PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινηματογραφικες ταινιες

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
09-09-10, 09:15
Η μαλακια ειναι οτι ο τζιγκσο πεθανε πρεπει να κανουν κατι να τον αναστησουν γιατι χωρις αυτον δεν εχει φαση..ppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Phaedra
15-09-10, 02:29
Είδα το inception. Πολύ μου άρεσε, με κράτησε, δε με άφησε στιγμή να χαλαρώσω και με κέρδισε.

'Οσους έχω ακούσει να μιλούν γι`αυτή την ταινία, λένε τα καλύτερα... Κι επειδή σκοπεύω να τη δω, οι "μαρτυρίες" τους έχουν ανεβάσει τις προσδοκίες μου, ελπίζω να μην απογοητευτώ...! :-P

Είδα το The Ghost Writer, ταινία μυστηρίου, θρίλερ (όχι τρόμου). Πολύ ωραία, την προτείνω, σε κρατάει στη θέση σου

Συμφωνώ, αλλά μέχρι εκεί :) (όχι και τίποτα το συγκλονιστικό δηλαδή)

Paranormal activity.. Η βαρεμαρα η ιδια!!Το ειδα σημερα κ παραλιγο να με παρει ο υπνος

Όχι απλή βαρεμάρα.... και εκνευριστική ηλιθιότητα θα έλεγα. Από τις ταινίες που έχω μετανιώσει περισσότερο στη ζωή μου για την επιλογή μου! :doh:

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά στο παρόν θρεντ, αλλά το τελευταίο καλό θρίλερ (για τα δικά μου γούστα) που είδα εδώ και αρκετό καιρό ήταν το "Κλείδωσες?". Όσοι δεν το έχουν δει και είναι λάτρεις του είδους, ας το ψάξουν ;-)

==> http://www.cinemad.gr/content/view/2110/7/ (http://www.cinemad.gr/content/view/2110/7/)

sk12072
15-09-10, 05:48
καλη επιλογη.

Reds
15-09-10, 19:32
Είδα το inception. Πολύ μου άρεσε, με κράτησε, δε με άφησε στιγμή να χαλαρώσω και με κέρδισε.
Είδα το The Ghost Writer, ταινία μυστηρίου, θρίλερ (όχι τρόμου). Πολύ ωραία, την προτείνω, σε κρατάει στη θέση σου
Είδα το The Prince of Persiα, περιπέτεια, από το είδος που μου αρέσει, περνά η ώρα ξεκούραστα και διασκεδαστικά.

Το ghosτ writer για εμενα βαρετο...ειδικα η γυναικα του προεδρου μολις πηδηχτηκε με τον συγραφεα καταλαβα οτι ειναι πατσαβουρα και οτι στην ταινια ειναι η κακια..ppnxoxo
Το Prince of Persia μου αρεσε πολυ!

noobystyle
16-09-10, 06:41
Το inception ευκολα ταινια της χρονιας...

iosif
17-09-10, 13:40
Η μαλακια ειναι οτι ο τζιγκσο πεθανε πρεπει να κανουν κατι να τον αναστησουν γιατι χωρις αυτον δεν εχει φαση..ppnxoxoppnxoxoppnxoxo

εχει μεινει ο χοφμαν ρε συ,για μενα το καλυτερο προς το παρον ειναι το 4.ποιος θα τους κυνηγαει στο 7?ολοι οι μπατσοι βλεπουν τα ραδικια αναποδα.

Galletti97
17-09-10, 13:48
AUGUST RUSH.ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ....

http://www.youtube.com/watch?v=r2K5IcpZEU4

Δεν υπάρχει...στο βίντεο πατέρας και γιος παίζουν κιθάρα και στο μεταξύ ο ένας ψάχνει απεγνωσμένα τον άλλον....
Πραγματικά φανταστική ταινία!

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
18-09-10, 18:17
Παιδια καπου πηρε το ματι μου το τραιλερ απο το καινουργιο Predator.

pandragon
20-09-10, 13:43
Παιδια καπου πηρε το ματι μου το τραιλερ απο το καινουργιο Predator.

http://www.youtube.com/watch?v=8QWbgA5E6QU

differance
20-09-10, 14:00
Τι μαλακίες είναι αυτές. Πού είναι ο Σβαρτζενέγκερ ρεεεεεεε ppnxoxo

sk12072
20-09-10, 14:17
o arnold το απογειωσε το εργο και το εκανε cult για μας τους λατρεις· αυτου του ειδους...
τωρα τι μαλακια βγαλανε δεν ξερω....

Faithful
27-09-10, 18:33
memento...μολις το ειδα και...θα μου καποιος τι γινεται??ppnxoxo

Kaine
27-09-10, 19:08
memento...μολις το ειδα και...θα μου καποιος τι γινεται??ppnxoxo

Με τον Guy Pearce? Είναι γυρισμένη από το τέλος προς την αρχή με ενδιάμεσα διαλείμματα που είναι γυρισμένα
στη σωστή χρονολογική σειρά (και που τα βλέπεις σε ασπρόμαυρο).

panty
27-09-10, 19:27
Είδα το The Prince of Persiα, περιπέτεια, από το είδος που μου αρέσει, περνά η ώρα ξεκούραστα και διασκεδαστικά.
πραγματικά το INCEPTION είναι από τα must to see!!!
προτείνω αίθουσα κι οχι pc ή tv σε κακή ποιότητα απο τα download που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, μιας και τα εφέ είναι καταπληκτικά.
Συμφωνω και για το Prince of Persiα
........κι αφου τα γουστα μας ταιριάζουν τοσο, θα παω να δω τωρα το Ghost Writer (ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ :-P)

Faithful
27-09-10, 19:29
Με τον Guy Pearce? Είναι γυρισμένη από το τέλος προς την αρχή με ενδιάμεσα διαλείμματα που είναι γυρισμένα
στη σωστή χρονολογική σειρά (και που τα βλέπεις σε ασπρόμαυρο).

ναι αυτο το καταλαβα. Το τελος με εχει μπερδεψει...

Kaine
27-09-10, 19:38
ναι αυτο το καταλαβα. Το τελος με εχει μπερδεψει...

Το τέλος της ιστορίας είναι ότι ο χαρακτήρας που παίζει ο Pearce σκοτώνει αυτόν
που ψάχνει, ο οποίος επίσης δε θυμάμαι πως λέγεται. Αν αναφέρεσαι στις
τελευταίες σκηνές της ταινίας, δε θυμάμαι. Πάει πάνω από πενταετία που την
είδα τελευταία φορά.

edit: Νομίζω ότι στο τέλος της ταινίας όπως τη βλέπεις είναι το σημείο που οι
ασπρόμαυρες σκηνές και οι έγχρωμες συναντιούνται χρονολογικά, δηλαδή
στη μέση από άποψη πλοκής.

iosif
27-09-10, 19:50
το μεμεντο απο οσο ξερω το εχει σκηνοθετησει αυτος που εκανε και το ινσεπτιον και το ινσομνια με τον πατσινο και τον ουιλιαμς.

Kaine
27-09-10, 19:53
το μεμεντο απο οσο ξερω το εχει σκηνοθετησει αυτος που εκανε και το ινσεπτιον και το ινσομνια με τον πατσινο και τον ουιλιαμς.

Ναι, Κρίστοφερ Νόλαν.

d.n.a.
27-09-10, 20:00
Το τέλος της ιστορίας είναι ότι ο χαρακτήρας που παίζει ο Pearce σκοτώνει αυτόν
που ψάχνει, ο οποίος επίσης δε θυμάμαι πως λέγεται. Αν αναφέρεσαι στις
τελευταίες σκηνές της ταινίας, δε θυμάμαι. Πάει πάνω από πενταετία που την
είδα τελευταία φορά.

edit: Νομίζω ότι στο τέλος της ταινίας όπως τη βλέπεις είναι το σημείο που οι
ασπρόμαυρες σκηνές και οι έγχρωμες συναντιούνται χρονολογικά, δηλαδή
στη μέση από άποψη πλοκής.

Παρα πολυ καλή ταινία και με πρωτοποριακο μονταζ για την εποχή του. Χωρίς να θυμαμαι πολλες λεπτομέρειες θυμαμαι οτι μου άρεσε παρα πολυ.
Αποσο θυμαμαι ο Γκαι Πιρς που πρωταγωνιστει θελει να παρει εκδικηση για τον θάνατο και βιασμο της γυναικας του αλλα το παράξενο ειναι οτι πασχει απο μια μορφή απώλειας μνήμης!(ή κατι παρόμοιο που ξεχνάει και θυμαται?!?! πανε χρόνια που το ειδα...)
Βασίζεται πανω σε σημειώσεις που ο ίδιος κράταγε, tattoo, και φωτογραφείες... σε γενικες γραμμες τρελό εργο που όντως θελει την πληρη προσοχη σου.

DaRkSaGa79
27-09-10, 21:02
To μεμεντο ειναι κατα καποιο τροπο διαδραστικη ταινια και ειναι αρκετα ζορικη για να την παρακολουθησεις. Δεν εχεις απλα τον παθητικο ρολο του να παρακολουθησεις μια ιστορια αλλα πρεπει και εσυ να μαζεψεις τα κομματια του παζλ και να καταλαβεις με τι σειρα εχουν γινει αυτα που σου δειχνει. Ειναι ηδη πρωτοτυπη καθως η ιστορια εχει την αντιθετη ροη, απο το τελος δηλαδη προς την αρχη. Δεν τρελαθηκα για να πω την αληθεια, με κουρασε.

sk12072
27-09-10, 21:29
καλη ταιανια αλλα την εχω δει εδω και πολλα χρονια.

sk12072
27-09-10, 21:29
ειδα χθες το 2012.κλασικη αμερικανια αλλα περασε ευχαριστα η ωρα.

Kaine
27-09-10, 21:58
Παρα πολυ καλή ταινία και με πρωτοποριακο μονταζ για την εποχή του. Χωρίς να θυμαμαι πολλες λεπτομέρειες θυμαμαι οτι μου άρεσε παρα πολυ.
Αποσο θυμαμαι ο Γκαι Πιρς που πρωταγωνιστει θελει να παρει εκδικηση για τον θάνατο και βιασμο της γυναικας του αλλα το παράξενο ειναι οτι πασχει απο μια μορφή απώλειας μνήμης!(ή κατι παρόμοιο που ξεχνάει και θυμαται?!?! πανε χρόνια που το ειδα...)
Βασίζεται πανω σε σημειώσεις που ο ίδιος κράταγε, tattoo, και φωτογραφείες... σε γενικες γραμμες τρελό εργο που όντως θελει την πληρη προσοχη σου.

To μεμεντο ειναι κατα καποιο τροπο διαδραστικη ταινια και ειναι αρκετα ζορικη για να την παρακολουθησεις. Δεν εχεις απλα τον παθητικο ρολο του να παρακολουθησεις μια ιστορια αλλα πρεπει και εσυ να μαζεψεις τα κομματια του παζλ και να καταλαβεις με τι σειρα εχουν γινει αυτα που σου δειχνει. Ειναι ηδη πρωτοτυπη καθως η ιστορια εχει την αντιθετη ροη, απο το τελος δηλαδη προς την αρχη. Δεν τρελαθηκα για να πω την αληθεια, με κουρασε.

Ο χαρακτήρας έχει "short-term memory loss" και η μνήμη του είναι κανονική μέχρι τη στιγμή που παθαίνει το ατύχημα αλλά ότι γίνεται μετά από αυτό το θυμάται για μερικά
λεπτά μόνο (χρυσόψαρο :s6vhaha:) κι έτσι όπως είπες κάνει tattoo, κρατάει φωτογραφίες κτλ.

Κι εμένα με ψιλοκούρασε την πρώτη φορά που την είδα και τη δεύτερη παρατήρησα πράγματα που μου είχαν ξεφύγει αλλά την θεωρώ αριστούργημα,
σίγουρα στις πιο αγαπημένες μου ταινίες και τώρα ανυπομονώ να δω το inception αν και από ότι έχω καταλάβει από κριτικές που διάβασα πρέπει να
έχει κάποιες "τρύπες" το σενάριο.

Faithful
27-09-10, 23:24
εγω αυτο που δε καταλαβα ηταν η καταληξη της... τελικα ο Σαμυ, ηταν ο ιδιος??η γυναικα του τον ειχε εγκαταλειψει αφου σκοτωσε τους δραστες του βιασμου της?? ειναι ζωντανη η ιδια??

πρεπει να το ξαναδωppnxoxo

Eleni7
27-09-10, 23:56
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εμένα αυτή είναι η αγαπημένη μου ταινία.
Χρώμα!!!!!!!!!!! Ταινία για σινεμά!!!!!!!!!!
Απίστευτες εικόνες, απίστευτος Κουροσάβα...όπως πάντα.

http://www.youtube.com/watch?v=oTRw66CnWLI

http://www.youtube.com/watch?v=SIJBT4Rq4lk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=c52lnUjb-Ss&feature=related

dimace
28-09-10, 01:43
Προτείνω:

Τον καινούργιο "Ρομπέν των Δασών" με τον τύπο που έπαιζε στον
"Μονομαχο" Οσο κι αν ακούγεται παλαβό η ταινία είναι ιστορικά
ακριβής!!! σε κάθε λεπτομέρια της.

Τον "Λυκάνθρωπο" με τον Ντελ Τόρο και τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Άντονι
Χόπκινς. Καταπληκτική σκηνοθεσία, κουστούμια, σκηνικά και
μουσική. Η πρωταγωνίστρια απλά θεική ως γυναίκα και ως ηθοποιός.
(λούσο ανάλογο μιας Μέριλ Στριπ ή μιας Έμα Τόμπσον, για να
καταλάβετε και φινές μιας Κριστιν Σκοτ Τόμας! Με έστειλε!)

Serafeim
28-09-10, 01:45
Και οι δύο πολύ καλές ταινίες. Και ο Ράσελ Κρόουλ για άλλη μια φορά φέρνει άψογα σε πέρας το ρόλο του ως Ρομπέν των δασών.

sirkostas
28-09-10, 01:48
Τον Ρομπέν των Δασών τον αποδίδουν με ιστορική ακρίβεια.

Τις ταινίες για την ελληνική αρχαιότητα έχουν καταγαμήσει μόνο!

Ειδικά εκείνη τη "Τροία" οταν την είδα ήθελα να πετύχαινα απο καμιά μεριά τον σεναριογράφο και θα καλοπέρναγε μετά!

Kaine
28-09-10, 02:20
εγω αυτο που δε καταλαβα ηταν η καταληξη της... τελικα ο Σαμυ, ηταν ο ιδιος??η γυναικα του τον ειχε εγκαταλειψει αφου σκοτωσε τους δραστες του βιασμου της?? ειναι ζωντανη η ιδια??

πρεπει να το ξαναδωppnxoxo

Ο Σάμυ ναι, υποτίθεται πως είναι ο ίδιος ο πρωταγωνιστής (η γυναίκα έχει πεθάνει ή είναι σε κώμα από τις ενέσεις, δεν θυμάμαι) και ο ίδιος
έχει κατασκευάσει στο μυαλό του το σκηνικό με το βιασμό/δολοφονία για να ξεφύγει από την πραγματικότητα. Ότι βλέπεις από τη ζωή του
Σάμυ είναι από την δική του ζωή.

sk12072
28-09-10, 05:57

Ειδικά εκείνη τη "Τροία" οταν την είδα ήθελα να πετύχαινα απο καμιά μεριά τον σεναριογράφο και θα καλοπέρναγε μετά!

πολυ σωστος νεε μου.

Phaedra
28-09-10, 14:27
ειδα χθες το 2012.κλασικη αμερικανια αλλα περασε ευχαριστα η ωρα.

Σε αίθουσα είναι περισσότερο επιβλητική..... (ακόμα κι αν τα εφέ της είναι τόσο υπερβολικά που μόνο αληθοφανή δεν τα θεωρείς)
Εμένα πάντως μου άρεσε αρκετά, ως λάτρης των ταινιών επιστημονικής φαντασίας και καταστροφής γενικότερα :)

Kaine
29-09-10, 00:13
Είδα το Unthinkable και σας το συστήνω. Πρωταγωνιστούν οι: Samuel Jackson, Carrie-Anne Moss, Michael Sheen

d.n.a.
29-09-10, 00:30
Πολυ καλη ταινία όντως

sk12072
29-09-10, 05:56
θα την τσεκαρω και εγω.

masinGun
29-09-10, 07:43

το έχω ξαναπεί ,
όπως έχει πει μεγάλος σκηνοθέτης (συγνώμη ήταν καιρό πριν και δεν θυμάμαι το όνομα) με τις υπάρχουσες συνθήκες , δεν πρόκειται ποτέ να αποδοθεί η ελληνική μυθολογία σε ταινία λόγω του υπουργείου πολιτισμού . το ελληνικό υπουργείο ζητά πολύ χρήμα για τα "δικαιώματα" των ορίτζιναλ ιστοριών , την κινηματογράφηση στα ιστορικά μέρη/μνημεία και απαιτεί να παρεμβαίνει και στο έργο τους (όποτε κρίνει αυτό) .

για αυτό (βάση τα λεγόμενά του) οι υπεύθυνοι των ταινιών αλλοιώνουν τις ιστορίες για να έχουν δικαιολογία να πουν πως είναι απλά μια συναφή ιστορία και να μην έχουν μπλεξίματα με το δικό μας μπουρδελο-υπουργείο

υ.γ. δεν ξέρω αν έχει δίκιο ο τύπος αλλά σίγουρα η ιστορία τον δικαιώνει

sk12072
29-09-10, 08:02
δεν το πιστευω αυτο βασιλη.δηλαδη εχουν παρει αδεια απο αλλες χωρες να γυρισουν την δικη τους ιστορια;
παπαρια.

sirkostas
29-09-10, 12:29
το έχω ξαναπεί ,
όπως έχει πει μεγάλος σκηνοθέτης (συγνώμη ήταν καιρό πριν και δεν θυμάμαι το όνομα) με τις υπάρχουσες συνθήκες , δεν πρόκειται ποτέ να αποδοθεί η ελληνική μυθολογία σε ταινία λόγω του υπουργείου πολιτισμού . το ελληνικό υπουργείο ζητά πολύ χρήμα για τα "δικαιώματα" των ορίτζιναλ ιστοριών , την κινηματογράφηση στα ιστορικά μέρη/μνημεία και απαιτεί να παρεμβαίνει και στο έργο τους (όποτε κρίνει αυτό) .

για αυτό (βάση τα λεγόμενά του) οι υπεύθυνοι των ταινιών αλλοιώνουν τις ιστορίες για να έχουν δικαιολογία να πουν πως είναι απλά μια συναφή ιστορία και να μην έχουν μπλεξίματα με το δικό μας μπουρδελο-υπουργείο

υ.γ. δεν ξέρω αν έχει δίκιο ο τύπος αλλά σίγουρα η ιστορία τον δικαιώνειΡε συ Βασίλη, ήμαρτον δηλαδή, αλλά το "Τροία" κανονικά έπρεπε να βγει στις αίθουσες ως "Rambo 5, Mission to Troy".

Εφόσον χρησιμοποιησαν τα ορίτζιναλ ονόματα της Ιλιάδας (Αγαμέμνων, Αχιλλέας, Εκτορας, Σπάρτη, Ιθάκη κλπ) ΟΦΕΙΛΑΝ να σεβαστούν και το Επος!

Αντιθέτως αυτοί, μέσα στη παρανοιά τους να προβάλλουν πάντα εναν Ηρωα (είτε λέγεται Ράμπο, ειτε Μάξιμος Κάπως στον Μονομάχο, ειτε ο τυφλος συνταγματάρχης στο Αρωμα Γυναίκας, ειτε ο άλλος ο παπάρας ο Κρουζ που τα βάζει μονος του με τους εξωγήινους στον πόλεμο των κόσμων, ειτε ο Σβαρτζενέγκερ που κατατροπωνει τον αμοιρα Σατανά στο Τέλος του Κόσμου, είτε....είτε...ειτε...) ετσι και τον Τρωικό πολεμο (τον μεγαλυτερο του αρχαιου κοσμου μέχρι τους Περσικούς Πολέμους) τον ειδαν ως το Επος του Αχιλλέα και μονον! Και μονο στην αποβαση του στρατού των Αχαιών με το καράβι του Αχιλλέα να προηγείται (!!!!!!!!) του υπολοιπου στόλου και μετα μονοι τους καμια 20αριά Μυρμιδόνες σε σχηματισμό...χελώνας (λες κι ήταν τα ΜΑΤ στο Πολυτεχνείο (!!!!!!) να τσακίζουν τον στρατό της Τροίας πριν κατέβουν οι υπολοιποι Ελληνες, ήταν μια εξωφρενική σύλληψη στο μυαλο των αμερικάνων!

Ε δε μπορεί να φταίει το Ελληνικό Υπουργείο Πολιτισμού γι' αυτές τις αηδιες!

ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ, ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΟΥΛΕΣ?

masinGun
29-09-10, 12:45
και γω μαζί σου αδερφέ αλλά αδυνατώ κιόλας να πιστέψω πως όλο το χόλιγουντ κάθεται και θάβει εσκεμμένα την ελληνική μυθολογία , ενώ αντίθετα κάνει "κρα" για ιστοριούλες με διάφορους μωησήδες , μούμιες και αρχαίες προφητείες των ινκας . προφανώς κάπου υπάρχει και ελληνικό χεράκι σε αυτή την κατάσταση

υ.γ. ίσως θα έπρεπε να μας εξηγήσει το υπουργείο γιατί τόσες (υπερ)παραγωγές ντοκιμαντέρ του ΒΒC που αφορούν την Ελλάδα ποτέ δεν προβλήθηκαν στην χώρα μας , παρα μόνο κάτι απίθανες ώρες και φυσικά μετά από 10ετίες

sirkostas
29-09-10, 13:01
Τις ταινίες τύπου "10 Εντολες" κλπ τις χρηματοδοτεί το ίδιο το εβραικό λόμπυ, εξ ου και βγαίνουν ακριβώς όπως τις θέλει η εβραική προπαγάνδα! Πχ το σφάξιμο των πρωτότοκων αιγύπτιων αποδίδεται σε....Αγγελο Κυρίου!:s6vhaha:

Οσο για τις ελληνικές, αμα ειναι να τις βγάζουν οπως τη "Τροία", να μας λείπει το βύσσινο! Οποιος θέλει να μάθει Ιστορια απο τους αμερικάνους ας πάει σε μια βιβλιοθηκη κι όχι στο σινεμά!

Σάμπως και στους "300" δεν έγιναν τερατουργήματα? Ο Λεωνίδας κι οι Σπαρτιάτες πολέμαγαν με τους κοιλιακούς έξω και χωρίς περικεφαλαία για να μη χαλάει η κουπ αλά Τρύφων Σαμαράς? Η τους αμοιρους Πέρσες που τους παρουσίαζαν σαν τους χειρότερους γύφτους, ενώ αποδεδειγμένα ήταν λαός με εξαιρετικό πολιτισμό και κουλτούρα?

Ας οψεται η κοντρα των Αγιατολάχ με τον Λευκό Οίκο, λέω εγώ!

masinGun
29-09-10, 13:03
όπα φιλαράκι εδώ είσαι λάθος ,

στους 300 ήξερες ότι είναι η μεταφορά ενός κόμικ και όχι η αυθεντική ιστορία

sirkostas
29-09-10, 13:22
Κόμικ ή όχι, αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός της Ελληνικής Ιστορίας.

Δεν ήταν όπως το Sin City ας πουμε, που οντως στηρίζεται σε κόμικ φαντασίας χωρίς καμια επαφή με τη πραγματικότητα!

sadi
29-09-10, 13:42
Εχει αρκετες παρεκκλίσεις απο την πραγματική ιστορία το "300" όπως αλλωστε δήλωσε και ο ίδιος ο Μίλερ. Οπως πχ ο Καιάδας (αποδεδειγμένα πλέον μύθος), ο Περσης που πετιεται στο πηγάδι (αυτό έγινε πριν τη μάχη του Μαραθώνα την οποία τελικά δεν πρόλαβαν οι Σπαρτιάτες), η ηλικία του Λεωνίδα , οι έφοροι και ο ρόλος τους , ο τρόπος και η ενδυμασία μάχης των Σπαρτιατών, ο "Σπαρτιάτης Εφιάλτης" (ήταν από την Αντίκυρα Φθιώτιδας και μεγάλος πολέμαρχος και όχι παραμορφωμένος) τα Κάρνεια που αποτέλεσαν λόγο "αποφυγής μάχης" παλι στο Μαραθώνα, οι σύμμαχοι της Σπάρτης, οι "συνελεύσεις" στη Σπάρτη, οι ... ρινόκεροι και οι ... μάγοι με τις φωτιές, και πάρα πολλά ακόμα για να μην κουράζω. Αλλά σε γενικές γραμμές ως δραματοποιημένο κόμικ-ταινία κρατάει την βασική αλήθεια.

sadi
29-09-10, 13:47
Τις ταινίες τύπου "10 Εντολες" κλπ τις χρηματοδοτεί το ίδιο το εβραικό λόμπυ, εξ ου και βγαίνουν ακριβώς όπως τις θέλει η εβραική προπαγάνδα! Πχ το σφάξιμο των πρωτότοκων αιγύπτιων αποδίδεται σε....Αγγελο Κυρίου!:s6vhaha:

Οσο για τις ελληνικές, αμα ειναι να τις βγάζουν οπως τη "Τροία", να μας λείπει το βύσσινο! Οποιος θέλει να μάθει Ιστορια απο τους αμερικάνους ας πάει σε μια βιβλιοθηκη κι όχι στο σινεμά!

Σάμπως και στους "300" δεν έγιναν τερατουργήματα? Ο Λεωνίδας κι οι Σπαρτιάτες πολέμαγαν με τους κοιλιακούς έξω και χωρίς περικεφαλαία για να μη χαλάει η κουπ αλά Τρύφων Σαμαράς? Η τους αμοιρους Πέρσες που τους παρουσίαζαν σαν τους χειρότερους γύφτους, ενώ αποδεδειγμένα ήταν λαός με εξαιρετικό πολιτισμό και κουλτούρα?

Ας οψεται η κοντρα των Αγιατολάχ με τον Λευκό Οίκο, λέω εγώ!

Χοχοχο ατιμε... τι φταιει ο Ομπαμα που ο Ξερξης και η αυλή του δεν ξέρανε ουτε να διαβαζουνε ,μεχρι που τους το μαθανε οι καλοι Αμερικάνοι (αμερικανος μεταναστης ηταν ο Λεωνιδας...)

BrazHlias
29-09-10, 13:47
γιατι ο ξερξης πως ηταν ετσι ρε σακη? εκαναν πιρσινγκ και μποντυ πεϊντινγκ εκεινη την εποχη?ppnxoxoppnxoxo

σαν ταινια καλη ηταν αλλα οπως λες πολλες παρεκκλισεις απο την πραγματικοτητα.

sadi
29-09-10, 13:51
Ναι Ηλια εχει πολλα "στραβα" σαν παρουσίαση (και το κομικ και η ταινια, αλλα τουλαχιστον απ' οτι θυμαμαι στο κομικ δεν ειχαμε την ...γκομενα του Λεωνιδα να κανει κουμαντο) αλλα ειναι γενικα ευχαριστη ταινια (ασε που ανακαμπτει και το ...πατριωτικο μας αισθημα) χοχοχο...

Red Sting
29-09-10, 13:55
εγώ το 300 αρνούμαι να το δω. έχω δει πολλά ντοκιμαντέρ για τους Σπαρτιάτες και για τη μάχη των Θερμοπυλών, τα οποία ήταν καταπληκτικά είχαν άμεση σχέση με την πραγματικότητα, συμμετείχαν καθηγητές μεγάλων πανεπιστημίων και γινόταν ιστορική και στρατηγική ανάλυση. στο 300 έχω την εντύπωση πως οι Σπαρτιάτες παρουσιάζονται σαν Ορκς που απλά ήταν παντοδύναμοι...στην πραγματικότητα οι Σπαρτιάτες ήταν ένας λαός που έβγαλε καταπληκτικούς στρατηγούς-ηγέτες. ανθρώπους έξυπνους, δυναμικούς και διορατικούς. βέβαια θα μου πείτε ακόμη και στο σχολείο εντελώς βάρβαρους μας τους παρουσιάζουν τους Σπαρτιάτες....λες και πήγαν με κραυγές να πολεμήσουν και έτυχε να βρουν το στενό πέρασμα....συν του ότι δεν είναι αποδεδειγμένο ιστορικά πως υπήρχε ο "Εφιάλτης". η πιο πιθανή εκδοχή είναι να ανακάλυψε το πέρασμα ιχνηλάτης του Ξέρξη.

sadi
29-09-10, 14:00
εγώ το 300 αρνούμαι να το δω. έχω δει πολλά ντοκιμαντέρ για τους Σπαρτιάτες και για τη μάχη των Θερμοπυλών, τα οποία ήταν καταπληκτικά είχαν άμεση σχέση με την πραγματικότητα, συμμετείχαν καθηγητές μεγάλων πανεπιστημίων και γινόταν ιστορική και στρατηγική ανάλυση. στο 300 έχω την εντύπωση πως οι Σπαρτιάτες παρουσιάζονται σαν Ορκς που απλά ήταν παντοδύναμοι...στην πραγματικότητα οι Σπαρτιάτες ήταν ένας λαός που έβγαλε καταπληκτικούς στρατηγούς-ηγέτες. ανθρώπους έξυπνους, δυναμικούς και διορατικούς. βέβαια θα μου πείτε ακόμη και στο σχολείο εντελώς βάρβαρους μας τους παρουσιάζουν τους Σπαρτιάτες....λες και πήγαν με κραυγές να πολεμήσουν και έτυχε να βρουν το στενό πέρασμα....συν του ότι δεν είναι αποδεδειγμένο ιστορικά πως υπήρχε ο "Εφιάλτης". η πιο πιθανή εκδοχή είναι να ανακάλυψε το πέρασμα ιχνηλάτης του Ξέρξη.

Παντως Χρίστο ο Εφιάλτης δολοφονήθηκε από τον Τριχία τον Αθηναίο στην πατρίδα του με πρόφαση οικονομικούς λόγους. Και τον πέταξαν άθαφτο όπως τους προδότες. Απο εκεί "ξεκίνησε" η ιστορία. Αλλωστε το γνωστο πέρασμα φυλαγόταν από τους Φωκείς που αιφνιδιάστηκαν από επίθεση Περσών και υποχώρησαν. Οπως και να έχει οι Σπαρτιάτες βάσιζαν την κοινωνία τους στον πόλεμο και από εκεί ξεκινησε ο "μύθος" περί "βαρβάρων" (πάντα σε σχεση με τους αλλους Ελληνες) Σπαρτιατών κι ετσι γεννηθηκαν οι μύθοι για τον Καιάδα κτλ...

masinGun
29-09-10, 14:08
Χρήστο όντως εκπληκτικά αυτά τα ντοκιμαντερ (του BBC ε ; ) . εγώ είχα την ατυχία ( ; ) να τα δω στα Αγγλικά μιας και στην Ελληνική τηλεόραση δεν έχουν θέση . και εγώ έχω την εντύπωση πως ο Εφιάλτης όντως ήταν υπαρκτό πρόσωπο αλλά επιμένω το έργο "300" πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ως κόμικ γιατί μόνο αυτό είναι !

sadi
29-09-10, 14:10
Ταιριάζει αλλωστε στον πανάρχαιο ψυχισμό του Ελληνα ο προδότης, καλως ή κακως...

consigliere
29-09-10, 14:39
Εμένα στον ψυχισμο μου πάντως ταιριάζει η γυναίκα του Ληονάιντας μια χαρά!!

3004

sadi
29-09-10, 14:53
Προσεξέ τη μαχαιρώνει...ppnxoxo

consigliere
29-09-10, 15:01
Μμμμμμμ......

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
02-10-10, 00:38
Προσεξέ τη μαχαιρώνει...ppnxoxo
ppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Kaine
02-10-10, 02:41
Μόλις είδα το Zombieland (2009). Αν σας αρέσουν τα ζόμπι και το μαύρο
χιούμορ θα περάσετε πολύ ευχάριστα.

edit: Είδα και το Machete του Rodriguez. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ΕΠΟΣ!

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
04-10-10, 21:54
Πραγματι το zombieland ηταν ανελπιστα καλο.

iosif
06-10-10, 13:57
http://www.youtube.com/watch?v=MiUfM0mkJ-8&feature=related τρομερο βιντεο,αποκαλυπτει πολλα.δεν ξερω αν οντως ετσι θα γινει.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
11-10-10, 21:31
Ουδέτερη ζώνη
Τις πρώτες μέρες του πολέμου στη Βαγδάτη επικρατεί χάος. Ενώ κανείς δεν μπορεί να εμπιστευτεί κανέναν, μια ομάδα Αμερικανών αξιωματικών καλείται να ανακαλύψει τα όπλα μαζικής καταστροφής που πιθανολογείται ότι είναι κρυμμένα σε αποθήκες θαμμένες στην ιρακινή έρημο.
Όταν δύσκολα διακρίνει κανείς το σύμμαχο από τον εχθρό, ο στρατιώτης Μίλερ θα ανακαλύψει ότι το πιο αποτελεσματικό όπλο είναι η αλήθεια!
http://www.sevenspot.gr/files/Image/DVD%20scanner/FEELGOOD_0910_2/resized/-15824_245_348.jpg

Phaedra
13-10-10, 02:45
http://img139.imageshack.us/img139/5176/newsburiedmovie2010.jpg

Τίτλος: Buried

Σκηνοθέτης: Ροντρίγκο Κορτές

Ηθοποιοί: Ράιαν Ρέινολντς

Ένας άντρας ξυπνάει βρίσκοντας τον εαυτό του μέσα σε ένα φέρετρο, θαμμένο κάτω από την γη. Χωρίς να ξέρει πως και γιατί βρέθηκε εκεί, προσπαθεί να ελέγξει την απόγνωσή του και να ανακαλύψει τις δυνατότητες του, κάποιον τρόπο που θα τον βοηθήσει να βγει από εκεί μέσα ζωντανός. Ένας zippo και ένα κινητό τηλέφωνο του δίνουν την ευκαιρία που ζητούσε και την ελπίδα ότι αυτή η περιπέτεια ίσως έχει αίσιο τέλος...

Βοήθεια, βοήθεια... Αυτό ζητάει ο Ryan Reynolds καθ' όλη την διάρκεια του «Buried (http://www.cinemanews.gr/v5/search.php?n=Buried)», σε μια αγωνιώδη κραυγή και προσπάθεια να διατηρήσει τα πιστεύω του και τις εικόνες της ζωής του. Όταν όμως βρίσκεσαι θαμμένος σε μια παλιά κάσα και με δυσκολία μπορείς να κουνηθείς, πρέπει δυστυχώς να εναποθέσεις τις ελπίδες σου σε άλλους. Σε ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα πως είναι να βρίσκεσαι σε αυτήν την κατάσταση, ανθρώπους που για να διατηρήσουν τις καρέκλες τους, δεν διστάζουν να πουν ψέματα και να παραπλανήσουν το θύμα.

Καλή ταινιούλα (θα μπορούσε να είναι και καλύτερη)..
Πρωτότυπη σύλληψη, διαρκής αγωνία, απρόσμενες ανατροπές...
Το μόνο (αλλά σημαντικό) που δε με έπεισε ιδιαίτερα ήταν η ερμηνεία του πρωταγωνιστή (και μοναδικού ηθοποιού που εμφανίζεται στην ταινία, αφού το πλάνο δε μετακινείται από το "φέρετρο").
Πιστεύω πως αν ήταν στη θέση του κάποιος στο στυλ του Κόλιν Φάρελ π.χ. (ακόμη καλύτερα ο ίδιος), θα την είχε απογειώσει.

Υ.Γ.: Μην επιχειρήσετε να το δείτε αν έχετε την παραμικρή υπόνοια κλειστοφοβίας.. :whis:

sk12072
13-10-10, 06:12
αυτην πρεπει να την δω...

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
13-10-10, 10:20
Kαι εγω το ιδιο πρεπει να ειναι πολυ καλη ταινια.

Rena
13-10-10, 17:37
To buried ειναι και βιβλιο.Ηθελα να το διαβασω,αλλα δε ξερω τι ειναι προτιμοτερο σε μια τετοια ιστορια :βιβλιο ή ταινια??

Eleni7
13-10-10, 20:49
To buried ειναι και βιβλιο.Ηθελα να το διαβασω,αλλα δε ξερω τι ειναι προτιμοτερο σε μια τετοια ιστορια :βιβλιο ή ταινια??

Δεν έχω δει ούτε την ταινία, ούτε έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά από προσωπική πείρα πάντα η μεταφορά ενός βιβλίου
στον κινηματογράφο χάνει. Σχεδόν πάντα δηλαδή. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις. Εγώ έχω απογοητευτεί πολύ με ταινίες που πρώτα είχα
διαβάσει το βιβλίο.
Αντίθετα σε σήριαλ η μεταφορά είναι συνήθως πιο επιτυχημένη. Θυμάμαι πολλά παραδείγματα και μάλιστα ελληνικές παραγωγές
που έγινε εξαιρετική δουλειά.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
13-10-10, 21:10
Συνηθως οποιος εχει διαβασει πρωτα το βιβλιο ξενερωνει μετα με την ταινια για ευννοητους λογους.

Rena
13-10-10, 21:53
Δεν εχετε και αδικο οπως πχ στον Αρχοντα των δακτυλιδιων...Οποτε μαλλον βιβλιο.

dimace
19-10-10, 03:12
Εχει αρκετες παρεκκλίσεις απο την πραγματική ιστορία το "300" όπως αλλωστε δήλωσε και ο ίδιος ο Μίλερ. Οπως πχ ο Καιάδας (αποδεδειγμένα πλέον μύθος), ο Περσης που πετιεται στο πηγάδι (αυτό έγινε πριν τη μάχη του Μαραθώνα την οποία τελικά δεν πρόλαβαν οι Σπαρτιάτες), η ηλικία του Λεωνίδα , οι έφοροι και ο ρόλος τους , ο τρόπος και η ενδυμασία μάχης των Σπαρτιατών, ο "Σπαρτιάτης Εφιάλτης" (ήταν από την Αντίκυρα Φθιώτιδας και μεγάλος πολέμαρχος και όχι παραμορφωμένος) τα Κάρνεια που αποτέλεσαν λόγο "αποφυγής μάχης" παλι στο Μαραθώνα, οι σύμμαχοι της Σπάρτης, οι "συνελεύσεις" στη Σπάρτη, οι ... ρινόκεροι και οι ... μάγοι με τις φωτιές, και πάρα πολλά ακόμα για να μην κουράζω. Αλλά σε γενικές γραμμές ως δραματοποιημένο κόμικ-ταινία κρατάει την βασική αλήθεια.

Ο Νίκολας Νικάστρο, αρχαιολόγος, ψυχολόγος, διδάκτορας ιστορίας στο έγκριτο
πανεπιστήμιο του Κορνέλ, στο επικό του έργο "The Isle of Stone" (προαπαιτούμενο
έργο στο μάθημα ιστορίας στο εν λόγω πανεπιστήμιο) παραδέχεται την ύπαρξη
του Καιάδα ως τόπου που τα βρέφη των Σπαρτιατών με κάποιο πρόβλημα, οδηγούνταν
σε θανάτωση, ως ακατάλληλα στο να επιτελέσουν το σκοπό για τον οποίο είχαν γεννηθεί,
να γίνουν ικανοί πολεμιστές και συνεπεία τούτου Σπαρτιάτες Πολίτες.

Η ηλικία του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες, ήταν, κατά τον Πρέσφιλντ, 55 ετών. Είχε εντελώς
ασπρίσει, η δε παρουσία του δε θύμιζε σε τίποτα βασιλιά. (εμφάνιση εννοώ, γιατί
στη μάχη ήταν ο πρώτος των πρώτων)

Κατά τον ίδιο συγγραφέα και μεγαλύτερο σύγχρονο ερευνητή του αρχαίου ελληνικού
κόσμου, ο Εφιάλτης ήταν κάποιος βοσκός γιδιών, που ήξερε το πέρασμα που
θα οδηγούσε τους Πέρσες στα νότα των Ελλήνων.

Οσο για το πως απεικονίζονται οι Πέρσες στην ταινία, δε θα γίνει κάποιο σχόλιο,
αφού εμπίπτει στην κατηγορία της επιστημονικής φαντασίας, όπως το 90% του
κομικ...

(δεν μπορεί το υπουργείο πολιτισμού να κάνει μια μήνυση σε όλους εκείνους
που ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΟΥΝ βάναυσα την Ελληνική Ιστορία για να γεμίσουν
τη τσέπη τους δολλάρια?)

Reds
19-10-10, 09:45
Πολλοι εχουν παραδεχτει την υπαρξη του Καιαδα λεγοντας ο χωρος τον αχρηστων...

dimace
20-10-10, 02:15
Χθες είδα το Repo Man με τον αγαπημένο μου ηθοποιό
Jude Law (Catanga)

Σοκαριστική ταινία για μένα (εφιαλτικό σενάριο και πολύ αίμα)
και ένα εντελώς αμφιλεγόμενο τέλος. Καταπληκτική η συμπρωταγωνίστρια
στην αρχή της ταινίας στο ρόλο της τραγουδίστριας σε ένα μπαρ
(Crying like a river το τραγούδι, που μετά επαναλαμβάνεται και σε κάποιοες
άλλες σκηνές ελάχιστα ...ρομαντικές)

Τη συνιστώ σε όσους αρέσκονται στα μελλοντολογικά θρίλερ, είναι
οπαδοί του Λοου (και ο συμπρωταγωνιστής, ο μαύρος, είναι κορυφή
και παλιά καραβάνα (αν και νέος ηλικιακά) αφού έκανε ντεπούτο στο
"Χρώμα του χρήματος" με τον αείμνηστο Πωλ Νιούμαν) και φυσικά
έχουν γερό στομάχι...

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
20-10-10, 09:19
Παιδια εγω ειδα το buried τελικα ηταν αισχος.Το τελος ειδικα με εκανε να θελω να τα κανω ολα πουτανα εκει μεσα..:s6vhaha:Ηταν εκνευριστικο το τελος της

Red Sting
20-10-10, 16:08
εγώ είδα το "είμαι ο έρωτας" , το συνιστώ μόνο σε όσους αρέσκονται στην ωραία σκηνοθεσία ή σε όσους θέλουν να δουν πώς μια ταινία με απαίσιο σενάριο μπορεί να γίνει υποφερτή(λόγω σκηνοθέτη)

Kaine
20-10-10, 16:33
Με έπιασε retro διάθεση αυτές τις ημέρες και είδα ξανά τα Back To The Future.
Αγαπημένες ταινίες. Για να το γράψω και στα ελληνικά: εητίλα ρεεε :s6vhaha:

rxBzPCgZeMk

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
20-10-10, 18:18
Και γαμω την ταινια.Και οι 3 μου αρεσανε πολυ και ακομα μου αρεσουν οποιος δεν τις εχει δει ας τις δει αξιζου και οι 3.

Phaedra
21-10-10, 02:51
αυτην πρεπει να την δω...

Kαι εγω το ιδιο πρεπει να ειναι πολυ καλη ταινια.

Παιδια εγω ειδα το buried τελικα ηταν αισχος.Το τελος ειδικα με εκανε να θελω να τα κανω ολα πουτανα εκει μεσα..:s6vhaha:Ηταν εκνευριστικο το τελος της

Και σας είπα, μην ενθουσιάζεστε και τόόόσο πολύ.. Α, δε σας το`πα?? Ε, θα το ξέχασα ppnxoxo
(Κι εγώ με το τέλος έμεινα εντελώς μ@λ@κ@ς. Με την κακή έννοια. :s6vhaha:)

Προσωπικά για τη συγκεκριμένη ταινία δε θα σου συνιστούσα το βιβλίο. Αν θες οπωσδήποτε να δεις/διαβάσεις την ιστορία, καλύτερα να τη δεις. Το κλειστοφοβικό κλίμα στο οποίο σε βάζουν τα οπτικοακουστικά μέσα είναι ίσως και αυτό που αξίζει περισσότερο απ`όλα στην ταινία. (τόταλλυ μαζοχίστικ όμως? :s6vhaha:)

sk12072
21-10-10, 06:40
το επιστροφη στο μελλον ηταν καταπληκτικη ταινια.

Reds
21-10-10, 09:59
Εγω ειδα τον Αμερικανο με τον Κλουνει...τι μαλακια ταινια ηταν αυτη ρε ?

sk12072
21-10-10, 10:00
πως λεγεται;ο αμερικανος;

Reds
21-10-10, 10:01
Ναι σταθη..

sk12072
21-10-10, 10:02
τι μαλακια τιτλος ειναι αυτος;

Reds
21-10-10, 10:04
οτι και η ταινια..ppnxoxo

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
22-10-10, 11:05
το επιστροφη στο μελλον ηταν καταπληκτικη ταινια.
Oντως τρομερη

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
22-10-10, 11:06
Και σας είπα, μην ενθουσιάζεστε και τόόόσο πολύ.. Α, δε σας το`πα?? Ε, θα το ξέχασα ppnxoxo
(Κι εγώ με το τέλος έμεινα εντελώς μ@λ@κ@ς. Με την κακή έννοια. :s6vhaha:)

Προσωπικά για τη συγκεκριμένη ταινία δε θα σου συνιστούσα το βιβλίο. Αν θες οπωσδήποτε να δεις/διαβάσεις την ιστορία, καλύτερα να τη δεις. Το κλειστοφοβικό κλίμα στο οποίο σε βάζουν τα οπτικοακουστικά μέσα είναι ίσως και αυτό που αξίζει περισσότερο απ`όλα στην ταινία. (τόταλλυ μαζοχίστικ όμως? :s6vhaha:)
Μα ενταξει η ολη πλοκη αντε να πουμε τρωγεται αλλα το τελος...ειναι για να πυροβολεις σκηνοθετη και σεναριογραφο...

Red Sting
22-10-10, 11:23
όποιοι γουστάρουν κόμικ και κλασικά παιχνίδια στυλ Σούπερ Μάριο, θα λιώσουν στο γέλιο με την ταινία Scott Pilgrim vs the World!!! αξίζει να το δείτε!!!

dimace
22-10-10, 11:27
Θα σας πω ένα καλό μυστικό, για να ξεχωρίζετε από τους τίτλους
αρχής, αν μια ταινία είναι καλή:

Η ΜΟΥΣΙΚΗ! (πάνω από 90% στατιστικά)

Στην ιστορία του κινημστογράφου, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ταινίες με καλό σκορ,
ήταν "πατάτες". Αυτό γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ σκηνοθέτης που σέβεται τον
εαυτό του και ΘΕΛΕΙ η ταινία του να ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ δεν επενδύει την
ταινία του με τζιγκλάκια και λουπάκια από το Κέικ Ουόκ.

Παρατηρείστε το και μου λέτε...

sirkostas
22-10-10, 13:06
Για το σινεμά δεν έχω γνώμη. Με τα ελληνικά σήριαλ ομως δεν ισχύει αυτό. Απερίγραπτα ηλίθιες παραγωγές "ντύθηκαν" με μουσικες δημιουργίες σκάλες ανώτερες του σεναρίου.

IERO
22-10-10, 22:21
Ένας μεγάλος σεναριογράφος είχε πει κάποτε: Αν από μία ταινία το μόνο που θα συγκρατήσεις είναι η μουσική της, τότε η ταινία είναι μια οικτρή αποτυχία.

Faithful
22-10-10, 22:37
πραγμτικ ο Αμερικανος ητν Η μαλακια!! Κριμα τ λεφτα του εισιτηριου, κι ο ηθοποιος!!

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
25-10-10, 17:07
Δεν την εχω δει.

Kaine
13-11-10, 18:43
9VDvgL58h_Y

Reds
14-11-10, 08:56
Δεν την εχω δει.

Και καλυτερα να μην την δεις!:)

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
14-11-10, 09:09
Και καλυτερα να μην την δεις!:)
ppnxoxoppnxoxoppnxoxo

sk12072
14-11-10, 10:31
9VDvgL58h_Y

τι κουλο ειναι αυτο?

papdoux
14-11-10, 12:27
Δείτε το 500 Days of Summer (http://www.imdb.com/title/tt1022603/), πάρα πολύ καλή

Δείτε το How to Train Your Dragon (http://www.imdb.com/title/tt0892769/), πάρα πολύ καλή για animation.

Red Unity
19-11-10, 22:50
Ωραίο thread...

Μερικοί αγαπημένοι σκηνοθέτες...

# Jim Jarmush (Coffee And Cigarettes, Down By Law, Dead Man κ.α.)
# Ken Loach (Land And Freedom, The Wind That Shakes The Barley, My Name Is Joe, It's A Free World... κ.α.)
# Wim Wenders (Paris-Texas, Alice In The Cities, Until The End Of The World κ.α.)
# Stanley Kubrick (Clockwork Orange κ.α.)
# Woody Allen (Cassandra's Dream, Whatever Works, Vicky Cristina Barcelona, Match Point κ.α.)
# Frederico Fellini (Il Vitelloni, La Dolce Vita κ.α.)
# Michalangelo Antonioni (Zabriskie Point κ.α.)
# Bernardo Bertolucci (The Dreamers κ.α.)
# Luis Bunuel (Το Φάντασμα Της Ελευθερίας, Un Chien Andalou κ.α.)
# Emir Kusturica
# Roman Polanski (The Pianist κ.α.)
# Monty Python (Το Αδελφάτο Των Ιπποτών Της Ελείνής Τραπέζης, Ο Προφήτης κ.α.)
...

Kαι κάποιες πολύ αγαπημένες ταινίες...

# Trainspotting (του Danny Boyle)
# Goodbye Lenin! (του Wolfgang Becker)
# Fight Club (του David Fincher, με φοβερούς τους Brad Pitt, Edward Norton, αν και προτιμώ το βιβλίο)
# Salvador Puig Antich (του Manuel Huerga)
# This Is England (του Shane Meadows)
# The Motorcicle Diaries (του Walter Salles, για τον Che)
# La Vita e Bella (του Roberto Benigni)
# Lebanon (του Samuel Maoz)
# La Heine (του Mathew Kassovitz)
# American History X (του Tony Kaye)
...

Και φυσικά ο αγαπημένος Θανάσης Βέγγος.

sk12072
20-11-10, 08:09
θανασης βεγγος θεος φιλε μου.εχω και εγω κολλημα με αυτον.

zoupan
20-11-10, 08:15
θανασης βεγγος θεος φιλε μου.εχω και εγω κολλημα με αυτον.
Χρυσός άνθρωπος. Χωρίς να τον έχω γνωρίσει ποτέ, μάλλον θα είναι από τους λίγους καλλιτέχνες για τον οποίο θα δακρύσω όταν φύγει...

sk12072
20-11-10, 09:39
παντα σοβαρος και μετρημενος.ποτε δεν εδωσε λαβη για σχολια και συνεντευξεις.
ποτε δεν ηταν περιφερομενος μαιντανος.μονο η δουλεια του μιλουσε για αυτον.

Reds
20-11-10, 13:11
Δεν βγαινουν ξανα ηθοποιοι σαν και αυτον.
Τιμη μεγαλη ο Βεγγος για την ελλαδα.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
20-11-10, 14:07
O βεγγος ειναι ο αγαπημενος μου δεν νομιζω να ξαναυπαρξει αλλος σαν και αυτον.

dtakis80
22-11-10, 11:40
τεραστιος ηθοποιος κ ανθρωπος ο θανασης βεγγος!τρελο κολημα απο μικρος μαζι του!

iosif
27-11-10, 14:22
ειδε κανενας το saw η το χαρι ποτερ?ας πει μια γνωμη,ειδα το resident evil το καινουριο,μετριο σαν τα προηγουμενα μονο το 3 μου αρεσε αρκετα,το μονο καλο ειναι οτι παιζει ο scofield.:wor:

Eleni7
27-11-10, 14:52
ειδε κανενας το saw η το χαρι ποτερ?ας πει μια γνωμη,ειδα το resident evil το καινουριο,μετριο σαν τα προηγουμενα μονο το 3 μου αρεσε αρκετα,το μονο καλο ειναι οτι παιζει ο scofield.:wor:

Τον Χάρι Πότερ θα πάει αύριο ο γιος μου να τον δει. Θα του πω να μου πει εντυπώσεις.
Αν και δεν περιμένω αντικειμενικό σχολιασμό. Έχει μανία. Έχει διαβάσει όλα τα βιβλία, έχει δει όλες τις ταινίες καμιά 50αριά φορές
έχει όλη τη σειρά παιχνιδιών για το play station. Ήταν να τον πάω εγώ σινεμά αλλά τη γλίτωσα. Βαριόμουν να δω Χάρι Πότερ.
Αν σου άρεσαν οι προηγούμενες ταινίες λογικά θα σου αρέσει κι αυτή.
Αν και είναι το πρώτο από τα δύο μέρη του τέλους.
Η τελευταία ταινία βγαίνει τον Ιούνιο. Μέχρι τότε θα μείνεις με την αγωνία; :s6vhaha:

Faithful
27-11-10, 15:43
εγω ειδα το saw 7, μια χαρα ηταν!!!!

Faithful
27-11-10, 15:45
9VDvgL58h_Y

πες στοιχεια!

PrisonBreak-7-
27-11-10, 16:04
εγω ειδα το saw 7, μια χαρα ηταν!!!!

Αν πάει καλά στις κινηματογραφικές αίθουσες θα βγει και άλλο.

Faithful
27-11-10, 16:16
λενε οτι ειναι το τελευταιο, αλλα το φινελε αφηνει περιθωρειο και για συνεχεια...

PrisonBreak-7-
27-11-10, 16:22
Ναι, το ξέρω για αυτο το πα κιολας. Επίσης εμένα σαν ταινία δεν μου άρεσε διοτι τα γεγονότα διαδραματιζόταν τόσο γρήγορα λες και αντε να τελειώνουμε πλέον με το Saw να παίξουμε και καμμια άλλη ταινία. Προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
27-11-10, 21:42
Κλασσικο το saw μου αρεσε ειδικα η πρωτη σκηνη ηταν ολα τα λεφτα...χαχαχα ο αλλος τους επαιρνε βιντεο με το κινητο και του λεει ο αλλος τι κοιτας ρε μαλακα?Χαχαχα
Ενταξει εγω εχω ξενερωσει που πεθανε ο τζιγκσο αλλα ενταξει μου αρεσει το saw,απλα η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο γρηγορο και τετριμμενο μπορω να πω στα ιδια καλουπια.Θα γυριστουν αλλα 2 σιγουρα απο οτι διαβασα.Πουλαει το saw ειναι η αληθεια.

Kaine
27-11-10, 21:46
πες στοιχεια!

Αυτό που βλέπεις είναι Μαργαρίτα, δεν έχει γυριστεί κανονική
ταινία. Απλά έχει ακόμη μερικά έξτρα βιντεάκια στο youtube.

sk12072
27-11-10, 21:47
αυτος ο jigsaw ολο πεθαινει ρε ηλια και ολο ζει.

sadi
27-11-10, 21:51
Θα γινω κακος, αλλα αυτο μου θυμίζει το "δεν νικαμε που δεν νικαμε δεν παμε για καμια ταινια;" (παραφρασμένο οφ κορς...) ppnxoxo

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
27-11-10, 21:57
αυτος ο jigsaw ολο πεθαινει ρε ηλια και ολο ζει.
Αστα να πανε δεν επρεπε να πεθανει ξενερωσα επρεπε να μεινει τωρα συνεχιζουν οι συνεργατες του κανουν μονταζ την φωνη του.Ενταξει θα επρεπε να ζει..

iosif
28-11-10, 12:37
Τον Χάρι Πότερ θα πάει αύριο ο γιος μου να τον δει. Θα του πω να μου πει εντυπώσεις.
Αν και δεν περιμένω αντικειμενικό σχολιασμό. Έχει μανία. Έχει διαβάσει όλα τα βιβλία, έχει δει όλες τις ταινίες καμιά 50αριά φορές
έχει όλη τη σειρά παιχνιδιών για το play station. Ήταν να τον πάω εγώ σινεμά αλλά τη γλίτωσα. Βαριόμουν να δω Χάρι Πότερ.
Αν σου άρεσαν οι προηγούμενες ταινίες λογικά θα σου αρέσει κι αυτή.
Αν και είναι το πρώτο από τα δύο μέρη του τέλους.
Η τελευταία ταινία βγαίνει τον Ιούνιο. Μέχρι τότε θα μείνεις με την αγωνία; :s6vhaha:

βαριεσαι να δεις χαρυ ποτερ??αντε να χαθεις και γω εχω διαβασει ολα τα βιβλια του,το τελευταιο εχει 800 σελιδες,μπραβο στο γιο σου που το διαβασε,ποσο χρονων ειναι?δεν μπορω να πω ομως οτι οι ταινειε ηταν καλες,μονο το 1 και το 2 μου αρεσαν,μετα τα χαλασαν.

kouzoulo
29-11-10, 20:22
Έχει δει κανείς το "παιχνίδια συνωμοσίας";
Πήγα να το δω χτες αλλά με πήρε ο ύπνος και θέλω να δω αν αξίζει τον κόπο να το κατεβάσωppnxoxo

Eleni7
29-11-10, 20:36
βαριεσαι να δεις χαρυ ποτερ??αντε να χαθεις και γω εχω διαβασει ολα τα βιβλια του,το τελευταιο εχει 800 σελιδες,μπραβο στο γιο σου που το διαβασε,ποσο χρονων ειναι?δεν μπορω να πω ομως οτι οι ταινειε ηταν καλες,μονο το 1 και το 2 μου αρεσαν,μετα τα χαλασαν.

Βαριέμαι λίγο. Και τελικά δεν είδε το Χάρι Πότερ, είδε μια άλλη "Ο τελευταίος μαχητής του Ανέμου"
Οπότε δεν τον γλιτώνω το Χάρι Πότερ:s6vhaha:
Να σου πω την αλήθεια σινεμά δεν βαριέμαι να δω ταινία. Έχει άλλη αίσθηση η μεγάλη οθόνη.
Τα βιβλία τα έχει διαβάσει όλα. Τώρα είναι 11 ετών. Κι αν φανταστείς ότι είναι τόσα βιβλία τα περισσότερα τα έχει διαβάσει πολύ μικρότερος.
Καλά είχε και μια τάση προς το διάβασμα και έμαθε να συλλαβίζει από τα 3 και στα 4 διάβαζε μόνος του από παραμύθια μέχρι εφημερίδα.
Οπότε από τα πρώτα βιβλία που διάβασε είναι ο Χάρι Πότερ.
Δεν είναι θέμα ηλικίας πάντως ο Χάρι. Έχω μια φίλη ένα χρόνο μεγαλύτερή μου που είναι μανιακή. Έχει κι αυτή από βιβλία και συλλεκτικές εκδόσεις μέχρι παιχνίδια.

Η νέα ταινία όμως πως θα είναι; Αφού θα έχει και συνέχεια, φοβάμαι ότι θα σε ξενερώνει στο τέλος....

differance
29-11-10, 20:42
Πήγα να το δω χτες αλλά με πήρε ο ύπνος και θέλω να δω αν αξίζει τον κόπο να το κατεβάσωppnxoxo

Κοιμήθηκες στο σινεμά? Φαντάζομαι πόσο καλή ταινία είναι ppnxoxo
Πάντως το έχω πάθει κι εγώ μια φορά με τη "Λεπτή Κόκκινη Γραμμή". Κατά σύμπτωση και εκεί έπαιζε ο Σων Πεν :):)

kouzoulo
29-11-10, 20:53
Κοιμήθηκες στο σινεμά? Φαντάζομαι πόσο καλή ταινία είναι ppnxoxo
Πάντως το έχω πάθει κι εγώ μια φορά με τη "Λεπτή Κόκκινη Γραμμή". Κατά σύμπτωση και εκεί έπαιζε ο Σων Πεν :):)
Ε, λίγο το σκοτάδι, λίγο τα αναπαυτικά καθίσματα, λίγο η κούραση... πολύ νομίζεις ότι θέλει;:s6vhaha:
Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω... Η πρώτη ήταν με τον Ρόμπερτ Ντε Νίρο. Η μεαλύτερη μαλακία ever! Πάντως αυτή φαινόταν καλή μέχρι να εμφανιστεί ο Μορφέας. :-P

Rena
29-11-10, 20:55
Πήγα να το δω χτες αλλά με πήρε ο ύπνος και θέλω να δω αν αξίζει τον κόπο να το κατεβάσωppnxoxoppnxoxo
Παντως σιγουρα δεν κανεις πειρατεια αν την κατεβασεις.Την εχεις ηδη πληρωσει και ας μην την ειδες. ppnxoxo

kouzoulo
29-11-10, 20:59
ppnxoxo
Παντως σιγουρα δεν κανεις πειρατεια αν την κατεβασεις.Την εχεις ηδη πληρωσει και ας μην την ειδες. ppnxoxo
Βασικά, ούτε πλήρωσα. Είχα δωρεάν εισητήριο.:s6vhaha:

Reds
01-12-10, 09:24
Οχι αλλο SAW..Το βαρεθηκα..ιδιο ηλιθιο σεναριο καθε φορα/

iosif
08-12-10, 14:02
το ειδα το saw και μου αρεσε,αν και δεν ακουγονταν καλα σχολια,ειναι πολυ καλυτερο απο τα 2-3 τελευταια που ηταν μετρια,το 6 ειδικα ηταν χαλια,αν θελουν μπορουν να το συνεχισουν με το τελος που εχουν.

PrisonBreak-7-
15-12-10, 22:38
Μέσα από τη σελίδα του Vin Diesel στο Facebook έγινε πριν λίγη ώρα η παγκόσμια προβολή του trailer της 5η ταινίας Fast and Furious που λέγεται Fast Five.
O ίδιος ο Vin Diesel ξεκίνησε το βίντεο παρουσιάζοντας το νέο trailer.

Υπόθεση:Dominic και Brian βρίσκονται ξανά αντιμέτωποι με τον νόμο καθώς προσπαθούν από τη μία να αποφύγουν έναν αδίστακτο έμπορο ναρκωτικών και από την άλλη έναν αμείλικτο ομοσπονδιακό πράκτορα και όλα αυτά με τα γρήγορα, πειραγμένα αμάξια τους να τρέχουν με ιλλιγειώδη ταχύτητα.

http://www.youtube.com/watch?v=uSDNZeRX_1Y&feature=player_embedded

Πηγή: tromaktiko

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
17-12-10, 01:08
Εκανα μια αναδρομη στον χρονο και ειδα το the goodfellas φοβερη ταινια φοβερο καστ.

sk12072
17-12-10, 06:07
ηταν πολυ καλη αυτη πραγματικα

chainsaw
28-12-10, 19:01
Έχει δει κανείς το "The damned United"(ταινια του 2009) ;

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
29-12-10, 00:18
Ειδα το a-team,εξυπνο θα ελεγα περασαν ευχαριστα οι 2 ωρες που κρατουσε η ταινια.

sk12072
29-12-10, 05:58
εγω ειδα τους αναλωσιμους χθες και δεν με ενθουσιασε καθολου.

d.n.a.
29-12-10, 12:05
Πολύ καλές ταινιούλες είναι το "Buried" και το "attack on Darffur" Μακριά απο το "Skyline" ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΜΕΓΙΣΤΗ!

PrisonBreak-7-
29-12-10, 12:28
Εγω θα σας πρότεινα να δείτε το "Unstoppable"... Παίζει και ο Denzel Washington....

Red Unity
29-12-10, 13:45
Eγώ προτείνω να δείτε το Ghost Writer του Roman Polanski με τον Evan Mcgregor. Πολύ ωραία ταινία.

Υπόθεση: Ο Άνταμ Λανγκ είναι πρώην Βρετανός πρωθυπουργός και βρίσκει καταφύγιο σε ένα νησί στα ανατολικά παράλια των ΗΠΑ κατά τη διάρκεια του χειμώνα, όπου και γράφει την αυτοβιογραφία του. Όταν ο σύμβουλός του πεθαίνει, ένας συγγραφέας αποστέλλεται στο νησί για να τον βοηθήσει να ολοκληρώσει το βιβλίο του. Ο "ανώνυμος" συγγραφέας εισέρχεται σε έναν κόσμο όπου τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται και παρασύρεται στη δίνη μιας σεξουαλικής, πολιτικής και λογοτεχνικής ίντριγκας.

Phaedra
30-12-10, 03:06
Πολύ καλές ταινιούλες είναι το "Buried" και το "attack on Darffur" Μακριά απο το "Skyline" ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΜΕΓΙΣΤΗ!

Eγώ προτείνω να δείτε το Ghost Writer του Roman Polanski με τον Evan Mcgregor. Πολύ ωραία ταινία.

Είστε last year αγαπητοί μου :-P

redHEART7
31-12-10, 19:13
clockwork orange ΥΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Red Sting
31-12-10, 19:25
το buried με εξέπληξε ευχάριστα, αφού δεν μπορούσα να φανταστώ πως μία τέτοιου είδους ταινία μπορεί να σου κρατήσει το ενδιαφέρον για 2 ώρες!!

το clockwork orange ταινιάρα!!! αξίζει να δεις και το funny games του Michael Haneke!!! παρόμοια φάση!

το ghost writer απίστευτη ταινία!! ο Polanski αποδεικνύει πως οι μεγάλοι καλλιτέχνες είναι ανώμαλοι κλπ κλπ :-P

zoupan
31-12-10, 19:32
το buried με εξέπληξε ευχάριστα, αφού δεν μπορούσα να φανταστώ πως μία τέτοιου είδους ταινία μπορεί να σου κρατήσει το ενδιαφέρον για 2 ώρες!!

Αρκετά έξυπνη παραγωγή, σκηνικά, ηθοποιοί κτλ κτλ δημιούργησαν ένα μηδαμηνό μπάτζετ. Κι όμως σου κρατά το ενδιαφέρον.
2η φορά πάντως δεν θα την έβλεπα, είναι από τις ταινίες που είναι για 1 φορά και καλή...

Μην το ανοίξετε όσοι δεν την έχετε δει...
Το μόνο που με χάλασε ήταν το φινάλε καθώς είχα ξεκινήσει με καλή διάθεση να δω την ταινία. Σου δίνει την αίσθηση στα μισά ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να τον σώσουν και το ένστικτό σου λειτουργεί αντίστροφα, νιώθεις δηλαδή ότι το φινάλε θα είναι χαρούμενο. Και τελικά επιβεβαιώνεται η πρώτη εκτίμηση που σου είχε δημιουργηθεί στα μισά...

Red Sting
31-12-10, 19:48
Αρκετά έξυπνη παραγωγή, σκηνικά, ηθοποιοί κτλ κτλ δημιούργησαν ένα μηδαμηνό μπάτζετ. Κι όμως σου κρατά το ενδιαφέρον.
2η φορά πάντως δεν θα την έβλεπα, είναι από τις ταινίες που είναι για 1 φορά και καλή...

Μην το ανοίξετε όσοι δεν την έχετε δει...
Το μόνο που με χάλασε ήταν το φινάλε καθώς είχα ξεκινήσει με καλή διάθεση να δω την ταινία. Σου δίνει την αίσθηση στα μισά ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να τον σώσουν και το ένστικτό σου λειτουργεί αντίστροφα, νιώθεις δηλαδή ότι το φινάλε θα είναι χαρούμενο. Και τελικά επιβεβαιώνεται η πρώτη εκτίμηση που σου είχε δημιουργηθεί στα μισά...

όταν λες ηθοποιοί???? ένας ήταν... :-P

όσο για το άλλο που λες, έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη :D γουστα ειναι αυτα!!!

zoupan
31-12-10, 20:07
όταν λες ηθοποιοί???? ένας ήταν... :-P

όσο για το άλλο που λες, έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη :D γουστα ειναι αυτα!!!
Δεν ήταν ένας ρε, ήταν και η κοπέλα που έπαιξε στα 2-3 βιντεάκια που του έστειλαν στο κινητό μαζί με 3-4
κομπάρσους που κάνανε τους κακούς. Αυτοί δεν πληρώθηκαν; :s6vhaha:

Όταν λες έχεις αντίθετη άποψη τι εννοείς; Ότι χάρηκες; :s6vhaha:

Phaedra
01-01-11, 06:03
Εγώ πάντως μετά το φινάλε ήθελα να κοπανήσω τα κεφάλια του σεναριογράφου και του σκηνοθέτη μεταξύ τους... clubbinggzx:s6vhaha:

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
01-01-11, 14:44
Εγώ πάντως μετά το φινάλε ήθελα να κοπανήσω τα κεφάλια του σεναριογράφου και του σκηνοθέτη μεταξύ τους... clubbinggzx:s6vhaha:
Παρομοιως..

sk12072
02-01-11, 15:15
την ειδα και εγω την ταινια..πολυ καλη.μου αρεσε...

Faithful
02-01-11, 15:17
γαμωτο τον θαμμενο ακομα δε τον εχω δει... βγηκε σε ντιβιντι??

σημερα παω να δω το κλεφτης ψυχων..

και θελω και το νεο με τον Ντε Νιρο....

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
02-01-11, 19:56
γαμωτο τον θαμμενο ακομα δε τον εχω δει... βγηκε σε ντιβιντι??

σημερα παω να δω το κλεφτης ψυχων..

και θελω και το νεο με τον Ντε Νιρο....
Μην τον δεις το θαμενο θα σπασεις καμια τηλεοραση με το φιναλε της ταινιας απο τα νευρα σου...

Red Sting
02-01-11, 20:43
σπαμ σπαμ σπαμ σπαμ :s6vhaha:

πολύ καλό εργο και τέλειο φινάλε. 2η φορά δεν το έβλεπα, αλλά πραγματικά αξίζει να δει κανείς μια τέτοια ταινια!

sk12072
02-01-11, 22:47
καλο φιναλε ειχε...

dimace
02-01-11, 23:40
Μόλις είδα (μετά από πολύυυυυ καιρό) μια ταινία άξια να μνημονεύσω...

DAS LAGER είναι ο τίτλος της και πρωταγωνιστούν ο μέγας Jogn Malkovich,
οι υπέροχοι Daniel Bruehl & Thomas Kretschmann και η πανέμορφη όσο
και σπουδαία ηθοποιός Vera Farmiga (θάλασσες του χειμώνα τα μάτια της...)

1946, Σοβιετικό στρατόπεδο με γερμανούς αιχμαλώτους, πραγματικά περίεργος
τόπος για μια ιστορία αγάπης, προδοσίας και πολλαπλής απώλειας.

Τη συνιστώ σε όσους αρέσκονται να σκέφτονται βλέποντας. Στα όρια του
αριστουργήματος.

differance
02-01-11, 23:53
Eγώ μόλις είδα το Transformers. Καλά τα ρομπότ αλλά η Megan δεν παίζεται :):)

redbaron
03-01-11, 01:21
για τους σινεφιλ ...
1. antichrist απο λαρς φον τριερ
2. enter the void απο γκασπαρ νοε
3. inland empire απο ντειβιντ λυντς

4. black swan απο νταρεν αρονοφσκι
5. ο θαυματοποιος animation.

Red Sting
03-01-11, 01:31
για τους σινεφιλ ...

5.του Σομέ έτσι?? αξίζει όντως??

iek
03-01-11, 01:57
Ειδα σημερα το Lord of War με τον Νικολας Κειτζ σε ρολο εμπορου οπλων. Καλο εργο με ενδιαφερουσα υποθεση..

dimace
03-01-11, 01:57
για τους σινεφιλ ...

Όμορφη τετράδα (το 5. δεν το ξέρω και δεν έχω γνώμη)
Αν ενδιαφέρει η δική μου:

1. Άγγλος Ασθενής
2. Θρύλος του 1900
3. Ανάσταση (των Ταβιάνι)
4. Τα φτερά του έρωτα
5. Το στρατόπεδο (αυτή που λέω δυο ποστ παραπάνω)

Ο καλός κινηματογράφος είναι παγκόσμιος. Φυσικά υπάρχουν ΑΡΙΣΤΕΣ ταινίες
με άλλο περιεχόμενο (εγώ βλέπω μόνο ταινίες ψυχολογικών συνθέσεων και
αναλύσεων δεύτερου χρόνου, ακα αφηγηματικής προσέγγισης) τις οποίες
δεν μπορώ επαρκώς να σχολιάσω γιατί δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις
(πχ το Άβαταρ, λένε πως είναι αριστούργημα. Το είδα και δεν διαπίστωσα
κάτι τέτοιο. Ίσως το τεχνολογικό υπόβραθρο να την κάνει αριστούργημα...
Αλλά πώς να το κρίνω εγώ αυτό?) Απεχθάνομαι τις ταινίες με βία και σέξ και
ο,τιδήποτε αντιμετωπίζει την ανθρώπινη ζωή ως αντικείμενο προς εκμετάλλευση.

redbaron
03-01-11, 02:07
5.του Σομέ έτσι?? αξίζει όντως??

ναι του σομε. ε δεν εχει την τρελα του τριου της μπελβιλ αλλα ειναι πολυ πιο ρομαντικο....αξιζει

redbaron
03-01-11, 02:49
μια αλλη 5αδα καλη ειναι η εξης:

1. μικρα εγκληματα μεταξυ φιλων του ντανυ μποιλ
2. θα σε δω στο ονειρο μου του μισελ γκοντρι
3. ο ενοικος του ρομαν πολανσκι
4. το σεξ και η λουσια του χουλιο μεντεμ
5. η πολη των χαμενων παιδιων του ζαν πιερ ζενε

και για πολιτικες ταινιες προτεινω

1. γη και ελευθερια και ο ανεμος φυσαει το κριθαρι του κεν λοουτς
2. Σαλβαδορ του Manuel Huerga.
3. τα ομορφα χωρια ομορφα καιγονται του Srdjan Dragojevic

Red Unity
03-01-11, 10:58

1. Άγγλος ασθενής
2. Θρύλος του 1900
3. Ανάσταση (των Ταβιάνι)
4. Τα φτερά του έρωτα

ρισκπέκτ.

Προτείνω και:
1. Η Αλίκη στις πόλεις (Βέντερς)
2. Ο νεκρός/Πέρα από τον παράδεισο (Τζάρμους)
3. Η γλώσσα της πεταλούδας (Κουέρντα)
4. H κρυφη γοητεία της μπουρζουαζίας (Μπουνουέλ)
5. Dolce Vita (Φελίνι)
6. Στη φωλιά του κούκου (Φόρμαν)
7. Underground (Κουστουρίτσα)

sk12072
03-01-11, 11:03
εγω παιδια προτεινω:

1.Ο Εξολοθρευτης.(και τα 4).
2.Ραμπο(και τα 4).
3.Ροκυ(και τα 5).
4.Κυνηγος(Μονο το 1ο).
5.Αλιεν.

πολυ ποιοτικη λιστα.

dimace
03-01-11, 12:04
μια αλλη 5αδα καλη ειναι η εξης:

2. θα σε δω στο ονειρο μου του μισελ γκοντρι

και για πολιτικες ταινιες προτεινω

ρισκπέκτ.

Προτείνω και:
1. Η Αλίκη στις πόλεις (Βέντερς)
2. Ο νεκρός/Πέρα από τον παράδεισο (Τζάρμους)
3. Η γλώσσα της πεταλούδας (Κουέρντα)
4. H κρυφη γοητεία της μπουρζουαζίας (Μπουνουέλ)
5. Dolce Vita (Φελίνι)
6. Στη φωλιά του κούκου (Φόρμαν)
7. Underground (Κουστουρίτσα)

Μεγάλες ταινίες και από τους δύο αδελφούς!!
*έχω δει τις περισσότερες, όχι όλες. Φόρμαν, Φελίνι, Μπουνουέλ...
ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ!!!
Είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ του Ιταλικού σινεμά (Ταβιάνι, Φελίνι, Μπελόκιο κλπ) και
πιστεύω να συνεχίσουμε κάποια στιγμή περισσότερο μ' αυτό, καθώς και
με γαλλικό, ισπανικό, γερμανικό, ρώσικο σε πιο κοντινό πλάνο.

Νάστε καλά!

dimace
03-01-11, 12:52
εγω παιδια προτεινω:

1.Ο Εξολοθρευτης.(και τα 4).
2.Ραμπο(και τα 4).
3.Ροκυ(και τα 5).
4.Κυνηγος(Μονο το 1ο).
5.Αλιεν.

πολυ ποιοτικη λιστα.

1 με 4 τα αφήνω ασχολίαστα.... :s6vhaha: λόγω υπαρβατικής δυσκολίας νοήματος
και περιεχομένου.

Τα ΑΛΙΕΝ (όλα) ΔΕΝ είναι καθόλου κακές ταινίες στο είδος τους. Η Σιγκούρνι
Γουίβερ βρίσκεται κυριολεκτικά στο στοιχείο της και με αυτές τις ταινίες
η καριέρα της πήρε την ανιούσα. Για επιστημονική φαντασία ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ!!!

differance
03-01-11, 12:55
Τα Ρόκυ είναι πλέον 6. Το πρώτο μάλιστα είναι πάρα πολύ καλή ταινία.

sk12072
03-01-11, 13:42
το ροκυ 1 ειχε παρει και οσκαρ σεναριου αν δεν απατωμαι.πολυ καλη πραγματικα.
για πλακα την εβαλα την λιστα ετσι;παντως οι ταινιες αυτες αν και δεν εχουν κανενα βαθυτερο νοημα
περνας την ωρα σουευχαριστα με λιγο splatter.
τις προτιμω απο την κρυφη γοητεια της μπουρζουαζιας....

papdoux
03-01-11, 14:34
Προτείνω:

1. Matrix
2. LOTR
3. Pirates of the Caribbean
4. The Usual Suspects
5. LA Confidential
6. Lethal Weapon
7. Die Hard

Η σειρά δε σημαίνει κάτι

sk12072
03-01-11, 14:53
αυτος εισαι....

Red Sting
04-01-11, 01:31
μόλις είδα το "Ex Drummer". άρρωστη ταινία!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=eo_MZEPRDVs

Faithful
02-02-11, 00:48
ειδα τον μαυρο κυκνο, ΠΟΛΥ καλη

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
02-02-11, 13:21
Εγω δεν την εχω δει ακομα αρχικα οταν την ψιλοακουσα μου φανηκε βαρετη,θα την δω ομως παρ'ολα αυτα για να δω περι τινος προκειται.

Faithful
02-02-11, 13:34
αξιζει πραγματικα

Red Sting
02-02-11, 13:55
η ταινία είναι του 2010....νωρίς νωρίς μας ήρθε....

Rena
02-02-11, 14:01
Το Due date εχει πολυ γελιο.Πολυ καλη ταινια.

sk12072
02-02-11, 14:17
the green hornet.για ενα ευχαριστο 1,5ωρο.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
02-02-11, 19:28
the green hornet.για ενα ευχαριστο 1,5ωρο.
Ειδα και εγω το trailer μου φανηκε πολυ καλη.

sk12072
04-02-11, 11:04
παιδια εχει γινει τιποτα με το teamofgreekz;γιατι δεν μπορω να μπω απο χθες...μηπως εκλεισε;
εχει κανεις το ιδιο προβλημα;

nbqgr
04-02-11, 11:19
παιδια εχει γινει τιποτα με το teamofgreekz;γιατι δεν μπορω να μπω απο χθες...μηπως εκλεισε;
εχει κανεις το ιδιο προβλημα;

Από το Protothema

Μετά από συντονισμένη επιχείρηση του τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης εντοπίστηκαν και συνελήφθησαν οι πέντε υπεύθυνοι της ιστοσελίδας www.thegreekz.com.

dtakis80
04-02-11, 11:57
επισης εχει κλεισει κ το gamato.me!!!
εγινε κατι?ξερει κανεις τιποτα?

sk12072
04-02-11, 12:12
τα γαμησανε ολα....και τωρα απο που θα κατεβαζουμε;

kouzoulo
04-02-11, 12:17
Τώρα που το είπατε, προσπάθησα να μπω στο greek tracker και δεν μπορω.

differance
04-02-11, 13:12
τα γαμησανε ολα....και τωρα απο που θα κατεβαζουμε;

Από το greekddl

sk12072
04-02-11, 13:23
ειναι ανοιχτες εκει οι εγγραφες κοσμα;

nbqgr
04-02-11, 13:30
Δεν νομίζω να μείνει τίποτα και στις δυό πλευρές του Ατλαντικού, τα λεφτά είναι πολλά κι η κρίση βαθειά

differance
04-02-11, 13:31
Nαι Στάθη. Απλά γίνεται της κακιάς πουτάνας και τις ώρες αιχμής η ταχύτητα περιήγησης στο site πέφτει αρκετά (προσοχή, μόνο η ταχύτητα περιήγησης, όχι η ταχύτητες κατεβάσματος). Τα πρωινά πάντως δουλεύει πολύ καλά.

sk12072
04-02-11, 14:12
θα το τσεκαρω απο το σπιτι μιας και απο την δουλεια δεν μπορω...

Faithful
04-02-11, 15:17
εγω δε μπορω να φρατω...εχω στειλει πμ στον Κοσμα. σταθη αν γραφτεις, πες μου

Red Sting
04-02-11, 17:15
εγώ παιδιά μπαίνω στο torrentz , πληκτρολογώ αυτό που θέλω, μου του βρίσκει και το κατεβάζω. αν θέλω υπότιτλους για ταινίες πατάω στο google και βρίσκω. η καλύτερη δουλειά. ούτε εγγραφές ούτε τίποτα. τα περισσότερα αρχεία τα κρατάω στο utorrent για να seedαρω και να βοηθάω.

sk12072
04-02-11, 18:54
εγω δε μπορω να φρατω...εχω στειλει πμ στον Κοσμα. σταθη αν γραφτεις, πες μου

δεν εκανα κατι ιδιαιτερο και συνδεθηκα.κατεβασα και ενα αρχειο δοκιμαστικα κιολας..

sk12072
04-02-11, 18:55
εγώ παιδιά μπαίνω στο torrentz , πληκτρολογώ αυτό που θέλω, μου του βρίσκει και το κατεβάζω. αν θέλω υπότιτλους για ταινίες πατάω στο google και βρίσκω. η καλύτερη δουλειά. ούτε εγγραφές ούτε τίποτα. τα περισσότερα αρχεία τα κρατάω στο utorrent για να seedαρω και να βοηθάω.

μωρε αυτο το κανω και εγω ρε χρηστο αλλα μερικες φορες βαριεμαι να συγχρονιζω τους υποτιτλους
και κατεβαζα απο ελληνικα sites.

since1971
04-02-11, 18:55
Από το greekddl
παλαιότερες ταινίες μπορείς να κατεβάσεις ή μόνο εμένα βγάζει σφάλμα?

Eleni7
04-02-11, 18:57

Βρε αλήτη ταινίες βλέπεις πάλι;:s6vhaha:

since1971
04-02-11, 19:01
Βρε αλήτη ταινίες βλέπεις πάλι;:s6vhaha:
έχω στερητικό! στο προηγούμενο ρεπό είδα στο σινεμά 2 ταινίες στο καπάκι! πρήστηκα απο το ποπ-κορν
και απόψε κάπως έτσι με κόβω :)

Eleni7
04-02-11, 19:05
έχω στερητικό! στο προηγούμενο ρεπό είδα στο σινεμά 2 ταινίες στο καπάκι! πρήστηκα απο το ποπ-κορν
και απόψε κάπως έτσι με κόβω :)

Μπα πήραμε ρεπό; Και τι ταινίες κατεβάζεις; Ποιες παλιές θέλεις;

since1971
04-02-11, 19:11
Μπα πήραμε ρεπό; Και τι ταινίες κατεβάζεις; Ποιες παλιές θέλεις;
όταν λέω παλιές της τελευταίας πενταετίας, όχι ασπρόμαυρες της ηλικίας σου !:I))
πχ η τελευταία που ήθελα ήταν το gran torino. το είχα δει σινεμά αλλά ήθελα να την ξαναδώ καθώτι όταν την έδειχνε το σταρ εγώ δούλευα.

Eleni7
04-02-11, 19:17
όταν λέω παλιές της τελευταίας πενταετίας, όχι ασπρόμαυρες της ηλικίας σου !:I))
πχ η τελευταία που ήθελα ήταν το gran torino. το είχα δει σινεμά αλλά ήθελα να την ξαναδώ καθώτι όταν την έδειχνε το σταρ εγώ δούλευα.

Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο...:s6vhaha:
Μόνο που οι ταινίες της ηλικίας μου είναι του βωβού κινηματογράφου...
Της δικής σου ηλικίας πάλι δεν έχει ταινίες γιατί δεν είχαν γεννηθεί ακόμη οι Αδερφοί Λυμιέρ

Πάντως εδώ μέσα όλα τα ρεμάλια κατεβάζουν ταινίες. Τα πάντα όμως. Μόνο εγώ δεν ξέρω.
Όλο και κάποιος θα σου πει. Ο πρόεδρος που είναι; Αυτός έχει κατεβάσει την ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου...

since1971
04-02-11, 19:20
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο...:s6vhaha:
Μόνο που οι ταινίες της ηλικίας μου είναι του βωβού κινηματογράφου...
Της δικής σου ηλικίας πάλι δεν έχει ταινίες γιατί δεν είχαν γεννηθεί ακόμη οι Αδερφοί Λυμιέρ

Πάντως εδώ μέσα όλα τα ρεμάλια κατεβάζουν ταινίες. Τα πάντα όμως. Μόνο εγώ δεν ξέρω.
Όλο και κάποιος θα σου πει. Ο πρόεδρος που είναι; Αυτός έχει κατεβάσει την ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου...
αμα δεν σε παινέψει ο αδελφός σου ποιος?
και ποιοι είναι οι λυμιέρ? τι θέση παίζουν? σε ποια ομάδα? ρε μην με μπλέκεις με τα επιστημονικά σου.

οκ δεν έχω παράπονο για σήμερα, κατέβασα το νέο της τζούλιας :whis:

Eleni7
04-02-11, 19:28
αμα δεν σε παινέψει ο αδελφός σου ποιος?
και ποιοι είναι οι λυμιέρ? τι θέση παίζουν? σε ποια ομάδα? ρε μην με μπλέκεις με τα επιστημονικά σου.

οκ δεν έχω παράπονο για σήμερα, κατέβασα το νέο της τζούλιας :whis:

Οι αδερφοί Λυμιέρ είναι κάτι συμμαθητές του Νικοπολίδη (για να προλάβω τα σχόλια των καθαρμάτων του φόρουμ)
Αυτοί είναι οι εφευρέτες του κινηματογράφου. Στο τσακ γιατί σχεδόν ταυτόχρονα τον εφηύρε και ο Έντισον.
Κατασκεύασαν τις πρώτες μηχανές λήψης..

Καλά έβγαλε κι άλλη ταινία η Τζούλια; Πόσες έχει βγάλει μέχρι τώρα;
Και δεν έχω δει καμία. Κάτι σκηνές από την πρώτη μόνο..
Δεν κάνω εγώ για βαριά κουλτούρα...

since1971
04-02-11, 19:34
Καλά έβγαλε κι άλλη ταινία η Τζούλια; Πόσες έχει βγάλει μέχρι τώρα;
Και δεν έχω δει καμία. Κάτι σκηνές από την πρώτη μόνο..
Δεν κάνω εγώ για βαριά κουλτούρα...
αυτές οι ταινίες είναι για μεγάλα κεφάλια και πολύ στοχασμό δεν τα αντέχεις εσύ.

και μην νομίζεις και εγώ στο πολύ φαστ φόργουορντ την είδα με μια μικρή παύση προς το τέλος της ταινίας για να δω πως τελειώνει το έργο!
κλασσικός γουρουνιάρης άνδρας...

Eleni7
04-02-11, 19:39
αυτές οι ταινίες είναι για μεγάλα κεφάλια και πολύ στοχασμό δεν τα αντέχεις εσύ.

και μην νομίζεις και εγώ στο πολύ φαστ φόργουορντ την είδα με μια μικρή παύση προς το τέλος της ταινίας για να δω πως τελειώνει το έργο!
κλασσικός γουρουνιάρης άνδρας...

Καλά τα οικονόμησε η Τζούλια.
Αλλά μην διαφημίζεις τέτοιες ταινίες εδώ μέσα ρε ανήθικε.
Υπάρχουν και μικρά παιδιά και θα τα παρασύρεις. Χρίστο μην ακούς τέτοια εσύ.
Σε έχω άσπιλο κι αμόλυντο...:s6vhaha:

Γρήγορα το θέμα να αλλάξει.
Περιμένω να δω προτάσεις για ηθικές και μορφωτικές ταινίες...

since1971
04-02-11, 19:44
Καλά τα οικονόμησε η Τζούλια.
Αλλά μην διαφημίζεις τέτοιες ταινίες εδώ μέσα ρε ανήθικε.
Υπάρχουν και μικρά παιδιά και θα τα παρασύρεις. Χρίστο μην ακούς τέτοια εσύ.
Σε έχω άσπιλο κι αμόλυντο...:s6vhaha:

Γρήγορα το θέμα να αλλάξει.
Περιμένω να δω προτάσεις για ηθικές και μορφωτικές ταινίες...

πια τζούλια ρε ανήθικη? για την αναπαραγωγή της αφρικανικής χελώνας μιλάω τόση ώρα! α να χαθείς πια, διαστροφικό μυαλό...

Eleni7
04-02-11, 20:02
πια τζούλια ρε ανήθικη? για την αναπαραγωγή της αφρικανικής χελώνας μιλάω τόση ώρα! α να χαθείς πια, διαστροφικό μυαλό...

Έχει χελώνες στην Αφρική;

Red Sting
04-02-11, 20:23
ποιος με φώναξε??? άκουσα φωνές!!!

sadi
04-02-11, 20:29
Μιας και μιλαμε για ποιοτικό σινεμα να και το δικο μου τοπ φάιβ

1. Και η πρώτη δασκάλα
2. Αξιος
3. Η κυρία και ο μούτσος
4. Εμείς οι βλάχοι...οπως λάχει Νο 2
5. Βου-Κωλικον

Eleni7
04-02-11, 20:33
ποιος με φώναξε??? άκουσα φωνές!!!

Μη μάθω ότι έβλεπες τίποτα Τζούλιες....
Έξαλλη η μάνατζερ....Εσύ είσαι της υψηλής κουλτούρας.
Πες ταλέντο μου στον κόσμο να μάθει ποια ταινία του Ταρκόφσκι είδες πρόσφατα;
Κάνε μια ανάλυση για τη χρήση του μοντάζ στη σκηνή με τις σκάλες στο "Θωρηκτό Ποτέμκιν" του Αϊζενστάιν...:D

sadi
04-02-11, 20:37
Ο Ταρκοφσκι ειναι αυτος που γύρισε το "Παλαμάρι του Βαρκάρη";

Eleni7
04-02-11, 20:50
Ο Ταρκοφσκι ειναι αυτος που γύρισε το "Παλαμάρι του Βαρκάρη";

Ρε αλήτη γιατί πας να μου διαφθείρεις το καμάρι μου;
Δεν ξέρει τέτοια ο Χρίστος γιατί δεν του τα μαθαίνει η μάνατζερ.
Έχω κάνει ειδικές διατριβές σχετικές με την μόρφωση ταλέντων και εφαρμόζω προγράμματα που εννοώ να τα ακολουθούν αυστηρά.
Μην πας να σπείρεις δαιμόνια θα σε κρεμάσω...:s6vhaha:

sadi
04-02-11, 20:54
Ρε αλήτη γιατί πας να μου διαφθείρεις το καμάρι μου;
Δεν ξέρει τέτοια ο Χρίστος γιατί δεν του τα μαθαίνει η μάνατζερ.
Έχω κάνει ειδικές διατριβές σχετικές με την μόρφωση ταλέντων και εφαρμόζω προγράμματα που εννοώ να τα ακολουθούν αυστηρά.
Μην πας να σπείρεις δαιμόνια θα σε κρεμάσω...:s6vhaha:

Εγω εχω ακουσει παντως οτι το ταλέντο μετέχει σε σκηνες αναπαραστασεων τουτων των περιπετειωδών ταινιών

differance
04-02-11, 20:58

Mπορείς να κατεβάσεις τα πάντα αρκεί να μην είναι υπερφορτωμένο το site. Νωρίς το πρωί είναι η καλύτερη ώρα.

Coach
04-02-11, 20:59
Καλά εδώ δεν κοροϊδεύω ... δε με παίρνει.
Θα γινόμουν πολλή ρόμπα σε ένα ανάλογο βιδεάκι με αυτό που σχολιάζαμε πριν στο off topic ... με κινηματογραφικές ερωτήσεις.:doh:

sadi
04-02-11, 21:03
Θα γινόμουν πολλή ρόμπα σε ένα ανάλογο βιδεάκι με αυτό που σχολιάζαμε πριν στο off topic ... με κινηματογραφικές ερωτήσεις.:doh:

Μα το κακο δεν ειναι να μην ξερεις. Οκ μπορει πχ να σε ρωτησουνε τι ητανε ο Βέγγος και να μην ξερεις, αλλα σίγουρα δεν θα πεις...διάσημος ζωγράφος, ποσο μαλλον αν η ερώτηση ειναι δημόσια. Λες δεν ξέρω και καθαρίζεις.

Coach
04-02-11, 21:12
Όχι ρε Βέγγους και λοιπούς τους ξέρω.
Με τον αμερικάνικο έχω θέμα ... μεγάλο όμως.

since1971
04-02-11, 21:13
Mπορείς να κατεβάσεις τα πάντα αρκεί να μην είναι υπερφορτωμένο το site. Νωρίς το πρωί είναι η καλύτερη ώρα.
το πρόβλημα το βγάζει στο greekddl downloader, 8 στις 10 ταινίες μου γράφει "ΣΦΑΛΜΑ- file input stream is empty".
στις νέες κυκλοφορίες δεν έχω προβλημα.

sadi
04-02-11, 21:15
το πρόβλημα το βγάζει στο greekddl downloader, 8 στις 10 ταινίες μου γράφει "ΣΦΑΛΜΑ- file input stream is empty".
στις νέες κυκλοφορίες δεν έχω προβλημα.

Το "Καμακι της Ομονοιας" το εχει;

since1971
04-02-11, 21:18
Το "Καμακι της Ομονοιας" το εχει;
η πρώτη ταινία του Κουροσάβα δεν είναι? δεν το έχω ψάξει

sadi
04-02-11, 21:19
η πρώτη ταινία του Κουροσάβα δεν είναι? δεν το έχω ψάξει

Νομιζω του Κουροπήδα ήτανε αλλα μικρή η διαφορά... ppnxoxo

Eleni7
04-02-11, 21:20

Ούτε εγώ είμαι γνώστης. Και περισσότερα γνωρίζω από παλιότερο κινηματογράφο παρά των τελευταίων 2 δεκαετιών.
Καλέ πότε θα παίξουμε τρίβιαλ; Τελευταία έπαιξα του Αι Γιαννιού που είχα πάει στη φίλη μου την Ιωάννα.
Άντρες γυναίκες παίζαμε. Κερδίσαμε οι γυναίκες βέβαια...:D

sadi
04-02-11, 21:21
Ούτε εγώ είμαι γνώστης. Και περισσότερα γνωρίζω από παλιότερο κινηματογράφο παρά των τελευταίων 2 δεκαετιών.
Καλέ πότε θα παίξουμε τρίβιαλ; Τελευταία έπαιξα του Αι Γιαννιού που είχα πάει στη φίλη μου την Ιωάννα.

Οκ να παιξουμε. Ποιος πρωταγωνιστει στην ανεπανάληπτη διεθνή επιτυχία "Εραστές του Αιγαίου";

since1971
04-02-11, 21:22
αν παίζατε στριπ-ποκερ θα σου έλεγα ποιος θα κέρδιζε :-P

since1971
04-02-11, 21:23
Οκ να παιξουμε. Ποιος πρωταγωνιστει στην ανεπανάληπτη διεθνή επιτυχία "Εραστές του Αιγαίου";
ο Πέτρος ο πελεκάνος?

Eleni7
04-02-11, 21:25

Δεν ξέρω...Στη τύχη ο Γκουσγκούνης...:s6vhaha:

αν παίζατε στριπ-ποκερ θα σου έλεγα ποιος θα κέρδιζε :-P

Οι γυναίκες και πάλι. Ποιος θα μείνει πρώτος γυμνός είναι το θέμα;
Με τόσα που φοράμε 10 ώρες να βγάζαμε και πάλι κάτι θα έμενε...:s6vhaha:

sadi
04-02-11, 21:25
ο Πέτρος ο πελεκάνος?

Τςτςτς....αμορφωτοι καλλιτεχνικώς. Θα σας δωσω τιπ. Η ανεπαναληπτη αυτη ταινια που εσπασε ταμεία γυριστηκε το 1983 και εκτοτε αποτελει οροσημο στον διεθνή κινηματογράφο. Επαιξαν σε αυτην οι θρυλικες μορφες Τζοάννα και Κατερίνα Σπάθη. Ποιος ήταν , επαναλαμβάνω , ο ανήρ πρωταγωνιστής;

sadi
04-02-11, 21:26
Δεν ξέρω...Στη τύχη ο Γκουσγκούνης...:s6vhaha:

Λυπάμαι χάσατε.ppnxoxo

Eleni7
04-02-11, 21:27
Τςτςτς....αμορφωτοι καλλιτεχνικώς. Θα σας δωσω τιπ. Η ανεπαναληπτη αυτη ταινια που εσπασε ταμεία γυριστηκε το 1983 και εκτοτε αποτελει οροσημο στον διεθνή κινηματογράφο. Επαιξαν σε αυτην οι θρυλικες μορφες Τζοάννα και Κατερίνα Σπάθη. Ποιος ήταν , επαναλαμβάνω , ο ανήρ πρωταγωνιστής;

Δεν ήταν ο Γκουσγκούνης; Μπας και ήταν ο Μπάρκουλης; Γιατί είχε κάνει κάτι τέτοιες νομίζω...

Red Sting

Νότης Πιτσιλός

τι κερδίζω??

DaRkSaGa79
Τελης Σταλονε

Red Sting
04-02-11, 21:28
σκηνοθέτης: Στράτος Μαρκίδης

sadi
Ηταν ο θρυλικος, ο ανεπαναληπτος , ο συγκλονιστικός, Τελης Σταλόνε.

Οριστε ειδες που εχασες; Χοχοχο.

http://2.bp.blogspot.com/_ZshOK0-cvEs/TKOphhwyqgI/AAAAAAAAVoM/-QcUo8WunR4/s1600/%CE%A4%CE%A3%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91.jpg

Eleni7
Νότης Πιτσιλός

τι κερδίζω??

Τελης Σταλονε

Εεεεε δεν πιστεύω να ψάχνετε το γούγλη...Παίζουμε τίμια εδώ.....:s6vhaha:

sadi
04-02-11, 21:29
σκηνοθέτης: Στράτος Μαρκίδης

Αυτο παει να πει καλλιτεχνικα μορφωμένος νεαρος. Οχι οι αλλοι που μου το παιζετε κουλτουριαρηδες αλλα δεν ξερετε απο βαθιά κουλτουρα.

Eleni7
Τελης Σταλονε

Τα ξέρεις έ; Φτου σου κι εσένα...:s6vhaha:

since1971
κάτσε ρε φιλαράκο παίζεις με σημαδεμένη τράπουλα!
οταν πέφτουν τα γράμματα γράφει "Νότης Πίτσος" και "Αλέξης Παπάς".
τώρα που θες να ξέρω πιος απόλους είναι ο πρωταγωνιστής?
δεν παίζω άλλο κλέβεις

sadi
Οποιοι κερδισανε εχουν το δικαιωμα να αλλαξουν σωβρακο ppnxoxo

DaRkSaGa79
Εεεεε δεν πιστεύω να ψάχνετε το γούγλη...Παίζουμε τίμια εδώ.....:s6vhaha:
Οχι και γουγλης. Μεγαλωσαν παιδια και παιδια αυτες οι ταινιες:s6vhaha:

Red Sting
IMDB σώζει ζωές :s6vhaha:

sadi
κάτσε ρε φιλαράκο παίζεις με σημαδεμένη τράπουλα!
οταν πέφτουν τα γράμματα γράφει "Νότης Πίτσος" και "Αλέξης Παπάς".
τώρα που θες να ξέρω πιος απόλους είναι ο πρωταγωνιστής?
δεν παίζω άλλο κλέβεις

Α,εσυ με καταλαβες.

Red Sting
04-02-11, 21:31
ο Τέλης Σταλόνε είναι μεγάλη μορφή και γνωστός του θείου μου, ο οποίος μου έχει πει ΤΑ καλύτερα....ppnxoxo

http://www.youtube.com/watch?v=Ex3mcJU7vos

sadi
Και να η σκηνη που αξιζε (αλλα αδίκως δεν πηρε) το Οσκαρ...ή ήτανε Νομπελ...τελος παντων

http://www.youtube.com/watch?v=Ex3mcJU7vos&feature=player_embedded#at=39

sadi
ο Τέλης Σταλόνε είναι μεγάλη μορφή και γνωστός του θείου μου, ο οποίος μου έχει πει ΤΑ καλύτερα....ppnxoxo

http://www.youtube.com/watch?v=Ex3mcJU7vos

Και να η σκηνη που αξιζε (αλλα αδίκως δεν πηρε) το Οσκαρ...ή ήτανε Νομπελ...τελος παντων

http://www.youtube.com/watch?v=Ex3mcJU7vos&feature=player_embedded#at=39

Χαχαχαχα! Κουλτουριαρη παναθεμα σε...

Eleni7
04-02-11, 21:32
IMDB σώζει ζωές :s6vhaha:

Τι είναι αυτό βρε; Σώζει ζωές και δεν το λες στη μάνατζερ;
Φταίω εγώ που δεν σου έκλεισα κανένα συμβόλαιο να παίξεις σε τέτοιες ταινίες...
Τώρα που το σκέφτομαι....κάτσε να το ψάξω....

Red Sting
04-02-11, 21:33
ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxop pnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

ρε τρελέ....ίδιο λεπτό??????? σε πρόλαβα όμως!!!! να η νέα γενιά πώς τηρεί τα έθιμα και τις παραδόσεις!!!!

since1971
Α,εσυ με καταλαβες.
μου πήρε ακριβώς 40 δευτερόλεπτα να ψάξω τον εξωτερικό σκληρό και να βρω την ταινία ppnxoxo
μην βάλεις άλλη ερώτηση, πρέπει να φύγω και είμαι επιρρεπής

Red Sting
Τι είναι αυτό βρε; Σώζει ζωές και δεν το λες στη μάνατζερ;
Φταίω εγώ που δεν σου έκλεισα κανένα συμβόλαιο να παίξεις σε τέτοιες ταινίες...
Τώρα που το σκέφτομαι....κάτσει να το ψάξω....

αν έχει καλά λεφτά και δεν έχει τίποτα άσχημες κανόνισε συμβόλαιο.

sadi
04-02-11, 21:35
μου πήρε ακριβώς 40 δευτερόλεπτα να ψάξω τον εξωτερικό σκληρό και να βρω την ταινία ppnxoxo
μην βάλεις άλλη ερώτηση, πρέπει να φύγω και είμαι επιρρεπής

Ενταξει θα τους βαλω ευκολες. Κι εσυ σε εξωτερικο σκληρο το εχεις ε; Σκληρα πραματα... ppnxoxo

sadi
04-02-11, 21:37
Και για να ξεχάσετε ΚΑΘΕ κριτική που εχετε ακουσει ή διαβάσει ως σήμερα, διαβαστε το παρακάτω.

Ταινια σιγουρα σταθμος στην Ελληνικη φιλμογραφια με τιτλο που εγινε ατακα που κραταει ως τις μερες μας και σημα κατατεθεν τον βοσκο με την φλογερα που παραπεμπει εμμεσα στην διονυσιακη αρχαιοτητα και λατρεια του σατυρου. Στα κλου της ταινιας ο παρθενος δοκιμος καλογερος με την βλαχικη προφορα στην πρωτη σκηνη,ο ματακιας σκυλος στην δευτερη που μπροστα του αυνανίζεται (τςτςτς και γαμώ τα λεξιλόγια εχω ο κερατας) και αργοτερα γαμαει....ωωωωπ συνουσιάζεται με τα κοριτσια ο πρωταγωνιστης και ο ακολαστος παπας της τριτης σκηνης

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΙΝΙΑ;

since1971
04-02-11, 21:38
Ενταξει θα τους βαλω ευκολες. Κι εσυ σε εξωτερικο σκληρο το εχεις ε; Σκληρα πραματα... ppnxoxo
το ωραίο είναι πως έχω κατεβάσει πολλές παλιές ελληνικές αλλά ποτέ δεν έκατσα να τις δω
θα τις κρατήσω για όταν γεράσω.
άλλοι χαζεύουν γραμματόσημα, εγώ θα χαζεύω γκουσγκούνη

Eleni7
04-02-11, 21:38
αν έχει καλά λεφτά και δεν έχει τίποτα άσχημες κανόνισε συμβόλαιο.

Τελικά πολύ αμαρτωλό μου βγήκε το ταλέντο..
Και είχα πρόταση από το Βατικανό να σε στείλω για σεμινάρια...ppnxoxoppnxoxoppnxoxo
Πολύ θα στενοχωρηθεί ο Πάπας...
Εκτός κι αν κάνουμε το ριμέικ του "Σκύψε ευλογημένη":s6vhaha:

since1971
04-02-11, 21:39
Και για να ξεχάσετε ΚΑΘΕ κριτική που εχετε ακουσει ή διαβάσει ως σήμερα, διαβαστε το παρακάτω.

Ταινια σιγουρα σταθμος στην Ελληνικη φιλμογραφια με τιτλο που εγινε ατακα που κραταει ως τις μερες μας και σημα κατατεθεν τον βοσκο με την φλογερα που παραπεμπει εμμεσα στην διονυσιακη αρχαιοτητα και λατρεια του σατυρου. Στα κλου της ταινιας ο παρθενος δοκιμος καλογερος με την βλαχικη προφορα στην πρωτη σκηνη,ο ματακιας σκυλος στην δευτερη που μπροστα του αυνανίζεται (τςτςτς και γαμώ τα λεξιλόγια εχω ο κερατας) και αργοτερα γαμαει....ωωωωπ συνουσιάζεται με τα κοριτσια ο πρωταγωνιστης και ο ακολαστος παπας της τριτης σκηνης

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΙΝΙΑ;
ε δεν μας χέζεις, που να προλάβω να κάνω φαστ φόργουορντ όλα τα βίντεο.
δεν περιγράφω άλλο!!

Eleni7
04-02-11, 21:39

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΙΝΙΑ;

Μήπως η ταινία που αναφέρω για το ταλέντο μου;
Σκύψε ευλογημένη;:s6vhaha:

sadi
04-02-11, 21:40
Μήπως η ταινία που αναφέρω για το ταλέντο μου;
Σκύψε ευλογημένη;:s6vhaha:

Κυρίες και κύριοι εχουμε νικητή!

Faithful
04-02-11, 21:41
δεν εκανα κατι ιδιαιτερο και συνδεθηκα.κατεβασα και ενα αρχειο δοκιμαστικα κιολας..

Τι στην ευχη μονο εγω δε μπορω να γραφτω :(

Eleni7
04-02-11, 21:43
Κυρίες και κύριοι εχουμε νικητή!

Είδες για να έχω πάει κατηχητικό;
Τι κερδίζω; Πρόεδρος είσαι. Θα γίνεις παραγωγός να κάνουμε το ριμέικ.
Έχω ταλέντα να εκδ... εμμμμ να προωθήσω...
Ο Χρίστος θα κάνει τον παρθένο δόκιμο καλόγερο;:s6vhaha:ppnxoxo

sadi
04-02-11, 21:46
Είδες για να έχω πάει κατηχητικό;
Τι κερδίζω; Πρόεδρος είσαι. Θα γίνεις παραγωγός να κάνουμε το ριμέικ.
Έχω ταλέντα να εκδ... εμμμμ να προωθήσω...
Ο Χρίστος θα κάνει τον παρθένο δόκιμο καλόγερο;:s6vhaha:ppnxoxo
Στον καλόγερο δεν θα εχει προβλημα, στο αλλο....ε,θα ζοριστουμε.

Eleni7
04-02-11, 21:51
Στον καλόγερο δεν θα εχει προβλημα, στο αλλο....ε,θα ζοριστουμε.

Μα η ταινία το "ζόρι" έχει ως θέμα. Δεν την έχω δει όμως.
Την έχεις; Γενικά έχεις τέτοιες ταινίες;
Και Γκουσγκούνη βέβαια. Θέλω να τις μελετήσω..

Για να γράψω το σενάριο για το ριμέικ..
Σκύψε ευλογημένη στα χρόνια του ΔΝΤ...

sadi
04-02-11, 21:53
Μα η ταινία το "ζόρι" έχει ως θέμα. Δεν την έχω δει όμως.
Την έχεις; Γενικά έχεις τέτοιες ταινίες;
Και Γκουσγκούνη βέβαια. Θέλω να τις μελετήσω..

Για να γράψω το σενάριο για το ριμέικ..
Σκύψε ευλογημένη στα χρόνια του ΔΝΤ...

Σορι Χελεν αλλα αυτες οι ταινιες ειναι μονο για μυημένους στα βαθύτερα νοήματα του παγκοσμίου κινηματογράφου. Διαμάντια απόδοσης, αισθητικής και κυρίως σεναρίου.

Eleni7
04-02-11, 21:56
Σορι Χελεν αλλα αυτες οι ταινιες ειναι μονο για μυημένους στα βαθύτερα νοήματα του παγκοσμίου κινηματογράφου. Διαμάντια απόδοσης, αισθητικής και κυρίως σεναρίου.

Και υπονοείς ότι δεν είμαι μυημένη και ότι δεν έχω αισθητικό κριτήριο;
Αυτό σημαίνει πόλεμος............................

Red Sting
04-02-11, 22:02
κι επειδή έκοψα τα μαλλιά μου και δεν περνιέμαι για Ορθόδοξος καλόγερος, μπορούμε να βασίσουμε την ταινία στην ανεπανάληπτη σκηνή του "Το Όνομα του Ρόδου", όπου ο μικρός καλόγερος ξεπαρθενιάζεται από την ζητιάνα. βέβαια για να μου κάνετε έτσι άθλιο το μαλλί θα ζητήσω κάτι παραπάνω...εκτός αν φέρετε την Μόνικα Μπελούτσι να συμπρωταγωνιστήσει!!!

sadi
04-02-11, 22:02
Και υπονοείς ότι δεν είμαι μυημένη και ότι δεν έχω αισθητικό κριτήριο;
Αυτό σημαίνει πόλεμος............................

Τς. Αυτα δεν ειναι απλοϊκά διδάγματα ερασιτεχνών όπως ο Κουροσαβα, ο Φελινι, ο Ταρκόφσκι και αλλων τετοιων τυχαίων. Ειναι δημιουργίες πλασμένες με κοπο και πνευματική εργασία. Είναι διάλογοι που αναβαθμίζουν σε άλλο επίπεδο τον κινηματογράφο, ανοίγοντας το μέλλον της τέχνης σε νέα , μέχρι τότε δύσβατα μονοπάτια.
Ατάκες που εχουν μείνει 30 χρονια ιστορικές δεν μπορει να ειναι τυχαίες. Σκύψε ευλογημένη. Τι θα γίνει ρε Βοκολη θα γαμήσεις; Βάστα θα σμπρώξω. Το παλαμάρι του βαρκάρη. Δεν μαγείρεψες; Να σε γαμήσω τώρα; Και ενα σωρό άλλες. Δεν αρκεί μια επιδερμική επαφή για να τις κατανοήσεις.

sadi
04-02-11, 22:03
κι επειδή έκοψα τα μαλλιά μου και δεν περνιέμαι για Ορθόδοξος καλόγερος, μπορούμε να βασίσουμε την ταινία στην ανεπανάληπτη σκηνή του "Το Όνομα του Ρόδου", όπου ο μικρός καλόγερος ξεπαρθενιάζεται από την ζητιάνα. βέβαια για να μου κάνετε έτσι άθλιο το μαλλί θα ζητήσω κάτι παραπάνω...εκτός αν φέρετε την Μόνικα Μπελούτσι να συμπρωταγωνιστήσει!!!

ΑΥΤΟ ειναι μορφωση. Κρατας τα καταλληλα διδαγματα απο τα καταλληλα βιβλία.

Eleni7
04-02-11, 22:05

Δώσε μου ιδέες και θα το διανθίσω εγώ. Θα γράψω το σενάριο βέβαια....
Κι έλεγα που θα εκφραστεί επιτέλους το ανώμαλο βέρτεξ μου...:s6vhaha:
Και έχω κάτι ιδέες.....ppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Eleni7
04-02-11, 22:10
Τς. Αυτα δεν ειναι απλοϊκά διδάγματα ερασιτεχνών όπως ο Κουροσαβα, ο Φελινι, ο Ταρκόφσκι και αλλων τετοιων τυχαίων. Ειναι δημιουργίες πλασμένες με κοπο και πνευματική εργασία. Είναι διάλογοι που αναβαθμίζουν σε άλλο επίπεδο τον κινηματογράφο, ανοίγοντας το μέλλον της τέχνης σε νέα , μέχρι τότε δύσβατα μονοπάτια.
Ατάκες που εχουν μείνει 30 χρονια ιστορικές δεν μπορει να ειναι τυχαίες. Σκύψε ευλογημένη. Τι θα γίνει ρε Βοκολη θα γαμήσεις; Βάστα θα σμπρώξω. Το παλαμάρι του βαρκάρη. Δεν μαγείρεψες; Να σε γαμήσω τώρα; Και ενα σωρό άλλες. Δεν αρκεί μια επιδερμική επαφή για να τις κατανοήσεις.

Μιλάς ως απλός θεατής κάποιων ιστορικών ταινιών.
Εγώ μιλώ από προσωπικά βιώματα. Όταν μεγαλώνω σε ένα τόπο όπου καθημερινά γινόμουν μάρτυρας διαλόγων και αφήγησης περιστατικών με πρωταγωνίστρια τη Βασίλω, ή άκουγα τις ατάκες της γριά Λάτζαινας ή της Κατίνας,και πολλών πολλών άλλων αντρών και γυναικών, τότε ναι σου έχω πάρει και τα σώβρακα πρόεδρε.
Ζήτα να μαθαίνεις, βιβλίο μπορώ να γράψω...
Ρε πως νομίζεις ότι βγήκε το "Εμείς ο βλάχοι... κλπ κλπ κλπ";:s6vhaha: