PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΒΙΒΛΙΑ

Σελίδες : [1] 2

drizzt
26-09-05, 19:17
Ό,τι πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχουμε διαβάσει όλοι μας γράψτε το εδώ να έχουμε ένα ενδιαφέροντα κατάλογο.
Κατά προτίμηση (για να έχουμε μία οργάνωση ακολουθείστε το παράδειγμα):

Τίτλος: Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΩΝ ΤΕΣΣΑΡΩΝ
Συγγρ: Caldwell, Ian
Εκδοσ: ΛΙΒΑΝΗ

--
Αν σας άρεσε ο Κώδικας Ντα Βίντσι, μην χάσετε αυτό το βιβλίο. Σαφώς καλύτερο αν και χρειάζεται λίγη υπομονή στο πρώτο μέρος του.
--

sadi
26-09-05, 19:34
The Stand ,Στίβεν Κινγκ
:twisted:

dali
26-09-05, 20:31
"Mέσα στο Βαθύ Λαρύγγι"

by

Linda Lovelace

Εκδόσεις ?

loustrakos
27-09-05, 00:12
Τελικά δεν θα υπήρχε καλύτερο timing από το συγκεκριμένο για να προτείνω 2 εξαιρετικά βιβλία, που έχουν άμεση εφαρμογή στο παρόν forum:

* ΠΟΙΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΟΥ; (Christina Butler)...εκδόσεις ΜΙΝΩΑΣ.

* ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΩΡΟ (Bertrand Cramer)...εκδόσεις ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ.

Επενδύστε άφοβα! :P

Και για να σοβαρευτούμε...ένας συγγραφέας-λογοτεχνικό κίνημα από μόνος του, με βάση τα alter ego που είχε δημιουργήσει κι ανακαλύφθηκαν μονάχα μετά το θάνατό του:

*** ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ *** (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2632843) (Bernardo Soares)...εκδόσεις ΕΞΑΝΤΑΣ

"Σχεδόν όλη την ενήλικη ζωή του και μέχρι το θάνατό του, από το 1913 έως το 1935, ο Φερνάντο Πεσσόα γράφει, με κάποιες διακοπές αλλά χωρίς να το εγκαταλείψει ποτέ, το "Βιβλίο της ανησυχίας", το οποίο σχεδιάζει να εκδώσει με την υπογραφή Μπερνάρντο Σοάρες. Αν ο Άλβαρο ντε Κάμπος είναι η εκκεντρική, παροξυσμική, ερωτική πλευρά του ποιητή, ο ημι-ετερώνυμός του Μπερνάρντο Σοάρες είναι, υπό την ταπεινή μορφή και ιδιότητα του βοηθού λογιστή, η ενσάρκωση της σκέψης του, το δημιούργημα το πιο κοντινό στο δημιουργό του, ο δίδυμος ίσκιος του, το ανήσυχο είδωλό του στον καθρέφτη.

Ημερολόγιο του Μπερνάρντο Σοάρες ή μυθιστόρημα του Φερνάντρο Πεσσόα με πρωταγωνιστή αυτό τον ακαταπόνητο διαβάτη της Λισαβόνας, work in progress αλλά ταυτόχρονα obraprima, το Βιβλίο της ανησυχίας είναι ο απολογισμός της καθημερινότητας, η καταγραφή των αισθήσεων, η οξύτητα της ειρωνικής σκέψης, η ανεπανάληπτη γραφή ενός από τους σημαντικότερους συγγραφείς του 20ού αιώνα.

"Γράφω, λυπημένος, στο ήσυχο δωμάτιό μου, μόνος όπως υπήρξα πάντα, μόνος όπως θα υπάρχω πάντα. Κι αναρωτιέμαι αν η φωνή μου, φαινομενικά τόσο ασήμαντη, δεν ενσαρκώνει την ουσία χιλιάδων φωνών, τη δίψα να μιλήσουν χιλιάδων ζωών, την υπομονή εκατομμυρίων ψυχών υποταγμένων σαν την δική μου στο καθημερινό πεπρωμένο, στο ανώφελο όνειρο, στην ελπίδα που δεν αφήνει ίχνη. Αυτές τις στιγμές η καρδιά μου χτυπά πιο δυνατά γιατί έχω συνείδηση πως υπάρχει." (Μπερνάρντο Σοάρες)"

Coach
27-09-05, 00:14
sc_laughc: sc_laughc: sc_laughc:

iek
27-09-05, 00:56
sc_laughc: sc_laughc: sc_laughc:

Τι γελας ωρε?? Ακαλλιεργητη!! :P :P Ε ακαλλιεργητη!! :P

Coach
27-09-05, 01:00
Καλά πάω να διαβάσω το "Ποιος έφαγε την κρέμα μου" για να μορφωθώ λιγουλάκι. :P study study2

iek
27-09-05, 01:07
Καλά πάω να διαβάσω το "Ποιος έφαγε την κρέμα μου" για να μορφωθώ λιγουλάκι. :P study study2

Δεν διαβαζεις κανενα βιβλιο του Λιακοπουλου να ενημερωθεις για τις πολιτικοκοινωνικες εξελιξεις στον πλανητη στο προσεχες μελλον?? :lol: :P

Ο Λιακοπουλος ειναι κορυφή, όχι οι διαφοροι κουλτουριαραιοι!! :P :P

Coach
27-09-05, 01:13
Αρκετά με τα κοινωνικοτέτοια ... γιατί να με πιάσει κατάθλιψη παραμονή του Μπερναμπέου; :cry:
Επιμένω να ανακαλύψω αυτόν τον βρωμιάρη που
βούτηξε την κρέμα μου. :P

drizzt
27-09-05, 17:06
Τίτλος: Ο ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ
Συγγρ: Egeleand, Tom
Εκδοσ: ΛΙΒΑΝΗ
ΝΕΤ : books in greek (http://www.books-in-greek.gr/booksingreek/product.asp?pf_id=97752&pr_type=outer)

--
Πολύ καλό σχεδόν-θρίλερ με περιεχόμενο θρησκευτικό και ξεκούραστη ανάγνωση.
--

sirkostas
28-10-05, 16:21
Η ομάδα των θαυμάτων... (http://www.sportfm.gr/news.jsp?newsID=28146)

http://www.sportfm.gr/images/news/iomada_1.jpg Κυκλοφόρησε... Η εθνική Βραζιλίας του 1970, το εκρηκτικότερο ποδοσφαιρικό μείγμα που βγήκε ποτέ στα γήπεδα, έγινε βιβλίο.

«Η ομάδα των θαυμάτων», όπως είναι ο τίτλος του βιβλίου που κυκλοφόρησε στα περίπτερα, σας ταξιδεύει στη χώρα των ποδοσφαιρικών ταλέντων του Πελέ, του Ζέρσον, του Ζαϊρζίνιο, του Ριβελίνο…

«Kλέψαμε» λίγο από τη «μαγική χρυσόσκονη» της εποχής εκείνης και σας προσφέρουμε ένα μέρος από το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου

«Σε ένα μεγάλο τραπέζι συνεδριάσεων βρίσκονται αραδιασμένα ένα σωρό στενά, πλαστικά ποτηράκια, στο μέγεθος της δαχτυλήθρας? σε αυτά πίναμε προηγουμένως cafezinho, μια γλυκιά παχύρρευστη βραζιλιάνικη παραλλαγή του εσπρέσο.
Εδώ και μία ώρα, ο Ζέρσον χρησιμοποιεί τα ποτήρια ως αυτοσχέδια βοηθήματα, τοποθετώντας τα σε στρατηγικές θέσεις, σαν να είναι πιόνια σκακιού. Διαλέγει εννέα από αυτά και αναπαριστά την τελική φάση του παιχνιδιού που, πριν από τρεις δεκαετίες, οδήγησε τις καλύτερες ομάδες του κόσμου στην απελπισία και εντέλει στην υποταγή»http://www.sportfm.gr/images/news/iomada3_1.jpg

«Μερικές φορές τον Πελέ τον μάρκαραν τρεις παίχτες, οπότε ένας από εμάς έμενε αμαρκάριστος», εξηγεί, και μετακινεί τρία ποτήρια στην άκρη του τραπεζιού. «Υστερα χρειάζονταν άλλοι δύο για να μαρκάρουν τον Ζαϊρζίνιο, άρα να κι άλλος ένας ελεύθερος», συνεχίζει, αφαιρώντας άλλα τρία ποτήρια.
Τα τρία απελευθερωμένα ποτηράκια που απέμειναν αντιπροσωπεύουν τον ίδιο, τον Ριβελίνο και τον Τοστάο. Τα κοιτάει με νόημα, ύστερα εμένα, χαμογελάει και σηκώνει τους ώμους του για να δείξει το αυτονόητο? ρουά ματ. «Η ομάδα μας ήταν η καλύτερη. Οσοι την είδαν, την είδαν. Οσοι δεν την πρόλαβαν, δεν θα δουν ποτέ κάτι παρόμοιο».

Απόσπασμα από το βιβλίο του «Η ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ»,
που κυκλοφόρησε από τoν Οργανισμό Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, σε μετάφραση της Μαλβίνας Αβαγιαννού και επιμέλεια του Χρίστου Χαραλαμπόπουλου

giovanni silva7
07-11-05, 07:14
Ραντεβού με την παρέα των Μάγων
Στα βιβλιοπωλεία από τις 12 Νοεμβρίου ο «Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκιψ».

sc_vamp

karteo
07-11-05, 09:48
Eνα περσινο best seller θα ηθελα να προτεινω εγω:

"Takis Potter and the greek-serb Prince"

σε ελευθερη μεταφραση: "Τακης Τσουκαλας και ο ελληνοσερβος Πριγκιπας"
;)

giovanni silva7
07-11-05, 16:20
Κρυαδες!!:p

drizzt
07-11-05, 18:26
Τίτλος: ΟΚΤΩ
Συγγρ: Κάθριν Νέβιλ (http://boutique.info-grece.com/default.php/manufacturers_id/2721?osCsid=61698f4ea3016ebd22d652eff268ced4)
Εκδοσ: ΛΙΒΑΝΗ (http://www.livanis.gr)
ΝΕΤ : info-greece (http://boutique.info-grece.com/product_info.php/products_id/6520/language/el)

--
Πάρα πολύ καλό θρύλερ, πρωτείνεται ανεπιφύλακτα ειδικά στους "σκακιστές".
--

*GrimReaper*
05-06-06, 21:35
http://i56.photobucket.com/albums/g165/karamounogliftis/9601408622.jpg

bow_all bow_all

Rena
05-06-06, 21:38
"Σαλεμς Λοτ" "Χρησιμα αντικειμενα" Stephen King

sadi
05-06-06, 21:46
"Σαλεμς Λοτ" "Χρησιμα αντικειμενα" Stephen King

Προσκυνώ. Ο κορυφαίος σύγχρονος συγγραφέας λογοτεχνίας τρόμου και μυστηρίου. Κορυφαίο του έργο θεωρώ τα βιβλία του "Τελευταίου Πιστολέρο" καθώς φυσικά και το "Κοράκι" , τα "Χρήσιμα αντικείμενα" και φυσικά "Το Αυτό"

Rena
05-06-06, 22:03
Δεν εχω διαβασει ολα τα βιβλια του,αλλα πραγματικα ο ανθρωπος ειναι κορυφη.Προς το παρον με περιμενει το "Η αφιερωση".Το επομενο θα ειναι καποιο απο αυτα που προτεινες.

anderson
05-06-06, 23:09
Προσκυνώ. Ο κορυφαίος σύγχρονος συγγραφέας λογοτεχνίας τρόμου και μυστηρίου. Κορυφαίο του έργο θεωρώ τα βιβλία του "Τελευταίου Πιστολέρο" καθώς φυσικά και το "Κοράκι" , τα "Χρήσιμα αντικείμενα" και φυσικά "Το Αυτό"
Ξέχασες το "Νυχτερινή βάρδια"...

sadi
06-06-06, 07:47
Όσα και να πω κάποιο θα ξεχάσω Αντρέα. Εχω όλα τα βιβλία του Κινγκ και ο τρόπος με τον οποίο γράφει είναι για μένα εκπληκτικός.

drizzt
06-06-06, 09:55
Εμένα μου αρέσει το Dark Tower...

sadi
06-06-06, 10:03
Ο "Μαύρος Πύργος" είναι συμμετοχή του Κίνγκ σε από κοινού συγγραφή βιβλίου και είναι όντως αξιολογότατη προσπάθεια (σε δύο μέρη), αν όντως εννοούμε το ίδιο βιβλίο

drizzt
06-06-06, 10:09
Ο "Μαύρος Πύργος" είναι συμμετοχή του Κίνγκ σε από κοινού συγγραφή βιβλίου και είναι όντως αξιολογότατη προσπάθεια (σε δύο μέρη), αν όντως εννοούμε το ίδιο βιβλίο
Το ίδιο λέμε αλλά δεν είναι μόνο δύο μέρη από όσο θυμάμαι ;)

sadi
06-06-06, 10:11
Προφανώς δε λεμε το ίδιο αφού εννοούσες τη σειρά "ο τελευταίος πιστολέρο" με τον Ρόλαντ. Αυτο είναι καθαρα του Κινγκ και επισης εξαιρετικο βιβλιο οπως εχω ηδη πει. Το γραφει εδώ και 40 χρονια (!!!) και του χρονου αναμένεται το τελευταιο μερος (και το περιμενω και με αγωνία).
Σφάλμα δικό μου αφού εννοούσα τα βιβλία "Το φυλακτό" και "Το μαύρο σπίτι" που έχει γράψει από κοινού με άλλον. Επίσης εξαιρετικα τα βιβλία που ο Κινγκ έγραψε με το ψευδώνυμο Μπάκμαν (Η Οργή, Ο δρομέας, κ.α.)

drizzt
06-06-06, 10:41
Προφανώς δε λεμε το ίδιο αφού εννοούσες τη σειρά "ο τελευταίος πιστολέρο" με τον Ρόλαντ. Αυτο είναι καθαρα του Κινγκ και επισης εξαιρετικο βιβλιο οπως εχω ηδη πει. Το γραφει εδώ και 40 χρονια (!!!) και του χρονου αναμένεται το τελευταιο μερος (και το περιμενω και με αγωνία).
Σφάλμα δικό μου αφού εννοούσα τα βιβλία "Το φυλακτό" και "Το μαύρο σπίτι" που έχει γράψει από κοινού με άλλον. Επίσης εξαιρετικα τα βιβλία που ο Κινγκ έγραψε με το ψευδώνυμο Μπάκμαν (Η Οργή, Ο δρομέας, κ.α.)
Μπράβο ρε Σάκη. Δεν θυμόμουν ότι λέγεται τελευταίος πιστολέρο, στα αγγλικά είχα διαβάσει 2 από τα βιβλία...
Επίσης με το Μπάκμαν έγραψε το Έργα Οδοποιΐας πολύ καλό για μένα.

sadi
06-06-06, 20:35
Επίσης για τους λατρεις της λογοτεχνίας τρόμου-φαντασίας θα προτείνω το βιβλίο της Ann Benson "Η 7η Μάστιγα".

red.empire7
05-04-08, 02:53
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ''Ο ΒΙΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ'':whis:

AIIZ
05-04-08, 12:50
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ''Ο ΒΙΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ'':whis:
Αρχηγέ μου σ' αγάπησα! :wor:

valadis
05-04-08, 16:13
ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ - STEVEN PREESFIELD!! και πειτε οτι θελετε!!!!

μετα βεβαια φανταστικη λογοτεχνια και ... Ελρικ του Μελνιμπονε του μαικλ Μουρκοκ για να δουμε επιτελους πραγματικα ενα σκοτεινο πριγκηπα με περισσοτερες εσωτερικες ανησυχιες απο τους συνηθισμενους! τον εχω και στο avatar μου αλλωστε

IERO
16-04-08, 23:12
Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι: "Η Αυτοκρατορία των Δράκων".

Μακράν το καλύτερο ιστορικό μυθιστόρημα και για μένα το ωραιότερο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα.

Και μια πρόταση για σειρές βιβλίων: Τι καλύτερο από το "Μικρό Ήρωα":D

valadis
19-04-08, 15:25

Μακράν το καλύτερο ιστορικό μυθιστόρημα και για μένα το ωραιότερο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα.

Και μια πρόταση για σειρές βιβλίων: Τι καλύτερο από το "Μικρό Ήρωα":D

ρε ΙΕΡΟ εισαι μεγαλος ρε παιδι μου τι να κανουμε ! ειδικα με τον μικρο ηρωα με συγκινησες... οταν ημουν μικρος τα ειχα διαβασει ολα... με μανια κιολας!

επισης σε φανταστικη λογοτεχνια και για τους πολυ βιτσιοζους θα προτεινα και το σιλμαριλλιον του τολκιν , αλλα οποιος ξεκινησει να το διαβασει καλο θα ειναι πριν ανοιξει την πρωτη σελιδα να εχει μαζι του στυλο και χαρτι για ...ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ!!!!!!!

IERO
28-04-08, 00:35
ρε ΙΕΡΟ εισαι μεγαλος ρε παιδι μου τι να κανουμε ! ειδικα με τον μικρο ηρωα με συγκινησες... οταν ημουν μικρος τα ειχα διαβασει ολα... με μανια κιολας!

Όποτε πέφτει τόμος στα χέρια μου, τον καταβροχθίζω... Πρέπει να κυκλοφορούνε ακόμα και τώρα:)

mpak
24-08-08, 14:53
Στις διακοπές μου διάβασα το ωραιότερο βιβλίο ever...
Atlas Shrugged της Ayn Rand.

----

"Atlas Shrugged" is the astounding story of a man who said that he would stop the motor of the world - and did. Tremendous in scope, breathtaking in its suspense, "Atlas Shrugged" stretches the boundaries further than any book you have ever read. It is a mystery, not about the murder of a man's body, but about the murder - and rebirth - of man's spirit.

Published in 1957, "Atlas Shrugged" was Ayn Rand's greatest achievement and last work of fiction. In this novel, she dramatizes her unique philosophy through an intellectual mystery story that integrates ethics, metaphysics, epistemology, politics, economics, and sex. Set in a near-future U.S.A. whose economy is collapsing as a result of the mysterious disappearance of leading innovators and industrialists, this novel presents an astounding panorama of human life - from the productive genius who becomes a worthless playboy to the great steel industrialist who does not know that he is working for his own destruction to the philosopher who becomes a pirate to the woman who runs a transcontinental railroad to the lowest track worker in her train tunnels. Peopled by larger-than-life heroes and villains, charged with towering questions of good and evil, "Atlas Shrugged" is a philosophical revolution told in the form of an action thriller.

----

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους. Μεταφρασμένο σίγουρα θα χάνει πολλά από το ύφος της Rand οπότε προτιμήστε το αγγλικό κείμενο.

masinGun
25-08-08, 09:20
Όσα και να πω κάποιο θα ξεχάσω Αντρέα. Εχω όλα τα βιβλία του Κινγκ και ο τρόπος με τον οποίο γράφει είναι για μένα εκπληκτικός.

"το Αυτό" . μετά το χάος

κατ΄εμέ το καλύτερό του ,ίσως το θρίλερ των θρίλερ

IERO
28-08-08, 14:10
Έχω πιάσει εδώ και καιρό το "Τοτέμ του Λύκου" του Ζιάνγκ Ρονγκ. Βιβλίο-αφύπνιση για τους Κινέζους. Έχει βραβευτεί.

differance
09-12-09, 09:52
Επαναφέρω αυτό το θέμα για τους βιβλιοφάγους του forum study

sk12072
09-12-09, 10:10
τι εννοεις το επαναφερεις;

differance
09-12-09, 10:14
Ήταν θαμμένο κάπου στο ΑΡΧΕΙΟ ΠΑΛΑΙΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ Στάθη. Δεν είναι καινούριο.

Fakes
09-12-09, 16:40
καλά βιβλία που διάβασα φέτος
Αστυνομικό : Αιχμηρά αντικείμενα (Τζίλιαν Φλιν)
Ιστορικό : Δακρυσμένη Μικρασία (Β. Τζανακάρης)
Αθλητικό : Καταραμένη ομάδα (Ντέϊβιντ Πις). Μιλαει για την αποτυχημένη χρονια του Μπράϊαν Κλαφ στην Λιντς.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
09-12-09, 18:28
Σας προτεινω τα βιβλια του Στιβεν Κινγκν για οποιον δεν τα ξερει ηδη.

differance
09-12-09, 19:33
Kι εγώ το αντίπαλο δέος που ακούει στο όνομα Dean Koontz :)

d.n.a.
10-12-09, 08:58
Kι εγώ το αντίπαλο δέος που ακούει στο όνομα Dean Koontz :)

Αυτός δεν ειναι και σεναριογράφος? Καπου έχω πετύχει το όνομα του αλλα δεν θυμάμαι που.

differance
10-12-09, 09:42
Είθισται ο συγγραφέας ενός μυθιστορήματος να συμμετέχει και στη συγγραφή του σεναρίου όταν αυτό γίνεται ταινία. Εδώ (http://www.imdb.com/name/nm0465588/) είναι όλες οι ταινίες, τηλεοπτικές σειρές κ.λ.π. που βασίζονται σε βιβλία του.

Από τις πιο γνωστές ταινίες είναι Το Κρησφύγετο (Ηideaway) του 1995 και τα Φαντάσματα (Phantoms) του 1998.

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjE0MTY4MDMzMl5BMl5BanBnXkFtZTcwMDU4MzkxMQ@@._ V1._SX99_SY140_.jpg http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTc5NDU2MzMyNl5BMl5BanBnXkFtZTcwMTkzOTQ1MQ@@._ V1._SX94_SY140_.jpg

Πάντως δεν έχουν καμία σχέση οι ταινίες με τα βιβλία. Αξίζει πραγματικά να τα διαβάσει ο λάτρης των μυθιστορημάτων φαντασίας/τρόμου.

sadi
10-12-09, 13:14
Το βιβλιο σε σχεση με την ταινια είναι σαν να τρως ενα υπεροχο γεύμα με επιδόρπιο σκατά ανάλατα.
Το διαβασμα ενος βιβλιου εχει απειρες θετικες προοπτικες η παρακολουθηση μιας ταινιας συνηθως μονο το αποβλακωμα για καμια δυο ώρες να περασουνε κι αυτες.

Fakes
10-12-09, 17:37
Το βιβλιο σε σχεση με την ταινια είναι σαν να τρως ενα υπεροχο γεύμα με επιδόρπιο σκατά ανάλατα.
Το διαβασμα ενος βιβλιου εχει απειρες θετικες προοπτικες η παρακολουθηση μιας ταινιας συνηθως μονο το αποβλακωμα για καμια δυο ώρες να περασουνε κι αυτες.
Με φαίνεται ότι μόνο η Λάμψη σαν ταινία ξεπέρασε το βιβλίο. Μπορεί και το "It".

d.n.a.
10-12-09, 19:44
Καλά ντε οκ, δεν είπα ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο. Απλά ανέφερα ότι κάπου τον είχα δει σαν σεναριογράφο.

sadi
11-12-09, 01:18

Το It με την καμία! Θεωρω το βιβλίο ακόμα κλάσεις ανώτερο. Η Λάμψη ίσως πλησίασε.

nikolios
16-12-09, 07:34
Αγορασα πριν λιγο καιρο το "1984" του Οργουελ..δυστυχως αντιληφθηκα πως οι 2 τελευταιες σελιδες ηταν κενες ! Λιγο περισσοτερη προσοχη δεν βλαπτει..Δεν εκανα θεμα , καθησα και διαβασα το τελος στο βιβλιοπωλειο. Καταπληκτικο βιβλιο , με μια δοση υπερβολης (ισως οχι και τοσο ) , περιγραφει τον κοσμο του μελλοντος.

Το καλυτερο βιβλιο που χω αγορασει φετος παντως ηταν το "Αρχιπελαγος Γκουλαγκ". Περιγραφει την κατασταση στην Σοβιετικη Ενωση , ιδιαιτερα κατα την Σταλινικη περιοδο.

differance
16-12-09, 07:54
Kακώς δεν έκανες θέμα. Από τη στιγμή που σου πούλησαν ελαττωματικό βιβλίο είναι υποχρεωμένοι να στο αντικαταστήσουν.

nikolios
16-12-09, 08:47
Μιας και μιλατε για ταινιες που εχουν βασιστει σε βιβλια , ξερει κανεις αν κυκλοφορει το βιβλιο "Στο στομα της τρελας" ? Η ταινια ηταν του Καρπεντερ.Δεν ξερω αν ειναι του Κινγκ το βιβλιο.Επισης πολυ ωραιο ειναι το "Alien". Δεν θυμαμαι ομως , ημερομηνια εκδοσης,ισως βγηκε μετα την ταινια.

differance
16-12-09, 11:22
Μιας και μιλατε για ταινιες που εχουν βασιστει σε βιβλια , ξερει κανεις αν κυκλοφορει το βιβλιο "Στο στομα της τρελας" ? Η ταινια ηταν του Καρπεντερ.Δεν ξερω αν ειναι του Κινγκ το βιβλιο.
H ταινία δε βασίζεται αποκλειστικά σε κάποιο βιβλίο αλλά σε ολόκληρο το έργο του Αμερικανού συγγραφέα ιστοριών τρόμου Howard Phillips Lovecraft. Mπορείς άμα θέλεις να διαβάσεις κάποια από τα βιβλία του. Τα περισσότερα έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ και τις εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ.

masinGun
16-12-09, 11:32

Το It με την καμία! Θεωρω το βιβλίο ακόμα κλάσεις ανώτερο. Η Λάμψη ίσως πλησίασε.

το "ΑΥΤΟ" σε καμία μα καμία των περιπτώσεων δεν πρέπει να το δει κάποιος , η θέαση της ταινίας είναι χαμένος χρόνος. αντίθετα επιβάλεται η ανάγνωση του βιβλίου

η "ΛΑΜΨΗ" πλησίασε καπως την ανατριχίλα του βιβλίου μονο και μόνο λόγω Τζακ !

Eleni7
16-12-09, 11:38
Kακώς δεν έκανες θέμα. Από τη στιγμή που σου πούλησαν ελαττωματικό βιβλίο είναι υποχρεωμένοι να στο αντικαταστήσουν.

Όντως είναι υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουν.
Μια φίλη μου επέστρεψε βιβλίο μετά από μήνες.
Το είχε αγοράσει ως συμπληρωματική βιβλιογραφία για το πανεπιστήμιο
στην αρχή της ακαδημαϊκής χρονιάς και το χρειάστηκε μετά από μερικούς μήνες. Διαπίστωσε ότι πολλές σελίδες μέσα ήταν κενές, πήγε σε βιβλιοπωλείο του εκδοτικού οίκου (Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης)
και το αντικατέστησαν χωρίς καν να έχουν απόδειξη αγοράς.

nikolios
16-12-09, 12:25
H ταινία δε βασίζεται αποκλειστικά σε κάποιο βιβλίο αλλά σε ολόκληρο το έργο του Αμερικανού συγγραφέα ιστοριών τρόμου Howard Phillips Lovecraft. Mπορείς άμα θέλεις να διαβάσεις κάποια από τα βιβλία του. Τα περισσότερα έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ και τις εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ.

Εχω ενα βιβλιο με συλλογη πολλων ιστοριων του στ'αγγλικα.Παντως με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα,δεν μπορεσα να βρω μεγαλη ποικιλια.

nikolios
16-12-09, 16:50
Μιας και απ'οτι καταλαβα , υπαρχουν αρκετοι φαν των μυθιστορηματων θριλερ / μυστηριου, οπως το It και την Λαμψη ,εχετε καποιο βιβλιο να προτεινετε ? Απο Κινγκ εχω διαβασει και τα 7 μερη του Μαυρου Πυργου και τα Χρησιμα Αντικειμενα , αλλα δεν μου φανηκαν τετοιου στυλ.

Fakes
16-12-09, 17:14
Μιας και απ'οτι καταλαβα , υπαρχουν αρκετοι φαν των μυθιστορηματων θριλερ / μυστηριου, οπως το It και την Λαμψη ,εχετε καποιο βιβλιο να προτεινετε ? Απο Κινγκ εχω διαβασει και τα 7 μερη του Μαυρου Πυργου και τα Χρησιμα Αντικειμενα , αλλα δεν μου φανηκαν τετοιου στυλ.
Το πιο τρομακτικό του είναι (κατά τη γνώμη μου) το Salem's lot. Το πιο καλό κατά γενική ομολογία η Λάμψη. Βιβλίο που έκανε την μεγάλη έκπληξη τα τελευταία χρόνια (βασικά αστυνομικού μυστηρίου) είναι το "Αιχμηρά αντικείμενα" της Τζίλιαν Φλυν (το εκθείασε και ο Κίνγκ.)

differance
16-12-09, 17:23
Dean Koontz, Εφιάλτες του Μεσονυχτίου, εκδόσεις Bell, Αθήνα 1991. Νομίζω όμως ότι είναι εξαντλημένο και ίσως δυσκολευτείς να το βρεις.

masinGun
17-12-09, 09:43
Το πιο τρομακτικό του είναι (κατά τη γνώμη μου) το Salem's lot. Το πιο καλό κατά γενική ομολογία η Λάμψη. Βιβλίο που έκανε την μεγάλη έκπληξη τα τελευταία χρόνια (βασικά αστυνομικού μυστηρίου) είναι το "Αιχμηρά αντικείμενα" της Τζίλιαν Φλυν (το εκθείασε και ο Κίνγκ.)

ενα αξιόλογο αρκεί να σκεφτεται πολύ το μυαλό είναι η "μακριά πορεία" . πραγματεύεται έναν κόσμο που επικρατεί στρατοκρατούμενο κράτος ... και λίγο πολύ μοιάζει με το σημερινό . επείσης ωραία η "αδυναμία" με την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα που δίνει η μαγεία των τσιγγάνων

το "Salem's lot" ήταν όντως τρομακτικό αλλά είχε και καλές ατάκες . ειδικά οι ταφόπλακες στο νεκροταφείο ! "μακάρι ο θεός να βοηθήσει να μείνει ακίνητος" :s6vhaha:
κατά την γνώμη μου το μεγαλείο είναι το "IT" . από τότε που το διάβασα παρατηρω τον εαυτό μου πως δεν πλησιάζω ποτέ κλοουν !!!!!!

Eleni7
17-12-09, 11:27
ενα αξιόλογο αρκεί να σκεφτεται πολύ το μυαλό είναι η "μακριά πορεία" . πραγματεύεται έναν κόσμο που επικρατεί στρατοκρατούμενο κράτος ... και λίγο πολύ μοιάζει με το σημερινό . επείσης ωραία η "αδυναμία" με την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα που δίνει η μαγεία των τσιγγάνων

το "Salem's lot" ήταν όντως τρομακτικό αλλά είχε και καλές ατάκες . ειδικά οι ταφόπλακες στο νεκροταφείο ! "μακάρι ο θεός να βοηθήσει να μείνει ακίνητος" :s6vhaha:
κατά την γνώμη μου το μεγαλείο είναι το "IT" . από τότε που το διάβασα παρατηρω τον εαυτό μου πως δεν πλησιάζω ποτέ κλοουν !!!!!!

Αυτό με τους κλόουν το έχουν πάθει όλοι:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:

Fakes
17-12-09, 15:43
Ο Κίνγκ εμπνεύστηκε την ιστορία του It από αυτόν εδώ...
http://www.trutv.com/library/crime/serial_killers/notorious/gacy/gacy_1.html

differance
30-12-09, 21:37

Το διαβάζω τώρα. Πραγματικά καταπληκτικό! Όπως και όλα τα βιβλία του Μανφρέντι που έχω διαβάσει ως τώρα :D

IERO
03-01-10, 23:05
Τρέξτε να πάρετε το logicomix. Μπεστ σέλερ στη Ν. Υόρκη και είναι βέβαιο ότι θα σας συναρπάσει. Όσοι ασχολείστε με μαθηματικά θα πωρωθείτε ακόμα περισσότερο. Όσοι δεν έχετε σχέση μ' αυτά, είναι βέβαιο ότι θα αναθεωρήσετε τις απόψεις σας. Πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κόμικ γραμμένο αποκλειστικά από Έλληνες συγγραφείς. Αντικείμενό του είναι η προσπάθεια θεμελίωσης των επιστημών της Λογικής και των Μαθηματικών από τους επιστήμονες που άφησαν ανεξίτηλο το σημάδι τους στο πέρασμα του χρόνου(π.χ. Ράσελ, Βίτγκενστάιν, Φρέγκε). Όταν μας το συνέστησε ο καθηγητής που μας κάνει το μάθημα της Ανάλυσης Αποφάσεων δεν έδωσα σημασία. Όταν όμως το είδα στο βιβλιοπωλείο θυμήθηκα τα λόγια του και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Μου άρεσε τόσο πολύ που διάβασα μέχρι και τις σημειώσεις που είναι στο τέλος του βιβλίου!!!

BrazHlias
05-01-10, 23:38
Τρέξτε να πάρετε το logicomix. Μπεστ σέλερ στη Ν. Υόρκη και είναι βέβαιο ότι θα σας συναρπάσει. Όσοι ασχολείστε με μαθηματικά θα πωρωθείτε ακόμα περισσότερο. Όσοι δεν έχετε σχέση μ' αυτά, είναι βέβαιο ότι θα αναθεωρήσετε τις απόψεις σας. Πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κόμικ γραμμένο αποκλειστικά από Έλληνες συγγραφείς. Αντικείμενό του είναι η προσπάθεια θεμελίωσης των επιστημών της Λογικής και των Μαθηματικών από τους επιστήμονες που άφησαν ανεξίτηλο το σημάδι τους στο πέρασμα του χρόνου(π.χ. Ράσελ, Βίτγκενστάιν, Φρέγκε). Όταν μας το συνέστησε ο καθηγητής που μας κάνει το μάθημα της Ανάλυσης Αποφάσεων δεν έδωσα σημασία. Όταν όμως το είδα στο βιβλιοπωλείο θυμήθηκα τα λόγια του και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Μου άρεσε τόσο πολύ που διάβασα μέχρι και τις σημειώσεις που είναι στο τέλος του βιβλίου!!!
παιδια ακουστε τον ιερο,ειναι φοβερο:wor:

nikolios
06-01-10, 08:35
Μιας και εχω διαβασει πολλα μυθιστορηματα τωρα τελευταια,ειπα να καταπιαστω με λιγη ιστορια , κυριως γυρω απο τον Β' Παγκοσμιο Πολεμο.

Ενα βιβλιο που εχω σταμπαρει

Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ: ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ

Η αυτοκρατορία του Χίτλερ αποτέλεσε τη μεγαλύτερη, πιο βάναυση και πιο φιλόδοξη αναδιάταξη της Ευρώπης που επιχειρήθηκε ποτέ στην ιστορία της.

Το βιβλίο χαρτογραφεί το φουτουριστικό τοπίο της ναζιστικής αυτοκρατορικής φαντασίας: από τα όνειρα των οικονομολόγων να μετατρέψουν την Ευρώπη σε μια τεράστια οικονομική αγορά για τα γερμανικά συμφέροντα μέχρι τα σχέδια του ίδιου του Χίτλερ για νέους διηπειρωτικούς αυτοκινητόδρομους που θα διέσχιζαν τις εθνοκαθαρμένες ρωσικές στέπες, κι από κει μέχρι τις φαντασμαγορικές θεωρίες του επιτελείου και των Ες-Ες περί ολοκληρωτικού πολέμου, Τελικής Λύσης και μακραίωνης πολιτικής κυριαρχίας, Πάνω απ' όλα, αυτή η ανατριχιαστική περιγραφή δείχνει τι συνέβη όταν τέτοιες ιδέες συναντήθηκαν στ' αλήθεια με την πραγματικότητα.

Η αυτοκρατορία του Χίτλερ προσφέρει μια νέα, σφαιρική αποτίμηση αυτής της εμπειρίας, μια αποκαλυπτική εικόνα του μέλλοντος που δεν ήρθε ποτέ.

Αντλώντας από ένα πρωτόγνωρο φάσμα πηγών, ο Μαρκ Μαζάουερ αποκαλύπτει πώς οι ναζί σχεδίασαν, διατήρησαν και εντέλει έχασαν την ευρωπαϊκή αυτοκρατορία τους και ποιο ήταν το όραμα του κόσμου που θα είχε φτιάξει ο Χίτλερ αν είχε κερδίσει τον πόλεμο.

Γενικα , δεν ψαχνω κατι στο στυλ της εξιστορησης γεγονοτων , τα οποια ειναι λιγο πολυ γνωστα.Αν καποιος εχει καμμια προταση για βιβλιο σχετικα με τον Β Παγκοσμιο Πολεμο , ας την πει!

nbqgr
08-01-10, 09:33

Αν γουστάρεις τέτοιου είδους Λογοτεχνία πάρε μερικούς τίτλους,

"Ο Θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκολντμπαχ" πάλι του Α. Δοξιάδη.
"Το θεώρημα του Παπαγάλου"

και ελπίζω να θυμηθώ κι άλλους

IERO
10-01-10, 12:09
Ειδικά το πρώτο που γράφεις Νίκο είναι πολύ γνωστό, αλλά τώρα έχω αφοσιωθεί σε ένα άλλο οικονομικό βιβλίο. Μόλις το τελειώσω και τελειώσω και με την εξεταστική θα έχω χρόνο για περαιτέρω εξερευνήσεις ;-)

stelios-7-
02-03-10, 01:34
σκεφτομαι να αγορασω το godfather η επιστροφη εχει βγει εδω και ενα μηνα..
εχω δει και τις ταινιες και μου αρεσε παρα πολυ και ετσι σκεφτομαι να διαβασω και το βιβλιο.....
τωρα αν το εχει παρει καποιος η αν εχει ακουσει κατι καλο θα ηθελα να μου πει την γνωμη του..
το βιβιλιο ειναι αυτο..http://3.bp.blogspot.com/_WMu_KBcWlyE/S1Pmi6Q-p5I/AAAAAAAAcy8/ZnF1fLdIzws/s400/&#37;CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%BF%C E%B9+%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%B9.jpg

sadi
02-03-10, 04:42
Δεν το εχω διαβασει αλλα συνήθως οταν εχεις διαβασει το βιβλιο η ταινια μοιαζει μάπα, ενω σε αρκετες περιπτώσεις αν εχεις δει την ταινια και έχεις ταυτιστεί το βιβλίο μοιάζει μονοτονο.
Απο σένα εξαρτάται Στελιο και το ποσο γουστάρεις να διαβάζεις, απο την άποψη του πόσο βιβλιοφάγος είσαι.

IERO
03-03-10, 14:35
"Το Βήμα" είχε βγάλει δύο οικονομικά βιβλία. Πριν τρεις εβδομάδες κυκλοφόρησε ο Πλούτος των Εθνών του Άνταμ Σμιθ, το πρώτο οικονομικό βιβλίο της ιστορίας. Αποσαφηνίζονται πολλά για τον πατέρα της οικονομικής επιστήμης.

dimace
03-03-10, 23:57
ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ - STEVEN PREESFIELD!! και πειτε οτι θελετε!!!!

Το κορυφαίο ιστορικό μυθιστόρημα με αντικείμενο την Σπάρτη!
Στο ίδιο μήκος κύμματος και ο "Ακλόνητος Βράχος", ο οποίος
αποτελεί διδακτέα ύλη στο Κορνέλ...

Επίσης συστήνω:

Ο φύλακας στη σύκαλη, του Σάλιτζερ! Η πιο ολοκληρωμένη
περιγραφή της οργισμένης γενιάς της Αμερικής μετά τον
πόλεμο (Τζέιμς Ντιν κλπ)

Η φόρμουλα του Θεού, του Ντος Σάντος! Πολύ φυσική και
χημεία, μαθηματικά, φιλοσοφία, όλα, στην αναζήτηση απάντησης
για την ύπαρξη του Θεού.

Αιολική Γη, του Βενέζη! Μεγάλα συναισθήματα και συγκινήσεις
πριν την καταστροφή του 22. Απλά κορυφαίο.

Η τελευταία μέρα του μεσοκαλόκαιρου, του Αγγέλου! Νεανική
ψυχολογία και προβληματισμός υψηλού επιπέδου.

Το χρονικό της Αλώσεως, του Σφραντζή! Η περιγραφή της πολιορκίας
είναι αντάξια ενός Θουκιδίδη!

(όσο για τα φρικώδη... θα συμφωνήσω πως το Σάλεμ Λοτ, είναι
απλά η κορυφή!)

lofou
04-03-10, 01:15
μυθιστορημα αξεπεραστο κατ εμενα ειναι η παπισσα ιωαννα του ροϊδη
εχει τοσο βαθος που ελαχιστοι την καταλαβαν αν και τη διαβασαν εκατομμυρια

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
04-03-10, 01:32
Εχει βγει και ταινια αυτο το βιβλιο.Το διαφημιζουνε πολυ εντονα στην Ιταλια.

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
04-03-10, 01:33
σκεφτομαι να αγορασω το godfather η επιστροφη εχει βγει εδω και ενα μηνα..
εχω δει και τις ταινιες και μου αρεσε παρα πολυ και ετσι σκεφτομαι να διαβασω και το βιβλιο.....
τωρα αν το εχει παρει καποιος η αν εχει ακουσει κατι καλο θα ηθελα να μου πει την γνωμη του..
το βιβιλιο ειναι αυτο..http://3.bp.blogspot.com/_WMu_KBcWlyE/S1Pmi6Q-p5I/AAAAAAAAcy8/ZnF1fLdIzws/s400/%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%BF%C E%B9+%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%B9.jpg
Το στορυ του βιβλιου ειναι εντελως καινουργιο ή εχει γινει κανα remake?

stelios-7-
04-03-10, 10:00
καινουριο ειναι ηλια....
ψηνομαι να παω να το παρω....

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
05-03-10, 14:28
Και εγω το ιδιο και μαλλον θα παω,ασχετα με το τι ταινια θα βγει μετα..

differance
05-03-10, 14:33
Πάρε να διαβάσεις τον συνονόματό σου :s6vhaha:

ILIAS-KORLEONE <<JESUS>>
06-03-10, 00:46
Πάρε να διαβάσεις τον συνονόματό σου :s6vhaha:
Εεεετσι..bellou

sadi
06-03-10, 01:11
Εγω εσχατως κανω μια "επαναληψη" στα βιβλια του Τσιφόρου.

Η Ιστορια των Ηνωμενων Πολιτειων

BrazHlias
12-04-10, 15:08
παιδια ασχολειται κανεις με τη μουσικη? ξερετε κανενα καλο βιβλιο για να μαθω μπουζουκι?

IERO
12-04-10, 15:59
Θα ρωτήσω αύριο και θα σου πω Ηλία:)

Είναι καμιά φορά που κάποια πράγματα είναι μες στα μούτρα μας (κυριολεκτικά) και δε μπορούμε ή δε θέλουμε να τα δούμε. Πριν λίγες μέρες αγόρασα τον "Πολιτικό" του Πλάτωνα και έχω κολλήσει. Τη γραφή του θα τη ζήλευαν οι καλύτεροι σημερινοί συγγραφείς.

stelios-7-
14-04-10, 01:55
λοιπον ρωτησα σημερα και μου ειπε ενας φιλος μου που πηγε να μαθει μπουζουκι αλλα τελικα δεν εμαθε τεσπα,καλο βιβλιο ειναι αυτο
πολυ απλο και οχι κουραστικο..το βιβλιο εινια αυτο
http://www.biblionet.gr/images/covers/b69292.jpg
http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4143542 (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4143542)
παντως να ξερεις ηλια εινια πολυ δυσκολο να μαθεις μπουζουκι
θελει υπομονη...

BrazHlias
14-04-10, 02:59
λοιπον ρωτησα σημερα και μου ειπε ενας φιλος μου που πηγε να μαθει μπουζουκι αλλα τελικα δεν εμαθε τεσπα,καλο βιβλιο ειναι αυτο
πολυ απλο και οχι κουραστικο..το βιβλιο εινια αυτο
http://www.biblionet.gr/images/covers/b69292.jpg
http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4143542 (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4143542)
παντως να ξερεις ηλια εινια πολυ δυσκολο να μαθεις μπουζουκι
θελει υπομονη...
μου τα μπερδευεις ρε στελιο απ'τη μια μου λες ειναι δυσκολο απο την αλλη το βιβλιο λεει ειναι ευκολο να μαθεις μπουζουκιppnxoxo

χαχαχα πλακα κανω φιλε,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,η αληθεια ειναι οτι το παλευω απο τα χριστουγεννα μονος μου τελειως και οντως ειναι πολυ δυσκολο αλλα εχω ορεξη προς το παρον.(την ειδα ζαμπετας στα γεραματα τρομαρα μου:s6vhaha:).

θα το παρω και βλεπουμε...

παντως να ξερεις ετσι και δεν με βοηθησει το βιβλιο να μαθω θα ερχομαι να σου κανω κανταδα καθε μερα εξω απο το σπιτι σου για εκδικησηppnxoxo

IERO
14-04-10, 14:48
Ξέχασα να ρωτήσω εχτές. Συγγνώμη :$

Την άλλη εβδομάδα θα σου πω και τη δική μου πρόταση :)

Eleni7
14-04-10, 20:43
μου τα μπερδευεις ρε στελιο απ'τη μια μου λες ειναι δυσκολο απο την αλλη το βιβλιο λεει ειναι ευκολο να μαθεις μπουζουκιppnxoxo

χαχαχα πλακα κανω φιλε,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,η αληθεια ειναι οτι το παλευω απο τα χριστουγεννα μονος μου τελειως και οντως ειναι πολυ δυσκολο αλλα εχω ορεξη προς το παρον.(την ειδα ζαμπετας στα γεραματα τρομαρα μου:s6vhaha:).

θα το παρω και βλεπουμε...

παντως να ξερεις ετσι και δεν με βοηθησει το βιβλιο να μαθω θα ερχομαι να σου κανω κανταδα καθε μερα εξω απο το σπιτι σου για εκδικησηppnxoxo

Τώρα να πω τίποτα για τα γεράματα;:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:
Που πας ρε Καραμήτρο 21 ετών παλιόγερε;:s6vhaha:
Λοιπόν είσαι πάαααααααααααααρα πολύ μικρός και επιβάλλεται σε όποια ηλικία είσαι να κάνεις πράγματα που αγαπάς και θέλεις.
Λοιπόν ξεκίνα κι εμείς θα περιμένουμε την πρόοδό σου.
Οι καντάδες δεκτές όποια κι αν είναι η πρόδος, γιατί θέλω ούτως ή άλλως
να εκδικηθώ κάτι γείτονες που μου αλλάζουν τα φώτα από τη φασαρίαppnxoxo

Άντε να κάνουμε και κομπανία red-dna. Ρεμπέτικη βέβαια, εγώ θα βαράω το ντέφιppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

BrazHlias
14-04-10, 20:52
Τώρα να πω τίποτα για τα γεράματα;:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:
Που πας ρε Καραμήτρο 21 ετών παλιόγερε;:s6vhaha:
Λοιπόν είσαι πάαααααααααααααρα πολύ μικρός και επιβάλλεται σε όποια ηλικία είσαι να κάνεις πράγματα που αγαπάς και θέλεις.
Λοιπόν ξεκίνα κι εμείς θα περιμένουμε την πρόοδό σου.
Οι καντάδες δεκτές όποια κι αν είναι η πρόδος, γιατί θέλω ούτως ή άλλως
να εκδικηθώ κάτι γείτονες που μου αλλάζουν τα φώτα από τη φασαρίαppnxoxo

Άντε να κάνουμε και κομπανία red-dna. Ρεμπέτικη βέβαια, εγώ θα βαράω το ντέφιppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo
κανονικα ομωςppnxoxo

θα παρουμε και για μπαγλαμα τον μαρεσκα:s6vhaha:

θελουμε και μια φωνη και κλεισαμε.ρεμπετικη κομπανια και αμα δεν μας κομπανανε μετα να μη με λενε ηλιαppnxoxo

Eleni7
14-04-10, 21:03
κανονικα ομωςppnxoxo

θελουμε και μια φωνη και κλεισαμε.ρεμπετικη κομπανια και αμα δεν μας κομπανανε μετα να μη με λενε ηλιαppnxoxo

Μια μέρα θα τη γράψει η ιστορία
τη θρυλική του red-dna την κομπανία:s6vhaha:

Καλά τον Ντιόγκο απέξω θα τον αφήσουμε;
Άμα πιάσουμε δουλειά σε κέντρο να τον πάρουμε για λουλουδούppnxoxoppnxoxoppnxoxo

stelios-7-
14-04-10, 21:51
θα εχει και φαι?
αμα εχει μεσα ειμαι:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:

lofou
14-04-10, 21:53
πολυ ωραιο βιβλιο ειναι η "ελενη η πορνη"

:s6vhaha:

μια συγγραφεας εγραψε τη ζωή της μεγαλύτερης π....ας της κύπρου :)

stelios-7-
14-04-10, 22:10
ελεος.
:rollingeyes:

Eleni7
14-04-10, 23:18
πολυ ωραιο βιβλιο ειναι η "ελενη η πορνη"

μια συγγραφεας εγραψε τη ζωή της μεγαλύτερης π....ας της κύπρου :)

Τρύφωναααααααααααααααααααααααααααααα!!!
Τι είναι αυτά που γράφεις;

Κι αυτό το όνομά μου πια.
Στιγμές μεγαλείου έχει γνωρίσει. Ήταν να μην κάνει αρχή η Ελένη της Τροίας.
Για πες μας περισσότερα στοιχεία να ξέρουμε :whis:

lofou
15-04-10, 02:26
sc_laughc:sc_laughc:sc_laughc:

http://nampounavalotora.blogspot.com/2008/06/blog-post_08.html

BrazHlias
23-04-10, 14:31
παιδια ακουσα καλα λογια για το "Ο αναρχικος τραπεζιτης" του Πεσοα.η αληθεια ειναι πως με ιντριγκαρε καπως ο τιτλος του βιβλιου αφου ειναι καπως αληγορικος, ειναι δυο εννοιες που συγκρουονται αφου ο αναρχικος συνηθως θεωρει τις τραπεζες το κεντρο του οικονομικου συστηματος που κυριαρχει στις μερες μας.

το εχει διαβασει καποιος? για πειτε καμια γνωμη

IERO
29-04-10, 20:50
Τελικά δεν ήξερε να μου πει για μπουζούκι :(

Τελείωσα τον "πολιτικό". Αν ξέρατε πόσο μπροστά είναι ο Πλάτωνας από όλους τους σύγχρονους συγγραφείς...

Phaedra
30-04-10, 01:50
κανονικα ομωςppnxoxo

Παρακαλώ, για την οντισιόν καλά πάω...??? ppnxoxo:rolleyes:

BrazHlias
30-04-10, 16:06
Παρακαλώ, για την οντισιόν καλά πάω...??? ppnxoxo:rolleyes:

βασικα δεν θα χρειαστει οντισιον, εισαι η μονη υποψηφια οποτε περνας απρι ορι και το παιζεις και βεντετα αμα λαχειppnxoxo

Phaedra
03-05-10, 15:04
βασικα δεν θα χρειαστει οντισιον, εισαι η μονη υποψηφια οποτε περνας απρι ορι και το παιζεις και βεντετα αμα λαχειppnxoxo

Ε μα σαςςςςς παρακαλώ, δε θα με ακούσετε...??:(-angry-):
Πώς, έτσι? Δε μπορώ, δε μου βγαίνει το feeling, πώς το λένε........ :whis:

...Θέλω να περάσω με το κορμί εεεε με το σπαθί μου....!! :s6vhaha: :s6vhaha:

BrazHlias
06-05-10, 16:56
Ε μα σαςςςςς παρακαλώ, δε θα με ακούσετε...??:(-angry-):
Πώς, έτσι? Δε μπορώ, δε μου βγαίνει το feeling, πώς το λένε........ :whis:

...Θέλω να περάσω με το κορμί εεεε με το σπαθί μου....!! :s6vhaha: :s6vhaha:
ωραια αφου καιγεσαι τοσο θα σε... "περασω" απο ενα καστινγκ.

αλλα φερε και μια φιλη σου μαζι.....ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Phaedra
14-05-10, 20:52
ωραια αφου καιγεσαι τοσο θα σε... "περασω" απο ενα καστινγκ.

αλλα φερε και μια φιλη σου μαζι.....ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Γιατί μου φαίνεται λίγο ύποπτο αυτό......??? :s6vhaha::s6vhaha:

BrazHlias
14-05-10, 22:27
Γιατί μου φαίνεται λίγο ύποπτο αυτό......??? :s6vhaha::s6vhaha:

IERO
01-07-10, 18:42
Μόλις τελείωσα το "Τρακτάτους Λογκικο-Φιλοσόφικους".

Σε όποιους αρέσει το "ψάξιμο" και η φιλοσοφία γενικότερα, μπορώ να πω ότι είναι το βιβλίο που αναμετράται μετωπικά με όλα τα φιλοσοφικά προβλήματα και τα λύνει.

Ευχαριστώ για την πρόταση Ελένη :D

BrazHlias
01-07-10, 23:02
εγω διαβαζω την "αντιστροφη της πυραμιδας" πολυ ωραιο μεχρι στιγμης για οσους ασχολουνται με συστηματα,τακτικες κτλ καμμενα θεματα. αλλα δειχνει και το πως αρχισε να μεταλασεται το αρχικο 2-3-5 σε 5-3-2 ιστορικα.

consigliere
02-07-10, 00:04
Γιώργο πολύ δυνατό μυαλό ο Λούντβιχ αλλά δεν είναι ο μόνος που φιλοσοφεί. :)

Μια που σου άρσε δες κι άλλους....

sirkostas
02-07-10, 00:33
Για τους γύρω στα 40 προτείνω "Τα Απομνημονεύματα Του Ταρατατά"! Για να θυμηθούν την εφηβεία τους!:s6vhaha:

consigliere
02-07-10, 00:36
Και Μπαλαδόρο, Σωφεράκι... :)

sadi
02-07-10, 01:08
Καρζάν, Ζόρο, Ζάκουλα. Να συμπληρώσω κι εγώ. Καρφωνόμαστε αγρια παντως...

Που να τα βρουμε αυτα τώρα ρε σεις; Η επιτομή της τσοντας. Απο αυτα τα περιοδικακια βγηκε ο ορος τσόντα για το φτηνιαρικο πορνό. Ενημερωτικά ένα τεύχος από αυτά μανι μανι ενα πεντακοσαρικάκι το αξίζει ως συλλεκτική έκδοση για πορνόβιους :s6vhaha:

lofou
02-07-10, 07:54
αυτοι ειναι συλλεκτες!!!

IERO
02-07-10, 10:00
Γιώργο πολύ δυνατό μυαλό ο Λούντβιχ αλλά δεν είναι ο μόνος που φιλοσοφεί. :)

Μια που σου άρσε δες κι άλλους....

Έχω διαβάσει και Πλάτωνα συνονόματε:)

Πάντως το έχω απωθημένο να διαβάσω τον "Πλούτο των Εθνών". Όποτε πάω να διαβάσω 2 σελίδες με παίρνει ο ύπνος:s6vhaha: Ο Σμιθ αναλύει μέχρι αηδίας ό,τι βλέπει και το προσαρμόζει στην οικονομία.

consigliere
07-07-10, 10:35
Και πολύ χαίρομαι!

Αλλά σε επίπεδο Φιλοσοφίας υπάρχουν πολλά να διαβάσει κανείς. Ήδη πχ να δει το πλαίσιο των ερωτημάτων που έχουν τεθεί διαχρονικά και το πώς εξελίχθηκε η σκέψη. Αλλά και επιμέρους, υπάρχουν πολλοί επιμέρους κλάδοι να δει κανείς, από Οντολογία μέχρι Αναλυτικούς και από Υπαρξιστές φιλοσόφους μέχρι παλαιότερους. Όλους με μεγάλη συνέπεια στην σκέψη τους και πολύ δυνατά μυαλά. Αυτό εννοώ!
(Εγώ προσωπικά τον Πλάτωνα τον ψιλοβαριέμαι....) :)

IERO
14-07-10, 13:40
Και πολύ χαίρομαι!

Αλλά σε επίπεδο Φιλοσοφίας υπάρχουν πολλά να διαβάσει κανείς. Ήδη πχ να δει το πλαίσιο των ερωτημάτων που έχουν τεθεί διαχρονικά και το πώς εξελίχθηκε η σκέψη. Αλλά και επιμέρους, υπάρχουν πολλοί επιμέρους κλάδοι να δει κανείς, από Οντολογία μέχρι Αναλυτικούς και από Υπαρξιστές φιλοσόφους μέχρι παλαιότερους. Όλους με μεγάλη συνέπεια στην σκέψη τους και πολύ δυνατά μυαλά. Αυτό εννοώ!
(Εγώ προσωπικά τον Πλάτωνα τον ψιλοβαριέμαι....) :)
Καλά, από φιλοσοφικά βιβλία να φαν κι οι κότες. Στην πλειοψηφία τους όμως στηρίζονται στους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους. Λέβι Στρος, Ράσελ, κτλ κτλ κτλ. Ένα σωρό.

Προσωπικά, αν και μου αρέσει περισσότερο η οικονομική φιλοσοφία, κάνω κανένα "διάλειμμα" για να διαβάσω κάποιο καθαρά φιλοσοφικό βιβλίο.

Το μόνο έργο του Πλάτωνα που έχω διαβάσει είναι ο "πολιτικός", το οποίο με ενθουσίασε απίστευτα. Θα ήθελα όμως να διαβάσω και την "αντίπερα όχθη", δηλαδή Αριστοτέλη:)

sadi
14-07-10, 13:46
Εγω ψαχνω ενα βιβλιο για τις διχασμενοτριχασμενες προσωπικότητες :s6vhaha:

IERO
14-07-10, 13:51
Εγω ψαχνω ενα βιβλιο για τις διχασμενοτριχασμενες προσωπικότητες :s6vhaha:
Σωκράτης Κόκκαλης: "Εγώ, ο Σωκράτης":s6vhaha:

sadi
14-07-10, 13:52
Σωκράτης Κόκκαλης: "Εγώ, ο Σωκράτης":s6vhaha:

Μια μικρη διόρθωση. Ο πληρης τίτλος ειναι "Εγώ, εσύ, αυτός, ολοι εμείς , ο Σωκράτης" ppnxoxo

smageo
14-07-10, 13:53
:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha::s6vh aha:

smageo
14-07-10, 13:57
Λοιπον απο το Σαββατο ξεκιναω το: "Το χρονικο του χρονου" του Στηβεν Χοκινς.
Εκλαικευμενη επιστημη η κατηγορια του και απο ενα γρηγορο ξεφυλισμα που εκανε δειχνει πολυ ενδαφερον.
Ιδωμεν....

sadi
14-07-10, 14:04
Χρονοβόρο βιβλιο :s6vhaha:

kritikia
14-07-10, 14:08
Εκλαικευμενη επιστημη η κατηγορια του και απο ενα γρηγορο ξεφυλισμα που εκανε δειχνει πολυ ενδαφερον.
Ιδωμεν....

Προσεχε μην πεσεις σε καμια μαυρη τρυπα:s6vhaha:

nbqgr
14-07-10, 14:09
Ιδωμεν....

Όσο ασχολείται με την "Σχετικότητα" είναι εκλαικευμένο, στο κβαντικό δεν κατάλαβα γρι ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Δεν είναι χρονοβόρο χρονοστρεβλωτικό είναι ppnxoxoppnxoxo

smageo
14-07-10, 14:10

Προσεχε μην πεσεις σε καμια μαυρη τρυπα:s6vhaha:

ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Αυτο σας εκανε εντυπωση βρε αθλιοι και οι δυο σας?

Οτι την Παρασκευη τελειωνω εξεταστικη και απο το Σαββατο θα ξανακραταω βιβλιο δεν σας κανει εντυπωση??

Πτου σας βρε φιλοι ειστε εσεις??

Φιλοι ειστε. :-P:-P:-P:-P

consigliere
14-07-10, 14:12
Και αμφιλεγόμενο....

consigliere
14-07-10, 14:12
Τί εξεταστική Σμαρώ?? (Φαντάζομαι όχι στα "συστήματα" του Βαλβέρδε... :s6vhaha:)

smageo
14-07-10, 14:17
Όσο ασχολείται με την "Σχετικότητα" είναι εκλαικευμένο, στο κβαντικό δεν κατάλαβα γρι ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

Δεν είναι χρονοβόρο χρονοστρεβλωτικό είναι ppnxoxoppnxoxo

Θα δουμε, μακαρι να μου αρεσει οσο η σχετικοτητα και η κβαντικη φυσικη. :)

Απλα εψαχνα να βρω κατι "επιστημονικα" εκλαικευμενο και το βρηκα απο το μεγαλυτερο ισως θεωρητικο φυσικο των τελευταιων χρονων.

Θα σας πω εντυπωσεις απο την αλλη εβδομαδα.

sadi
14-07-10, 14:18
Εγω ψαχνω κανα Μπλεκ να διαβασω για να διευρύνω τους πνευματικους μου οριζοντες.

smageo
14-07-10, 14:24
Εγω ψαχνω κανα Μπλεκ να διαβασω για να διευρύνω τους πνευματικους μου οριζοντες.

Μπλεκ
Αγορι
Σεραφινο
Τιραμολα
Ποπαι
Μικι Μαους
Μανινα
Κατερινα

Πωωωωω ρε συ τι λες τωρα!! :):):)

nbqgr
14-07-10, 14:27

Για το καλοκαίρι κάτι πιό δημιουργικό ρε αδελφέ, κάτι πιο δροσιστικό κάτι σε βαρκάδα ας πούμε.........

http://www.discomania.gr/portal2/files/public/1201566311_22_FT0_taratata038.jpg

consigliere
14-07-10, 14:27
Τρουένο??

sadi
14-07-10, 14:29
Καλο και το Τρουενο, με πολλες ιστοριες μεσα. Χοχοχο. ΑΑΑΑΑΑυτα ειναι βιβλια.

sadi
14-07-10, 14:29
Για το καλοκαίρι κάτι πιό δημιουργικό ρε αδελφέ, κάτι πιο δροσιστικό κάτι σε βαρκάδα ας πούμε.........

http://www.discomania.gr/portal2/files/public/1201566311_22_FT0_taratata038.jpg

Στο δικό μου στρατόπεδο επαιζε Σωφεράκι και Ζάκουλα.

nbqgr
14-07-10, 14:33
Το πρώτο έντυπο που έπεσε στα χέρια μου στο ΠΝ ήταν το τεύχος του Playboy με την Μαίρη Χρονοπούλου

consigliere
14-07-10, 14:35
Τί λες τώρα.....

nbqgr
14-07-10, 14:36
Να το βρεις ρε να ξεστραβωθείς

consigliere
14-07-10, 14:41
Το θυμάμαι! :)

sadi
14-07-10, 15:03
Ανεξίτηλες θύμησες μαλιστα... :s6vhaha:

nbqgr
14-07-10, 15:13
Ανεξίτηλες θύμησες μαλιστα... :s6vhaha:

Νεανικοί έρωτες με ...ώριμες ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

smageo
14-07-10, 15:15
Βρε αθλιοι ελα βιβλιο ειπα και εγω οτι θα διαβασω και μου το ξεσκισατε το θρεντ!! :)
Πωπωπωπωπωπωπω :s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:

Phaedra
14-07-10, 15:47
Ιδωμεν....

Θα σας πω εντυπωσεις απο την αλλη εβδομαδα.

Να μας πεις, να μας πεις, κι εσείς οι άλλοι που το`χετε διαβάσει για πείτε περισσότερα.... soccerkid

Μας ενδιαφέρει δεόντως το συγκεκριμένο σύγγραμμα, γι`αυτό καλό θα ήταν να έχομεν μιαν ολοκληρωμένη άποψην προτού επιχειρήσωμεν την ανάγνωσήν του... :-P

IERO
14-07-10, 20:22
Μπλεκ
Αγορι
Σεραφινο
Τιραμολα
Ποπαι
Μικι Μαους
Μανινα
Κατερινα

Πωωωωω ρε συ τι λες τωρα!! :):):)
συν Όμπραξ και Λοχαγό Μαρκ:)

sk12072
14-07-10, 22:10
πω ρε (ι)μπαγασες τι θυμηθηκατε τωρα......

sirkostas
15-07-10, 04:12

Μπλεκ
Αγορι
Σεραφινο
Τιραμολα
Ποπαι
Μικι Μαους
Μανινα
Κατερινα

Πωωωωω ρε συ τι λες τωρα!! :):):)Αμα βρείτε και κανά Λοχαγό Μαρκ/Ομπραξ (μαζί πήγαιναν αυτοί οι δυο) κρατάτε το για μενα! Αραγε τι να κάνει ο παιδικός μου ήρωας, ο Τσικουδιάς?

Το πρώτο έντυπο που έπεσε στα χέρια μου στο ΠΝ ήταν το τεύχος του Playboy με την Μαίρη ΧρονοπούλουΠότε υπηρέτησες ρε στραβόγιαννο? Την έκδοση με την Ερήμου τη πρόλαβες? Ξάπλα τσίτσιδη σε κάτι βραχια....αχχχχχ, ατιμες εφηβικές αναμνήσεις!

Kaine
15-07-10, 07:36
Τίτλος: Musicophilia - Tales of Music and the Brain
Συγγραφέας: Oliver Sachs
Εκδόσεις: PICADOR

Καταπληκτικό βιβλίο, εγώ το διάβασα στην αγγλική αλλά σίγουρα υπάρχει
και μεταφρασμένο. Το βιβλίο αναφέρεται κυρίως σε εκπληκτικές ιστορίες
(πραγματικές) κλινικής νευρολογίας σε σχέση με τη μουσική.

IERO
15-07-10, 07:50
Αμα βρείτε και κανά Λοχαγό Μαρκ/Ομπραξ (μαζί πήγαιναν αυτοί οι δυο) κρατάτε το για μενα! Αραγε τι να κάνει ο παιδικός μου ήρωας, ο Τσικουδιάς?

Έχω μπόλικα Κώστα:) Κυκλοφορούν ακόμα και τώρα σε επανεκδόσεις:)

nbqgr
15-07-10, 09:13
Αμα βρείτε και κανά Λοχαγό Μαρκ/Ομπραξ (μαζί πήγαιναν αυτοί οι δυο) κρατάτε το για μενα! Αραγε τι να κάνει ο παιδικός μου ήρωας, ο Τσικουδιάς?

Πότε υπηρέτησες ρε στραβόγιαννο? Την έκδοση με την Ερήμου τη πρόλαβες? Ξάπλα τσίτσιδη σε κάτι βραχια....αχχχχχ, ατιμες εφηβικές αναμνήσεις!

87 Γ 3 μέρες μετά τον τελικό του Eurobasket.

nbqgr
15-07-10, 09:18
&#171;Πόρτο Λεόνε&#187; (http://www.red-dna.com/texnes-theamata/vivlio/18919-porto-leone)

Το Πόρτο Λεόνε είναι ένα μυθιστόρημα για τον Πειραιά, για την ανδρική φιλία, για ένα μεγάλο έρωτα, για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Η ιστορία ξεκινάει το 1965 και τελειώνει το 2005. Πέντε φίλοι που ξεκίνησαν μαζί έξω από τις αλάνες του Καραϊσκάκη. Πάλεψαν, αγωνίστηκαν να βρουν το δρόμο τους στη ζωή. Άλλοι έφτασαν ψηλά, άλλοι δεν τα κατάφεραν. Όμως το Καραϊσκάκη ήταν πάντα εκεί, να τους ενώνει μέχρι το τέλος.
&#171;Μετά όλοι ήταν σίγουροι πως ο Ολυμπιακός (http://www.red-dna.com/ston-kosmo-mas/athlitismos/1625-kokkalis-metagrafes) θα κέρδιζε. Οι ψυχές ενώθηκαν πάλι
και εκτινάχτηκαν σαν κόκκινη λάβα στο στερέωμα. Φώναζαν συνθήματα, τραγουδούσαν κι ο Στέλιος μέσα στο πλήθος είχε πιαστεί απ’ το χαμόγελό της κι έψαχνε να την ξαναδεί&#187;.

Συγγραφέας: Λευτέρης Καπώνης
Εκδότης: Εκδοτικός Οίκος Α.Α. Λιβάνη

Ο Λ. Καπώνης είναι γνωστός σεναριογράφος της τηλεόρασης μερικά από τα σενάρια του:

Κι οι παντρεμένοι έχουν ψυχή
Τζιβαέρι
Εραστής Δυτικών Προαστείων
Αφρική

sirkostas
15-07-10, 12:27
87 Γ 3 μέρες μετά τον τελικό του Eurobasket.

89Β!!!!

nbqgr
15-07-10, 12:29
Θα πήξεις ρεεεεεεε :s6vhaha:

sirkostas
17-07-10, 01:37
Σε τι μονάδα ήσουν, στραβοιωάννη?

nbqgr
17-07-10, 13:04
N/A στο τριεθνές Σκαραμαγκά-Κερατσίνι-Πέραμα :s6vhaha:

lofou
17-07-10, 13:30
σαπονεοι :s6vhaha:

IERO
18-07-10, 11:47
"Ο πόλεμος των μαθηματικών".

Βιβλίο που περιγράφει τη διαμάχη μεταξύ Νεύτωνα-Λάιμπνιτς για την πατρότητα του απειροστικού λογισμού.

Το άρχισα προχτές και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον :)

sirkostas
18-07-10, 15:19
N/A στο τριεθνές Σκαραμαγκά-Κερατσίνι-Πέραμα :s6vhaha:Πως φαίνονται τα βύσματα!:whis:

sirkostas
18-07-10, 15:21
"Ο πόλεμος των μαθηματικών".

Βιβλίο που περιγράφει τη διαμάχη μεταξύ Νεύτωνα-Λάιμπνιτς για την πατρότητα του απειροστικού λογισμού.

Το άρχισα προχτές και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον :)Αμα το τελειώσεις, στείλτο μου να το δώσω στη ξαδέρφη μου που υποφέρει απο χρόνια αυπνία κι εχει λιώσει στο χάπι μπας και κοιμηθει λιγο!:s6vhaha:

sirkostas
18-07-10, 15:22
σαπονεοι :s6vhaha:Επ, ομίλησε κανείς?

Τι κληρουχία ειστε αγαπητέ που κρύβετε την ηλικία σας από το προφίλ σας?

Μηπως πολεμήσατε παρέα με τον Κολοκοτρώνη?:s6vhaha:

IERO
18-07-10, 17:42
Αμα το τελειώσεις, στείλτο μου να το δώσω στη ξαδέρφη μου που υποφέρει απο χρόνια αυπνία κι εχει λιώσει στο χάπι μπας και κοιμηθει λιγο!:s6vhaha:
Ιδού η λύση:
http://gerakas.org.gr/site/wp-content//istoria.jpg

Eleni7
18-07-10, 17:47
Εγώ διαβάζω αυτό. Πολύ ενδιαφέρον.

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=226675

nbqgr
18-07-10, 19:18
Πως φαίνονται τα βύσματα!:whis:

Γκουχ Γκουχ όχι βύσμα, ολόκληρο βραχυκύκλωμα ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

IERO
18-07-10, 22:26
Εγώ διαβάζω αυτό. Πολύ ενδιαφέρον.

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=226675
Ψυχολογία ε; Ενδιαφέρον φαίνεται:)

Faithful
18-07-10, 23:39
Το ξυπνημα της ευας

στην κατηγορια ψυχολογια-ψυχαναλυση

sirkostas
19-07-10, 02:07
Μονο εγω κι ο αντμιν διαβαζουμε Zakula εδώ μεσα?:s6vhaha:

Ολοι οι άλλοι ειστε, βλέπω, του μαθηματικού και της ψυχανάλυσης!:rollingeyes:

smageo
19-07-10, 10:52
Σε μια περιεργη νυχτα συναισθηματικα και ψυχολογια φορτισμενη διαβασα το "Ελενη η Πορνη - Ενας αγγελος στην κολαση" της Αννιτας Νικολαου.

Σε γενικες γραμμες πολυ καλο θα μπορουσα να πω. Ισως αν ελλειπαν καποιες υπερβολες προς το τελος (υποθετω οτι ειναι περα για περα αληθινο και οντως εγιναν οπως γραφτηκαν αλλα μου εκανε λιγο για drama queen). Με λιγα λογια ειναι η ιστορια μιας κοπελας που "οδηγηθηκε" στην πορνεια ουσιαστικα απο τους ιδιους της τους γονεις.

Δυο πραγματα κραταω:

Υπαρχουν δυο ειδων π@#$&#37;ες. Αυτες που ειναι π@#$%ες στο σωμα και αυτες που είναι π@#$%ες στη ψυχη.
Μεσα στη λασπη ειναι σιγουρο πως κρυβονται διαμαντια.

Νομιζω πως μπορω να σας το προτεινω.

Υ.Γ. Η κατασταση του μυαλου μου δεν μου επιτρεπει να αρχισω το "Χρονικο του χρονου" οπως ελεγα και ετσι διαλεξα να ξεκινησω το Σαββατο το μεσημερι το "Ψηφιακο οχυρο" του Νταν Μπραουν. Stay tuned και γι αυτο.

IERO
19-07-10, 13:18
Και μην ξεχνάμε ότι επανακυκλοφορεί και ο "Μικρός Ήρως".

Διαχρονική σειρά βιβλίων, με τον συγχωρεμένο Σ. Ανεμοδουρά να δίνει ρεσιτάλ συγγραφής.

sadi
19-07-10, 15:18
Καλα τα βιβλια του Μπραουν (Ψηφιακο Οχυρό, Κωδικας Ντα Βιντσι, Ιλλουμινατι, Αρκτικός Κύκλος) για όσους θελουν να περασουν μερικές ώρες χωρις να ζορίσουν το μυαλο τους ιδιαίτερα και να απολαύσουν μια ευχαριστη (και λιγο "αμερικανιά") περιπετειούλα του τυπου "σωζω τον κόσμο".
Αρκεί να μην είσαστε διατεθειμένοι να εμβαθύνετε. Στην "συγγραφική αδεία" του ο Μπράουν έχει ξεσκίσει ολα τα ... ιστορικά, κοινωνικά, θρησκευτικά γεγονότα ανατρέποντάς τα εντελώς. Τρανό παράδειγμα ο Κωδικας Ντα Βίντσι που σχεδόν τίποτα απ' οσα αναφέρει ο Μπραουν (κρυφες εταιρειες, οργανώσεις, γεγονότα) δεν είναι αλήθεια, αλλα παραποιημένα.

Αν όμως έχετε όρεξη για μια καλή περιπέτεια και ένα ελαφρύ ανάγνωσμα με αρκετές ανατροπές και έξυπνο σενάριο είναι εξαιρετικά βιβλία, για να μην πονοκεφαλιάζουμε κιολας καλοκαιριάτικα και να διαβάζουμε κάτι διασκεδαστικό. Προσωπικά τα έχω διαβάσει όλα και τα θεωρώ πανέξυπνα σαν γραφή και πλοκή, ανεξάρτητα από τις ιστορικές και άλλες ανακρίβειες που περιέχουν, σαφώς και μόνο για να "βοηθήσουν" την πλοκή.

Eleni7
19-07-10, 21:26
Ψυχολογία ε; Ενδιαφέρον φαίνεται:)

Γιώργο όπως γράφει και στο οπισθόφυλλο ασχολείται με τη νέα επιστήμη των κοινωνικών δικτύων. Με τους αόρατους ιστούς που μας συνδέουν μεταξύ μας και αποκαλύπτουν συναρπαστικές πτυχές της κοινωνικής μας ζωής.

Πραγματικά νομίζω ότι είναι βιβλίο που έλειπε από τη διεθνή βιβλιογραφία.
Ειδικά εγώ που είμαι των ανθρωπιστικών σπουδών και έχω μελετήσει ανθρώπινες κοινωνίες στο βάθος των αιώνων, μέσα από την οικονομική, την πολιτική, την πολιτιστική τους ιστορία, πιστεύω ότι η οπτική του βιβλίου έρχεται να επιβεβαιώσει την πεποίθηση που απέκτησα μετά από όλη αυτή τη μελέτη, ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλοι συνδεόμαστε μεταξύ μας με τρόπους που δεν έχουμε ποτέ φανταστεί, ενώ είναι δυνατόν η αλλαγή της διάθεσης ενός ατόμου και μόνο, να έχει αντίκτυπο στη ζωή δεκάδων άλλων, που με τη σειρά τους θα επηρεάσουν τη ζωή αντίστοιχου αριθμού ατόμων κλπ κλπ.
Ένα από τα κεφάλαια του βιβλίου έχει τίτλο: "Όταν χαμογελάτε, ο κόσμος χαμογελά μαζί σας"
Γι΄αυτό ας μην ευελπιστούμε να αλλάξουμε τον κόσμο. Αρκεί να αλλάξουμε τον εαυτό μας. Το ντόμινο έχει ήδη ξεκινήσει....:D

IERO
11-08-10, 11:14
Αν και το τελείωσα εδώ και 1 βδομάδα περίπου, το βιβλίο "ο πόλεμος των μαθηματικών" μπορώ να πω ότι άξιζε το χρόνο του. Μαθαίνει κανείς πολλά πράγματα γύρω από τη ζωή του Νεύτωνα και του Λάιμπνιτς, τα οποία δεν ήταν γνωστά.

Τώρα έχω αρχίσει ένα άλλο. Ονομάζεται "Ο διαβήτης του Πλάτωνα" και έχει να κάνει με την προσπάθεια λύσης ενός προβλήματος που απασχολούσε τους μαθηματικούς στην αρχαία Ελλάδα, από ένα νέο Ολλανδό ο οποίος ζει στη Γερμανία. Πολύ ενδιαφέρον:)

sadi
11-08-10, 17:16
Eίμαι της γνώμης ότι τέτοια βαριά βιβλία δεν είναι για το καλοκαίρι. Εχοντας τελειώσει καιρό σχολεία και σχολές αποφάσισα ότι το διάβασμα θα είναι για διασκέδαση και όχι για τίποτε άλλο. Φυσικά ξεφεύγω καμιά φορά με ιστορικά βιβλία ή με βιβλία ψυχολογίας που είναι η αδυναμία μου.
Ξαναδιαβαζω αυτον τον καιρό την δίκη της Νυρεμβέργης όπως την έχει δεί κάποιος από την "αλλη πλευρά της", δηλαδή ο Χένρι Ιρβινγκ, καθ' όλα αντιδραστικός και αρκετά κυνηγημένος ιστορικός.

sadi
11-08-10, 17:17
Μονο εγω κι ο αντμιν διαβαζουμε Zakula εδώ μεσα?:s6vhaha:

Ολοι οι άλλοι ειστε, βλέπω, του μαθηματικού και της ψυχανάλυσης!:rollingeyes:

Καημένα νιάτα Κωστα... Καημένα νιάτα...

Eleni7
11-08-10, 18:46
Για να μην γκρινιάζει ο Κώστας που άλλοι το ρίχνουν στην ψυχολογία
κι άλλοι στα Zakula:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:

διαβάστε αυτό από τον ψυχαναλυτή Εμπειρίκο που συνδυάζει πολλά....

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/53749

8 τόμοι είναι σιγά το πράμα:s6vhaha:

Παλιότερα σε κάποιο φόρουμ όπου είχαν θέμα για βιβλία και οι χρήστες πρότειναν τα δικά τους, κάποιος έγραφε: Διαβάστε τον Μεγάλο Ανατολικό του Εμπειρίκου τώρα στις διακοπές, αλλά προς θεού μαλάκες να έχετε και τη γκόμενα μαζί σας. Εγώ το πήρα σε διακοπές μόνος μου και παλάβωσα:s6vhaha:
ppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxo

sadi
11-08-10, 18:49
Που θυμήθηκες τώρα τον Μεγαλο Ανατολικό ρε Ελεν! Το απαύγασμα της παιδοφιλίας για το οποίο έχουν γράψει ... ύμνους ακόμα και μεγάλοι και πασίγνωστοι συγγραφείς μας, και θεωρείται και ... έργο τέχνης!:s6vhaha:

Eleni7
11-08-10, 18:53
Που θυμήθηκες τώρα τον Μεγαλο Ανατολικό ρε Ελεν! Το απαύγασμα της παιδοφιλίας για το οποίο έχουν γράψει ... ύμνους ακόμα και μεγάλοι και πασίγνωστοι συγγραφείς μας, και θεωρείται και ... έργο τέχνης!:s6vhaha:

Για τον Κώστα που του αρέσουν τα έργα τέχνης:s6vhaha::s6vhaha::s6vhaha:
Αλήθεια τα Zakula κυκλοφορούν ακόμη;
Θυμάμαι και τα κόμιξ "Ταρατατά" που διάβαζαν τα αγόρια και τα έκρυβαν
σε διάφορα σημεία για να μη γίνουν αντιληπτοί.
Αχ χρόνια αθωότητας. Τώρα τα έχουν όλα στο πιάτο και δεν λένε να ξετσουτσουνίσουνppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxoxoppnxox o

sadi
11-08-10, 19:00
Μπα, Ζάκουλα, Ταρατατα, Σωφεράκι, αυτα που δημιουργησαν την λεξη "τσόντα" δεν βγαίνουν πια αφού είναι πανεύκολη πλεον η πρόσβαση στις τσόντες. Πλέον τα βρίσκεις σε παλαιοβιβλιοπωλεία ως συλλεκτικά.
Οι τιμές τους είναι πλεον ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΙΜΕΣ (προς τα πανω εννοείται) και φυσικα οχι 20 δραχμές (τι θυμάμαι ο πουστης :s6vhaha:) που κοστίζανε κάποτε. Φυσικά οι τιμές ανέβαιναν και έφτασαν μέχρι και 50 δραχμές όταν ήμουνα φαντάρος :s6vhaha:

Η τιμή των μή σπανιων κομματιων είναι στα 10-15 ευρώ (μιλάμε για χαρτί του αισχίστου είδους που μολις το πιανεις τα χέρια σου γίνονται κατάμαυρα και θέλει προσοχή στο ... χειρισμό των σελίδων γιατί γίνονται...κομμάτια) και για τα σπάνια κομμάτια η τιμή παίζει γύρω στα 50 ευρώ (είδες το έψαξα το θέμα)

Eleni7
11-08-10, 19:07
Μπα, Ζάκουλα, Ταρατατα, Σωφεράκι, αυτα που δημιουργησαν την λεξη "τσόντα" δεν βγαίνουν πια αφού είναι πανεύκολη πλεον η πρόσβαση στις τσόντες. Πλέον τα βρίσκεις σε παλαιοβιβλιοπωλεία ως συλλεκτικά.
Οι τιμές τους είναι πλεον ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΙΜΕΣ (προς τα πανω εννοείται) και φυσικα οχι 20 δραχμές (τι θυμάμαι ο ~~~~~~~ :s6vhaha:) που κοστίζανε κάποτε. Φυσικά οι τιμές ανέβαιναν και έφτασαν μέχρι και 50 δραχμές όταν ήμουνα φαντάρος :s6vhaha:

Η τιμή των μή σπανιων κομματιων είναι στα 10-15 ευρώ (μιλάμε για χαρτί του αισχίστου είδους που μολις το πιανεις τα χέρια σου γίνονται κατάμαυρα και θέλει προσοχή στο ... χειρισμό των σελίδων γιατί γίνονται...κομμάτια) και για τα σπάνια κομμάτια η τιμή παίζει γύρω στα 50 ευρώ (είδες το έψαξα το θέμα)

Τότε ο Κώστας πρέπει να έχει προσωπικό αρχείο για να τα διαβάζει.
Θυμάμαι και το άκρως τολμηρό περιοδικό "Καζανόβας":s6vhaha:
Που είχε γυμνόστηθες, αλλά πάντα ένα αστεράκι πάνω στις θηλές για να μην σκανδαλίζονται οι αναγνώστες. Μικρούλα πολύ όταν είχα πρωτοδεί τέτοιες εικόνες ρώτησα θυμάμαι, γιατί κολλάνε αστεράκια πάνω στα βυζιά τους αυτές;ppnxoxo
Ή ακόμη ελληνικές ταινίες με τη Λάσκαρη και την ένδειξη στην τηλεόραση Α, δηλαδή ακατάλληλον:s6vhaha:
Κι ύστερα αλλάξανε πολλά και φτάσαμε και ως τη Τζούλια:s6vhaha:
Κατά τα άλλα σεξουαλική αγωγή στα σχολεία ακόμη δεν έχουμε. Παρεξηγούνται οι παπάδες μας...................

sadi
11-08-10, 19:09
Σεξουαλική αγωγή; Τι λες αντίχριστη; Και να μαθουνε τα παιδάκια οτι με τον κρίνο δεν κανεις μωρό; Απαπα...

Eleni7
11-08-10, 19:21
Σεξουαλική αγωγή; Τι λες αντίχριστη; Και να μαθουνε τα παιδάκια οτι με τον κρίνο δεν κανεις μωρό; Απαπα...

Ναι αλλά με άλλους τρόπους και χωρίς προφύλαξη κάνεις από μωρό
μέχρι επίσκεψη σε Λοιμωξιολόγο....
Κι ας φωνάζουνε οι ειδικοί ότι είμαστε πρώτοι στις εκτρώσεις σε νεαρές ηλικίες και όχι μόνο, ας φωνάζουν ότι οι φορείς του AIDS σε νεαρές κυρίως ηλικίες έχουν αυξηθεί πάρα πολύ.
Στου παπά την πόρτα....

IERO
11-08-10, 23:26
Eίμαι της γνώμης ότι τέτοια βαριά βιβλία δεν είναι για το καλοκαίρι. Εχοντας τελειώσει καιρό σχολεία και σχολές αποφάσισα ότι το διάβασμα θα είναι για διασκέδαση και όχι για τίποτε άλλο. Φυσικά ξεφεύγω καμιά φορά με ιστορικά βιβλία ή με βιβλία ψυχολογίας που είναι η αδυναμία μου.
Ξαναδιαβαζω αυτον τον καιρό την δίκη της Νυρεμβέργης όπως την έχει δεί κάποιος από την "αλλη πλευρά της", δηλαδή ο Χένρι Ιρβινγκ, καθ' όλα αντιδραστικός και αρκετά κυνηγημένος ιστορικός.

Κι εγώ για διασκέδαση το έχω Σάκη. Απλά τώρα που είναι καλοκαίρι και δεν έχω στο κεφάλι μου τα μαθήματα της σχολής, έχω περισσότερο χρόνο για διάβασμα. Τα βαριά θέματα προέκυψαν από το εξής πράγμα: Από μικρός μου άρεσε να διαβάζω, όμως τα τελευταία χρόνια είχε ατονίσει αυτό. Ξαναξύπνησε... ελέω logicomix και από τότε βρήκα ότι κάποια αντικείμενα που θεωρούσα βαρετά τελικά μπορεί να γίνουν πολύ συναρπαστικά, κάτι που αποδείχτηκε έμπρακτα:)

BrazHlias
17-10-10, 01:07
εχει διαβασει κανεις το "ο τυχαιος θανατος ενος αναρχικου" (http://www.asterpix.com/tagcloudclick/?id=2437661&url=http%3A//scribd.asterpix.com/cy/2437661/%3Fq%3D&tag=%CE%BF%20%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BF% CF%82%20%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82 %20%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82%20%CE%B1%CE%BD%CE%B1%C F%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85&q=%CE%BD%CE%B1%20%CF%84%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9&referer=http%3A%2F%2Fwww.scribd.com%2Fdoc%2F321871 6%2F-&ct=19&t=1287220010&s=g) του νταριο φο?

μου φαινεται ενδιαφερον ο τιτλος του, για πειτε καμια αποψη

Eleni7
17-10-10, 01:22
εχει διαβασει κανεις το "ο τυχαιος θανατος ενος αναρχικου" (http://www.asterpix.com/tagcloudclick/?id=2437661&url=http%3A//scribd.asterpix.com/cy/2437661/%3Fq%3D&tag=%CE%BF%20%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BF% CF%82%20%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82 %20%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82%20%CE%B1%CE%BD%CE%B1%C F%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85&q=%CE%BD%CE%B1%20%CF%84%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9&referer=http%3A%2F%2Fwww.scribd.com%2Fdoc%2F321871 6%2F-&ct=19&t=1287220010&s=g) του νταριο φο?

Ηλία ο Ντάριο Φο αξίζει ούτως ή άλλως να διαβαστεί.
Μην ρωτάς καθόλου...

«Εκείνο που πάντα προσπάθησα να κάνω αυτά τα χρόνια ήταν να επιδιώξω να δει ο κόσμος την πραγματική διάσταση της εξουσίας, να ανακαλύψει το πρόσωπό της. Με λίγα λόγια, θέλω να πω, ότι οι επαναστάσεις δε γεννιούνται επειδή κάποιος ξυπνάει ένα πρωί και λέει:«Τι ωραία μέρα, ας κάνουμε την επανάσταση» Με άλλα λόγια να δημιουργήσεις στον κόσμο την συνείδηση ότι είναι εκμεταλλευόμενος, να τον κάνεις να δει την διάσταση της εκμετάλλευσής του»
Ντάριο Φο

nbqgr
18-10-10, 01:15

Παίζεται και σε θεατρική παράσταση από τον Σπ. Παπαδόπουλο σε δική του σκηνοθεσία στο θέατρο Αλ. Αλεξανδράκης

Red Unity
28-12-10, 17:01

Πολύ ωραίο βιβλίο, όπως και το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=124825), της Ούρσουλα Λε Γκεν. Πραγματικά καταπληκτικό βιβλίο, που συνδυάζει πολιτική με επιστημονική φαντασία.

BrazHlias
28-12-10, 17:33
εχει να προτεινει κανεις κανενα ωραιο βιβλιο με θεμα το ποδοσφαιρο?

Phaedra
28-12-10, 17:53

3393

:s6vhaha: :s6vhaha: :s6vhaha:

Eleni7
28-12-10, 18:06

Τη μανούλα θα ρωτάς γι΄αυτά Λιάκο μου...
Το έχει διαβάσει και ο μικρός σου αδερφός αυτό....:s6vhaha:

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/290136

http://www.ebooks.gr/assets/products/images/b/166884.jpg
Τα μαθηματικά του ποδοσφαίρου
Τι σχέση έχουν τα μαθηματικά με το ποδόσφαιρο;
«Μια σχέση που θα κάνει τους ανυποψίαστους να εκπλαγούν και τους υποψιασμένους, να σιγουρευτούν».
Σε μια εποχή, όπου το επαγγελματικό ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο ζήτημα ταλέντου, τύχης και πολλών δισεκατομμυρίων, η επιστήμη αναγνωρίζεται ως το πιο χρήσιμο «εργαλείο» για την απόδοση ομάδων και ποδοσφαιριστών.
Πώς παίζουν οι μεγάλες ομάδες; Ποια τακτική ακολουθούν οι διάσημοι παίκτες;
Πού κρύβεται η ομορφιά του «ολοκληρωτικού ποδοσφαίρου»;
Οι ρίζες του total football βρίσκονται έξω από το ποδόσφαιρο. Η γοητεία του κρύβεται στην αρχιτεκτονική, τη γεωμετρία και στην ιδέα του μεγάλου μαθηματικού Ανρί Πουανκαρέ περί ευμετάβλητου χώρου.
Από την αεροδυναμική της μπάλας, τον ρόλο των παπουτσιών στα φαλτσαριστά σουτ, την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών στην διαδικασία των πέναλτι, τις αναλυτικές μετρήσεις και την παρακολούθηση των δεικτών που αφορούν στην εργοφυσιολογία των ποδοσφαιριστών, μέχρι την εξαντλητική μαθηματική ανάλυση των δυνατοτήτων που προσφέρουν τα αγωνιστικά συστήματα, οι προπονητές έχουν αποκτήσει για τις δυνατότητες του παιχνιδιού, μια γνώση που ολοένα διευρύνεται. Μια γνώση στην οποία δεν έχουν πρόσβαση οι δημοσιογράφοι και οι φίλαθλοι και παρ όλα αυτά κρίνουν με απόλυτο τρόπο, τόσο το παιχνίδι όσο και τους ποδοσφαιριστές.
Από τα καφενεία μέχρι τη Βουλή, σε όλους αρέσει να συζητούν για το ποδόσφαιρο. Όλοι έχουν άποψη και θέλουν να εξηγήσουν τα πάντα. Το βιβλίο του Bray «ξεκλειδώνει» τα μυστικά του πιο δημοφιλούς παιχνιδιού. Σε δεύτερο πλάνο, φανερώνει τον κίνδυνο που εμπεριέχει το στοιχείο εκείνο, το οποίο μπορεί να μετατρέψει την επιστήμη σε κομπογιαννιτισμό και το ποδόσφαιρο σε πόλεμο: την απολυτότητα. Παράλληλα, μας αφήνει να φανταστούμε την επιγραφή που θα μπορούσε να υπάρχει έξω από τα γήπεδα του αύριο: «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω». Την ίδια που υπήρχε και έξω από την ακαδημία του Πλάτωνα.

Rena
28-12-10, 18:10
Ασχετο,αλλα και το Σαλεμς Λοτ που εχει απο κατω ειναι πολυ καλο.
Το εγχειριδιο βλακειας δωρο σε καποιο βαζελο. :-P

Red Unity
28-12-10, 18:16
Mϊα διαφορετική ματιά γύρω από το ποδόσφαιρο...

Gerhard Vinnai - Το ποδόσφαιρο ως ιδεολογία (http://e-vivlia.blogspot.com/2007/11/gerhard-vinnai.html) (μπορείς να το κατεβάσεις εδώ (http://rapidshare.com/#%21download%7C218cg%7C60539680%7Cvinnai.podosfair o.zip%7C3393))

..Η ψευδοδραστηριότητα του ποδοσφαίρου καναλιζάρει την ενεργητικότητα που θα μπορούσε να κλονίσει τις υπάρχουσες δομές δύναμης. Από την νηπιακή ηλικία ήδη του αγωνίσματος, η κυβερνώσα τάξη έμαθε να χρησιμοποιεί το ποδόσφαιρο σαν μέσο απο-πολιτικοποίησης των καταπιεζόμενων...

...Ο θρίαμβος της ποδοσφαιρικής ομάδας κάποιου αποζημιώνει παροδικά για της αποτυχίες στην καθημερινή ζωή. Το συναίσθημα ευφορίας που παράγεται από ένα τέτοιο θρίαμβο βασίζεται στη φυγή από την πραγματικότητα. Αυτή η φυγή δεν εμποδίζει κανέναν από το να υποφέρει - απλώς βοηθά να εξορίζεται το γεγονός από την συνείδησή του για κάποιο χρόνο. Ταυτιζόμενοι με την δύναμη και την μεγαλοπρέπεια ενός συνόλου, οι άνθρωποι ζητούν να αποφύγουν τον αβάσταχτο τραυματισμό του ναρκισσισμού τους - ένα τραυματισμό που τους απειλεί μέσω της αδυναμίας του εγώ τους, η οποία δεν είναι απλώς ψυχολογική, αλλά αντανακλά την αληθινή αδυναμία του ατόμου ενώπιον των κοινωνικών δομών δύναμης...

...Η συσσωρευμένη επιθετικότητα, αποτέλεσμα της αλλοτρίωσης και των στερήσεων που προκαλούνται από τις κοινωνικές συνθήκες στον προχωρημένο καπιταλισμό επιζητά περιοδική εκτόνωση. Αν αυτό δεν πρόκειται να οδηγήσει στην ανατροπή της αστικής κοινωνίας πρέπει να οδηγηθεί σε "ασφαλή" κανάλια. Το ποδόσφαιρο προσφέρει μία ευκαιρία για συγκινησιακή ανακούφιση αυτού του είδους...

...Οι καταπιεζόμενες μάζες βιώνουν τα τέρματα που σημειώνονται στο ποδοσφαιρικό γήπεδο σαν δικά τους...

Επίσης ενδιαφέρον είναι και αυτό:

Νίκος Μπογιόπουλος, Δημήτρης Μηλάκας - Μια θρησκεία χωρίς άπιστους: Ποδόσφαιρο (http://www.perizitito.gr/product.php?productid=42174)

Η μπάλα είναι θρησκεία!
Αλλά όταν ξεχάστηκε ότι «θεός» της δεν είναι ο πρόεδρος της ΠΑΕ... «χάσαμε την μπάλα». Την κλότσησαν οι αεριτζήδες και οι «παράγοντες» που λυμαίνονται το χώρο του ποδοσφαίρου. Tην ξεφούσκωσαν οι μεγιστάνες και το ιερατείο της UEFA και της FIFA, που ρουφάνε την ψυχή της «στήνοντας» το παιχνίδι στα μέτρα της διαφημιστικής αρένας και της χρηματιστηριακής φούσκας.
Oι σελίδες αυτού του βιβλίου είναι μια ανατομία της μπάλας στην Eλλάδα, στην Eυρώπη, στον κόσμο. Tης μπάλας που χάθηκε. Μα κάπου εκεί, λεηλατημένη από τους άθλιους διακορευτές της, οι αιώνια ερωτευμένοι με τη μαγεία του ποδοσφαίρου ξέρουν ότι υπάρχει, αγνή, ολοζώντανη, στρογγυλή, απρόβλεπτη, όσο η εικόνα της Eθνικής Eλλάδας καταργεί κάθε νόμο των πιθανοτήτων και στέφεται βασίλισσα στα γήπεδα της Πορτογαλίας.
Αυτή είναι η δύναμη του ποδοσφαίρου. Άλλωστε στο ποδόσφαιρο «όλα είναι δυνατά»! Ακόμα και τούτο: Να απαλλαγεί η μπάλα από τα «χρεόγραφα» που τη φορτώνουν οι κανόνες της αγοράς και να ξαναγίνει Παιχνίδι.

Red Unity
28-12-10, 22:37
Και κάτι σχετικό με την αρχαία λογοτεχνία που δε μαθαίνουμε στα σχολεία...

Στο έργο "Προμηθεύς Δεσμώτης" του Αισχύλου κεντρικά πρόσωπα είναι:
-Ο Κράτος... αδελφός της Νίκης, του Φόβου και της Βίας, που είναι όλοι υπηρέτες του Δία.
-Η Βία... αδελφή του Κράτους.
-Ο Προμηθέας... αυτός που ασέβησε και εξαπάτησε του Θεούς, δίνοντας στους ανθρώπους τη φωτιά.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, το έργο είναι αρχέτυπο αντι-εξουσιαστικής λογοτεχνίας. Ομοίως και η "Αντιγόνη", "Οι Βάκχες" κτλ.
Μία προσέγγιση βέβαια που αποκρύπτεται συνήθως...

sadi
28-12-10, 22:58
Ναι φυσικα και ειναι αντιεξουσιαστικο με τη μονη διαφορα που αν θυμαμαι καλα το "Αισχύλον Ευφορίωνος Αθηναίον τόδε κεύθει , μνήμα καταφθίμενον πυροφόρειο Γέλας. Αλκήν δ' ευδόκιμον Μαραθώνιον άλσος αν είποι και βαθυχαιτείης Μήδος επιστάμενος" είναι το νεκρικό επίγραμμα που επελεξε ο ίδιος ο Αισχύλος για τον τάφο του.

Δηλαδή στον πέο του οι "Πέρσες", ο "Προμηθεύς Δεσμώτης", ο "Αγαμέμνων", οι "Ευμενίδες", οι "Επτά επί Θήβαις" και ένα σωρό άλλα. Ήθελε να τον θυμούνται μόνο για το τι πρόσφερε στη χώρα (κράτος) του και όχι για τα έργα ή επειδή την έκαιγε για να ... την συνετίσει. Συγκρίνεις λάθος εποχές και λάθος κουλτούρες, λάθος αντιδράσεις λάθος έννοιες λέξεων, και λαθος ανθρώπους. Επ' ουδενί δεν συγκρίνεται το ψυχικό σθένος και το εσωτερικό ήθος και ύψος ενος Αισχύλου με κανέναν από τους σημερινούς αναρχικούς-αντιεξουσιαστές (δεν κρίνω αν εχουν δίκιο ή όχι φυσικά). Και αυτό δεν μπορεί να αποκρυφτεί σε όσους τα μελετάνε αντικειμενικά.

Eleni7
28-12-10, 23:31
Και κάτι σχετικό με την αρχαία λογοτεχνία που δε μαθαίνουμε στα σχολεία...

Στο έργο "Προμηθεύς Δεσμώτης" του Αισχύλου κεντρικά πρόσωπα είναι:
-Ο Κράτος... αδελφός της Νίκης, του Φόβου και της Βίας, που είναι όλοι υπηρέτες του Δία.
-Η Βία... αδελφή του Κράτους.
-Ο Προμηθέας... αυτός που ασέβησε και εξαπάτησε του Θεούς, δίνοντας στους ανθρώπους τη φωτιά.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, το έργο είναι αρχέτυπο αντι-εξουσιαστικής λογοτεχνίας. Ομοίως και η "Αντιγόνη", "Οι Βάκχες" κτλ.
Μία προσέγγιση βέβαια που αποκρύπτεται συνήθως...

Η ουσία και ο θησαυρός των νοημάτων που υπάρχει μέσα στο αρχαίο δράμα είναι ασύλληπτη.
Και να σκεφτεί κανείς ότι τα σωζόμενα έργα είναι ελάχιστα.
Γνωρίζουμε μόνο έργα τριών τραγικών και του Αριστοφάνη, έχουμε δείγματα και αποσπάσματα από λίγους ακόμη
παρόλα αυτά μέσα από αυτόν τον ελάχιστο αριθμό έργων, έχουν ειπωθεί όλα. Όλες οι αλήθειες και οι αγωνίες που απασχόλησαν
και απασχολούν τον άνθρωπο μέχρι σήμερα. Όλο το θέατρο έκτοτε βασίστηκε στο αρχαίο ελληνικό θέατρο.
Επιστήμες, θεωρίες, τέχνες, οτιδήποτε έχει να κάνει με την ανθρώπινη διάνοια έχει σημείο αναφοράς το αρχαίο δράμα.
Αν ποτέ αποκτούσαμε όλοι συνείδηση της σπουδαιότητας αυτών των έργων θα ήμασταν ευτυχισμένοι.
Έδειξαν το πρόβλημα, έδειξαν και τη λύση......
Ας ψάξει κανείς να βρει έργο στην παγκόσμια λογοτεχνία που να μιλάει για ερωτικό πάθος και να μην έχει έστω και υποψία από Ευριπίδη...
Δεν θα βρει...
Η ειρωνεία του να έχει κάποιος καλές προθέσεις οι οποίες γίνονται αιτία της δυστυχίας του, στο έργο του Σοφοκλή ή η Θεία δικαιοσύνη στον Αισχύλο που δεν είναι άλλο παρά η πανανθρώπινη ηθική από την οποία δεν πρέπει κανείς να ξεφύγει....
Και για να μην αφήσω παραπονεμένο τον αγαπημένο μου Αριστοφάνη, αυτός μόνος και πρώτος έδειξε ότι ακόμη και τη στιγμή πριν την τελική καταστροφή, μέσα σε μια πορεία παρακμής και πτώσης, υπάρχει μέσα μας η δύναμη όχι ως μονάδες αλλά ως σύνολο να αντιστρέψουμε τους όρους.
Και να έχουμε τις δικές μας άμυνες απέναντι στην σκληρή πραγματικότητα. Η ουτοπία είναι προτιμότερη από την μοιρολατρική αποδοχή της όποιας σκληρής στιγμής...Οι Βατραχοί του έξω από την είσοδο στον Άδη είναι αυτοί που υμνούν με το πιο δυνατό τους τραγούδι το πάθος για τη ζωή, τη φύση και τις αξίες της..
Όσα και να γράψω θα είναι πάρα πολύ φτωχά και λίγα.....

DaRkSaGa79
29-12-10, 00:52
«Έχω τον Κρόνο μου στον Οφιούχο. Πρέπει να βρω χρόνο να βγω για νυχτερινό κυνήγι κωλοφωτιάς, να μάσω καμιά δεκαριά πυγολαμπίδες, να τις βραχυκυκλώσω με κεντρί ομοφυλόφιλου κηφήνα, να πάρω τηλέφωνο τη φίλη μου την ιερόδουλη από τα Γιάννενα να μου στείλει βατραχοπόδαρα, να βρω κόκορα από μετανάστη στο ιστορικό κέντρο, να τον ξεδιαλέξω, να ‘χει την απόγνωση συσσωρευμένη στο λειρί του… Θέλω ένα κομποσκοίνι δουλεμένο από αγιορείτη θεομπαίχτη καλόγερο (αυτό είναι πανεύκολο: έχω πολλές γνωριμίες στο χώρο τού αοράτου, γιατί ασχολούμαι παιδιόθεν με το real estate), και όλα αυτά να τα τυλίξω σε μονοκίνι δωδεκάχρονης παρθένας, τριμμένο από νεροτσουλήθρες, να το κάμω κομπόδεμα και να το βάλω στο φούρνο με τα μικροκύματα! Τρία λεπτά θα μου πάρει, αυστηρά μετρημένα, κι εγώ θα πρέπει να ψέλνω εβραϊκές κατάρες στα Γερμανικά! Το θαυματουργό ματζούνι το αλείφεις στους κροτάφους μαζί με δυο κρόκους από χρυσά αβγά και βγαίνεις στην ταράτσα, δώδεκα και μισή το βράδυ, για μαγνητική φεγγαροθεραπεία στο χάσιμο του φεγγαριού»
Τζιμης Πανουσης απο το καινουριο του βιβλιο "Ο Σταλιν σκεφτεται για εσενα στο Κρεμλινο"

Αγοραστε το και θα με θυμηθειτε.

d.n.a.
29-12-10, 12:09
Ενα ωραίο μυθιστόριμα ειναι "το παιχνίδι του αγγέλου" του Κάρλος Ρουίθ Θαβόν (Ναι Ισπανός είναι...)

Red Unity
29-12-10, 13:42
Ναι φυσικα και ειναι αντιεξουσιαστικο με τη μονη διαφορα που αν θυμαμαι καλα το "Αισχύλον Ευφορίωνος Αθηναίον τόδε κεύθει , μνήμα καταφθίμενον πυροφόρειο Γέλας. Αλκήν δ' ευδόκιμον Μαραθώνιον άλσος αν είποι και βαθυχαιτείης Μήδος επιστάμενος" είναι το νεκρικό επίγραμμα που επελεξε ο ίδιος ο Αισχύλος για τον τάφο του.

Δηλαδή στον πέο του οι "Πέρσες", ο "Προμηθεύς Δεσμώτης", ο "Αγαμέμνων", οι "Ευμενίδες", οι "Επτά επί Θήβαις" και ένα σωρό άλλα. Ήθελε να τον θυμούνται μόνο για το τι πρόσφερε στη χώρα (κράτος) του και όχι για τα έργα ή επειδή την έκαιγε για να ... την συνετίσει. Συγκρίνεις λάθος εποχές και λάθος κουλτούρες, λάθος αντιδράσεις λάθος έννοιες λέξεων, και λαθος ανθρώπους. Επ' ουδενί δεν συγκρίνεται το ψυχικό σθένος και το εσωτερικό ήθος και ύψος ενος Αισχύλου με κανέναν από τους σημερινούς αναρχικούς-αντιεξουσιαστές (δεν κρίνω αν εχουν δίκιο ή όχι φυσικά). Και αυτό δεν μπορεί να αποκρυφτεί σε όσους τα μελετάνε αντικειμενικά.
Που σύγκρινα οτιδήποτε με οτιδήποτε; Έγραψα ότι πολλά αρχαία έργα, όπως αυτά που έγραψα αλλά και του Πλάτωνα, αποτελούν αρχέτυπο αντιεξουσιαστικής λογοτεχνίας. Δηλαδή η αντιεξουσιαστική σκέψη έχει τις ρίζες της στους αρχαίους συγγραφείς.

Το ξέρω ότι άλλες οι συνθήκες, άλλες οι κουλτούρες και άλλες οι αντιδράσεις τότε. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο αναρχισμός δεν έχει ρίζες από εκείνη την εποχή. Εξάλλου ο αναρχισμός δεν είναι μία στατική και αδιάλλακτη θεώρηση των πραγμάτων, αλλά συνεχώς αλλάζει μέσα στο χρόνο και διαμορφώνεται σύμφωνα με τις όποιες κοινωνικές συνθήκες.

Τέλοσπαντων, μη ξεφεύγω. Παρεμπιπτόντως, αυτά τα κείμενα είναι πολύ διαδεδόμενα στον αναρχικό χώρο.

sadi
29-12-10, 19:36
E,ναι χαλαραου απλα ηθελα να σου υπενθυμίσω οτι ο σημερινος αναρχισμος κινείται σε εντελως διαφορετικο μονοπάτι απο τον τοτε.

Red Unity
30-12-10, 00:02
Tι εννοείς τελείως διαφορετικό μονοπάτι; Όπως σου είπα, ο σημερινός αναρχισμός έχει τις ρίζες του σε αυτά τα κείμενα. Έχει αλλάξει πάαααρα πολύ, αλλά από τότε ξεκινάνε όλα...

Άσχετο, αλλά μου άρεσε...

Michael Moorcock - The Great Rock 'n' Roll Swindle

Ο Νέστωρ Μάχνο, αναρχικός ήρωας της Ουκρανίας, πήρε από το μπαρ άλλο ένα ποτήρι αψίνθι και κοίταξε έξω, στην εγκαταλελειμμένη οδό Βοναπάρτη. «Για μένα» είπε «λένε ότι πέθανα στα μέσα της δεκαετίας του '30. Μην τα παίρνουμε κι όλα τοις μετρητοίς, λοιπόν, έτσι;»

«Σε καταλαβαίνω απολύτως» είπε ο Σιντ Βίσιους, ο μπασίστας των Σεξ Πίστολς.

Όλα ήταν ήσυχα εκείνο το απόγευμα στο ΚαφεΧέντριξ. Οι Ρομαντικοί Νεκροί ένιωθαν όλοι πολύ άσχημα. Ψυχική κατάπτωση, άραγε; Αν και κάθε φορά που τα τίναζε κι άλλος ένας νεαρός ήρωας ή ηρωίδα υπήρχε μια γενική αίσθηση ικανοποίησης.

«Εκτός αυτού» είπε ο Μπράιαν Τζόουνς, κιθαρίστας των Ρόλινγκ Στόουνς «έχουμε τώρα κι όλους αυτούς τους θανάτους της δεύτερης και τρίτης γενιάς του ροκ, που είναι όλοι σα να βγήκανε με καρμπόν. Κι υπάρχουν κάποιοι για τους οποίους πολύ αμφιβάλλω αν ήταν πραγματικά μάρτυρες της ιδεολογίας τους».

«Για ποια ιδεολογία μιλάς;» είπε ο Σιντ και βούτηξε ένα κομμάτι πίτα.

«Ξέρεις τώρα, «Οι Ωραίοι Χαμένοι», « Οι Νεκροί Καταφρονεμένοι», «Οι Τραγικές Φυσιογνωμίες». Όλοι αυτοί». Ο Τζόουνς ήταν ασαφής. Προφανώς είχε περάσει πολύς καιρός από τότε που τα πρωτοσκέφτηκε όλα αυτά. Ο Σιντ συμπέρανε ότι ο Μπράιαν ήταν απλώς αναστατωμένος. Ίσως τον είχε πιάσει πάλι η έμμονη ιδέα του ότι του φάγανε την κιθάρα.

Ο Τζαίημς Ντην πλησίασε κουτσαίνοντας. «Όλ' αυτά είναι τρίχες. Η ανία μάς έχει καταντήσει σ' αυτό το χάλι, μάγκες. &#182;σε και τ' άλλο. Που οι οπαδοί μας νομίζουν ότι πεθάναμε γι' αυτούς».

«Μάλλον εξαιτίας τους πεθάναμε». Όλοι γύρισαν να δουν αυτόν που μίλησε. Ήταν ένας απ' τους πιο παλιούς θαμώνες του ΚαφεΧέντριξ κι απ' τους πιο σεβάσμιους. Ο Ιησούς Χριστός χαμογέλασε πικρά. «Πιο εύκολα πιστεύει κανείς σε νεκρούς παρά σε ζωντανούς. Κι όταν είσαι νεκρός δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πια για να σταματήσεις το μύθο. Αυτό έχω καταλάβει εγώ. Σε θέλουν νεκρό, αδερφέ μου».

Αρκετά κεφάλια κατένευσαν. Αρκετά χέρια σήκωσαν ποτήρια και τα 'φεραν σε χλωμά χείλη.

«Πάντα σε κουρντίζουν να κάνεις αυτό που θέλει το κοινό» είπε ο Κηθ Μουν, ντράμμερ των Χου, «ακόμα κι όταν δεν το κάνεις με τη θέλησή σου. Περιμένουν βία τους δίνεις βία. Περιμένουν έναν τραγικό θάνατο ορίστε, λοιπόν, τους τον έδωσα».

Ο Τζων Μπόναμ, ντράμμερ των Λεντ Ζέπελιν, κούνησε το κεφάλι του. Κάτι ήξερε κι αυτός.

«Έτσι είναι ο κόσμος του σόου μπίζνες» είπε ο Μάχνο. «Η πίεση σε συνθλίβει. Κουβαλάς στην πλάτη σου τα όνειρα τόσων ανθρώπων. Ασχέτως αν εσύ δε ζητάς τίποτα παραπάνω από μια καλύτερη ζωή».

«Κι όλοι περιμένουν να λύσεις και το δικό τους πρόβλημα» είπε ο Χέντριξ.

Ο Μάχνο αναφώνησε: «Αυτό δεν είναι αναρχισμός. Χρόνια ολόκληρα τους φωνάζεις να μην ακολουθούν αρχηγούς και ηγήτορες κι εκείνοι σε θαυμάζουν και λένε τι ωραία που τα λες και μπράβο, τι ωραίο σύνθημα. Κι ύστερα έρχονται και σε βρίσκουν και σε ρωτούν, αρχηγέ, τι να κάνω στη ζωή μου;»

«Σ' όλα μου τα βιβλία έκανα νύξεις για σοσιαλισμό, κομμουνισμό και αναρχισμό» είπε ο Ιούλιος Βερν. «Χρειάστηκε να έρθει η δεκαετία του '80 για ν' αρχίσουν να με καταλαβαίνουν».

«Κι εμένα, πολύ που με καταλάβαιναν στη δεκαετία του '60, που φώναζα ότι θα 'θελα, προτού πεθάνω, ν' ακούσω το θρήνο μιας πεταλούδας» συμπλήρωσε με περίσσεια πίκρα ο Τζιμ Μόρισον, ο τραγουδιστής των Ντορς.

«Νομίζουν ότι Αναρχισμός σημαίνει κάποιο είδος επίθεσης, ανταρσίας ή εξέγερσης. Δεν αντιλαμβάνονται ότι σημαίνει συνειδητοποίηση, αυτοσυγκράτηση και αυτοπειθαρχία. Ούτε αφέντης ούτε σκλάβος. Καλά να πάθουμε που γίναμε ήρωες». Ο Μιχαήλ Μπακούνιν είχε κι απόψε τα κέφια του.

«Μη μου πεις ότι δε σ' άρεσε λιγάκι» του 'πε ο Μάχνο και του γέμισε το ποτήρι.

«Μερικές στιγμές μονάχα. Τέλος πάντων, είναι κάτι που άμα αρχίσει δε σταματά».

«Πόσο θα 'θελα να 'χα ζήσει χωρίς να με ξέρει κανείς, σαν απλός άνθρωπος» είπε ο Χριστός. «Δε θα μου ήταν καθόλου δυσάρεστο, σας διαβεβαιώ».

«Ε, δεν είχατε και τόσους πολλούς δημοσιογράφους στον καιρό σου» είπε ο Σιντ. «Όμως είχες πάρει κι εσύ πολύ ψηλά τον αμανέ, παραδέξου το».

«Εσένα όμως δε σου 'πε κανείς ότι είσαι γιος του Θεού».

«Εμένα με είπαν Αντίχριστο» είπε ο Μάχνο.

«Έτσι αποκαλούσε τον εαυτό του ο Τζώνυ Ρότεν, ο τραγουδιστής μας» είπε ο Σιντ.

«Κι εμένα μου 'δωσαν αυτό το όνομα» είπε ο «Μεγάλος Μοναχικός», ο Νίτσε, «όχι από το ομώνυμο βιβλίο μου, αλλά γιατί έβριζα τους παπάδες και την οργανωμένη θρησκεία. Και τους πλούσιους».

Ο Ιησούς αναστέναξε. «Τίποτα, εγώ φταίω, αδέρφια».

«Εγώ πάντως σε παραδέχομαι» είπε ο Μπράιαν Επστάιν, ο ατζέντης των Μπήτλς. «θα πρέπει να 'σαι πολύ σπουδαίος για να σηκώσεις στις πλάτες σου τις αμαρτίες όλων των ανθρώπων».

«Λέτε να είμαστε στην Κόλαση;» αναρωτήθηκε η αδικοχαμένη πανκ τραγουδίστρια Μία Ζαπάτα. Καμιά απάντηση.

«Όλα μια συνωμοσία ήταν». Ο Μαρκ Μπόλαν των ΤΡεξ έσιαξε το μεταξωτό του πουκάμισο.

«Μόλις φύγει ο πόνος έρχεται η ηδονή» είπε ο Σωκράτης.

Ο Αλμπέρ Καμύ τους έκλεισε το μάτι. «Ακούστε τον μεγάλο. Πασχίζουμε να κάνουμε τον θάνατο να φαίνεται κάτι ανώτερο, σημαντικό, ιδανικό. Μην τους κατηγορούμε τους ανθρώπους. Αυτή ήταν η μοίρα μας και η αποστολή μας».

«Πρέπει να αποδεχτούμε το πεπρωμένο μας» είπε ο Νίτσε.

«Και ποιο είναι αυτό; Ο πρόωρος θάνατος;» ρώτησε ο Σιντ. Ήταν σχετικά καινούριος στο ΚαφεΧέντριξ.

«Τρέλα ή αυτοκτονία;» μίλησε ο Νίτσε.

«Απεικονίζουμε το θάνατο σαν κάτι ευγενές και ρομαντικό». Τον Μπάυρον τον έπιασε πάλι ο βήχας. Η ελονοσία που είχε κολλήσει στο Μεσολόγγι τον παίδευε ακόμη. «Δεν ξέρω καν τι ιδέα έχουν για μένα. Με είπαν δαίμονα. Στην Ελλάδα πάντως με λάτρεψαν. Ο θάνατος, αδέρφια, είναι κάτι σάπιο, δεν υπάρχει αμφιβολία γι' αυτό».

Στην άλλη άκρη του καφενείου, ο Τζην Βίνσεντ, τραγουδιστής του ροκ εν ρολ, έβαλε τα κλάματα.

Ο Νέστωρ Μάχνο ξαναγέμισε το ποτήρι του με αψίνθι και το κατέβασε μονοκοπανιά.

Ο Σιντ τον πλησίασε διστακτικά. «Σου άρεσε καμιά συναυλία μας;» τον ρώτησε.

«Όχι όλα όσα συνέβαιναν εκεί. Στην αρχή, ξέρεις, είχα μεγάλες ελπίδες και περίμενα πολλά από σας ξέρεις, το κοινό θα μπορούσε να ξεσηκωθεί ύστερα από μια συναυλία κι όλα τα καθάρματα αυτού του κόσμου να τα πάρει και να τα σηκώσει». Ο Μάχνο ξαναβούλιαξε στην πολυθρόνα του. «Αλλά, δυστυχώς .... τίποτα.... απολύτως τίποτα».

«Μην απελπίζεσαι, φίλτατε» τον έκοψε ο Σέλλεϋ. «Λένε ότι το πανκ κίνημα θα αναβιώσει».

«Τελικά, εσείς οι ροκάδες ποτέ δεν πειράξατε τα ιερά και τα όσια» είπε με παράπονο ο Μάχνο. «Ίσα που βοηθούσατε το κατεστημένο να τα 'κονομήσει».

Άλλη μια βραδιά γεμάτη πίκρα στο ΚαφεΧέντριξ.

«Πρέπει κανείς να πεθαίνει μόνος του, ολότελα μόνος του, αλλά και να ζει μόνος του» είπε η τραγουδίστρια της μοναξιάς Τζάνις Τζόπλιν. «Δεν έχουμε εναλλακτική λύση» πρόσθεσε.

«Διάβασες το βιβλίο μου «Ο Μοναδικός και το Δικό του»;» την ρώτησε ο Στίρνερ.

«Οι δικοί μου αναρχικοί ήταν πάντα αθεράπευτα ρομαντικοί» είπε ο Ιούλιος Βερν. «Πού είναι η Ούλρικε Μάινχοφ; Δεν την είδα καθόλου απόψε».

«Οι ήρωές σου, φίλε μου Βερν, δεν ήταν ποτέ ολοκληρωμένοι αναρχικοί» τον έκοψε ο Μάχνο. «Ήταν όλοι τόσο εξιδανικευμένοι, που θα μπορούσες να τους θεωρήσεις υποκατάστατα θρησκείας. Τα 'χουμε ξαναπεί αυτά. Βαρέθηκα πια. Μπούχτισα».

Ο Σίντ έχασε πάλι στα χαρτιά. Πήγε στο παράθυρο και κοίταξε έξω, τη γκρίζα ομίχλη της αιωνιότητας.

«Μη στεναχωριέσαι νεαρέ» τον παρηγόρησαν ταυτόχρονα ο Μπάυρον κι ο Τζίμι Χέντριξ, ενώ λίγο πιο πέρα ο Έλβις Πρίσλεϋ έπαιρνε πάλι τα χάπια του. «Δεν τα πήγες κι άσχημα, ξέρεις. Τι λες για τις κονκάρδες «Ο Σιντ είναι αθώος» ή «Ο Σιντ ζει»;»

«Σήμερα ο θάνατος φέρνει πολύ χρήμα» είπε ο Σέλλεϋ. «Όχι όπως παλιά ... αν και, δε λέω, βοήθησε στις πωλήσεις των ποιημάτων μου. Ποιος ξέρει τι θα 'καναν άμα πέθαινα σήμερα. Πόστερς Σέλλεϋ. Στυλό Σέλλεϋ».

«Εγώ δεν είχα καθόλου πρόβλημα μάρκετινγκ» είπε ο Χριστός. «Οι οπαδοί μου όλο αυξάνονταν».

«Ας μην ήμουν εγώ και θα 'βλεπες τι θα ήσουνα σήμερα» είπε ο Απόστολος Παύλος.

«Είσαι σνομπ» του είπε ο Όσκαρ Ουάιλντ.

«Χωρίς τις μεσοαστικές τάξεις δεν θα ήσασταν τίποτα» είπε ο Χριστός.

«Δεν καταλαβαίνουμε τίποτα» είπαν ταυτόχρονα ο Σιντ κι ο Μάχνο. «Ούτε και θέλουμε να καταλάβουμε».

Ο Σιντ άρχισε να τραγουδάει το «Αναρχία στο Ηνωμένο Βασίλειο».

«Οι πολιτικά αγράμματοι αρχίζουν τις επαναστάσεις» είπε ο Μάχνο. «Και οι πολιτικά εγγράμματοι τις χάνουν».

«Πολύ κρύο κάνει εδώ μέσα» είπε ο ποιητής Ντύλαν Τόμας.

«Τι θα 'κανες αγάπη μου» είπε η Νάνσυ στον Σιντ «άμα ξαναζωντανεύαμε;»

«Θα σε πήδαγα!»

«Εγώ θα γινόμουν μηδενιστής» είπε ο Μάχνο.

Ο Νέστορ Μάχνο σήκωσε το ποτήρι του. «Ας πιούμε στην υγεία ενός ακόμη βαρετού απογεύματος μέσα στα άπειρα της αιωνιότητας».

«Άει γαμήσου!» είπε ο Σιντ. Πήγε προς την πόρτα και προσπάθησε να την ανοίξει.

«Λυπάμαι, φίλε» είπε ο Σέλλεϋ. «Η πόρτα αυτή εδώ και χιλιάδες χρόνια ανοίγει μόνο από έξω, ποτέ από μέσα. Κατάλαβες; Αδιέξοδο. Πλήρες αδιέξοδο».

nbqgr
30-12-10, 00:06
Πολύ "θεολογικό" το κείμενο

ANDREASPROEDROS
15-03-11, 01:14
Μολις τελειωσα το διαβασμα της Σκακιστικης Νουβελας του Στεφαν Τσβαιχ.Αξιζει να διαβασει κανεις τουλαχιστον μια φορα στην ζωη του αυτο το βιβλιο.Ειναι μαγευτικο.

dimace
16-03-11, 19:02
Μολις τελειωσα το διαβασμα της Σκακιστικης Νουβελας του Στεφαν Τσβαιχ.Αξιζει να διαβασει κανεις τουλαχιστον μια φορα στην ζωη του αυτο το βιβλιο.Ειναι μαγευτικο.

Επίπεδος λίγο στη γραφή του ο Αυστριακός αλλά με κρυμμένο βάθος.
Μ' αρέσουν οι ιστορικές του νουβέλες (Μαρία Στιούαρτ η αγαπημένη μου)
και έχω διαβάσει πιτσιρίκος το 24 ωρο μιας γυναίκας.
Είμαι φανατικός της Βιέννης των χρόνων του Μπετόβεν και όχι του
τέλους 19 ου αρχών 20 ου αιώνα και γι αυτό ίσως δεν έχω τιμήσει
δεόντος τον Τσβάιχ. Θα διαβάσω το βιβλίο που λες απ' το προτότυπο
και θα σου πω τις εντυπώσεις μου εν ευθέτω χρόνω.

Αν, γουστάρεις, την απεικόνιση λεπτών ψυχολογικών καταστάσεων,
μέσω καλών διαλόγων και όχι αφηγήσεως (κάτι τέτοιο κατάλαβα)
διάβασε το Κάστρο του Κρόνιν. Δε θα το χαρακτήριζα αριστούργημα
αλλά θα σε ικανοποιήσει στον συγκεκριμένο τομέα.

Επίσης, η Μαρία Αντουαννέτα του Τσβάιχ, βιογραφία περισσότερο και
όχι νουβέλα, έχει κάποιο ψυχολογικό υπόβαθρο (μεγαλύτερο από τη
Στιούαρτ) αλλά σε επεξηγηματικό επίπεδο που εμένα δε με ικανοποιεί
(μήπως, ίσως, αν κλπ, ως ψυχολόγος τα απεχθάνομαι. Αν όμως μιλάς
για το παρελθόν, είσαι υποχρεωμένος να καταφύγεις στην υπόθεση που
εμένα με απωθεί)

Συνέχισε να διαβάζεις και να γεμίζεις το κεφάλι σου. Με το περιεχόμενό του
θα πεθάνεις και όχι με γεμάτες τσέπες.

Δημήτρης.

BrazHlias
10-04-11, 13:55
παιδια καλησπερα, περιμενω την αποψη σας για τα παρακατω βιβλια.

προτεινετε μου ενα απο τα:

Μπούκοβι: Πώς ήρθε και γιατί έφυγε http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1881429&prid=1135661&deid=0

Θρυλικές ιστορίες: http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1935696&prid=1189927&deid=0

και ενα απο αυτα:

Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=477966&prid=166391&deid=0

Το θεώρημα του παπαγάλου http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1889018&prid=1143250&deid=0

Σκέψου έναν αριθμό http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1934393&prid=1188625&deid=0

IERO
10-04-11, 14:48
παιδια καλησπερα, περιμενω την αποψη σας για τα παρακατω βιβλια.

προτεινετε μου ενα απο τα:

Μπούκοβι: Πώς ήρθε και γιατί έφυγε http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1881429&prid=1135661&deid=0

Θρυλικές ιστορίες: http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1935696&prid=1189927&deid=0

και ενα απο αυτα:

Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=477966&prid=166391&deid=0

Το θεώρημα του παπαγάλου http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1889018&prid=1143250&deid=0

Σκέψου έναν αριθμό http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1934393&prid=1188625&deid=0

Τα δύο βιβλία του Δοξιάδη (θείος Πέτρος, θεώρημα παπαγάλου), είναι πολύ καλά. Ειδικά το πρώτο θεωρείται το πρώτο στο είδος της μαθηματικής λογοτεχνίας.

Red Unity
09-05-11, 14:55
O ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΟΣΜΩΝ, Ούρσουλα Λε Γκεν

(Ο πρωτότυπος τίτλος είναι "The Dispossessed")

sadi
10-05-11, 08:30
Μπλεκ, "Το γαλάζιο Βέλος".

IERO
10-05-11, 17:44
Μπλεκ, Λοχαγός Μαρκ και Όμπραξ σε κόμιξ με μισές σελίδες ασπρόμαυρες και μισές πορτοκαλί.

Ας είναι καλά οι επανεκδόσεις που βγαίνουν κάθε τόσο:)

Kaine
10-05-11, 17:53
Μusicophilia - Tales of Music and The Brain (Oliver Sachs)

Ίσως το έχω ξαναπροτείνει, το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει το παραμικρό ενδιαφέρον
για τη μουσική. Υπάρχει φυσικά και στα ελληνικά με τον τίτλο "Μουσικοφιλία".

BrazHlias
27-07-11, 18:22
ποιο απ'τα 3?

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0742086

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0322112

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0305803

nbqgr
14-12-11, 22:09
Και μιας και μπήκα τα Χριστούγεννα αν δεν γίνουν αυτά που περιμένω και μου μείνει χρόνος για διάβασμα λέω να ακολουθήσω την πεπετημένη με Ουμπέρτο Έκο " Το Κοιμητήριο της Πράγας"

Eleni7
14-12-11, 22:17
Και μιας και μπήκα τα Χριστούγεννα αν δεν γίνουν αυτά που περιμένω και μου μείνει χρόνος για διάβασμα λέω να ακολουθήσω την πεπετημένη με Ουμπέρτο Έκο " Το Κοιμητήριο της Πράγας"

Στον Λεωνίδα τι να αρχίσω να του δίνω να διαβάζει; Είναι του διαβάσματος και πλέον νομίζω ότι πρέπει να αρχίσει κάποια κλασικά έργα όχι παιδικά...
Από τι λες να τον ξεκινήσω; Καλά πήρε να διαβάσει Ροϊδη αλλά τον κουράζει...Του είπα να το αφήσει για αργότερα που θα έχει άλλη οικειότητα με τη γλώσσα...

sadi
14-12-11, 22:19
Εγω ειμαι κατα του διαβασματος "βαριων" βιβλιων. Αυτο θα το κανει με δικη του ευθύνη οποιος θελει καποτε. Εκο, Κουντερα και τετοια μακρια απο μας ιδιως αν θες να χαλαρωσεις. Προσωπικα "βαριεμαι" να "βγαζω νοημα" απο τα βιβλια. Τον τελευταίο καιρο προτιμω περιπετειώδη αναγνώσματα, και κλασικα Στιβεν Κινγκ, οπως παντα.
Κατι τετοιο θα διαβασω και τωρα.

nbqgr
14-12-11, 22:22
Δεν είναι βαρύς ο Εκο το βιβλίο είναι Βαρύ 500+ σελίδες ppnxoxo

Ελένη ο "Αλχημιστής" ίσως

Red Unity
14-12-11, 22:56
"Ο αναρχικός των δύο κόσμων", Λε Γκεν.

Eleni7
14-12-11, 23:02
Εγω ειμαι κατα του διαβασματος "βαριων" βιβλιων. Αυτο θα το κανει με δικη του ευθύνη οποιος θελει καποτε. Εκο, Κουντερα και τετοια μακρια απο μας ιδιως αν θες να χαλαρωσεις. Προσωπικα "βαριεμαι" να "βγαζω νοημα" απο τα βιβλια. Τον τελευταίο καιρο προτιμω περιπετειώδη αναγνώσματα, και κλασικα Στιβεν Κινγκ, οπως παντα.
Κατι τετοιο θα διαβασω και τωρα.

Να δώσω στο παιδί να διαβάσει Έκο; :s6vhaha:
Ο Κινγκ μια χαρά είναι αλλά δεν ξέρω αν είναι για την ηλικία του, αν και δεν νομίζω να έχει πρόβλημα...Του αρέσουν και οι περιπέτειες, τα μυστήρια..
Μέχρι τώρα διάβαζε τα Λέμονι Σνίκετ, κόμικ Ιαπωνικά, Αρκά, και βέβαια Ιούλιο Βερν και άλλα κλασικά...
Στην ηλικία του εγώ άντε ένα χρόνο μεγαλύτερη διάβασα Μπουκοφσκι...Λες να του αρέσει;

Δεν είναι βαρύς ο Εκο το βιβλίο είναι Βαρύ 500+ σελίδες ppnxoxo

Ελένη ο "Αλχημιστής" ίσως

Ο Αλχημιστής είναι σκέτο παραμυθάκι όντως..Θα του τον δώσω να τον διαβάσει να δω αν θα κολλήσει κι αυτός με το σύμπαν
και τις συνωμοσίες του...:s6vhaha:

"Ο αναρχικός των δύο κόσμων", Λε Γκεν.

Κάνει Γιώργο για 12χρονα; :D

BrazHlias
15-12-11, 02:32
Στον Λεωνίδα τι να αρχίσω να του δίνω να διαβάζει; Είναι του διαβάσματος και πλέον νομίζω ότι πρέπει να αρχίσει κάποια κλασικά έργα όχι παιδικά...
Από τι λες να τον ξεκινήσω; Καλά πήρε να διαβάσει Ροϊδη αλλά τον κουράζει...Του είπα να το αφήσει για αργότερα που θα έχει άλλη οικειότητα με τη γλώσσα...

logicomix?

προσωπικα δεν διαβαζα ποτε εξωσχολικα βιβλια, ειχα ακουσει απο πολλους ομως καλα λογια και το διαβασα. περιπου πριν δυο χρονια, απο τοτε εχω διαβασει καμια εικοσαρια. σε βαζει χαλαρα στο κλιμα και ειναι πολυ ευχαριστο βιβλιο.

ειναι η ιστορια του ρασελ (επιστημονας της λογικης) και διαβαζεται πολυ ευκολα γιατι ειναι σε μορφη κομικ. δεν ξερω αν πρεπει να το διαβασει τωρα ή σε 1-2 χρονια, επισης φαινεται μεγαλουτσικο και μπορει να τον τρομαξει, αλλα επειδη ειναι σε μορφη κομικ το διαβαζεις ευκολα. αν δεν το διαβασει τωρα ο λεω, προτινω να το διαβασει καποια στιγμη.

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0352168

Red Unity
15-12-11, 16:29
Κάνει Γιώργο για 12χρονα; :D
δε θα το λεγα..αν και σίγουρα θα έχει θετικά αποτελέσματα..:)

το "χριστουγεννιάτικη ιστορία" του Ντίκενς θυμάμαι ότι μ' άρεσε όταν ήμουν μικρός

Red Unity
15-12-11, 17:14
α, εννοείται μαφάλντα, μικρό νικόλα, λούκυ λουκ, αστερίξ, γκρου..

νομίζω ότι υπάρχει και ένα βιβλίο της Γώγου για παιδιά, αλλά δεν το έχω ψάξει..

Coach
15-12-11, 17:44
Ο Αλχημιστής είναι σκέτο παραμυθάκι όντως..Θα του τον δώσω να τον διαβάσει να δω αν θα κολλήσει κι αυτός με το σύμπαν
και τις συνωμοσίες του...:s6vhaha:

Πριν χρόνια που το είχα διαβάσει, όντως ήταν πολύ απλό και έβγαινε σε μισή μέρα. Όσο για τις συνωμοσίες του σύμπαντος ... χμ! το σύμπαν συνομωτεί είτε υπέρ μας, είτε εναντίον μας; ... δεν είναι εντελώς παραμύθι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η συμβολή του ανθρώπου δεν αλλάζει τα δεδομένα προς το καλό ή το κακό. Τουλάχιστον όσοι έχουν έρθει αντιμέτωποι είτε οι ίδιοι είτε με τις ζωές κοντινών ανθρώπων που είχαν έντονο το στοιχείο των συνεχόμενων "συμπτώσεων" ίδιας απόχρωσης (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή ... εγώ πάντως καταλαβαίνω τι λέω:s6vhaha:) ... διαβάζοντας αυτό το βιβλίο δε θα χάσουν.

Coach
15-12-11, 17:59
Εγώ πάλι ή δε θα διαβάζω για μήνες ολόκληρους ή θα κατεβάσω μια βιβλιοθήκη σε ένα μήνα. Πάντως βιβλίο που θέλει 3η μέρα αναγνώσματος το παρατάω. Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω κάτι και να μη μείνω άυπνη όλο το βράδυ για να το τελειώσω. Δε μου αρέσει καθόλου η κλασσική λογοτεχνία και γενικά οι φανταστικές ιστορίες. Σπάνια θα διαλέξω κάτι τέτοιο. Προτιμώ βιογραφίες και γενικά ρεαλιστικού τύπου αναγνώσματα. Τελευταία το έχω ρίξει στα βιβλία ενός ψυχολόγου που λέγεται: Ν. Σιδέρης. Αρκετά καλός, δε γράφει βαριά για όσους δεν τα πάνε καλά με την ψυχολογία. Προσωπικά του βρίσκω και κάποια μείον, αλλά κυρίως λόγω χαρακτήρα. Έχει παραγραφίδια μέσα που υποδηλώνουν προτροπή προς συμμόρφωση σε συγκεκριμένες νόρμες αλλά αυτό είναι καλό. Θα μου φαινόταν παράλογο να διαβάσω τέτοιου είδους βιβλίο και να συμφωνήσω με τα πάντα. Αν πάλι θέλετε, πιο ελεύθερης λογικής, "κοινωνικοψυχολογικό" ανάγνωσμα πάρτε: Κλεάνθη Γρίβα.:D

dimace
15-12-11, 18:29
Θα συνιστούσα, Ελενάκι, να πάρεις για τον Λεωνίδα σου τις περιπέτειες του
επιθεωρητή Βαλάντερ.

Έξυπνος αντιήρωας σουηδικού στυλ, με κυκλική σκέψη και αντίληψη των γεγονότων.
Πολύ καλές περιγραφές του σουηδικού τρόπου ζωής και των περιβαλλόντων χώρων.
Αρκετές φορές και ψυχολογικές καταστάσεις καθημερινότητας (τίποτα το βαρύ)

Το παιδί θα διασκεδάσει προσπαθώντας να βρει τους ενοχους και θα μάθει και δυο
πράγματα από μια κοινωνία, που, αν και επιδερμικα λειτουργεί τέλεια, στο βάθος κρύβει
μόνωση στα όρια της εγκατάλειψης.

Eleni7
15-12-11, 20:18
α, εννοείται μαφάλντα, μικρό νικόλα, λούκυ λουκ, αστερίξ, γκρου..

νομίζω ότι υπάρχει και ένα βιβλίο της Γώγου για παιδιά, αλλά δεν το έχω ψάξει..

Αχ Λούκι Λουκ και Αστερίξ είχα συλλογή από πάρα πολλά τεύχη και τα δάνεισα κάποτε και δεν τα ξαναείδα..
Όπως θα έχω ξαναπεί έχω χάσει τεράστιο αριθμό βιβλίων και κόμικ από δανεισμούς...Πολύ πονεμένη ιστορία...
Και τα βιβλία είναι αδυναμία μου και το μόνο πράγμα που με στενοχωρεί που χάνω...Τα μαζεύω τα φροντίζω και έχω και μανία
να τα μυρίζω...Κάθε ένα έχει ξεχωριστή μυρωδιά...
Τα κόμικ τα αγαπάει πάρα πολύ και τελευταία έχει κολλήσει με τα Ιαπωνικά Manga...Η Μαφάλντα είναι κορυφαία διάβαζα πολύ κι εγώ.

Πριν χρόνια που το είχα διαβάσει, όντως ήταν πολύ απλό και έβγαινε σε μισή μέρα. Όσο για τις συνωμοσίες του σύμπαντος ... χμ! το σύμπαν συνομωτεί είτε υπέρ μας, είτε εναντίον μας; ... δεν είναι εντελώς παραμύθι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η συμβολή του ανθρώπου δεν αλλάζει τα δεδομένα προς το καλό ή το κακό. Τουλάχιστον όσοι έχουν έρθει αντιμέτωποι είτε οι ίδιοι είτε με τις ζωές κοντινών ανθρώπων που είχαν έντονο το στοιχείο των συνεχόμενων "συμπτώσεων" ίδιας απόχρωσης (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή ... εγώ πάντως καταλαβαίνω τι λέω:s6vhaha:) ... διαβάζοντας αυτό το βιβλίο δε θα χάσουν.

Τον Αλχημιστή θα τον ξεπετάξει...Είναι όντως για όλες τις ηλικίες και πολύ εύκολο στο διάβασμα.
Όταν το είχα διαβάσει εγώ, τη χρονιά που κυκλοφόρησε μου άρεσε πάρα πολύ...Στη συνέχεια μου την έσπασε αφόρητα
που μιλούσαν συνεχώς για αυτό το βιβλίο, όποιον και να ρωτούσες έλεγε ότι είναι το αγαπημένο του και αυτή η φράση με το σύμπαν
μόνο πάνω σε βρακιά δεν τυπώθηκε....Όλη αυτή η υπερβολή λοιπόν και η υπερέκθεση μου την έσπασε αφόρητα και δεν ήθελα
να ξανακούσω για τον Αλχημιστή..

Θα συνιστούσα, Ελενάκι, να πάρεις για τον Λεωνίδα σου τις περιπέτειες του
επιθεωρητή Βαλάντερ.

Έξυπνος αντιήρωας σουηδικού στυλ, με κυκλική σκέψη και αντίληψη των γεγονότων.
Πολύ καλές περιγραφές του σουηδικού τρόπου ζωής και των περιβαλλόντων χώρων.
Αρκετές φορές και ψυχολογικές καταστάσεις καθημερινότητας (τίποτα το βαρύ)

Το παιδί θα διασκεδάσει προσπαθώντας να βρει τους ενοχους και θα μάθει και δυο
πράγματα από μια κοινωνία, που, αν και επιδερμικα λειτουργεί τέλεια, στο βάθος κρύβει
μόνωση στα όρια της εγκατάλειψης.

Δεν τον ξέρω τον επιθεωρητή Βαλάντερ...Κυκλοφορεί στα ελληνικά; Θα κοιτάξω στο σάιτ της πρωτοπορίας να δω αν το έχει...
Αυτά όμως που έχουν μυστήριο και θέλουν σκέψη του αρέσουν...
Επειδή στο σχολείο μου λένε ότι γράφει πάρα πολύ ωραία, και σήμερα που πήρα βαθμούς στα Αγγλικά η δασκάλα του μου είπε ότι είναι καταπληκτικός και γράφει καλύτερα από παιδιά που είναι στο επίπεδο του lower, πιστεύω ότι αφού έχει κλίση προς τα εκεί, πως το διάβασμα είναι η βασική εξάσκηση και για το γράψιμο...

nbqgr
15-12-11, 20:20

Αυτή την θεωρία για την συνωμοσία την βγαλαν οι μακιαβελικοί

sadi
15-12-11, 20:22
Ιαπωνικα κομιξ παντως δε θα διαβαζα ουτε με το μαχαιρι στο λαιμο.
Θεωρώ ότι δεν ταιριαζουν με τα Λουκι Λουκ , τα Αστεριξ, τα Ιζνογκουντ που ειμαι συνηθισμενος να διαβαζω (που ειναι αυτος ο Μπλεκ; Ασχετο).

Eleni7
15-12-11, 20:35
Θεωρώ ότι δεν ταιριαζουν με τα Λουκι Λουκ , τα Αστεριξ, τα Ιζνογκουντ που ειμαι συνηθισμενος να διαβαζω (που ειναι αυτος ο Μπλεκ; Ασχετο).

Οι Ιάπωνες έχουν τεράστια παράδοση στα κόμικ....Γι΄αυτούς η ανάγνωση κόμικ είναι όπως για μας ο καφές...
Είναι μέρος της καθημερινότητάς τους...Υπάρχουν διάφορα ήδη, για αγόρια, κορίτσια, ενήλικες....
Τα ξέρει ο Λεωνίδας με λεπτομέρειες γιατί έχουν συγκεκριμένα ονόματα και απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό το καθένα...

Έχουν εντελώς δική τους αισθητική. Δεν έχουμε συνηθίσει στο είδος γι΄αυτό και μας ξενίζουν.
Όταν όμως αρχίσεις να τα διαβάζεις κολλάς και με αυτά...Πάντως έχουν τόση απήχηση στους Ιάπωνες και κανένα αμερικάνικο ή ευρωπαϊκό κόμικ δεν έχει καταφέρει να αποκτήσει τόση πλατιά αποδοχή...Στα διαλείμματα της δουλειάς ή του σχολείου για παράδειγμα οι Ιάπωνες διαβάζουν κόμικ...

sadi
15-12-11, 20:37
Οι Ιάπωνες έχουν τεράστια παράδοση στα κόμικ....Γι΄αυτούς η ανάγνωση κόμικ είναι όπως για μας ο καφές...
Είναι μέρος της καθημερινότητάς τους...Υπάρχουν διάφορα ήδη, για αγόρια, κορίτσια, ενήλικες....
Τα ξέρει ο Λεωνίδας με λεπτομέρειες γιατί έχουν συγκεκριμένα ονόματα και απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό το καθένα...

Έχουν εντελώς δική τους αισθητική. Δεν έχουμε συνηθίσει στο είδος γι΄αυτό και μας ξενίζουν.
Όταν όμως αρχίσεις να τα διαβάζεις κολλάς και με αυτά...Πάντως έχουν τόση απήχηση στους Ιάπωνες και κανένα αμερικάνικο ή ευρωπαϊκό κόμικ δεν έχει καταφέρει να αποκτήσει τόση πλατιά αποδοχή...Στα διαλείμματα της δουλειάς ή του σχολείου για παράδειγμα οι Ιάπωνες διαβάζουν κόμικ...

Δε μου αρεσουν καθολου, προσπαθησα αρκετες φορες να διαβασω και οχι δεν μπορω, δε θελω καν να μπω στη λογική τους. Τελος παντων γουστα ειναι αυτα.

celticfrost
15-12-11, 20:42
Πόσο χρονών είναι ο Λεωνίδας Ελένη?

Eleni7
15-12-11, 20:45
Δε μου αρεσουν καθολου, προσπαθησα αρκετες φορες να διαβασω και οχι δεν μπορω, δε θελω καν να μπω στη λογική τους. Τελος παντων γουστα ειναι αυτα.

Ο Λεωνίδας κόλλησε από πέρυσι που τον είχα πάει στην έκθεση κόμικ Comic Don Athens.
Είχε έκθεση και αφιέρωμα στον Batman αλλά υπήρχαν εκεί όλοι οι εκδοτικοί οίκοι που εκδίδουν κόμικ και έπαιρνες πολύ καλή γεύση
για ότι έχει σχέση με αυτά και βέβαια για ότι καινούργιο υπάρχει...Υπήρχαν και πολλοί κομίστες από το εξωτερικό και όλοι οι καμμένοι με το είδος...
Ήταν πολύ ωραία...Πήραμε λοιπόν το πρώτο Manga και κόλλησε με τον Naruto και την παρέα του...

Πόσο χρονών είναι ο Λεωνίδας Ελένη?

Είναι 12 Μένιο

sadi
15-12-11, 20:46
Το ποστ που γραφω ειναι το Νο 777.776 στο φορουμ. Το επομενο θα ειναι το 777.777

Χοχοχο.

celticfrost
15-12-11, 20:47
Είναι 12 Μένιο

Με κλειστα ματια προτεινω Ιουλιο Βερν , σταθερη αξια , οτι πρεπει για την ηλικια του.

Eleni7
15-12-11, 20:48
Με κλειστα ματια προτεινω Ιουλιο Βερν , σταθερη αξια , οτι πρεπει για την ηλικια του.

Ιούλιο Βερν έχει διαβάσει αρκετά...Με αυτά μεγαλώσαμε κι εμείς άλλωστε...Όντως σταθερή αξία...:D

zoupan
15-12-11, 20:50
Το 2008 που δούλευα σε βιβλιοπωλείο, τα πιτσιρίκια είχαν τρελαθεί με το "Σεμπάστιαν Ντάρκ - Ο πρίγκιπας των γελοτοποιών" (http://biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=124387). Τις γιορτές είχαν φύγει πολλά κομμάτια και μια ματιά που του είχα ρίξει, όπως και στα περισσότερα βιβλία για να ξέρω την υπόθεση, ήταν αρκετά καλό και για μεγαλύτερες ηλικίες. Από τότε έχουν βγει κι άλλα του ίδιου συγγραφέα. Δεν είναι σε στύλ κόμικ όμως Χέλεν, δεν ξέρω αν ψάχνεις για κάτι τέτοιο...

Ότι βιβλίο θέλετε www.biblionet.gr (http://www.biblionet.gr)

nbqgr
15-12-11, 20:57
Ελένη και το must best seller ΗΑRRY POTTER

BrazHlias
15-12-11, 20:58
Ότι βιβλίο θέλετε www.biblionet.gr (http://www.biblionet.gr)[/JUSTIFY]
πολυ καλη σελιδα πανο. με μια προχειρη αναζητηση βρηκα 3-4 βιβλια που δεν εβρισκα σε e-shop, παπασωτηριου και greekbooks. ωραιος.

φανταζομαι στελνουν με αντικαταβολη ε?

Eleni7
15-12-11, 20:59
Το 2008 που δούλευα σε βιβλιοπωλείο, τα πιτσιρίκια είχαν τρελαθεί με το "Σεμπάστιαν Ντάρκ - Ο πρίγκιπας των γελοτοποιών" (http://biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=124387). Τις γιορτές είχαν φύγει πολλά κομμάτια και μια ματιά που του είχα ρίξει, όπως και στα περισσότερα βιβλία για να ξέρω την υπόθεση, ήταν αρκετά καλό και για μεγαλύτερες ηλικίες. Από τότε έχουν βγει κι άλλα του ίδιου συγγραφέα. Δεν είναι σε στύλ κόμικ όμως Χέλεν, δεν ξέρω αν ψάχνεις για κάτι τέτοιο...

Ότι βιβλίο θέλετε www.biblionet.gr (http://www.biblionet.gr)

Όχι δεν κοιτάζω μόνο κόμικ...Έχω τόσα βιβλία και του λέω διάλεξε να διαβάσεις κάτι και μου λέει διάλεξέ μου εσύ...
Είναι όμως για μεγαλύτερες ηλικίες...
Γενικά θέλει να έχει και μυστήριο, φαντασία, έχει μεγαλώσει βλέπεις με τα βιβλία του Χάρι Πότερ τα διάβασε από πολύ μικρός.
Στο σχολείο που έκαναν απόσπασμα από βιβλίο του Καζαντζάκη του άρεσε...Μπορεί να διαβάσει και τέτοια πλέον..
Τα είχα όλα του Καζαντζάκη και μου έμεινε μόνο ο "Φτωχούλης του Θεού"...το θυμάμαι και συγχύζομαι.

Επειδή όμως εδώ υπάρχουν και ηλικίες πολύ μικρότερες από τη δική μου, όπως εσύ καλή ώρα, μπορεί να έχετε υπόψιν σας βιβλία
για αυτήν την ηλικία που εγώ δεν τα πρόλαβα και δεν τα γνωρίζω...Πέρα από την κλασική λογοτεχνία που ούτως ή άλλως είναι και διαχρονική.

Eleni7
15-12-11, 21:00
Ελένη και το must best seller ΗΑRRY POTTER

Τα έχουμε άπαντα...:D

zoupan
15-12-11, 21:01
πολυ καλη σελιδα πανο. με μια προχειρη αναζητηση βρηκα 3-4 βιβλια που δεν εβρισκα σε e-shop, παπασωτηριου και greekbooks. ωραιος.

Η βιβλιονέτ δεν είναι e-shop, είναι το επίσημο site των εκδοτών για να βρίσκεις ότι στοιχεία χρειάζεσαι (συγγραφέα, εκδότη κτλ) για ότι βιβλίο υπάρχει στην αγορά. :)

nbqgr
15-12-11, 21:01
Ελένη επίσης η Κωνσταντίνα συνιστά "Αρτεμης Φαουλ"

Red Unity
15-12-11, 21:04
Αυτά όμως που έχουν μυστήριο και θέλουν σκέψη του αρέσουν...
και εγώ αυτά και τα κόμιξ.
θυμάμαι μία ωραία σειρά "σέρλοκ χολμς" που χε βγει και ένα ψιλομυστηρίου "το αίνιγμα του πύργου" αν θυμάμαι καλά.

πηνελόπη δέλτα, ιούλιος βερν, άλκη ζέη κλπ κλασσικά επίσης για αυτήν την ηλικία.

επίσης μικρό νικόλα (το ξανάπα αλλά μ'άρεσε).

Eleni7
15-12-11, 21:04

Ηλία θέλεις οπωσδήποτε e-shop; Γιατί τις καλύτερες τιμές στα βιβλία τις έχει η Πολιτεία με μεγάλη διαφορά πιο καλές και από την Πρωτοπορία.
Σε όλα τα βιβλία έχει μεγάλη διαφορά...Κάποτε που αγόραζα βιβλιογραφία για το Πανεπιστήμιο, και το έψαχνα γιατί κάποια βιβλία ήταν πανάκριβα
δεν βρήκα πουθενά φτηνότερα από την Πολιτεία..Και είναι στο κέντρο πετάγεσαι με το ΜΕΤΡΟ όπου και να μένεις...

sadi
15-12-11, 21:05
Να του δωσεις να διαβασει βιβλια του Παγκαλου, του ΓΑΠ, του Αντωνάκη, και ολο και κατι θα εχει γραψει η Παπαρήγαινα, καμια μαντιναδα, κανα τσιτάτο, τετοια πραματα.

nbqgr
15-12-11, 21:05
και εγώ αυτά και τα κόμιξ.
θυμάμαι μία ωραία σειρά "σέρλοκ χολμς" που χε βγει και ένα ψιλομυστηρίου "το αίνιγμα του πύργο" αν θυμάμαι καλά.

πηνελόπη δέλτα, ιούλιος βερν, άλκη ζέη κλπ κλασσικά επίσης για αυτήν την ηλικία.

επίσης μικρό νικόλα (το ξανάπα αλλά μ'άρεσε).

Αυτό με το Πηνελόπη Δέλτα από σένα με σκότωσε ppnxoxo

BrazHlias
15-12-11, 21:06
Η βιβλιονέτ δεν είναι e-shop, είναι το επίσημο site των εκδοτών για να βρίσκεις ότι στοιχεία χρειάζεσαι (συγγραφέα, εκδότη κτλ) για ότι βιβλίο υπάρχει στην αγορά. :)
εισαι φωτεινος παντογνωστης τελειωσε. οταν μαθεις και πιιθανοτητες θα σε στειλω στη ΝΑΣΑ.:s6vhaha:

Red Unity
15-12-11, 21:07
Αυτό με το Πηνελόπη Δέλτα από σένα με σκότωσε ppnxoxo
γιατί; μ' άρεσε ο τρελαντώνης :-P

nbqgr
15-12-11, 21:08
Να του δωσεις να διαβασει βιβλια του Παγκαλου, του ΓΑΠ, του Αντωνάκη, και ολο και κατι θα εχει γραψει η Παπαρήγαινα, καμια μαντιναδα, κανα τσιτάτο, τετοια πραματα.
Τόσο σκληρό πορνό με θέμα τον αυνανισμό σε τόσο μικρό παιδί διώκεται ρε

Eleni7
15-12-11, 21:09

Κι εμένα πάρα πολύ...Ο αγαπημένος μου ήταν..Γιατί Νίκο γελάς;

nbqgr
15-12-11, 21:09

Α νόμιζα ότι εννοούσες "Τα μυστικά του Βάλτου" ή "Στον καιρό του Βουλαγαροκτόνου" η πιό ακραία εθνικιστική λογοτεχνία στην Ελλάδα

BrazHlias
15-12-11, 21:10
Ηλία θέλεις οπωσδήποτε e-shop; Γιατί τις καλύτερες τιμές στα βιβλία τις έχει η Πολιτεία με μεγάλη διαφορά πιο καλές και από την Πρωτοπορία.
Σε όλα τα βιβλία έχει μεγάλη διαφορά...Κάποτε που αγόραζα βιβλιογραφία για το Πανεπιστήμιο, και το έψαχνα γιατί κάποια βιβλία ήταν πανάκριβα
δεν βρήκα πουθενά φτηνότερα από την Πολιτεία..Και είναι στο κέντρο πετάγεσαι με το ΜΕΤΡΟ όπου και να μένεις...
Δεν το ειχα υπ'οψην μου το σαιτ που λες. απλα ξεκινησα να αγοραζω απο το e-shop γιατι για αγορες πανω απο 50 ευρω σε βιβλια δεν πληρωνα μεταφορικα και μενω εκτος αθηνων, οποτε με καθε παραγγελεια κλιτωνω ενα 10ευρω. θα το ελεγξω παντως και το πολιτεια.

Eleni7
15-12-11, 21:13
Δεν το ειχα υπ'οψην μου το σαιτ που λες. απλα ξεκινησα να αγοραζω απο το e-shop γιατι για αγορες πανω απο 50 ευρω σε βιβλια δεν πληρωνα μεταφορικα και μενω εκτος αθηνων, οποτε με καθε παραγγελεια κλιτωνω ενα 10ευρω. θα το ελεγξω παντως και το πολιτεια.

Εκτός μένεις Ηλία; Δεν είναι σάιτ. Βιβλιοπωλείο είναι....Επειδή έχει τις καλύτερες τιμές και τα πάντα σε βιβλίο στο είπα.
Πάντως είναι λίγο πιο πάνω από τη στάση του ΜΕΤΡΟ στο πανεπιστήμιο.
Είχα την εντύπωση ότι μένεις στο λεκανοπέδιο...

BrazHlias
15-12-11, 21:16
Εκτός μένεις Ηλία; Δεν είναι σάιτ. Βιβλιοπωλείο είναι....Επειδή έχει τις καλύτερες τιμές και τα πάντα σε βιβλίο στο είπα.
Πάντως είναι λίγο πιο πάνω από τη στάση του ΜΕΤΡΟ στο πανεπιστήμιο.
Είχα την εντύπωση ότι μένεις στο λεκανοπέδιο...
κινετα, στα συνορα αττικης-κορινθιας.:s6vhaha:

Eleni7
15-12-11, 21:25
κινετα, στα συνορα αττικης-κορινθιας.:s6vhaha:

Κοντά είσαι :D...άρα πας κέντρο πίνεις και το καφεδάκι σου και αγοράζεις και τα βιβλία σου...Σε συμφέρει έτσι κι αλλιώς...

Coach
15-12-11, 21:34

πουρκουά; τι σου έκαναν πάλι τα ζαμπονάκια μου;:D

sadi
15-12-11, 21:36
πουρκουά; τι σου έκαναν πάλι τα ζαμπονάκια μου;:D
Εχουνε σκιστα ματια και στα κομιξ τους τα ματια ειναι οσο ενα ποδοσφαιρικο γήπεδο ppnxoxo

nbqgr
15-12-11, 21:37
Εχουνε σκιστα ματια και στα κομιξ τους τα ματια ειναι οσο ενα ποδοσφαιρικο γήπεδο ppnxoxo

Γι αυτό έχουν 16:9 θέαση ppnxoxo

Coach
15-12-11, 21:38

Να προσέχεις πώς μιλάς για τα ζαμπονάκια μου. Τα κόμικς τους είναι τέλεια. Δεν τα έχω διαβάσει.:s6vhaha:

sadi
Γι αυτό έχουν 16:9 θέαση ppnxoxo
Απο αυτα που τρωνε τα γλυκοξινα ειναι ρε. Κανουνε ολη τη μερα γκριματσες απο την ξινιλα και τους μενει το ματι σκιστο.

sadi
Να προσέχεις πώς μιλάς για τα ζαμπονάκια μου. Τα κόμικς τους είναι τέλεια. Δεν τα έχω διαβάσει.:s6vhaha:
ppnxoxoppnxoxo

Eleni7
15-12-11, 21:42

Είναι όμορφα ρε...Άσε που μαθαίνεις ένα σωρό Ιαπωνικές λέξεις...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%B1

Eleni7
15-12-11, 21:45
Απο αυτα που τρωνε τα γλυκοξινα ειναι ρε. Κανουνε ολη τη μερα γκριματσες απο την ξινιλα και τους μενει το ματι σκιστο.

Δεν σου αρέσει ο Uzumaki Naruto;
Μόνο από το όνομα τον αγαπάς!!!! :s6vhaha:

http://www.anubismanga.gr/naruto.asp

http://www.anubismanga.gr/