09, 07:55
Τα αγαπημένα μου παιχνίδια ήταν αυτά μέσα και εξω από τη Βρέμη,
το Ρεάλ-Ολυμπιακός,αυτό με τη Χέρτα,Ολυμπιακός-Μπενφίκα,Ολυμπιακος-Παναθηναϊκός 4-0 και φυσικά το ΑΕΚ-Ολυμπιακος ο τελικός κυπέλλου!!!!!!

lofou
24-10-09, 00:35
εγω θα πω το παιχνιδι που ξενερωσα μέχρι αηδίας... που με επιασε καταθλιψη

λα κορουνια-ολυμπιακος 2-2

fcavenaghi
08-11-09, 02:37
εχουμε και λεμε:

ολυμπιακος-μονακο 0-0 στο παλιο καραισκακη
αεκ-ολυμπιακος 2-3 στη φιλαδελφεια με το φαουλ του τζολε στο 90
ηρακλης-ολυμπιακος 0-1, για την τελευταια αγωνιστικη του πρωταθληματος 2005 (τεραστια ηδονη)
βερντερ-ολυμπιακος 1-3 και το τελος της καταρας

μεγαλες πικρες:
το χαμενο κυπελλο στο πολο απο τη γιουγκ στην παραταση
η ηττα απο τον παναθηναικο στο μπασκετ μεσα στο σεφ το 1999 που χασαμε το πρωταθλημα
η ισοπαλια 1-1 με τη γιουβεντους.

BrazHlias
16-11-09, 01:05
ειναι παρα παρα πολλα και το παρακατω ειναι ενα απο αυτα,ενα απο τα πρωτα ντερμπι που θυμαμαι

www.youtube.com/watch?v=49Xxb8E_Nrc&feature=player_embedded

marinero
16-11-09, 02:08
Εγώ ένα ματς που θυμάμαι και δεν το έχει αναφέρει κάποιος φίλος είναι ο επαναληπτικός κυπέλλου με τους Λαγούς στο Ολυμπιακό Στάδιο το 1992.

Είχαμε έρθει 0-0 στο Καραισκάκη και στον επαναληπτικό αγώνα χάναμε 1-0 από πέναλντι του Σαραβάκου μέχρι το 90, που ισοφαρίσαμε με πέναλντι του Προτάσοφ και τους κλείσαμε το σπίτι.

Αυτό το ματς δεν ξέρω αν το έδειξε η τηλεόραση αλλά έγω πάντως το άκουγα από το ραδίο και εκεί που άρχισα να απογοήτευομαι και να σιχτυρίζω .................. ακούω πέναλντι για τον Ολυμπιακό και δεν πίστευα στα αυτιά μου.

Ήτανε βλέπετε η εποχή της πρασινοκίτρινης χούντας τότε ................... που σκοπός της ήταν να διαλύσει ότι έχει σχέση με τον Ολυμπιακό και αν δεν έβγάζες αίμα και δεν πήγαινες στο νοσοκομείο, δεν έπαιρνες πέναλντι που να χτυπιέσαι κάτω.

Παιχταράδες όπως ο Ντέταρι,ο Πρωτάσοφ,ο Φούνες,ο Λιτόφτσενκο,ο Καραπιάλης και ο Ίβιτς τα πρώτα χρόνια,ο Μπατίστα,ο Κρίστιενσεν,ο Γιουσκόβιακ και πολλοί άλλοι έφυγαν χωρίς πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό,παρόλο που σε κάθε ντέρμπι με Αεκ και Παναθηναικό βουλώνανε στόματα και δείχνανε σε όλη την Ελλάδα ποιος έχει την καλύτερη ομάδα.

SOLID
01-12-09, 03:16
Eχουμε και λεμε.....

www.youtube.com/watch?v=kpLCPF0Ngb0

www.youtube.com/watch?v=9gXl7yIl1eg

www.youtube.com/watch?v=T7z3rIdxQf0

www.youtube.com/watch?v=i8cEuACO7e8

www.youtube.com/watch?v=5rSMWqdL1AE&feature=relatedwww.youtube.com/watch?v=BMi0nMyqYfU&feature=relatedwww.youtube.com/watch?v=MpPLHeZ5C8Ewww.youtube.com/watch?v=Prwla49A0XI
www.youtube.com/watch?v=GCgXZr9-nmY&feature=relatedwww.youtube.com/watch?v=RdvZdjBhFj0

dodosvii
01-12-09, 19:40
1992 Τσερνομόρετς – Ολυμπιακός 0-3

1992 Μονακό – Ολυμπιακός 0-1

1999 Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 3-3

2002 Ολυμπιακός – Μπάγερν Λεβερκούζεν 6-2

2007 Βερντερ - Ολυμπιακός 1-3

------------------------------------
ΤΕΛ ΑΒΙΔ 1994 , ΣΑΡΑΓΟΣΑ 1995
ΡΩΜΗ 1997
1996 Ολυμπιακός - Μπάγερ Βούπερταλ 3-2

73-38 & 1-4 ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ …

Airness
01-01-10, 20:01
Oι αγώνες της δεκαετίας 2000-2009

http://www.redplanet.gr/html/ent/480/ent.262480.asp

Reds
01-01-10, 21:35
Ολυμπιακος-Μονακο 1992 0-0 στο καραισκακη και προκριση ημουν μεσα!

Καμια σπουδαια μπαλα δεν ειδαμε αλλα λογω της ατμοσφαιριας που δεν εχω ξαναδει ποτε κατι τετοιο μου εχει μενει αξεχαστο!

stelios-7-
02-01-10, 02:42
ολα τα παιχνιδια με τις βουρτσες που εχουμε ριξει τον βαζελο..
το ποιο προσφατο και χορταστικο παιχνιδι ηταν αυτο στην τεσσαρα στο κυπελο και το 2 0 φετος..και φυσικα το 1 4 στο μπουρδελο τους μεσα

mikatsi
28-01-10, 21:06
Πιστεύω ότι ένα παιχνίδι που το έχεις αγαπήσει πραγματκά και μένει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη σου είναι ένα παιχνίδι το οποίο έχεις ζήσει μέσα στο γήπεδο από άποψη συναισθημάτων και μόνο. Εγώ δηλαδή δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Βέβαια κάποιες φορές σε κάνουν να τα θυμάσαι λόγω δυσάρρεστων καταστάσεων και όχι τόσο για την ποιότητά τους. Στο γήπεδο αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα διαφορετικά. Ακόμα και την ήττα προσωπικά την αντιμετωπίζω καλύτερα όταν είμαι μέσα σε αυτό. Στο γήπεδο φαίνονται όλα και όλοι...
(Εκτός από τα γκολ...καμιά φορά... :s6vhaha:)

Οπότε θα αναφέρω μόνο κάποια στα οποία ήμουν μέσα...

Δεν θα ξεχάσω ποτέ :

Παο - Ολυμπιακός 0-2
Πρωτάθλημα
(ΟΑΚΑ 06/04/97 8’ Γεωργάτος, 48’ Καραπίαλης)

Παο - Ολυμπιακός 2-4
Πρωτάθλημα
(ΟΑΚΑ 05/12/98 29' Κ. Κωνσταντινίδης, 32' Βαζέχα, 41' αυτ Αλεξόπουλος 52' Καραπιάλης, 72' Ανατολάκης, 90’ Καραπιάλης)

Γιουβέντους - Ολυμπιακός 2-1
Τσάμπιονς Λιγκ.
(Ντέλε Άλπι '1998-'99 '33 Ινζαγκι, '79 Κόντε, Νινιάδης 90+).
Η πιο γλυκιά ήττα που έζησα μέσα σε γήπεδο. Ίσως η μαζικότερη μετακίνηση οπαδών που έγινε ποτέ σε ευρωπαικό αγώνα. Αφού για να μην πάρουμε ολοκληρωτικά την εξέδρα μας είχαν χωρίσει στα 2 :shock:. Το πέναλτι του Νινιάδη έκανε ίσα με 2 λεπτά να μπεί μέσα από τη μεριά που καθόμουνα... Η καρδιά μου το ξέρει. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε μετά μέσα . Μεγαλειώδης εμφάνιση αλλά αποκλεισμός.:doh:...

Άρης - Ολυμπιακός 0-0
Πρωτάθλημα
(Χαριλάου 1996-97 Υποβιβασμός Άρη (οριστικά)για 1η φορά στην ιστορία του στη Β Εθνική, οριστικό ΟΚ στον πρωταθλητή και 2 ράμματα από μία πέτρα που έφαγα μέσα στο λεωφορείο και όχι μέσα στο γήπεδο ...Όχι αυτό δεν το αγάπησα αλλά θα το θυμάμαι για πάντα με απορία...??)

Αεκ -Ολυμπιακός 4-4 (3-3 καν. διάρκεια 4-4 παρ. 14 - 15 πεν)
Τελικός κυπέλλου
(ΟΑΚΑ 2008 09. '4 '8 Μπλάνκο '47 Νταρμπισιρ '70 Ντούντου '90 Σκόκο '96 Ντάρμπισιρ '102 Γκαλέτι '107 Σκόκο)

Όπως επίσης....

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2
Πρωτάθλημα
(ΟΑΚΑ 2001-02..... 3 στο '17 δεν έφαγε κανένας...)

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 5-1
Πρωτάθλημα
(Καραισκάκι 2004-05 ... απλά Μαγεία...:wor:)

Ολυμπιακός - Ηρακλής 5-4
Ημιτελικός Κυπέλλου
(ΟΑΚΑ 36' 2001 -επαναλληπτικός του 0-1. Ο Άγγελος Αναστασιάδης μετά τη λήξη έδωσε ιπποτικά το χέρι του στον Τζιοβάνι, αναγνωρίζοντας την προσφορά του στην υπόθεση της πρόκρισης. Μάλιστα είχε πει "επειδή ασχολούμαστε όλη τη μέρα με το ποδόσφαιρο πρέπει να αναγνωρίζουμε το ποιοτικό και το ωραίο ":clapping6uj:)

Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-1
Πρωτάθλημα
(Καυτατζόγλειο 2005-06 Ριβάλντο - Στέψη πρωταθλητή)

Ολυμπιακός - Άρης 2-0
Τελικός κυπέλλου
(Καυτατζόγλειο 17 Μαίου 2008 Κοβάσεβιτς '33 , Ζεβλάκοφ '53

Να δώ τώρα πότε θα βρώ το επόμενο που θα με συγκινήσει για να συμπληρώσω .... εκτός και αν με συγκινήσει πάλι τίποτα έξω-αγωνιστικό :whis:

kolimenos
29-01-10, 22:20
απίστευτο thread
δυστυχώς η φετινή χρονιά δεν μας έχει χαρίσει κάποιο ματς που θα μας μείνει..

stelios-7-
29-01-10, 22:35
αρσεναλ...και βαζελος.
κατι λενε αυτα.

kolimenos
29-01-10, 22:49
προσωπικά δεν θα μου μείνουν.
όταν τα συγκρίνω με τα περισσότερα που έχουν γράψει τα παιδιά από πάνω τα βρίσκω πολύ λίγα.
είναι και η χρονιά χάλια φέτος και τα βλέπω και όλα μαύρα :P
να φύγει να την ξεχάσουμε γρήγορα.

stelios-7-
29-01-10, 22:51
η αρσεναλ ειναι αρσεναλ ομως φιλε μου..
αλλο αν επαιζε με τα δευτερα..γιατι και εμεις με τα δευτερα παιζαμε.
και περασαμε στους 16..
εγω το βαζω στα αγαπημενα μου παιχνιδια..
και αυτο με τον πουστη τον βαζελο φετος.

mikatsi
29-01-10, 23:02
η αρσεναλ ειναι αρσεναλ ομως φιλε μου..
αλλο αν επαιζε με τα δευτερα..γιατι και εμεις με τα δευτερα παιζαμε.
και περασαμε στους 16..
εγω το βαζω στα αγαπημενα μου παιχνιδια..
και αυτο με τον πουστη τον βαζελο φετος.

Δεν είναι μόνο η νίκη ρε Στέλιο όμως.
Είχαμε και το θέαμα παρηγοριά στις κακές εμφανίσεις....
Με την αδιάφορη Άρσεναλ απλά είπαμε ευτυχώς που σφήριξε...
Με τον λαγό τυπική διαδικασία....τι να το κάνεις...καλό αλλά λίγο.

Fakes
29-01-10, 23:08
Το 2-0 με Αγιαξ στο ΟΑΚΑ στην παράταση (φοβερή εμφάνιση Νόϋμαν) και το 1-0 με Αγιαξ που ο Γεωργάτος έκανε την εμφάνιση της ζωής του.

kolimenos
29-01-10, 23:10
κοίταξε αντικειμενικά ήταν 2 μέτρια παιχνίδια από πλευράς απόδοσης που στο μεν πρώτο με τον Βάζελο η χαρά μας ήταν εφήμερη και τπτ περισσότερο στο δε 2ο με την Άρσεναλ μπορεί να χαρήκαμε λίγο παραπάνω λόγο πρόκρισης αλλά αν δεις τι μπάλα έχουμε παίξει στο παρελθόν ή τι στιγμές έχουμε ζήσει,ματς που έχουμε ακουμπήσει το τέλειο να τα βλέπεις μετά στο video/youtube και να νιώθεις ρίγος,συγκίνηση,ανείπωτη χαρά σόρρυ αλλά εγώ δεν τα βάζω στο ίδιο καζάνι δεν μπορώ να συμβιβαστώ
ίσως βάζω και πολύ ψηλά τον πήχη πλέον

stelios-7-
29-01-10, 23:13
ο καθενας εχει αλλα γουστα παιδια δεν τρεχει τιποτα κουβεντα κανουμε...
εχω πολλα αγαπημενα παιχνιδια του θρυλου..
αλλα μεσα σε αυτα βαζω και το παιχνιδι με την αρσεναλ και τον λαγο..
και ξανα λεω..αρσεναλ ειναι...οπως ηταν λιβερπουλ..οπως ηταν ρεαλ..οπως ηταν και αγιαξ
το ονομα μονο φτανει..

Reds
30-01-10, 02:03
Τρομερο παιχνιδι με Ρεαλ στο ΟΑΚΑ 3-3{Τζιοβανι} το 1999

Ολυμπιακος -Λιβερπουλ 1-0 στο καραισκακη με γκολ του Στολτιδη!

Ολυμπιακος - Τενεριφη 4-3{αποκλειστηκαμε]

Ολυμπιακος -Παοκ 4-0 αν θυμαμαι καλα το 1989 που τα ειχαμε σπασει μεσα στο καραισκσκη..Επαιζε τοτε ο Ντεταρι.

Du3lisT
30-01-10, 02:28
Το πιο παλιό παιχνίδι του Ολυμπιακού που θυμάμαι ήταν και το αγαπημένο μου, την περίοδο 98-99 για τους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ... Ολυμπιακός - Γιουβέντους 1-1 με τη γκολάρα του γερο Γκόγκιτς στο 12..αποκλεισμός στο 85 αλλά ματς με φοβερό συναίσθημα..

Reds
30-01-10, 11:18
Το πιο παλιό παιχνίδι του Ολυμπιακού που θυμάμαι ήταν και το αγαπημένο μου, την περίοδο 98-99 για τους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ... Ολυμπιακός - Γιουβέντους 1-1 με τη γκολάρα του γερο Γκόγκιτς στο 12..αποκλεισμός στο 85 αλλά ματς με φοβερό συναίσθημα..

Ειχε παρει την μπαλα ο Αερας...Μεσα ημουν!

jiannis7
08-02-10, 02:45
Ωραιο παιχνιδι με την werder 3-0 ηταν και το πρωτο παιχνιδι που πηγα καραισκακη μιας και δεν ειμαι απο αθηνα,
και περασαμε μετα απο χρονια στους 16!

Reds
08-02-10, 20:57
Ολυμπιακος-Ηροδοτος 8-0 για το κυπελλο καλοκαιρι του 1990..το καραισκακη ειχε 35.000 κοσμο μεσα!

Fygiannis το θυμασαι που στο ελεγα?:)

Botinos56
25-02-10, 01:39
Ήμουν μικρός και δεν θυμάμαι τον Θρίαμβο του Θρύλου επί της Σάντος, παρ' ότι τον παρακολούθησα στους ώμους του πατέρα μου. Τα γκολ του Ποσειδώνα και του Σουρούνη παρ' όλα αυτά θα αποτελούν χρυσές στιγμές στη θύμησή μου. Και το λιοντάρι ο Πολυχρονίου να μαρκάρει τον ανεπανάληπτο Πελέ. Και όλα μας τα παιδιά, Θεοδωρίδης, ο Κοτρίδης, ο Στεφανάκος, ο Σημαντήρης, ο Σιδέρης , ο Μπέμπης, ας με συγχωρούν αυτοί που ξέχασα. Αθάνατοι όλοι.
Ένα από τα παιγνίδια που εγώ έζησα σαν νεαρός πια και μου έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη για την Ολυμπιακή παλικαριά και ψυχή που γνώρισα τότε (δεν είναι σαφώς το μοναδικό αλλά δεν θέλω να κουράζω τους φίλους συνοδοιπόρους στο ερυθρόλευκο αυτό μετερίζι με μακροσκελείς δημοσιεύσεις) είναι όταν το 1968 κατάφερα,είδα τον Θρύλο μας να κατανικά 4-2 την Μπεσικτάς Κωνσταντινουπόλεως με δύο γκόλ του Βασιλείου και δύο του Μποτίνου. Ο Θρύλος μας μάλιστα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ πριν ισοφαρίσει ο θαυμάσιος Βασιλείου.

Λίγες μέρες αργότερα μάλιστα ταξιδέψαμε στην Πόλη όπου οι Τούρκοι εγνώρισαν το μεγαλείο του Θρύλου μας και υποτάχθησαν κι εκεί με σκορ 1-0.

Botinos56
08-03-10, 22:06
Ελπίζω να μην κουράζω με τις αναμνήσεις μου αλλά αισθάνομαι χαρά που μπορώ να τις μοιραστώ με νεότερους αλλά και συνομίληκους φίλους Ολυμπιακούς, μερικοί από τους οποίους ίσως να έχουν και κοινά βιώματα με εμένα.
Θα θυμηθώ σήμερα ένα παιγνίδι το οποίο πολλοί μνημονεύουν , παλαιοί και νέοι. Είναι το περίφημο 11-0 της ομαδάρας του πιστού Ολυμπιακού, πάνω απ' όλα ΝΙΚΟΥ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ, επί του "φονέα των γιγάντων" της εποχής εκείνης του Φωστήρα.

Στο παιγνίδι που είχε γίνει στον Ταύρο (νομίζω ήρθαμε 1-1) είχε πέσει πολύ κλωτσιά από τους παίκτες του Φωστήρα. Οι παίκτες της θρυλικής ομάδας μας , είχαν προειδοποιήσει σε κάθε περίπτωση ότι θα ανταποδόσουν με τέρματα στο Καραϊσκάκης. Κι έτσι έγινε. Ο τότε Ολυμπιακός των ρεκόρ (102 γκόλ επίθεσης, 14 γκολ άμυνας) συνέτριψε τον Φωστήρα. Παρακολούθησα δια ζώσης το παιγνίδι τούτο και θα μου μείνει αξέχαστος ο αφιονισμένος Γιούτσος και ο μαγικός Υβ Τριαντάφυλλος που έβαλαν από τρία γκολ.
Εκείνη τη μέρα το θρυλικό "Υβ, Υβ, Υβ" και το "έμπαινε Γιούτσο" είχαν την τιμητική τους ανάμεσά μας. Μια ακόμα μέρα που τραβήξαμε με την παρέα μου τότε στα ταβερνάκια του Πειραιά μετά το ματς, χορτασμένοι από την ομαδάρα μας.

nbqgr
08-03-10, 22:19
Ελπίζω να μην κουράζω με τις αναμνήσεις μου αλλά αισθάνομαι χαρά που μπορώ να τις μοιραστώ με νεότερους αλλά και συνομίληκους φίλους Ολυμπιακούς, μερικοί από τους οποίους ίσως να έχουν και κοινά βιώματα με εμένα.
Θα θυμηθώ σήμερα ένα παιγνίδι το οποίο πολλοί μνημονεύουν , παλαιοί και νέοι. Είναι το περίφημο 11-0 της ομαδάρας του πιστού Ολυμπιακού, πάνω απ' όλα ΝΙΚΟΥ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ, επί του "φονέα των γιγάντων" της εποχής εκείνης του Φωστήρα.

Στο παιγνίδι που είχε γίνει στον Ταύρο (νομίζω ήρθαμε 1-1) είχε πέσει πολύ κλωτσιά από τους παίκτες του Φωστήρα. Οι παίκτες της θρυλικής ομάδας μας , είχαν προειδοποιήσει σε κάθε περίπτωση ότι θα ανταποδόσουν με τέρματα στο Καραϊσκάκης. Κι έτσι έγινε. Ο τότε Ολυμπιακός των ρεκόρ (102 γκόλ επίθεσης, 14 γκολ άμυνας) συνέτριψε τον Φωστήρα. Παρακολούθησα δια ζώσης το παιγνίδι τούτο και θα μου μείνει αξέχαστος ο αφιονισμένος Γιούτσος και ο μαγικός Υβ Τριαντάφυλλος που έβαλαν από τρία γκολ.
Εκείνη τη μέρα το θρυλικό "Υβ, Υβ, Υβ" και το "έμπαινε Γιούτσο" είχαν την τιμητική τους ανάμεσά μας. Μια ακόμα μέρα που τραβήξαμε με την παρέα μου τότε στα ταβερνάκια του Πειραιά μετά το ματς, χορτασμένοι από την ομαδάρα μας.

Σ' ευχαριστώ "Βασίλη" καταπληκτική περιγραφή ωραίος λόγος πραγματικά αυτά που "λες" είναι αυτά που θέλουμε να πούμε και δεν μας βγαίνουν

Botinos56
08-03-10, 22:24
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Λέω αυτά που θέλω να πω χωρίς να κατέχω πολύ καλά τον λόγο ή την χρήση του υπολογιστή και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός ή φορτικός καθώς συνηθίζω να μιλώ για το Θρύλο μας με το συναίσθημα κυρίως.

Βασίλης είναι το όνομα του θρυλικού Μποτίνου (αχ αυτά τα νεύρα του όμως, αχαλιναγώγητα όσο όμως μεγάλη και η ψυχή του) αλλά και το δικό μου και χαίρομαι να μιλάμε έτσι με τα ονόματά μας.

nbqgr
08-03-10, 22:28
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Λέω αυτά που θέλω να πω χωρίς να κατέχω πολύ καλά τον λόγο ή την χρήση του υπολογιστή και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός ή φορτικός καθώς συνηθίζω να μιλώ για το Θρύλο μας με το συναίσθημα κυρίως.

Βασίλης είναι το όνομα του θρυλικού Μποτίνου (αχ αυτά τα νεύρα του όμως, αχαλιναγώγητα όσο όμως μεγάλη και η ψυχή του) αλλά και το δικό μου και χαίρομαι να μιλάμε έτσι με τα ονόματά μας.

Το δικό μου Νίκος, εμένα με έχει συνεπάρει ο λόγος σου είναι καταπληκτικός, απλός και γεμάτος όπως αξίζει σ' έναν αυθεντικό γάβρο.

ΥΓ Ελπίζω σύντομα να τα πούμε από κοντά

Du3lisT
08-03-10, 22:28

Δε νομίζω να κουράζεται κανένας διαβάζοντας τέτοια λόγια από έναν άνθρωπο που έχει ζήσει πολλά με τον Ολυμπιακό. Τέτοια συζήτηση θα μπορούσα να κάνω μόνο με τον Πατέρα μου καθώς θα είχατε την ίδια ηλικία τώρα αλλά καλό είναι που τα μαθαίνω κι από δω μέσα. :-P

Botinos56
08-03-10, 22:33
Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους πως θα μπορούσα να απαντήσω σε κάποιον από εσάς συμπεριλαμβάνοντας τα λόγια του στο μήνυμά μου όπως βλέπω αρκετοί να κάνετε.

nbqgr
08-03-10, 22:34
Φίλε Βασίλη, μου επιτρέπεις ελπίζω αυτή την οικειότητα μιας και είμαστε σχεδόν συνομήλικοι, ανέλαβες μάλλον παιδαγωγικό ρόλο στο Forum

nbqgr
08-03-10, 22:35
Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους πως θα μπορούσα να απαντήσω σε κάποιον από εσάς συμπεριλαμβάνοντας τα λόγια του στο μήνυμά μου όπως βλέπω αρκετοί να κάνετε.

Πολύ απλά πατώντας το κουμπί "Απάντηση" που υπάρχει κάτω από το μήνυμα

Botinos56
08-03-10, 22:45
Πολύ απλά πατώντας το κουμπί "Απάντηση" που υπάρχει κάτω από το μήνυμα

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο.
Φυσικά και θα με αποκαλείς Βασίλη, δεν το θεωρώ οικοιότητα αλλά συνομιλία μεταξύ δύο ανθρώπων που την καρδιά τους φλογίζει το ίδιο πάθος. Κι εσύ φαντάζομαι θα ξέρεις ότι συχνά μας οδηγεί κάτι ακόμα πιο δυνατό από τη νόηση ή τη θέλησή μας όταν μιλάμε για τον Ολυμπιακό.

Botinos56
22-03-10, 02:33
Tο 1982 ο Θρύλος μας έχει ήδη βγεί από την αμήχανη, θα την χαρακτήριζα, κατάσταση που επέφερε το τέλος της θρυλικής εποχής Γουλανδρή. Τα επαγγελματικά πρωταθλήματα ξεκινούν και αυτά με εποχή Ολυμπιακού και στο τιμόνι τον Σταύρο Νταϊφά , επικεφαλής ομάδος εφοπλιστών.
Εκεί και πάλι σαν τώρα, οι πράσινοι αντίπαλοί μας έχουν βγάλει μεγάλη γλώσσα, και μάλιστα εκμεταλλευόμενοι την κακή αρχή του Θρύλου μας στο πρωτάθλημα ξεφεύγουν πέντε βαθμούς (το τότε βαθμολογικό σύστημα για τους νεότερους φίλους ήταν 2 βαθμοί για τη νίκη και ένας για την ισοπαλία).
Το αλησμόνητο 1-1 στην Πάτρα με τον Παναθηναϊκό, με το γκολ του Τάσου Μητρόπουλου, ήταν η έναρξη της σαιζόν.Και αρχίζουν οι απώλειες. Από Καβάλα , Απόλλωνα Αθηνών, Άρη, , Εθνικό, Γιάννενα (ήττα μάλιστα από τα Γιάννενα) , εκ νέου με Απόλλωνα Αθηνών. Και όλοι είχαν ξεγραμμένο τον τίτλο και οι πράσινοι πανηγύριζαν. Το τέλος του πρωταθλήματος τους επιφύλασσε εκπλήξεις.Με το τελευταίο ματς στη Ρόδο με αντίπαλο την ομωνυμη ομάδα ο Θρύλος μας κερδίζει 2-0 με γκόλ των Τόγια και Βαμβακούλα και οδηγεί το πρωτάθλημα στο περίφημο , νικηφόρο και Θρυλικό φυσικά μπαράζ του Βόλου.
Αυτό το παιγνίδι με την Ρόδο θυμήθηκα σήμερα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Μέσα σε ελάχιστα λεπτά στα μέσα του ημιχρόνου ο Θρύλος πήρε αυτό που ήθελε σημειώνοντας και τα δύο τέρματά του. Σε όλο το υπόλοιπο παιγνίδι πανηγυρίζαμε όλοι λες και ξέραμε ότι ο τίτλος στο μπαράζ ήταν δικός μας. Μια ακόμα μεγάλη στιγμή που έζησα με τον Θρύλο, στιγμή όπως αυτές που μόνο ο ερυθρόλευκος γίγαντας μπορεί να μας χαρίσει.

Ένα μήνα αργότερα στο Βόλο ο Βιθέντε Εσταβίγιο και ο άνθρωπος-γκολ , ο μεγάλος "μουστάκιας" Νίκος Αναστόπουλος έφερναν με τα γκολ τους άλλον έναν τίτλο στο μεγάλο λιμάνι και άφηναν τους πράσινους με την όρεξη.

Botinos56
22-03-10, 02:51
Τοτε θυμουμαι είχαμε 2 ποντους διαφορά από τον αιώνιο Παναθηναϊκό δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Τότε η ομάδα του Λάκη Πετρόπουλου πήγε στο Καυταντζόγλειο να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή.
Ενώ εμείς εκερδίζαμε 3-0 την Δόξα Δράμας, στο Καραϊσκάκης, οι πράσινοι ηττήθησαν από την μεγάλη ομάδα-τοτε- του Ηρακλέως με 2-1. Είχε ο Ηρακλής τότε Χατζηπαναγή, Κωφίδη, Καλαμπάκα, Ξανθόπουλο, πολύ καλούς παίκτες. Και πολύ καλό προπονητή τον Αποστόλ Τσατσέφσκι, που θυμάμαι. Και φυσικά τον Λάκη Παπαϊωάννου, τον άνθρωπο που πέτυχε λίγο πριν τη λήξη του αγώνος το νικητήριο για τον Ηρακλή τέρμα. Ο Ηρακλής νίκησε 2-1 κι έτσι ο πράσινος αιώνιος είχε μπροστά του μια πρόκληση. Για να κερδίσει τον τίτλο έπρεπε να κερδίσει τον Θρύλο μας, και αυτό φυσικά δεν ήταν δυνατό να γίνει.

Να μην ξεχάσω ότι απειλούσαμε να μην κατέβουμε στο μπαράζ, διότι επίκειτο τότε η εκδίκαση της γνωστότατης υποθέσεως "Μπουμπλή" - που μάλιστα τελικά ο Παναθηναϊκός εβρέθη ένοχος αλλά δεν τιμωρήθη!
Όμως μετά την δημοσιοποίηση του γεγονότος ότι ο ΠΑΟ θα εβρίσκετο ένοχος, ο Γιώργος Βαρδινογιάννης εδήλωσε ότι δεν κατεβαίνει και αυτός εις τα μπαραζ και χαρίζει τον τίτλον στον Ολυμπιακό! Φυσικά το τότε ΑΣΕΑΔ αθώωσε πανηγυρικά τον Παναθηναϊκον κατόπιν των πιέσεων τέσσερις μόλις ημέρες πριν το μπαράζ του Βόλου. Και τελικά άλλαξε -την ίδιαν αυτήν ημέρα- ο Βαρδινογιάννης άποψη, κατέβηκε στο μπαράζ, αλλά όπως η ιστορία έδειξε δεν του βγήκε σε καλο.

stelios-7-
22-03-10, 15:12
βαζω και το χθεσινο στα αγαπημενα μου........βαζελα οσο υπαρχω θα υπαρχεις για να χανεις

sk12072
22-03-10, 18:41
αν το χθεσινο εκρινε τιτλο θα ηταν απο τα αγαπημενα μου.τωρα ομως που δεν εκρινε ειναι απλα ενα απο τα πολλα που καναμε κηδεια στο λαγο.

Reds
22-03-10, 19:55
αν το χθεσινο εκρινε τιτλο θα ηταν απο τα αγαπημενα μου.τωρα ομως που δεν εκρινε ειναι απλα ενα απο τα πολλα που καναμε κηδεια στο λαγο.

Αν εκρινε τον τιτλο δεν θα ηταν ετσι ο Βαζελος...ασε που θα ειχαμε θυματα εκει μεσα..

kovasevic1
02-04-10, 16:11
οσφπ ρεαλ μαδριτης 3-3 (το θυμαμαι γιατι ειχα αργησει να παω σπιτι και οταν πηγα σπιτι ο μπαμπας μου με εβριζε)
οσφπ αεκ 4-3(δεν το ειχα δει το ακουγα στο ραδιο στηυν λερα σπορ ο παναγιωτοπουλος ειχε τρελαθει επεισης το θυμαμαι γιατι οταν ειχε μπει το τελευταιο μας γκολ ειχα σπασει 3 πιατα ταυτοχρονα)
αεκ οσφπ 4-4(τελικος κυπελλου ηδονη τεραστια)
οσπφ κοτες 3-0(ουτε αυτο το ειχα δει το ματς αλλα το ακουγα ραδιοφωνικα στην λερα σπορ με μεταδοση τον βαζελο κοντο με τα χιλια ζορια να μιλαει)
παο οσφπ 1-4 (αξεχαστο παιχνιδι)
οσφπ παο 4-0 (κυπελλο τα βαζελια ολα ταβλα και την αλλη μερα καζουρα ατελειωτη στο σχολειο)
οσφπ μπαοκ 5-1 (τα μπαοκια ειχαν κρυφτει την αλλη μερα)
οσφπ παο 2-0 (με την γκολαρα του καραπιαλη και πιπη)
βερντερ οσφπ 1-3 στην καφετερια που ημουν θυμαμαι τσιριζα και φωναζα και ητανε μεσα μπαοκια και βαζελες και με κοιτουσανε ολοι)
οσφπ βερντερ 3-0 γκαυλα μεγαλη
ρεαλ οσφπ 4-2 επρεπε να το ειχε βαλει το ψαλιδακι εκεινο ο νταρκο να γινοταν χαμος
ποα οσφπ 0-1(το φετινο καζουρα για μια βδομαδα στα βαζελια επειδη μας τα ειχαν πρηξει)
οσφπ λιβερπουλ 1-0(με τον ιερο η γκολαρα)
ποα οσφπ 0-2(με τον ιερο και παλι και τον τζολε που τον δινει κλοτσια ο αλλος στο τελος ημουνα χαλκιδικη διακοπες και την αλλη τηλεφωνο στα βαζελακια και ατελειωτη καζουρα)